gradbene

Rušenje črnih gradenj v hrvaški Istri. Za začetek jih bodo odstranili 14

08. 03. 2023 12.11

V hrvaški Istri so začeli rušiti nezakonito zgrajene objekte. Kot je dejal glavni državni inšpektor Andrija Mikulić, jih bodo za začetek porušili 14, in sicer tri v Umagu, pet v Rovinju in šest v Ližnjanu.

Po 21 dneh izpod ruševin rešili konja

28. 02. 2023 20.33

Iz Turčije poročajo o pravem čudežu. Posnetek prikazuje proces reševanja konja, ki je izpod ruševin "vstal" 21 dni po potresu. V Turčiji in Siriji je v potresu umrlo več kot 50.000 ljudi.

Voznik tovornega vozila po avtocesti brez pnevmatike

28. 02. 2023 14.11

Celjski policisti so ustavili voznika tovornega kombija s priklopnikom, na katerem je manjkala ena pnevmatika. Razneslo jo je med vožnjo, česar pa voznik ni opazil in je nadaljeval pot. Brez nje je vozil toliko časa, da se je platišče popolnoma deformiralo, grozilo pa je tudi, da bo razneslo še drugo pnevmatiko na isti osi.

Zaradi malomarnosti pri gradnji v Turčiji pridržali najmanj 184 ljudi

26. 02. 2023 13.47

Po uničujočih potresih, ki so v začetku meseca prizadeli jugovzhod Turčije in severozahod Sirije, so v Turčiji zaradi domnevne malomarnosti pri gradnji pridržali najmanj 184 ljudi, je sporočil pravosodni minister Bekir Bozdag. Večinoma naj bi šlo za gradbene izvajalce, med njimi pa je tudi en župan. V sirski prestolnici pa sta pristali letali z nujno pomočjo iz humanitarnih zalog EU, so sporočili iz Evropske komisije. Letali sta prek humanitarnega zračnega mostu v Damask med drugim dostavili zimske šotore, opremo za zavetišča in grelce za ljudi.

17 tekočih kilometrov gradiva, najstarejši dokument iz leta 1246

14. 02. 2023 14.39

17 tekočih kilometrov arhivskega gradiva, ki priča o zgodovini Štajerske, Pomurja in Koroške, pa obsežna zbirka listin in fototeka. Gradiva pomembnih posameznikov, celo plemiških družin, in na tone arhivskih škatel z zapuščinami okoliških gospostev, v katerih najdemo sodne spise, prastare fotografije, risbe, notne zapise, pesmi in nekoč zasebne dnevnike. Tako bogato zbirko hrani ena najpomembnejših kulturnih ustanov pri nas – Pokrajinski arhiv Maribor. Letos praznuje 90-letnico ustanovitve, a njeni začetki segajo precej dlje. Ob častitljivem jubileju zato pripravljajo pester nabor razstav in delavnic ter predstavljajo svoje delo.

Mesto porušeno, steklena stavba ostala nedotaknjena. Zakaj?

14. 02. 2023 12.25

Da je kakovostna gradnja, skladna z zakonodajo in standardi, še kako pomembna, je postalo jasno po močnem potresu, ki je prizadel Turčijo in Sirijo. Številne stavbe so se porušile same vase in pod seboj pokopale na tisoče ljudi. Le redke so stavbe, ki so preživele močno tresenje tal. Ena izmed takih je stavba v Adijamanu, enem izmed mest, ki jih je prejšnji teden najbolj prizadel uničujoč potres v južni Turčiji.

Storilci kaznivih dejanj so lani povzročili za več kot 228 milijonov evrov škode

13. 02. 2023 09.43

Policija je lansko leto obravnavala skoraj 50 tisoč kaznivih dejanj, s katerimi so osumljenci povzročili za več kot 228 milijonov evrov škode. Kriminalisti so preiskovali tudi 623 korupcijskih kaznivih dejanj, kar je bistveno več od petletnega povprečja. Med drugim 92 kaznivih dejanj dajanja podkupnin in 53 zaradi jemanja podkupnin. Korupcija je ena od prioritet policijskega dela, ki je opredeljena v našem načrtu tudi za letos, pravi prvi mož Policije Boštjan Lindav in dodaja, da so bili uspešni tudi pri kaznivih dejanjih, povezanih z drogo, ki je najbolj dobičkonosna kriminalna dejavnost. Po podatkih Europola namreč zaslužki kriminalnih združb presežejo tudi sto milijard evrov na leto.

