in razvoj

'Slovenska podjetja premalo izkoriščajo priložnosti zelenega prehoda'

21. 04. 2023 19.50

Strateški svet za gospodarstvo pri ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport je obravnaval poročilo o produktivnosti 2022 ter razpravljal o ukrepih za izboljšanje produktivnosti, dodane vrednosti in odpornosti slovenskega gospodarstva. Ključen ukrep v prihodnjih letih je povečanje vlaganj v raziskave in razvoj, so se strinjali navzoči.

Uporabniki VDC Polž končno v obnovljenih prostorih

21. 04. 2023 19.08

Uporabniki ruške enote Varstveno delovnega centra Polž so zakorakali v povsem obnovljene prostore, kar je za njihovo nadaljnje vodenje in razvoj še kako pomembno. Gre namreč za invalide, osebe z motnjami v duševnem razvoju, ki v zavodih preživijo velik del dneva, njihov cilj pa je, da se družijo, napredujejo in da svoj čas preživijo kakovostno, zaradi česar so vsaj nekoliko razbremenjene tudi njihove matične družine.

Ministrstvo bo sofinanciralo dodatne ure športne vadbe v osnovni šoli

21. 04. 2023 15.44

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je objavilo razpis za sofinanciranje oddelkov z dodatno športno ponudbo v šolskem letu 2023/24. Z razpisom v višini milijon evrov bodo sofinancirali stroške strokovnega dela v oddelkih za učence od 1. do 3. razreda osnovne šole, program pa mora obsegati najmanj eno uro dodatne športne vadbe na teden.

Drobne Popovićeva: Naslednji korak je tožba zoper državo

21. 04. 2023 13.09

Petrol bo, potem ko je državno odvetništvo zavrnilo predlog za mirno rešitev spora, verjetno vložil tožbo zoper državo za povrnitev škode zaradi regulacije cen pogonskih goriv spomladi 2022, pravi predsednica uprave Petrola Nada Drobne Popović. V družbi si ob umiritvi cen na trgih želijo odpravo regulacije ali vsaj prilagajanje marž inflaciji.

'Afrika ni kriva za podnebno krizo, a je najbolj na udaru njenih posledic'

20. 04. 2023 15.26

Podnebna kriza je bila v središču razprav ob prvem dnevu 12. mednarodne konference Dan Afrike. Slovenija si bo tudi v Varnostnem svetu ZN, če bo izvoljena, prizadevala za pospeševanje agende podnebne in okoljske varnosti, je ob tej priložnosti afriškim partnerjem sporočila Nataša Pirc Musar. Da se nobena država sama ne more spopasti s podnebnimi spremembami, pa je v svojem nagovoru poudarila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič.

Carbonautica: Slovensko podjetje s svetovno priznanimi izdelki za navtično industrijo

20. 04. 2023 11.49

Carbonautica je slovensko podjetje, ki se ukvarja s proizvodnjo visokokakovostnih kompozitnih izdelkov za navtično industrijo.

Po štirih letih spet tradicionalni Marihuana marš

20. 04. 2023 06.24

Na ljubljanskem Kongresnem trgu po štirih letih spet poteka tradicionalni Marihuana marš. Gre za politični shod Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, na katerem opozarjajo na družbeno, ekonomsko in zdravstveno problematiko, ki je posledica prohibicije konoplje, je povedal vodja shoda Matej Svetina.

14-urna razprava o interpelaciji zaključena brez sklepa in političnih posledic

19. 04. 2023 06.10

V Državnem zboru je potekala razprava o interpelaciji vlade Roberta Goloba, ki jo je vložila SDS. Slednja pa po 14-urni razpravi ni vložila nobenega sklepa. Pričakovano tako interpelacijski maraton ni prinesel političnih posledic. Poslanci opozicije so nizali očitke na račun vlade, v koaliciji pa so zagovarjali njene odločitve. "Ta čas, ko se boste vi ukvarjali s preteklostjo, bomo mi delali v dobro ljudi. Kar nas navdihuje," je v zadnjem govoru razprave povedal premier Golob.

Uprava cinkarne in sindikat dosegla dogovor, stavke ne bo

19. 04. 2023 18.13

Uprava in sindikat Cinkarne Celje sta na pogajanjih dosegla dogovor za povečanje osnovne plače, ki se bo izenačila z minimalno plačo ali pa bo višja. Ker je bila to glavna stavkovna zahteva, je sindikat za četrtek napovedano stavko preklical.

