izmenjave

Drnovšek odpotoval v Pariz
23. 04. 2001 00.00
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je v ponedeljek popoldne v spremstvu zunanjega ministra Dimitrija Rupla prispel na štiridnevni uradni obisk v Pariz. V Elizejski palači ga je sprejel francoski predsednik Jacques Chirac, srečanje z nekdanjim vodjo misije ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem pa je preloženo na torek.

Kako proračune uskladiti z EU
22. 04. 2001 00.00
Finančni ministri držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji so na srečanju s finančnimi ministri petnajsterice v švedskem Malmoeju opozorili na težave, ki jih imajo pri usklajevanju proračunov s proračunsko ureditvijo Unije. Posebej za 24 ur je finančni minister Tone Rop ocenil položaj Slovenije na področju finančne ureditve med ostalimi članicami: "Z estonskim finančnim ministrom sva se strinjala, da smo kar precej pri vrhu. Sicer pričakujemo, da bomo poleg opozoril glede problemov in kako jih čim hitreje reševati, slišali tudi kakšne predloge držav članic Evropske unije. Verjetno bo eden od predlogov, da se poleg izmenjave gospodarskih programov držav članic Evropske unije pripravljajo tudi gospodarski programi za kandidatke z enim ciljem, da se jim približamo in da počasi vodimo enotno evropsko gospodarsko politiko. Sicer so tudi na drugih področjih med kandidatkami velike razlike'', je še povedal Rop.

Izredna seja SLS + SKD
17. 04. 2001 00.00
Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke je na sinočni izredni seji za zaprtimi vrati razpravlja o odločitvi ministra za informacijsko družbo Pavla Gantarja, da vladi predlaga razrešitev predsednika uprave Telekoma Marjana Podobnika in dveh članov uprave, Pavla Žaklja in Adolfa Špenka.

Izredna seja SLS+SKD
16. 04. 2001 00.00
Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke bo na današnji seji razpravljal o tem, kaj odločitev ministra za informacijsko družbo Pavla Gantarja, ki je vladi v petek predlagal razrešitev predsednika uprave Telekoma Marjana Podobnika in dveh članov uprave, Pavla Žaklja in Adolfa Špenka, pomeni za nadaljnje odnose v koaliciji.

Gantar za zamenjavo Podobnika
14. 04. 2001 00.00
Minister za informacijsko družbo Pavel Gantar je vladi včeraj poslal predlog o razrešitvi predsednika uprave Telekom Marjana Podobnika in dveh članov uprave, Pavla Žaklja in Adolfa Špenka. Minister Gantar je svojo odločitev pojasnil:"Telekom Slovenije se nahaja v zelo občutljivem trenutku prilagoditve na novi zakon o telekomunikacijah, na reorganizacijo v gospodarsko združbo, zato menimo, da mora biti uprava bolj izkušena in bolj usposobljena za prehod v novo stanje."

Švedski finančni minister v Sloveniji
03. 04. 2001 00.00
V okviru priprav na bližnje srečanje finančnih ministrov Evropske unije s kolegi iz kandidatk, na katerega so vabljeni tudi guvernerji centralnih bank, je danes na dvodnevni obisk v Ljubljano prispel švedski minister za finance Bosse Ringholm. Najprej se je sestal s premierom Janezom Drnovškom, sledili pa sta še srečanji s finančnim ministrom Tonetom Ropom ter guvernerjem Banke Slovenije Mitjo Gasparijem.

Javnim linijskim prevoznikom prekipelo
27. 03. 2001 00.00
Predsedstvo sekcije za javni prevoz potnikov v linijskem in prostem cestnem prometu pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in predsedstvo odbora za potniški promet pri Obrtni zbornici Slovenije (OZS) sta se na današnji skupni seji odločila, da zaradi pereče problematike na področju javnega linijskega prometa in predvsem ignorance vlade ter pristojnih ustanov zahtevata preložitev začetka postopka za registracijo voznih redov za prometno leto 2001/02. Postopek, ki se začne 3. aprila z obvezno predhodno izmenjavo predlogov voznih redov, naj se preloži za nedoločen čas oz. do razrešitve zahtev, ki se nanašajo na 50-odstotno vračilo trošarine za opravljanje javnih linijskih prevozov, so sporočili iz Združenja za promet in zveze pri GZS.

