hrvaško

Srbski patriarh Pavle v Trstu
14. 03. 1999 13.36
V Trstu se danes mudi patriarh srbske pravoslavne cerkve Pavle, kamor je dopotoval že včeraj, ko je daroval slovesne večernice in se srečal s predstavniki raznih veroizpovedi, navzočih v tem mestu, ter s predstavniki krajevnih oblasti. Ob tej priložnosti je visokega gosta v imenu tržaških katoliških vernikov pozdravil tržaški škof Eugenio Ravignani.

Bulić: Piranski zaliv naj državi združuje in ne ločuje
13. 03. 1999 12.46
Piranski zaliv bi moral državi združevati in ne ločevati, je ob robu pripravljalnega sestanka za Konferenco o varnostni in sodelovanju v Sredozemlju v Ljubljani za STA dejal vodja hrvaške delegacije in nekdanji minister za turizem Niko Bulić.

Drnovšek in Mateša: mnenje o LB Zagreb bomo iskali pri IMF
12. 03. 1999 14.01
Finančna ministra Slovenije in Hrvaške bosta v prihodnjih štirinajstih dneh pripravila predlog vprašanj za Mednarodni denarni sklad (IMF), ki naj bi dal nezavezujoče mnenje o vprašanju deviznih vlog v podružnici Ljubljanske banke (LB) v Zagrebu. To sta se na današnjem delovnem srečanju na Otočcu dogovorila premiera Janez Drnovšek in Zlatko Mateša.

Amerika zadovoljna s Hrvaško, ker je podprla arbitražo Brčkega
12. 03. 1999 09.23
Posebni odposlanec ameriškega predsednika Billa Clintona za uresničitev Daytonskega sporazuma Robert Gelbard je po sinočnjih pogovorih v Zagrebu s hrvaškim predsednikom Franjem Tudjmanom izrazil zadovoljstvo, da je Hrvaška podprla nedavno arbitražno odločitev o statusu Brčkega, s čimer Hrvaška po Gelbardovih besedah kljub nekaterim nesoglasjem ostaja zvest partner ZDA.

Marjan Podobnik prevzel podpise peticije za celovitost Piranskega zaliva
11. 03. 1999 17.30
Podpredsednik vlade Marjan Podobnik je danes sprejel delegacijo Civilne družbe Slovenije za mejo v Istri in ob tej priložnosti prevzel 7000 doslej zbranih podpisov peticije za celovitost Piranskega zaliva in za teritorialni dostop Slovenije do mednarodnih voda.

Pomočnik hrvaškega zunanjega ministra o hrvaško-slovenskih odnosih za HRT
06. 03. 1999 09.52
Pomočnik hrvaškega ministra za zunanje zadeve Joško Paro je v sinočnji oddaji hrvaške televizije Motrišta izjavil, da so odprta vprašanja v hrvaško-slovenskih odnosih ''po nepotrebnem in iracionalno napihnjena, da se jih je zdaj treba lotiti z izredno taktnostjo''.

SDS poziva zunanjega ministra Frleca k odstopu
03. 03. 1999 16.28
Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) se je na zadnji seji predsedstva opredelila do vprašanj v zvezi z volilno zakonodajo, odnosi s sosednjo Hrvaško ter pobudo za interpelacijo zoper zunanjega ministra Borisa Frleca.

V Saboru sklenili razpravo o slovensko-hrvaških odnosih
03. 03. 1999 15.31
Zasedanje hrvaškega Sabora se je danes nadaljevalo z razpravo o odnosih med Slovenijo in Hrvaško, ki jo je predlagala Hrvaška stranka prava (HSP).

Hrvaški protest zaradi incidentov v Piranskem zalivu
01. 03. 1999 20.09
Pomočnik hrvaškega zunanjega ministra Vladimir Drobnjak je danes izrazil protest slovenskemu veleposlaniku v Zagrebu Boštjanu Kovačiču zaradi najnovejših incidentov v Piranskem zalivu, kot tudi nesprejemanje stališč, navedenih v protestni noti slovenskega zunanjega ministrstva, je sporočilo hrvaško zunanje ministrstvo.

