gospodinjstva

Vlada podaljšala in spremenila regulacijo cen električne energije
14. 11. 2024 12.50
Vlada je sklenila spremeniti in podaljšati regulacijo cen električne energije za gospodinjstva v zimski sezoni, in sicer za celotno zimsko sezono. Do konca februarja bo tako zamejena cena za celotno porabljeno elektriko, in to nižja, kot je sedaj, zamaknila se bo tudi ponovna uvedba prispevka za OVE. Gospodarstvu bodo medtem pomagali z interventnim zakonom.

Nov sistem obračuna omrežnine ostaja, agencija za energijo vztraja
12. 11. 2024 08.32
Agencija za energijo ne bo spreminjala sistema obračuna omrežnine za električno energijo, ki je začel veljati 1. oktobra, vztraja direktorica agencije Duška Godina. Kot pravi, za kakršnekoli spremembe ni razlogov, nov način obračuna je močno strokovno podkovan, za zdaj vse poteka skladno z napovedmi. Kot smo poročali, pa naj bi premier Golob odpovedal pot na podnebno konferenco v Azerbajdžanu tudi zato, ker je ogorčen nad delom omenjene agencije in novim sistemom. Agencija sicer vztraja, da ni nikogar zavajala. Koalicijski partnerji so se medtem dogovorili, da bo vlada to vprašanje obravnavala v četrtek na redni seji.

GZS: Nekatera podjetja bodo imela trikrat višji račun za elektriko
12. 11. 2024 17.06
Odjemalci energije ta mesec prejemajo prve položnice, na katerih je omrežnina obračunana po novem sistemu. Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so zato znova opozorili, da bo nov sistem obračuna omrežnine delu gospodarstva močno povečal stroške za električno energijo. Po njihovih navedbah so prvi računi potrdili, da bodo nekatera podjetja imela celo za trikrat višji račun za električno energijo. Vlado pozivajo k rešitvam, ki bi ublažile negativne posledice novega sistema za gospodarstvo.

Ta mesec prvi računi z novim obračunom omrežnine: večina bo prejela nižjega
08. 11. 2024 15.22
Odjemalci energije bodo ta mesec prejeli račun za električno energijo za oktober, na katerem bo omrežnina prvič obračunana po novem sistemu, ki je začel veljati 1. oktobra. Ker je oktober zadnji mesec nižje sezone, bo omrežnina pri veliki večini odjemalcev na tokratnih računih nižja kot oktobra lani, so sporočili iz Agencije RS za energijo.

Upokojenci letos ne bodo dobili zimskega dodatka
07. 11. 2024 17.42
Ob bližajočem se decembru, ko bo minilo leto dni od izplačila zimskega dodatka za upokojence, ki so ga nekateri videli tudi kot 13. pokojnino, se pojavljajo nekateri pozivi k takšnemu ukrepu tudi letos. Toda zimski dodatek je bil lani po pojasnilu ministrstva za delo izplačan zato, da bi se upokojenci lažje soočili z vsesplošno draginjo.

Vgradnja električnih bojlerjev po novem letu le ne bo prepovedana?
05. 11. 2024 13.53
Ali vgradnja električnih bojlerjev in grelnih naprav po novem letu ne bo prepovedana? Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je pozno popoldne sporočil, da bodo pravilnik o učinkoviti rabi energije popravili. Po velikem ogorčenju javnosti se je torej politika odločila za korak nazaj. K spremembi spornega pravilnika sta najprej pozvali manjši koalicijski stranki, nato je privolilo tudi Gibanje Svoboda.

Konec električnih bojlerjev: v negotovosti uporabniki, prodajalci in monterji
04. 11. 2024 19.53
Nov pravilnik o učinkoviti rabi energije, ki z novim letom prepoveduje vgradnjo električnih bojlerjev in tudi grelnih naprav, kot so električni radiatorji in paneli, dviguje veliko prahu. Pravilnik namreč ne velja le za novogradnje, ampak tudi za starejše objekte. Kako bo to izgledalo v praksi? Kakšne so sploh alternative? Toplotna črpalka je denimo veliko dražja, poleg tega za manjša stanovanja ni primerna. Pravilnik je bil sicer sprejet že v mandatu vlade Janeza Janše oz. ministra Andreja Vizjaka, a do zdaj očitno ni bilo jasno povedano, kako velike spremembe prinaša.

