inšpektorji ZN

Bagdad zahteva prepoved poletov ameriških ''vohunskih'' letal
19. 11. 1998 11.06
Irak je pri Združenih narodih znova zahteval prepoved poletov ameriških ''vohunskih'' letal U-2, ki jih uporabljajo inšpektorji za razoroževanje, poroča danes uradna iraška agencija INA.

Vrnitev UNSCOM-a v Bagdad
17. 11. 1998 18.17
Inšpektorji posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (UNSCOM) so se vrnili v Bagdad. 86 inšpektorjev, ki so davi krenili iz Manama, kamor so se umaknili minuli teden pred morebitnimi zračnimi napadi na Irak, so prispeli na bagdadsko letališče, je sporočil dopisnik francoske tiskovne agencije. Z delom naj bi začeli danes ali v sredo.

V Bagdad so prispeli inšpektorji komisije UNSCOM
17. 11. 1998 10.55
Inšpektorji posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (UNSCOM) so se danes vrnili v Bagdad.

Kriza v Iraku popušča
16. 11. 1998 09.56
Varnostni svet Združenih narodov je v nedeljo sprejel zagotovila Bagdada o takojšnem in brezpogojnem nadaljevanju nadzora iraškega razoroževanja. Ameriški vojaški napad na Irak, ki so ga nameravali izvesti v soboto, tako trenutno ni več aktualen. Generalni sekretar ZN Kofi Annan pa je sinoči v VS napovedal, da se bodo predstavniki človekoljubnih organizacij vrnili v Irak še danes. Irak je pozval k čimprejšnji in popolni izpolnitvi obveznosti, kar zadeva razorožitev. Vodja posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (UNSCOM) Richard Butler pa je napovedal, da se bodo inšpektorji komisije vrnili v Bagdad v torek.

Frlec in Albrightova po telefonu o Iraku
13. 11. 1998 16.13
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je v telefonskem pogovoru z zunanjim ministrom Borisom Frlecom izrazila zadovoljstvo nad intenzivnimi in konstruktivnimi pogovori med nedavnim obiskom premiera Janeza Drnovška v Washingtonu. Frlecu je želela predstaviti ameriška stališča do zaostrovanja iraške krize, pri čemer sta se strinjala, da je enotnost Varnostnega sveta ZN pri obravnavi Iraka izjemnega pomena.

UNSCOM bo umaknil iz Iraka 26 inšpektorjev
07. 11. 1998 11.05
Posebna komisija Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM) je sinoči odločila, da bo v prihodnjih dneh iz Bagdada umaknila 26 od svojih 120 stalnih inšpektorjev.

Skrit arsenal kemičnega in biološkega orožjav Iranu?
03. 11. 1998 08.40
Iraški predsednik Sadam Husein ima po trditvah iraškega prebežnika, ki se je zatekel v Veliko Britanijo, skrit arsenal kemičnega in biološkega orožja, s katerim niso seznanjeni niti ministri. V pogovoru, ki ga objavlja dnevnik The Guardian v današnji izdaji, je Abas al-Džanabi, ki trdi, da je nekdanji zasebni sekretar enega od sinov iraškega predsednika, izjavil, da dva Sadamova sinova vodita skriven odbor, ki nadzira brigado kakih 600 mož. Ti naj bi bili pristojni za skrivanje orožja pred inšpektorji ZN. Po al-Džanabijevih trditvah niti podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz ne ve, da omenjeno orožje obstaja.

Clinton opozoril Irak
02. 11. 1998 08.49
Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj ostro obsodil odločitev Iraka, da prekine sodelovanje z inšpektorji ZN za razoroževanje. Opozoril je, da gre za kršitev obveznosti, ki jih je sprejel Irak, in dodal, da so zdaj v odnosu z Bagdadom ''odprte vse možnosti''. Potem ko so se v zvezi z omenjenim vprašanjem sinoči že sestali svetovalci ameriškega predsednika za varnost, se bo Clinton danes srečal še s svetovalci za zunanjo politiko. Na posvetu naj bi sodelovali državna sekretarka Madeleine Albright, obrambni minister William Cohen, ki je prekinil azijsko turnejo, predsednikov svetovalec za nacionalno varnost Sandy Berger, direktor CIA George Tenet in poveljnik vrhovnega poveljstva združenih ameriških sil, general Henry Shelton.

Irak vztraja pri svoji odločitvi
01. 11. 1998 12.58
Irak ne bo preklical odločitve o prekinitvi sodelovanja z mednarodnimi inšpektorji razoroževanja, kot zahteva Varnostni svet Združenih narodov, je danes napovedal iraški podpredsednik Taha Jasin Ramadan.

