in razvoj

Ministri G7 so s zavezali k odpravi onesnaževanja s plastiko do leta 2040
16. 04. 2023 15.08
Ministri skupine G7, pristojni za energetiko in okolje, so se na zasedanju na Japonskem zavezali k pospešitvi prizadevanj za postopno opuščanje uporabe premoga in drugih fosilnih goriv, vendar za to niso določili novih rokov, poročajo tuje tiskovne agencije. Zavezali so se tudi k odpravi onesnaževanja s plastiko do leta 2040.

Na slovesnosti podjetja Carthago Pirc Musarjeva zapeljala prvo vozilo
15. 04. 2023 17.25
Podjetje Carthago, ki se ukvarja s proizvodnjo počitniških vozil, je slovesno odprlo svoj novi obrat v Ormožu, kjer bodo izdelovali predelane kombije Malibu Van. Proizvodnjo s sprva 180 zaposlenimi in okoli 40 izdelanimi vozili na teden bodo zagnali 3. maja, nato pa po besedah direktorice Sandre Županec postopoma širili zmogljivosti.

Upravno sodišče ugodilo tožbi zaradi Magne razlaščenega kmeta
15. 04. 2023 14.01
Upravno sodišče je ugodilo tožbi kmeta, ki mu je mariborska upravna enota razlastila zemljišče v korist občine Hoče - Slivnica, ki je zemljišče nato prodala Magni Steyr. Upravna enota namreč ni ugotavljala dejanskega stanja glede konkretne javne koristi. Zadevo je sodišče vrnilo upravni enoti v ponovno odločanje.

Umetna inteligenca je za človeštvo izziv in hkrati velika priložnost
15. 04. 2023 12.58
Biotehnologija, medicina, farmacija, kemija so med znanstvenimi vejami, ki so s pomočjo umetne inteligence, že dosegle velike preboje. Tehnološka scena je vsak teden bogatejša za stotine, kmalu tudi tisoče novih rešitev, posledično so številne panoge na prepihu. Toda, kot napovedujejo nekateri slovenski znanstveniki, ki delujejo v polju umetne inteligence, bi človeštvo lahko s pomočjo nove tehnologije, ki je obnorela svet, pospešilo znanstvene preboje, hkrati pa izboljšalo delo in dvignilo kakovost življenja.

Cenejša stanovanja, ki so lahko boljša od lažnega luksuza
15. 04. 2023 08.50
Cena stanovanj je od leta 2015 do lani zrasla za neverjetnih 90 odstotkov, po eni strani v veliki večini ljudje kupujejo draga stanovanja z gotovino, brez kreditov, po drugi strani pa cenovno dostopnih stanovanj praktično ni. V svetu zato nov zagon doživljajo stanovanjske zadruge, pri katerih je prodajalec izločen iz enačbe, stavba pa zato 15 do 20 odstotkov cenejša. V Zürichu je zadružnih kar 20 odstotkov stanovanj, v Sloveniji pa nimamo niti zakonodaje, ki bi jih omogočale. Zakaj? Podrobnosti v Popkastu in Inšpektorju 24UR.

'Pri mladih je treba krepiti njihovo čustveno inteligenco'
15. 04. 2023 07.00
Ob tem, ko je javnost pretresel še en primer medvrstniškega nasilja, se pojavljajo vprašanja, kako do tovrstnega nasilja pristopiti, če želimo njegov porast ustaviti oziroma ga zmanjšati. Leži odgovornost na plečih staršev ali na vzgojnih ustanovah? Kakšni naj bodo učinkoviti preventivni ukrepi in kako delovati po tem, ko nasilje kljub preventivi izbruhne.

Koliko krivde za kolonializem in ekstremno revščino lahko pripišemo kapitalizmu?
15. 04. 2023 07.00
V marčevski kolumni z naslovom "Ne, Jason Hickel, kapitalizem ni ustvaril ekstremne revščine" sem prikazal, zakaj je kritični argument, da gresta kapitalizem in ekstremna revščina zgodovinsko gledano z roko v roki, selektiven in luknjičast. Na kolumno se je kritično odzvalo nekaj ljudi, ki so se med drugim spraševali, kako lahko trdim, da odsotnost kapitalističnih institucij po svetu do 19. stoletja (z izjemo Britanije) dokazuje, da kapitalizem ni mogel biti odgovoren za široko razširjenost ekstremne revščine v tistem času.

