izobraževalni

Izobraževanje in trajnostni razvoj

22. 04. 2023 06.00

Trajnostni razvoj je besedna zveza, ki se zadnjih nekaj let 'prodaja' skoraj bolje od toaletnega papirja na začetku pandemije covida-19, predvsem pa ob uresničevanju vseh zavez in ciljev obljublja t. i. leta debelih krav.

'Trenutni izobraževalni sistem je bankrotiral'

16. 04. 2023 07.00

Kljub napredku izobraževanja – danes ima dostop do različnih oblik izobrazbe več ljudi kot kadarkoli v zgodovini – je poučevanje še vedno dokaj zastarelo. Učence združujemo glede na starost, jih petkrat na teden pošiljamo v fizično zgradbo, kjer poslušajo odrasle, ki v 6 urah poskušajo podati čim več znanja, in pri tem upamo, da razumejo vse, kar predvideva letni učni načrt. Pred nekaj meseci je takšen pristop še nekako zdržal, s pojavom ChatGPT-ja in ostalih z umetno inteligenco podprtih orodij se je vse obrnilo na glavo.

Center vojaških šol nosilec vojaškega izobraževanja v Sloveniji

14. 04. 2023 15.01

V mariborski Kadetnici so slovesno obeležili dan Centra vojaških šol, ki je pred dvema letoma dopolnil 30 let obstoja. Po besedah predsednice republike Nataše Pirc Musar je ta nosilec vojaškega izobraževanja in usposabljanja pomemben spodbujevalec slovenske vojaške misli ter razvoja in krepitve vojaške stroke in poklica.

Ministrstvo objavilo stanje prijav za vpis v srednje šole

07. 04. 2023 19.16

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je objavilo stanje prijav za vpis v srednje šole za šolsko leto 2023/24. V skladu z razpisom in rokovnikom imajo kandidati možnost, da do 24. aprila svojo prijavo iz kakršnikoli razlogov prenesejo na drugo šolo oziroma drug izobraževalni program. Na srednjih šolah je razpisanih 25.560 mest.

Želela gorilo, a dobila šimpanzinjo: 'Vrnila se bom z družino'

06. 04. 2023 16.54

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič se mudi na obisku v Ruandi, kjer je obiskala dve ministrstvi, srečala pa se bo tudi s tamkajšnjim političnim vrhom. Pred tem je obiskala sosednjo Ugando, kjer je posvojila osirotelo šimpanzinjo Ursko. Predsednica slovenskega parlamenta je sicer izrazila željo, da bi posvojila gorsko gorilo. Kot je poudarila, je zaščita teh živali ena njenih največjih strasti.

Klakočar Zupančičeva na uradnem obisku v Afriki, v Ugandi posvojila šimpanzinjo

05. 04. 2023 13.45

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič se od 3. do 7. aprila z delegacijo mudi na uradnem obisku v Ugandi in Ruandi v Afriki. Petdnevni obisk predvideva srečanja s političnim vrhom obeh držav, namen obiska je tudi predstavitev Slovenije in njenih aktivnosti v Afriki, tudi v luči iskanja podpore za članstvo Slovenije v Varnostnem svetu OZN. Klakočar Zupančičeva, ki med prioritete svojega mandata uvršča pomen zaščite živali, je v izobraževalnem centru za ohranjanje divjih živali posvojila šimpanzinjo Ursko.

'Duh je ušel iz steklenice'

01. 04. 2023 08.15

"Izgubljeni so," pravi Marko Grobelnik, član strokovnih skupin za raziskovanje umetne inteligence pri Evropski komisiji, NATU, OECD, UNESCU, ob vprašanju, kako se spopadajo s pojavom ChatGPT-ja. Prepričan je, da je pred človeštvom obdobje, ko bo prisiljeno sprejeti novo družbeno pogodbo, hkrati pa se sprijazniti, da se bo življenje zelo spremenilo.