Irak je imel implozijsko opremo za štiri atomske bombe
30. 09. 1998 09.53
Inšpektorji Združenih narodov so Washington v letih 1996 in 1997 obvestili, da je Irak izdelal štiri implozijske bombe, ki jim je manjkal le obogateni uran, da bi bile atomske bombe, piše v sredini izdaji časnik The Washington Post.

Inšpektorji komisije ZN za razorožitev Iraka nadaljujejo delo
07. 08. 1998 11.10
Dve skupini inšpektorjev posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (Unscom) danes nadaljujejo delo, poroča francoska tiskovna agencija. Sicer po poročanju ZN Bagdad tudi včeraj ni onemogočal dela inšpektorjev komisije Unscom.

Butler v New Yorku, poročilo o Iraku danes v VS
06. 08. 1998 15.02
Vodja inšpektorjev posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (Unscom), Avstralec Richard Butler, se je v sredo popoldne po ameriškem času vrnil v New York na sedež OZN. Po pogovoru z generalnim sekretarjem Kofijem Annanom je položaj po zaostritvi odnosov z Irakom predstavil tudi predsedniku Varnostnega sveta, slovenskemu veleposlaniku ZN Danilu Tuerku.

Varnostni svet: Sankcije proti Iraku ostajajo
28. 04. 1998 19.19
Gospodarske sankcije proti Iraku, ki jih je Varnostni svet ZN uvedel leta 1990, ostajajo nespremenjene, je po enodnevnem zasedanju v New Yorku povedal predsedujoči VS ZN, Japonec Hisaši Ovada. "V Varnostnem svetu ni bilo konsenza za spreminjanje sankcij," je povedal Ovada v ponedeljek po krajevnem času, potem ko je VS preučil poročili komisije ZN za razorožitev Unscom in Mednarodne agencije za jedrsko energijo.

Annan upa v nadaljnje iraško sodelovanje v pregledu predsedniških mest
27. 03. 1998 17.39
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes v Ženevi izjavil, da po prvem pregledu spornega predsedniškega mesta, ki so ga izvedli izvedenci ZN, pričakuje, da bo Irak "ohranil" vzpostavljeno sodelovanje z inšpektorji ZN za razorožitev. "Pogovarjal sem se z Richardom Butlerjem in vse dobro poteka. Butler je prepričan, da gre za novo raven sodelovanja, za katero upamo, da jo bo moč obdržati," je dejal Annan. Izvedenci ZN sicer danes skupaj z diplomati, ki jih spremljajo, v skladu s sporazumom v Bagdadu nadaljujejo svoje preglede.

Svet guvernerjev IAEA o inšpekcijah v Iraku
16. 03. 1998 16.48
Svet guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je danes začel enotedensko zasedanje, katerega osrednja tema so inšpekcije agencije IAEA v Iraku in Severni Koreji. Udeleženci bodo razpravljali tudi o ukrepih za izboljšanje jedrske varnosti ter sodelovanju z organizacijo za prepoved jedrskih poskusov.

Inšpektorji ZN opravili pregled v Iraku
06. 03. 1998 10.02
Skupina ameriškega inšpektorja Združenih narodov Scotta Ritterja, ki mu je Bagdad januarja preprečil delo, je zgodaj davi opravila pregled v Iraku, poroča AFP. Med preiskovalci je bil po besedah očividcev tudi inšpektor Scot Ritter, ki je v četrtek prišel na novo misijo v Irak. Ob vrnitvi v generalštab Unscoma v Bagdadu davi ob 7. uri po krajevnem (5. uri po srednjeevropskem) času preiskovalci niso dajali izjav.

Strokovnjaki ZN pregledujejo štirinajst objektov v Iraku
26. 02. 1998 17.10
Inšpektorji komisije ZN za razoroževanje Iraka (UNSCOM) so danes pregledali štirinajst objektov v Iraku, je sporočil general Husam Mohamad Amin, vodja iraškega organa, ki je pristojen za sodelovanje z UNSCOM.

ZDA želijo biti gotove, da bo Irak spoštoval sporazum
25. 02. 1998 09.53
Veleposlanik Združenih držav Amerike pri Združenih narodih Bill Richardsom je sinoči za ameriško televizijo povedal, da ZDA želijo biti gotove, da Irak v sporazumu, podpisanem v ponedeljek z Združenimi narodi, ne bo našel kakih "lukenj". Ameriško administracijo po njegovih besedah skrbi natančna vloga inšpektorjev v sestavi posebne komisije ZN za razorožitev (UNSCOM), ki naj bi jo pri pregledih predsedniških palač v Iraku spremljali nekateri diplomati. ZDA menijo, da bi morali nadzor nedvoumno voditi inšpektorji.