V Ajdovščini že v polfinalu derbi
14. 04. 2023 19.02
Žreb polfinalnih parov je za polfinale Pokala Slovenije pripravil napeto rokometno dogajanje. Vodilni moštvi državnega prvenstva se bosta pomerili že v večernem sobotnem polfinalu, še prej bosta parket ajdovske dvorane ogreli ekipi Zvezde Logatca in Izole. Finale bo na sporedu v nedeljo.

Skupščina ZZZS o zakonskih predlogih v sklopu zdravstvene reforme
14. 04. 2023 17.45
Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) bo obravnavala mnenje o predlogih zakonov o ZZZS in o zdravstvenem informacijskem sistemu, ki ju je ministrstvo za zdravje poslalo v javno obravnavo. Kot je razvidno iz predlogov mnenj, ki jih bodo obravnavali člani skupščine, na zakonska predloga leti več kritik.

'Slovenija, majhna na Zemlji, a velika v vesolju'
13. 04. 2023 13.39
"Slovenija je majhna na Zemlji, a želi postati velika v vesolju." To je želja ob predstavitvi osnutka prve Slovenske vesoljske strategije 2030. V njem je določenih pet strateških stebrov za podporo razvoju sektorjev, med katerimi so trije namenjeni razvoju programskih prednostnih področij, dva pa vzpostavljanju dobrih pogojev za nadaljnji razvoj vesoljskega sektorja. Javna razprava o strategiji se bo zaključila 10. maja letos. Vodja Slovenske vesoljske pisarne in vodja slovenske delegacije pri Evropski vesoljski agenciji Tanja Permozer pa je na predstavitvi poudarila, da med vesoljske tehnologije sodi še marsikaj drugega kot le rakete in potovanje v vesolje.

Pirc Musarjevo zaprosili, da bi postala ambasadorka slovenskega kmetijstva
13. 04. 2023 14.50
Predstavniki kmetijskih organizacij so predsednici republike Nataši Pirc Musar na srečanju v predsedniški palači predstavili največje izzive, s katerimi se soočajo. Kmetje so po koncu srečanja izrazili zadovoljstvo, da jih je predsednica sprejela in se z njimi odkrito pogovorila, v prihodnje pa naj bi sledilo več takšnih srečanj. Zaprosili so tudi, da bi Pirc Musarjeva postala ambasadorka slovenskega kmetijstva. Na uradu predsednice bodo o tej ponudbi še razmislili.

Dokument je v predalu ležal več kot pol leta – 'ta uradnik najbrž ni s Koroške'
13. 04. 2023 06.01
Drugi najpomembnejši infrastrukturni projekt v državi. Tako je zapisano na papirju, v praksi pa – gradi se (pre)malo in zelo počasi. Projekt hromijo birokratski zapleti, najbolj kritičen del je pridobivanje dokumentacije za gradbena dovoljenja. Še preden je država zares začela graditi, je v zgolj dveh letih – toliko je namreč minilo od potrjene časovnice v državnem zboru – že pridelala najmanj eno leto zamude. Kako je mogoče, da imamo na projektu, ki je ocenjen na 2,3 milijarde evrov, po 19 letih odprto zgolj eno gradbišče in zgrajenih le nekaj začetnih metrov nove hitre ceste med Avstrijo in Hrvaško?

Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu sončne elektrarne?
13. 04. 2023 00.15
Ključne razlike med solarnimi moduli različnih proizvajalcev se pokažejo šele pri njihovem delovanju in življenjski dobi.

Pritisk migrantov se stopnjuje, Italija in Avstrija se vse bolj 'zapirata'
12. 04. 2023 15.11
Tržaška policija je letos v prvih treh mesecih izsledila okoli 2600 migrantov, ki so v Italijo vstopili prek Slovenije, je dejal tržaški prefekt Pietro Signoriello. Gre za več kot štirikratno rast v primerjavi z enakim obdobjem lani. V tej luči je Signoriello odločitev vlade o razglasitvi izrednih razmer označil kot zelo pozitivno. Medtem, ko Italija Slovenijo poziva k sprejemanju migrantov, Avstrija namerava znova podaljšati nadzor na meji s Slovenijo in Madžarsko za pol leta. Slovenija je ostro proti. Po naših informacijah je na mizi ideja, da bi enak nadzor na meji v obratni smeri lahko uvedla tudi Slovenija.

