hrvaska

Hrvaška o volitvah v Sloveniji

13. 10. 2000 00.00

Hrvaška tiskovna agencija Hina je danes obširneje poročala o nedeljskih parlamentarnih volitvah v Sloveniji. LDS nekdanjega premiera Janeza Drnovška je, kot piše Hina, največji favorit na nedeljskih parlamentarnih volitvah, na katerih bo 1,5 milijona volilcev izbralo 90 poslancev v državni zbor.

Hrvaška vlada sprejela dokument o sodelovanju z ZRJ

12. 10. 2000 00.00

Hrvaška vlada je na današnji seji sprejela dokument o sodelovanju z ZRJ, v katerem poudarja, da bo popolna normalizacija odnosov z ZRJ mogoča le ob razvoju demokratičnih procesov v tej državi. Vlada v Zagrebu v dokumentu tudi podpira zmago opozicijskega kandidata Vojislava Koštunice na predsedniških volitvah v ZRJ, saj po njenih ocenah pelje k utrditvi in stabilizaciji političnih razmer v regiji in ZRJ po 13-letni diktaturi Slobodana Miloševiča. V zvezi s politiko Evropske unije do držav, vključenih v proces stabilizacije in pridruževanja, hrvaška vlada opozarja na nujnost enakega ocenjevanja dosežkov vsake od držav, pa tudi na doslednost izvedbe politike, ki jo je EU striktno izvajala od aprila leta 1997. Ta politika med drugim vključuje zaščito človekovih pravic in pravic manjšin, spoštovanje resolucij Varnostnega sveta ZN in mirovnih procesov v regiji, spodbujanje vrnitve beguncev in izgnancev ter sodelovanje z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je še navedeno v dokumentu hrvaške vlade. Hrvaška vlada tudi poudarja, da je zanjo nesprejemljivo, da Slobodan Milošević na kakršenkoli način še naprej deluje na jugoslovanskem političnem prizorišču. Po mnenju Hrvaške morajo namreč Milošević in druge osebe, osumljene ali obsojene zaradi vojnih zločinov, storjenih na Hrvaškem, v BiH in na Kosovu, in se nahajajo na ozemlju ZRJ, odgovarjati za zločine oziroma morajo biti izročene haaškemu sodišču. Hrvaška vlada tudi ocenjuje, da imajo vse države naslednice nekdanje SFRJ pravico do nasledstva. Hrvaško vodstvo v dokumentu poudarja tudi pomembnost odnosov do BiH, pri čemer poziva ZRJ, da kot podpisnica daytonskega sporazuma prispeva k njegovi izvedbi in podpre napore, da BiH kot samostojna in celovita država zagotovi stabilnost ter politični, gospodarski in socialni napredek.

Hrvaška omejuje dnevni uvoz

11. 09. 2000 00.00

Hrvaška carinska uprava je danes začela upoštevati navodilo finančnega ministrstva o carinjenju, s katerim je omejen količinski uvoz posameznih izdelkov za lastne potrebe. Gre za uvoz posameznih izdelkov, ne glede na vrednost blaga. Za uvoz blaga v vrednosti do 300 kun (okoli 8500 tolarjev) bo potnik oproščen plačila carine.

Hrvaška več potrošila kot zaslužila

21. 07. 2000 15.50

Hrvaška je v prvih petih letošnjih mesecih v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležila 17,7-odstotno rast proračunskih prihodkov. V omenjenem primerjalnem obdobju je v proračun dobila 17,6 milijarde kun prihodkov, medtem ko je v enakem obdobju porabila 18,5 milijarde kun proračunskih sredstev, kar pomeni, da je Hrvaška v petih letošnjih mesecih potrošila 3,1 odstotka več proračunskih sredstev kot v enakem obdobju lani. Primanjkljaj hrvaškega proračuna je tako v prvih petih letošnjih mesecih po podatkih hrvaškega statističnega urada znašal 853 milijonov kun.

Hrvaška deležna spodbudnih besed

18. 07. 2000 08.16

Na obisku na zvezi NATO in na Evropski komisiji se je včeraj mudil hrvaški predsednik Stipe Mesić, ki je bil ob tej priložnosti v Bruslju znova deležen pohval na račun svoje države.

