izjav

Bush in Mori o gospodarstvu

19. 03. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush bo danes v Beli hiši sprejel japonskega premiera Jošira Morija, ki je včeraj prispel na obisk v Washington. Bush in Mori se bosta pogovarjala predvsem o gospodarstvu in medsebojnih odnosih, za katere je Bush že med predsedniško kampanjo trdil, da jih je treba izboljšati. Ameriški predsednik se bo najverjetneje tudi uradno opravičil za nesrečno potopitev japonske ribiške ladje minuli mesec nedaleč od Havajev, pri čemer je umrlo devet potnikov in članov posadke.

Matjaž Rogelj na prostosti

13. 03. 2001 00.00

Zgodba domnevnega svetovnega računalniškega prvaka Matjaža Roglja, ki se je končno vrnil v Slovenijo, se zaenkrat še ni začela razpletati. Rogelj izjav ne daje, molčijo pa tudi na šolskem ministrstvu, kjer so mu dali več kot 13 milijonov tolarjev. Kriminalisti so aretirali Roglja takoj po pristanku letala na Brniku in ga po treh urah tako imenovanega informativnega pogovora spustili na prostost.

Marković zanika obtožbe

06. 03. 2001 00.00

Nekdanji vodja srbske tajne policije Rade Marković, ki so ga aretirali 23. februarja, je zanikal vse obtožbe v zvezi z vpletenostjo v umor štirih vodilnih predstavnikov opozicijskega Srbskega gibanja prenove (SPO), ki so umrli v prometni nesreči na Ibarski magistrali oktobra 1999, je danes sporočil namestnik predsednika okrožnega sodišča v Beogradu Radoslav Rakić. Rakić je še dejal, da sta bila poleg Markovića aretirana in zaslišana še dva njegova sodelavca. Kot je pojasnila predsednica sodišča Vida Petrović-Škero, gre za Nenada Ilića iz Jagodine in Nenada Bujoševića iz Lazarevca, ki sta osumljena, da sta kot sostorilca zagrešila umor. V sklopu preiskave naj bi po Rakićevih besedah doslej zaslišali 23 prič, še 30 pa jih bodo zaslišali. Preiskava naj bi bila končana v mesecu dni.

Haider sprožil nov škandal

02. 03. 2001 00.00

Koroški deželni glavar Jörg Haider je vnovič povzročil škandal, tokrat z zmerljivko na račun vodje judovske skupnosti v Avstriji Ariela Muzicanta. Haiderja so obsodili predstavniki levičarskih strank, pa tudi koalicijske Ljudske stranke. Haider je že pred dnevi ozmerjal nemškega kanclerja Schröderja z zgubo, zunanjega ministra Fischerja s teroristom, francoskega predsednika Chiraca pa je primerjal s kurtizano, ki deli lekcije o morali.

Putin prispel v Vietnam

28. 02. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes prispel na dvodnevni uradni obisk v Vietnam. Gre za prvi obisk kakega ruskega voditelja v tej državi. Putina sta na letališču v Hanoiju sprejela vietnamski zunanji minister Nguyen Dy Nien in minister za načrtovanje in investicije Tran Xuan Gia. Ruski predsednik, ki je v Vietnam prispel iz Južne Koreje, ob prihodu ni dajal izjav.

Slovenija in Slovaška zadržani?

19. 02. 2001 00.00

Predlog avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldnerjeve o strateškem partnerstvu s sosednjimi državami je v Sloveniji in na Slovaškem naletel na "zadržano odobravanje in nezaupljivost", v današnji izdaji piše nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Med obiskom slovaškega premiera Mikulaša Dzurinde minuli konec tedna v Ljubljani je bilo iz izjav slovenskega premiera Janeza Drnovška in slovaškega gosta razbrati, da Slovenija in Slovaška "načelno podpirata" zamisel avstrijske zunanje ministrice. Drnovšek je sicer pripomnil, da podrobnosti predloga še ne pozna, vendar pa "je krepitev srednjeevropske identitete v okviru prihodnjih evropskih struktur v interesu Slovenije".

Pogovori o meji v višjem tempu

16. 02. 2001 00.00

Predsednik slovenskega dela mešane diplomatske komisije za mejo med Slovenijo in Hrvaško, Miha Pogačnik, je v Ljubljani gostil hrvaškega kolega Hrvoja Kačiča. Na prvem sestanku po imenovanju nove sestave slovenskega dela komisije sta razgrnila nekatera odprta mejna vprašanja.

Dogovorjeni izidi v ligi prvakov?

12. 02. 2001 00.00

V nogometni ligi prvakov je v sezoni 1999/2000 v medkrogu na tekmi med FC Valencio in Manchester Unitedom očitno prišlo do dogovarjanja o izidu tekme. To sta poročala časnika The Observer in Independent on Sunday v svojih včerajšnjih izdajah in se pri tem sklicevala na izjave veznega igralca Valencie Miguela Angela Angula.

