hektar

Požar pri Zadru gasi šest letal, gori tudi v Istri
25. 07. 2022 15.02
V okolici hrvaškega Zadra je opoldan zagorelo. Požar gasi 26 gasilcev, devet gasilskih vozil in šest letal, zgorel je hektar hrastovega gozda. Dva nova požara sta izbruhnila tudi v Istri v bližini naselja Bale, južno od Rovinja, kjer je pogorelo približno pet hektarov gozda, trave in drugega nizkega rastlinja. Oba požara sta omejena.

Kmetje razočarani nad merili napovedanega razpisa za odkup pšenice
07. 07. 2022 16.38
Vlada naj bi v skladu z napovedmi sprejela sklep o povečanju blagovnih rezerv in nato bo Zavod za blagovne rezerve objavil razpis za odkup letošnjega pridelka pšenice. Merilo za odkup bo najnižja cena. Za kmete je to razočaranje, v zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pa menijo, da bo najbolj oškodovan potrošnik.

Sanirani Vogršček spet prazen, od njega odvisni nasadi propadajo
06. 07. 2022 15.40
V Vipavski dolini zaključujejo letošnjo žetev. Če so kmetje zadovoljni s povečanimi količinami požetega ječmena, je s pšenico nekoliko drugače. Zaradi nestimulativnih odkupnih cen so posejali manj ozimne pšenice. Suša medtem na kmetijskih površinah že pušča hude posledice, akumulacija Vogršček pa je prazna in ne omogoča namakanja.

Lahko krompir pogrevamo?
11. 06. 2022 07.00
Krompir imamo Slovenci v podzavesti, je dobro in zdravo živilo. In za zdaj še relativno poceni, kar ni nepomembno v času, ko cene hrane izredno rastejo. Kakšen pa sploh je slovenski krompir, kako ga lahko pripravljamo, kako nanj vplivajo podnebne spremembe in kakšnega bomo jedli v prihodnosti?

'Letošnja letina češenj je popolno nasprotje lanske, je močna in suha'
30. 05. 2022 15.28
Sadjarji v Goriških brdih so se letos po dveh slabših sezonah razveselili obilne letine češenj. Pričakujejo, da jih bodo nabrali okrog deset ton na hektar sadovnjakov. Tako bodo lahko ponudili bogat pridelek konec tedna, ko se začenja praznik češenj. Letos bo znova potekal na različnih lokacijah v Goriških brdih. Organizatorji so želeli ohraniti nabor prireditev, ki pritegnejo večje število ljudi, vendar ne tako množično kot pred leti.

Pred OI 2024 preureditev Elizejskih poljan
18. 05. 2022 11.43
Pariz bo leta 2024 gostil naslednje poletne olimpijske igre, pred dogodkom pa bodo oblasti preuredile Elizejske poljane. Županja francoske prestolnice Anne Hidalgo je povedala, da bodo zelo zmanjšali prostor za avtomobile in naredili predel bolj zelen.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09
Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Podgoršek zavrnil obtožbe, da želijo posekati kar četrtino državnih gozdov
11. 04. 2022 11.41
Potem ko je ministrstvo potrdilo namero o spremembi namembnosti gozdov, je bilo slišati več nasprotovanj podpisu, saj naj bi to prineslo masovni posek gozda. Te očitke je kmetijski minister Jože Podgoršek znova zavrnil in pojasnil, da je namen dodatka izenačitev pogojev krčitve gozda na državnih in zasebnih zemljiščih. Organizacije CIPRA Slovenija, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), Focus in Umanotera so vlado sicer pozvale, naj takoj ustavi vse postopke, ki bodo privedli do masovnega poseka gozda, ter odpre široko strokovno in javno razpravo.

Na Rožniku zagorelo
14. 03. 2022 16.42
Na območju gozda med Šišenskim hribom in Drenikovim vrhom na ljubljanskem Rožniku je v popoldanskih urah izbruhnil požar, ki pa so ga gasilci že pogasili.

Zaradi višjih cen energentov vlada podrobneje opredelila pomoč kmetijstvu
11. 03. 2022 09.17
Vlada je na četrtkovi dopisni seji izdala odlok o finančnem nadomestilu zaradi vpliva povečanja cen mineralnih gnojil in energentov na kmetijsko pridelavo, s katerim je predpisala podrobnejše pogoje pomoči, pa tudi postopek pridobitve in morebitnega vračila. Nadomestilo naj bi prejelo 56.000 nosilcev kmetijskih gospodarstev in 11.000 čebelarjev.

