imunost

'Vsi računajo, da se bo cepil nekdo drug'
14. 07. 2021 06.00
Evropa se pripravlja na četrti val epidemije. Ker v vse več državah število okužb zaradi bolj nalezljive različice delta hitro narašča, skušajo z zaostrovanjem ukrepov in spodbujanjem cepljenja to zajeziti. Malta v državo ne bo več spuščala necepljenih turistov, Nizozemska je zaprla nočne klube, Portugalska in španska Valencia sta uvedli policijsko uro, Katalonija omejuje druženje. Po Italiji tudi Francija in Grčija uvajata obvezno cepljenje za zdravstveno osebje. Kako pa bo ukrepala Slovenija?

Od proticepilca do zagovornika cepljenja: zgodba 47-letnika iz Ljubljane
13. 07. 2021 19.33
Zakaj se nekdo, ki je bil proti cepljenju, odloči, da se bo cepil? 47-letni Boštjan iz Ljubljane je posledice covida-19 videl od blizu. Decembra je njegova mama, do takrat povsem zdrava, zbolela za covidom-19 in po mesecu dni intenzivne nege komaj preživela. To je izkušnja, ki te spremeni, pravi Boštjan. Zato se je odločil za prvi odmerek cepiva.

Pfizer in BioNTech predlagata še tretji odmerek cepiva
09. 07. 2021 07.46
Ameriški farmacevtski velikan Pfizer in nemško podjetje BioNTech ugotavljata, da se imunost po cepljenju z njunim cepivom proti covidu-19 s časom zmanjšuje, zato bosta zaprosila za odobritev tretjega, poživitvenega odmerka, ki bo okrepil zaščito cepljenih proti okužbi z novim koronavirusom, še posebej z novimi različicami virusa.

Grčija četrti val pričakuje v sredini avgusta
07. 07. 2021 11.39
Različica delta se še naprej, kot požar, širi po svetu. Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da bo do avgusta delta postala prevladujoča različica. V Grčiji pa se bojijo, da se bo zaradi nje avgusta začel četrti val, zato tamkajšnje oblasti še naprej pozivajo k cepljenju in strogemu upoštevanju zdravstvenih priporočil. Zaradi različice delta pa so v Avstraliji podaljšali zaprtje javnega življenja.

Prebolevniki po cepljenju s cepivi mRNA verjetno dosmrtno zaščiteni
07. 07. 2021 08.25
Cepljenje s cepivi mRNA, kot sta cepivi družbe Pfizer in Moderna, lahko več let nudi trajen imunski odziv v telesu proti novemu koronavirusu, piše v nedavno objavljeni študiji v znanstveni reviji Nature. Pri tistih, ki so covid-19 preboleli, bi lahko tovrstna cepiva nudila dosmrtno zaščito, ocenjujejo znanstveniki.

Nemški imunologi: kolektivne imunosti brez cepljenja otrok ne bo
06. 07. 2021 09.07
Kolektivne imunosti proti covidu-19 po vsej verjetnosti ne bo mogoče doseči brez cepljenja otrok in najstnikov, ocenjuje Nemško združenje za imunologijo (DGfI). V Nemčiji so doslej s prvim odmerkom cepili dobrih 56 odstotkov, v celoti pa 39 odstotkov prebivalstva. A cepljenje napreduje vse počasneje, do želene precepljenosti pa je še daleč.

'Cepljenje ne bo zaščitilo le nas, temveč tudi naš način življenja'
03. 07. 2021 07.08
Zdravstveni minister Janez Poklukar opozarja na povečanje števila okužb z različico delta, prav tako pravi, da je v Sloveniji cepljenih premalo ljudi. Vodja Laboratorija za biotehnologijo na Kemijskem inštitutu dr. Roman Jerala pa o presenetljivih rezultatih prve raziskave. Nas bo lahko cepljenje zaščitilo celo za več let? Kaj odgovarja stroka?

Rusom, ki odklonijo cepljenje, grozi odpoved
29. 06. 2021 16.20
V Rusiji, kjer se radi pohvalijo, da so kot prvi registrirali cepivo proti covidu-19, se soočajo z izjemno majhno precepljenostjo in odklonilnim odnosom do cepljenja. Ena od javnomnenjskih raziskav je pokazala, da kar 62 odstotkov Rusov ne želi biti cepljenih s Sputnikom, ki je večini edino dostopno cepivo. Ruske oblasti sicer pravijo, da ljudje lahko odklonijo cepljenje, toda v resnici mnogim grozi odpoved, če to storijo.

