in delo

Minister Rop v Bruslju
07. 03. 1999 12.03
Slovenski minister za delo, družino in socialne zadeve Anton Rop se bo v torek, 9. marca, udeležil neformalnega dialoga ministrov Evropske unije za delo in socialne zadeve s kolegi iz držav kandidatk za članstvo v povezavi. Tema srečanja bodo prednostne naloge kandidatk pri usklajevanju področne nacionalne zakonodaje z unijino.

7. marec - dan pomorstva
07. 03. 1999 10.27
Slovenija je pred osmimi leti (7. marca 1991) sprejela resolucijo o pomorski usmeritvi države, pet let kasneje pa je bil 7. marec, dan sprejetja dokumenta razglašen za dan pomorstva.

Marko Sosič novi umetniški vodja SSG v Trstu
06. 03. 1999 12.40
Novoizvoljeni upravni svet Slovenskega stalnega gledališča (SSG) v Trstu, ki mu predseduje Filibert Benedetič, je za novega ravnatelja in umetniškega vodjo imenoval Marka Sosiča, saj se je njegov predhodnik Miroslav Košuta, ki je dolga leta vodil to gledališče, v začetku marca upokojil.

Premajhna podpora Mednarodnemu sodišču za Jugoslavijo
06. 03. 1999 09.04
Glavna tožilka Mednarodnega kazenskega sodišča za zločine v nekdanji Jugoslaviji in Ruandi Louise Arbour je na novinarski konferenci v New Yorku opozorila na ogromno razliko v podpori, ki jo od držav prejema eno ali drugo sodišče. Medtem, ko je raven sodelovanja pri Ruandi zadovoljiva, pa je v primeru nekdanje Jugoslavije porazna.

Slovesnost ob dnevu pomorstva
05. 03. 1999 16.07
Slovenija je 7. marca 1991 sprejela resolucijo o pomorski usmeritvi države in se v dokumentu opredelila za dejavno vključevanje v razvojne tokove svetovnega gospodarstva ter mednarodno delitev dela na podlagi prednosti, ki jih nudita izhod v Jadransko morje in koprsko pristanišče. Ob peti obletnici sprejema resolucije je bil 7. marec razglašen za dan pomorstva, ki ga je ministrstvo za promet in zveze danes v Kopru počastilo s slovesnostjo, na kateri je bil slavnostni govornik minister Anton Bergauer. V nagovoru predstavnikom obalnih občin, Slovenske vojske in Pomorske policije, pomorskega gospodarstva, carine, pomorskega šolstva in obeh slovenskih marin je minister Bergauer med drugim poudaril spoznanje, da samo deklarativni pristop Sloveniji ne bo zagotovil položaja pomorsko usmerjene dežele. Doslej opravljeno delo pri snovanju nove pomorske zakonodaje v samostojni Sloveniji pa ne pomeni le pravne ureditve na področju pomorstva, temveč temelj za uresničevanje pomorske usmeritve.

Millennium obeta revolucijo v računalništvu
05. 03. 1999 15.12
Pri Microsoftu so leta 1996 začeli ambiciozni raziskovalni projekt, imenovan Millennium, ki naj bi revolucioniral računalništvo, kot ga poznamo zdaj. Cilj projekta je poenostaviti porazdeljeno računalništvo - pri katerem so kalkulacije razdeljene med več računalniki - tako da bi bilo to enako preprosto, kot če bi bile kalkulacije opravljene v enem samem namiznem računalniku. Če bo Millennium uspešen, bo preobrazil računalništvo, da bo bolj oponašalo delovanje človeških možganov, ki iz ozadja distribuirajo informacije na izjemno kompleksen, vendar učinkovit način. Microsoft namerava vključiti rezultate projekta Millennium v svoje izdelke v naslednjih nekaj letih.

