industrijo

Počasnejše gospodarsko okrevanje

11. 10. 2001 00.00

Poročilo Združenih narodov Svetovni gospodarski in družbeni pregled 2001 napoveduje, da bodo imeli teroristični napadi na ZDA dolgoročne gospodarske posledice na ves svet.

Denarne kazni za industrijsko onesnaževanje

05. 10. 2001 00.00

Direktorat evropske komisije za okolje je izdal nove predloge za trgovanje z dovoljenji za emisije ogljikovega dioksida, s katerimi želi vzpostaviti večji nadzor nad industrijo.

Prva izstrelitev satelitov z Aljaske

01. 10. 2001 00.00

Po številnih preložitvah v zadnjem mesecu so danes na novem ameriškem vesoljskem izstrelišču Kodiak izvedli prvo vesoljsko izstrelitev.

Direktorji letalskih družb varčujejo

28. 09. 2001 00.00

Direktorji treh ameriških letalskih družb so se odločili, da si do konca leta zaradi finančnih težav njihovih družb ne bodo izplačevali plač.

Strožji varnostni ukrepi na letalih

27. 09. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je predstavil načrt za nove varnostne ukrepe na ameriških letalih, ki bodo Američane skušali prepričati, da je leteti varno.

Klavniška industrija na udaru

25. 09. 2001 00.00

Klavniška industrija se otepa bremen plačevanja stroškov za uničevanje klavniških odpadkov. S 1.oktobrom bodo morale klavnice začeti plačevati še za sežig kostno-mesne moke.

Tečaji delnic še naprej padajo

21. 09. 2001 00.00

Tečaji delnic na tokijski borzi so se v povprečju znižali in tako sledili gibanjem delnic na borzi v New Yorku.

Dom koroškega orožarja

08. 09. 2001 00.00

Helmut Mathe, ki je osumljen, da je naročnik skoraj 50-ih ton orožja, ki so ga v začetku tedna zasegli v Luki Koper, živi v idilični vasici ob Vrbskem jezeru. Tam ima tudi manjšo gostilno in delavnico, med sovaščani pa velja za korektnega trgovca.

Tudi v opoziciji za Nato

22. 08. 2001 00.00

Nova Slovenija ima vstop v EU in zvezo Nato za prioriteti, vendar opozarjajo na premalo poudarjene koristi vstopa v Nato. Podobnega mnenja so tudi v SLS+SKD, ki pa zagovarjajo predhodne referendume.

Lesna Slovenj Gradec prodaja hčerinsko družbo

14. 07. 2001 00.00

Lesnoindustrijsko podjetje Lesna iz Slovenj Gradca je v petek objavilo razpis za prodajo hčerinske družbe Tovarna stavbnega pohištva Radlje. Zainteresirani ponudniki morajo svoje ponudbe na sedež Lesne poslati najkasneje v osmih dneh po objavi. Sicer pa morajo za resnost ponudbe položiti varščino v višini treh milijonov tolarjev, v ponudbi pa poleg cene navesti tudi podatke o dosedanjem poslovanju z družbo ter poslovni načrt za pet let, in sicer s poudarkom na predlogu razvojne strategije, širitvi tržnega deleža oziroma pridobitvi novih delovnih mest.

O sodelovanju med MORS in GZS

03. 07. 2001 00.00

Predstavniki ministrstva za obrambo so na današnji seji izvršilnega odbora sekcije obrambne industrije pri GZS sogovornike seznanili s pripravami smernic sporazuma, s katerim se želi institucionalizirati in olajšati sodelovanje med omenjenim ministrstvom in Gospodarsko zbornico Slovenije (GZS) na področju obrambne industrije. Tovrstni sporazum je po besedah predstavnikov obrambnega ministrstva nujno potreben, saj se vsako leto soočajo s težavami pri uresničevanju različnih aktivnosti, ki jih izvaja gospodarska zbornica, sofinancira pa jih obrambno ministrstvo. Osnutek sporazuma naj bi bil konec avgusta že predmet usklajevanj med ministrstvom in gospodarsko zbornico, septembra pa naj bi bil že povsem oblikovan.

Odstop severnoirskega premiera

01. 07. 2001 00.00

Zmerni severnoirski protestant David Trimble je uresničil svoje napovedi, da bo odstopil s položaja predsednika severnoirske vlade, če se Irska republikanska armada do 1. julija ne bo začela razoroževati. Trimble je za svojega naslednika predlagal Rega Empyja, ki v severnoirski vladi opravlja dolžnosti ministra za industrijo in trgovino, obenem pa izrazil pripravljenost, da ponovno nastopi položaj, vendar "le če se na Severnem Irskem ne bo več uporabljalo orožje". Svojo odločitev je še pojasnil z "zaskrbljenostjo glede možnosti popolne uresničitve mirovnega sporazuma iz leta 1998, ki predvideva razorožitev tako protestantskih kot katoliških milic v pokrajini". Britanski premier Tony Blair je izrazil obžalovanje zaradi Trimblovega odstopa. Dejal je, da je bil Trimble dober premier in dodal, da razume razloge, zaradi katerih je odstopil.

