in razvoj

Ernest Petrič o odnosih med Slovenijo in ZRJ

03. 02. 2000 16.38

Državni sekretar na slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve Ernest Petrič je za beograjsko zasebno agencijo Beta povedal, da si Ljubljana želi normalizacije odnosov z ZRJ že sedaj, kot eno izmed možnosti pa je omenil vzpostavitev konzularnih odnosov.

Strokovno srečanje o turizmu

03. 02. 2000 15.17

V hotelu Piramida v Mariboru poteka danes strokovno srečanje o turizmu kot generatorju zaposlovanja v 3. tisočletju, na katerem teče beseda zlasti o tem, kako z izobraževanjem in usposabljanjem zaposlenih izboljšati konkurenčno sposobnost slovenskega turizma in doseči njegov hitrejši razvoj.

Manj tujih nogometašev v Angliji

03. 02. 2000 07.53

Angleška nogometna zveza namerava uvesti strožja pravila za delovni vizum igralcev, ki ne izhajajo iz Velike Britanije. Veliko število ''tujcev'' naj bi namreč zaviralo razvoj mladih angleških nogometašev, ki se tako ne morejo prebiti v elitno ligo angleškega nogometa.

Predstavitev osnutka zakona o kmetijstvu

03. 02. 2000 07.42

Na letnem posvetu zadružnikov v Portorožu je državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) Franc But predstavil vzpostavitev Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (AKTRP).

Wolfensohn kritiziral neučinkovito rabo kreditov

02. 02. 2000 21.33

Predsednik Svetovne banke (WB) James Wolfensohn je danes v uradni izjavi, ki so jo objavili v Moskvi, od ruskih oblasti zahteval učinkovito ravnanje z mednarodnimi krediti.

Podpisana najemna pogodba za operativne obale

02. 02. 2000 14.48

Minister za promet in zveze Anton Bergauer in predsednik uprave Luke Koper Bruno Korelič sta danes podpisala najemno pogodbo za operativne obale in zemljišča v lasti države v koprskem pristanišču. Kot je v izjavi ob podpisu poudaril minister Bergauer, je naslednji korak na poti učvrščevanja temeljev sodelovanja med Luko in državo podpis pogodbe o medsebojnih razmerjih med Luko Koper in Slovenijo, že konec junija pa naj bi po sprejemu pomorskega zakonika sledil tudi podpis koncesijske pogodbe. Luki Koper, ki je po besedah Bergauerja že med najmočnejšimi lukami Jadrana, je s podpisom pogodbe omogočen nadaljnji razvoj, z omenjeno pogodbo o medsebojnih razmerjih, ki je že v pripravi, pa bo opredeljena tudi razmejitev vlaganj koprske Luke v državno infrastrukturo.

Microsoft doniral za izobraževanje učiteljev

31. 01. 2000 10.55

Korporacija Microsoft je pred kratkim v izobraževalne namene donirala programsko opremo v vrednosti 344 milijonov dolarjev ter s tem podprla Intelov program izobraževanja več kot 400.000 učiteljev po celem svetu, imenovan Učenje prihodnosti. Omenjena donacija predstavlja največji prispevek programske opreme v dobrodelne namene doslej ter še potrjuje Microsoftovo predanost in vlaganje v izobraževanje učiteljev.

Predstavniki GZS na Kosovo

30. 01. 2000 17.02

V organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije je danes na dvodnevni obisk na Kosovo odšla skoraj 70-članska vladna in gospodarska delegacija. V delegaciji, ki jo vodi podpredsednica GZS Marta Kos, je poleg predstavnikov ministrstva za zunanje zadeve ter ministrstva za ekonomske odnose in razvoj tudi 62 gospodarstvenikov iz 55 slovenskih podjetij. Obisk je namenjen poglobitvi sodelovanja na področju agroživilstva, energetike, bančništva ter morebitnemu sodelovanju pri projektih obnove Kosova, GZS pa bo skušala tudi okrepiti sodelovanje z Gospodarsko zbornico Kosova.

Sodelovanje Bridgestona in Totalfine

30. 01. 2000 08.55

Japonski proizvajalec avtomobilskih pnevmatik Bridgestone in francoska naftna družba Totalfina bosta ustanovila skupno podjetje za razvoj proizvodnjo posebne gume, ki naj bi jo v avtomobilski industriji uporabljali za ublažitev tresljajev. Gumo bodo vgrajevali v vrata in nekatere dele motorja, da bi tako ublažili tresljaje. Proizvodnja v novem podjetju naj bi stekla že februarja. Obe podjetji imata v omenjenem delu svetovne gumarske proizvodnje trenutno od 10 do 12-odstotni tržni delež.

Sporazum o rusko-beloruski uniji stopil v veljavo

26. 01. 2000 21.59

V veljavo je danes stopil sporazum o uniji med Rusijo in Belorusijo. Vršilec dolžnosti ruskega predsednika Vladimir Putin je dogodek označil za zgodovinski.