Zemljevid nevarnosti: kje so tla najbolj nemirna?

07. 02. 2023 12.23

"Protipotresna gradnja je eden najučinkovitejših ukrepov za zaščito pred potresi," poudarjajo strokovnjaki, ki so tudi sestavili zemljevid potresne nevarnosti za Evropo. Potresov namreč ni mogoče predvideti, je pa mogoče vsaj nekoliko omejiti njihove najbolj uničujoče posledice.

Z manjšimi ukrepi do nižjih računov za ogrevanje

23. 01. 2023 09.05

Predstavljamo preproste nasvete, ki ustvarjajo prihranke pri stroških ogrevanja, in razkrivamo, kateri je najugodnejši in najučinkovitejši sistem ogrevanja na dolgi rok.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Golob navdušen nad ZD Celje: Primer dobre prakse naj se razširi po vsej državi

16. 01. 2023 15.37

V Splošni bolnišnici Celje so slavnostno odprli novo stavbo s heliportom, zgrajeno v okviru prve faze nadomestne novogradnje bolnišnice. Odprtja sta se udeležila tudi minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in predsednik vlade Robert Golob. Slednji je po obisku celjskih zdravstvenih ustanov izrazil navdušenje nad njihovim delovanjem. "Sem pozitivno presenečen in izredno zadovoljen s tem, kar sem videl v ZD Celje. Želim si, da bi se takšni primeri dobrih praks razširili po vsej državi, saj se bomo le tako lahko soočali z zdravstvenimi izzivi, ki so pred nami," je dejal.

Profesionalne žage za gradbišče

22. 12. 2022 10.41

Različne žage ustrezajo različnim materialom in tako lahko vedno najdete orodje, ki najbolje ustreza vašim potrebam.

Najem profesionalnih strojev in orodja

22. 12. 2022 10.36

Med gradnjo lahko naletite na desetine težav, predvsem, kadar potrebujete opremo in stroje. Možna rešitev je nakup gradbene opreme ali najem.

Inšpektorji na območju TNP ugotovili kršitve gradbene zakonodaje

20. 12. 2022 09.26

Gradbena inšpekcija Inšpektorata RS za okolje in prostor je v akciji nadzora nedovoljenih gradenj v Triglavskem narodnem parku (TNP) pregledala šest objektov in v petih primerih ugotovila kršitve gradbene zakonodaje. Izdala je tri inšpekcijske odločbe in tri odločbe o prekršku.

Gradnja drugega tira v pospešku, a umazanija in hrup ostajata del vsakdana

15. 12. 2022 19.30

Projekt izgradnje drugega tira je skoraj na pol poti. Čez pet dni bo izkopanih že 14 od skupaj 37 kilometrov predorskih cevi. Vidno napreduje tudi gradnja viaduktov, rok, ko naj bi vlaki zapeljali po progi, to je leto 2026, pa bi lahko celo nekoliko prehiteli. A če po eni strani zapletov pri gradnji ni, pa imajo nekaj preglavic domačini, ki živijo v bližini trase. Od neprespanih noči zaradi miniranja do nadležnih zvokov mehanizacije in umazanih cest. Tako bo le še do marca prihodnjega leta, pa jih miri prvi mož družbe 2TDK.

Namesto vbetoniranih sider vgrajevali navojne palice, so objekti manj varni?

28. 11. 2022 11.45

Gradbeni inšpektorji so v letu 2022 preverjali, kakšne gradbene proizvode vgrajujejo gradbinci pri novogradnjah. Kot so ocenili, je pogosta praksa, da gradbinci namesto vbetoniranih sider vgrajujejo navojne palice, ki pa na trgu niso označene kot betonska sidra. Kaj to pomeni? Ali so zaradi takšnih zamenjav stavbe manj varne? Gradbena strokovnjaka sta razložila, da če uporabljeni gradbeni proizvod nima izjave o lastnostih, potem je težko oceniti, kakšen je njegov vpliv na varnost objekta.

