in razvoj

Tehnična kultura v Sloveniji zapostavljena
10. 11. 1999 19.12
Tehnična kultura v Sloveniji je zapostavljena, slovenska javnost pa je premalo osveščena o hitrem tehnološkem razvoju, je danes ob odprtju Dnevov tehnične kulture na Gospodarskem razstavišču poudaril predsednik Zveze za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) Miloš Kobe.

Sprejetje novele zakona o visokem šolstvu nujno
10. 11. 1999 18.46
Novela zakona o visokem šolstvu in nacionalni program visokega šolstva sta ključna za nadaljnji razvoj slovenskih univerz in visokih šol, je na torkovi seji poudaril 57-članski odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti (SVIZ) Slovenije in se zavzel za čimprejšnjo uveljavitev novele omenjenega zakona.

Grški predsednik na obisku v Sloveniji
10. 11. 1999 15.44
Na prvi uradni obisk v Slovenijo je danes prispel grški predsednik Konstantin Stefanopulos v spremstvu močne gospodarske delegacije. Osrednja tema pogovorov predsednika Milana Kučana in njegovega grškega kolega Konstantina Stefanopulosa, ki je prispel na tridnevni uradni obisk v Slovenijo, je bila po Kučanovih besedah skupna odgovornost za razvoj dogodkov na jugovzhodu Evrope in sodelovanje obeh držav v paktu stabilnosti, kjer sta s sogovornikom ugotovila veliko podobnost stališč.

Elite v totalitarizmu in demokraciji
10. 11. 1999 15.20
Elite v totalitarizmu in demokraciji je prvi izmed dveh tematskih sklopov, s katerima se je danes nadaljeval včeraj začeti dvodnevni simpozij z naslovom Deset let po padcu Berlinskega zidu - pričakovanja in realnost, ki je osrednja spremljajoča prireditev prve konference SDS. Frane Adam in Matej Makarovič, oba s Fakultete za družbene vede v Ljubljani, ter Andrej Capuder, bivši minister in veleposlanik, so razpravljali o vlogi elit v razmerju med totalitarizmom in demokracijo ter ob tem izpostavili nevarnost ohranjanja t.i. starih elit na oblasti za razvoj demokracije v obdobju tranzicije oz. po padcu zidu. Simpozij se bo danes popoldne nadaljeval in tudi končal z razpravo o bilanci totalitarizma v svetu in Sloveniji.

Dvig cen pitne vode utemeljen
09. 11. 1999 08.08
Ljubljanski mestni svet je na včerajšnji seji med drugim sprejel sklep o povprečno 8,7-odstotnem povišanju cen oskrbe s pitno vodo na območju ljubljanske mestne občine. O odločitvi mestnega sveta se mora opredeliti še ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj, hkrati pa morajo dati soglasje tudi obljubljanske občine. Ljubljanska županja Vika Potočnik naj bi predvidoma jutri vložila pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti vladne uredbe o pridobitvi predhodnega soglasja k cenam zbiranja, čiščenja in distribucije vode.

Pogajalec Lombardero v Ljubljani
08. 11. 1999 16.39
Pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero je danes prispel na tridnevni delovni obisk v Ljubljano. Skupaj z ožjo pogajalsko skupino pod vodstvom Janeza Potočnika ter s predstavniki posameznih ministrstev in delovnih skupin za pripravo pogajalskih izhodišč za posamezna področja naj bi preučil odprta vprašanja, ki se pojavljajo v pogajanjih za posamezna poglavja pravnega reda EU.

Začetek mednarodne konference o globalizaciji
08. 11. 1999 16.19
Po uvodnem pozdravu zunanjega ministra Borisa Frleca in rektorja Univerze v Ljubljani Jožeta Mencingerja se je danes v Ljubljani začela mednarodna konferenca Globalizacija, evropska integracija, nacionalna identiteta: izziv majhnih držav. Louis Emmerij, glavni svetovalec Interameriške banke za obnovo in razvoj, je opozoril, da globalizacija v zadnjih letih prinaša nove socialne probleme, in menil, da bi se države morale najprej povezovati regionalno, preden odprejo svoja vrata globalizaciji. Slovenijo je pozval, naj se čimprej vključi v EU, vendar je pri tem državi svetoval, naj ohrani svoje kulturne korenine in se izogne prehitri liberalizaciji svojega trga.