Hrvaško notranje ministrstvo o incidentu v Piranskem zalivu
01. 03. 1999 10.31
Ministrstvo za notranje zadeve Republike Hrvaške je sporočilo, da je presenečeno nad poročanjem slovenskega notranjega ministrstva o dogajanju v Piranskem zalivu, piše hrvaška tiskovna agencija Hina. V sporočilu za javnost se hrvaško notranje ministrstvo odziva predvsem na doslej znane podatke o slovenskih ribičih in slovenskem policijskem plovilu. Kot sporočilo povzema Hina, naj bi slovenski ribiči in slovensko policijsko plovilo kršili hrvaške ozemeljske vode.

Nov incident v Piranskem zalivu
27. 02. 1999 11.07
Hrvaški policisti so s plovilom P-201 danes ob 11.10 pripluli v vode Republike Slovenije in dva slovenska državljana opozorili, da sta v vodah Republike Hrvaške. Poveljnik slovenskega policijskega plovila P-111 je s hrvaškimi policisti navezal stik in jih opozoril, da se nahajajo v območju, kjer opravlja nadzor slovenska policija, ter jih pozval, da se s tega območja umaknejo. Hrvaški policisti tega opozorila niso upoštevali in so trdili, da se nahajajo v svojem območju, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve.

Hrvaška še preverja informacije o ribolovu v Piranskem zalivu
25. 02. 1999 19.25
Hrvaška še preverja informacije o napovedi slovenskih ribičev, da bodo lovili ribe v celotnem Piranskem zalivu, potem pa bo sprejela odločitev o tem, ali se bo uradno odzvala, je danes v Zagrebu za hrvaško tiskovno agencijo Hina dejal tiskovni predstavnik hrvaškega zunanjega ministrstva Željko Trkanjec.

Tretja pot
23. 02. 1999 09.51
Vlado Miheljak se v redni torkovi rubriki Pogled skozi ključavnico povsem strinja z oceno, da je Pahor, ko se je aktivno vključil v rušenje ministra Bandlja, Drnovška pahnil v večinski volilni sistem.

Zaplet s hrvaškimi varčevalci se nadaljuje
22. 02. 1999 16.02
Božidar Vukasovič, pooblaščenec 6000 varčevalcev Ljubljanske banke, je na sedežu te banke vložil pismo za Milana Herica in Marka Voljča, predsednika uprave Ljubljanske banke in Nove Ljubljanske banke. V njem Herica prosi, da od države Slovenije zahteva v proračunu za letošnje leto 350 milijonov mark sredstev za izplačilo hrvaškim varčevalcem, v nasprotnem naj odstopi. Voljča pa obvešča, da bodo po postavljenem roku, 1. marcu, ''hrvaški varčevalci'' usmerili svoje zahteve le na Novo Ljubljansko banko.

Hrvaški poslanci o slovensko-hrvaških odnosih
19. 02. 1999 14.12
V Zagrebu se danes nadaljuje 38. zasedanje predstavniškega doma hrvaškega sabora, na katerem poslanci na predlog predstavnika Hrvaške stranke prava (HSP) Anta Djapiča razpravljajo o odnosih med Slovenijo in Hrvaško. Podpredsednik hrvaške vlade in zunanji minister Mate Granič je dejal, da je med odprtimi vprašanji med državama na prvem mestu določitev državne meje.

Javno zbiranje podpisov pod peticijo o mejnih vprašanjih s Hrvaško
16. 02. 1999 16.58
Civilna družba Slovenije za mejo v Istri je na piranskem Tartinijevem trgu danes pripravila podpisovanje peticije, ki jo je oblikovala v začetku meseca, in v kateri je najvišjim državnim organom postavila svoje zahteve glede dogovarjanja Slovenije in Hrvaške o določitvi meddržavne meje v Istri in Piranskem zalivu.