Chirac v Rusiji

01. 07. 2001 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac je prispel v Sankt Peterburg, prvo postajo tridnevnega obiska v Rusiji, med katerim bo obiskal še Moskvo in vesoljski center v Samari. Na letališču v Sankt Peterburgu je predsednika Chiraca in njegovo soprogo Bernadette sprejel podpredsednik ruske vlade Ilja Klebanov. To je prvi obisk francoskega voditelja v Rusiji po prihodu ruskega predsednika Vladimirja Putina na oblast januarja lani. Spremljajo ga ministri za zunanje zadeve, promet, raziskave in industrijo, pa tudi številčna delegacija direktorjev francoskih podjetij.

Obisk v Velenju

30. 06. 2001 00.00

Velenjski Premogovnik, ki se slavnostno pripravlja na praznovanje 3. julija - dneva rudarjev, je obiskal bosanskohercegovski minister za energijo, rudarstvo in industrijo Hasan Bečirović. Skupaj z direktorjem Premogovnika Francem Žerdinom si je ogledal delo na odkopih ter se z vodstvom velenjskih rudarjev pogovarjal o organizaciji, tehnologiji in varnosti dela v rudniku.

Compaq se preusmerja

27. 06. 2001 00.00

Največji proizvajalec osebnih računalnikov na svetu Compaq, ki ga tarejo finančne težave zaradi vedno manjšega povpraševanja po osebnih računalnikih na svetovnem trgu, bo težišče svoje proizvodnje preusmeril na ponudbo rešitev v informacijski tehnologiji. V skladu z novo strategijo bo tako Compaq del proizvodnje računalniške strojne opreme nadomestil s proizvodnjo in prodajo posebne programske opreme in računalniških paketov za industrijo.

Compaq spreminja težišče proizvodnje

26. 06. 2001 00.00

Največji proizvajalec osebnih računalnikov na svetu Compaq, ki ga tarejo finančne težave zaradi vedno manjšega povpraševanja po osebnih računalnikih na svetovnem trgu, bo težišče svoje proizvodnje preusmeril na ponudbo rešitev v informacijski tehnologiji. V skladu z novo strategijo bo tako Compaq del proizvodnje računalniške strojne opreme nadomestil s proizvodnjo in prodajo posebne programske opreme in računalniških paketov za industrijo. Kot pravi generalni direktor Compaqa Michael D. Capellas, je cilj nove strategije povečati rezultate poslovanja družbe, tako da bo nova dejavnost k skupnemu poslovanju namesto sedanje ene petine prispevala eno tretjino v naslednjih treh do štirih letih.

Ustanovljen strokovni svet za Rusijo

14. 06. 2001 00.00

Pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) je bil v sredo, 13. junija, ustanovljen strokovni svet za gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Rusijo, ki mu sopredsedujeta predsednik GZS Jožko Čuk in nekdanji slovenski veleposlanik v Rusiji Sašo Geržina. Svet, ki je posvetovalno telo in ga sestavljajo predstavniki gospodarstva, državnih inštitucij, GZS in drugi strokovnjaki, je sprejel pobudo za oblikovanje strategije razvoja gospodarskega sodelovanja z Rusijo, obenem pa pozdravil možnost, da se v pogajanja o poravnavi klirinškega dolga med vladama Slovenije in Rusije vključijo tudi rešitve, ki bi bile v interesu slovenskega gospodarstva in bi pomembno prispevale k razvoju gospodarskega sodelovanja z Rusijo.

Blair presenetil s spremembami

09. 06. 2001 00.00

Britanski premier Tony Blair je po spektakularni zmagi na četrtkovih volitvah v spodnji dom britanskega parlamenta bolj radikalno preoblikoval britansko vlado, kot je bilo pričakovati. V britanski in svetovni javnosti najbolj odmeva včerajšnja zamenjava evroobmočju naklonjenega zunanjega ministra Robina Cooka z nekdanjim notranjim ministrom Jackom Strawom, ki je do EU precej bolj zadržan. Cook bo odslej vodil spodnji dom britanskega parlamenta. To mesto je sicer ministrsko, Cook pa ostaja član Blairovega kabineta, vendar bo njegov status precej nižji. Konservativni britanski tisk je razrešitev Cooka označil kot hud udarec za "evrofrakcijo", medtem ko je EU nenaklonjeni tabloid the Sun pisal o "prijetnem presenečenju".