V veljavi zakonska podlaga za pomoč ob visokih cenah energentov
05. 03. 2022 09.10
Veljati sta začela zakona o ukrepih za omilitev posledic visokih cen energentov za prebivalstvo, gospodarstvo in kmetijstvo. Med drugim prinašata podlago za nižje položnice, izplačilo enkratnega dodatek za okoli 710.000 prebivalcev ter pomoč za gospodarske subjekte, kmetijska gospodarstva in čebelarje. A prvemu zakonu se obeta ustavna presoja.

DZ potrdil ukrepe za omilitev posledic visokih cen energentov
22. 02. 2022 16.05
Zakon o ukrepih za omilitev posledic visokih cen energentov predvideva enkratni dodatek za 710.000 prebivalcev, izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev, tudi etažnih, ter začasno, trimesečno oprostitev plačevanja prispevkov in omrežnin, ki naj bi za okoli 30 odstotkov znižala položnice. Prav tako je DZ z zakonom potrdil pomoč gospodarski in kmetijski dejavnosti, ki vključuje enkratno nepovratno pomoč za podjetja, ki se jim bo strošek energije letos glede na lani povečal za več kot 40 odstotkov, in nadomestilo za kmete v obliki pavšala na hektar zemljišča glede na vrsto rabe. Za novi zakon je glasovalo 46 poslancev, eden je bil proti.

Občutno razširili krog upravičencev do pomoči gospodarstvu zaradi cen energentov
18. 02. 2022 14.25
Odbor DZ za gospodarstvo obravnava predlog zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu. Vlada je z dopolnili, ki jih je sprejela na četrtkovi seji, v parlamentarni postopek pa jih je vložila koalicija, krepko razširila nabor upravičencev do pomoči. To pozdravljajo v gospodarskih združenjih.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00
Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Ukrepi za zajezitev vpliva cen energentov tudi v gospodarstvu in kmetijstvu
29. 01. 2022 19.34
Vlada je zaradi dviga cen energentov pripravila predlog zakona o ukrepih za pomoč gospodarstvu in kmetijstvu. "Ukrep je vreden 70 milijonov evrov in bo zajel približno 14.500 gospodarskih subjektov," je na novinarski konferenci po seji vlade povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek.

Podgoršek: Strateški načrt skupne kmetijske politike vliva optimizem
23. 12. 2021 17.19
Vlada je potrdila okoli 750 strani dolg strateški načrt skupne kmetijske politike 2023-2027 in Slovenija ga pošilja Evropski komisiji. Kmetijski minister Jože Podgoršek je ob predstavitvi načrta izrazil zadovoljstvo s procesom priprave načrta, glede na vsa usklajevanja je zadovoljen tudi z vsebino. Načrt vliva optimizem, je dejal.

Kos Triglavskega ledenika kot opozorilo o vplivu globalnega segrevanja na pot proti Pekingu
17. 12. 2021 12.58
Kos Triglavskega ledenika, ki ga namerava Olimpijski komite Slovenije (OKS) razstaviti v Pekingu kot opozorilo o vplivu podnebnih sprememb, je danes začel pot proti kitajski prestolnici. Za prevoz tovora bo skrbel znani slovenski vloger Ciril Komotar, ki je skupaj s predstavniki projekta opozoril na vpliv segrevanja ozračja na območju Alp.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'
17. 10. 2021 07.00
Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Scottie Pippen končno prodal hišo, v kateri je gostil olimpijske navdušence
26. 08. 2021 15.07
Nekdanji zvezdnik košarkarske lige NBA je končno prodal svojo chicaško rezidenco. Po štirih letih in številnih poskusih, kako jo ponuditi tržišču, mu je končno uspelo. V času olimpijskih iger je vanjo za simbolično ceno povabil košarkarske navdušence, s katerimi si je skupaj ogledal tekme ameriške reprezentance.

Požar na Hvaru pod nadzorom, gasilo ga je več kot 50 gasilcev
19. 08. 2021 08.21
Na hrvaškem otoku Hvar je izbruhnil velik požar, njegovo gašenje pa je gasilcem oteževala tudi zmerna do močna burja. Požar je izbruhnil na rtu Kabal pri Starem Gradu. Z ognjenimi zublji se je spopadalo več gasilcev prostovoljnih gasilskih društev, ki jim je naposled požar tudi uspelo obvladati. Po prvih informacijah naj bi v požaru zgorelo od 15 do 30 hektarjev nizkega rastlinja in gozda.

Vojko Valenčak
23. 06. 2021 07.57
Vojko je bil receptor v hotelu, sedaj pa je opravil tečaj za pomočnika v vrtcu. Zelo rad igra kitaro, se sprehaja, hodi v hribe. Obožuje mir, saj si tako napolni baterije, ki jih sproti troši. Rad restavrira stare kmečke predmete. Obožuje impresioniste, na poročno potovanje bi šel v Provanso, Šampanjo ali Toskano in si ogledal kraje, kjer so živeli njegovi priljubljeni slikarji. Star je 41 let.