Študenti in študentke se bodo dražili
06. 03. 2001 00.00
Študentska organizacija Univerze v Ljubljani (ŠOUL) bo s prireditvijo v klubu Metropol začela s projektom Marec, mesec študentske kulture, ki bo do 29. marca potekal pod sloganom Dražimo se. V skladu z novo organiziranostjo ŠOUL, ki večino pristojnosti prenaša na fakultete, se bo večina kulturnih dogodkov odvijala na fakultetah, nekaj pa jih bo organizirano tudi na ravni ŠOUL. Kot je na novinarski konferenci povedala podsekretarka za kulturo ŠOUL Petra Mohorčič, bodo fakultete med drugim pripravile t.i. ustvarjalne delavnice draženja, na katerih bodo študenti ustvarjali s pomočjo različnih predmetov, ki jih uporabljajo pri študiju.

Flahaut obiskal enote SV
27. 02. 2001 00.00
Obrambni minister Kraljevine Belgije Andre Flahaut, ki danes končuje uradni obisk v Sloveniji, se je dopoldne mudil v enotah Slovenske vojske (SV). Na Brniku si je ogledal 15. brigado vojaškega letalstva SV, v Bohinjski Beli pa je obiskal pripadnike 32. gorske brigade SV. V spremstvu belgijskega obrambnega ministra je bil tudi poveljnik 1. operativnega poveljstva vojaškega letalstva in zračne obrambe, brigadir Jožef Žunkovič. Že včeraj pa je Flahaut po pogovorih delegacij slovenskega in belgijskega obrambnega ministrstva z gostiteljem, ministrom za obrambo Antonom Grizoldom, podpisal pismo o nameri, ki predvideva sklenitev sporazuma o dvostranskem sodelovanju na vojaškem področju, in sicer z namenom krepitve odnosov med obema državama ter vzpostavitve osnov bodočega sodelovanja.

Konec konference v Stockholmu
30. 01. 2001 00.00
Dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom Boj proti nestrpnosti, ki je bila uvod v svetovno konferenco proti rasizmu, ki bo septembra letos v Južnoafriški republiki, se je danes zaključila z govorom švedskega premiera Goerana Perssona. V okviru stockholmske konference sta danes generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan in slovenski predstavnik, pravosodni minister Ivan Bizjak, v govorih poudarila pomen vzgoje mladih, predstavniki sodelujočih držav pa so sprejeli deklaracijo, v kateri se zavezujejo za boj proti vsem vrstam nestrpnosti. Bizjak se je v okviru predvidenih dvostranskih srečanj danes sestal s švedskim ministrom Thomasom Botctroemom ter latvijsko ministrico za pravosodje Ingrid Labiutsko, popoldne pa se bo sešel še s švedskim ombudsmanom Claesom Eklundom, so povedali v slovenski delegaciji.

Pomoč študentskim staršem
02. 01. 2001 00.00
Nekateri študenti imajo poleg običajnih študentskih zadolžitev še eno veliko odgovornost: otroka. Pri premagovanju težav, na katere naletijo študentski starši pri preživljanju in vzgoji svojega naraščaja, jim priskoči na pomoč Klub študentskih družin Slovenije. Njegov namen je zagotavljanje boljšega ekonomskega, pravnega in socialnega položaja študentskih družin, nudenje koristnih informacij, organiziranje zabavnih prireditev ter zagotavljanje raznih popustov. Tako klub, v katerega je trenutno vključenih 130 družin s 170 otroki, preko izmenjave izkušenj in osveščanja o pravicah študentskih staršev, prispeva k temu, da študentske mamice in očetje čim bolj veselo preživijo študijska leta in svojim otrokom zagotovijo enake možnosti za razvoj, kot jih imajo drugi otroci.