Kučan v Grčiji

06. 06. 2001 00.00

Predsednik grškega parlamenta Apostolos Kaklamanis je po pogovorih s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom v Atenah dejal, da Slovenija izpolnjuje vse potrebne pogoje za vključitev v Evropsko v prvem krogu širitve, tako kot Ciper. Dodal je, da si želi grški parlament ob sprejemu Slovenije in drugih novih članic hkrati tudi sprejetje Cipra, ker bi s tem pomagali rešiti ciprsko vprašanje, če to do takrat še ne bi bilo rešeno. To je po besedah Kaklamanisa razlog, zakaj grški parlament ne bo mogel ratificirati nobenega drugega pridružitvenega sporazuma, če Ciper ne bo sprejet v EU v prvem krogu širitve. Poudaril je tudi, da to dejstvo nima nikakršne zveze z željo Grčije, da bi Slovenijo videli v EU, temveč pomeni le, da je nesprejemljivo, da bi bila EU talka Turčije, ki zaseda 40 odstotkov Cipra. Predsednik Kučan, ki je po srečanju s Kaklamanisom izrazil pričakovanje, da bo grški parlament istočasno ratificiral sporazum o članstvu v EU s Ciprom in Slovenijo, je v izjavi za slovenski novinarki izrazil pričakovanje, da bo v EU prevladalo stališče, da bodo Ciper sprejeli ne glede na odprto vprašanje njegovega statusa, ki se rešuje že 30 let, kar bi omogočilo normalno ratifikacijo pridružitvenih sporazumov vseh drugih članic. V nasprotnem primeru pa bi se znalo zgoditi, da bi ratifikacijo blokiral grški parlament.

Prevent v Braziliji

21. 05. 2001 00.00

Po odprtju proizvodnje v Bosni in Hercegovini, Moldaviji in na Hrvaškem slovenjgraška družba Prevent odpira podjetje tudi na južnoameriškem trgu. Predsednik uprave Preventa Jože Kozmus je dejal, da bodo v brazilskem mestu Cambui odprli podjetje Prevent Thierry Brasil, ki bo proizvajalo avtomobilske sedežne prevleke za brazilsko avtomobilsko industrijo, v začetku predvsem za Volkswagen, kasneje pa tudi za ostale proizvajalce.

Nokia presegla pričakovanja

11. 05. 2001 00.00

Največji proizvajalec mobilnih telefonov na svetu, finska Nokia, načrtuje, da bo v prvi polovici prihodnjega leta na svetovnem trgu prodal približno milijardo mobilnih telefonov. Nokia je leta 2000 na svetovnem trgu prodala 700 milijonov aparatov, samo v prvem četrtletju letošnjega leta pa kar 770 milijonov, kar je bistveno preseglo pričakovanja. Po besedah izvršnega direktorja finske Nokie Jorme Ollile, želi družba tržni delež povečati predvsem na Kitajskem, kjer mobilne telefone uporablja približno milijon ljudi, število uporabnikov pa se vsako leto podvoji. S takšno kontinuirano rastjo bo Kitajska, kjer je družba v lanskem letu zabeležila 2,8 milijarde dolarjev prometa, postala vodilna država na področju uporabe Nokiinih mobilnih telefonov. Sicer pa lahko Nokia v bližnji prihodnosti poveča svoj tržni delež na svetovnem trgu na več kot 40 odstotkov, je prepričan Ollila. Tržni delež Nokie se je na svetovnem trgu v prvem četrtletju povečal na 37 odstotkov. Pri družbi se zavedajo tudi negativnega vpliva, ki ga ima pešanje svetovnega gospodarstva na telekomunikacijsko industrijo.

Nokia načrtuje 40-odstotni tržni delež

05. 05. 2001 00.00

Izvršni direktor finske Nokie Jorma Ollila je na letnem srečanju investitorjev v Frankfurtu ponovno potrdil, da lahko Nokia, največji proizvajalec mobilnih telefonov na svetu, v bližnji prihodnosti poveča svoj tržni delež na svetovnem trgu na več kot 40 odstotkov. Tržni delež Nokie se je na svetovnem trgu v prvem letošnjem četrtletju povečal na 37 odstotkov, večji delež pa bo Nokia po Ollilinih besedah dosegla, ko bo dobila pomembnejše mesto na trgih Koreje in Japonske.

