in razvoj

Skrb za okolje ali zaviranje napredka?

18. 03. 2023 10.30

Slovenija je zelo zelena država. Zelena je po videzu svojih gozdov in polj, svojih planot in dolin. Na treh petinah slovenskega ozemlja rastejo gozdovi, na preostalih dveh petinah pa ne manjka zelenih travnikov, pašnikov, polj in parkov. Zelena je po miselnosti svojih ljudi, ki zelo radi skrbijo za naravo in v njej radi preživljajo prosti čas – hribolazenje, gorsko kolesarjenje, kampiranje, taborjenje, gobarjenje itd. so pri nas zelo priljubljeni načini za oddih in malo rekreacije. Slovenci radi skrbimo, da je naša okolica čista in urejena, da se vestno ločuje odpadke, da se travnike redno pokosi in gozdove počisti. To radi počnemo sami in v družbi družine ali prijateljev: spomnimo se izredne priljubljenosti prostovoljnih kampanj Očistimo Slovenijo. Naša narava in njena pristnost sta svetovno znani ter vsako leto privabljata na milijone turistov iz drugih držav, ki skupaj z domačimi redno zablokirajo naše avtoceste. Slovenija diha zeleno.

Dela na železniškem vozlišču Pragersko intenzivno tečejo

18. 03. 2023 09.29

Dela v sklopu ureditve železniške postaje in vozlišča Pragersko še vedno intenzivno potekajo in naj bi bila zaključena letošnjo jesen. Železniška postaja se že od lanskega poletja ponaša z novim podhodom za pešce in kolesarje, zaradi nadaljevanja del pa bodo 27. marca ukinili začasni nivojski prehod, sporočajo iz Direkcije za infrastrukturo.

Nekoč 'rešitev za debelost' brez kalorij, danes mu grozi umik s trga

18. 03. 2023 09.00

Čeprav so se umetna sladila leta kazala kot zamenjava za sladkor brez kalorij, nove raziskave kažejo ne le, da umetna sladila niso nobena zdrava zamenjava za sladkor, ampak bi lahko na dolgi rok predstavljala celo dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Za splošno zdravo populacijo so si ugotovitve glede možnih tveganj uživanja umetnih sladil, ki so (vsaj) na papirju varna, za zdravje še nasprotujoče. A se število študij povečuje in tudi vedno bolj kompleksne so, vključujejo več možnih vplivov, predvsem dolgotrajnega uživanja umetnih sladil, pojasnjuje dr. Urška Blaznik iz NIJZ. Kot izpostavlja, umetna sladila niso del uravnotežene prehrane: "Vsi skupaj bi se morali navaditi na manj sladek okus, kot nam ga vsiljuje industrija."

Otvoritev prenovljenega prodajnega Studia Hisense Gorenje v Ljubljani

17. 03. 2023 00.15

Na Brnčičevi ulici v Ljubljani se je odprl prenovljen prodajni Hisense Gorenje Studio, ki se razprostira na kar 1.200 kvadratnih metrih, kar omogoča celovit vpogled v ponudbo izdelkov za dom blagovnih znamk Hisense in Gorenje.

Zaušnica Arsenoviču: mariborski svetniki zrušili predloge podražitev

16. 03. 2023 18.05

Mariborskemu županu Saši Arsenoviču kljub uvodnemu nagovoru mestnih svetnikov in dodatnim pojasnilom, zakaj so potrebne napovedane podražitve vrtca, čiščenja odpadnih voda, mestnega avtobusnega prometa in gondole na Pohorje, ni uspelo prepričati večine svetnikov, ki so mu to preprečili že z izglasovanjem umika omenjenih točk z dnevnega reda.

Odstopila strokovna direktorica UKC Ljubljana

16. 03. 2023 10.07

Strokovna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Jadranka Buturović Ponikvar je člane sveta UKC Ljubljana danes zjutraj obvestila o svojem odstopu s funkcije. Ob obvestilu o odstopu naj ne bi podala pojasnil o razlogih za takšno odločitev.