Nerešeno vprašanje slovensko-hrvaške meje skupni neuspeh
16. 02. 1999 10.47
Slovenija in Hrvaška od leta 1992 nista dosegli dogovora o meji na kopnem in morju, kar je njun skupni neuspeh, saj nerešeno vprašanje meje vpliva na odnose med državama, je v današnjem pogovoru za hrvaško agencijo Hina dejal vodja Jadranskega zavoda HAZU in strokovnjak za mednarodno pravo Vladimir Djuro Degan.

Protest zaradi suspenza novinarja hrvaške televizije
16. 02. 1999 09.20
Približno 200 Zagrebčanov, predvsem hrvaških novinarjev, je na sinočnji okrogli mizi v hrvaški prestolnici izrazilo solidarnost z novinarjem Ivom Lončarjem, ki ga je vodstvo Hrvaške televizije minuli teden začasno odstavilo, potem ko je to zahtevalo nekaj visokih predstavnikov vladajoče Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ).

APZ Tone Tomšič bo gostoval na Hrvaškem
10. 02. 1999 11.19
Akademski pevski zbor Tone Tomšič Študentske organizacije Univerze v Ljubljani se konec tedna odpravlja na Hrvaško, kjer bodo nastopili v Splitu in Šibeniku. Koncert 12. februarja bo priložnost, ko bodo Slovenci v Splitu proslavili slovenski kulturni praznik - slavnostna govornica na prireditvi bo državna sekretarka v ministrstvu za kulturo Majda Širca. Dan kasneje bo zbor nastopil še v Šibeniku.

Hrvaško je v letu 1998 obiskalo 5,4 milijone turistov
04. 02. 1999 08.31
Republiko Hrvaško je v letu 1998 obiskalo 5,4 milijona turistov, kar je za 4,7 odstotka več kot v letu 1997. 5,4 milijona turistov je ustvarilo 31,3 milijona nočitev, kar je za 3,2 odstotka več kot v letu 1997, so sporočili iz hrvaškega urada za statistiko. Največ je bilo tujih turistov, in sicer 4,1 milijona, kar je za 7,2 odstotka manj kot v letu 1997, domačih turistov pa je bilo 1,3 milijona oz. 2,5 odstotka manj kot predlani. Tujci so zabeležili 26 milijonov nočitev, kar je za 5,3 odstotka več kot v letu 1997. Največji porast števila tujih gostov beležijo iz Nemčije, Italije, Slovenije, Velike Britanije, Nizozemske, BiH ter Poljske.

Frlec predlaga umik sporazuma s Hrvaško z dnevnega reda 32. izredne seje DZ
03. 02. 1999 18.10
Zunanji minister Boris Frlec je na seji parlamentarnega odbora za mednarodne odnose (OMO) povedal, da je generalnemu sekretarju vlade Borutu Šukljetu danes predlagal umik predloga zakona za ratifikacijo sporazuma o obmejnem sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško z dnevnega reda 32. izredne seje DZ. Omenjeni predlog naj bi prestavili na eno od naslednjih parlamentarnih sej. O predlogu mora vlada še odločati.

Veleposlanik Kovačič se je srečal s predstavniki HSP
01. 02. 1999 16.40
Slovenski veleposlanik na Hrvaškem Boštjan Kovačič se je s sodelavci danes v hrvaškem saboru pogovarjal s predsednikom Hrvaške stranka prava (HSP) Antejem Djapičem. Poslanska skupina stranke HSP je namreč predlagala parlamentarno razprave o odnosih med Hrvaško in Slovenijo v saboru. Hrvaški poslanci naj bi o tem vprašanju razpravljal konec tega ali v začetku prihodnjega tedna.

''Manj znani'' Berbuč v ljubljanski Mestni galeriji
01. 02. 1999 13.56
V ljubljanski Mestni galeriji bodo nocoj odprli razstavo slik iz polstoletnega opusa Milana Berbuča (1920-1995). Slike so izbrali iz posmrtne retrospektive, ki jo je lani v Zagrebu pripravilo Hrvaško društvo likovnih umetnikov.

