industrijo

Z novo investicijo povečujejo proizvodnjo
27. 12. 2000 00.00
V podjetju Stroj Radlje, v katerem je zaposlenih 175 delavcev, bodo letos ustvarili za 9,3 milijona nemških mark bruto prihodov iz prodaje, kar bo za približno deset odstotkov več kot lani. Podjetje 83 odstotkov prihodkov ustvari z izvozom, predvsem v Avstrijo in nekaj tudi v Nemčijo, preostali delež prihodkov pa prek poslov za livarsko industrijo ustvarijo doma. Direktor Tovarne industrijske opreme Stroj Radlje Erik Mravljak je še povedal, da jim je letos na domačem trgu uspelo povečati prodajo v programu delovnih orodij in priključkov za gradbene in komunalne stroje, komunalne pluge ter bagrske priključke in orodja. Prav tako so na domačem trgu uspeli povečati tudi prodajo mini bagerjev podjetja Neuson iz Avstrije, enega večjih kupcev sestavnih delov, ki jih izdelujejo v Stroju Radlje.

Cenejši internet na Kitajskem
25. 12. 2000 00.00
Kitajska bo z začetkom novega leta znižala cene telefonskih pogovorov s tujino in povezav z internetom za polovico, je danes poročala tiskovna agencija Xinhua. Cene pogovorov v mobilnih omrežjih in notranjih klicev bodo ostale nespremenjene. Cene telefonskih pogovorov s tujino bodo po novem letu znašale en dolar na minuto. Za klice v Hong Kong, Macao in Tajvan pa bo veljala enotna tarifa 0,25 dolarja na minuto.

Višja rast bruto domačega proizvoda
25. 12. 2000 00.00
Rusija bo letos zabeležila višjo rast bruto domačega proizvoda, kot je bilo sprva pričakovano. Po poročanju ruske tiskovne agencije Itar- Tass je ruski minister za gospodarski razvoj in trgovino German Gref izjavil, da bo letna rast presegla tudi najbolj optimistična pričakovanja, in napovedal 7,6-odstotno rast.

Ameriški kongres potrdil proračun
16. 12. 2000 00.00
S precejšnjo zamudo je Ameriški kongres končno potrdil predlog 1,8 bilijona dolarjev vrednega proračuna za fiskalno leto 2001, ki se je začelo s prvim oktobrom letos. Bela hiša in republikanska večina v obeh domovih 106. kongresa sta šele sinoči dosegla sporazum o zadnjem od skupaj trinajstih proračunskih zakonov, ki zadeva 351 milijard dolarjev, namenjenih ministrstvu za delo, izobraževanje in zdravstvo ter z njimi povezane vladne programe. Administracija predsednika Billa Clintona si je želela še okrog 3,6 milijard več, vendar je na koncu privolila v 13 milijard dolarjev večjo porabo kot v fiskalnem letu 2000. Kar dve tretjini proračunskih sredstev bodo namenili utrjevanju pokojninskega sistema in odplačevanju obresti za nacionalni dolg, poraba pa znaša 634,5 milijarde dolarjev.

V Hollywoodu osnovali novo nagrado
06. 12. 2000 00.00
V Hollywoodu so osnovali novo nagrado, ki jo bodo v prihodnje podeljevali desetim "najbolj izstopajočim" filmom leta. Z nagradami namerava ameriški filmski inštitut nagraditi tiste filmske stvaritve, ki prispevajo k napredku filmske industrije, navdihujejo tako ustvarjalce kot gledalce ali pomembno zaznamujejo družbo.

Na Japonskem odstopila vlada
05. 12. 2000 00.00
Na Japonskem je danes odstopila vlada, da bi lahko premier Joširo Mori izvedel napovedane spremembe v vladi. Mori naj bi še nocoj predstavil svoj novi kabinet. Japonski mediji poročajo, da bodo dosedanji ključni ministri, med njimi finančni minister Kiči Mijazava in zunanji minister Johei Kono, ostali na svojih položajih. Nekdanji premier Rjutaro Hašimoto naj bi postal novi minister za reformo uprave. Spremembe v vladi so posledica novega zakona o vladi, ki predvideva zmanjšanje ministrstev s 23 na 13. Novi minister za gospodarstvo, industrijo in informacijsko tehnologijo bo Fukuširo Nukaga. Politični opazovalci menijo, da želi dokaj nepriljubljeni Mori s spremembami okrepiti ugled vlade.