Dr. Neubauer na Dunaju o slovenskem baletu

26. 01. 2000 15.45

Predsednik Društva baletnih umetnikov Slovenije (DBUS) prof. dr. Henrik Neubauer je dobil vabilo Združenja za glasbeno gledališče (Gesellschaft fuer Musiktheater) z Dunaja in bo v petek, 28., in soboto, 29. januarja, na dveh predavanjih predstavil 80-letno zgodovino slovenskega baleta, kakor jo je dognal na podlagi svojega dosedanjega raziskovalnega dela na tem področju. Združenje za glasbeno gledališče združuje avstrijske umetnike ter ljubitelje opernega in baletnega gledališča, ki bodo tokrat prvič dobili celovito informacijo o razvoju slovenske baletne umetnosti.

Bodo gostinski lokali odprti dlje?

25. 01. 2000 21.47

Za razvoj turizma si vse bolj prizadeva tudi ljubljanska oblast. Za začetek so gostinskim lokalom ponudili možnost, da si lahko podaljšajo svoj odpiralni čas, seveda po kriterijih, ki jih nova odredba določa. Zaenkrat pa je za ponujeno možnost zaprosilo šele 700 od 1600 ljubljanskih lokalov.

Microsoft za izobraževanje učiteljev

25. 01. 2000 21.17

Korporacija Microsoft je pred kratkim v izobraževalne namene prispevala programsko opremo v vrednosti 344 milijonov dolarjev in s tem podprla Intelov program izobraževanja več kot 400.000 učiteljev po vsem svetu, imenovan Učenje prihodnosti. To je največji Microsoftov prispevek programske opreme v dobrodelne namene doslej, so sporočili iz družbe Microsoft.

Referenduma v Črni gori še ne bo

25. 01. 2000 20.55

Črnogorski predsednik Milo Đukanović je danes v Londonu poudaril, da je še prezgodaj govoriti o referendumu za odcepitev od Jugoslavije, saj želi dati jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću več časa za preučitev pogojev za obstanek v federaciji. Đukanović se je srečal tudi z britanskim premierom Tonyjem Blairom ter zunanjim sekretarjem Robinom Cookom.

Končan seminar o nadzoru trga

25. 01. 2000 20.32

Slovenija bo morala svojo zakonodajo na področju nadzora trga, podobno kot druge kandidatke za vstop v EU, uskladiti s tisto, ki je veljavi v državah unije. Ta proces naj bi potekal postopno, saj mora Slovenija poleg zakonodaje prilagoditi tudi infrastrukturo, kar bo večja težava kot le sprememba zakonodaje, je na današnji novinarski konferenci po koncu dvodnevnega seminarja o nadzoru trga v Sloveniji, ki ga je pripravilo ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj, povedal predstavnik Evropske komisije Erik Hansson.

Prva komercialna banka na Kosovu

24. 01. 2000 18.21

Na Kosovu so danes, prvič po koncu spopadov, odprli komercialno banko, kar naj bi pomenilo začetek normalizacije gospodarskih dejavnosti v pokrajini.

Model Evropskega parlamenta v Ljutomeru

24. 01. 2000 14.37

V Ljutomeru se danes začenja štiridnevna simulacija Evropskega parlamenta, ki se je udeležuje okrog 50 mladih poslancev iz Češke, Poljske, Madžarske, Estonije in Slovenije. Prireditev, katere gostitelj je ljutomerska Gimnazija Franca Miklošiča, poteka pod naslovom Model Evropskega parlamenta za države opazovalke. Na današnji slovesni otvoritvi je udeležence pozdravil tudi podpredsednik državnega zbora Andrej Gerenčer.

Nagrajeni povezani v Klub nagrajencev GZS

24. 01. 2000 14.14

Nagrajenci Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke so od danes povezani v Klub nagrajencev GZS za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke.

Seminar o nadzoru trga

24. 01. 2000 14.12

Ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj je v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije pripravilo seminar o nadzoru trga. Nanj so povabili predstavnike Evropske komisije ter švedske in finske strokovnjake, ki so aktivno vključeni v vzpostavitev in izvajanje sistema nadzora na trgu z namenom zagotoviti, da se kupcem ponujajo le varni proizvodi.

Glasbeni sejem Midem v Cannesu

24. 01. 2000 13.10

Od nedelje je v Cannesu na ogled glasbeni sejem Midem. Gre za prvi letošnji veliki sejem, ki predstavlja novosti in prihodnost sveta glasbe. Do četrtka, 27. januarja, se v Cannesu predstavlja 4000 podjetij iz 95 držav, hkrati pa potekajo tudi številne konference, katerih osrednja tema so internet in posledice, ki jih bo razvoj tehnologije prinesel v 21. stoletju na področju glasbene industrije.