Simpozij o Edvardu Rusjanu
25. 11. 2000 00.00
Pionir slovenskega in svetovnega letalstva Edvard Rusjan je pred 91 leti kot prvi Slovenec poletel v nebo. V spomin na ta dogodek sta mestna občina Nova Gorica in uredništvo slovenske letalske revije Krila ob podpori ministrstva za znanost in tehnologijo danes pripravila mednarodni znanstveni simpozij o Edvardu Rusjanu in njegovem bratu Jožetu. Predavatelji različnih strok bodo na celodnevnem simpoziju v prostorih novogoriške mestne občine poskušali strniti dosedanje vedenje o slovenskem letalskem pionirju in njegovem delu. Organizatorji simpozija se z Rusjanom, njegovim življenjem in delom podrobneje ukvarjajo zadnja tri leta, v tem času pa so zbrali že dovolj podatkov in dokumentov za javno predstavitev novih spoznanj.

Prosta trgovina med Japonsko in Singapurom
22. 10. 2000 00.00
Japonska in Singapur želita najkasneje do konca prihodnjega leta skleniti sporazum o prosti trgovini. Japonski premier Joširo Mori se je s singapurskim kolegom Goh Chok Tongom v Tokiu danes sporazumel o tem, da bosta državi januarja prihodnje leto začeli pogajanja o sklenitvi sporazuma. Za Japonsko bi bil to prvi sporazum o prosti trgovini sploh, saj Japonska doslej ni sklenila tovrstnega sporazuma še z nobenim od trgovinskih partnerjev.

Avstrija in Madžarska zaskrbljeni nad položajem v ZRJ
12. 10. 2000 00.00
Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je na današnji novinarski konferenci po srečanju z madžarskim kolegom Janosem Martonyjem na Dunaju trenutne razmere v ZRJ ocenila kot "zelo kočljive", podobno kot Martonyi pa je zaskrbljeno menila, da po spremembah v vodstvu ZRJ manjka več pomembnih korakov. Ocenila je, da tako v Srbiji kot tudi v jugoslovanski vladi ni prišlo do demokratičnega preobrata. Martonyi je dejal, da tudi Madžarska podobno ocenjuje razmere v ZRJ, in ob tem izrazil podporo Budimpešte demokratičnim silam v državi. Ferrero-Waldnerjeva in Martonyi sta govorila tudi o pobudi o vzpostavitvi strateškega sodelovanja srednjeevropskih držav, ki naj bi bilo po Martonyjevem mnenju gospodarsko in politično zelo pomembno. Še pred, pa tudi po vstopu Madžarske v EU naj bi tako prišlo do rednih pogovorov in izmenjave informacij med srednjeevropskimi državami. Kot je povedala avstrijska zunanja ministrica, so se na omenjeno pobudo številne srednjeevropske države odzvale pozitivno.

Napster na zveznem sodišču v San Franciscu
03. 10. 2000 00.00
Glasbena borza za izmenjavo datotek z glasbo Napster se pred zveznim sodiščem v San Franciscu v Kaliforniji bori za svoj obstoj. Ob današnjem začetku sodnega procesa je vplivno Združenje ameriške glasbene industrije zaradi kršitve avtorskih pravic zahtevalo takojšen umik spletne strani Napsterja.

Sodelovanje med ŠOU in UCL
28. 09. 2000 00.00
Študentska organizacija Univerze (ŠOU) v Ljubljani in University College London (UCL) sta popoldne v Londonu podpisala memorandum o medsebojnem sodelovanju. V imenu ŠOU v Ljubljani sta se podpisa udeležila direktor in predsednik te organizacije Simon Zore in Matej Poljanšek, v imenu jezikovnega centra UCL pa direktorica londonske univerze Dolores Ditner. Ob podpisu je bil navzoč tudi slovenski veleposlanik v Londonu Marjan Šetinc, so sporočili iz ŠOU v Ljubljani.