Mori predstavil nov kabinet
05. 12. 2000 00.00
Japonski premier Joširo Mori je preoblikoval vladni kabinet, vendar pa bo večina pomembnih ministrov v novi vladi ostala na položaju, med njimi zunanji minister Johei Kono, finančni minister Kiči Mijazava in industrijski minister Takeo Hiranuma. Vodja vplivne skupine v Morijevi liberalnodemokratski stranki, nekdanji premier Rjutaro Hašimoto, pa bo novi minister za reformo uprave. Novi minister za gospodarstvo, industrijo in informacijsko tehnologijo bo postal Fukuširo Nukaga.

Primera BSE v Sloveniji ni
21. 11. 2000 00.00
Primera bolezni norih krav oz. goveje spongiformne encefalopatije (BSE) kljub rednim testom Veterinarska uprava Republike Slovenije (VURS) v Sloveniji do danes še ni ugotovila, je povedal direktor VURS Zoran Kovač. VURS opravlja teste na živalih, ki kažejo nevrološke motnje, hkrati pa od leta 1996 opravlja tudi t.i. monitoring na naključno izbranih živalih, s čimer ugotavlja stanje v populaciji. Po besedah Kovača bo Slovenija z letom 2001 začela pregledovati goveje črede z novimi testi, s čimer bo lahko dokazala prisotnost oz. neprisotnost BSE pri govedu. Opravljanje testov je pomembno tudi zaradi približevanja Slovenije Evropski uniji.

Nova domene na internetu
17. 11. 2000 00.00
Včeraj, v četrtek so po dolgih dogovorih odobrili sedem novih končnic, vključno z .biz, .name in .info, ki bodo zmanjšali naval za .com končnicami. Takšno odločitev je sprejela družba Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) po pol desetletja diskusij. Doslej je namreč registriranih kakšnih dvajset milijonov .com imen. Dodatnih sedem končnic so prva večja sprememba od kar je bil v osemdesetih letih sistem razvit. Nove končnice bodo prišle v uporabo do sredine prihodnjega leta.

Obisk delegacije iz Črne gore
15. 11. 2000 00.00
Od danes do 19. novembra se bo na delovnem obisku v Republiki Sloveniji mudila delegacija Ministrstva za zdravstvo Republike Črne gore. Vodil jo bo minister za zdravstvo dr. Žarka Mićovića, v delegaciji pa bosta tudi strokovni direktor Kliničnega centra v Podgorici dr.Miodrag Pavlićić in svetovalka ministra za zdravstvo Slobodanka Krivokapić. Črnogorsko delegacijo bo gostil minister za zdravstvo spec. akad. st. Andrej Bručan, dr. med.

Od danes dražja elektrika
11. 11. 2000 00.00
Slovenska gospodinjstva morajo od danes plačevati električno energijo po za štiri odstotke višji ceni. Tako je na četrtkovi seji sklenila vlada, ki je hkrati podražila tudi dobavo elektrike industrijskim odjemalcem, in sicer za dva odstotka. Nova cena za gospodinjstva je tako 17,32 tolarja za kilovatno uro v višji (prej 16,66 tolarja) oz. 10,19 tolarja v nižji tarifi (prej 9,80 tolarja). K navedenim cenam je treba prišteti še 19-odstotni DDV. Prav tako se je podražila tudi priključnina, ki jo vsak mesec plačujejo gospodinjstva. Tisti, ki so doslej plačevali 917,81 tolarja priključnine na mesec, bodo odslej v ta namen odšteli 954,52 tolarja. Po novem bo cena električne energije za gospodinjski odjem dosegala 80,6 odstotka povprečne cene v EU (doslej 77,5 odstotka), medtem ko se bo cena za industrijske odjemalce približala povprečnim cenam v EU za 1,8 odstotne točke na 96,8 odstotka. Elektro Slovenija, ki je v imenu vseh elektrogospodarskih podjetij vložil zahtevek za zvišanje cen, je sicer predlagal podražitev električne energije že s 1. septembrom in to za 3,5 odstotka za gospodinjstva ter za odstotek za industrijo.

