imunost

Prvi Američani bi lahko bili proti covidu-19 cepljeni že v začetku decembra
22. 11. 2020 21.39
Cepivo proti covidu-19 bodo na cepilna mesta v ZDA dostavili že v 24 urah po tem, ko bo to dobilo zeleno luč za uporabo. To pomeni, da bi lahko v ZDA s cepljenjem začeli že v začetku decembra, je optimističen vodja ameriškega programa cepljenja proti covidu-19.

Imunost po prebolenem covidu-19 naj bi trajala leta
19. 11. 2020 19.40
Spodbudna so odkritja ameriških znanstvenikov, da bi lahko imunost po prebolenem covidu-19 trajala leta, morda celo desetletja. Analizirali so namreč 185 moških in žensk, starih od 19 do 81 let, ki so preboleli bolezen, in ugotovili, da se nekatere komponente imunskega sistema ohranijo še zelo dolgo po ozdravitvi. Naša stroka poziva k previdnosti, saj ne glede na to, kako dobro se slišijo rezultati, ne smejo biti razlog za nespoštovanje zaščitnih ukrepov.

Zelena luč evropskih regulatorjev pred koncem leta. Kaj pa proizvodnja, transport in število odmerkov cepiva?
19. 11. 2020 08.39
Čeprav je Evropa v močnem primežu drugega vala okužb z novim koronavirusom, je zadnje dni zavelo precej optimizma zaradi dobrih rezultatov, ki sta jih na testiranjih dosegla dva kandidata za cepivo. Vseeno je jasno, da bo trajalo še nekaj časa, preden bo pandemije dejansko konec – čeprav bomo imeli cepivo. Vzrokov za to pa je več – od vprašanja proizvodnje do nasprotovanja cepivom.

Glavni trener biatloncev Velepec in še četverica okuženi, Fak imel srečo
17. 11. 2020 14.34
Novi koronavirus je dodobra premešal tudi načrte slovenske moške biatlonske reprezentance. Kot je na predstavitvi pred sezono medijem potrdil glavni trener Uroš Velepec, se je tik pred začetkom sezone na pripravah v avstrijskem Ramsauu v slovenskem taboru okužila kar peterica članov reprezentance.

Beovićeva: Najprej bi odpirali šole, manj tvegane dejavnosti, javni promet …
16. 11. 2020 22.38
Ali bomo z ukrepi uspeli zajeziti širjenje novega koronavirusa, če pa so se zabave preselile v domove, garaže? Če kdo temu ne verjame, bo dovolj pogled na družbena omrežja. Katere cilje bi morali doseči v prihodnjih 14 dneh, da bi stroka predlagala postopno sproščanje ukrepov? Bi bili prvi na vrsti osnovnošolci?

Cepivo je vse bližje, a ima hudega sovražnika: teorije zarote
12. 11. 2020 14.59
Teorije zarote in druge dezinformacije poglabljajo nezaupanje do cepiv, tudi do težko pričakovanega cepiva proti covidu-19, ki bi nam omogočilo vrnitev v "normalno" življenje. Posledice bi lahko bile daljnosežne, lahko se namreč zgodi, da ne bomo dosegli zahtevane stopnje precepljenosti. Da je to resna možnost, kaže raziskava, ki so jo opravili v Veliki Britaniji in Združenih državah Amerike. Manj kot 55 odstotkov sodelujočih je odgovorilo, da se nameravajo vsekakor cepiti. 55 odstotkov pa je tista meja, ki po ocenah strokovnjakov še omogoča "čredno imunost".

Štrukelj: Cepivo bi lahko v Sloveniji prejeli januarja ali februarja
09. 11. 2020 13.22
Danes je 'velik dan za znanost in človeštvo', je ob rezultatu, ki kaže, da cepivo družb Pfizer in BioNTech daje 90-odstotno zaščito pred novim koronavirusom, dejal izvršni direktor Pfizerja Bourla. Družbi nameravata za odobritev uporabe cepiva zaprositi do konca meseca. Dr. Borut Štrukelj z ljubljanske Fakultete za farmacijo ocenjuje, da bi lahko cepivo v primeru odobritve prejeli januarja oziroma februarja prihodnje leto.