Bujski župan za hitro ureditev obmejnih vprašanj
30. 01. 1999 12.31
Župan hrvaškega mesta Buje Dino Debeljuh je slovensko in hrvaško vodstvo pozval, naj čim prej in ob upoštevanju težav, s katerimi se soočajo prebivalci obmejnih krajev, vzpostavita mejni režim po pravilih, ki veljajo med državami članicami EU. Bujski župan je v sporočilu za javnost ostro obsodil in zavrnil vsak poskus spreminjanja meje na njihovem območju ter vsak poskus destabilizacije miru in odličnega sodelovanja med prebivalci na obeh straneh meje.

Vlada ZRJ ne priznava odprtja mejnih prehodov Konfin in Debeli brijeg
29. 01. 1999 08.32
Po ocenah vlade ZR Jugoslavije je sporazum notranjih ministrstev Hrvaške in Črne gore o odprtju mejnih prehodov Konfin in Debeli brijeg nezakonit in v nasprotju z ustavo ZRJ, zato Črno goro poziva, naj razveljavi to odločitev.

Hrvaški zunanji minister v saboru o odnosih s Slovenijo
27. 01. 1999 13.33
Hrvaški zunanji minister Mate Granić je danes v predstavniškem domu hrvaškega parlamenta odgovarjal na poslanska vprašanja o odnosih s Slovenijo. Zavrnil je očitke, da je hrvaška politika do Slovenije popustljiva, in poudaril, da ima hrvaška vlada do vprašanja štirih zaselkov v Istri - Mlini, Bužini, Škodelini in Škrile - zelo trdno stališče.

Hrvaški sabor bo razpravljal o odnosih s Slovenijo
26. 01. 1999 13.37
Predstavniški dom hrvaškega sabora bo na prvem letošnjem zasedanju, ki se bo začelo jutri, razpravljal tudi o odnosih med Hrvaško in Slovenijo.

Bulatović: Odprtje mejnega prehoda s Hrvaško je neustavno
25. 01. 1999 14.25
Predsednik jugoslovanske vlade Momir Bulatović je danes dejal, da je odprtje mejnega prehoda na Debelom Brijegu med Črno goro in Hrvaško ''neustavno in nezakonito''. Glede razglasitve vodje misije OVSE na Kosovu Williama Walkerja za nezaželeno osebo je dejal, da ZRJ odločitve ni spremenila, ampak je le ''zamrznila njeno uresničitev''.

Večernji list: Naj Tudjman popusti pri Piranskem zalivu in Savudriji, Kučan pa pri cestah
24. 01. 1999 10.18
Tako kot si Slovenija ne želi imeti zaprtega morja, tako tudi Hrvaški ne ustreza sedanja cestna osamitev. Zato bi Hrvaška pri Piranskem zalivu in Savudriji morala popustiti, Slovenija pa bi morala popustiti pri cestah in Hrvaški dovoliti povezavo z Evropo. Naši politični voditelji bi naredili pameten kompromis, če bi se tako dogovorili, je v pogovoru za Večernji list poudaril slovenski zgodovinar Vlado Habjan, nekdanji član slovenske komisije za meje.

Kajin: Zaselki Mlini, Bužini, Škodelin in Škrile pripadajo hrvaškemu delu Istre
22. 01. 1999 18.01
Potem ko so prebivalci zaselkov Mlini, Bužini, Škodelin in Škrile ob hrvaško-slovenski meji v Istri izrazili nezadovoljstvo nad zadnjimi pogovori zunanjih ministrov Slovenije in Hrvaške - po njihovih ocenah namreč zaselki pripadajo občini Piran - in v zvezi s tem napovedali protest, je predsednik skupščine istrske županije Damir Kajin danes zatrdil, da zaselki nesporno spadajo v hrvaški del Istre.