gradbeni material

'S potoki solz sta se prav z dna duše usula val bolečine in ploha besed'

27. 09. 2020 07.00

Težko je opisati, kako globoko je hrepenenje, ko več kot deset mesecev ne moreš objeti svojega otroka, zeta, vnukov … Zaprte meje, covid-19 … Zapleti, ki jim ni bilo konca. Sredi tega meseca sem končno lahko odšla na dolgo pot do hčerke in njene družine. In nič me ne bi moglo ustaviti. Tako čudovit začetek našega srečanja je nenadna nezgodna okoliščina močno spremenila. In podaljšala moje bivanje z najdražjimi.

Kam s komunalnim blatom? Država predlaga monosežig in predelavo v gradbene proizvode

22. 09. 2020 14.40

Odstranjevanje blata iz komunalnih čistilnih naprav je po zastoju izvoza še vedno pereča tema, pravijo na ministrstvu za okolje in prostor. Zato so pripravili državne usmeritve za ravnanje s temi komunalnimi odpadki. Predlagajo dve možnosti: monosežig in predelavo odpadnega blata v nove gradbene proizvode. Ali bodo vzpostavile lastno infrastrukturo za monosežig, bo stvar občin.

Mnenje treh izvedencev: podjetje Termit v občini Moravče tal ni onesnaževalo

28. 07. 2020 15.55

Na sedežu Arsa je potekala ustna obravnava glede dejanskega nastanka okoljske škode v občini Moravče zaradi ravnanj družbe Termit. Na njej so strokovni izvedenci predstavili izsledke svojih strokovnih mnenj, ki ugotavljajo, da Termit ni kršil okoljevarstvene zakonodaje in da okoljska škoda na njegovem rudarskem območju ni nastala.

Moravčani dolga leta opozarjali na nepravilnosti, zdaj so dobili potrditev

22. 07. 2020 11.26

Ljubljanski kriminalisti so kazensko ovadili odgovorne osebe podjetja z območja Moravč, neuradno gre za družbo Termit, zaradi kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja. Ugotovili so, da je podjetje obratovalo v nasprotju z izdanim okoljevarstvenim dovoljenjem. Moravčani so dolga leta opozarjali, "da se na območju Občine Moravče dogajajo stvari, ki se ne bi smele dogajati in ki škodijo naravi, predvsem pa zdravju ljudi, ki živijo okoli območja deponije". Župan Balažic zato pozdravlja začetek kazenskega postopka. V podjetju Termit sicer zatrjujejo, da o tem niso seznanjeni in da bi jih morebitna vložitev kazenskih ovadb močno začudila.

Med ponudniki za izgradnjo drugega tira kitajska podjetja, ki so bila nekoč na črni listi

10. 06. 2020 06.00

Se je vnel nov boj za obvladovanje 1,2-milijardne investicije gradnje drugega tira, ki ga vodi 2TDK? V drugi krog ponudnikov za izgradnjo je 2TDK namreč uvrstil tudi kitajska podjetja, ki so bila na črni listi svetovne banke zaradi korupcijskih škandalov. Po naših informacijah naj bi zaradi tega in bojazni, da Kitajci zaradi epidemije v Slovenijo ne bodo mogli pripeljati poceni delovne sile, od direktorja 2TDK Dušana Zorka pričakovali, da ta razpis razveljavi.

Za glavna dela na drugem tiru se zanima 15 izvajalcev, največ iz Kitajske

08. 05. 2020 13.00

Na javna razpisa za glavna gradbena dela za projekt drugi tir med Divačo in Koprom je družba 2TDK prejela prijave 15 gradbenih podjetij in konzorcijev. Od teh je priznala sposobnost 10, sledila bodo pogajanja še o ceni. Med gradbinci, ki se zanimajo za projekt, prevladujejo Kitajci.

Življenje se vrača: spet po nakupe, a precej varčneje

05. 05. 2020 06.27

Trgovci so zadovoljni, da so se po dveh mesecih delno odprle tudi neživilske trgovine. A obisk trgovin je bil na prvi dan sproščanja ukrepov 'zadržan'. V trgovinah ob tem opozarjajo na velik upad prihodkov. "Slovenski potrošnik bo po krizi še varčnejši," svarijo. Sodišča pa lahko spet opravljajo naroke ter odločajo in vročajo sodna pisanja tudi v zadevah, ki ne štejejo kot nujne. Organizatorji javnih prireditev, ki zaradi prepovedi v sklopu ukrepov ob pandemiji novega koronavirusa ne morejo več izvajati svoje dejavnosti, pa so na pristojne institucije naslovili predlog ukrepov za odpravo posledic prepovedi izvajanja javnih prireditev.