Klakočar Zupančičeva o predlogu za nov državni praznik
12. 04. 2023 16.59
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je sprejela predsednika Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) Petra Štiha in člana SAZU Franca Forstneriča. Predsednici sta v pogovoru med drugim predstavila tudi pobudo SAZU, da bi razglasili dan znanosti kot nov državni praznik, so sporočili iz DZ.

Kangler prevzel vodenje mariborskega odbora SDS
12. 04. 2023 09.56
Nekdanji župan Franc Kangler je, kot napovedano, po združitvi svoje stranke NLS z SDS prevzel vodenje mariborskega mestnega odbora SDS. Novo vodstvo so izvolili člani mestnega odbora SDS, Kangler pa je bil edini kandidat za predsednika in je prejel soglasno podporo.

Podarjamo kozmetiko v vrednosti 70 €!
07. 04. 2023 00.15
Je kozmetika tvoja strast, vendar si ne moreš privoščiti najrazličnejših kozmetičnih proizvodov, ker tvoji mesečni prihodki ne zadoščajo tvojim potrebam in željam?

Za pisanko za Karolino zbrali 75.000 evrov donacij
11. 04. 2023 15.23
V praznični dobrodelni akciji Pisanka za Karolino, ki je potekala med velikonočnimi prazniki, so za razvoj genskega zdravljenja za Karolino zbrali kar 75.000 evrov donacij. S tem so za deklico, ki ima smrtonosno redko bolezen Cockaynov sindrom – tip B, do sedaj skupno zbrali že 675.000 evrov donacij.

'V petih letih bomo dobili cepivo proti raku'
11. 04. 2023 13.36
Do leta 2030 bi lahko imeli cepiva proti raku, kardiovaskularnim in avtoimunskim boleznim. Sliši se kot znanstvena fantastika, a raziskovalci pri farmacevtski družbi Moderna – pri nas jo še najbolj poznamo po cepivu proti covid-19 – so prepričani, da je cilj dosegljiv.

Zvezdnik dueta 2Cellos žaluje za profesorjem: Bil je moj največji vpliv
11. 04. 2023 10.57
Luka Šulić, slovenski zvezdnik dueta 2Cellos, je zavit v črnino. Na svojem Facebook profilu je s sledilci delil, da žaluje za izgubo profesorja, ki je bil po njegovih besedah najbolj zaslužen za to, kakšen glasbenik je danes. "Z globoko žalostjo sporočam, da je moj dragi profesor Valter Dešpalj umrl. Bil je moj največji vpliv in z besedami je nemogoče opisati, kaj vse je naredil zame."

Ukrajinska vojna in geopolitične spremembe
09. 04. 2023 16.37
Minilo je že 13 mesecev od začetka ruskega napada na Ukrajino. Čeprav so številni verjeli, da bo ruska vojska brez težav zasedla večji del Ukrajine, se to ni zgodilo, saj je ukrajinska vojska visoko motivirana in z najsodobnejšim orožjem s strani Zahoda opremljena vojska. Poskus ukrajinske jesenske kontraofenzive se je hitro ustavil. In medtem ko se vse bolj se zdi, da je na bojišču prišlo do pat položaja in do vojne izčrpavanja, so se v preteklih 13 mesecih zgodili pomembni geopolitični in geoekonomski premiki, ki nakazujejo smeri prihodnjega razvoja in spreminjanje konstelacij sil v mednarodni politiki.

Maroko, kjer je predstava navijačev pomembnejša od dogajanja na zelenici
09. 04. 2023 11.48
Do tekme sta bili še dobri dve uri. V okolici osrednjega stadiona v Casablanci, kjer domujeta Raja in Wydad, navijačev ni bilo veliko. Verjetno še pridejo, smo se tolažili med čakanjem na domačina, ki nam je priskrbel vstopnice za zadnji krog afriške Lige prvakov. Ko je prišel, nas je presenetil z besedami: "Ne zapravljajte časa. Čim prej pojdite. Stadion je poln, najboljše pozicije pa že zdavnaj zasedene." Imel je prav. Pričakal nas je veličasten prizor navijačev, na katerega bi bili ponosni največji evropski klubi.

