hrvaska

Prva neodvisna hrvaška televizijska postaja
12. 07. 1999 21.40
NOVA TV je prva zasebna televizijska postaja na Hrvaškem, ki je danes dobila dovoljenje za oddajanje in katere program bodo lahko spremljali gledalci po vsej državi.

Hrvaška vlada in kmetje dosegli sporazum
30. 06. 1999 20.49
Hrvaški minister za kmetijstvo Ivan Đurkić in predsednik Hrvaške kmečke zveze Ivan Kolar sta po tednu dni dosegla sporazum. Hrvaška kmečka zveza je po podpisu sporazuma sporočila, da končuje petdnevno zaporo cest in mejnih prehodov v desetih severnih hrvaških županijah.

Hrvaška za izročitev vojnih zločincev Haaškemu sodišču
08. 06. 1999 15.25
Izročitev bosanskega Hrvata Vinka Martinovića, ki je osumljen vojnih zločinov, postaja vedno bolj verjetna. Zahodne države namreč pritiskajo na Hrvaško, naj Haaškemu sodišču vendarle izroči Martinovića, znanega tudi kot Stela, ter Mladena ''Tuto'' Naletića. Oba osumljena sta že dve leti v priporu.

Slovenija - Hrvaška 70:61 (39:33)
05. 06. 1999 12.20
Slovenska košarkarska reprezentanca je sinoči v prijateljski tekmi na turnirju v španski Huelvi premagala Hrvaško s 70:61 (39:33). Slovenija bo drevi igrala proti Grčiji.

Ostrodlaki gonič avtohtona hrvaška lovska pasma psov
03. 06. 1999 14.28
Skupščina mednarodne kinološke organizacije (FCI), ki je zasedala v Mexicu, je odločila, da sta istrski kratkodlaki in ostrodlaki gonič avtohtona hrvaška lovska pasma psov. S priznanjem omenjenih pasem kot avtohtonih hrvaških pasem, je tudi na najvišji ravni rešen spor oziroma dolgoletni boj za priznanje teh dveh pasem kot avtohtonih.

Hrvaška je v obdobju ekonomske stagnacije
28. 05. 1999 22.34
Prvič v devetih letih je Hrvaška prešla v obdobje gospodarske stagnacije. Varčevanje naj bi bilo nujno potrebno pri vzdrževanju ekonomske in socialne stabilnosti. To bi Hrvaški pomagalo pri doseganju pozitivne rasti, kot je bilo moč videti v zadnjih nekaj letih.

Slovenija in Hrvaška kmalu s sporazumom o premoženjsko-pravnih zadevah
27. 05. 1999 20.42
Slovenija in Hrvaška sta danes dokončno uskladili besedilo pogodbe sporazuma o premoženjsko-pravnih zadevah. Slovenska stran, je bila po besedah državne sekretarke na ministrstvu za pravosodje Nives Marinšek pripravljena tudi parafirati sporazum, saj je imela slovenska stran vsa soglasja za parafiranje besedila. Kljub temu Marinškova meni, da sta Slovenija in Hrvaška s tem dokončno končali pogajanja.

Mateša: Hrvaška utrpela veliko škodo zaradi napadov zveze NATO
19. 05. 1999 14.05
Škoda, ki jo je Hrvaška utrpela zaradi napadov zveze NATO na ZRJ, je ogromna, je danes povedal hrvaški premier Zlatko Mateša v odgovoru na vprašanja saborskih poslancev. Po podatkih Mateše znaša dosedanja škoda več kot 12 milijard kun škode, ne le v turizmu in prometu temveč v celotnem gospodarstvu Hrvaške. Po mnenju hrvaškega premiera je mednarodna skupnost po osnovnem načelu pravičnosti sosednjim državam, tudi Hrvaški, dolžna povrniti škodo, ki je nastala zaradi akcije. Vendar pa Mateša glede tega ni velik optimist.

Hrvaška planinska zveza naj bi izstavila račun Slovenski vojski
18. 05. 1999 21.07
Med pomembnimi objekti, ki jih je po osamosvojitvi zasedla Slovenska vojska, je bila tudi vojašnica na Trdinovem vrhu. Zdaj naj bi bila v lasti Hrvaške planinske zveze, vendar zaradi nerešenih mejnih vprašanj še naprej ostaja pomembno orožje v vojni živcev med Slovenijo in Hrvaško.

Hrvaška in Makedonija o posledicah napadov zveze NATO
13. 05. 1999 19.47
Zveza NATO je z napadi na ZRJ hrvaškemu gospodarstvu povzročila za 1,5 milijarde dolarjev neposredne in posredne škode, je na današnji seji hrvaške vlade izjavil hrvaški premier Zlatko Mateša.

Hrvaška mora po mnenju EU še napredovati
12. 05. 1999 21.23
Nemški minister na zunanjem ministrstvu Guenther Verheugen je danes dejal, da mora Hrvaška še napredovati, da bi se lahko približala Evropski uniji, izrazil pa je tudi prepričanje, da bo to Hrvaški uspelo.