V Sloveniji zelenjava vse pogosteje na krožnikih, pojemo je več, kot je pridelamo
16. 05. 2021 08.16
V Sloveniji pojemo čedalje več zelenjave, ob letošnjem mednarodnem letu sadja in zelenjave ugotavljajo na statističnem uradu. Leta 2019 smo za prehrano porabili skoraj 246.000 ton zelenjave oz. blizu 118 kilogramov na prebivalca. Posamezen prebivalec je porabil povprečno skoraj 50 odstotkov več zelenjave kot v letu 2000. Pridelava zelenjave ne zadostuje potrebam po njej, pojemo je več, kot je v državi pridelamo.

Požar med Vipavo in Vrhpoljem. Na pomoč poklicali vojaški helikopter
18. 03. 2021 21.21
Gasilce so nekaj minut po 11. uri obvestili o požaru, ki je zajel gozdnato območje v bližini starega gradu nad Vipavo, na relaciji med Vipavo in Vrhpoljem. Zaradi težko dostopnega terena in napovedane burje so zaprosili za pomoč Slovenske vojske, ki je zagotovila helikopter za gašenje. Požar so okoli 18. ure pogasili.

Vladna pomoč tudi za vinarje in dopolnilne dejavnosti na kmetiji
18. 03. 2021 18.47
Vlada je na seji sprejela odlok o finančnem nadomestilu zaradi izpada dohodka v proizvodnji vina, ki je zlasti posledica nezmožnosti prodaje zalog in zmanjšanja obsega prodaje zaradi drugega vala epidemije covida-19. Z enakim namenom bo pomagala tudi nosilcem dopolnilnih dejavnosti na kmetiji. Na seji vlade so sklenili tudi, da bo do vključno 16. aprila promet tovornih vozil in skupin vozil, katerih največja dovoljena masa presega 7,5 tone, dovoljen tudi ob nedeljah in dela prostih dnevih od 8. do 21. ure, je sklenila vlada. Začasna odprava omejitve pa ne bo veljala v času velikonočnih praznikov, torej od 3. do vključno 5. aprila.

Umetna ali naravna? Če ste ljubitelj slednje, naj bo njen prvi okras oranžna nalepka
07. 12. 2020 14.51
Če prisegate na naravno božično drevo, potem poskrbite, da boste poskrbeli za okolju prijazen nakup. Posekana gozdna drevesca iz slovenskih gozdov, ki so namenjena za okras in praznovanje, morajo biti med prevozom in prodajo označena z nalepko oranžne barve, na kateri je letnica 2020. Z nalepko pa morajo biti označena tudi gozdna drevesca, pridobljena iz nasadov okrasnih drevesc na kmetijskih površinah v Sloveniji.

Živimo, kot da bi imeli na razpolago 1,6 planeta
22. 08. 2020 07.43
Danes je dan globalnega okoljskega dolga. To pomeni, da je človeštvo po izračunih organizacije Global Footprint Network s svojo porabo naravnih virov in ekosistemskih storitev preseglo letošnjo obnovitveno sposobnost Zemlje. Tudi v Sloveniji ekološki odtis presega obnovitveno sposobnost Zemlje. Porabimo toliko, kot da bi imeli na razpolago tri Slovenije.

Pridelek žit bo letos podpovprečen
01. 07. 2020 13.26
Letošnji pridelek ječmena v Pomurju se giblje med šestimi in desetimi tonami na hektar, kar je glede na letino precej visoko in boljše od pričakovanj. Tudi do 30 odstotkov manj pridelka kot lani pa napovedujejo pri pšenici. Kmetje so ob tem nezadovoljni z izračuni stroškov pridelave, ki jih je pripravil kmetijski inštitut.

Seznam ukrepov, s katerimi država blaži posledice za ljudi, podjetja, s.p.-je in kmete
24. 03. 2020 06.10
Premier Janez Janša, finančni minister Andrej Šircelj, gospodarski minister Zdravko Počivalšek, kmetijska ministrica Aleksandra Pivec in vodja posebne posvetovalne skupine Matej Lahovnik so predstavili prvi obsežnejši zakonski paket za pomoč prebivalstvu in gospodarstvu, ki ga je vladna ekipa pretresala več ur.

Ukrepi: kakšna bo pomoč za kmete?
24. 03. 2020 14.01
Vlada je v okviru 'koronazakona' pripravila tudi seznam ukrepov za kmete. Med drugim tistim, ki so zboleli za covidom-19, za čas trajanja bolezni obljubljajo odpis prispevkov in finančno pomoč v višini 80 odstotkov minimalne plače. Ostalim bodo omogočili odlog plačila prispevkov in pomoč zaradi izpada prihodka, če bodo padle cene ali zalog ne bodo mogli prodati.