Na čelu Mercatorja odslej Tomislav Kramarić

19. 04. 2023 12.58

Upravni odbor edinega lastnika Mercatorja, hrvaške Fortenove, je z mesta generalnega direktorja slovenskega trgovca razrešil Tomislava Čizmića in na čelo družbe imenoval dosedanjega člana poslovodstva Tomislava Kramarića. Čizmić je Mercator vodil od leta 2017, družbo pa zapušča sporazumno.

Ju je sploh možno premagati?

19. 04. 2023 02.02

Patrik in Matic sta velika ljubitelja mesa in ga znata tudi izjemno dobro pripraviti, kar sta že dvakrat dokazala v kuhinji Malega šefa: prvič z obilno kmečko pojedino, drugič s pravim govejim burgerjem, ki ju je popeljal vse do malega finala. Bosta kos tudi najtežjim izzivom sezone?

Sodniki vladi postavili ultimat

18. 04. 2023 09.48

Slovenski sodniki v skupni izjavi, ki so jo sprejeli na ponedeljkovem sestanku na pravni fakulteti v Ljubljani in posredovali medijem, vlado pozivajo k takojšnji odpravi plačnih nesorazmerij. Če do konca meseca vlada ne bo sprejela konkretnih ukrepov za izboljšanje njihovega položaja, napovedujejo dodatne ukrepe, ki pa jih za zdaj ne razkrivajo. Premier Robert Golob je poudaril, da sodniki niso edini z zahtevami. Kot pravi, pogajanja tečejo, a "vsi vemo, da v javnem sektorju žal ne moreš ene skupine obravnavati ločeno od drugih".

Eva prestala zahteven poseg v ZDA: 'Operacija je odlično uspela!'

18. 04. 2023 08.32

Potem ko je v začetku aprila štiriletna deklica Eva, za katero smo lani decembra Slovenci velikosrčno zbrali potrebna sredstva za posebno operacijo, odletela v ZDA, je njena mama Maja Lesjak sporočila, da je štiriletnica uspešno prestala to operacijo in se je med vikendom že zbudila.

Otroštvo v vojni: 'Šteti sem se naučil s pomočjo svetlobe granat'

16. 04. 2023 17.49

Lesena gugalnica, violina, nedotaknjen piškot, punčka iz cunj, keramični psiček, očetove smuči, babičina rdeča denarnica, kanister za vodo, spalna srajca, razglednica iz domačega kraja. 50 osebnih predmetov, 50 zgodb. Ljudje iz različnih koncev sveta, ki jih druži enaka izkušnja – v kleteh in zakloniščih so naredili prve korake, se naučili šteti, dokončali šolo, se zaljubili. Vojna jih je prisilila, da so odrasli čez noč in jim ukradla otroštvo. Vsi so spomin na to obdobje podarili sarajevskemu Muzeju vojnega otroštva, edinemu muzeju na svetu, ki se ukvarja izključno z dokumentiranjem izkušenj ljudi, katerih otroštvo je zaznamovala vojna.

'Nikoli še nismo bili v položaju, ko tehnologija ponuja toliko kot zdaj'

16. 04. 2023 16.10

Fakultete in univerze po vsem svetu trenutno razglabljajo o politikah, ki bi jih morale uveljaviti glede uporabe ChatGPT-ja. Porajajo se vprašanja, ali naj se uporabo velikih jezikovnih modelov v celoti prepove, kdaj uporaba orodij umetne inteligence predstavlja plagiatorstvo? Ali bi se morali študentje naučiti odgovorne rabe umetne inteligence in ali je to sploh mogoče? Še večji izziv so značilne netočne informacije, ki jih ustvarja trenutno eno najbolj popularnih digitalnih orodij na svetu. S tem pa se bodo morali kmalu soočiti in to sprejeti vsi učitelji in profesorji.

Ministri G7 so s zavezali k odpravi onesnaževanja s plastiko do leta 2040

16. 04. 2023 15.08

Ministri skupine G7, pristojni za energetiko in okolje, so se na zasedanju na Japonskem zavezali k pospešitvi prizadevanj za postopno opuščanje uporabe premoga in drugih fosilnih goriv, vendar za to niso določili novih rokov, poročajo tuje tiskovne agencije. Zavezali so se tudi k odpravi onesnaževanja s plastiko do leta 2040.