Prihaja pogajalec Evropske komisije za Slovenijo
07. 11. 1999 17.10
Na tridnevni delovni obisk v Ljubljano jutri prihaja pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero. Skupaj z ožjo pogajalsko skupino pod vodstvom Janeza Potočnika ter s predstavniki posameznih ministrstev in delovnih skupin za pripravo pogajalskih izhodišč za posamezna področja naj bi preučil odprta vprašanja, ki se pojavljajo v pogajanjih za posamezna poglavja pravnega reda EU.

SDS pripravlja koferenco
07. 11. 1999 17.04
SDS bo prihodnji teden v Mariboru pripravila prvo konferenco, na kateri bo sprejela predvidoma 15 resolucij, s katerimi bo stranka opredelila svoja stališča do aktualnih vprašanj.

Skupina iz Clevelanda na obisku v Sloveniji
07. 11. 1999 10.54
Slovenski konzul Tone Gogala je na obisk v Slovenijo povabil skupino iz Clevelanda, ki si bodo v tednu dni ogledali različne vidike življenja v Sloveniji in raziskali možnosti za večje sodelovanje. Gogala je že v Ljubljani, skupina iz Clevelanda pa bo pripotovala v ponedeljek, 8. novembra. Gogala se je za organizacijo obiska odločil, ker je po njegovem mnenju najboljše, da se Američani ali ameriški Slovenci na lastne oči prepričajo o poteku življenja v Sloveniji in se dogovorijo za nadaljnje sodelovanje.

Premieri SEP pozdravljajo pakt stabilnosti
06. 11. 1999 17.41
Predsedniki vlad šestnajstih držav članic Srednjeevropske pobude so danes v Pragi izrazili podporo Paktu stabilnosti za JV Evropo, ki ponuja možnost za stabilizacijo in razvoj regije, pri tem pa izrazili željo, da bi v paktu polno sodelovala tudi ZRJ. Izrazili so zaskrbljenost nad razmerami v ZRJ in se zavzeli, da bi demokratizacija v tej državi pripomogla k vključitvi ZRJ v mednarodno skupnost. V sklepnem dokumentu so izrazili podporo mirovnim prizadevanjem na Kosovu in poudarili pomen obnove regije, ki jo je prizadela kosovska kriza. Premieri so sprejeli tudi akcijski načrt za obdobje od 2000 do 2001, ki zajema temeljne usmeritve delovanja SEP: krepitev sodelovanja med članicami pobude, krepitev sodelovanja članic SEP v procesu evropskega povezovanja in spodbujanje tranzicijskih gospodarskih procesov.

Jelcin na srečanju s Kočarjanom
06. 11. 1999 11.08
Ruski predsednik Boris Jelcin je v svoji rezidenci Ogarjovo v bližini Moskve sprejel armenskega predsednika Roberta Kočarjana, je sporočil Jelcinov tiskovni predstavnik Dmitrij Jakuškin.

Proračun MZT realističen in optimističen
05. 11. 1999 09.38
Združenje raziskovalcev Slovenije je pripravilo sedmi diskusijski večer, namenjen proračunu in politikam ministrstva za znanost in tehnologijo (MZT) za leto 2000. Uvodne predstavitve predloga prihodnjega proračuna MZT so podali generalni sekretar MZT Tomaž Pogačar, državni sekretar na MZT Janez Slak in državni podsekretar na MZT Aleš Mihelič, medtem ko je svoj pogled vpetosti univerze in inštitutov v nacionalni razvoj oz. v gospodarstvo podal profesor ljubljanske fakultete za družbene vede Lojze Sočan. Čeprav je večina menila, da je MZT v končni fazi dobilo premalo denarja, zaradi katerega bodo okrnjeni zlasti programi, namenjeni tehnološkim spodbudam gospodarstva, pa je generalni sekretar združenja Peter Tancig vendarle poudaril, da je ''proračun hkrati realističen in optimističen in da se da ogromno narediti''.