Aplikacija Tarifnik: za več prihrankov pri obračunavanju omrežnin
04. 11. 2024 12.11
Da bi ljudem olajšali prehod na novi tarifni sistem za obračunavanje omrežnine, ki je bil uveden 1. oktobra letos, je podjetje CNJ Digital razvilo aplikacijo Tarifnik. Preko nje lahko uporabniki natančno vidijo, kateri tarifni blok je trenutno aktiven, kar jim omogoča premišljeno načrtovanje uporabe električnih naprav in optimizacijo stroškov. Največji prihranek dosežejo, ko svojo porabo prilagodijo cenovno ugodnejšim blokom, ki so manj obremenjeni. Aplikacijo si je v manj kot tednu dni naložilo več kot 9000 uporabnikov. Razvijalci, presenečeni nad izjemnim odzivom, pa v kratkem napovedujejo dodatne izboljšave.

Kako do pokojnine z varčevanjem
01. 11. 2024 06.58
Za boljšo pokojnino je treba začeti varčevati čim prej, opozarjajo strokovnjaki. Nataša in Janez sta to upoštevala in začela varčevati takoj, ko sta dobila prvo službo. Sprva sta kot večina Slovencev varčevala konservativno, pozneje pa tudi več tvegala. Analizirali smo različne načine varčevanja za pokojnino, kaj se najbolj splača in kaj je najbolj tvegano. Mlada družina, ki ima še veliko let do pokojnine, si lahko privošči tudi tvegane oblike varčevanja, pravi prof. dr. Aljoša Valentinčič, a s tem nima v mislih naložbe v kriptovalute.

Kako z varčevanjem do stanovanja, hiše?
31. 10. 2024 08.04
Danes je svetovni dan varčevanja. Ne le, da Slovenci v Evropski uniji varčujemo nadpovprečno, smo celo drugi najbolj varčen narod. Pred nami so samo še Madžari. Ana in Martin varčujeta za stanovanje in v rubriki 24UR DEJSTVA smo izračunali, koliko bi privarčevala, če bi mesečno varčevala na različne načine – na banki, v skladih, delnicah, zlatu in tudi v najbolj rizični naložbi, v kriptovaluti.

HOFER organizacijam, ki sodelujejo pri razdeljevanju presežkov hrane pomoči potrebnim, namenja 27.900 evrov
20. 10. 2024 00.15
HOFER iz vseh svojih 93 trgovin donira hrano več kot 20.000 pomoči potrebnim, pri razdeljevanju pa sodeluje z več kot 30 socialnimi organizacijami.

Elektrodistributerji opozarjajo: Ne spreminjajte dogovorjene moči
18. 10. 2024 20.31
Po slovenskih gospodinjstvih je zaradi novega sistema omrežnine zavladala zmeda. Elektrodistributerji namreč prejemajo vse več klicev in vprašanj na to temo in svetujejo, da gospodinjstva ne spreminjajo dogovorjene moči. Je pa ravno to letos naredilo že 260 gospodinjstev, nekateri so jo celo povišali. "Nov sistem je nepošten in preveč zapleten," je opozorila opozicijska NSi, vladi zato predlagajo umik tega modela. Pa ga bo umaknila?

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst
18. 10. 2024 08.58
Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Gospodarstvo ni na poti v recesijo: obrestno mero znižali za 0,25 odstotne točke
17. 10. 2024 09.39
Svet Evropske centralne banke (ECB), ki je tokrat zasedal pri nas, je skladno s pričakovanji drugič zapored znižal osrednje evrske obrestne mere. Znižanje za 0,25 odstotne točke je obenem tretji rez v obrestne mere po junijskem obratu v denarni politiki. Razmere sicer ostajajo polne izzivov, a pri ECB zaenkrat menijo, da gospodarstvo ni na poti v recesijo.

Lotrič: Vizija projekta JEK 2 je postavljena za ljudi
15. 10. 2024 13.46
Po tem ko je DZ sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (JEK 2), je na regijskem obisku po Posavju skupaj z delegacijo predsednik državnega sveta Marko Lotrič. S tamkajšnjimi župani so spregovorili o izzivih regije ter naslovili problematiko energetske oskrbe Slovenije in spregovorili o drugem bloku jedrske elektrarne. Lotrič je v izjavi za medije podprl izvedbo projekta in izpostavil pomen lastne električne energije v prihodnosti.