Mutacijo koronavirusa, ki ga prenašajo minki, zaznali tudi na Nizozemskem
09. 11. 2020 13.52
Mutacija koronavirusa, ki so jo odkrili na farmah minkov na Danskem, se je pojavila že prej, so sporočili znanstveniki, in sicer na Nizozemskem, a se v tistem primeru ni prenesla na ljudi. Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni bo oceno tveganja izdal ta teden.

Pri dveh osebah okužbo potrdili že drugič: 'Test je lahko lažno pozitiven'
02. 11. 2020 18.39
To smo pričakovali, a ne tako hitro, strokovnjaki pravijo o tem, da so pri nas pri dveh osebah okužbo s koronavirusom potrdili že drugič. Kaj to pomeni? Da virus mutira in gre za okužbo z različnimi sevi? Da po okužbi nimamo dovolj protiteles, da bi se v kratkem ubranili še druge? Nič od tega še ni raziskano in potrjeno, tudi to ne, ali je morda prišlo do napake pri samem testiranju. Možnih razlag, zakaj se je to zgodilo, je za zdaj torej več, so pa primeri ponovnih okužb tudi v svetu velika redkost.

1796 novih okužb, dva Slovenca sta se z virusom okužila že drugič
31. 10. 2020 07.36
V petek so potrdili 1796 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih testov je zdrsnil na 26,78. Umrlo je 23 oseb. Bojana Beović napoveduje precejšno rast bolnikov, ki bodo potrebovali bolnišnično pomoč. Tudi v primeru, da vladni ukrepi primejo, bomo imeli po pričakovanjih na vrhuncu epidemije v bolnišnicah 1200 pacientov s covid-19. Medtem pa se je pri dveh Slovencih, ki sta koronavirus prebolela že v prvem valu epidemije, okužba ponovila.

Glavni švedski epidemiolog: Čredna imunost ne izbriše bolezni, pristop ni etičen
31. 10. 2020 06.54
Švedska in njen pristop k obvladovanju novega koronavirusa. Edinstven, ne brez žrtev in tudi ne nujno učinkovit. Tudi tam namreč očitno drugi val okužb prihaja, čeprav so številni menili, da ga ne bo. V 24 urah so zabeležili skoraj 3.000 novih primerov - najvišje dnevno število okužb od začetka epidemije. Prav tako je imel njihov model v prvem valu eno najvišjih smrtnosti. Modela za zdaj bistveno ne spreminjajo, je pa glavni epidemiolog še enkrat opozoril tiste, ki trdijo, da gradijo na čredni imunosti, da to ni res. Pa tudi, da to ni ne rešitev ne etična ideja.

Avstrijska študija: protitelesa so prisotna še več mesecev po okužbi
28. 10. 2020 16.20
Potem ko so že junija v okviru študije pri 12 odstotkih prebivalcev Weissenkirchna v avstrijski regiji Wachau potrdili protitelesa proti novemu koronavirusu, je zdaj ponovna študija pokazala presenetljive rezultate - 94 odstotkov ljudi še vedno ima protitelesa.

Raven protiteles po okužbi z novim koronavirusom hitro upada
27. 10. 2020 08.08
Ekipa raziskovalcev na univerzi Imperial College London je ugotovila, da se je število ljudi, ki so jim potrdili prisotnost protiteles na okužbo s covid-19 med junijem in septembrom zmanjšalo za 26 odstotkov. Imunost, kot kaže, torej sčasoma slabi, povečuje pa se tveganje za vnovično okužbo z virusom.

'Prihodnjo jesen še en val okužb, nato umiritev'
19. 10. 2020 13.30
Epidemija se bo gotovo končala, a žal ne v dveh mesecih. Zgodovina nas uči, da bo prihodnjo jesen verjetno še en val, potem pa bo novi koronavirus počasi začel izginjati z naslovnic in nas bo začel normalno spremljati. Pri virusih, ki povzročajo okužbe dihal, je naravna pot ta, da se počasi navadimo eden na drugega in začnemo sobivati, pravi mikrobiologinja.