Možnost za prihodnost držav JV Evrope
04. 11. 1999 21.35
Državna sekretarka na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojka Ravbar se je na ekonomskem forumu Srednjeevropske pobude v Pragi danes udeležila delovnega omizja, na katerem so razpravljali o aktivnostih in predlogih za obnovo držav v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo. Poudarila je, da je državam regije sicer treba nuditi človekoljubno in gospodarsko pomoč, še pomembnejša pa je pomoč pri izgradnji gospodarskega sistema. Pri tem se je zavzela za vključitev držav regije v obstoječe mednarodne organizacije, kot so WTO ali CEFTA, s čimer bi državam dvignili samozavest in jih prisilili, da ustvarijo razmere za tržno gospodarstvo. ''Državam regije moramo dati možnost za prihodnost,'' je poudarila.

Minister Senjur na Harvardu
04. 11. 1999 19.09
Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur se bo 5. in 6. novembra udeležil delavnice s temo Dežele v razvoju in novi krog multilateralnih trgovinskih pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Delavnico organizira Center za mednarodno sodelovanje Univerze Harvard iz Cambridgea v ameriški zvezni državi Massachusetts.

V Pragi se nadaljuje ekonomski forum SEP
04. 11. 1999 13.45
V Pragi se nadaljuje ekonomski forum Srednjeevropske pobude (SEP), ki se ga udeležuje tudi slovenska delegacija pod vodstvom državne sekretarke na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojke Ravbar.

Drugi ekonomski forum SEP
03. 11. 1999 21.23
V Pragi se je danes začel drugi ekonomski forum Srednjeevropske pobude (SEP). Štiridnevnega foruma se udeležujejo gospodarski ministri članic SEP in predstavniki mednarodnih gospodarskih ter finančnih organizacij.

Nika trajno izključena iz borznega članstva
02. 11. 1999 19.46
Uprava Ljubljanske borze je danes sprejela sklep, s katerim je trajno izključila borznega člana Nika BPD iz poslovanja na borzi. Izključitev velja od današnjega dne, tako da od danes dalje velja tudi zadržanje izvrševanja vseh naročil navedenega člana. Kot so sporočili iz Ljubljanske borze, je uprava borze danes tudi začasno zaustavila trgovanje z vrednostnimi papirji izdajatelja Nika, investiranje in razvoj.

Konferenca WTO o kmetijstvu in storitvah
02. 11. 1999 19.16
Na ministrski konferenci Evropske komisije in držav kandidatk za vstop v EU o novem krogu pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO), ki jo je dopoldne v madžarski prestolnici odprl evropski komisar za trgovino Pascal Lamy, so največ pozornosti namenili sproščanju trgovine s kmetijskimi izdelki in storitvami. Države kandidatke so na konferenci izrazile pripravljenost za usklajevanje z EU glede skupnih ciljev v novem krogu trgovinskih pogajanj, saj želijo postati polnopravne članice te evropske integracije. Vendar so ob tem opozorile na nujnost upoštevanja različnih pogojev, ki so si jih izpogajale z vstopom v WTO.

Japan Telecom pospešeno vlaga v mobilno telefonijo
02. 11. 1999 13.56
Japonski telekomunikacijski operater Japan Telecom namerava za izgradnjo nove generacije sistema storitev mobilne telefonije v prihodnjih dveh letih nameniti 6,7 milijarde dolarjev.

O novem krogu pogajanj v okviru WTO
01. 11. 1999 17.23
V madžarski prestolnici bo jutri potekala ministrska konferenca držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji ter Evropske komisije o novem krogu pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Slovensko delegacijo bo na enodnevni konferenci vodil minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur.

EU bo čečenskim beguncem namenila pomoč
31. 10. 1999 08.46
Evropska unija bo čečenskim beguncem, ki so se zaradi spopadov med ruskimi enotami in islamskimi uporniki zatekli v sosednjo republiko Ingušetijo, namenila 1,2 milijona evrov takojšnje pomoči, je, kot je poročala ruska tiskovna agencija Itar-Tass, po obisku begunskih taborišč v Ingušetiji včeraj dejala finska zunanja ministrica Tarja Halonen. Ministrica, katere država v tem polletju predseduje EU, je v sredo z delegacijo unije prispela na kratek obisk na Kavkaz.

Mobitel za širitev omrežja
30. 10. 1999 17.52
Predstavniki družbe Mobitel so z mednarodnim in domačim bančnim konzorcijem konec minulega tedna slovesno podpisali pogodbo o posojilu v višini 135 milijonov mark. Posojilo, ki ga je Mobitel dobil brez državnih jamstev oz. izključno na podlagi dosedanjih dosežkov in načrtov za razvoj, je namenjeno vlaganju v omrežje.