Sirven na poti v Francijo

06. 02. 2001 00.00

Alfred Sirven, ki ga je nemška policija v soboto aretirala na letališču v Frankfurtu zaradi vpletenosti v korupcijski škandal, je že na poti v Francijo. Sirvena so iz zapora Weiterstadt prepeljali na frankfurtsko letališče, odkoder je poletel proti Parizu. Sirven ni želel dati izjav pred preiskovalnim odborom nemškega parlamenta, ki preiskuje ozadje nezakonitega financiranja nemške Krščansko-demokratske unije.

Kje so azilanti iz Črnomlja?

04. 02. 2001 00.00

Še vedno ni povsem znana prihodnost skupine približno 60 prebežnikov, ki so jih minuli konec tedna namestili v begunskem centru v Črnomlju. V notranjem ministrstvu so se zavili v molk in v zvezi s tem vprašanjem ne dajejo uradnih izjav. Kot je znano, v Črnomlju ni več azilantov. Po neuradnih informacijah naj bi azilante, ki so bili nameščeni v tem kraju, že preselili na več različnih lokacij po Sloveniji.

Carla Del Ponte v Beogradu

23. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na svoj prvi obisk v Beograd, kjer se bo predvidoma ob 17. uri srečala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, po pogovorih pa je predvidena tudi izjava za javnost.

Mobilkom &#8211

23. 01. 2001 00.00

Napovedani prevzem družbe Si.mobil s strani avstrijskega Mobilkoma naj bi bil realiziran v naslednjih dneh. To je mogoče sklepati iz izjav večjih lastnikov Si.mobila v zadnjem obdobju. Cena na delnico naj bi znašala približno 4.400 SIT. Tako naj bi predvideni priliv denarja znašal približno 250 mio DEM, kar naj ne bi povzročilo prevelikih nihanj na deviznem trgu. Po mnenju viceguvernerja Banke Slovenije, Darka Bohneca, naj bi poslovne banke presežno devizno likvidnost uravnavale v okviru obstoječega instrumentarija.

Bush umirja predvolilne napovedi

15. 01. 2001 00.00

Novoizvoljeni ameriški predsednik George Bush, ki bo 20. januarja prisegel kot 43. predsednik ZDA, je v intervjuju za časopis New York Times skušal malce popraviti vtis, ki je nastal zaradi predvolilnih izjav o umiku ameriških enot z Balkana. Bush je dejal, da se posvetuje z zavezniškimi državami, in zanikal trditve nekaterih, da namerava kar tako umakniti ameriške sile. "Seveda bom zaveznikom dal vedeti, da bi morali od ZDA prevzeti vlogo mirovnih sil. In zavezniki to vedo," je dejal Bush. Na vprašanje, ali ima v mislih že tudi roke za umik vojakov, je Bush dejal, da o rokih še ne razmišlja. "Mislim, da ni pošteno postavljati rokov. Spoštoval bom dogovore, ki sta jih sprejela predsednik in naša država. In imamo dogovor o naši prisotnosti na Balkanu, zato bo za umik potrebno več časa, kar razumem," je dejal Bush, ki je v nadaljevanju odgovarjal še na nekatera zunanjepolitična vprašanja s katerimi se bo moral ukvarjati kot predsednik.

Arabska liga potrdila podporo Palestincem

04. 01. 2001 00.00

Ministrski odbor Arabske lige je na zasedanju v Kairu, na katerem so s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom preučili predloge ameriškega predsednika Billa Clintona o oblikovanju mirovnega sporazuma med Izraelom in Palestinci, potrdili podporo palestinskim zahtevam po pravici do suverenosti nad vzhodnim Jeruzalemom ter po vrnitvi beguncev, je po zasedanju dejal vodja egiptovske diplomacije Amr Musa. Arafat po srečanju v egiptovski prestolnici ni želel dajati izjav, ob vrnitvi v Gazo pa je izrazil upanje, da bo mirovni sporazum z Izraelom sklenjen še pred Clintonovim odhodom iz Bele hiše 20. januarja. Zasedanja so se med drugim udeležili tudi zunanji ministri Egipta, Jordanije, Sirije, Libanona, Bahrajna, Savdove Arabije, Maroka, Tunizije ter generalni sekretar lige Esmat Abdel Meguid.

Arafat pričakuje odgovor Washingtona

01. 01. 2001 00.00

Palestinski voditelj Jaser Arafat je po prihodu iz Kaira, kjer se je danes sestal z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubrakom, v Gazi dejal, da v naslednjih 24 urah od ameriške administracije pričakuje "podrobnosti" o kompromisnem mirovnem predlogu ameriškega predsednika Billa Clintona. Neki neimenovani visoki palestinski predstavnik pa je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da naj bi se Arafat drevi po telefonu pogovarjal s Clintonom, ki naj bi mu "odgovoril na vprašanja palestinske strani".

