gradbeni material

Tri dni po nesreči čolna našli deset preživelih

30. 05. 2022 10.37

Tri dni po nesreči čolna v ožini Makasar v provinci Južni Sulavezi so našli še deset preživelih, vključno s kapitanom in drugimi člani posadke. Enajst oseb še vedno pogrešajo.

Škoda po požaru na mariborskem vrtcu znaša okoli 800.000 evrov

15. 05. 2022 08.15

Požar na območju Vrtca Brezje v Mariboru, ki so ga gasili več ur, je povzročil za okoli 800.000 evrov škode. Zgorelo je tudi za okoli 30.000 evrov opreme, orodja in materiala podjetja, ki je izvajalo obnovitvena dela na objektu. Vzrok za požar je bila tehnična napaka na električnih vodnikih napeljave na ostrešju starega dela vrtca. Tuja krivda je za zdaj izključena. Med intervencijo se je lažje poškodoval en gasilec.

Vlomil v stavbo, ukradel nekaj gotovine in zanetil požar

15. 05. 2022 13.52

V soboto zgodaj zjutraj je neznanec vlomil v objekt v Novi vasi, ukradel nekaj deset evrov gotovine, nato pa v notranjosti zanetil požar. Požar je sicer ugasnil sam, a je kljub temu nastalo za približno 20.000 evrov materialne škode. Poleg tega je bilo v Ljubljani in okolici v preteklih dneh več vlomov v hiše in poslovne objekte, neznanci pa so ukradli tudi do 7000 evrov vrednih predmetov in gotovine.

Na kmetijsko zemljišče pred hišo Joška Jorasa nasuli gradbeni material

27. 04. 2022 20.48

Nove težave najbolj znanega borca za južno mejo – Joška Jorasa. Že lani jeseni so mu hrvaške oblasti preprečile uporabo kmetijskih zemljišč pred hišo, ki jih je Joras imel v najemu od sklada kmetijskih zemljišč. S tem so mu preprečili tudi dostop do hiše po tako imenovani evropski poti, s katero se izgone hrvaški kontrolni točki. Zdaj so na omenjeno zemljišče nasuli gradbeni material. Joras se boji, ali bodo pred njegovo hišo, kjer je nekoč stal hlev njegovih živali, gradili. Ne glede na to, kdo razpolaga z ozemlje, gre za zaščiteno območje nature 2000. Na politike in slovenske institucije ne računa več.

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...

09. 04. 2022 11.51

Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

'Pogled na trhlo staro hišo nama je ustavil korak'

03. 04. 2022 09.49

Če imava sonce za sopotnika, so vožnje na terenske obiske k družinam prijetnejše. Tudi vzdušje na obiskih družin je ob lepem vremenu – ne glede na stiske in težave, ki nas vodijo do njih – marsikje bolj optimistično, prijaznejše. K temu seveda veliko prispevajo tudi starši, ki so veseli obiska Verige dobrih ljudi. Ta bistveno prispeva k reševanju stanja, v katerem so se znašli nič krivi, nič dolžni.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

'Začetni entuziazem je šel mimo. Sedaj smo prepuščeni sami sebi'

27. 11. 2021 07.00

11 mesecev je minilo od uničujočega potresa, ki je na kolena spravil Petrinjo in razdejal okoliške vasi. Po začetnem entuziazmu, ko so mesto preplavili prostovoljci z vseh koncev in krajev Hrvaške, je danes Petrinja pozabljena, prazna, utrujena, besna in obupana. Vanjo naj bi se steklo več sto milijonov evrov donacij ter nepregledne tone gradbenega materiala. A skoraj leto dni kasneje denarja in gradbenega materiala "čudežno" ni več. Obnovljenih je bilo le nekaj dimnikov, središče mesta je še vedno razsuto, domovi v slabem stanju, na stotine ljudi živi v bivalnih kontejnerjih, zima pa je pred vrati. Ljudje odhajajo, v tistih, ki so ostali, pa tlita brezup in jeza. V okoliških vaseh je še huje.