Aretacija državnega sekretarja
08. 11. 2000 00.00
Kriminalistična policija je sporočila, da je predvčerajšnjim popoldne zaradi suma kaznivega dejanja jemanja podkupnine v višini nekaj deset tisoč mark priprla dr. Borisa Šuštarja, državnega sekretarja na Ministrstvu za gospodarske dejavnosti. Šuštar je včeraj dopoldne v službo prispel v spremstvu policije, ki je v njegovi navzočnosti opravila preiskavo pisarne. Po tem je skupaj s kriminalisti zapustil prostore gospodarskega ministrstva.

Aretacija državnega sekretarja
07. 11. 2000 00.00
Kriminalistična policija je sporočila, da je včeraj popoldne zaradi suma kaznivega dejanja jemanja podkupnine v višini nekaj deset tisoč mark priprla dr. Borisa Šuštarja, državnega sekretarja na Ministrstvu za gospodarske dejavnosti. Šuštar je dopoldne v službo prispel v spremstvu policije, ki je v njegovi navzočnosti opravila preiskavo pisarne. Po tem je skupaj s kriminalisti zapustil prostore gospodarskega ministrstva.

Prevent z odpadki do energije
02. 11. 2000 00.00
V delniški družbi Prevent, ki združuje 18 hčerinskih družb, poleg zaščitnih sredstev letno izdelajo tudi prek dva milijona avtomobilskih prevlek za avtomobilsko industrijo v Evropi, kjer so si pridobili 15-odstotni tržni delež. Kljub računalniško vodenemu krojenju pa pri proizvodnji letno ostaja za 5000 ton ostankov blaga, ki v glavnem končajo na komunalnem odlagališču odpadkov v Mislinjski Dobravi. V ta namen so se v Preventu v skladu z evropskimi standardi odločili za najgospodarnejše ravnanje s tovrstnimi ostanki blaga. Po večletnem spremljanju svetovnih trendov se je kot najbolj ekološko sprejemljiva, energetsko koristna in ekonomsko učinkovita izkazala termična obdelava, saj najsodobnejša tehnologija omogoča uporabo visoke energetske vrednosti ostankov kot alternativnega vira energije za potrebe proizvodnje.

Slovenske železarne v združenju Eurofer
01. 11. 2000 00.00
Slovenske železarne so po večletnem dogovarjanju danes postale pridruženi član združenja evropskih proizvajalcev jekla Eurofer. Sporazum o tem so 2. oktobra podpisali predsednik združenja Ekkehard Schulz, generalni direktor združenja Ditrich von Hülsen ter predsednik uprave Slovenskih železarn

Nizek priliv tujih investicij
29. 10. 2000 00.00
Priliv tujih neposrednih investicij (TNI) v Slovenijo je že nekaj let na nizki ravni. Po mnenju domačih in tujih strokovnjakov glavno oviro za tuje investicije predstavlja neprijazno poslovno okolje in z njim povezane administrativne ovire. Direktor Urada za gospodarsko promocijo in tuje investicije Matej Kovač meni, da lahko Slovenija svoj ugled na področju TNI spremeni z bolj ofenzivno in transparentno privatizacijo, odpravo ovir za investicije, kar pomeni predvsem povečati ponudbo stavbnih zemljišč za industrijo, ter vzpostavitev verodostojnega sistema nepovratnih vzpodbud za TNI. Ob tem ocenjuje, če bo država ustrezno ukrepala, da se bo priliv TNI ob vstopu Slovenije v EU najverjetneje povečal in se s slabega enega odstotka bruto domačega proizvoda povzpel na tri odstotke.