Je država naredila dovolj za promocijo cepiva in kdaj bomo 'mešali' cepiva?
23. 06. 2021 06.05
Mobilno cepljenje po vsej državi, prosta izbira cepiva in prve kritike, da je vlada premalo naredila za promocijo cepljenja. Vlada je že določila izvajanje strategije cepljenja proti covidu-19 in sprejela ukrepe za pospešitev cepljenja. Za vse to pa zadolžila ministrstvo za zdravje. Z ministrom za zdravje Janezom Poklukarjem smo se pogovarjali o tem, kako bodo cepljenje približali vsem prebivalcem.

Prve mobilne enote za cepljenje bodo v Ljubljani, Mariboru in na Ptuju
22. 06. 2021 09.52
V ponedeljek so v Sloveniji opravili 2177 PCR-testov in ob tem potrdili 65 novih okužb. Delež pozitivnih testov je triodstoten. Hospitaliziranih je 92 oseb s covidom-19, od tega jih več kot tretjina, 33, potrebuje intenzivno terapijo. Umrla je ena oseba s covidom-19. Minister za zdravje Janez Poklukar je napovedal, da bosta predvidoma jutri zaživeli prvi mobili enoti za cepljenje v Sloveniji, v Mariboru in na Ptuju. Jelko Kacin ga je dopolnil: dve enoti bosta od jutri tudi v Ljubljani, in sicer ob Filipovem dvorcu ter v Tivoliju.

Strategija cepljenja se zdaj usmerja v postopno vzpostavitev čredne imunosti
21. 06. 2021 22.11
Vlada je v skladu s posodobljeno strategijo sprejela ukrepe za pospešitev cepljenja. Z večanjem količine cepiv, ki so na razpolago in z dostopnostjo do več vrst cepiv, se ukrepi zdaj tako usmerjajo v aktivnosti, ki bodo omogočile, da se zagotovi precepljenost prebivalstva. Ministrstvo za zdravje mora po navodilih vlade organizirati mobilne ekipe, naročanje več ne bo potrebno, možna pa je tudi izbira cepiva.

Nov način testiranja prepozna koronavirusne različice
16. 06. 2021 11.39
Znanstveniki so odkrili nov način testiranja na protitelesa, ki lahko zazna tudi, ali so bili bolniki izpostavljeni novim različicam novega koronavirusa. Test lahko zazna protitelesa na SARS-CoV-2 z več kot 98-odstotno točnostjo in 100-odstotno specifičnostjo.

Kateri ukrepi bodo ostali v veljavi tudi po preklicu epidemije?
15. 06. 2021 06.00
V Sloveniji je še zadnji dan epidemije covida-19. Vlada je upoštevala predlog svetovalne skupine in epidemije po skoraj osmih mesecih zaradi ugodne epidemiološke slike ne bo več podaljšala. A zdravstvena stroka opozarja – zahvala za to, da smo v zeleni fazi in da je bilo v nedeljo le 26 okuženih, gre množičnemu cepljenju, ki omejuje epidemijo. Kaj nas čaka po koncu? Kateri omejevalni ukrepi bodo še veljali in kateri ne? Kako pa bo po vnovični zmedi glede varnosti cepljenja z AstraZeneco?

Zaradi pojava nove različice koronavirusa bodo testirali 13 milijonov ljudi
31. 05. 2021 09.46
13-milijonsko vietnamsko mesto Hošiminh se sooča z izbruhom nove različice koronavirusa. Oblasti so se zato odločile, da testirajo celotno prebivalstvo. Poleg tega pa bodo poostrili tudi druge ukrepe. Za novo različico je značilno, da se hitro širi po zraku.

Odkrili kombinacijo britanske in indijske različice koronavirusa
30. 05. 2021 16.34
Vietnamske oblasti so odkrile novo različico novega koronavirusa, ki se hitro širi po zraku. Gre za kombinacijo indijske in britanske različice, ki obe veljata za bolj nalezljivi od večine drugih. Oblasti še niso sporočile, koliko okužb s to različico so potrdili.

Vlada uvaja seznam temnordečih držav, spremembe pri prehajanju meja
26. 05. 2021 06.15
Vlada je na Brdu pri Kranju znova razpravljala o koronskih ukrepih. Večjih sprememb, čeprav smo po trenutnih številkah prešli v zeleno fazo, ni. Vlada po novem uvaja seznam temnordečih držav, spremembe so tudi pri prehajanju meja – otroci do 15. leta, ki potujejo v organiziranem spremstvu, po novem ne bodo več potrebovali negativnega testa.