Tudi po burni razpravi pogoj znanja slovenščine ostaja

27. 03. 2023 19.15

Novela Zakona o tujcih, s katero skuša vlada poenostaviti postopke za pridobivanje dovoljenj delavcev iz tujine, je bila na parlamentarnem odboru za notranje zadeve povod za burno razpravo. Mnenja so se najbolj kresala glede člena, ki ga je v zakon zapisala Janševa vlada in ki od družinskih članov tujih delavcev za bivanje v Sloveniji zahteva opravljen osnovni izpit iz slovenščine. Koalicija tega člena ne bi črtala, bi pa njegovo delovanje zamaknila za 18 mesecev. Za opozicijo, ki napoveduje tudi možnost referenduma, pa je novela v celoti nesprejemljiva.

Kitajski milijarder po več mesecih znova opažen v javnosti

27. 03. 2023 16.59

Ustanovitelj Alibabe Jack Ma, ki se je pred časom umaknil iz javnega življenja, se je nedavno znova vrnil na Kitajsko. Nekoč najbogatejši Kitajec se je umaknil iz države po tem, ko so kitajski regulatorji poostrili nadzor nad njegovimi podjetji.

Dobrodošli v najmanjšo in daleč najbolj zabavno nogometno ligo na svetu

23. 03. 2023 12.54

Komentatorji nogometnih tekem in nogometni navijači v primeru presenetljivega izida tekme velikokrat uporabljajo že zelo izrabljen kliše, ki veli: "Če bi to tekmo odigrali 10-krat, bi jo devetkrat dobilo moštvo, ki je tokrat izgubilo." Dve moštvi na majhnem otoku sredi keltskega morja to teorijo redno preizkušata.

Ne le naš, tudi nemški izobraževalni sistem hrepeni po spremembah

15. 03. 2023 17.15

Velika luknja pri nas nastaja v bazenu učiteljev. Sviz ocenjuje, da jih manjka skoraj pet tisoč. A teh težav nimamo samo v Sloveniji. Podobno je namreč tudi v Nemčiji. Ne le, da je njihov izobraževalni sistem, tako kot pri nas, potreben korenite prenove, tam trenutno primanjkuje nekje med 30 in 40 tisoč učiteljev in učiteljic. Kako pomanjkanje učiteljev torej rešujejo Nemci in kakšno je stanje z učitelji pri naših severnih sosedih?

Promocija zdravja na delovnem mestu je dragocena naložba!

15. 03. 2023 11.20

Promocija zdravja na delovnem mestu je bistvenega pomena za uspešnost vašega podjetja, ZAP FITCORP pa vam bo pomagal razviti najboljše rezultate, zato stopite v stik z njimi tukaj!

Šumi: KPK ni moralni razsodnik, razen v okviru svojih pristojnosti

09. 03. 2023 13.55

Ob polovici mandata aktualnega senata Komisije za preprečevanje korupcije njen predsednik Robert Šumi ocenjuje, da so uspešni, njihova učinkovitost pa je odvisna od tega, koliko se njihove ugotovitve, priporočila in prekrškovni postopki upoštevajo. Zakon je že 2010 določil integriteto kot standard, v praksi pa je še pogosto nadstandard, ugotavlja.

Vključenost za vsakogar

08. 03. 2023 08.40

Mastercard doniral Mizo za vsakogar ter predstavil priročnik z nasveti in priporočili za bolj vključujoče javno življenje.

Vlada bi omilila pogoje za tujce, občine so proti: 'Priseljevanje ima temno plat'

07. 03. 2023 10.39

Ministrstvo za notranje zadeve je pripravilo novelo Zakona o tujcih, ki rahlja pogoje za bivanje in delo tujcev v Sloveniji, zakon pa bodo DZ v sprejem predlagali po nujnem postopku. Občina Kranj, ki že več let opozarja na velike izzive občin zaradi povečanega priseljevanja tujcev, se je uprla: "Priseljevanje tujcev ima tudi temno plat in ga spremljajo zlorabe našega socialnega sistema oziroma socialnih transferjev!" V Velenju se bojijo, da bi spremembe zakona prinesle dodatne finančne obremenitve proračunu. V Celju pa si želijo področne zakonodaje in podpornega okolja, ki bosta v pomoč tako učiteljem in zaposlenim kot učencem in njihovim družinam.

