integriteti

KPK pregleduje zadevo Jaklič: 'Nismo pristojni'

22. 04. 2024 15.12

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je uvedla predhodni preizkus glede ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki je bil v času opravljanja funkcije pet let tudi popoldanski samostojni podjetnik, čeprav je ustavnim sodnikom prepovedana pridobitna dejavnost. A na KPK dodajajo, da niso pristojni za presojo nezdružljivosti funkcij sodnikov.

'Da bi imel ustavni sodnik s. p., je nezdružljivo tako z ugledom kot s položajem te funkcije'

20. 04. 2024 19.28

"Pričakujem, da bo ustavni sodnik Klemen Jaklič odstopil s položaja, če želi ohraniti svojo integriteto." To je poziv predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, ki Jakliču očita celo, da je zaobšel zakon o ustavnem sodišču, ker je bil v času opravljanja funkcije hkrati tudi popoldanski samostojni podjetnik. Jaklič je v javnosti že pojasnil, da zakon dopušča izjeme, pravnik Rajko Pirnat pa priznava, da je zakon precej pomanjkljiv. "Lahko se bere tudi tako, da se kot pridobitno dejavnost lahko opravlja naloge visokošolskega učitelja ali raziskovalca," je dejal. Kljub temu pa se mu zdi status samostojnega podjetnika neprimeren za ustavnega sodnika.

Klakočar Zupančičeva ustavnega sodnika Jakliča pozvala k takojšnjemu odstopu

19. 04. 2024 16.12

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je zaradi opravljanja pridobitne dejavnosti samostojnega podjetnika pozvala k odstopu ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki funkcijo opravlja od marca 2017. Zakon o ustavnem sodišču namreč navaja, da je funkcija ustavnega sodnika nezdružljiva s pridobitno dejavnostjo.

Predsednica DZ zavrnila, da zavlačuje preiskavo o poslovanju Gen-I

18. 04. 2024 16.12

Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič zavrača očitke o zavlačevanju odreditve parlamentarne preiskave o poslovanju podjetij Gen-I in Star Solar ter financiranju Gibanja Svoboda. Točko bo skladno s poslovniškimi roki uvrstila na eno izmed prihodnjih sej, ne želi pa si, da bi DZ ustanavljal komisije na podlagi zahtev oz. aktov, ki bi se izkazali za neustavne.

Nekdanji nadzornik STA, ki je s seje odnesel pogodbo, kršil integriteto

03. 04. 2024 10.27

Upravno sodišče je potrdilo ugotovitve Komisije za preprečevaje korupcije, da je nekdanji nadzornik STA Radovan Cerjak kršil integriteto. Kot je znano, je Cerjak s seje nadzornega sveta marca 2021 odnesel pogodbo, označeno kot poslovna skrivnost, pozneje pa je njeno vsebino tudi javno razkril na eni od televizij.

Knovs pripravlja poročilo, ki bo pokazalo, da si izjave vpletenih nasprotujejo

20. 03. 2024 18.04

Komisija DZ za nadzor obveščevalno-varnostnih služb pripravlja poročilo o dogajanju, povezanem z aretacijo domnevnih ruskih vohunov, iz katerega bo po besedah predsednika Knovsa Janeza Žaklja jasno, da si trditve posameznih akterjev nasprotujejo. Knovs lahko po zakonu podatke o aretaciji dobi od Sove ali Policije, je še dodal.

Furs bodo pozvali k natančnemu pregledu poslovanja Star Solar

20. 03. 2024 10.38

Komisija državnega zbora za nadzor javnih financ bo Finančno upravo RS (Furs) pozvala k natančnemu pregledu poslovanja podjetja Star Solar v lasti premierja Roberta Goloba, vlado pa k pripravi poročila o Golobovem izogibanju nasprotju interesov v razmerju do Borzena. Med drugim je zdaj sklenila tudi, da bo KPK pozvala k prednostni obravnavi zadeve.

Se je vlada po kadrovskem cunamiju v energetiki lotila še področja kulture?

16. 03. 2024 19.21

V svet javnega zavoda SNG Drama je imenovala Evo Boštjančič, soprogo ministra za finance. Ta se je sicer izločil iz odločanja, ministrica za kulturo kot predlagateljica pa trdi, da ima imenovana vse strokovne kompetence. V koaliciji imajo nekateri neuradno pomisleke o primernosti imenovanja.