Iz Jeriševe jame izvlekli 500-kilogramski razpadajoči avtomobil

25. 10. 2021 14.35

Ljubljanski jamarji so Jeriševo jamo v občini Sežana, ki bolj kot na jamo spominja na smetišče, razbremenili kupa vseh mogočih odpadkov. Dela so se lotili že pred enim mesecem – odpadke so zbrali v velikih vrečah – zdaj pa so jih s pomočjo 40 ton težkega žerjava izvlekli na plano. Pravi podvig je bil izvlek starega avtomobila, saj je bil v slabem stanju, po teži pa ravno na meji zmogljivosti žerjava. V jami sicer ostaja še okrog 10 vozil.

Nizki prihodki družini ne omogočajo plačila osnovnih življenjskih stroškov

17. 10. 2021 11.27

Položnice za ogrevanje, dodatno zavarovanje, najemnina, elektrika, komunalni stroški, stroški šolanja otrok, zagotavljanje prehrane, oblačil in obutve… vse to so stroški, ki se družinam v tej jeseni kopičijo. Mnogo družin teh izdatkov ne zmore več. Telefoni brnijo, pisnih vlog je vse več in potreb po terenskih obiskih družin prav tako. Pričakovali smo težko jesen, ampak šele začela se je, stiske pa so ogromne.

'Ko stopiš za vogal, za katerega ni pogledal še nihče, je občutek res svojevrsten'

19. 09. 2021 16.16

Člani Društva za raziskovanje jam Ljubljana že 111 let odkrivajo skrivnosti jam, jih dokumentirajo in se aktivno vključujemo v njihovo varovanje. Na leto opravijo čez 200 različnih jamarskih akcij, ki trajajo od nekaj minut do več kot teden dni. Septembra so se lotili dveh vidnejših spustov v zemeljske globine. Na Kaninskih podih v Breznu spečega dinozavra so presegli globino 1000 metrov in odkrito jamo dodali na seznam kot deseto več kot 1000 metrov globoko jamo v Sloveniji. Jeriševo jamo, ki je spominjala na smetišče, pa so razbremenili kupa odpadkov.

Hiška je bila brezhibno čista in pospravljena. V njej je dišalo po pravkar pečenem kruhu

05. 09. 2021 07.00

Poti Verige dobrih ljudi, skozi katero rešujemo družine največjih stisk vse Slovenije, smo tik pred vodenjem zadnjih izmen otrok na letovanjih malce strnili. Ob zavedanju, da je pred nami en silovito vroč dan in hkrati skoraj 500 km, smo si zadali obiskati najbolj oddaljene družine. Kajti najdaljša pot je vodila na skrajno severovzhodno točko naše dežele. Tja, kjer razen družine, ki živi v še iz blata zidani kočici, redko stopi katera koli človeška duša.

Zdravljenje s konopljo neurejeno, črni trg cveti, "za običajno olje so plačali 1000 evrov"

24. 07. 2021 07.30

V Sloveniji naj bi bilo okoli 10 tisoč bolnikov, po nekaterih ocenah še več, ki se samozdravijo z izvlečki iz konoplje. Pomagala naj bi pri 46 različnih težavah, najpogosteje za rakava obolenja, kronične bolečine, motnje spanja, depresijo … A jasnih pravil za proizvodnjo konoplje v medicinske namene še vedno ni, zato črni trg cveti. Kaos vlada tudi pri industrijski konoplji, proizvodnja se opušča, priložnost za posel je tako pograbila tujina.

Ministrstvo bo znova preverilo interes za monosežig komunalnega blata

29. 06. 2021 16.57

Ministrstvo za okolje in prostor bo naročilo izdelavo tehnične in ekonomske izvedljivosti izgradnje monosežigalnice komunalnega blata v Mariboru in Ljubljani. Ker ne želi vnaprej določati dveh lokacij, bo vnovič preverilo tudi, kakšen je interes za monosežig drugje po Sloveniji, pravi okoljski minister Andrej Vizjak.

Na Jesenicah nejevoljni zaradi nedovoljenega odlaganja gradbenega materiala

23. 06. 2021 15.32

Občina Jesenice in tamkajšnji medobčinski inšpektorat opozarjata, da na območju Hrušice na zemljišču v državni lasti zasebnik brez dovoljenj izkopava gramoz, ga prodaja kot gradbeni material in izkopane jame zasipa z gradbenimi odpadki, ki nastajajo ob nadgradnji gorenjske železniške proge.