Leto po požaru obnova Notre-Dame stoji zaradi koronavirusa

15. 04. 2020 06.18

Mineva natanko leto dni, odkar je pred očmi svetovne javnosti gorela znamenita pariška katedrala Notre-Dame. Strokovnjaki vse od požara pripravljajo načrt za rekonstrukcijo svetovno znane katedrale, a se glede obnove poraja veliko vprašanj. Še vedno ni jasno, kdaj se bo ta dejansko začela. Dela je zdaj dodatno ustavila še pandemija.

31 podjetij je dobilo razpise za 129 milijonov evrov zaščitne opreme, predvsem mask

04. 04. 2020 07.00

Zaščitne maske so najbolj iskano blago zadnjega meseca. Na trgu jih ni dovolj, dražijo se tedensko, Kitajska zaostruje pogoje za izvoz, za dobavo veljajo vojne razmere - plačilo v gotovini. Analizirali smo naročila in ugotovili, da so milijonske posle dobila tudi podjetja, ki z medicinsko opremo nimajo nobenih izkušenj. Posle je po naši raziskavi dobilo 31 podjetij v višini 129 milijonov evrov. Medtem pa je Joc Pečečnik kljub velikim težavam optimističen in verjame, da bo 400 ton opreme z 12 cargo letali prihodnji teden v Sloveniji.

Kamen spotike: nov most na beltinski Otok ljubezni

29. 02. 2020 11.28

Občina Beltinci gradi na reki Muri v Ižakovcih manjši most na Otok ljubezni. Na družbenih omrežjih smo zasledili objavo, kjer se ljudje ne strinjajo z novo betonsko-kamnito zamislijo občine, češ da tovrstna arhitektura ne sodi v to okolje, niti se ne ujema s pomursko arhitekturo. Ker bo most stal na območju Nature 2000, smo preverili, ali betonski objekt, ki je večji od prejšnjega, lahko stoji na tem mestu.

Na Hrvaškem zaradi orkanskega vetra rdeči alarm

05. 02. 2020 17.52

Za hrvaško obalo so razglasili rdeči alarm zaradi orkanskega vetra, ki bo pihal tudi do 185 kilometrov na uro. Pristojne službe so opozorile tudi prebivalce Zagreba, da je pričakovati sunke vetra do 105 kilometrov na uro. Splitčane je davi presenetil sneg z dežjem. Sneži tudi v dalmatinskem zaledju. Prekinjen je obalni ladijski promet.

Plaz kritik vse večji, obupujejo tudi mladi: Do stanovanja ne bo več mogoče priti

30. 10. 2019 14.34

300.000 Slovenk in Slovencev je zaradi ukrepov Banke Slovenije kreditno nesposobnih. Nova zaostrena pravila najema kredita namreč začnejo veljati v petek, trajala pa bodo, vse dokler se ne bo trend najemanja kreditov umiril. In plaz kritik se je sprožil. Ogorčeni so v Trgovinski zbornici, kjer pravijo: potrošnja se bo zmanjšala. Mladi pa se sprašujejo: si res ne bomo mogli v tej državi ustvariti lastnega doma?

'Analizi sta pokazali, da je elektrofiltrski pepel nenevaren odpadek'

24. 10. 2019 11.58

HSE-Energetska družba Trbovlje je začela prevzemati in skladiščiti elektrofiltrski pepel iz Energetike Ljubljana. Medtem ko civilna iniciativa temu močno nasprotuje, češ da odpadek škoduje zdravju in okolju, je trboveljski občinski svet pepelu prižgal zeleno luč, čeprav je sprva nasprotoval, da bi se skladiščil v njihovi občini. Z občine so nam pojasnili, zakaj so si premislili.

'Ali smo v Trbovljah res željni pepela na vso domačo onesnaženo podlago?'

23. 10. 2019 10.19

Potem ko je sredi poletja prebivalce Trbovelj močno vznemirilo, da bo tamkajšnja energetska družba začela skladiščiti pepel, ki ostane po zgorevanju premoga v ljubljanski toplarni Energetika Ljubljana, ga bo zdaj zares začela prevzemati. Iz HSE-Energetske družbe Trbovlje zagotavljajo, da gre za nenevaren odpadek, ki ga bodo predelali v gradbeni material. Trboveljčani jim ne verjamejo, proti pepelu se bodo borili naprej.

