gospodinjstva

Iz Grindavika rešili 15.000 piščancev, 53 mačk, tudi konje in žabe
16. 11. 2023 09.13
Polotok na jugozahodu Islandije bi se lahko še desetletja soočal z vulkansko nestabilnostjo, opozarja islandski meteorološki urad (IMO). Iz majhnega ribiškega mesteca Grindavik, ki se vsak dan pogrezne za štiri centimetre, so zaradi številnih potresov in strahu pred bližajočim se izbruhom evakuirali 4000 prebivalcev. Dobrodelne organizacije in zavetišča pa so na pomoč priskočila tudi izgubljenim ali pozabljenim živalim v mestu. Do sedaj so rešili že 289 živali, prav tako pa so na pomoč priskočili tudi piščančji farmi s 15.000 piščanci. Strokovnjake je medtem šokirala ugotovitev, da magma globoko pod zemljo lomi kamnino in ustvarja podzemne tunele.

Za gospodinjstva do konca leta 2024 cenejša elektrika
16. 11. 2023 16.27
Gospodinjski odjemalci elektrike od novembra letos do konca leta 2024 ne bodo plačali prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije (OVE), je določila vlada. Za povprečnega odjemalca to pomeni za šest evrov nižji račun.

'Po tednih, ko so z vseh strani prejemali pomoč, so ostali sami s svojimi težavami'
16. 11. 2023 15.47
Tri mesece in pol po katastrofalnih poplavah, še posebej pa po razdoru zaradi zbranega denarja za mengeškega gasilca, so vse glasnejša vprašanja o tem, kje je končalo na milijone evrov, ki so jih ljudje darivali za prizadete v ujmi. Slovenska karitas je doslej razdelila več kot šest milijonov evrov gospodinjstvom, ki so jih prizadele avgustovske poplave. Največ prošenj za finančno pomoč so dobili iz savinjske regije. Opozarjajo, da je trenutno na terenu najbolj pomembna psihosocialna pomoč. Koliko denarja so zbrale in razdelile druge humanitarne organizacije?

Koliko Slovenci porabimo za vino?
11. 11. 2023 11.44
Mize se bodo na martinovo šibile od dobrot in mladega vina. Na praznik vina smo zbrali nekaj podatkov o tem, koliko grozdja so pridelali vinogradniki in koliko za vino na leto odštejejo slovenska gospodinjstva. Vinogradniki so lani na nekaj več kot 14.000 hektarjih vinogradov pridelali okrog 82.000 ton grozdja. Bele sorte so obrodile nekoliko bolje od rdečih, v povprečju 5,7 tone na hektar.

DZ potrdil novelo interventnega zakona po poplavah in črtal solidarnostni prispevek
10. 11. 2023 06.31
DZ je z glasovi koalicijskih poslancev potrdil novelo interventnega zakona, ki določa dodatne ukrepe in rešitve za odpravo posledic avgustovskih poplav in plazov. Med bistvenimi rešitvami so predplačila za sanacijo stanovanj, ureditev odstranitve ogroženih objektov ter ukinitev obveznega solidarnostnega prispevka, ki naj bi ga 'nadomestil' višji davek od dohodkov pravnih oseb za tri odstotne točke za prihodnjih pet let.

Rdečemu križu in Karitasu dodatnih 98 ton hrane
10. 11. 2023 16.24
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je v okviru operativnega programa za hrano in osnovno materialno pomoč iz sklada za evropsko pomoč za najbolj ogrožene zagotovilo dodatnih 98 ton hrane, ki bo novembra dostavljena na razdelilna mesta Rdečega križa in Slovenske karitas, so sporočili z ministrstva.

Kako namerava država še pomagati žrtvam poplavnih območij?
09. 11. 2023 19.45
Na odboru za infrastrukturo so poslanci prižgali zeleno luč rešitvam, ki bi jih vladajoči dodali na seznam avgustovskih interventnih ukrepov, ker da želijo ljudem omogočiti, da bi čim hitreje prišli do sredstev za sanacijo škode, bi jim izplačali akontacije za obnovo domov, in sicer v višini 20 odstotkov škode. Okoli tega ukrepa so se najbolj kresala koalicijsko-opozicijska mnenja, v SDS so namreč prepričani, da je predplačilo prenizko.

V Radencih odstopilo devet članov občinskega sveta, razpisane bodo nove volitve
09. 11. 2023 11.22
V Radencih je na sredini seji občinskega sveta odstopilo devet od 16 članov občinskega sveta, večinoma iz vladajoče koalicije. Med njimi je tudi podžupan Miran Jelen. Za ta korak so se odločili, ker se v dosedanjem razmerju moči ni dalo ničesar narediti, je povedal. Januarja bodo tako v Radencih nove volitve članov občinskega sveta.