Hrvaška 137. članica WTO

17. 07. 2000 18.53

S podpisom protokola o članstvu v Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) se je danes končal skoraj sedem let dolg postopek za sprejem Hrvaške v eno najpomembnejših svetovnih organizacij. Hrvaška je danes postala 137. članica WTO, organizacije, ki pokriva skoraj 90 odstotkov svetovne trgovinske menjave.

Hrvaška bo spremenila ustavo

16. 07. 2000 15.39

Predstavniški dom hrvaškega sabora je sinoči na izrednem zasedanju z večino glasov sprejel odločitev za začetek postopka spremembe ustave Republike Hrvaške, kar pomeni prvi korak pri prehodu iz polpredsedniškega v parlamentarni politični sistem. Razprava o spremembi ustave in oblikovanju načrta za te spremembe bo sledila jeseni.

Slovenija in Hrvaška še ta mesec o NEK

16. 07. 2000 14.46

Minister za gospodarske dejavnosti Jože Zagožen se je odločil nadaljevati zastala pogajanja za sklenitev slovensko-hrvaškega sporazuma o Nuklearni elektrarni Krško (NEK). V prostorih ministrstva se bo jutri sestal z vodjo slovenske pogajalske skupine za sklenitev omenjenega sporazuma Urošem Koržetom, direktorjem NEK Stanetom Rožmanom in državnim sekretarjem za energetiko Severinom Maffijem. Kot so potrdili v kabinetu ministra, bodo s tem stekle operativne priprave za nadaljevanje pogajanj v zvezi s krško nuklearko, ta tema pa bo na dnevnem redu prvega srečanja ministra Zagožna s hrvaškim kolegom Gorankom Fižulićem, do katerega naj bi prišlo še ta mesec.

Hrvaška bo pristopila v WTO

16. 07. 2000 12.20

Po sedmih letih pogajanj bo Hrvaška jutri, 17. julija, podpisala protokol o pristopu v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Septembra lani je Hrvaška uspešno končala pogajanja o vstopu WTO, razen za področje avdio-vizualnih storitev. Zaradi dveh različnih pogledov, EU in ZDA, so pogajanja o tem področju vstop Hrvaške v WTO podaljšala za skoraj deset mesecev. Po več krogih pogajanj so v začetku junija letos dosegli dogovor, da bo Hrvaška v WTO sprejeta na osnovi t.i. Baltskega modela.

Hrvaška zabeležila rahlo rast zaposlenosti

12. 07. 2000 15.11

Na Hrvaškem je bilo maja letos zaposlenih 1.321.649 ljudi, kar je za 0,2 odstotka več kot mesec prej. Maja se je število brezposelnih v primerjavi z aprilom zmanjšalo za 1,5 odstotka ter s tem zmanjšalo tudi hrvaško stopnjo brezposelnosti, ki se je z aprilskih 21,3 odstotka maja zmanjšala na 21 odstotkov.

Hrvaška za demokratizacijo Srbije

05. 07. 2000 19.10

Hrvaški minister za zunanje zadeve Tonino Picula je danes po srečanju s predsednikom odboradanskega parlamenta za evropske zadeve Klausom Larsnom Jensnom v Koebenhavnu povedal, da je Hrvaška pripravila načrte, s katerimi naj bi, predvsem na področju medijev, pomagala silam, ki so v ZRJ sposobne izvesti demokratične spremembe.

Hrvaška pod Tuđmanom ob milijardo evrov

30. 06. 2000 19.11

Po ocenah sedanje vlade v Zagrebu je Hrvaška zaradi kraj in zlorab državnih sredstev s strani administracije nekdanjega predsednika Franje Tuđmana, izgubila od osem do 20 milijard evrov, je danes na letnem srečanju Svetovnega gospodarskega foruma o Srednji in Vzhodni Evropi dejal namestnik hrvaškega finančnega ministra Josip Kardun.

Hrvaška hoče v NATO

09. 06. 2000 19.20

Hrvaški obrambni minister Jozo Radoš je danes v Bruslju povedal, da namerava Zagreb oktobra letos vložiti uradno prošnjo za članstvo v zvezi NATO. Kot je v pogovoru s hrvaškimi novinarji dejal Radoš, bo s to potezo Hrvaška jasno pokazala, kaj želi in kaj je njen strateški cilj. Radoš se je v Bruslju udeležil zasedanja obrambnih ministrov Evroatlantskega partnerskega sveta (EAPC), ki združuje zavezniške in partnerske države.