Gradbeni nadzor: namesto vbetoniranih sider vgrajevali navojne palice

23. 11. 2022 15.34

Gradbeni inšpektorji so v letu 2022 preverjali, kakšne gradbene proizvode vgrajujejo gradbinci pri novogradnjah. Cilj akcije je bil ugotoviti, ali izvajalec gradbenih del dobavlja in vgrajuje izključno gradbeni material, ki ustrezajo nameravani uporabi in zadoščajo predpisom ter listinam o skladnosti. Med drugim so pregledovali navojne palice za povezovanje lesenih konstrukcij in vbetonirana sidra. V akciji je sodelovalo šest gradbenih inšpektorjev Inšpektorata za okolje in prostor, ki so opravili 61 nadzorov. Uvedli so 49 postopkov, od tega 47 upravnih in dva prekrškovna.

Pozor! Z vlago prihaja tudi plesen. Podajamo korake, kako se z njo spoprijeti

08. 11. 2022 00.15

Začenja se obdobje velike vlage v zraku in prve ohladitve, kar ustvarja odlične pogoje za razvoj plesni.

Tekma se je začela kasneje, ker so morali skrajšati vratnice

17. 10. 2022 10.35

Na tekmi angleške druge lige oziroma tako imenovanega Championshipa med Hull Cityjem in Birminghamom je prišlo do nenavadnega razloga za 20-minutno zamudo začetka srečanja. Sodniki so namreč ob pregledu igrišča ugotovili, da so vratnice na stadionu MKM za dobrih pet centimetrov prevelike, zato jih je moralo osebje Hull Cityja pred tekmo skrajšati za omenjeno dolžino. Še dobro, da je glavni sponzor Hull Cityja podjetje, ki se ukvarja s prodajo gradbene opreme in materialov.

Putinovih 70

07. 10. 2022 07.36

Danes praznuje Vladimir Putin. Ruski voditelj, za del sveta osovražen, del pa mu želi, da bi živel (in vladal) še enkrat toliko časa. Prehodil je pot od obveščevalca preko birokrata na lokalni ravni do najvišjega položaja v državi. Putin je na oblasti že 23 let in že skoraj tako dolgo s svojimi potezami dela sive lase zahodnemu svetu oziroma svojim tamkajšnjim kolegom. Njegove lastnosti, kot so odločnost pri doseganju zastavljenih ciljev, nepopustljivost in želja po prevladi, v nekaterih vzbujajo občudovanje, v drugih pa strah, da bo odšel v velikem slogu, če bo kdaj stisnjen v kot. V smislu, da bo takrat pritisnil na zloglasni "rdeči gumb".

Majdičev mlin po poti ljubljanske Cukrarne?

29. 09. 2022 19.57

Kot je v pregledu pogorelega Majdičevega mlina v Kranju ugotovila strokovnjakinja gradbene stroke, so od objekta ostali le zidovi, katerih nosilnost je vprašljiva. Lastniki si, kot navajajo, zaradi zgodovinske vrednosti objekta želijo, da rušenje zidov ne bo potrebo in bo možna rekonstrukcija kot v ljubljanski Cukrarni.

Kriminalisti: Požar v Kranju ni posledica kaznivega dejanja

28. 09. 2022 13.09

Kriminalisti nadaljujejo s preiskavo včerajšnjega požara v Kranju, ko so ognjeni zublji zajeli Majdičev mlin, ki je sicer že tri desetletja klavrno propadal. Vzrok za požar še ni znan, so pa kriminalisti ugotovili, da trenutno zbrana obvestila ne kažejo, da bi zagorelo zaradi storitve kaznivega dejanja. Kakšna bo nadaljnja usoda mlina, ki je zaščiten kot kulturni spomenik, lastniki za zdaj še ne vedo. Ocene škode zaradi požara še niso pridobili, bo pa dosegla milijonske zneske, so prepričani.

Odstavljeni prvi nadzornik 2TDK: Prihaja večstomilijonska podražitev

23. 09. 2022 08.41

Zgodila se je zamenjava članov nadzornega sveta državnega podjetja 2TDK, ki nadzoruje največji infrastrukturni projekt v Sloveniji - izgradnjo drugega železniškega tira Divača–Koper. Dosedanji predsednik nadzornega sveta Robert Rožič trdi, da gre za "politično zamenjavo". "Od tega tedna dalje projekt drugega tira namesto strokovnjakov nadzira aktualna politika in domnevno izvajalci sami. Vse to bo v prihodnje najverjetneje pomenilo, da se bo ta projekt s sedanje cca. milijarde evrov vredne investicije podražil za več sto milijonov evrov, in to v škodo davkoplačevalskega denarja," je opozoril. V družbi 2TDK sicer Rožičeve navedbe zavračajo.