Bure poškodovan, Ottawa do zmage z le devetimi streli
05. 03. 1999 11.44
V sinočnjih tekmah severnoameriške hokejske lige NHL je zmagalo le eno domače moštvo, Tampa Bay, ki je z 2:1 premagalo Colorado. Toda zmago je zasenčila poškodba kolena Rusa Pavla Bureja, ki bo moral počivati najmanj dva tedna. Vse preostale tekme so se končale z zmagami gostov. Dallas je New York Islanders premagal po podaljšku, Ottawa in Toronto pa domačim moštvom nista dovolila niti častnega zadetka. Joe Nieuwendyk je z golom 47 sekund pred koncem podaljška odločil zmagovalca na tekmi v Newyorškem Uniondalu. Gostje iz Dallasa so bili v podaljšku boljši nasprotnik, saj so proti golu domačih sprožili šest strelov, Otočani pa so vratarja Romana Tureka skušali presenetiti le enkrat. Senatorji iz Ottawe so svoje delo v Philadelphiji odlično opravili. Še posebej v zadnjih treh minutah, ko so dosegli tri gole in dodobra pokvarili prvo tekmo v ligi NHL vratarju domačih Jean-Marcu Pelletierju. Na drugi strani je Damian Rhodes desetič v karieri tekmo končal z nedotaknjeno mrežo.

Vlada proti univerzalnemu otroškemu dodatku
04. 03. 1999 20.03
Vlada je na današnji seji sprejela amandma k noveli zakona o družinskih prejemkih, ki jo je v parlamentarni postopek vložil poslanec Branko Kelemina, s katerim predlaga, da maja letos univerzalni otroški dodatek ne bi stopil v veljavo, temveč bi bila višina otroškega dodatka kot doslej odvisna od dohodka na družinskega člana ter od vrstnega reda rojstva otrok.

Matični parlamentarni odbor končno začel razpravo o pokojninski reformi
03. 03. 1999 18.16
Odbor DZ za zdravstvo, delo, družino in socialno politiko je naposled začel prvo obravnavo predloga zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Predsednica odbora Majda Kregelj Zbačnik (SDS) je navzočim predlagala, da bi začeli le s splošno obravnavo, s stališči in sklepi pa počakali, dokler socialni parterji ne bodo dosegli potrebnega soglasja, vendar so člani odbora takšen predlog zavrnili.

Jelinčič predstavil interpelacijo o delu ministra Frleca
02. 03. 1999 15.14
Predsednik Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič je danes predstavil besedilo interpelacije zoper zunanjega ministra Borisa Frleca, ki ga v enajstih točkah med drugim bremeni kršenja več členov ustave in neodgovornega ravnanja pri vodenju slovenske zunanje politike v škodo Slovenije.

Obrazi Krasa - računalniške grafike Bogdana Sobana
02. 03. 1999 10.55
V rotundi Primorskega dramskega gledališča v Novi Gorici bodo v četrtek, 4. marca, odprli razstavo računalniških grafik Obrazi Krasa avtorja Bogdana Sobana. Razstavo bo odprl Sergij Pelhan, strokovno oceno bo podala likovn akritičarka Pavla Jarc, v kulturnem programu bo nastopil igralec Rastko Krošl.

Evropski komisar Hans van den Broek prispel na obisk v Slovenijo
01. 03. 1999 17.52
Evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek je z dvourno zamudo danes popoldne prispel na dvodnevni obisk v Slovenijo. Obisk bo priložnost za razpravo o odprtih bilateralnih vprašanjih in pogajanjih Slovenije za vstop v Evropsko unijo, kot pa je takoj po prihodu povedal evropski komisar, so tudi sicer stiki med Slovenijo in EU zelo intenzivni ter dobri.

Kinoteka: retrospektiva filmskih iskanj Gaborja Bodyja
01. 03. 1999 17.37
V Slovenski kinoteki bo od 4. do 13. marca retrospektiva madžarskega cineasta Gaborja Bodyja, ene najzanimivejših in najbolj samosvojih figur v sodobni madžarski kinematografiji.

Umrl Tit Vidmar
28. 02. 1999 09.15
V 70. letu starosti je umrl Tit Vidmar, dolgoletni urednik časopisa Delo, novinar, kulturni urednik, ustanovitelj priloge Književni listi, dopisnik Dela v Rimu in Moskvi ter do upokojitve leta 1989 pomočnik glavnega urednika Dela. Bil je tudi avtor publicističnih prispevkov, pesmi, epigramov in vinjet ter ustanovitelj pesniške zbirke Lirika.

Afriška pisatelja dobila nagrado skupnosti Commonwealth
27. 02. 1999 12.14
Ganski pisatelj Benjamin Kwakye in njegov južnoafriški kolega Marion Molteno sta dobitnika letošnje literarne nagrade, ki jo podeljujejo pisatelji britanske skupnosti narodov (Commonwealth). Nagrajenca bosta prejela tudi po 1000 funtov. Ganec Kwakye je bil nagrajen za delo z naslovom Oblačila golote, Molteno pa je nagrado prejel za knjigo z naslovom Če lahko hodiš, lahko tudi plešeš. Literarno nagrado držav Commonwealtha je ustanovila neka britanska fondacija z namenom nagrajevati in spodbujati delo pisateljev v 53 državah skupnosti ter predstavljati svetu njihove dosežke.