Minister Smrkolj s predstavniki Poljske in Makedonije
28. 08. 2000 00.00
Minister za kmetijstvo, gospodarstvo in prehrano Ciril Smrkolj je imel včeraj na Radgonskem sejmu delovne bilateralne razgovore s predstavniki ministrstev Makedonije in Poljske.

Šturm za nov lektorat v Nemčiji
23. 08. 2000 00.00
Minister za šolstvo in šport Lovro Šturm se je na delovnem sestanku srečal z veleposlanico Zvezne republike Nemčije v Sloveniji Heike Zenkner. Sogovornika sta poudarila izjemno dobro sodelovanje med državama tako na ravni ministrstev kot na ravni neposrednega sodelovanja med vzgojnoizobraževalnimi institucijami, še posebej visokošolskimi.

Mednarodna pisarna ŠOU poleti ne počiva
15. 08. 2000 00.00
Kljub lenobnemu poletnemu času in visokim temperaturam vlada v Mednarodni pisarni Študentske organizacije Univerze v Ljubljani delovni utrip, saj pridno delajo na vseh treh večjih področjih svoje dejavnosti: v resorju za mednarodno sodelovanje, strokovni službi in na področju izmenjave strokovnih praks. O uspešnosti delovanja Mednarodne pisarne pričajo tudi sicer suhoparni, a zgovorni statistični podatki za lani, ko so izmenjali 3040 študentov, se udeležili 254 mednarodnih projektov v tujini in jih 57 organizirali v Sloveniji, sodelovali s 77 državami sveta ter povečali mobilnost študentov glede na prejšnje leto za enajst odstotkov. Kot je v pogovoru za STA povedala vodja Mednarodne pisarne Tanja Grželj, pa je sicer poletje predvsem v znamenju živahnega delovanja t.i. Recepcije. To je program Mednarodne pisarne, namenjen tujim študentom, ki pridejo v Ljubljano na študijsko izpopolnjevanje ali opravljanje strokovne prakse. Osnovni namen programa je socializacija in integracija teh študentov v slovensko družbo in okolje. V Slovenijo si je lani prišlo nabirati strokovne izkušnje 338 tujih študentov, in sicer največ iz Nemčije, Španije, Češke republike, Avstrije, ZDA, Portugalske, Egipta, Grčije, Hrvaške, Velike Britanije, Francije in Poljske. Slovenskih študentov, ki so se podali na opravljanje dela študijskih obveznosti v tujino, pa je bilo nekaj več kot 200. Skupno so bile izmenjave opravljene z 58 državami.

Spopadi z islamisti v nekdanjih sovjetskih republikah
11. 08. 2000 00.00
V spopadih med vladnimi silami in oboroženimi skupinami islamskih skrajnežev v treh srednjeazijskih državah - Kirgizistanu, Uzbekistanu in Tadžikistanu - je bilo danes ranjenih in ubitih več ljudi, so poročale ruske tiskovne agencije. Uzbekistanski notranji minister Zakir Almatov je sporočil, da so vladne sile uspele razbiti skupino 70 islamistov, ki so se v ponedeljek iz Tadžikistana namestili v redko poseljenem goratem območju. Dodal je, da je bilo v teh spopadih v noči na petek ubitih pet vladnih vojakov, več pa ranjenih, da pa so uspeli "uničiti večino teroristov", ki so se v manjših skupinah razpršili po gorah. Kirgizistanske vladne sile pa so davi skupini od 30 do 40 tadžikistanskih islamistov preprečile prečkanje Kirgizistana. Kot je sporočilo predsedstvo, se je skupina po vsej verjetnosti skušala prebiti v Uzbekistan na pomoč prvi skupini. V spopadih sta bila ranjena najmanj dva kirgizistanska vojaka. Ruske sile, ki so nameščene na meji med Tadžikistanom in Afganistanom, pa so v noči na petek preprečile vdor skupini kakih 40 islamskih upornikov iz Afganistana v Tadžikistan. Prišlo je do izmenjave strelov, vendar žrtev ni bilo. Tudi ta skupina naj bi se namenila pomagat kolegom v Uzbekistan.