Padavine ne bodo ponehale: krajevno lahko pade do 150 milimetrov dežja

16. 09. 2022 06.22

V večernih in nočnih urah na Agencije RS za okolje (Arso) pričakujejo ponoven pojav intenzivnih padavinskih pasov v zahodni, osrednji in južni Sloveniji. Močno deževje s poplavami je močno prizadelo občini Osilnica in Kostel, kjer je poplavilo veliko hiš, plazovi in voda so poškodovali ceste. Dostop do Osilnice je mogoč le čez Strmo reber iz smeri Kočevja. Poleg hudournikov težave povzroča Kolpa, ki je po ocenah domačinov najvišja v zadnjih 40 letih, pravi osilniška županja Alenka Kovač.

Kriminalisti ovadili 14 fizičnih in šest pravnih oseb

15. 09. 2022 10.38

Celjski kriminalisti so konec avgusta na tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper 14 fizičnih in šest pravnih oseb, med katerimi so štirje javni uslužbenci iz dveh občin na Celjskem, ki so prirejali javne razpise in tako omogočili določenim ponudnikom pridobitev posla. Seveda so za to morala podjetja plačati.

24-letnik z avtomobilom prebil ograjo lokala in poškodoval goste, nato pa pobegnil

13. 09. 2022 06.29

Na regionalni cesti Kamnik-Ločica je osebno vozilo zapeljalo s cestišča na teraso gostinskega lokala. Ob tem je prebilo ograjo in poškodovalo tri goste. Voznik je s poškodovanim vozilom s kraja nesreče pobegnil, malo kasneje pa povzročil še eno nesrečo. Ljubljanski policisti so sporočili, da so njegovo identiteto že ugotovili, star je 24 let. Voznik se je po tem javil sam in se vrnil na kraj prvega dogodka.

Družina v Seulu utonila v enem izmed kletnih stanovanj, ki jih bodo sedaj prepovedali

17. 08. 2022 09.40

V začetku avgusta so Seul in okoliške regije prizadele najmočnejše padavine v zadnjih 80 letih. V poplavah je umrlo najmanj 11 oseb, med njimi tudi tričlanska družina, ki je živela v kletem stanovanju, ki ga je zalila voda. V kletnih in polkletnih stanovanjih sicer živijo tisti z najnižjimi dohodki. Južnokorejska prestolnica je sedaj obljubila, da bo vse ljudi, ki živijo v teh nevarnih prostorih, preselila. Podzemna stanovanja, ki so postala sinonim za zijajočo neenakost v državi, so se pojavila po letu 1970, ko je vlada odredila obvezno gradnjo kleti pri novogradnjah.

Bobnarjeva odredila izredno revizijo Hojsovega večmilijonskega projekta

05. 08. 2022 10.56

Notranja ministrica Tatjana Bobnar je odredila izredno revizijo projekta izgradnje novih prostorov ministrstva in Policije na območju ljubljanskega Litostroja. Projekt, vreden 142 milijonov evrov, je naročil in odobril nekdanji minister Aleš Hojs.

ZDA ubile vodjo Al Kaide Ajmana al Zavahirija

02. 08. 2022 06.47

Ameriške oblasti so sporočile, da so v nedeljo v napadu z brezpilotnim letalom v Kabulu ubile enega od voditeljev teroristične mreže Al Kaida in nekdanjega tesnega sodelavca Osame bin Ladna Ajmana al Zavahirija.

AAG miniranje pri gradnji drugega tira prijavil inšpekciji

15. 07. 2022 16.43

Člani Alpe Adria Green so prepričani, da delavci na območju tunela T2 na platoju Črni Kal ne delajo v zakonskih okvirih, češ da je miniranje premočno in bobni tudi v nočnem času. Miniranje po njihovih navedbah povzroča tudi močno tresenje tal, kar skupaj s hrupom vznemirja tamkajšnje prebivalce in jim prinaša telesno ter duševno obremenitev. V Družbi 2TDK odgovarjajo, da pri gradnji drugega tira spoštujejo vsa priporočila, strokovne kriterije in omejitve ter pri tem v največji možni meri upoštevajo mnenja krajanov in okoljevarstvenih organizacij. Ob tem so zatrdili, da so jih krajani izsiljevali za odškodnine.