Na Susku se je pojavil prvi avtomobil, domačini zaskrbljeni

14. 06. 2021 11.33

Na hrvaškem otoku Susak, ki je v celoti območje za pešce, se je pojavil prvi avtomobil, ki je med prebivalci povzročil pravi preplah. Zdaj se sprašujejo, kdo in kako je pripeljal vozilo na otok, do katerega ni trajektne povezave.

Na desnem bregu Save raj za sprehajalce, na levem črna odlagališča

25. 05. 2021 06.00

Podjetnik, ki bo v naravo odložil gradbene odpadke, lahko dobi od 10.000 do 30.000 evrov kazni, seveda, če ga inšpektorji dobijo pri umazanem delu. Takšno kazen tvega kljub temu, da bi ga odvoz na ustrezen obrat za predelavo odpadkov stal nekaj sto evrov. So okoljski inšpektorji res brezzobi tigri, ki kršitelje le redko izsledijo, ali so slednji tako pogoltni za svoj dobiček, da so pripravljeni nevarne odpadke odvreči na območje vodnega zajetja? Medtem ko postajajo rečna obrežja rekreacijska območja, pa so zgolj nekaj metrov stran legla divjih odlagališč.

Po požaru: pouk poteka na daljavo, gasilci reševali tudi živali

22. 04. 2021 08.31

Zaradi požara v kemijski učilnici OŠ Franceta Prešerna v Kranju so evakuirali pet oseb, ki sicer niso poškodovane, je pa ogenj dosegel tudi učilnico za biologijo, kjer je imela šola manjše živali. Čeprav so jih nekaj uspeli rešiti, jih je žal nekaj tudi poginilo. Do preklica bo šola zaprta, pouk pa bo potekal na daljavo. Nastalo naj bi za nekaj deset tisoč evrov materialne škode, suma, da bi šlo za namerno dejanje, pa ni.

Odpadki v Posavju ogrožajo tako pitno vodo kot tudi živali in rastline

04. 04. 2021 19.55

V Sloveniji smo s čistilnimi akcijami v zadnjih letih zmanjšali število divjih odlagališč, a je smetenje narave v nekaterih regijah še vedno velik problem. Salonitne plošče, folije, gradbeni material, gume in celo živalski kadavri - vse to leži na enem od odlagališč v Posavju. Kljub čistilnim akcijam pa se to vedno znova polni ter ogroža tako pitno vodo kot tudi živali in rastline.

BLOG: Kako testosteron vpliva na naše zdravje?

28. 03. 2021 16.37

Ste vedeli, da je testosteron odgovoren za povečan spolni nagon ter višji libido pri obeh spolih? Ima pa še ogromno drugih izjemno pomembnih funkcij oziroma vplivov na naše zdravje. Ta anabolni hormon namreč povečuje mišično maso in moč, zavira kostno razgradnjo, spodbuja tvorbo kostnine ter povečuje mineralno kostno gostoto. Spodbuja tvorbo rdečih krvničk ter pozitivno vpliva na razpoloženje, energijo, kakovosten spanec in storilnost.

Bo Sloveniji, kjer je zelo nizka potresna odpornost, uspelo prehiteti potres?

08. 03. 2021 07.51

Potresov ni mogoče napovedati, prav tako jih ni mogoče preprečiti. Lahko pa preprečimo nekatere – tudi najbolj tragične – posledice, ki jih s seboj prinašajo močnejši potresi. Rešitve imajo inženirji. Tokrat so nekaj teh predstavili na slovenskem inženirskem dnevu, hkrati pa pozvali državo k sistemskemu ukrepanju. Je rešitev v sofinanciranju ojačitve stavb? Bomo uvedli sankcije za tiste, ki bodo poskrbeli za energetsko sanacijo stavbe, ne bodo pa poskrbeli za potresno varnost? Bomo po vzoru energetskih vendarle dobili še potresne izkaznice?

Na Madagaskarju bodo natisnili prvo 3D-šolo

06. 03. 2021 17.26

Na Madagaskarju kar 60 odstotkov šoloobveznih otrok ne obiskuje šole zaradi prenatrpanih učilnic. 3D-tiskana šola bi to lahko spremenila.