E-mesto z nižjimi stroški komuniciranja
14. 07. 2000 17.18
Ministrstvo za gospodarske dejavnosti je danes predstavilo projekt Elektronsko mesto. Kaj si od projekta, ki naj bi ga začeli izvajati z letom 2001, dokončali pa naj bi ga v treh oziroma štirih letih, lahko obeta gospodarstvo? Z vzpostavitvijo E-mesta bo mogoča nadaljnja vključitev domačih podjetij v svetovne trende globalizacije poslovanja, in sicer prek pridobivanja informacij o tujih trgih, pa tudi z vidika učinkovite izmenjave informacij, dokumentov in drugih podpornih infrastrukturnih elementov poslovanja. ''Ugotavljamo, da so to pomembni elementi konkurenčne sposobnosti slovenskih podjetij. Pri tem pa je potrebno zmanjševati stroške komuniciranja, konkurenčno sposobnost pa povečevati prek pravočasnega pridobivanja kakovostnih informacij,'' je na prvi javni predstavitvi projekta dejal državni sekretar Boris Šuštar.

Stečajni upravitelji ustanovili društvo
16. 06. 2000 11.19
Stečajni upravitelji Slovenije so včeraj v Celjskem domu ustanovili svoje društvo, ki zaenkrat šteje le 30 članov. Društvo je ustanovljeno z namenom izmenjave izkušenj med več kot sto slovenskimi stečajnimi upravitelji, posebna pozornost pa bo namenjena njihovem izobraževanju. Za predsednika Upravnega odbora Društva stečajnih upravitelje Slovenije je bil izvoljen Zlatko Hohnjec, ki je bil stečajni upravitelj Hmezad kmetijstva v stečaju.

Inštitut za kemijo prejel darilo
14. 06. 2000 14.31
Svetnik nemškega veleposlaništva v Ljubljani Laurids Holscher je danes Inštitutu za kemijo v Ljubljani izročil darilo - računalniško opremo nemške ustanove Alexander von Humboldt v vrednosti 20.000 nemških mark. Omenjena ustanova je sklad za pospeševanje mednarodne znanstvene izmenjave in mednarodnega raziskovalnega dela, ki ga financira nemško zunanje ministrstvo. Sklad podeljuje tudi dolgoročne raziskovalne štipendije mladim raziskovalcem za raziskovalno bivanje v Nemčiji, raziskovalne nagrade mednarodno priznanim tujim znanstvenikom ter raziskovalne nagrade za sodelovanje med nemškimi in tujimi znanstveniki. Raziskovalne štipendije omenjene ustanove je od leta 1953 naprej prejelo 79 slovenskih znanstvenikov, trenutno pa je na povabilo ustanove v Nemčiji sedem slovenskih znanstvenikov.

Sodelovanje med pristaniščema
31. 05. 2000 08.54
Predsednik uprave Luke Koper Bruno Korelič in predsednik uprave nemškega pristanišča Nürnberg Walter Schmidt sta včeraj v Nürenbergu podpisala sporazum o sodelovanju med pristaniščema. ''Podpis pomeni uresničitev smernic o sodelovanju, sprejetih lani na Prometnem simpoziju v Ljubljani. S podpisom tega sporazuma se je uresničilo dejstvo, da Slovenija povezuje Bavarsko in JV Evropo ter da je Luka Koper za Bavarsko izhodišče za Sredozemlje in Črno morje, Bližnji ter Daljni vzhod,'' menijo v Luki Koper. Za nadgradnjo sodelovanja pa je bistvenega pomena ustrezna prometna povezava, t.j. vpeljava vlakov med Nürnbergom in Koprom, ki bo tudi ustrezno informacijsko podprta.