Upokojenci bodo podali pobudo za oceno ustavnosti pokojninskega zakona
07. 11. 2023 17.50
Skupina upokojencev bo na ustavno sodišče podala pobudo za oceno ustavnosti 116. člena zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Ta določa, da upokojenec, ki začne znova delati, postane zavarovanec in se mu pokojnina ne izplačuje. Pobudo podpirajo tudi v DeSUS, saj menijo, da gre za kršitev ustave, je dejal predsednik Anton Rifelj.

Vlada ukinja solidarnostni prispevek, neobvezna solidarnostna sobota ostaja
25. 10. 2023 15.42
Vlada je obravnavala predloga novele zakona o interventnih ukrepih po ujmi ter zakona o obnovi in razvoju. Med bistvenimi rešitvami je minister za finance Klemen Boštjančič izpostavil ukinitev obveznega solidarnostnega prispevka. Deloma ga bo nadomestilo začasno zvišanje davka od dohodkov pravnih oseb.

Kako začeti varčevati in graditi svoje premoženje?
23. 10. 2023 00.15
Skoraj gotovo med nami ni nobenega, ki si ne bi želel varne finančne prihodnosti. Da bi čez pet, deset, dvajset let lahko uresničili svoje želje in živeli čim bolj brezskrbno, varčujemo. Tako ali drugače. Ampak kako lahko varčujemo tako, da iz svojih prihrankov naredimo največ?

Vlada bo še naprej regulirala cene energije za gospodinjstva
19. 10. 2023 07.54
Na seji vlade so sprejeli tudi dve uredbi glede regulacije cen energije v letu 2024. Kot je pojasnil minister za okolje, podnebje in energijo, bo v novem letu veljala le še regulacija cene elektrike za gospodinjstva. Zamejene cene pa bodo po novem veljale za 90 odstotkov porabe, ne več za celotno. V luči zaostrenih geopolitičnih razmer pa bo za čas kurilne sezone še naprej regulirana tudi cena plina.

Energetika Ljubljana znižuje cene plina za gospodinjstva
17. 10. 2023 13.27
Energetika Ljubljana bo za okoli 41.000 gospodinjskih odjemalcev do novega leta znižala cene plina za 11 odstotkov. To bo storila zaradi razlike med državno regulirano ceno pri 73 evrih, ki velja do novega leta, in nižjo tržno ceno. "Ceno smo postavili pri 64,97 evra za megavatno uro," je dejal direktor Samo Lozej. Medtem pa se Mariborčanom obetajo višje cene ogrevanja.

Neomejen dostop do vode: luksuz, ki ga počasi izgubljamo
16. 10. 2023 11.52
Voda je v središču naraščajoče globalne krize, ki grozi ljudem in vsem bitjem na Zemlji, v poročilu z zgovornim naslovom "Visoka cena poceni vode" opozarja organizacija za varstvo narave WWF. V 50 letih je svet izgubil tretjino močvirnih območij, medtem ko so se populacije sladkovodnih živali povprečno zmanjšale za kar 83 odstotkov. Za večino Evrope dostop do vode še vedno ni vprašljiv, čeprav so v nekaterih delih, recimo v Španiji, že občutili, kako je, ko je prične primanjkovati.

Koliko bomo prihodnje leto plačevali za elektriko?
15. 10. 2023 19.24
Kaj nas po tem, ko je vlada ob energetski krizi, ki nas je zajela lansko zimo, regulirala ceno električne energije, čaka letošnjo koledarsko zimo? Vlada bo potrdila nov način obračuna elektrike, ki bo veljal po novem letu. Cene naj bi bile še naprej zamejene, a ne več 100-odstotno, kot to velja letos, pač pa le za 90 odstotkov porabe. Preostalo desetino bi plačevali po tržni ceni.

Koliko slovenska gospodinjstva porabijo za hrano in prevoz?
14. 10. 2023 08.27
Slovenska gospodinjstva so lani za nakupe življenjskih potrebščin v povprečju namenila 23.934 evrov oz. 10.006 evrov na posameznega člana. Od tega so največji del – več kot petino – predstavljali izdatki za prevoz, ki vključujejo tudi nakupe prevoznih sredstev, ugotavljajo na Statističnem uradu RS. Sledijo hrana in stanovanjski stroški.