Hrvaška si obeta večji zaslužek

26. 05. 2000 08.19

Hrvaška naj bi letos s turizmom prislužila od 3,2 do 3,5 milijarde dolarjev, kar je približno 25 odstotkov več kot lani, ko je s turizmom zaslužila 2,5 milijarde dolarjev. Lanski turistični izkupiček je bil 8,5 odstotka manjši kot v letu 1998, ki je bilo turistično najuspešnejše po koncu vojne, so objavili v analizi Sektorja za makroekonomske analize pri Hrvaški gospodarski zbornici (HGK). Hrvaško je v prvih treh mesecih letos obiskalo 297.000 turistov, kar je približno toliko kot v primerljivem lanskem obdobju. V omenjenem obdobju je bilo ustvarjenih za tri odstotke manj nočitev, in sicer 808.000. Domači turisti so zabeležili šest odstotkov manj nočitev, medtem ko so jih tuji turisti ustvarili za odstotek več.

Hrvaška vstopila v Partnerstvo za mir

25. 05. 2000 16.32

Hrvaški zunanji minister Tonino Picula je dopoldne v Firencah, kjer poteka ministrsko zasedanje zveze NATO, podpisal okvirni dokument Partnerstva za mir (PfP). Hrvaška je s podpisom tega dokumenta postala 26. članica PfP, dobila pa je tudi sedež v Evroatlantskem partnerskem svetu (EAPC), v katerem sodelujejo članice zavezništva in partnerske države.

Hrvaška in Italija podpisali sporazum

19. 05. 2000 16.32

Hrvaški in italijanski obrambni minister, Jozo Radoša in Sergio Matarella, sta danes v Anconi podpisala sporazum o sodelovanju na področju obrambe. Sporazum predvideva sodelovanje na področju obrambe, urjenja, šolanja in proizvodnje materialov za vojaške namene ter organiziranje skupnih vojaških vaj. Razen tega naj bi se Hrvaška vključila v obrambni del trilaterale, v katero so že vključene Italija, Slovenija in Madžarska.

Hrvaška zmanjšala obseg industrijske proizvodnje

18. 05. 2000 16.20

Obseg hrvaške industrijske proizvodnje se je aprila letos v primerjavi z lanskim aprilom zmanjšal za 4,7 odstotka, medtem ko se je obseg industrijske proizvodnje v prvih štirih mesecih letos v primerjavi z enakim obdobjem lani povečal za 1,5 odstotka.

Hrvaška vlada ni zmanjšala stopnje DDV

17. 05. 2000 07.57

Kljub predhodnim napovedim hrvaška vlada ni zmanjšala stopnje davka na dodano vrednost z 22 na 19 odstotkov. Premier Ivica Račan je v ponedeljek napovedal, da bo vlada sprejela odločitev o zmanjšanju DDV za 3 odstotke, toda v dnevniku Hrvaške televizije je hrvaški finančni minister Mato Crkvenac dejal, da DDV niso zmanjšali, ker vlada ni našla načina za pokritje luknje v proračunu, ki bi nastala z zmanjšanjem DDV.

Hrvaška povabljena v PfP

10. 05. 2000 18.05

Severnoatlantski svet, najvišje politično telo zveze NATO, je danes na Hrvaško uradno naslovil povabilo za članstvo v Partnerstvu za mir (PfP). Kot so sporočili z zavezništva, je odločitev sveta zavezništva podprl tudi Evroatlantski partnerski svet.

Hrvaška več uvaža

09. 05. 2000 19.37

Hrvaška je v prvih treh letošnjih mesecih izvozila za 1,13 milijarde dolarjev blaga in storitev, kar je 13,5 odstotka več kot v enakem lanskem obdobju. Uvoz se je v omenjenem obdobju zmanjšal za 1,4 odstotka na 1,63 milijarde dolarjev. Zunanjetrgovinski primanjkljaj je dosegel 501 milijonov dolarjev, pokritost uvoza z izvozom pa je bila 69,3-odstotna, so sporočili s hrvaškega zavoda za statistiko.

Hrvaška in manjšine

05. 05. 2000 19.16

Hrvaška vlada je danes podprla spremembe ustavnega zakona o pravicah manjšin, saboru pa predložila predloge o enakopravni uradni uporabi jezikov in šolanju v teh jezikih. V predlaganem ustavnem zakonu o spremembah ustavnega zakona o pravicah manjšin je predvideno poimensko imenovanje 16 manjšin, med njimi slovenske, bošnjaške, črnogorske in makedonske.