Belorusija in Gazprom o izgradnji plinovoda
28. 10. 2000 00.00
Beloruska vlada in rusko plinsko podjetje Gazprom sta danes v Minsku podpisala dogovor o izgradnji plinovoda, prek katerega bi lahko ruski plin izvažali na evropske trge in pri tem obšli Ukrajino. Novi plinovod naj bi predvidoma potekal mimo beloruskega mesta Kobrin ter prek Poljske na Slovaško. Ukrajini se Gazprom želi izogniti, ker naj bi si ta plin nezakonito prilaščala.

Zmanjšanje japonske proizvodnje
27. 10. 2000 00.00
Japonska industrijska proizvodnja v septembru se je zmanjšala za 3,4 odstotka v primerjavi z letošnjim avgustom, ko je Japonska zabeležila rekordno povečanje proizvodnje, je sporočila japonska vlada. Septembrska industrijska proizvodnja, ki bi se po avgustovskih napovedih ekonomistov morala zmanjšati le za 2,5 odstotka, naj bi se po ocenah japonskega ministrstva za mednarodno trgovino in industrijo oktobra povečala za 3,4 odstotka v primerjavi s septembrom. Omenjeno ministrstvo kljub septembrskemu zmanjšanju industrijske proizvodnje trdi, da se rezultati industrijske proizvodnje izboljšujejo, kar naj bi pripomoglo k reševanju največje japonske gospodarske krize po drugi svetovni vojni.

Dobiček Gorenjske banke
26. 10. 2000 00.00
Gorenjska banka je v prvih devetih mesecih letos ustvarila za 1,4 milijarde tolarjev bruto dobička in dosegla 8,9-odstotno donosnost na kapital. Rezultati kažejo, da bodo letošnji načrti doseženi, v nekaterih delih celo preseženi. Bilančna vsota Gorenjske banke je konec septembra dosegla 153,3 milijarde tolarjev in je bila za 18 odstotkov višja kot ob koncu lanskega. Presegla je tudi povprečno zvišanje bilančnih vsot ostalih slovenskih bank.