Gospodarski kazalniki so se poleti poslabšali
13. 10. 2023 11.57
Večina gospodarskih kazalnikov v Sloveniji se je poleti poslabšala. Medletni padec aktivnosti v izvozno usmerjenih dejavnostih se je še poglobil, najbolj v energetsko-intenzivnih panogah, zelo nizka ostajajo pričakovanja predelovalnih dejavnosti glede izvoza, ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar).

V 2024 zamejena cena 90 odstotkov porabe elektrike gospodinjstev
11. 10. 2023 14.22
Vlada bo v letu 2024 še regulirala cene elektrike za gospodinjstva, in sicer bo cena za 90 odstotkov dejanske porabe enaka, kot je po trenutni regulaciji, za 10 odstotkov porabe pa bo cena tržna, je povedal pristojni minister Bojan Kumer. Zamejitve cen za ostale odjemalce ne bo več.

Kumer: Zaradi ustavitve Neka ni skrbi za oskrbo z elektriko
10. 10. 2023 17.04
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer pravi, da zaradi ustavitve Nuklearne elektrarne Krško (Nek) ni skrbi za oskrbo z elektriko. Za prihodnji teden je napovedal odločitev vlade za podaljšanje zamejitve cen elektrike za gospodinjstva in zaščitene odjemalce.

IMF: Višja napoved rasti za Slovenijo, a višja tudi inflacija
10. 10. 2023 10.16
Mednarodni denarni sklad (IMF) v najnovejši gospodarski napovedi Sloveniji za letošnje leto napoveduje dvoodstotno gospodarsko rast, kar je 0,4 odstotne točke več, kot je napovedal spomladi. Za prihodnje leto je napoved zvišal za 0,1 odstotne točke na 2,2 odstotka. Povprečna inflacija naj bi letos dosegla 7,4 odstotka. Medtem za svetovno gospodarstvo veljajo nespremenjeni obeti pri treh odstotkih.

Denar samo, če zlomiš pravo kost
10. 10. 2023 06.00
Zdravstvena, življenjska, nezgodna zavarovanja. Slovenci se po opozorilih strokovnjakov premalo življenjsko zavarujemo, bistveno bolj zavarujemo svoje avtomobile in nepremičnine. In še tisti, ki se odločijo za življenjska zavarovanja, imajo po navadi zastarele police ali pa sploh ne vedo, za kaj so zavarovani. Kako se odločiti, kakšno zavarovanje skleniti? Lahko na slepo verjamemo agentu? Na kaj je treba biti pozoren, da na koncu ne bomo ostali brez izplačila zavarovalnine, tako kot je naša sogovornica, ki je bila zavarovana za zlome kosti, a je na koncu ostala praznih rok, ker si je zlomila napačno kost?

Bančni sistem po oceni Banke Slovenije stabilen
09. 10. 2023 13.10
Banka Slovenije je predstavila poročilo o finančni stabilnosti, v katerem je ocenila, da se raven tveganja zmanjšuje. "V prihodnjih mesecih bodo na sistem vplivala tveganja, ki izhajajo predvsem iz zunanjega okolja, zlasti ohlajanje gospodarske aktivnosti v evrskem območju in še vedno visoka inflacija," je strnil viceguverner Banke Slovenije Primož Dolenc.

Moški naj bi žensko z manjšim letalom zalezoval kar štiri leta
06. 10. 2023 08.28
Si predstavljate, da imate v lasti kavarno, ena od strank pa vas začne zalezovati? 65-letnik naj bi lastnico kavarne po besedah FBI-ja zalezoval kar štiri leta, v tem času pa naj bi s svojim majhnim letalom letal nad njenim domom. Preiskovalci poročajo, da je iz letala metal tudi paradižnike. Žensko je med drugim skrbelo, da bo z letalom trčil v njen dom. Po obtožbah se je sicer izrekel za nedolžnega.

Zavarovalnice lani s 180 milijoni evrov dobička, a premije se dražijo
06. 10. 2023 06.00
Zavarovalništvo je močna gospodarska panoga, vsako leto se v njej "obrne" več milijard evrov denarja. Lani so zavarovalnice ustvarile skupaj skoraj 180 milijonov evrov dobička, člani uprav štirih največjih zavarovalnic, ki obvladujejo več kot 80 odstotkov trga, pa so prejeli več kot štiri milijone evrov bruto. Zavarovalnice imajo v lasti tudi za 6,6 milijarde različnih naložb. Zavarovanja se dražijo, v zadnjem letu bolj od rasti plač in inflacije. Bodo letošnja izplačila škod v prihodnjem letu pognala premije v nebo? Si bomo ob vse višjih premijah lahko zavarovanje privoščili tudi v prihodnje?