Namestnik predsednika KPK kršil protikorupcijski zakon

15. 03. 2024 09.39

Komisija za preprečevanje korupcije je potrdila, da je namestnik predsednika David Lapornik z zamudo poročal o svojem premoženjskem stanju za leto 2021, ko je postal lastnik 115 kvadratnih metrov velike zemljiške parcele. Komisiji je o tem poročal šele marca 2023, kar je v nasprotju z določili Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Lapornik je v prvem odzivu dejal, da je šlo pri njegovi zamudi pri poročanju o premoženjskem stanju za administrativno in ne vsebinsko kršitev zakona o integriteti. Zanašal se je namreč na po njegovih besedah nepopolne podatke geodetske uprave.

Pri službeni poti ministričine delegacije v New York zaznali korupcijska tveganja

07. 03. 2024 10.37

Pri službeni poti uradne delegacije ministrstva za javno upravo pod vodstvom takratne ministrice Sanje Ajanovič Hovnik v New York julija lani je Komisija za preprečevanje korupcije zaznala korupcijska tveganja. Čez lužo so z ministrico leteli tudi njen mož in štiri uslužbenke. Kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije sicer komisija ni mogla potrditi. "Zame in za mojo družino je ugotovitev, da ni prišlo do kršitve zakonodaje, zadoščanje," je v izjavi zapisala nekdanja ministrica. Komisija vladi sicer predlaga, naj vzpostavi merila, ki bodo preverjala ekonomsko smotrnost takih poti, številčnost delegacij, uporabo letalskih prehodov za VIP in učinke posamezne delegacije.

Nekdanja ministrica Simona Kustec kršila zakon, plačati mora 400 evrov

29. 02. 2024 10.04

Komisija za preprečevanje korupcije je zaključila prekrškovni postopek zoper nekdanjo ministrico za izobraževanje, znanost in šport Simono Kustec, ki se je nanašal na odločanje o izplačilih denarnega nadomestila za neizkoriščen del dopusta v vlogi ministrice. Ugotovili so, da je Kustečeva kršila Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, zato so ji izrekli globo v višini 400 evrov.

Janša: Povod za sejo DZ o korupciji je dal predsednik vlade sam

21. 02. 2024 11.09

Na izredni seji DZ o stanju na področju boja proti korupciji so poslanci v maratonski razpravi nizali očitke o koruptivnem ravnanju sedanje in prejšnje koalicije. Na očitke opozicijskih poslancev se je odzvala tudi pravosodna ministrica, ki opravlja tekoče posle, Dominika Švarc Pipan. Nanizala je vrsto ukrepov proti korupciji, ki so v pripravi.

Njegove številke so se ujemale z zmagovalnimi, loterija: Gre za tehnično napako

20. 02. 2024 09.13

Si predstavljate, da bi na loteriji zadeli dobrih 340 milijonov dolarjev oziroma okoli 315 milijonov evrov, potem pa bi vam z loterije sporočili, da je prišlo do napake in da pravzaprav niste dobitnik? Moškega iz ameriške prestolnice je novica tako razočarala in razjezila, da se je odločil za tožbo.

'Vračam uniformo, razveljavljam službeno izkaznico in zapuščam organizacijo'

19. 02. 2024 10.09

Nekdanji prvi mož Policije Boštjan Lindav je v pismu za javnost pojasnil svoje razloge za upokojitev po 34 letih dela v uniformi policista. "Vračam uniformo, razveljavljam službeno izkaznico in zapuščam organizacijo," je zapisal in ponovil, da stoji za svojimi besedami, ki jih je decembra 2022 zapisal v svojem poročilu predsedniku vlade Robertu Golobu. Lindav meni, da je žrtev "diskreditacije, manipulacije in laži ter dokončne profesionalne likvidacije".

Eko Anhovo: Salonit nizkotno pritiska na delavce

14. 02. 2024 11.27

V društvu Eko Anhovo podjetju Salonit Anhovo očitajo nizkotne pritiske na delavce, ki da jih bodo z avtobusom vozili na četrtkov protest, Društvu obolelih zaradi azbesta pa povezave s podjetjem. Nad tem društvom, ki nasprotuje predlogu novele zakona o varstvu okolja, s katerim bi zaostrili zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig, so razočarani tudi v Zvezi sindikatov azbestnih bolnikov Slovenije. V Kanalu ob Soči so medtem odprli vprašanje sporazuma o donacijah, ki naj bi jih občini plačeval Salonit.