Dell najuspešnejši pri prodaji

21. 04. 2001 00.00

V prvem letošnjem trimesečju je največ osebnih računalnikov po svetu prodal ameriški proizvajalec Dell Computer. Dell je tako postal svetovni tržni vodja pri prodaji osebnih računalnikov - prodal je 4,2 milijona osebnih računalnikov -, celotna industrija pa je prvič v zgodovini zabeležila padec prodaje v ZDA.

Turisti se izogibajo Velike Britanije

14. 04. 2001 00.00

Zaradi številnih nevšečnosti, ki jih povzroča epidemija slinavke in parkljevke, Britanci bolj množično kot običajno potujejo na velikonočne počitnice v tujino in tako posredno povečujejo nevarnost prenosa bolezni. Medtem pa je turizem na Otoku, ki se ga poleg tujih vse bolj izogibajo celo domači gosti, že skoraj popolnoma zamrl.

Julon posluje po načrtih

03. 04. 2001 00.00

Podjetje Julon, ki je v večinski lasti italijanske skupine Bonazzi, je v lani ustvarilo za nekaj več kot 20 milijard tolarjev prihodkov od prodaje in za približno 1,17 milijarde tolarjev čistega dobička. Na redni letni skupščini delničarjev, ki bo 4. maja letos, bodo delničarji odločali o nekaterih predlogih uprave in nadzornega sveta, med drugim tudi o razporeditvi lanskega dobička v rezervni sklad družbe, so sporočili iz Julona.

Mamljivo v MGLC

03. 04. 2001 00.00

Gašper Jemec, Damijan Kracina, Mojca Osojnik, Borut Popenko, Miha Štrukelj, Katarina K. Toman, Petra Varl in Sašo Vrabič so mladi umetniki, katerih dela je kustosinja Lilijana Stepančič izbrala za predstavitev na razstavi, ki so jo pod naslovom Mamljivo odprli v Mednarodnem grafičnem likovnem centru v Ljubljani. Razstavljena dela brez vrednostnega razlikovanja združujejo razne kontekste globalnega sveta: televizijo, kič, modernizem, industrijo zabave, reklamo in umetniški svet.

Qantas napovedal odpuščanje delavcev

01. 04. 2001 00.00

Avstralska letalska družba Qantas bo morala najverjetneje odpustiti še več svojih delavcev, saj skuša zmanjšati stroške, da bi lahko bila bolj konkurenčna novim cenejšim letalskim družbam, je povedal izvršni direktor Qantasa Geoff Dixon, ki je ocenil tudi, da obstaja možnost za opustitev enot, ki niso nujno potrebne za glavno dejavnost letalske družbe.

Fructal ima novo upravo

30. 03. 2001 00.00

Novi nadzorni svet Fructala - skupščina delničarjev ga je imenovala včeraj - je odpoklical sedanjo upravo Fructala in za novega predsednika uprave omenjene ajdovske družbe imenoval direktorja splošnega sektorja in člana uprave Uniona Marijana Mira. Nova predsednica nadzornega sveta Frančiška Hunjet je na novinarski konferenci po seji povedala, da je bilo imenovanje novega vodstva podjetja potrebno, ker dosedanja uprava v vseh teh mesecih ni bila dovolj kooperativna in je škodno vplivala na načrte obeh podjetij.

Tetra Laval namerava kupiti Sidel

30. 03. 2001 00.00

Vodilno svetovno podjetje na področju predelovalne in pakirne opreme za tekoča živila, podjetje Tetra Laval SA, je včeraj objavilo javno ponudbo za odkup delnic podjetja Sidel, enega vodilnih svetovnih proizvajalcev opreme za proizvodnjo plastenk, po ceni 50 evrov za delnico. Ponudbo je priporočil upravni odbor podjetja Sidel in pomeni za 32 odstotkov višji tečaj od trimesečnega povprečja delnic in za 52 odstotkov višji tečaj od zaključnega tečaja delnic na dan pred objavo Tetra Lavala za odkup delnic. Transakcija bo realizirana le v primeru odkupa vsaj 50,01 odstotka delnic.

Microsoftova mobilna strategija

26. 03. 2001 00.00

V svojem uvodnem nagovoru na sejmu CTIA Wireless 2000 je Steve Ballmer, izvršni direktor podjetja Microsoft, predstavil Microsoftovo vizijo mobilnosti in obenem priložnost izkoristil za najavo vrste ključnih tehnologij, ki bodo to vizijo spremenile v resničnost. Poudaril je pomembnost sodelovanja med industrijo programske opreme in proizvajalci brezžičnih tehnologij. Microsoft namreč želi mobilnim uporabnikom ponuditi tehnologije in storitve, ki jim bodo omogočale dostop do ključnih podatkov, ki jih potrebujejo pri svojem delu.