Vojaške enote ostajajo v Zalivu
24. 02. 1998 10.04
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes v Beli hiši dejal, da ZDA sprejemajo dogovor, ki ga je generalni sekretar ZN Kofi Annan sklenil v Irak. Kljub temu pa je Clinton ukazal vojaškim enotam v Perzijskem zalivu, naj ohranijo najvišjo stopnjo pripravljenosti za primer, če Irak sporazuma ne bo spoštoval.

Ilegalna trgovina med Rusijo in Irakom?
12. 02. 1998 09.39
Inšpektorji ZN za nadzor razoroževanja so po pisanju časnika Washington Post v Iraku našli dokaze o ilegalni trgovini med Rusijo in Irakom. Kot poroča časnik v četrtkovi izdaji, naj bi ruska vlada Iraku prodala tehnične naprave v vrednosti več milijonov dolarjev, ki naj bi služili izdelavi biološkega orožja. Časnik ni navedel vira podatkov.

Inšpektorji ZN končali tehnične pogovore
07. 02. 1998 12.29
Skupina strokovnjakov ZN za rakete in kemično orožje je končala pogovore v Iraku in zapustila Bagdad, so danes sporočili iz urada ZN v iraški prestolnici. Tehnični pogovori, za katere se je pri svojem zadnjem obisku v Bagdadu dogovoril vodja razorožitvene komisije ZN Richard Butler, so trajali šest dni.

Iraški parlament brez odločitev
02. 02. 1998 14.00
Iraški parlament na današnji izredni seji, posvečeni krizi med Irakom in ZN oziroma ZDA, ni sprejel nobene odločitve. To naj bi storil v prihodnjih dneh.

Varnostni svet enoten v obsodbi Iraka
25. 01. 1998 13.01
Varnostni svet OZN je pokazal visoko stopnjo soglasja o potrebi po odločnem odgovoru Iraku, ki onemogoča delo inšpektorjev komisije ZN - UNSCOM. Po mnenju slovenskih diplomatov v VS pa v kratkem ni moč pričakovati nove resolucije, čeprav si predvsem ZDA želijo na določen način kaznovati režim Sadama Huseina.

Inšpektorji ZN zapustili Irak
16. 01. 1998 10.11
Sporna skupina inšpektorjev Združenih narodov pod vodstvom Američana Scotta Ritterja je danes zapustila Irak. Predstavnik Združenih narodov Charles Duelfer je za ameriško tv-mrežo CNN povedal, da gre za "preprosto in praktično odločitev, ki sloni na logistiki". Ritterjevi skupini je Bagdad onemogočil delo in ji očital, da je v njej preveč Američanov in Britancev. Ritterju pa je očital, da je vohun.

Inšpektorji ZN že drugi dan ne morejo delati
14. 01. 1998 10.19
Irak skupini inšpektorjev ZN pod vodstvom Američana Scotta Ritterja vnovič ni dovolil pregleda svojih naprav. Omenjena skupina danes že drugi dan zapored ni mogla na delo. Ritter je povedal, da iraške oblasti njegovi skupini niso dodelile spremljevalcev, čeprav je skupina to v torek zahtevala. Bagdad preprečuje delo omenjene skupine inšpektorjev, ker je večina njenih članov Američanov.

Varnostni svet spet o iraški krizi
26. 11. 1997 09.52
Varnostni svet Združenih narodov se bo morda danes sestal in razpravljal o iraški krizi, četudi sestanek uradno še ni potrjen. Seja VS je bila namreč včeraj odpovedana v pričakovanju napovedanih novih ruskih predlogov za razpravo o svoji uradni reakciji na petkovo poročilo komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). Vendar pa tudi ruska delegacija čaka na navodila iz Moskve. Rusija v ponedeljek namreč ni sprejela kratkega besedila, ki ga je predlagala Velika Britanija, in je zahtevala daljše besedilo, v katerem naj bi poleg problemov omenili tudi napredek v procesu razoroževanja, ki ga je UNSCOM zabeležil v Iraku in omenil v svojem poročilu. Ameriški obrambni minister William Cohen pa je za CNN izjavil, da so Iračani v zadnjih šestih letih večkrat lahko uganili, kam bodo šli inšpektorji ZN za razoroževanje. Irak še vedno zavrača dostop inšpektorjev ZN do predsedniških palač.