Bled znova gosti najvišje vodilne
20. 10. 2000 00.00
Po besedah predsednika republike Milana Kučana najpomembnejša valuta prihodnosti ni niti ameriški dolar niti evropski evro, temveč je to, tako v Sloveniji kot tudi v Evropi, ideja. Produkcija idej je tudi po besedah osrednje osebnosti letošnjega Foruma najvišjih vodilnih, ki ga je pripravila blejska Poslovna šola, svetovno znanega profesorja managementa Pedra Nuena, priložnost za male države in podjetja, da lahko uspešno konkurirajo na svetovnem trgu. Sicer pa Nueno poudarja, da se podjetja danes nahajajo v obdobju prevlade kapitalskih trgov, ki med drugim cenijo inovacije, velik obseg prodaje ter racionalizacijo poslovanja podjetij. Kučan je v uvodnem nagovoru foruma - letos je njegova osrednja tema inovativnost podjetij v času prevlade kapitalskih trgov - poudaril tudi, da mora biti Slovenija prihodnosti novo "slovensko podjetje", v katerem bodo upravljalci razvoja Slovenije probleme znali spreminjati v razvojne izzive, kot jih znajo gospodarstveniki v najuspešnejših podjetjih. Politika bo namreč morala po Kučanovih besedah odgovoriti na vprašanje, kako razume državo in upravljanje z njo. Nueno poudarja, da danes večino industrijskih panog obvladuje nekaj podjetij, ki imajo večinske lastniške deleže na trgu. Navaja primer podjetij, ki izdelujejo razne dodatke za okus in konzervanse za živilsko industrijo in poudarja, da danes šest podjetij obvladuje približno 60 odstotkov svetovnega trga, medtem ko se približno 500 podjetij, ki se ukvarjajo z enako dejavnostjo, bori za preživetje z lokalnim delovanjem. Enaki trendi združevanja in prevzemanja podjetij so prisotni tudi v drugih indstrijah, kar je po Nuenovem mnenju med drugim posledica konkuriranja podjetij na globalnem trgu, zmanjševanja vseh oblik stroškov, zahtev po ekonomijah obsega ter nujnosti ustvarjanja vrednosti tako za lastnike podjetij, kot tudi za potrošnike. Potrošniki so namreč danes vse bolj obveščeni in s svojimi zahtevami pritiskajo na vodilne v podjetjih. Hkrati pa na vodilne delavce pritiskajo tudi lastniki. Podjetja se, da bi zadovoljila potrebe lastnikov in potrošnikov in povečala učinkovitost svojega poslovanja odločajo za racionalizacijo, ki po Nuenovih besedah pritegne kapital. Pri pridobivanju kapitalskih sredstev imajo sicer danes prednost velika podjetja, poudarja Nueno in dodaja, da imajo lažji dostop do kapitala tudi podjetja, ki imajo dobro vodstvo - Noeno poudarja, da mora biti vodstvo podjetja izjemno motivirano ter dobro plačano -, racionalen globalni razvoj, trdno bilanco stanja, ustrezno rast ter transparentno delovanje. Sicer pa Nueno poudarja še, da so današnji svetovni gospodarski temelji trdni, zato v bližnji prihodnosti ne pričakuje kakšnih večjih gospodarskih kriz. Letošnjega foruma Poslovna šola Bled, ki bo prihodnje leto praznovala 15. obletnico obstoja, se udeležuje približno 90 udeležencev iz desetih držav. Med njimi so po besedah direktorice šole Danice Purg vodilni managerji slovenskih in tujih podjetij, predstavniki ambasad in člani vlade, pridružili pa so se jim tudi managerji bolnišnic. Poleg predsednika države Kučana in profesorja Nuena, ki je hkrati tudi predsednik Mednarodne akademije za management, bosta na forumu inovativno politiko svojih podjetij predstavila tudi predsednik uprave Plive Željko Čovič in direktor razvoja v Krki Aleš Rotar. Sicer pa se bo danes popoldan v blejski Poslovni šoli končal tudi pettedenski seminar iz splošnega managementa Vodenje poslovnih procesov. Purgova bo tako diplome podelila 26 udeležencem seminarja iz šestih držav. Doslej je omenjeni seminar, ki je namenjen hitro napredujočim managerjem, ki prevzemajo strateške odgovornosti v podjetjih, končalo že 481 udeležencev iz 19 držav Evrope, Severne Amerike in Azije.

Kučan in Čuk na kongresu gospodarskih zbornic
19. 10. 2000 00.00
Predsednik države Milan Kučan in predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk se danes v Berlinu udeležujeta uradne otvoritve VIII. kongresa Združenja evropskih gospodarskih zbornic Eurochambres. Osrednji govornik na otvoritvi kongresa bo nemški predsednik Johannes Rau, spregovoril pa bo tudi predsednik Kučan.

Kučan in Čuk na kongresu gospodarskih zbornic
18. 10. 2000 00.00
Predsednik države Milan Kučan in predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk se bosta jutri v Berlinu udeležila uradne otvoritve VIII. kongresa Združenja evropskih gospodarskih zbornic Eurochambres. Osrednji govornik na otvoritvi kongresa bo nemški predsednik Johannes Rau, spregovoril pa bo tudi predsednik Kučan. Srečanja se bodo udeležili številni predstavniki vlad, vodstva evropskih nacionalnih gospodarskih zbornic, predstavniki velikih gospodarskih družb in predstavniki ustreznih parlamentarnih odborov.

Nuklearke v kandidatkah za članstvo
18. 10. 2000 00.00
Skupina za atomska vprašanja Evropske unije bo do konca leta pripravila poročilo o jedrski varnosti v vseh kandidatkah za članstvo, nato pa bo unija na ravni ministrskega sveta sprejela ustrezne zaključke, v katerih bo, če bo potrebno, kandidatkam svetovala izboljšave. To je danes po pogovorih s češkim zunanjim ministrom Janom Kavanom, s katerim sta govorila o češko-avstrijskih nesoglasij glede nuklearke v Temelinu, povedal evropski komisar za širitev Günter Verheugen. Pri tem je zatrdil, da ne gre za postavljanje novih pogojev v širitvenem procesu. Poročilo skupine za atomska vprašanja bo odgovorilo, ali kandidatke za članstvo pri jedrski varnosti sledijo praksi članic EU, ministrski svet pa nato po Verheugnovih besedah sprejel "ustrezne zaključke". Kot je razložil komisar, bo skupina za atomska vprašanja poročilo pripravila na podlagi študij, ki jih o vseh jedrskih elektrarnah v prosilkah za članstvo, torej tudi o nuklearki v Krškem, izdeluje Združenje zahodnoevropskih uprav za jedrsko varnost WENRA, kar pomeni izvedence iz držav članic EU z aktivno jedrsko politiko.