Pogajanja o spremembah v šolstvu: 'Zdi se, da je bil voz postavljen pod konja'

06. 03. 2023 13.15

Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda, ki je mandat nastopil januarja, in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj sta se sešla na prvem uradnem srečanju in spregovorila o potrebnih spremembah v vzgoji in izobraževanju. Pogajanja se nadaljujejo, a ocenila sta, da so na dobri poti. Več o dogajanju nista razkrila. Štrukelj je sicer v izjavi izpostavil, da je reforma v vzgoji in izobraževanju nujna, saj da je bila zadnja pred 30 leti. Strinjala pa se nista niti o tem, ali ne bi bilo ob pripravi vizije izobraževanja do leta 2033 smiselno počakati s prenovo učnih načrtov.

Sviz bo stavkal 13. aprila, če do 8. marca z vlado ne sklenejo sporazuma

21. 02. 2023 17.40

Glavni stavkovni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) je sklenil, da bodo 13. aprila po dobrem letu izvedli še en stavkovni dan, če do 8. marca z vlado ne bodo podpisali stavkovnega sporazuma. Ob tem so kritični do zadnjega vladnega predloga, ki so ga prejeli v ponedeljek zvečer.

To pa je priznanje: HK SŽ Olimpija postala polnopravna članica združenja E. H. C.

21. 02. 2023 14.39

HK SŽ Olimpija z današnjim dnem postaja polnopravna članica združenja E. H. C. oz. Alliance of European Hockey Clubs, kar bo ljubljanski klub postal kot prvi iz Slovenije.

Posledice pandemije na mlade: več depresije in nižji prihodki

19. 02. 2023 16.02

Francoska raziskava o duševnem zdravju je pokazala velik porast števila mladih, ki poročajo o depresiji. Najverjetnejši vzrok je pandemija covida-19 in z njo povezani ukrepi, ki so močno posegli v njihova življenja. Svetovna banka pa ugotavlja, da je zaprtje šol in podjetij vplivalo tudi na izobraževalni napredek in zaposlovalne možnosti mladih. Opozarjajo, da obstaja, če vlade ne bodo vlagale v izničenje teh negativnih vplivov, veliko tveganje za 'izgubljene generacije'.

Informativni dan je priložnost, da spoznate tudi 'drugo plat' šole

17. 02. 2023 06.00

Verjetno ste že slišali za pregovor 'kdor jezika špara, kruha strada'. To še posebej velja za informativne dneve, ko mnogi bodoči dijaki in študentje doživite prvi stik s šolo. Ne skoparite z vprašanji, ki jih imate. Eno je uradna predstavitev šole, drugo pa je priložnost, da skrbno izprašate dijake in študente o vsem, kar vas zanima in vam je lahko v pomoč pri izbiri izobraževanja.

CryptoUnity želi kriptovalute narediti varne in dostopne za vse!

15. 02. 2023 00.15

CryptoUnity je mlad slovenski start-up, ki si v svetu kriptovalut ustvarja ime.

Kdo kupuje stanovanja za do osem milijonov, ki vas odpeljejo okoli sveta? Kaj dobi?

12. 02. 2023 09.41

Čeprav manjkata še dve leti do trenutka, ko naj bi bila dokončana velika stanovanjska ladja MV Narrative, je ogromno stanovanj na njej že prodanih, pravijo v družbi. Je pa na ladji, katere gradnjo so zaupali hrvaškemu Brodosplitu, med drugim na voljo še nekaj zelo luksuznih stanovanj za slabih osem milijonov evrov. Torej za denar, za katerega bi denimo lahko kupili razkošno stanovanje v New Yorku ali razkošno hišo v Los Angelesu.

Strup v žile, steklo na rane, kemikalije v oči: 'angel smrti' umrl na plaži

08. 02. 2023 08.02

Josef Mengele si je prislužil vzdevek angel smrti, ker je imel moč odločati o tem, kdo bo živel in kdo umrl v koncentracijskem taborišču Auschwitz, zaradi svojih grozljivih poskusov na ujetnikih. A roka pravice ga ni nikoli ujela, tudi po zaslugi vplivnih podpornikov. Umrl je na brazilski plaži veliko bolj mirno kot njegove žrtve.