V Sloveniji lani pod pragom tveganja revščine 264.000 ljudi
14. 10. 2024 11.56
V Sloveniji je lani v gospodinjstvih z dohodkom pod pragom tveganja revščine živelo 264.000 prebivalcev ali 12,7 odstotka vseh. V EU sta imeli najvišjo stopnjo tveganja revščine Latvija in Estonija, najnižjo pa Češka, so pred mednarodnim dnevom za izkoreninjenje revščine navedli statistiki.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove
12. 10. 2024 13.38
Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00
Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Začetek kurilne sezone brez podražitve daljinskega ogrevanja
07. 10. 2024 06.00
Z novo kurilno sezono, v Ljubljani se je uradno začela prejšnji teden, se položnice za daljinsko ogrevanje ne bodo zvišale, nasprotno, v Murski Soboti se bodo ogrevali celo ceneje kot ob koncu prejšnje sezone. Med večjimi mesti bo daljinsko ogrevanje najdražje v Slovenj Gradcu.

Umetnost (po)polne skodelice kave: na okus lahko vplivajo že sekunde
05. 10. 2024 15.20
V čem se 'specialty kava' razlikuje od običajne kave? Katere so najpogostejše napake pri pripravi kave, zaradi katerih tudi iz najbolj kakovostnih zrn lahko dobimo neokusen zvarek? O tem in o kulturi pitja kave smo se pogovarjali s predsednikom Združenja Specialty kave Slovenija. Zaupal nam je tudi, koliko skodelic kave mora v povprečju pripraviti barista, da razvije občutek in pravo tehniko.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?
03. 10. 2024 06.00
Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

S povprečno mesečno plačo lahko kupimo 13 kg kave manj kot pred tremi leti
01. 10. 2024 16.12
Da cene kave v zadnjih letih vztrajno naraščajo, ni zgolj občutek, pač pa to potrjujejo tudi statistični podatki. Lani je bilo treba za kilogram klasične kave v trgovini ali za skodelico espressa v lokalu v povprečju odšteti za desetino več kot leta 2022. Ta trend rasti cen ni le posledica inflacije, temveč je rezultat več dejavnikov, kot so naraščajoči stroški pridelave, podnebne spremembe in logistični izzivi. Kljub zvišanju cen ostaja kava pomemben del naše kulture in življenjskega sloga. Potrošniki pa postajajo vse bolj zahtevni in cenijo kakovost, ugotavljajo kavni mojstri.

'Odjemalec bo za uporabo omrežja plačal toliko, kolikor ga dejansko uporablja'
01. 10. 2024 07.23
Začel je veljati nov sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki. Omrežnina bo obračunana glede na dejansko rabo omrežja, tarife so določene po časovnih blokih v posameznem dnevu in različno v zimski in poletni sezoni. Cilj je, da bi se obremenitev omrežja razporedila. Na očitke, da novi način obračunavanja zavira gospodarstvo, ki bo v nekaterih primerih po novem za omrežnino plačevalo več, na Agenciji za energijo odgovarjajo, da je nov sistem pravičnejši. "Gospodinjstvom navad ni potrebno spreminjati," še pojasnjujejo na agenciji.

Plin bo, minister pričakuje vsaj 10 odstotkov nižje cene za končne odjemalce
27. 09. 2024 16.50
Slovenija je glede dobave zemeljskega plina v prihajajoči zimi dobro pripravljena ter kaže na zanesljivo in varno oskrbo. Dejstvo, da z novim letom ne bo več transporta ruskega plina prek Ukrajine v Evropo, na to ne bi smelo vplivati, pravi resorni minister Bojan Kumer. Pričakuje za vsaj 10 odstotkov nižje cene za končne odjemalce.