Seja odbora Združenje kovinske industrije
17. 10. 2000 00.00
Upravni odbor Združenja kovinske industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije je na seji največ pozornosti namenil problematiki zaposlovanja in usmerjanja v izobraževanje delavcev za kovinsko industrijo.

Predsednik GZS na zasedanju Eurochambers
13. 10. 2000 00.00
Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije, Jožko Čuk se bo od 18. do 20. oktobra 2000 v Berlinu udeležil osmega kongresa Združenja evropskih gospodarskih zbornic (Eurochambres). Predsednik Čuk bo na odboru zbornic držav kandidatk spregovoril o vlogi GZS v procesu približevanja Slovenije Evropski uniji, uresničevanju ekonomskega dela Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo in o vlogi zbornice v pogojih digitalne ekonomije. Poročal bo tudi o uresničevanju vloge GZS v ekonomsko-socialnem dialogu, k čemur se je posebej zavezalo 34 evropskih nacionalnih zbornic s podpisom evropske zbornične listine. Na treh kongresnih forumih bodo med drugim razpravljali o vprašanjih, kot so rast podjetja v pogojih globalizacije, vpliv širitve Evropske unije, konkurenčnost v Evropi, nova ekonomija, so sporočili iz GZS. Za Slovenijo in njeno gospodarstvo je posebno priznanje, da bo na otvoritvi kongresa poleg predsednika Zvezne republike Nemčije, Johannesa Raua, govoril tudi predsednik Republike Slovenije, Milan Kučan. Eurochambres prek nacionalnih zborničnih organizacij povezuje več kot 1300 evropskih zbornic za trgovino in industrijo. Gospodarska zbornica Slovenije je njegova članica od leta 1995. To vplivno zbornično združenje s sedežem v Bruslju predstavlja mrežo več kot 14 milijonov podjetij, od katerih je več kot 95 odstotkov malih in srednjih podjetij. Eurochambres je priznan partner Sveta EU, Evropske komisije, Evropskega parlamenta in Ekonomsko-socialnega komiteja EU pri zastopanju interesov gospodarstva. V njegovih odborih in komisijah sodelujejo strokovnjaki in vodilni poslovneži iz vse Evrope. Združenje koordinira tudi številne projekte, ki so namenjeni dvigu kvalitete zborničnih storitev v njegovem celotnem omrežju. Predsednik GZS Čuk se bo ob tej priložnosti sestal tudi s predstavniki nemških zbornic, pogovarjali pa naj bi se o možnostih razširitve ekonomskega sodelovanja tudi z drugimi nemškimi regijami, saj Slovenija sedaj pretežno sodeljuje le z Bavarsko in Baden-Württenbergom. Čuk se bo srečal tudi s predstavniki Konfederacije nemških delodajalcev (BDA), še dodajajo iz GZS.

O financiranju malih in srednjih podjetij
11. 10. 2000 00.00
V okviru Mednarodne konference o financiranju malih in srednjih podjetij, ki poteka od 10. do 13. oktobra 2000 v Hotelu Golf na Bledu, je bila danes organizirana tiskovna konferenca na isto temo. Na njej so sodelovali mag. Maja Tomanič Vidovič, državna sekretarka za malo gospodarstvo, MMGT, mag. Zdenka Kovač, direktorica Pospeševalnega centra za malo gospodarstvo, g. Peter Kastelic, nacionalni koordinator za SEP, g. Albin Kerec, predstavnik Zavoda RS za zaposlovanje.