V ponedeljek potrdili 326 novih okužb: 'Epidemiološke razmere se še naprej izboljšujejo'
25. 05. 2021 09.43
V Sloveniji smo v ponedeljek opravili 3558 PCR-testov in potrdili 326 novih okužb. Pristojni so ob tem opravili še 44.113 hitrih antigenskih testov, pozitivne pa še dodatno potrjujejo s PCR-testi. Umrle so tri osebe s covidom-19. Sedemdnevno povprečje okužb znaša 309, za prehod v zeleno fazo mora biti manjše od 300. Sistem PCT bo še kar nekaj časa ostal v veljavi, prav tako pa tudi nošenje zaščitnih mask v zaprtih prostorih, pa poudarja vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar.

Malteški zdravstveni minister: Dosegli smo čredno imunost
24. 05. 2021 20.33
Malta je postala prva država članica Evropske unije, ki je z vsaj enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepila 70 odstotkov odraslega prebivalstva. "Dosegli smo čredno imunost," je ob tem sporočil malteški minister za zdravje Chris Fearne. Od 1. julija za cepljene ne bo več potrebna uporaba mask na prostem in v skupinah do dveh oseb.

Napoved IJS: v zeleni fazi morda še pred koncem maja
16. 05. 2021 19.47
Da epidemija upada, potrjujejo tudi strokovnjaki, a hkrati opozarjajo, da smo imeli ob enakem času lani le en primer okužbe v tednu dni, zdaj jih imamo 460. Podobno velja tudi za stanje v bolnišnicah. Optimizem kljub temu ostaja: po napovedih Instituta Jožef Stefan bomo zeleno fazo dosegli že konec maja. Razlogov za padec krivulje okužb je po ocenah znanstvenikov več: od spoštovanja ukrepov, počitnic, do prekuženosti in cepljenja. Do danes smo v Sloveniji dobili slab milijon odmerkov cepiva, porabili smo jih dobrih 830.000. Če bo zanimanja za cepljenje do poletja dovolj, pa bomo s cepljenimi in prekuženimi dosegli kolektivno imunost.

Na Gospodarskem razstavišču v enem dnevu cepili več tisoč ljudi
15. 05. 2021 20.17
Zanimanja za cepljenje je čedalje več. V našem največjem cepilnem centru – na Gospodarskem razstavišču – so v enem dnevu cepili več kot 3000 ljudi. Na cepljenje so vabili tudi tiste z rezervnega seznama, saj so nekateri termin odpovedali, ker so bili cepljeni že drugje. Zdravstveni dom Ljubljana sicer še vedno uporablja svoj sistem za prijavo na cepljenje, zato prosijo vse, ki so se prijavili na portalu zVEM, da se, dokler ne bodo prenesli vseh podatkov na nacionalni portal, prijavijo še pri osebnem zdravniku. Tudi številni sodelavci naše medijske hiše so zavihali rokave, da bi zaščitili sebe in druge ter da bi bilo epidemije čim prej konec.

Raziskava: pri mešanici cepiv proti covidu-19 so stranski učinki pogostejši
13. 05. 2021 08.56
Univerza v Oxfordu je z 830 prostovoljci opravila študijo, kjer so raziskovali učinke kombinacije različnih cepiv proti covidu-19. Omenjena skupina je za prvi odmerek prejela cepivo AstraZenece, za drugi odmerek pa Pfizerja. Predhodni rezultati so pokazali, da so pri takšnem doziranju cepiv stranski učinki pogostejši.

Kolektivna imunost: pol milijona Slovencev cepljenih z vsaj enim odmerkom
11. 05. 2021 19.28
Ključno je, da se za cepljenje odloči čim več ljudi. Kolektivno imunost zagotavlja 60-odstotna precepljenost. Glede na podatke NIJZ pa je trenutno vsaj z enim odmerkom cepljenih skoraj pol milijona Slovencev.

Kaj bo z drugim odmerkom cepiva AstraZenece? Pristojni: Cepiva je dovolj
10. 05. 2021 18.01
Vodja svetovalne skupine za cepljenje proti covidu-19 Bojana Beović je glede možnosti, da bi zmanjkalo cepiva AstraZenece, dejala, da bi lahko drugi odmerek cepiva nadomestili s cepivom Pfizerja ali Moderne. Evropska komisija namreč ni oddala novih naročil za cepivo AstraZenece, pogodba pa se izteče junija. Kaj to pomeni za tiste, ki čakajo drugi odmerek tega cepiva?