Komisija za nadzor javnih financ zaradi Golobove odsotnosti prekinila sejo

07. 02. 2024 10.03

Komisija DZ za nadzor javnih financ ni razpravljala o poslovanju podjetja Star Solar v lasti premierja Roberta Goloba s podjetji v državni lasti, saj je predsednik Jernej Vrtovec (NSi) zaradi Golobove odsotnosti sejo prekinil. Kot je dejal, razprava brez premierjeve prisotnosti ni smiselna. Pričakuje, da se je bo v tretje vendarle udeležil.

KPK pod drobnogled ne bo vzel premoženjskega stanja poslanca SDS

30. 01. 2024 19.25

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) naj bi zavrnila obravnavo prijave premoženjskega stanja Zorana Mojškerca, poslanca SDS. Zaradi suma kršitve zakona o integriteti ga je lani KPK prijavila parlamentarna preiskovalna komisija, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank. Pri primeru poslanca Mojškerca sta se parlamentarni komisiji po besedah njene takratne predsednice Mojce Šetinc Pašek izrisali dve zgodbi. Prva je sum izdaje fiktivnih računov za izvajanje izobraževanj ljubljanske svetniške skupine SDS, druga pa sum zlorabe položaja in pranja denarja v primeru poslov med podjetjem Geopolar in Boštjanom Auerjem.

Indeks zaznave korupcije: lani padli na najnižjo raven, letos jo ohranjamo

30. 01. 2024 10.37

Indeks zaznave korupcije za leto 2023, ki ga je objavil Transparency International, za Slovenijo razkriva enako oceno kot lansko leto. Že drugo leto zapored je namreč prejela oceno 56, Slovenija pa ob tem še vedno znatno zaostaja za povprečjem Evropske unije, ki znaša 64, so sporočili. A da slednje v luči škandalov na področju politične integritete, transparentnosti in sumov korupcije v javnem sektorju v lanskem letu niti ne preseneča, je kritična predsednica slovenskega satelita organizacije, ki je objavila indeks, Neža Grasselli. Kako pa so se odrezale ostale države?

Na KPK prejeli prijavo glede nakupa stavbe na Litijski cesti

23. 01. 2024 09.52

Na Komisiji za preprečevanje korupcije so potrdili, da so v ponedeljek prejeli prijavo glede nakupa stavbe za sodišča na Litijski cesti. Prijavo bodo obravnavali v predhodnem preizkusu in v njem preverili sume kršitev iz pristojnosti KPK, to je kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, so pojasnili.

KPK preiskavo zoper Goloba začasno prekinil

22. 01. 2024 10.01

Komisija za preprečevanje korupcije je postopek preiskave, ki ga vodi zoper predsednika vlade Roberta Goloba, zaradi interesov predkazenskega postopka začasno prekinila. Postopek bo komisija nadaljevala takoj, ko bo mogoče, v tem času pa izvaja nujna procesna dela, so sporočili iz KPK.

Afera Bošnjak: leto dni po operaciji KPK postopek ustavil

17. 01. 2024 09.49

Na KPK so napovedali, da bo v letošnjem letu v povezavi z dodatnim delom zdravnikov opravil sistemsko analizo v UKC Ljubljana in UKC Maribor. Odločitev komisije sledi primeru nevrokirurga Romana Bošnjaka in njegovega zasebnega honorarja, ki ga je zaračunal za operacijo tuje državljanke v UKC Ljubljana, v katerem pa komisija ni odkrila kršitev pri izpolnjevanju pogodbenih obveznosti oziroma izvajanju storitev za samoplačnika. Bošnjak zaenkrat ostaja brez vsakršnih hujših sankcij, saj mu je vodstvo bolnišnice zgolj dvakrat izreklo opomin pred odpovedjo.

Direktor JGZ Brdo kršil integriteto, ko je Janši oddal Vilo Zlatorog

10. 01. 2024 10.21

Komisija za preprečevanje korupcije je objavila pravnomočne ugotovitve o kršitvi integritete nekdanjega direktorja Javnega gospodarskega zavoda Protokolarne storitve Republike Slovenije (JGZ Brdo) Marjana Hribarja. Ugotovila je, da je kršil integriteto s tem, ko je Komisiji dajal zavajajoča pojasnila in izjave glede tržnega oddajanja protokolarnega objekta Vila Zlatorog takratnemu predsedniku vlade Janezu Janši, in s tem oviral delo Komisije ter s tem, ko je zavajajoče informacije podal tudi medijem oziroma javnosti.