'Če bi na Koroškem imeli župane, kot so bili prekmurski, bi to cesto verjetno že imeli'

16. 03. 2023 11.53

V tokratni epizodi POPkasta smo se spraševali, zakaj se pri izgradnji enega strateško najpomembnejših projektov v Sloveniji znova zatika. Zakaj tretjo razvojno os odmika pridobivanje dovoljenj, raznoraznih soglasij. Kakšna je koroška realnost in kako odsotnost sodobne prometnice, ki bi regijo povezala z osrednjo Slovenijo, vpliva na razvoj regije, sta razmišljala poslanec Socialnih demokratov Jani Prednik in predstavnik iniciative Hoč'mo cesto Andrej Grobelnik.

Za deklico Karolino obstaja upanje, a je do cilja še dolga pot

15. 03. 2023 17.37

Dolgolasi in nasmejani deklici Karolini je življenje podarilo igrivost in ljubkost, žal pa tudi redko smrtonosno bolezen, Cockaynov sindrom tipa B. Bolezen povzroča težke okvare po celotnem telesu, v jetrih, ledvicah, možganih, koži in drugih organih. Povprečna življenjska doba obolelih je 12 let. Za Karolino obstaja upanje, razvoj genske terapije, ki jo za Karolino in vse otroke s to diagnozo že razvijajo v ZDA in na Portugalskem. Do sedaj je družini uspelo zbrati pol milijona evrov, potrebuje pa še trikrat toliko. Za Karolino, veliko ljubiteljico živali, so zdaj pripravili še dobrodelno akcijo in izziv Hišni ljubljenčki za Karolino, ki se mu lahko priključite tudi vi.

'Happy Ol' McWeasel smo sami sebi največji sovražniki in prijatelji'

15. 03. 2023 17.25

Štajerska veseljaška zasedba Happy Ol' McWeasel, ki je na sceni že poldrugo desetletje, je nedavno izdala tretji album Such is Life. O življenju, sporočilih, albumu, koncertiranju in načrtih sta se pred našim mikrofonom razgovorila pevec Gregor Jančič in bobnar Aleš Voglar.

Nov strateški svet bo vladi pomagal pri makroekonomskih vprašanjih

15. 03. 2023 14.06

Na ustanovni seji se je sestal strateški svet za makroekonomska vprašanja pri predsedniku vlade. Zaenkrat so le dorekli teme, ki jih bodo obravnavali, med prvimi bodo programski dokumenti za evropski semester, preden jih bo Slovenija poslala v Bruselj.

Guardiola: Haaland je neverjeten lik, velik talent in rojen zmagovalec

15. 03. 2023 09.04

Tudi strateg Manchester Cityja Josep Guardiola, ki ni skrival navdušenja nad predstavo svojih varovancev na povratni tekmi osmine finala elitne Lige prvakov, s katero so osramotili povsem nemočni Leipzig (7:0), je po napredovanju v četrtfinale priznal, da je zabiti pet zadetkov v dobri uri igre dosežek za zgodovino. "Erling je lačen uspeha, zadetkov, zato je tako učinkovit. Je poseben mladi mož, ki ima še veliko prostora za razvoj," je med številnimi hvalospevi na račun izjemnega norveškega napadalca izpostavil 51-letni katalonski strokovnjak.

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni

15. 03. 2023 07.55

Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

Janja Garnbret ob boku Jokića in Haalanda po izboru revije Forbes

14. 03. 2023 17.46

Ameriška poslovna revija Forbes je plezalko Janjo Garnbret uvrstila med 30 najvplivnejših posameznikov, mlajših od 30 let, v Evropi na področju športa in iger. S tem je 23-letna Slovenka znova v družbi posameznikov, ki po mnenju priznane revije oblikujejo prihodnost, s čimer uspešno širi tudi svetovno prepoznavnost športnega plezanja.