(Večposteljna) soba za tiste na 'minimalcu', za družine, Rome, begunce pa – nič?
24. 09. 2024 14.41
Cene stanovanj so v zadnjih petih letih dramatično narasle, medtem ko so plače praviloma stagnirale. Zaskrbljujoča je tudi diskriminacija, saj najemodajalci pogosto zavračajo posameznike na podlagi okoliščin, kar omejuje dostop do primernega bivanja. Na vse to opozarja poročilo "Neznosna nedostopnost bivanja: oderuške najemnine in diskriminacija na najemnem trgu", s katerim s prstom kažejo na razmere na slovenskem najemnem trgu, kjer se zaradi nezmožnosti lastništva in pomanjkanja neprofitnih stanovanj povečuje število gospodinjstev, ki iščejo oddajanje.

Bodo položnice za električno energijo poletele v nebo?
23. 09. 2024 19.46
Konec regulacije cen električne energije, vrnitev prispevka za obnovljive vire in nov obračun omrežnine. Z novim letom lahko pričakujemo od 10- do 15-odstotno podražitev, ocenjujejo strokovnjaki. Dražjo energijo je ob tem kot enega glavnih inflacijskih tveganj za prihodnje leto izpostavil tudi urad za makroekonomske analize. 36 evrov višjo položnico si medtem oktobra lahko obetajo lastniki sončnih elektrarn, ki sodelujejo z dobaviteljem SunContract. V družbi medtem za podražitev krivijo vlado.

Na pot z avtobusom: nelogična doplačila, boj za mesto, zavrnjene spletne vozovnice ...
15. 09. 2024 13.20
Prekomerni avtomobilski promet ostaja eden ključnih razvojnih izzivov Slovenije, opozarjajo na pristojnem ministrstvu. Ob prihajajočem tednu mobilnosti zato pozivajo k redkejši uporabi avtomobilov. A potnik, ki ni navajen na slovenski javni promet, bi bil morda, če se odloči, da se bo po državi za spremembo za vikend zapeljal z avtobusom, kljub močno subvencionirani ceni vozovnic nekoliko presenečen. Doplačilo za postajne storitve, boj za mesto na avtobusu, (ne)veljavne vozovnice, kupljene na spletu ...

Nove omrežnine prinašajo malo sprememb, a veliko zmede
10. 09. 2024 21.40
Prvega oktobra prihaja nov obračun omrežnine za električno energijo. Izračun stroška, ki na položnici za elektriko trenutno predstavlja približno tretjino zneska, bo po novem bistveno bolj zapleten, vendar pa povprečnim gospodinskim uporabnikom predvidoma ne bo prinesel večjih sprememb. Gospodinjstva naj bi z novim obračunom celo nekoliko privarčevala, pravijo na Agenciji za energijo. Veliko višji stroški pa bodo doleteli podjetja, predvsem v energetsko intenzivnih panogah, kjer naj bi se omrežnina podražila za več kot štirikrat.

Kaj prinaša nov sistem obračuna omrežnine povprečnemu gospodinjstvu?
07. 09. 2024 19.18
Po treh neuspešnih poskusih uvedbe novega načina obračunavanja omrežnine za električno energijo, ki so razrahljali tudi odnose med pristojno agencijo in ministrstvom, nas bodo prvega oktobra očitno vendarle udarile nove tarife. Prihodnji teden boste v nabiralnike prejeli brošuro z odgovori na najbolj pereča vprašanja, kot je seveda, ali bo položnica za elektriko za gospodinjstva odslej dražja ali cenejša? Ali bomo morali spremeniti naše navade in kako? Na nogah so gospodarstveniki, ki pričakujejo drastične podražitve in agencijo že mesece pozivajo k prilagoditvi metodologije. Ta pa vsem odjemalcem sporoča: "Vsaj prihodnji dve leti, kolikor traja prehodno obdobje, vam ne bo potrebno storiti še ničesar."

Vse več ljudi na robu podhranjenosti: 'Prosim, pustite me umreti'
06. 09. 2024 08.06
Število ljudi na svetu, ki se soočajo ali pa se bodo kmalu soočali z izjemnim pomanjkanjem hrane, kar pomeni bistveno večje tveganje akutne podhranjenosti in smrti, se je leta 2024 več kot podvojilo in naraslo na 1,9 milijona. Najhujša prehranska kriza je na območju Gaze, polovica prebivalstva je namreč v katastrofalni situaciji, je navedeno v poročilu Globalne mreže proti prehranski krizi.