Daewoo Motors odpušča

29. 12. 2000 00.00

Globoko zadolženi južnokorejski proizvajalec avtomobilov Daewoo Motor namerava v okviru programa prestrukturiranja odpustiti skoraj tretjino delavcev. Z zmanjšanjem števila zaposlenih za 6884 oz. za 32 odstotkov si v podjetju nadejajo letne prihranke v višini preračunano 392 milijonov nemških mark. Vodstvo tretjega največjega južnokorejskega proizvajalca avtomobilov se je o nameravanem zmanjševanju števila delavcev že začelo pogovarjati s sindikati. Ti zaenkrat ne dajejo izjav.

Trienale sodobne slovenske umetnosti

14. 12. 2000 00.00

V Moderni galeriji so odprli tretji bienale sodobne slovenske umetnosti - Vulgata U3, ki ga je v sodelovanju z galerijo pripravil gostujoči kustos Gregor Podnar. Predstavljena bodo dela umetnikov in umetnic, ki so med leti 1990 in 2000 živeli in delovali v Sloveniji. To so Vadim Fiškin, Bojan Gorenec, Dejan Habicht in Tanja Lažetič, Ivan Ilič, Marko A. Kovačič, Darij Kreuh, Maja Licul, Marko Peljhan, Tadej Pogačar in člani skupine Irwin. Razstava bo odprta od 14. decembra 2000 do 18. februarja 2001.

Mesič obsodil sklepe hrvaške vlade

13. 12. 2000 00.00

Hrvaški predsednik Stipe Mesič je danes obsodil sklepe hrvaške vlade, v katerih ta kritizira haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, od sodišča pa tudi zahteva, naj preiskuje le konkretne zločine, ne pa tudi legitimnih vojaških operacij, kakršna je bila na primer operacija Nevihta.

195144inđić ne izključuje uporabe sile

04. 12. 2000 00.00

Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran 195144inđić je za agencijo Beta dejal, da je vzdolž administrativne meje med Srbijo in Kosovom nastal "pat položaj med srbskimi varnostnimi silami in oboroženimi Albanci". Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je 195144inđić izjavil, da je srbska policija pripravljena "v dveh dneh izkoreniniti teroriste s kriznega območja brez prevelikih žrtev".

Pivovarna Union večinski lastnik Fructala

22. 11. 2000 00.00

Pivovarna Union je včeraj postala imetnica 1.420.125 delnic in s tem 56,7- odstotnega lastniškega deleža v ajdovskem Fructalu, s čimer je naredila prvi in pomemben korak k prevzemu tega podjetja. Pivovarna bo v skladu z določbami zakona o prevzemih vsem delničarjem poslala ponudbo za odkup delnic in jim za njo ponudila 3050 tolarjev v denarju.

Jiang Zemin končal obisk v Kambodži

14. 11. 2000 00.00

Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal zgodovinski obisk v Kambodži, ki pa je potekal v senci dogodkov iz preteklosti, predvsem iz obdobja 70. let, ko so kitajske oblasti podpirale režim Rdečih Kmerov. Kamboška Demokratska fronta kmerskih študentov in intelektualcev je med Jiangovim obiskom zahtevala uradno opravičilo kitajskih oblasti, pojavljale pa so se tudi zahteve po odškodnini zaradi kitajske podpore režimu Rdečih Kmerov. Uradni Peking je zavrnil opravičilo in celo zagovarjal svojo pomoč Kambodži v 70. in 80. letih, saj naj bi s tem Kitajska pomagala ohraniti neodvisnost Kambodže, ki jo je v tem obdobju priznavala tudi mednarodna skupnost. Jiang je prvi kitajski predsednik v Kambodži po letu 1963. Jiang med dvodnevnim obiskom ni dajal izjav za medije, njegovi predstavniki pa so obisk ocenili za uspešen. Visoki predstavniki obeh držav so se dogovorili za okrepitev sodelovanja. Tako so podpisali sedem sporazumov o sodelovanju na področju trgovine, kmetijstva in boja proti kriminalu.Med letoma 1975 in 1979 je pod režimom Rdečih Kmerov v usmrtitvah ter zaradi lakote, bolezni in suženjskega dela v Kambodži umrlo 1,7 milijona ljudi. Pripadniki gverilskih enot Rdečih Kmerov so se sicer v 80. letih borili tudi proti vietnamskim enotam.