Na slovesnosti podjetja Carthago Pirc Musarjeva zapeljala prvo vozilo

15. 04. 2023 17.25

Podjetje Carthago, ki se ukvarja s proizvodnjo počitniških vozil, je slovesno odprlo svoj novi obrat v Ormožu, kjer bodo izdelovali predelane kombije Malibu Van. Proizvodnjo s sprva 180 zaposlenimi in okoli 40 izdelanimi vozili na teden bodo zagnali 3. maja, nato pa po besedah direktorice Sandre Županec postopoma širili zmogljivosti.

Upravno sodišče ugodilo tožbi zaradi Magne razlaščenega kmeta

15. 04. 2023 14.01

Upravno sodišče je ugodilo tožbi kmeta, ki mu je mariborska upravna enota razlastila zemljišče v korist občine Hoče - Slivnica, ki je zemljišče nato prodala Magni Steyr. Upravna enota namreč ni ugotavljala dejanskega stanja glede konkretne javne koristi. Zadevo je sodišče vrnilo upravni enoti v ponovno odločanje.

Umetna inteligenca je za človeštvo izziv in hkrati velika priložnost

15. 04. 2023 12.58

Biotehnologija, medicina, farmacija, kemija so med znanstvenimi vejami, ki so s pomočjo umetne inteligence, že dosegle velike preboje. Tehnološka scena je vsak teden bogatejša za stotine, kmalu tudi tisoče novih rešitev, posledično so številne panoge na prepihu. Toda, kot napovedujejo nekateri slovenski znanstveniki, ki delujejo v polju umetne inteligence, bi človeštvo lahko s pomočjo nove tehnologije, ki je obnorela svet, pospešilo znanstvene preboje, hkrati pa izboljšalo delo in dvignilo kakovost življenja.

Cenejša stanovanja, ki so lahko boljša od lažnega luksuza

15. 04. 2023 08.50

Cena stanovanj je od leta 2015 do lani zrasla za neverjetnih 90 odstotkov, po eni strani v veliki večini ljudje kupujejo draga stanovanja z gotovino, brez kreditov, po drugi strani pa cenovno dostopnih stanovanj praktično ni. V svetu zato nov zagon doživljajo stanovanjske zadruge, pri katerih je prodajalec izločen iz enačbe, stavba pa zato 15 do 20 odstotkov cenejša. V Zürichu je zadružnih kar 20 odstotkov stanovanj, v Sloveniji pa nimamo niti zakonodaje, ki bi jih omogočale. Zakaj? Podrobnosti v Popkastu in Inšpektorju 24UR.

'Pri mladih je treba krepiti njihovo čustveno inteligenco'

15. 04. 2023 07.00

Ob tem, ko je javnost pretresel še en primer medvrstniškega nasilja, se pojavljajo vprašanja, kako do tovrstnega nasilja pristopiti, če želimo njegov porast ustaviti oziroma ga zmanjšati. Leži odgovornost na plečih staršev ali na vzgojnih ustanovah? Kakšni naj bodo učinkoviti preventivni ukrepi in kako delovati po tem, ko nasilje kljub preventivi izbruhne.

Koliko krivde za kolonializem in ekstremno revščino lahko pripišemo kapitalizmu?

15. 04. 2023 07.00

V marčevski kolumni z naslovom "Ne, Jason Hickel, kapitalizem ni ustvaril ekstremne revščine" sem prikazal, zakaj je kritični argument, da gresta kapitalizem in ekstremna revščina zgodovinsko gledano z roko v roki, selektiven in luknjičast. Na kolumno se je kritično odzvalo nekaj ljudi, ki so se med drugim spraševali, kako lahko trdim, da odsotnost kapitalističnih institucij po svetu do 19. stoletja (z izjemo Britanije) dokazuje, da kapitalizem ni mogel biti odgovoren za široko razširjenost ekstremne revščine v tistem času.

V Ajdovščini že v polfinalu derbi

14. 04. 2023 19.02

Žreb polfinalnih parov je za polfinale Pokala Slovenije pripravil napeto rokometno dogajanje. Vodilni moštvi državnega prvenstva se bosta pomerili že v večernem sobotnem polfinalu, še prej bosta parket ajdovske dvorane ogreli ekipi Zvezde Logatca in Izole. Finale bo na sporedu v nedeljo.