Beovićeva: Pri dodelitvi cepiva mora veljati princip slučajnosti, ne starosti
10. 05. 2021 06.14
V Sloveniji se je z današnjim dnem začelo cepljenje vseh odraslih, tudi mlajših od 50 let. Po novici, da EU ne bo naročila novih odmerkov cepiva AstraZeneca, vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović zatrjuje, da zadreg glede drugega odmerka v Sloveniji ne bo, odmerkov je namreč dovolj. Povedala je tudi, da starost trenutno ne more igrati vloge pri tem, katero cepivo dobi posameznik. Pri tem mora veljati princip slučajnosti.

Mukormikoza: 'črna gliva', ki napada covidne bolnike v Indiji
09. 05. 2021 18.38
Zdravniki v Indiji, kjer se spopadajo z enim najhujših obsegov epidemije covida-19 na svetu, poročajo o vse več primerih redke okužbe mukormikoza, imenovane "črna gliva", pri ljudeh, ki so covid-19 preboleli. Bolniki imajo običajno simptome, ki zajemajo zamašen in krvaveč nos, otekanje in bolečine v očesu, povešene veke, zamegljen vid, nazadnje pa jim sledi izguba vida. Smrtnost je 50-odstotna. "To je nočna mora znotraj pandemije," pripovedujejo zdravniki.

Poklukar se je cepil z AstraZeneco in pozval k cepljenju
07. 05. 2021 07.22
Proti bolezni covid-19 se je s cepivom AstraZeneca cepil minister za zdravje Janez Poklukar. "Vesel sem, da sem se lahko cepil. Za javno cepljenje sem se odločil, ker verjamem v cepiva in verjamem, da so najboljše orožje v boju proti epidemiji," je dejal in dodal, da bo od precepljenosti odvisno, kakšno poletje bomo imeli. Poklukar je obiskal tudi Zvezo društev upokojencev Slovenije in jih seznanil, da naj bi zakon o dolgotrajni oskrbi prišel na vlado v dveh tednih, hkrati je starejše še posebej pozval k cepljenju.

Ameriški strokovnjaki: Čredna imunost ni dosegljiva, virus bo krožil še nekaj let
04. 05. 2021 09.41
Zaradi hitrega pojavljanja novih sevov koronavirusa in zadržkov glede cepljenja bo virus ostal med nami, ugotavljajo ameriški strokovnjaki. Upanje na dosego čredne imunosti, ki je prevladovalo v začetku epidemije, je tako vse manjše. Nekateri vodilni v boju proti virusu, ki je spremenil našo normalnost, pravijo, da bo virus v populaciji krožil še naslednjih nekaj let.

Slovenec Uroš Vene se je v Srbiji že cepil s Pfizerjevim cepivom
27. 04. 2021 20.03
Zakaj bi v domovini čakal, če se lahko proti covidu-19 cepiš v Srbiji, pravi Slovenec Uroš Vene, ki se je že cepil v Beogradu. V Srbiji se namreč lahko znova cepijo tudi tuji državljani. Vene se veseli, da bo lahko spet normalno potoval in se izognil zapletom na meji. Tujci, torej tudi Slovenci, se za cepljenje v Srbiji lahko prijavijo po spletu, na izbiro pa imajo kar pet različnih cepiv, ki so sicer na voljo ob različnih dneh. Doslej se je v Srbiji cepilo že okoli 39.000 tujcev.

Na Slovaškem in v Italiji sproščajo protikoronske ukrepe
26. 04. 2021 06.22
Na Slovaškem in v Italiji bodo sprostili nekatere stroge ukrepe za zajezitev novega koronavirusa, česar se bodo razveselili predvsem v gostinstvu, športu in kulturni dejavnosti. Obiskovalci bodo lahko ob upoštevanju strogih higienskih pravil znova posedali na terasah lokalov, obiskali fitnes ali uživali v ponudbi gledališč in muzejev.

Porast uživanja vitamina D, višja cena ni garancija za višjo kakovost
24. 04. 2021 07.00
Ozaveščanje o pomenu vitamina D v zadnjem letu se odraža tudi v naših navadah. Med lanskim aprilom in decembrom se je delež odraslih, ki so dodajali vitamin D, povečal s 33 na 56 %. Preverjanja 24 različnih najpogosteje uporabljanih prehranskih dopolnil so razkrila ustrezno količino vitamina D. Velja pa tudi, da višja cena ni nujno garancija za višjo kakovost.