Iran, Romunija in ZRJ podpirale PKK; Ocalan ostal brez obrambe
26. 02. 1999 16.47
Iran, Romunija in ZRJ so med državami, ki so podpirale Kurdsko delavsko stranko (PKK), je v svojem ''priznanju'', ki ga je danes prenesel turški tisk, povedal kurdski voditelj Abdulah Ocalan. Turški tisk pri tem ne navaja svojih virov.

Cankarjeva založba predstavila Atlas svetovne literature
26. 02. 1999 16.36
Glavni urednik izvirne angleške izdaje Malcolm Bradbury, urednik Cankarjeve založbe Zdravko Duša in prevajalec v slovenščino Jure Potokar so danes v Društvu slovenskih pisateljev predstavili Atlas svetovne literature, v katerem je mednarodna skupina književnih biografov, romanopiscev in univerzitetnih profesorjev zaobjela obširen pregled svetovne literarne zgodovine od srednjega veka do danes. Slovenski prevod je po besedah Bradburyja, upokojenega profesorja angleške in ameriške literature, kritika ter pisca romanov, televizijskih dram in nadaljevank, sploh prvi prevod atlasa, ki je prvič izšel leta 1996, nastajal pa štiri leta.

Ombudsman Ivan Bizjak pripravil letos že drugo posebno poročilo
26. 02. 1999 13.57
Stanje v slovenskih zavodih za prestajanje zaporne kazni je sorazmerno zadovoljivo, množičnih, zavestnih in grobih kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin pri obravnavanju zaprtih oseb v Sloveniji varuh človekovih pravic Ivan Bizjak ne ugotavlja. Vendar pa takšna splošna ocena stanja v slovenskih zaporih in priporih ne sme zavajati, je povedal ombudsman Ivan Bizjak. Ob tem je izpostavil dejstvo, da sorazmerno mnogo pobud zaprtih oseb in mnogi pogovori, ki so jih opravili z obsojenci in priporniki, kažejo, da je na področju zakonitega in korektnega obravnavanja zaprtih oseb potrebnih še veliko izboljšav.

DSP bo gostilo pisateljico Erico Pedretti
26. 02. 1999 11.30
Društvo slovenskih pisateljev (DSP) bo v sredo, 3. marca, v svojih prostorih gostilo švicarsko pisateljico in kiparko Erico Pedretti. Pedrettijeva je bila za svoje pisateljsko delo že večkrat nagrajena, in sicer je med drugim 1984 prejela nagrado Ingeborg Bachmann za odlomek iz knjige Valerie ali nevzgojeno oko in leta 1996 nagrado Marie Luise Kaschnitz za roman Najožja domovina.

Po anketi o delovni sili brez dela 76.000 oseb
26. 02. 1999 08.54
Po anketi o delovni sili, ki temelji na mednarodno usklajenih opredelitvah Mednarodne organizacije za delo (ILO) in Eurostata, statističnega urada EU, je bilo v lanskem zadnjem četrtletju v Sloveniji aktivnih 974.000 prebivalcev, od tega delovno aktivnih 897.000, brezposelnih pa 76.000. Stopnja brezposelnosti po merilih ILO je tako v omenjenem obdobju povprečno znašala 7,8 odstotka, je v prvi, skrajšani objavi sporočil državni urad za statistiko.

V Veliki Britaniji odprli prvo kavarnico za službeno kariero
26. 02. 1999 07.47
V Veliki Britaniji so odprli prvo kavarnico za mladino, ki je namenjena iskanju zaposlitve. V prijetnem vzdušju naj bi se tako mladi pri strokovnjakih seznanili z možnostmi izobraževanja ter zaposlitve, hkrati pa dobili tudi brezplačno malico. ''Mnogo mladih ocenjuje običajne urade veliko manj privlačne. Neuradna in prijazna oprema lahko ustvari pravo okolje za razmislek o prihodnosti,'' meni državni sekretar v ministrstvu za delo George Mudie. Kmalu naj bi podobne kavarnice uredili tudi po drugih britanskih mestih.