KPK pod drobnogled vzel nakup 13.000 prenosnikov

09. 01. 2024 22.11

Na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) so potrdili, da v zvezi z nakupom računalnikov na ministrstvu za digitalno preobrazbo vodijo postopek predhodnega preizkusa. Ministrstvo je bilo lani deležno precej kritik, da je za nakup 13.000 nižjecenovnih prenosnikov neracionalno odštelo šest milijonov evrov.

Golob po ločitvi pridobil 100-odstotni delež v podjetju, zdaj ga preverja KPK

05. 01. 2024 18.51

Nov postopek protikorupcijske komisije proti premierju Robertu Golobu. Komisija je po prijavi uvedla postopek predhodnega preizkusa, v katerem želi preveriti, ali Golob s tem, ko je postal lastnik podjetja Star Solar, krši Zakon o integriteti in korupciji. Golobov zasebni portfelj se je spremenil zaradi ločitve, dobil je podjetje, izgubil pa precej nepremičnin.

KPK o sklepanju pogodb uradnih oseb z zunanjimi izvajalci: možen sum korupcije

04. 01. 2024 11.00

Ravnanje uradnih oseb, ki v organih, kjer so zaposleni ali opravljajo funkcijo, sklepajo in podpisujejo podjemne pogodbe z zunanjimi izvajalci, pri tem pa omogočijo nedovoljeno korist sebi ali osebam, s katerimi so povezani, predstavlja sum korupcije, je v načelnem mnenju presodila Komisija za preprečevanje korupcije.

Grimsova vila: KPK ni potrdil sumov, preiskovali bodo drugi organi

21. 12. 2023 10.09

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je končala postopek glede oddajanja vile na Bledu v lasti poslanca SDS Branka Grimsa. Zaradi zaznanih sumov kršitev predpisov je primer odstopila DZ, finančni upravi in geodetski upravi, sama pa zadevo končala, saj kršitev iz lastnih pristojnosti glede na doslej znane informacije ni potrdila.

Izplačilo neizrabljenega dopusta: KPK Koritniku izrekla 400 evrov globe

20. 12. 2023 11.48

KPK je zaradi suma nasprotja interesov pri odločanju o izplačilih denarnih nadomestil za neizkoriščen del dopusta ministrom prejšnje vlade od devetih zaključila tri prekrškovne postopke. Jožetu Podgoršku je izrekla opomin, Boštjanu Koritniku pa globo. Zaradi zaznanih korupcijskih tveganj je KPK na vlado naslovila več priporočil.

KPK primer glede sklepanja svetovalnih pogodb ministrstva predala drugim organom

15. 12. 2023 10.10

Komisija za preprečevanje korupcije je zaključila postopek obravnave v zvezi s sklepanjem svetovalnih pogodb na ministrstvu za zdravje. Zaradi zaznanih sumov kršitev iz pristojnosti drugih organov je Komisija zadevo odstopila v obravnavo Policiji, inšpektoratu za delo in finančni upravi, sama pa je postopek ustavila.

KPK uvedla preiskavo zoper Sanjo Ajanović Hovnik

30. 11. 2023 09.20

Komisija za preprečevanje korupcije je sporočila, da je uvedla preiskavo zoper nekdanjo ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik. Kot pravijo, so pri izvedbi razpisa za dodelitev sredstev nevladnim organizacijam zaznali sum kršitve določb Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Ajanović Hovnikova je sporočila, da pozdravlja hitrost KPK, ki ji bo nudila vse potrebne informacije in dokazila, da bo ta svoje delo lahko opravila v čim krajšem času.

KPK zaradi suma kršitve integritete preiskuje premierja Goloba

20. 11. 2023 09.49

Komisija za preprečevanje korupcije je zoper premierja uvedla preiskavo zaradi zaznanih sumov kršitve integritete v povezavi s prijavo o domnevnem nedovoljenem izvajanju pritiskov na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar in druge zaposlene na Ministrstvu za notranje zadeve, so sporočili iz KPK. Na preiskavo se je odzval tudi premier, ki je potrdil, da je prejel obvestilo o uvedbi postopka. "V nadaljevanju bo komisiji predstavil vsa relevantna dejstva in s tem ovrgel vse sume," so sporočili iz kabineta predsednika vlade.