Tudi na Švedskem se znova povečuje število okužb, od ponedeljka zaostrujejo ukrepe
18. 10. 2020 19.23
Na Švedskem, kjer so se odločili za drugačen pristop pri obvladovanju epidemije brez strogih omejitev in ukrepov, v zadnjih tednih tako kot drugje po Evropi beležijo naraščanje števila okužb z novim koronavirusom. Oblasti so se zato zdaj odločile, da bodo z novim tednom zaostrile ukrepe in po potrebi uvedle lokalne omejitve, da zaustavijo hitro širjenje virusa.

Strokovnjaki pozvali k cepljenju proti gripi
15. 10. 2020 14.45
Za gripo vsako leto zboli okoli 15 odstotkov populacije. Ker je vpliv novega koronavirusa na gripo še ne znan, strokovnjaki pozivajo k cepljenju tako ranljivih skupin kot tudi vseh ostalih. O predlogu za brezplačno cepljenje za vse državljanje, pa v okviru petega protikoronskega paketa razpravljajo v DZ.

Na Švedskem milejši ukrepi, ker ljudje oblasti zaupajo bolj kot v Sloveniji?
13. 10. 2020 19.43
Bi lahko pri soočanju z virusom ubrali drugačno strategijo, kot je ustavljanje javnega življenja? Namesto vztrajanja pri strožjem pristopu bi lahko na primer za vzor vzeli švedski model, kjer kljub vnovičnemu porastu okužb stavijo na blažje ukrepe. Toda Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da čredna imunost, kot so jo skušali doseči na Švedskem, ni pravi način.

Po Evropi novi ukrepi, v kitajskem mestu bodo testirali devet milijonov ljudi
12. 10. 2020 08.51
Večina evropskih držav zaradi ponovnega naraščanja števila okužb s koronavirusom sprejema nove ukrepe. Tudi Italija, ki je bila v prvem valu na najhujšem udaru, je pred sprejemom omejitev, kot so prepoved zasebnih zabav ter skrajšanje delovnega časa gostinskih lokalov in barov. Na Kitajskem bodo zaradi vdora virusa v bolnišnico v mestu Čingdao testirali vseh devet milijonov prebivalcev.

Čehi in Slovaki razglasili izredne razmere, čustvena Merklova pozvala k potrpežljivosti
30. 09. 2020 18.49
Zaradi porasta okužb s koronavirusom so na Češkem in Slovaškem razglasili izredne razmere. Vladi bosta tako lahko sprejeli določene strožje ukrepe, zapiranje meja ali podjetij in omejitve svobode gibanja, kakršne so veljale spomladi, pa niso predvidene. Angela Merkel je medtem svoje sodržavljane v čustvenem nagovoru pozvala k disciplini in potrpežljivosti, italijanski senat v Rimu pa je začasno prekinil delo zaradi odkritih okužb med senatorji.

'Na tržišču laži pogojev ne diktira samo ponudba, ampak tudi povpraševanje'
27. 09. 2020 09.58
Pojav covida-19 je dezinformacijam sicer zagotovo dal dodaten zagon, a med nami so v neki obliki že od nekdaj. O tem in o odgovornosti politike, pa tudi o sovražnem govoru na spletu, njegovi regulaciji in aktualni medijski zakonodaji, so spregovorili soustanoviteljica Metine liste Nataša Briški, zgodovinar in politični analitik Luka Lisjak Gabrijelčič, ter pravnik, diplomat in kolumnist Matjaž Gruden.

V vrtec le cepljeni? Poslanci so soočili mnenja
25. 09. 2020 15.27
S predlogom novele zakona o nalezljivih boleznih, ki ga je obravnaval DZ, želi skupina poslancev iz SMC, SDS in DeSUS povečati precepljenost. Poleg omenjenih poslanskih skupin so mu podporo izrecno napovedale poslanske skupine NSi, LMŠ in SNS. V SAB mu ne bodo nasprotovali, v SD pa ga ne morejo podpreti. Glasovanje o dopolnilih bo v torek.

Študija: V amazonskem mestu Manaus razvili čredno odpornost proti covid-19
25. 09. 2020 09.27
Brazilsko mesto Manaus, ki ga je močno prizadela epidemija koronavirusne bolezni, je po ugotovitvah preliminarne študije doseglo čredno imunost, bolezen se tako ni več sposobna učinkovito širiti, poročajo brazilski mediji. Izsledki raziskave namreč kažejo, da sta dve tretjini prebivalstva razvili protitelesa.