FPÖ za predčasne volitve

03. 11. 2000 00.00

Predsednica avstrijske svobodnjaške stranke (FPÖ) in podkanclerka Susanne Riess-Passer danes v pogovoru za avstrijsko televizijo ÖRF spričo napetosti med FPÖ in ljudsko stranko (ÖVP), ki tvorita vladajočo koalicijo v Avstriji, ni izključila možnosti predčasnih volitev. Riess-Passerjeva je dejala, da gre za "zelo resno situacijo" in hkrati okrepila kritiko svobodnjaške stranke do avstrijskega notranjega ministra Ernsta Strasserja iz ljudske stranke. Po njenem mnenju naj bi namreč slednji dopustil, da so v aferi kraje tajnih policijskih podatkov uvedli preiskavo samo proti članom FPÖ. Generalna sekretarka ÖVP Maria Rauch-Kallat je očitke Riess-Passerjeve že zavrnila in dejala, da v Avstriji ni nikakršne vladne krize in da prav tako niso potrebne predčasne volitve. Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel podobno kot v preteklih dneh ni dal nikakršnih izjav o trenutnih razmerah.

Vrhovni obrambni svet ZRJ

01. 11. 2000 00.00

V Podgorici je potekalo zasedanje Vrhovnega obrambnega sveta, ki se je sestal prvič potem, ko je položaj jugoslovanskega predsednika 7. oktobra prevzel Vojislav Koštunica. Najvišji vojaški organ, v katerem poleg jugoslovanskega predsednika sodelujejo še predsednika obeh republik, načelnik generalštaba jugoslovanske vojske in zvezni obrambni minister, se je prvič po letu 1992 sestal v Črni gori.

Clinton pripotoval v Egipt

16. 10. 2000 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je skupaj z državno sekretarko Madeleine Albright že

Embargo za izvoz orožja v ZRJ ostaja

10. 10. 2000 00.00

Iz izjav nemškega zveznega obrambnega ministra Rudolfa Scharpinga je moč sklepati, da bo embargo na izvoz orožja v ZRJ do nadaljnjega ostal v veljavi. "Balkan potrebuje vse mogoče, zagotovo pa ne dobave orožja," je danes za nemški radio izjavil Scharping.

Ivanov se je sestal s Koštunico in z Miloševićem

06. 10. 2000 00.00

Ruski zunanji minister Igor Ivanov se je danes v Beogradu srečal z Vojislavom Koštunico, ki naj bi še danes prisegel kot novi jugoslovanski predsednik. Kot poročajo tiskovne agencije, so pogovori potekali na sedežu zvezne vlade. Pred tem se je Ivanov sestal z jugoslovanskim zunanjim ministrom Živadinom Jovanovićem.

Vmešavanja vojske ne bo

06. 10. 2000 00.00

Generalštab jugoslovanske vojske po današnji večurni seji sicer ni izdal napovedanega sporočila za javnost, kot pa je poročala tiskovna agencija Tanjug, sklicujoč se na vire blizu vojski, se ta ne bo vmešala v dogajanje in bo delovala v skladu s pooblastili, ki ji jih nalaga ustava, kar je že večkrat zagotovila.

Vajgl o avnojskih sklepih

05. 10. 2000 00.00

"Med slovensko in avstrijsko vlado ne bo prišlo do pogajanj o odpravi avnojskih sklepov," je na predavanju na avstrijski gospodarski zbornici sinoči izjavil slovenski veleposlanik v Avstriji Ivo Vajgl. Vendar pa je Slovenija v posamičnih primerih pripravljena plačati odškodnine, je dejal in dodal, da želijo Avstrijci notranjepolitične spore problematizirati navzven. Vajgl je še menil, da ostra kritika Avstrije na račun Slovenije ni sprejemljiva.

Koštunica s soprogo na volišču

24. 09. 2000 00.00

Današnjih predsedniških in parlamentarnih volitev v ZRJ se je okoli poldneva v spremstvu soproge udeležil tudi vodja Demokratske opozicije Srbije Vojislav Koštunica. Koštunico so volivci ob prihodu pred volišče pozdravili z aplavzom. Koštunica je zbranim novinarjem povedal, da so spremembe nujne, da bi dokazali, da je demokracija mogoča tudi v ZRJ. Dodal je, da v ZRJ obstajata "dve skupini oseb - v prvi so tisti, ki hočejo obdržati sedanje razmere, da bi zaščitili lastne interese, v drugi pa se zavedajo potrebe po spremembah".

Slovenija in pravni red EU

21. 09. 2000 00.00

Med delovnim sestankom v Ljubljani, je pogajalec Evropske unije Jamie Garcia Lombardero pregledal potek našega prilagajanja evropskemu pravnemu redu. Vodja slovenske pogajalske skupine Janez Potočnik je povedal, da usklajevanje poteka dobro in da je Slovenija na nekaterih najzahtevnejših področjih, kot sta okolje in davki, celo najbolj napredovala. Sicer pa Lombardero izjav novinarjem ni hotel dajati.