Renault krepi prisotnost v Maroku
11. 10. 2000 00.00
Z odkupom 30 odstotkov kapitalskega deleža v maroški Državni investicijski družbi S.N.I., ki je pod nadzorom vodilne maroške industrijsko-finančne skupine ONA, je Renault povečal svoj kapitalski delež v Renault Maroko na 80 odstotkov. Renault je prevzel tudi podjetje SIAB, ki je Nissanov ekskluzivni uvoznik za Maroko in je bilo v lasti skupine ONA. Korak je del skupne strategije rentabilne rasti Renaulta in Nissana, po katerem naj bi bil vsak od partnerjev deležen pomoči podjetja, ki je na določenem tržišču močneje prisotno. Z Renaultovo pomočjo naj bi Nissan do leta 2005 povečal svoj tržni delež na 5 odstotkov.

Slovenski gospodarstveniki v Španiji
02. 10. 2000 00.00
Skupina slovenskih gospodarstvenikov bo v organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) jutri odpotovala na petdnevni obisk v Španijo, kjer bo obiskala Katalonijo in Baskijo. V Barceloni in San Sebastianu bo delegacija, v kateri je največ predstavnikov iz celjske regije, pod vodstvom podpredsednice GZS Marte Kos sodelovala na poslovni konferenci in opravila več pogovorov s predstavniki španskih podjetij.

Delegacija zadovoljna z obiskom
29. 09. 2000 00.00
Včeraj je slovenska gospodarska delegacija, ki jo vodi podpredsednica GZS, Marta Kos, obiskala še mesto Harkov v Ukrajini. Na poslovni konferenci, ki je bila s strani ukrajinskih podjetij in tudi tamkajšnjih medijev zelo dobro obiskana, so sodelovala Krka, Helios, Comet, Iskratel, Damen, Interkontakt, PTE ter Slovenska izvozna družba, sporočajo iz Ukrajine.

Na Bledu smetana slovenskih znanstvenikov iz diaspore
28. 09. 2000 00.00
V organizaciji Svetovnega slovenskega kongresa (SSK) se je danes pričela prva konferenca slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev z vsega sveta z naslovom Poti znanosti k edinosti Slovenije. Namen dvodnevne konference, na kateri sodeluje okrog sto uglednih slovenskih znanstvenikov iz diaspore in domovine, je povezati slovensko znanje ter videti, kje je Slovenija v sedanji "revoluciji znanja". Boris Pleskovič s Svetovne banke in Jože Krašovec s Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) in ljubljanske teološke fakultete bosta v uvodnih predavanjih govorila o revoluciji znanja, tranziciji in civilni družbi oziroma o načelnih in izkustvenih razlogih za etiko v znanosti. Na prvem tovrstnem srečanju "smetane" slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev bodo razpravljali o več vprašanjih, zbranih v štirih tematskih sklopih. Danes bo na vrsti pregled slovenskega znanstvenega potenciala v svetu in vključevanje znanstvenikov in visokošolskih učiteljev iz diaspore v raziskovalno in akademsko pedagoško delo v domovini. Ta dan se bo zaključil z okroglo mizo na temo primerjave študija na univerzah v Sloveniji in tujini. Drugi dan konference bodo razpravljali o prioritetnih smereh razvoja slovenske znanosti in raziskav v luči globalizacije kot tretjim tematskim sklopom. Na njem bo med drugimi sodeloval Joseph Straus z Inštituta Max Planck za tuje in mednarodno patentno, avtorsko in kompeticijsko pravo iz Münchna. Sledil bo sklop z naslovom Organizacija znanstveno-raziskovalnega dela za tretje tisočletje: povezave univerz in raziskovalnih institutov z industrijo, v okviru katerega bo govor o tehnološkem razvoju in posledicah za slovensko tehnološko politiko v prihodnosti, pomenu raziskovalnih inštitutov za razvoj slovenske industrije, vlogi specializiranja v mednarodnem sodelovanju in podobno. Konferenca se bo končala z okroglo mizo, ki bo namenjena vključitvi rojakov v slovenski akademski prostor.