Poslovna darila, ki bodo navdušila vaše stranke

14. 03. 2023 08.39

Poslovna darila, s katerimi boste presenetili svoje stranke. Pripravite se na uspeh vašega podjetja s pravilno izbiro poslovnih daril. Preverite ponudbo.

Avstralija z ZDA in Veliko Britanijo v izgradnjo flote jedrskih podmornic

14. 03. 2023 07.22

ZDA, Velika Britanija in Avstralija so razkrile svoje načrte za izgradnjo podmornic z jedrskim pogonom. Cilj t. i. dogovora Aukus je "odgovoriti na kitajski vpliv v indopacifiški regiji". Medtem v Pekingu ocenjujejo, da dogovor treh držav "ogroža mir in stabilnost".

Do 85-odstotne podražitve: kokoši so mrtve, cene jajc pa astronomske

13. 03. 2023 13.11

V samo enem letu so se pri nas jajca podražila za kar 21,7 odstotka. Še precej huje je na Češkem, kjer so dražja za 85 odstotkov, na Madžarskem za 80 odstotkov. Na Hrvaškem medtem mediji poročajo, da tam 100 kilogramov jajc stane 292 evrov (pri nas 213 evrov), kar naj bi pomenilo, da naši južni sosedje uživajo najdražja jajca v soseščini. Draga jajca seveda pomenijo podražitev številnih živil. In kako smo se znašli v tej zagati?

85-milijonska naložba: 'Nimamo ne nafte ne plina, imamo pa gozd'

13. 03. 2023 11.41

Slovenija bo sredstva iz načrta za okrevanje in odpornost namenila tudi za naložbe v lesnopredelovalni industriji. Gospodarsko ministrstvo je podpisalo zadnji sklop pogodb o sofinanciranju, pričakovati je zagon investicij v skupni višini 85 milijonov evrov. Gre za enega največjih investicijskih ciklov v slovenski lesnopredelovalni industriji.

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'

13. 03. 2023 06.00

Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

Skrajni čas za spremembe: šolsko okolje vse bolj reproducira neenakosti

12. 03. 2023 15.33

Borut je priden in pameten deček, ki obiskuje četrti razred osnovne šole. Njegova mamica je za šest evrov presegla cenzus za subvencionirano prehrano in doplačilo šolskih dejavnosti, ki mu jih s svojim nizkim dohodkom sama ne more poplačati. Urška in Sanja sta sestrici, ki v vsem času šolanja nista bili deležni niti enega izleta s sošolci. Tudi če bi jima šolski sklad lahko kril del stroškov, jima starša nista mogla zagotoviti primernih oblačil, obutve in drugega potrebnega za izlet. Markov očka je zaposlen, vendar obremenjen s krediti za stanovanje. Mamica ju je zapustila, preden je Mark začel osnovno šolo. Deček nima sošolcev, s katerimi bi se lahko družil, ne obiskuje nobene dejavnosti, s katero bi lahko razvijal svoje potenciale. Mark se vsak dan spopada z občutki nevrednosti.

Boštjančič: Z rebalansom ne bomo odpirali denarnice

12. 03. 2023 08.43

Hkrati s svojo reorganizacijo in ustanovitvijo treh novih ministrstev je vlada napovedala tudi rebalans državnega proračuna. Na finančnem ministrstvu čakajo še zadnje potrebne podatke za njegovo pripravo, ob čemer porabniki po besedah ministra Klemna Boštjančiča ne bi smeli pričakovati dodatnih sredstev. Gre zgolj za tehničen rebalans, pravi.

Verižno trčenje blizu Budimpešte: 37 avtomobilov in pet tovornjakov

11. 03. 2023 22.03

Na avtocesti pri Herceghalomu v okrožju Pešta na Madžarskem je trčilo pet tovornjakov in 37 osebnih avtomobilov, je sporočila policijska uprava v Budimpešti. Zgorelo naj bi 19 vozil. Več ljudi je poškodovanih, šest naj bi jih bilo v smrtni nevarnosti.