Britanci v strahu pred novim zapiranjem spet praznijo police s hrano in toaletnim papirjem
23. 09. 2020 11.13
Samo v zadnjem tednu so v Evropi potrdili več kot 380.000 novih primerov koronavirusa, kar je tedenski rekord. Stanje je še posebej zaskrbljujoče v Veliki Britaniji, kjer se državljani že bojijo drugega kroga zapiranja. Nekateri so zato že začeli s paničnim nakupovanjem.

270 tisoč odmerkov cepiva proti gripi, cepljenje se začne sredi oktobra
23. 09. 2020 13.41
Cepljenje proti gripi se bo letos začelo v drugi polovici oktobra, letošnja novost pa je, da bodo do brezplačnega cepljenja poleg kroničnih bolnikov, starejših od 65 let, nosečnic in oseb z izrazito povečano telesno težo upravičeni tudi otroci, stari od pol leta do 23 mesecev, saj pri njih obstaja večje tveganje za zaplete in posledično bolnišnično zdravljenje. Na voljo bo 270.000 odmerkov cepiva.

Lahko zbolimo za gripo in covidom-19 hkrati?
19. 09. 2020 13.32
Sezona gripe in prehladov je tako rekoč pred vrati, covid-19 pa se še ne misli posloviti. Zato se postavlja vprašanje, ali lahko posameznik sočasno zboli tako za eno kot drugo boleznijo? Takšnih primerov je sicer bilo do zdaj malo, a verjetnost za to obstaja. Zato zdravstvene oblasti pričakujejo, da se bo letos proti gripi cepilo več ljudi iz rizičnih skupin kot sicer.

Trump se ne trudi skriti političnega vmešavanja v izdelavo cepiv
17. 09. 2020 13.41
Trump, ki nima strokovnega medicinskega znanja, se je tokrat spravil na enega najbolj priznanih zdravstvenih uradnikov v državi, dr. Roberta Redfielda. Vodja centrov za nadzor in preprečevanje bolezni je zakonodajalcem dejal, da zaloge cepiva, ki bi lahko omogočile vrnitev k "normalnemu" življenju, pred sredino leta 2021 najverjetneje ne bo. "Mislim, da ga je sporočilo morda zmedlo," ga je poskušal diskreditirati Trump.

'Tveganje cepljenja v primerjavi s prednostjo cepljenja zanemarljivo'
15. 09. 2020 15.50
Strokovnjaki javnega zdravja in imunologije so na posvetu o spremembah zakonodaje na področju cepljenja poudarili, da lahko le z vzdrževanjem dovolj visoke precepljenosti zagotovimo zdravje družbe. Zanikali so očitke, da ne spremljajo stranskih učinkov cepiv, ki pa so po njihovih navedbah zanemarljivi v primerjavi s prednostmi cepljenja.

'V prihodnjih dneh mogoče pričakovati izrazito povečanje števila bolnikov'
14. 09. 2020 09.39
Število potrjenih okužb z novim koronavirusom je danes preseglo mejo 40 okužb na 100.000 prebivalcev. Po besedah infektologinje Bojane Beović število pomeni, da je "epidemija kar v obširnem razmahu". Kot še bolj zaskrbljujoče pa je ocenila naraščanje števila hospitaliziranih. Ponovno je pozvala k doslednemu upoštevanju ukrepov. Okužbo so potrdili tudi pri zaposlenih na ministrstvu za kulturo. Okuženi so štirje delavci, nihče od okuženih ni bil v stiku z ministrom.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'
05. 09. 2020 07.00
Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

ZDA ne bodo sodelovale z WHO pri razvoju cepiva, Avstralija v recesiji po 29 letih
02. 09. 2020 08.15
Skupno število potrjenih okužb s koronavirusom na svetu se približuje 26 milijonom. V Braziliji, drugi najhuje prizadeti državi, so zabeležili že skoraj štiri milijone primerov, porast okužb opažajo tudi v Indoneziji in Franciji. Večina evropskih učencev se je medtem, z maskami, vrnila v šolske klopi. Američani pa so sporočili, da ne bodo sodelovali s 'pokvarjeno' WHO pri razvoju in pravični distribuciji cepiva, študija, opravljena na Islandiji, pa daje novo upanje.