30 tisočakov od zavarovalnice za hišo, kmetijo, avto, ki so jih odnesle poplave in plaz
04. 10. 2023 06.00
Kako je, ko v naravni nesreči izgubiš vse, kar si imel? Takšna tragedija se je zgodila družini Jelšnik Kovač z Ljubnega ob Savinji. Sredi noči so bili zaradi hudourniške poplave ujeti na 15 metrih svoje parcele. Po dvanajstih urah trpljenja so jih rešili s helikopterjem. A tragedija se ni končala tukaj. Proti posestvu je polzel tri hektarje velik zemeljski plaz, jim uničil hišo, kmetijo, garažo, opremo, avto ... Sledilo je razočaranje – od zavarovalnice so dobili le slabih 30.000 evrov. Za opremo v hiši pa nič, ker niso mogli dokazati, kaj so imeli. "Požara se zmeraj bojiš. Na žalost smo imeli v primeru dejanske nesreče, ki se nam je zgodila, premalo zavarovano," priznava Janez Jelšnik. Zavarovalnice pa morajo biti družbeno odgovorne, ne predatorske, opozarja ekonomist Rok Spruk.

Zeleni dnevi, zelene poti
30. 09. 2023 07.00
Po hitrem preletu zbranih mednarodnih dni, ki so tako ali drugače povezani z okoljem, sem jih naštela nekaj manj kot 30, pri čemer seznam gotovo ni popoln. Okolje ima tako – vsaj na koledarju in simbolično – veliko pozornosti. Poleg že uveljavljenih okoljskih dni pa v zadnjem času opažam trend, da se tudi različni drugi svetovni dnevi nekako barvajo zeleno. Običajno vsak tak dan zaznamuje neka tema ali prioriteta in zelenega je tudi v tem spektru čedalje več. Ravno v času nastajanja tega zapisa smo zaznamovali svetovni dan turizma, pred tem pa Evropski teden mobilnosti. Slednji je že v svojem bistvu zelen, saj spodbuja trajnostne oblike prevoza, turizem pa – kljub številnim nezanemarljivim okoljskim vplivom – tudi nastopa v zeleni preobleki.

Do urejenega doma v 3 korakih
29. 09. 2023 14.07
Dom bi moral biti prostor, kjer se človek dobro počuti in je obdan s stvarmi, ki ga pomirjajo, sproščajo, mu dajejo občutek varnosti. A če pri vsakem odpiranju do zadnjega kotička natlačene omare tvegamo, da kaj pade na nas, in se vsakodnevno borimo s prepolnimi predali, se je težko počutiti udobno. Ne gre za to, da mora biti vse 'tipi-topi', dovolj je že, če znamo pravilno urediti nered in narediti prostor življenju.

Bodo prizadeti v poplavah šele oktobra dobili poračun za elektriko?
26. 09. 2023 16.09
Potem ko smo poročali, da so prizadeti v poplavah kljub drugačnim obljubam pristojnih ta mesec dobili položnice z rednimi cenami elektrike, iz sistemskega operaterja distribucijskega elektroenergetskega omrežja SODO sporočajo, da za mesec avgust podatki o prizadetih gospodinjstvih še niso bili na voljo. Ob tem napovedujejo poračun.

'Če se Slovenija odloči za jedrsko energijo, je ne more ustaviti nihče'
26. 09. 2023 06.00
Kako velik projekt je gradnja drugega bloka nuklearke, kaže tudi ocenjena vrednost, ki je kar 10 milijard evrov, kar je samo tri milijarde manj, kot znašajo predvideni prihodki letošnjega državnega proračuna. O tem smo se pogovarjali z državnim sekretarjem za koordinacijo projekta nove jedrske elektrarne v Krškem JEK2 Danijelom Levičarjem.

Ob katerih urah bodo kuhanje, pranje, likanje najdražji?
21. 09. 2023 20.02
Če ste bili vajeni varčevati z električno energijo tako, da ste prali ponoči, boste morali biti s prihodnjim letom pozorni tudi na to, kdaj boste na električno ploščo postavili kosilo. Konec bo dvotarifnega obračunavanja elektrike, ki smo ga do zdaj poznali kot nočni in dnevni tok, z marcem prihaja pet tarifnih blokov. Od 1. marca 2024 bo najdražji časovni blok vsak delovnik od 7. do 14. ure in od 16. do 20. ure, najcenejša raba omrežij pa ostaja ponoči. Tarifa pa se bo razlikovala tudi glede na letni čas.