Prepoved motorjev na notranje zgorevanje: Bo vožnja še dostopna vsem?

11. 03. 2023 10.18

Tudi Slovence močno razburja načrt Bruslja, da bi po letu 2035 prepovedali prodajo novih avtomobilov z bencinskimi in dizelskimi motorji. Zapleta se sicer zlasti zaradi pomislekov Nemčije in Italije, a Evropska komisija je odločena, da je to nujno za doseganje evropske podnebne nevtralnosti. Toda, je tak ambiciozen cilj sploh dosegljiv? O tem smo se v tokratnem POPkastu pogovarjali s predsednikom Društva e-Mobilnost Slovenija Ignacem Završnikom.

Feminizem v vsako slovensko šolo, vas in mesto

11. 03. 2023 07.00

Bo letos kaj drugače? Celo leto so se ponovno pridno zbirale statistike, štele so se žrtve femicidov, seštevali so se klici na policijske postaje, preračunavali sta se plačna in pokojninska vrzel in nastalo je na desetine grafov, ki nam kažejo, da res ni vsak dan 8. marec. Kako znova definirati to štetje in računanje, da bi v enačbo lahko dodali še to, kar se nam dogaja poleg življenja številk. Recimo, vse tisto čemur smo priča doma, ko hodimo po ulici ali ko zabijamo svoj čas na svetovnem spletu?

V Črni gori za 80 milijonov evrov prodajajo Otok cvetja

10. 03. 2023 13.31

V Črni gori prodajajo Otok cvetja, znan tudi kot Miholjska prevlaka, skupne površine 120.000 kvadratnih metrov. Začetna cena otoka, ki leži v zalivu Boka Kotorska in spada pod občino Tivat, je 80 milijonov evrov, je dejal predsednik občine Tivat Željko Komnenović.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih

10. 03. 2023 06.00

Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Pozor! Samo za ženske!

10. 03. 2023 00.15

8. marca smo praznovali dan žena, dan, ki je posvečen vsem ženskam, ki vsak dan prispevajo k družbi in skrbijo za milijon stvari.

V Tivoliju imajo časa za odpravljanje napak in sestavo ekipe na pretek

09. 03. 2023 16.03

Hokejisti SŽ Olimpije so sezono 2022/23 že končali, ker se niso uvrstili v končnico regionalnega tekmovanja, lige ICEHL. A zgodnje slovo zdaj pomeni, da imajo v klubu priložnost, da zgradijo trdno ekipo za naslednjo sezono ... Zmaji so v pravkar končani klubski sezoni osvojili vse domače lovorike.

Sandoz bo v Lendavi zgradil nov obrat, naložba vredna 400 milijonov evrov

09. 03. 2023 07.18

Premier Robert Golob in gospodarski minister Matjaž Han sta se v Ljubljani srečala s predsednikom uprave družbe Sandoz Richardom Saynorjem ter predsednikom uprave Leka in predsednikom Sandoza Slovenija Robertom Ljoljem. Vlada je z Lekom podpisala memorandum o soglasju za naložbo v nov visokotehnološki center za proizvodnjo podobnih bioloških zdravil. Lekova investicija v Lendavi je vredna okoli 400 milijonov evrov.

Šumi: KPK ni moralni razsodnik, razen v okviru svojih pristojnosti

09. 03. 2023 13.55

Ob polovici mandata aktualnega senata Komisije za preprečevanje korupcije njen predsednik Robert Šumi ocenjuje, da so uspešni, njihova učinkovitost pa je odvisna od tega, koliko se njihove ugotovitve, priporočila in prekrškovni postopki upoštevajo. Zakon je že 2010 določil integriteto kot standard, v praksi pa je še pogosto nadstandard, ugotavlja.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?