Hrvaška in človekove pravice

26. 04. 2000 15.07

Posebni odposlanec ZN za človekove pravice na območju Hrvaške in BiH Jiri Dienstbier se je danes v Zagrebu sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Čeprav je sestanek potekal za zaprtimi vrati, so iz urada predsednika republike sporočili, da je Dienstbier pozitivno ocenil demokratične spremembe na Hrvaškem po parlamentarnih in predsedniških volitvah.

Hrvaška nadaljuje privatizacijo bank

20. 04. 2000 16.38

Hrvaška vlada se je odločila, da bo za 48,4 milijona evrov prodala večinski lastniški delež v Splitski banki. Nov lastnik, milanska banka UniCredito Italiano, naj bi v hrvaško banko tako vložila 58,8 milijona evrov, od tega 10,4 milijona evrov v osnovni kapital banke in s tem pridobila 63-odstotni lastniški delež banke. Hrvaška bo kljub prodaji večinskega lastniškega deleža še vedno obdržala 25-odstotni lastniški delež, piše gospodarski časnik Financial Times.

Hrvaška povečala obseg proizvodnje

17. 04. 2000 18.12

Hrvaška je v prvem četrtletju letos v primerjavi z enakim obdobjem lani, povečala obseg industrijske proizvodnje za 3,7 odstotka. Marca letos pa se je obseg industrijske proizvodnje glede na marec lani povečal kar za 4,2 odstotka, je sporočil hrvaški statistični urad.

Hrvaška bo opazovalka v zvezi NATO

10. 04. 2000 14.43

Predsednik severnoatlantske parlamentarne skupščine zveze NATO Javier Ruperez je danes v Zagrebu potrdil, da je Hrvaška sprejeta v severnoatlantsko skupščino kot opazovalka.

Hrvaška izboljšala faktor državnega tveganja

08. 04. 2000 09.49

Hrvaška je prvič po dveh letih v aprilski oceni državnega rizika angleške revija D&B International Risk&Payment, ki vsak mesec objavlja lestvico pokazateljev tveganja v posameznih državah, izboljšala svojo oceno državnega tveganja. Rating Hrvaške je aprila DB5a, s čimer je uvrščena na deveto mesto v regiji.

Hrvaška gospodarska rast

08. 04. 2000 09.09

Hrvaška naj bi po napovedih analitikov avstrijske banke Raiffeisen Zentralbank Austria (RZB) letos zabeležila 1,5-odstotno gospodarsko rast. Vzpodbudila naj bi jo predvsem večji obseg izvoza in večji turistični prihodki.

Hrvaška bo sodelovala s haaškim sodiščem

05. 04. 2000 11.05

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je na sinočnjem srečanju z glavno tožilko haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carlo del Ponte v Zagrebu zagotovil, da je Hrvaška pripravljena sodelovati s sodiščem.

Hrvaška gospodarska zbornica izbrala Jurjevića

26. 03. 2000 11.51

Za predsednika skupine društev za upravljanje z investicijskimi skladi pri hrvaški gospodarski zbornici je bil izbran Mišo Jurjević, predsednik uprave družbe Dalbank Invest, ki upravlja s privatizacijskim investicijskim skladom Velebit. Na sobotnem sestanku skupine je Jurjević poudaril pozitivno vlogo privatizacijskih investicijskih skladov v smislu njihove vloge v restrukturiranju domačega gospodarstva in stabilizacije trga kapitala.

Hrvaška bo vrnila kombi

22. 03. 2000 20.34

Srečanje Mesić - Kučan je očitno pripeljalo tudi do spektakularnega zasuka v odnosih med Slovenijo in Hrvaško. Hrvaški predsednik Stipe Mesić je namreč slovenskega predsednika Milana Kučana po telefonu obvestil, da namerava Hrvaška vrniti sloviti vohunski kombi, ki so ga hrvaški policisti pred dvema letoma zajeli pri Zavrču. Kučan je to informacijo z zadovoljstvom sprejel. Kdaj in na kakšen način bodo Hrvati vrnili vohunski kombi še ni znano, o tem se bosta predsednika še dogovorila.