Popotresna obnova Petrinje razburja: posel brez javnega razpisa dobil 18-letnik

06. 03. 2021 11.04

Območje Petrinje se po potresu, ki je pretresel Hrvaško, ni umirilo. Še vedno se tresejo tla, popotresni sunki pa niso le seizmološki. Hrvaški mediji poročajo o prevarah v imenu dobrodelnosti na tem področju, zdaj pa so se razpisali še o spornih dodelitvah poslov obnove po potresu. V Petrinji pa so nezadovoljni tudi prebivalci, in sicer z razdeljevanjem popotresne pomoči, ki je prišla tudi iz Slovenije.

Trgovci že vihajo rokave, obljubljajo varnost in nižje cene

12. 02. 2021 19.47

Razkuževanje, lepljenje talnih oznak in postavljanje opozoril kupcem, naj nosijo zaščitno masko in vzdržujejo varnostno razdaljo. Z vsem tem se pospešeno ukvarjajo trgovci, ki bodo s ponedeljkom lahko znova odprli vse trgovine. Poleg tega bo s ponedeljkom spet dovoljeno tudi pomerjanje oblačil. Prodajalci medtem zaradi velike zaloge zimske kolekcije obljubljajo tudi nižje cene.

Tonin glede sproščanja ukrepov obljublja: Držali se bomo semaforja

10. 02. 2021 06.40

Vlada bo o sproščanju ukrepov glede na prehod v oranžno epidemiološko fazo dokončno odločala na četrtkovi seji, a minister Tonin obljublja, da se bodo držali vsega, kar je pri oranžni fazi zapisano v vladnem semaforju. Tako se bo ukinila omejitev gibanja na občine, dovoljeno bo zbiranje do 10 ljudi, v šole pa se bodo vrnili še preostali razredi in maturanti. Policijska ura, ki traja že 114 dni, bo odpravljena šele v rumeni fazi.

Črna odlagališča

09. 01. 2021 07.00

Nelegalna odlagališča odpadkov po državi – kje so, koliko jih je, kakšen je odvržen material, kaj je na teh nelegalnih smetiščih ... In kako sistemsko izboljšati stvari? Dobro desetletje po prvi vseslovenski čistilni akciji Očistimo Slovenijo v enem dnevu smo preverjali, kako je z nelegalnimi odlagališči po državi. Razmere na terenu, analizo stanja, zgodovino, možne ukrepe, izboljšave in sistemske rešitve.

Po potresu se udorne jame širijo, dodatna škoda na objektih

07. 01. 2021 10.24

Nov močan potresni sunek, ki je območje siško-moslavške županije stresel v sredo zvečer, je prestrašil prebivalce na območju, na katerem se tla tresejo že deset dni. Nekateri so zato spali v šotorih namesto v svojih stanovanjih. Potres je povzročil dodatno škodo na objektih, ki so bili poškodovani v potresu prejšnji teden. V Sloveniji pa potekajo številne akcije v pomoč prizadetim v potresih.

Več potresnih sunkov v Petrinji, posnetek iz zraka razkriva uničenje

31. 12. 2020 07.26

Na območju Petrinje so se tudi to noč tresla tla, zabeleženih je bilo več potresnih sunkov. Najmočnejši potres je sledil v dopoldanskih urah z magnitudo 3,9. Na območje Gline so medtem prispele prve mobilne hiše za prebivalce, ki so po torkovem potresu ostali brez strehe nad glavo. Hrvaško notranje ministrstvo je objavilo posnetek Petrinje iz zraka po potresu, ki razkriva uničujoče posledice potresa.

Država za obnovo doma na Okrešlju namenila 200.000 evrov

25. 11. 2020 08.17

Pomoč države, ki so jo planinci že težko pričakovali, je končno prispela, saj je bilo Planinsko društvo Celje-Matica uspešno pri kandidaturi na razpisu ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo za podporo planinski športni in večnamenski rekreacijski infrastrukturi. Planinskemu društvu bo tako 80 odstotkov obnove krila država.

Krašovec zaradi prestajanja zaporne kazni od države terja odškodnino

03. 11. 2020 10.30

Nekdanji ekonom mariborske nadškofije Mirko Krašovec, ki je zaradi očitkov o domnevnem napeljevanju h goljufiji na škodo evropskih sredstev v zadevi Betnava dobre tri mesece prebil v zaporu, zdaj od države terja odškodnino. Krašovec je bil leta 2018 sicer oproščen vseh obtožb.