Andrej Podvršič direktor policije, Janez Božič predsednik uprave DARS
25. 02. 1999 17.24
Vlada je za generalnega direktorja policije imenovala Andreja Podvršiča. Vlada je imenovala tudi novo upravo Družbe za avtoceste v RS (DARS), ki jo bo vodil Janez Božič. V upravi DARS bodo še Ladislav Prah, Stanko Debeljak, Abdon Peklaj, Gordana Višinski ter Erika Trojer.

Lauryn Hill prejela kar pet grammyjev
25. 02. 1999 09.47
Lauryn Hill je na letošnji podelitvi glasbenih nagrad grammy kot prva ženska doslej prejela kar pet priznanj. Za album leta so razglasili njen The Miseducation of Lauryn Hill, umetnica pa je dobila tudi nagrado za najboljšega novega umetnika. Nagrado za najboljšo ploščo leta je dobila Celin Dion in sicer za pesem My Heart Will Go on iz filmske uspešnice Titanic. Nagrado za najboljšega rap solista je dobil Will Smith za pesem Gettin' JIggy Wit It. Grammyja v kategoriji latino pop je za Vuelve dobil Ricky Martin. Najboljši pevec countryja je postal Vince Gill s svojo If You Ever Have Forever in Mind, pevka pa Shaina Twain. Maddona pa je za Ray of Light dobila svoj prvi grammy. Sheryl Crow je za The Globe Sessions dobila nagrado za najboljši rock album. Najboljši pop pevec je postal Eric Clapton (My Father's Eyes) in tako prejel že svoj 12 grammy v tem desetletju. Alanis Morissete pa je s svojim Uninvited postala najboljša rock pevka. Dobitniki grammyjev za življenjsko delo so Johny Cash, Mel Torme, Smokey Robinson ter posmrtno Sam Cooke in Otis Redding.

Opozorilna stavka javnih služb v Nemčiji
24. 02. 1999 11.38
Zaposleni v nemških javnih službah so davi na poziv sindikata javnih služb in transporta (OeTV) začeli opozorilno stavko. Sindikat zahteva 5,5-odstotno povečanje plač.

Kitajska proti podaljšanju mandata sil OZN v Makedoniji
24. 02. 1999 08.16
Varnostni svet OZN je v torek razpravljal o poročilu generalnega sekretarja Kofija Annana glede Preventivnih sil Združenih narodov v Makedoniji (UNPREDEP). Annan je v svojem poročilu razčlenil delo in pomen UNPREDEP ter priporočil podaljšanje mandata za prihodnjih šest mesecev, to je do 31. avgusta. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da vse članice VS zagovarjajo podaljšanje mandata, razen Kitajske, ki je izražala zadržke.

Brezposelnost v Hong Kongu se še ne bo zmanjšala
23. 02. 1999 08.45
Brezposelnost je v Hong Kongu v obdobju treh mesecev, od novembra do januarja, ostala na ravni 5,8 odstotka. Po podatkih tamkajšnjega statističnega urada je bilo v omenjenem obdobju brez dela 202.000 ljudi.

Začetek evropskega kmetijskega sveta v izrednih razmerah
22. 02. 1999 18.53
V Bruslju se je 30.000 razjarjenih evropskih kmetov, kolikor se jih je zgrnilo na današnjo množično demonstracijo proti t.i. reformi Zelena Evropa, na poziv prirediteljev nekaj po 15. uri začelo razhajati in vračati k avtobusom, in sicer dve uri pred napovedanim koncem burne manifestacije.

Na 8. Dnevih komedije podeljene nagrade
22. 02. 1999 08.14
S podelitvijo nagrad in predstavo Bužec on, bušca jaz so se v Slovenskem ljudskem gledališču Celje končali letošnji Dnevi komedije, osmi po vrsti.

Dnevnikova javnomnenjska raziskava: Bandelj upravičeno odstavljen
20. 02. 1999 14.05
Večina volilcev meni, da je bila ''obtožnica'' proti notranjemu ministru Mirku Bandlju prepričljiva, kažejo rezultati Dnevnikove javnomnenjske raziskave, objavljeni v sobotni številki.

Kako Slovenija obravnava begunce?
19. 02. 1999 17.02
Ker v Sloveniji še vedno nimamo ustrezne zakonodaje na področju azila in je pravni položaj ilegalnih priseljencev neurejen, se v naši državi izvaja precej neenotna praksa pri obravnavi ljudi, ki se ilegalno zatečejo v našo državo.