Pripravljeni že od 1940: 'Nismo pozabili, to je v naši DNK'
09. 04. 2023 07.00
Pred rusko invazijo na Ukrajino je le malokdo verjel, da bo Finska že aprila 2023 članica zveze Nato. A so nato odločitve Vladimirja Putina povsem spremenile varnostno sliko regije, Evrope in sveta. Podpora članstvu med Finci se je močno povečala – in na koncu je Nato dobil pomembno novo članico, Putin pa veliko daljšo mejo s severnoatlantskim zavezništvom. Vstop pa je pomemben tudi zaradi prihodnjega dogajanja na Arktiki.

Za pisanko za Karolino zbrali že 60.000 evrov donacij
08. 04. 2023 10.10
Ta teden za štiriletno Karolino, ki ima smrtonosno redko bolezen, poteka posebna praznična zbiralna akcija "Pisanka za Karolino", s katero želijo v Društvu Viljem Julijan za deklico zbrati čim več donacij za razvoj genskega zdravljenja zanjo. Pri tem so v petih dneh dobrodelne akcije zbrali že 60.000 evrov, akcija pa bo potekala do velikonočnega ponedeljka, kar pomeni, da lahko te dni še vedno prispevate donacijo.

ChatGPT opravil izpit za zdravniško licenco: 'Včasih naredim napake'
07. 04. 2023 17.38
Najnovejša različica ChatGPT-ja je prestala izpit za zdravniško licenco v ZDA. V kratkem času je diagnosticirala številne bolezni. Zdravnik in računalniški znanstvenik s Harvarda pravi, da ima GPT-4 boljšo klinično presojo kot "mnogi zdravniki". Vseeno pa umetna inteligenca ni "popoln zdravnik".

Kadrovanje v IT sektorju
04. 04. 2023 11.33
IT sektor je kratica za sektor informacijske tehnologije, ki se ukvarja z razvojem, upravljanjem in uporabo informacijskih sistemov ter tehnologij za obdelavo, shranjevanje in prenos podatkov.

Spomladanska akcija: posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike
07. 04. 2023 14.25
Zavod za gozdove Slovenije je zaključil spomladanske akcije obnove pogorelega gozda na Krasu. S prostovoljci so od novembra lani do konca marca letos posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike ter posejali več kot tono semena toploljubnih listavcev. Z dosedanjim potekom obnove so zadovoljni, akcije se bodo nadaljevale jeseni.

'Zavarovanci naj se z odpovedjo zavarovalne pogodbe ne prenaglijo'
07. 04. 2023 13.52
Medtem ko je minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavnike zasebnih zavarovalnic, ki ponujajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje, povabil na sestanek – saj je po njegovem napovedan dvig premije pri zavarovalnici Generali neupravičen – so se na dvig napovedane premije že odzvali v Agenciji za zavarovalni nadzor. Ugotavljajo, da je bil dvig premije pričakovan, zavarovancem pa svetujejo, naj se z morebitno odpovedjo zavarovalne pogodbe ne prenaglijo.

V enem najodmevnejših primerov goljufije obsodba na dobra tri leta zapora
07. 04. 2023 09.01
Svetovalka za osebni in poslovni razvoj Martina Veseljko, povezana s sekto Hepi hepi, je bila zaradi goljufije obsojena na tri leta in tri mesece zapora. Ogoljufanima tečajnicama mora povrniti dobrih 167.000 evrov. Na sodišču je trdila, da je bila zavedena in da je žrtev ona.

Minister ob dnevu zdravja opozarja na pomanjkanje zdravstvenih delavcev
07. 04. 2023 06.10
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan v poslanici ob današnjem svetovnem dnevu zdravja poziva k tvorni razpravi o prihodnosti našega zdravstvenega sistema. Pri tem vidi več izzivov, med največjimi pomanjkanje zdravstvenih delavcev. Izpostavil je tudi aktivno vlogo ministrstva pri pripravi zakonodajnih sprememb na področju duševnega zdravja.