Turistična atrakcija: hiša, zgrajena iz steklenic

22. 10. 2019 06.00

Kaj storiti, če imate 12.000 steklenic odveč? Za Rusa Genadija Saveljeva je odgovor preprost: zgradite si hišo. Začelo se je, ko sta z bratom popivala in steklenic nista metala stran in te so se pričele kopičiti. Ko je brat umrl, pa se je Saveljev odločil, da jih bo uporabil kot gradbeni material.

Ministrstvo potrdilo: Termit ne sme predelovati odpadkov

04. 10. 2019 16.14

Ministrstvo za okolje in prostor je zavrnilo pritožbo družbe Termit na odločitev okoljske inšpekcije, ki podjetju prepoveduje sprejem in predelavo odpadkov. V Termitu so presenečeni, da se ministrstvo ni opredelilo do poročila Agencije RS za okolje (Arso), ki je bilo podlaga za inšpekcijsko odločbo. O nadaljnjih korakih bodo še razmislili.

Neurje na Muti in v Vuzenici: bi bile lahko posledice manjše?

26. 08. 2019 16.49

V neurju, ki je pustošilo minuli konec tedna, so jo posebej slabo odnesle koroške občine: zalilo je več hiš in cest, sprožili so se zemeljski plazovi in ogrozili hiše, zamašili so se odtoki. Gasilci in gradbeniki so še vedno na delu. Župana Mute in Vuzenice ocenjujeta, da bo celotna sanacija trajala še vsaj mesec dni. Poleg tega ju močno skrbijo padavine, ki se še niso končale.

V Trbovljah zaskrbljeni zaradi odpadnega pepela iz ljubljanske toplarne

08. 08. 2019 16.38

Močno zaskrbljeni so prebivalci Trbovelj. In to nad domnevno nepravilnim odlaganjem in skladiščenjem pepela, ki ga hrani tamkajšnja Energetska družba. Potem ko je inšpekcija prepovedala delovanje naprave za predelavo odpadkov moravškemu Termitu, je pepel, ki ostane po zgorevanju premoga v ljubljanski toplarni, Energetika Ljubljana začela voziti v Trbovlje. To pa je prebivalce v že tako okoljsko obremenjeni občini vznemirilo.

Narava in elektrika: 'odreči se bomo morali ugodnostim, kot so klime in avtomobili'

27. 07. 2019 08.00

EK si razogljičenja družbe ne predstavlja brez jedrske energije, medtem ko okoljevarstvene organizacije opozarjajo, da ta s seboj prinaša mnoga tveganja. Rešitev vidijo predvsem v zmanjšanju porabe električne energije. A čemu bi se morali odreči, da bi nam uspelo drastično zmanjšati porabo električne energije, ki narašča, in kako narava vpliva na možnosti proizvodnje električne energije z obnovljivimi viri?

Termit: opravljena analiza Arsa je nestrokovna, Balažic: Ne verjamem jim niti besede

25. 07. 2019 14.35

Opravljena analiza tal in vode na območju Drtije, ki jo je opravil Arso, je po oceni Termita nestrokovna. Sicer se večinoma strinjajo z načinom vzročenja in kemičnimi analizami, a interpretacija Arsa po njihovem mnenju ne upošteva pravnih uredb. Na odziv Arsa še čakajo. Moravški župan pa medtem odgovarja, da njihovim navedbam ne verjame.

MOL: Žalosti nas, da smo za uresničitev projekta Center Rog izgubili skoraj tri leta

01. 06. 2019 07.00

Usoda nekdanje tovarne Rog se bo morda kmalu razpletla. Konec maja se je izteklo sodno varstvo osmim uporabnikom, ki so izgubili tožbo z Mestno občino Ljubljana. Ti morajo do 1. junija območje zapustiti, vendar bo v Rogu ostalo še 100 uporabnikov, s katerimi bo morala občina doseči dogovor. Rogovci zahtevajo javno tribuno o tem, kakšne vsebine naj bodo v centru v prihodnje.

Po 186 stopnicah v 'pekel': 'Preživeli so dva, tri mesece'

05. 05. 2019 10.10

V deževnem in mrzlem avstrijskem Mauthausnu se ta konec tedna spominjajo osvoboditve tamkajšnjega zloglasnega koncentracijskega taborišča. Nikoli več številka, samo človek, je geslo, s katerim skušajo opozoriti na človeško dostojanstvo, na globoke rane, s katerimi človeka zaznamuje taboriščna izkušnja, in seveda znova poudariti – nikoli več.