Pot danskih zvezdnikov – od izjemne osebnosti do vrhunskosti

04. 02. 2023 13.52

Danska akademija Oure se lahko po končanem svetovnem rokometnem prvenstvu pohvali s kar 12 posamezniki, ki so ključne korake v razvojnem procesu naredili prav pri njih. Akademija se povezuje tudi s slovenskimi klubi, ki zasledujejo podobno miselnost.

'Pomočnice vzgojiteljic so najbolj krivično obravnavan segment zaposlenih v šolstvu'

20. 01. 2023 06.00

V vrtcih po celi Sloveniji primanjkuje vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, logopedov, specialno-rehabilitacijskih pedagogov, tudi kuharjev, čistilk, računovodij. Eden vzrokov je ponižujoče nizko plačilo vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, ti so po novem v 26. razredu, torej plača znaša 1.226,82 evrov bruto, skoraj toliko od januarja naprej znaša minimalna plača. Pedagoški zanos in priljubljenost tega poklica upadata. Predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Silvija Komočar opozarja, da nam ne sme biti vseeno, kakšne generacije bomo vzgojili in izobrazili.

Velenjski župan zaradi napovedi o zvišanju cene toplote pisal Golobu

19. 01. 2023 15.58

Velenjski župan Dermol je v odprtem pismu premierju Golobu izrazil razočaranje nad zadnjim dopisom Teša, da naj bi se cene toplote za končne odjemalce še povečevale. To je za lokalno skupnost nesprejemljivo, je navedel in predsednika vlade prosil, da pripomore k zamrznitvi aktivnosti energetskih družb glede sprememb cene toplote.

Pravna mreža ljudem v pomoč pri pridobivanju osebnih zdravnikov

03. 01. 2023 13.13

V Pravni mreži za varstvo demokracije so se namenili ponuditi pravno pomoč osebam, ki kljub plačevanju zdravstvenega zavarovanja ne morejo pridobiti osebnega zdravnika, saj menijo, da jim je s tem kršena zakonska pravica. Kot je pojasnila Anuška Podvršič iz mreže, akcijo razumejo kot dodatno spodbudo državi, da ljudem zagotovi zdravnike.

Čebelarstvo in tradicije reje lipicancev na seznam nesnovne kulturne dediščine

01. 12. 2022 18.51

Na Unsecovem seznamu nesnovne kulturne dediščine človeštva sta odslej tako čebelarstvo v Sloveniji kot tudi tradicije reje lipicancev. Medtem ko je nominacijo z naslovom Čebelarstvo v Sloveniji, način življenja vodilo ministrstvo za kulturo pod vodstvom Špele Spanžel. Tradicija reje lipicancev je projekt priprave večnacionalne nominacije, ki povezuje osem držav, prav tako pa je nominacijo vodilo slovensko ministrstvo za kulturo.

KOMENTAR: Balkanski bojevniki in naši otroci?

29. 11. 2022 12.17

Naključje je hotelo, da bi ravno danes moralo steči že tretje sojenje v zadevi Balkanski bojevnik, ki je bila ena od največjih policijskih ulovov, kar se trgovine z mamili tiče – domnevne, seveda. In četudi so nekateri že prestajali zaporne kazni, je v njihove celice poseglo Vrhovno sodišče in zadevo razveljavilo. Sojenje spet ni steklo zaradi odsotnosti treh obtoženih in enega zagovornika, zato se mnogi sprašujejo, ali bo zgodba sploh dobila sodni epilog, če vemo, da primer zastara v manj kot enem letu, natančneje 26. novembra 2023?

2500 golih prostovoljcev preganjalo kožnega raka

26. 11. 2022 09.12

Približno 2500 golih prostovoljcev je v jutranji svetlobi poziralo na avstralski plaži Bondi v Sydneyju. Njihov namen pa: umetniško delo, namenjeno ozaveščanju o kožnem raku.