Zagrebški klavirski trio na Gradu Tivoli
22. 05. 2000 18.39
V okviru Torkovih večerov 1999/2000, ki jih pripravlja Breda Pretnar, bo na Gradu Tivoli jutri ob 19. uri koncert Zagrebškega klavirskega tria. Predstavili se bodo Srebrenka Polak na klavirju, Vlatka Peljhan na violini in Pavle Zajcev na violončelu. Izvajali bodo dela Maurica Ravela in Dmitrija Šostakoviča. Koncert tria spada v okvir izmenjave hrvaških in slovenskih glasbenikov mlajše generacije, ki jo omogočata ministrstvi za kulturo Slovenije in Hrvaške. Hrvaški umetniki želijo z izvedbo del Dmitrija Šostakoviča počastiti spomin na ruskega skladatelja ob 25-letnici njegove smrti.

Nemško darilo naši fakulteti
22. 05. 2000 18.37
Kulturni ataše veleposlaništva Zvezne republike Nemčije Albrecht von Wittke bo jutri ob 12. uri ljubljanski Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo uradno predal darilo v opremi v vrednosti 34.000 nemških mark, ki jo podeljuje nemška ustanova Alexander von Humboldt. Z darilom omenjena ustanova podpira svojega nekdanjega štipendista Jurija Sveteta. Slavnostna predaja darila bo na omenjeni fakulteti, so sporočili z nemškega veleposlaništva v Ljubljani.

Hrvaški minister za kulturo na obisku v Sloveniji
04. 05. 2000 15.19
Na obisku v Sloveniji se je danes mudil hrvaški minister za kulturo Anton Vujić, ki se je tokrat tudi prvič srečal z v.d. ministrom za kulturo Jožefom Školčem.

Razpis za sezono Glasbene mladine
28. 04. 2000 10.14
Do 15. maja je odprt razpis za novo koncertno sezono Glasbene mladine Slovenije, ki ima sedež na Kersnikovi 4 v Ljubljani. Prijavijo se lahko glasbeniki in komorne skupine iz Slovenije in slovenski glasbeniki, ki živijo in delajo v tujini, stari do 25 let. Za komorne skupine velja povprečna starost do 25 let, za solopevce pa do 30 let. Razpis poleg kvalitete izvajanja zahteva tudi vsebinsko zanimiv in sodoben spored. Mlade glasbenike vsako leto prek razpisa izbere strokovna žirija. Ciklus komornih koncertov z naslovom GM Oder so pred devetimi leti zasnovali kot projekt, s katerim so želeli nadgraditi vse številnejše koncerte mladih glasbenih umetnikov.

Švedska delegacija na gospodarskem ministrstvu
12. 04. 2000 15.59
Na povabilo v.d. ministrice za gospodarske dejavnosti Tee Petrin je v Slovenijo na dvodnevni obisk prispela švedska delegacija pod vodstvom Karin Widegren, direktorice za energijo pri švedskem ministrstvu za industrijo in zaposlovanje. Sogovornici se bosta danes pogovarjali o privatizaciji in deregulaciji energetskega področja, predvsem z vidika izmenjave mnenj, izkušenj in predlogov organiziranosti energetskega trga, dotaknili pa se bosta še pristojnosti posameznih akterjev v proizvodnji, prenosu in prodaji električne energije.

Vrh Severne in Južne Koreje
10. 04. 2000 14.19
Predsednika Severne in Južne Koreje Kim Jong-Il in Kim Dae-Jung bosta od 12. do 14. junija v Pjongjangu organizirala srečanje na vrhu, so danes sporočili iz prestolnic obeh Korej. Srečanje naj bi predstavljalo velik korak k trajajočemu miru na Korejskem polotoku.