Juri na obisku v Rimu
29. 10. 1999 21.59
Državni sekretar v ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri se je danes mudil na delovnem obisku v Rimu, kjer se je sestal z državnim podsekretarjem na italijanskem zunanjem ministrstvu Umbertom Ranierijem. Sogovornika sta največ pozornosti namenila širitvi EU, pri čemer je Ranieri poudaril strinjanje Italije s predlogom, da unija določi časovni termin za sprejem novih članic. Ranieri je prav tako vnovič izrazil podporo čimprejšnji vključitvi Slovenije v EU, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Nebo ima omejitve tudi v Sloveniji
29. 10. 1999 21.43
Slovensko ekološko gibanje (SEG) te dni sodeluje v kampanji Prava cena za letalski promet, ki poteka v Evropi in ZDA. Namen kampanje je opozoriti na vse večji negativen vpliv letalskega prometa na okolje. V mednarodno akcijo, ki jo vodi nizozemska okoljevarstvena organizacija Mileu detensie, so vključene strokovne in nevladne organizacije iz petnajstih Evropskih držav, ZDA, Japonske in Avstralije.

Infos '99 zaprl vrata
29. 10. 1999 18.21
Letošnji Infos je obiskalo okrog 7500 obiskovalcev, kar je približno enaka številka kot lani in v okviru pričakovanj. Prireditelji si večjega obiska niti niso želeli, kot je povedal izvršilni direktor podjetja Infos in vodja projekta prireditve Andrej Jus, saj zato ni pravih infrastrukturnih možnosti. Na zaključni novinarski konferenci so tudi predstavili >>Odprto pismo<< Vladi in državnemu zboru RS v zvezi z zaostajanjem na področju uvajanja informacijskih tehnologij.

Znanje za razvoj telekomunikacij
29. 10. 1999 18.14
Brez ustreznega poznavanja sodobnih telekomunikacij, družba ne bo imela bodočnosti. To je temeljna ugotovitev današnjega seminarja o globalnih telekomunikacijah. Dr. Jurij F. Tasič je poudaril, da je interes uporabnikov teh storitev še vedno premajhen. Globalne telekomunikacije so usmerjene v prihodnost, ki zahteva poznavanje tehnologij, vse to pa mora voditi poslovne odločitve.

O gospodarskem položaju slovenskih manjšin
28. 10. 1999 12.26
Komisija DZ za Slovence v zamejstvu in po svetu je danes obravnavala gospodarski položaj slovenskih manjšin in sprejela sklep, da naj vodenje medresorske komisije za gopodarsko sodelovanje z avtohtonimi slovenskimi manjšinami prevzame ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj.

Posvet o vlogi ekonomskih svetnikov pri izvozu
27. 10. 1999 15.42
V Centru Brdu pri Kranju je včeraj v okviru srečanja ekonomskih svetovalcev potekala okrogla miza na temo Vloga ekonomskega svetnika pri izvozni strategiji Slovenije, ki se je je udeležilo več kot 40 ekonomskih svetnikov slovenskih ambasad po svetu, državna sekretarka na MEOR Vojka Ravbar, vodja sektorja na MEOR Bojan Škoda, podpredsednik GZS Cveto Stantič, direktorica Centra Brdo Danica Purg in predstavniki največjih slovenskih izvoznikov. Na okrogli mizi so opozorili na pomembno vlogo ekonomskih svetnikov pri gospodarski povezavi slovenskih podjetij s tujino; sodelovanje med podjetji in ekonomskimi svetniki je lahko pomembna konkurenčna prednost slovenskih podjetij pred tujimi, saj jim le-ti lahko posredujejo pomembne informacije o državi, v katero želijo podjetja vstopati. Ekonomski svetniki so še poudarili, da jih slovenska podjetja pogosto uporabljajo le za iskanje osnovnih informacij o naslovih podjetij, ne uporabijo pa širokega polja storitev, ki jih lahko nudijo.

Začetek generalne konference UNESCO
27. 10. 1999 08.47
V Parizu se je včeraj začelo 30. zasedanje generalne skupščine Organizacije ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO), ki bo potekalo do 17. novembra in se ga udeležujejo ministri za šolstvo iz približno 150 držav.