Tanjug: Hrvaška in kosovska OVK
10. 05. 1999 14.53
Poznavalci kosovskih razmer trdijo, da je uboj sodelavca Ibrahima Rugove Fehmija Aganija neposredno povezan z novim nesoglasjem v vrstah t.i. OVK in s postavitvijo generala hrvaške vojske Agima Čekua na čelo te formacije, poroča Tanjug.

Slovenija in Hrvaška na prvem srečanju s Perryem
05. 05. 1999 08.29
Srečanje predstavnikov Slovenije in Hrvaške z nekdanjim ameriškim obrambnim ministrom Williamom Perryjem, ki so ga pripravili v washingtonskem hotelu ''The Westin Fairfax'' v Washingtonu, na pol poti med veleposlaništvoma obeh držav, je, sodeč po skupni izjavi hrvaškega in slovenskega veleposlaništva v ZDA po pogovorih, pokazalo, da se problemi kopenske meje med državama lahko rešijo v relativno kratkem času.

Jugoslovanski vojaki vdrli na Prevlako: Hrvaška protestirala pri VS
20. 04. 1999 19.06
Hrvaška je pri Varnostnem svetu ZN protestirala, ker je na demilitarizirano območje na polotoku Prevlaka danes vdrlo 200 do 300 jugoslovanskih vojakov, je poročala hrvaška tiskovna agencija Hina.

Hrvaška ne bo odstopila svojega ozemlja silam zveze NATO
19. 04. 1999 12.03
Hrvaška je dala jasno vedeti, da ne namerava odstopiti svojega območja za kakršnokoli posredovanje sil zveze NATO na območju ZR Jugoslavije, je izjavil hrvaški vleposlanik pri EU in posebni odposlanec pri zvezi NATO Janko Vranyczany-Dobrinovič.

Hrvaška pomoč za kosovske begunce
10. 04. 1999 18.27
Hrvaška vlada je odobrila človekoljubno pomoč za kosovske begunce v Makedoniji in Albaniji v višini 18 milijonov kun (2,6 milijona dolarjev), je danes poročala hrvaška tiskovna agencija Hina.

Hrvaška zaprla dva mejna prehoda z ZRJ
07. 04. 1999 21.07
Hrvaške oblasti so iz varnostnih razlogov zaprle mejna prehoda z ZRJ Ilok in Erdut v vzhodni Slavoniji, v bližini mostov, ki so jih poškodovala letala zveze NATO, je danes sporočilo hrvaško zunanje ministrstvo.

Hrvaška policija potrdila, da je bil v napadu zveze NATO poškodovan most
04. 04. 1999 12.47
Hrvaška policija je danes potrdila, da je bil v letalskih napadih zveze NATO poškodovan most prek Donave med srbskim mestom Bačka Palanka in Ilokom na vzhodu Hrvaške.

Hrvaška gradi novo elektrarno
31. 03. 1999 07.55
Hrvaška vlada je državnemu energetskemu podjetju odobrila posel z ameriško družbo Enron, v okviru katerega naj bi severno od Zagreba zgradili novo elektrarno. Oblasti so bile s podatki o poslu zelo skope, vendar pa naj bi šlo za termoelektrarno v Jetrovcu, 40 kilometrov severno od Zagreba, zgrajeno v sodelovanju z eno najpomembnejših družb s tega področja. Hrvati so pred tem ostro nasprotovali vladnim načrtom o izgradnji nove elektrarne na obali, predsednik Franjo Tudjman pa se je pred volitvami odzval na zahteve javnosti in opoustil omenjeni načrt. Hkrati je odobritev posla z ameriško družbo ena izmed potez v prizadevanjih za dobre odnose z ZDA. Hrvaška vlada namreč kljub slabemu sodelovanju Hrvaške na področju Daytonskega mirovnega sporazuma v sosednji Bosni skuša ohraniti dobro sodelovanje z ZDA. Zunanji minister Mate Granić pa naj bi se jutri v Washingtonu sestal z ameriško državno sekretarko Madeline Albright in, kot poroča Hina, naj bi bili med temami pogovorov tudi posel z Enronom ter siceršnje razmere na Hrvaškem. Hrvaška je na zahtevo zveze NATO odprla svoj zračni prostor za potrebe zavezniških letal v napadih na sosednjo Jugoslavijo.

Hrvaška vlada odobrila posel z ameriškim Enronom
30. 03. 1999 15.27
Hrvaška vlada je državnemu energetskemu podjetju odobrila posel z ameriško družbo Enron, v okviru katerega naj bi severno od Zagreba zgradili novo elektrarno. Oblasti so bile s podatki o poslu zelo skope, vendar pa naj bi šlo za termoelektrarno v Jetrovcu, 40 kilometrov severno od Zagreba, zgrajeno v sodelovanju z eno najpomembnejših družb s tega področja.

Hrvaška opozarja Slovenijo glede ribolova v Piranskem zalivu
26. 02. 1999 19.09
Hrvaška je danes opozorila Slovenijo, da je z dodelitvijo koncesij za ribolov v Piranskem zalivu brez predhodne seznanitve in soglasja hrvaške strani ravnala v nasprotju z dogovorom med državama o preprečevanju incidentov, so sporočili iz hrvaškega zunanjega ministrstva.