Inšpektorat: z zemljo, kjer je onesnažena voda, ni nič narobe

13. 04. 2019 18.18

Pred petimi leti so jo prekuhavali, od takrat jo klorirajo, saj je vodni vir, ki oskrbuje občine Bled, Radovljica in Gorje, neprestano mikrobiološko onesnažen. Po njihovem mnenju je gradbeno podjetje na pobudo lastnika zemljišča dovažalo gradbeni material z nevarnimi odpadki. Na medobčinskem inšpektoratu odgovarjajo, da ne z zemljo ne z odlaganjem ni nič narobe, saj da ima lastnik vsa potrebna dovoljenja.  

Na Gorenjskem ogrožen vir pitne vode za več kot 15 tisoč ljudi

12. 04. 2019 17.10

"Ogrožen je vir pitne vode za več kot 15 tisoč prebivalcev." Tako zgroženi opozarjajo v Društvu za varstvo okolja Bled, ki so na območju Mežakle zalotili tovornjake, ki na občutljivo kraško površje vozijo zemljo, v kateri so tudi smeti in gradbeni material.

'Naključno izbrani materiali so pokazali na celo vrsto nepravilnosti'

01. 02. 2019 16.05

Prebivalci Moravč vztrajajo, da v postopkih ravnanja z odpadki na deponiji podjetja Termit prihaja do kršitev. Potem ko so pred dnevi z okoljskega ministrstva sporočili, da izredni inšpekcijski nadzor ni pokazal nepravilnosti, je občina na ministrstvo naslovila pismo, v katerem ugotovitve inšpektorjev zavrača kot zavajajoče.

Inšpekcijski nadzor pri Termitu ni pokazal nepravilnosti

29. 01. 2019 15.33

Inšekcijski nadzor pri družbi Termit, ki jo je Občina Moravče obtožila odlaganja nevarnih odpadkov, ni pokazal nepravilnosti. Na ministrstvu za okolje medtem pripravljajo javno naročilo za odvzem in analizo vzorcev tal, s katerimi želijo neodvisno preveriti očitke moravškega župana, da so tam odlagali tudi material, ki ga ne bi smeli.

Kjer je bil desetletja dom družine Jurše, je zdaj ostala le še praznina

20. 01. 2019 17.53

Družina Jurše iz občine Šmarje pri Jelšah je čez noč izgubila vse. V požaru ji je zgorela hiša. Majda Jurše in njen mož sta na srečo pravočasno pobegnila iz hiše. Če bi se zbudila le nekaj minut pozneje, bi v hiši za vedno ostala tudi sama. Sploh si ne upata pomisliti, kaj bi bilo, če bi bil v hiši tudi komaj dvomesečni vnuk. Njihovega doma več ni in zdaj prosijo za pomoč.

'Če bi se zbudila le nekaj minut kasneje, bi za vedno ostala v hiši'

18. 01. 2019 16.02

Kako se življenje lahko obrne na glavo v eni noči, je občutila družina Jurše iz Polžanske Gorce v občini Šmarje pri Jelšah. V le nekaj urah so ostali brez vsega, kar so si ustvarili. Zgorela jim je hiša. Družini so že priskočili na pomoč ljudje z vseh koncev države. A kaj se je pravzaprav dogajalo in kaj družina še potrebuje? Stisko je z nami delila mati Majda Jurše.

'Tovornjaki s simbolom mrtvaške lobanje so odpadke vozili tudi med prazniki'

10. 01. 2019 15.32

Moravčani so ogorčeni nad informacijo, da zadnji dve leti na tamkajšnji deponiji zakopavajo strupene odpadke s pogorišča Kemisa. To po besedah župana Milana Balažica razkrivajo dokumenti, ki so jih pridobili na občini. Od vlade terjajo takojšnjo prepoved odlaganja odpadkov v dolini, proti državi so pripravljeni sprožiti tudi postopke v Bruslju.

Ko zemlja pogoltne hiše, avtomobile, ceste ...

21. 10. 2018 11.47

Prizore, ko zemlja pogoltne vozila, stavbe, celo vasi, smo lahko videli septembra v Indoneziji, leta 2011 na Novi Zelandiji in tudi leta 1964 na Japonskem. Gre za utekočinjenje tal, ki se, ob dovolj močnem potresu in likvifabilnih tleh, lahko zgodi kjerkoli. V Sloveniji deformacij zaradi likvifakcije ni pričakovati, so prepričani strokovnjaki.