Skupščina ZZZS o zakonskih predlogih v sklopu zdravstvene reforme

14. 04. 2023 17.45

Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) bo obravnavala mnenje o predlogih zakonov o ZZZS in o zdravstvenem informacijskem sistemu, ki ju je ministrstvo za zdravje poslalo v javno obravnavo. Kot je razvidno iz predlogov mnenj, ki jih bodo obravnavali člani skupščine, na zakonska predloga leti več kritik.

'Slovenija, majhna na Zemlji, a velika v vesolju'

13. 04. 2023 13.39

"Slovenija je majhna na Zemlji, a želi postati velika v vesolju." To je želja ob predstavitvi osnutka prve Slovenske vesoljske strategije 2030. V njem je določenih pet strateških stebrov za podporo razvoju sektorjev, med katerimi so trije namenjeni razvoju programskih prednostnih področij, dva pa vzpostavljanju dobrih pogojev za nadaljnji razvoj vesoljskega sektorja. Javna razprava o strategiji se bo zaključila 10. maja letos. Vodja Slovenske vesoljske pisarne in vodja slovenske delegacije pri Evropski vesoljski agenciji Tanja Permozer pa je na predstavitvi poudarila, da med vesoljske tehnologije sodi še marsikaj drugega kot le rakete in potovanje v vesolje.

Pirc Musarjevo zaprosili, da bi postala ambasadorka slovenskega kmetijstva

13. 04. 2023 14.50

Predstavniki kmetijskih organizacij so predsednici republike Nataši Pirc Musar na srečanju v predsedniški palači predstavili največje izzive, s katerimi se soočajo. Kmetje so po koncu srečanja izrazili zadovoljstvo, da jih je predsednica sprejela in se z njimi odkrito pogovorila, v prihodnje pa naj bi sledilo več takšnih srečanj. Zaprosili so tudi, da bi Pirc Musarjeva postala ambasadorka slovenskega kmetijstva. Na uradu predsednice bodo o tej ponudbi še razmislili.

Dokument je v predalu ležal več kot pol leta – 'ta uradnik najbrž ni s Koroške'

13. 04. 2023 06.01

Drugi najpomembnejši infrastrukturni projekt v državi. Tako je zapisano na papirju, v praksi pa – gradi se (pre)malo in zelo počasi. Projekt hromijo birokratski zapleti, najbolj kritičen del je pridobivanje dokumentacije za gradbena dovoljenja. Še preden je država zares začela graditi, je v zgolj dveh letih – toliko je namreč minilo od potrjene časovnice v državnem zboru – že pridelala najmanj eno leto zamude. Kako je mogoče, da imamo na projektu, ki je ocenjen na 2,3 milijarde evrov, po 19 letih odprto zgolj eno gradbišče in zgrajenih le nekaj začetnih metrov nove hitre ceste med Avstrijo in Hrvaško?

Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu sončne elektrarne?

13. 04. 2023 00.15

Ključne razlike med solarnimi moduli različnih proizvajalcev se pokažejo šele pri njihovem delovanju in življenjski dobi.

Pritisk migrantov se stopnjuje, Italija in Avstrija se vse bolj 'zapirata'

12. 04. 2023 15.11

Tržaška policija je letos v prvih treh mesecih izsledila okoli 2600 migrantov, ki so v Italijo vstopili prek Slovenije, je dejal tržaški prefekt Pietro Signoriello. Gre za več kot štirikratno rast v primerjavi z enakim obdobjem lani. V tej luči je Signoriello odločitev vlade o razglasitvi izrednih razmer označil kot zelo pozitivno. Medtem, ko Italija Slovenijo poziva k sprejemanju migrantov, Avstrija namerava znova podaljšati nadzor na meji s Slovenijo in Madžarsko za pol leta. Slovenija je ostro proti. Po naših informacijah je na mizi ideja, da bi enak nadzor na meji v obratni smeri lahko uvedla tudi Slovenija.

Klakočar Zupančičeva o predlogu za nov državni praznik

12. 04. 2023 16.59

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je sprejela predsednika Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) Petra Štiha in člana SAZU Franca Forstneriča. Predsednici sta v pogovoru med drugim predstavila tudi pobudo SAZU, da bi razglasili dan znanosti kot nov državni praznik, so sporočili iz DZ.