ZRJ in Hrvaška brez dogovora o izmenjavi izgnanih oseb
25. 02. 1999 19.44
Dvodnevno srečanje delovnih skupin komisije hrvaške vlade za izgnane in pogrešane osebe ter komisije jugoslovanske vlade za humanitarna vprašanja se je danes v Beogradu končalo brez dogovora o izmenjavi izgnanih oseb po načelu ''vsi za vse''.

Hrvaška še preverja informacije o ribolovu v Piranskem zalivu
25. 02. 1999 19.25
Hrvaška še preverja informacije o napovedi slovenskih ribičev, da bodo lovili ribe v celotnem Piranskem zalivu, potem pa bo sprejela odločitev o tem, ali se bo uradno odzvala, je danes v Zagrebu za hrvaško tiskovno agencijo Hina dejal tiskovni predstavnik hrvaškega zunanjega ministrstva Željko Trkanjec.

ZLSD in hrvaška SDP za ureditev odnosov med državama
20. 02. 1999 15.45
Mednarodne konference z naslovom Hrvaška in evropske integracije, ki se je začela danes v Zagrebu, se je udeležil tudi predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor. Ob tej priložnosti se je sestal s predsednikom opozicijske Socialdemokratske stranke Hrvaške (SDP) Ivico Račanom.

Slovenija in Hrvaška ne napredujeta glede ključnih vprašanj v zvezi z NEK
13. 02. 1999 14.11
V Zagrebu se je pozno sinoči končal delovni sestanek gospodarskih ministrov Slovenije in Hrvaške, Metoda Dragonje in Nenada Porgesa, ter ožjih pogajalskih skupin za pripravo meddržavne pogodbe za statusno in finančno ureditev Nuklearne elektrarne Krško (NEK). Na sestanku so ocenili, da je bil dosežen določen napredek v urejanju odnosov, statusa, modela in pogodbenih razmerij. Še vedno pa ni bistvenih premikov na ključnih vprašanjih, povezanih z odlaganjem jedrskih odpadkov, sodelovanjem hrvaške strani pri razgradnji nuklearke, odpravljanjem finančnih neravnovesij iz preteklosti in hrvaških obveznosti v zvezi s posodobitvijo nuklearke.

Hrvaška koalicija izvaja pritiske
11. 02. 1999 17.45
Hrvaška opozicija je opozorila, da v času, ko se Hrvaška pripravlja na volitve leta 2000, Hrvaška demokratska unija (HDZ) pospešeno izvaja totalitarne pritiske.

Hrvaška ne bo izdelovala tankov M-84 z ZRJ, BiH in Slovenijo
04. 02. 1999 11.04
Hrvaški minister za obrambo Pavao Miljavac je v pogovoru za britanski tednik Jane's Defence Weekly (JDW), ki ga povzema Večernji list, zanikal govorice o morebitnem ''sodelovanju z ZRJ, BiH in Slovenijo pri ponovni proizvodnji tankov M-84''.

Hrvaška prejela zahtevo po aretaciji Abdića
13. 01. 1999 17.34
S hrvaškega notranjega ministrstva so danes potrdili, da je Zagreb uradno prejel zahtevo bosanskih oblasti po aretaciji nekdanjega voditelja bosanskih Muslimanov Fikreta Abdića.

Slovenija in Hrvaška brez dokončnega dogovora
13. 01. 1999 12.06
Sloveniji in Hrvaški na srečanju, ki se je začelo v ponedeljek, ponovno ni uspelo priti do dogovora o njunih mejnih črtah na kopnem ter o razmejitvi na morju.

Slovenija in Hrvaška dosegli visoko soglasje glede vprašanj v zvezi z NEK
12. 01. 1999 15.56
Gospodarska ministra Slovenije in Hrvaške, Metod Dragonja in Nenad Porges, sta skupaj s pogajalskima skupinama obeh držav za pripravo meddržavne pogodbe za pravno, statusno in finančno ureditev Nuklearne elektrarne Krško (NEK) danes na Brdu pri Kranju podrobno pregledala osnutka meddržavne in družbene pogodbe o NEK. Kot sta po nekaj več kot dveurnem delovnem srečanju izjavila ministra, sta pozornost namenila dvem ključnim nerešenim vprašanjem, in sicer upravljanju nuklearke ter njeni razgradnji in skladiščenju vseh radioaktivnih odpadkov. Glede vseh ostalih vprašanj sta državi dosegli precej visoko soglasje, zato naj bi v dveh mesecih in pol državi v celoti uredili zapleteno problematiko glede NEK. Gre za prvo srečanje, po tem ko je Slovenija sosednji državi posredovala delovna osnutka pogodbe o izkoriščanju in razgradnji NEK, ki ima značaj meddržavne pogodbe, ter družbene pogodbe o NEK. Po prepričanju hrvaškega gospodarskega ministra Nenada Porgesa naj bi se državi glede omenjenih dveh nerešenih vprašanj dogovorili najkasneje do konca prvega tedna v februarju.