ZDA ogrožajo globalno stabilnost

20. 01. 2000 16.47

Kitajska je danes kritizirala ameriške raketne poskuse s trditvijo, da bo to spremenilo globalno in regionalno ravnotežje ter spodkopalo stabilnost. Predstavnik kitajskega zunanjega ministra je izjavil, da razvoj obrambnih raketnih sistemov krši sporazum iz leta 1972 o protiletalskih raketah in da omenjeni poskusi ogrožajo regionalno in globalno stabilnost. Ameriške oblasti so izjavile, da so njihovi poskusi omejeni le na obrambo ameriških mest pred raketnimi napadi držav kot so Severna Koreja ali Irak.

Nov pravilnik o obratovalnem času trgovin?

19. 01. 2000 18.08

Vodstvo sindikata delavcev trgovine Slovenije je ministru za ekonomske odnose in razvoj Marjanu Senjurju predstavilo ocene sindikata v zvezi s pravilnikom o obratovalnem času trgovin in s tem povezanim delovnim časom delavcev v trgovini. Delavce v trgovinskih dejavnostih najbolj moti obratovalni čas trgovin ob sobotah do poznih večernih ur in obratovalni čas ob nedeljah. Na današnjem srečanju so se minister in predstavniki sindikata dogovorili, da bodo v najkrajšem možnem času organizirali javno razpravo vseh zainteresiranih skupin.

Srečanje treh balkanskih premierov

18. 01. 2000 21.53

Predsedniki vlad Makedonije, Albanije in Črne gore so se na današnjem srečanju na Ohridu sporazumeli o tesnejšem regionalnem sodelovanju, predvsem z namenom zmanjšanja vpliva politike jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića ter sankcij, ki so posledica režima.

Zaznamovali deveto obletnico zalivske vojne

17. 01. 2000 14.19

Približno 2000 ljudi, ki so se udeležili manifestacije ob deveti obletnici zalivske vojne, je danes v Bagdadu zažgalo krsto, zavito v ameriško, britansko in izraelsko zastavo. Demonstranti so se zbrali pred sedežem Programa ZN za razvoj, kamor so poslali pismo, naslovljeno na generalnega sekretarja ZN Kofija Anana. V pismu so zahtevali odpravo embarga proti Iraku, ki je bil uveden leta 1990.

Marinček danes v Celju

17. 01. 2000 13.49

Minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček bo danes obiskal Razvojni center orodjarstva Slovenije Tecos v Celju. Kot so sporočili z ministrstva, naj bi se minister sestal s celjskim županom Bojanom Šrotom in direktorjem centra Karlom Kuzmanom.

Kraja ali mogoče kaj več?

16. 01. 2000 18.18

Tekmovalci v smučarskem svetovnem pokalu bodo morali odslej, kot kaže, prežati ne samo na svoje konkurente, ampak tudi na tatove smuči. Nepridipravi so namreč nekaterim od njih ukradli smuči. Med žrtvami najdemo tako Norvežana Auduna Groenvolda in Finna-Christiana Jaggeja kot Šveda Patricka Jaerbyna.

Bill Gates odstopil

14. 01. 2000 15.19

Bill Gates je odstopil s položaja izvršnega direktorja vodilnega računalniškega koncerna Microsoft, ostaja pa predsednik uprave. Gates bo odslej direktor novega oddelka, ki se bo ukvarjal z razvojem programske opreme. Na položaju izvršnega direktorja ga bo nasledil dosedanji drugi mož Microsofta Steve Ballmer.

Sodelovanje med Hermes Plus in Deloitte & Touche

13. 01. 2000 20.04

Ljubljanska družba Hermes Plus s hčerinskim podjetjem Probis ter svetovalno in revizijsko podjetje Deloitte & Touche Slovenija sta sklenila ekskluzivni dogovor o poslovnem sodelovanju na področju uvajanja in prodaje informacijskega sistema SAP R/3 v Sloveniji.

Srečanje delegacije OMO s Kacinom

13. 01. 2000 16.46

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel delegacijo odbora poljskega sejma za mednarodne odnose pod vodstvom njegovega predsednika Czeslawa Bieleckega. Osrednji temi pogovora sta bili širitev EU ter reševanje političnih, gospodarskih in varnostnih vprašanj na območju JV Evrope.

Slovenija potrebuje regije

13. 01. 2000 16.29

Sklad za regionalni razvoj in ohranjanje poseljenosti slovenskega podeželja je v Radencih pripravil dvodnevni posvet o izvajanju zakona o skladnem regionalnem razvoju, ki se ga udeležujejo predstavniki ministrstev, državnih uradov, Gospodarske zbornice Slovenije in strokovne javnosti. Slovenija mora upoštevati interese regij in občin, je uvodoma poudaril minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. Vendar se ob tem, kljub zakonu o spodbujanju regionalnega razvoja, pojavljajo številne težave. Slovenija namreč nima pravne podlage za vzpostavitev regij, kar je po Senjurjevem mnenju ena od osnovnih ovir pri izvajanju regionalnih razvojnih programov. Regije naj bi namreč temeljile na skupnem interesu posameznih občin, ki bi se v regijo povezovale prostovoljno.