izobraževalni

Mednarodna judoistična zveza opozorila trenerja zaradi klofutanja
28. 07. 2021 11.29
Claudiu Pusa, trener nemške judoistke Martyne Trajdos, si je prislužil uradno opozorilo Mednarodne judoistične zveze zaradi močnega stresanja in klofutanja svoje varovanke pred dvobojem na olimpijskih igrah. Trajdosova mu je že stopila v bran.

Vladno oglaševanje za 56 tisoč evrov prineslo le 36,6-odstotno precepljenost
22. 07. 2021 06.00
Vlada oziroma Urad vlade za komuniciranje je za promocijo cepljenja namenil 56 tisoč evrov. Na digitalnih kanalih je oglaševal tudi NIJZ, ministrstvo za zdravje pa je naročalo dodatne televizijske in radijske oglase. Kljub temu ni dosežen vladni cilj vsaj 60-odstotne precepljenosti – polno cepljenih je le 36,6 odstotka ljudi. Kje se je zataknilo? So izbrali najboljše načine promocije in medije z največjim dosegom? Občini z najvišjo precepljenostjo, Osilnica in Kostel, sta to dosegli z dobro organizacijo kočevskega zdravstvenega doma. Recept pa preprost – letaki, izobraževalni filmčki, cepljenje 'drive through', mobilne enote in dobra izkušnja ljudi, ki so bili cepljeni na ta način, kar je najboljša promocija cepljenja.

Predstavitev smernic za prihodnje šolsko leto 24. avgusta 'občutno prepozno'
14. 07. 2021 12.53
Sviz se v celoti strinja z opozorili vodstev vzgojno-izobraževalnih zavodov, da bo napovedana predstavitev smernic in posodobljenih modelov pouka za prihodnje šolsko leto 24. avgusta občutno prepozna. Kot so poudarili, ministrica nadaljuje ignoriranje praktikov in Sviza tudi tokrat ni vključila v načrtovanje novega šolskega leta.

Visokošolski sindikat pristojne poziva k načrtu za normalizacijo študija v prihodnjem letu
27. 06. 2021 09.44
Visokošolski sindikat je pozval rektorje in resorno ministrstvo, naj izkoristijo poletne mesece za aktivnosti, ki bodo zagotovile, da bodo izobraževalne ustanove tudi ob novem valu epidemije ostale odprte. V tem času naj poskrbijo za načrt, ki bo omogočil normalizacijo študija in preprečil preobrazbo univerz v dopisne šole, so zapisali v pozivu.

Ministrstvo napovedalo nove ukrepe za okrevanje po drugačnem šolskem letu
23. 06. 2021 17.38
Ministrica za izobraževanje Simona Kustec se je ob koncu šolskega leta zahvalila vsem učencem, dijakom ter zaposlenim v osnovnih in srednjih šolah, ker so naredili vse za uspešno dokončanje letošnjega šolskega leta, ter svojcem za podporo, usmerjanje otrok ter sodelovanje s šolo. Napovedala je pripravo strokovnih smernic in ukrepov za okrevanje.

'Večina od nas si ne more predstavljati, kakšna frustracija je biti v izolaciji gluhote'
04. 06. 2021 12.27
Slovenija je v ustavo vpisala zakon o uporabi slovenskega znakovnega jezika. Kako bo to popravilo krivice in neenakosti gluhih Slovencev, predstavi dokumentarni film Jezik enakopravnosti, ki si ga lahko ogledate na VOYO. "Film 'Jezik enakopravnosti' je zrcalo družbe in povabilo, da se Slovenci končno odločimo postaviti na stran šibkejših, tistih, ki si s svojim glasom ne morejo izboriti enakih možnosti, kot jih ima večina nas," je povedal režiser filma Marko Kumer – Murč.

Polanski v novem dokumentarcu o otroštvu v času holokavsta
31. 05. 2021 15.30
Francosko-poljski filmski ustvarjalec Roman Polanski se v novem dokumentarcu Polanski, Horowitz. Hometown spominja grozot odraščanja v času holokavsta. Oskarjevec se kot protagonist filma, ki je premiero doživel v nedeljo, sprehaja po domačem mestu Krakov, ob njem pa je prijatelj, fotograf Ryszard Horowitz, ki je tudi preživel holokavst.

'Zaradi preobremenjenosti zdravstvenega sistema v času epidemije številna neskladja'
31. 05. 2021 14.15
Slovensko zdravniško društvo poziva ministrstvo za zdravje, da ustavno zajamčeno enako dostopnost in kakovost urgentne oskrbe zagotovi vsem bolnikom. Zavzeli so se za takojšnje ukrepanje. Ugotavljajo namreč, da so se zaradi preobremenjenosti zdravstvenega sistema in težav iz preteklih let v času epidemije pojavila številna neskladja.

SVIZ: Zaposleni so dnevno izpostavljeni možnosti okužbe, dodatka pa še niso prejeli
12. 05. 2021 09.27
Zaposleni v vzgoji in izobraževanju so razočarani, saj niso prejeli dodatka za delo v rizičnih razmerah, ki jim pripada glede na kolektivno pogodbo. Na resorno ministrico so zato naslovili pismo, v katerem jo pozivajo k čim prejšnjemu izplačilu. Na šolskem ministrstvu pravijo, da bodo sredstva za marec izplačana še v tem mesecu.

Nadomestni Tradicionalni slovenski zajtrk bo 11. junija
10. 05. 2021 13.01
Ker je vzgojno-izobraževalni proces lani tretji petek v novembru zaradi epidemije potekal na daljavo in ustanove niso mogle izvesti Tradicionalnega slovenskega zajtrka, so za nadomestni dan določili petek, 11. junija. Otroci v šolah in vrtcih bodo ta dan za zajtrk jedli kruh, maslo, med, mleko ter sveže ali suho sadje.

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
22. 04. 2021 06.53
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

Zakaj je produktivnost slovenskega gospodarstva za skoraj pol nižja kot v Avstriji?
21. 04. 2021 00.15
Zaradi izjemnega pomena, ki ga ima področje produktivnosti za nadaljnji harmoničen razvoj naše družbe ob izjemnih izzivih, ki nas čakajo, je bil izdelan »Akcijski načrt za višjo rast produktivnosti«, katerega osrednji avtorji so profesorji na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani in člani Observatorija Združenja Manager.

Samotestiranje bi se moralo začeti že pretekli petek. Kaj vse je šlo narobe?
21. 04. 2021 06.00
Vlada je pretekli teden napovedala: samotestiranje dijakov se bo začelo v petek, 16. aprila. Ni se. Razlog so pripisali zamudi pri dobavi testov v Slovenijo, ampak ali bi bil začetek projekta tudi ob pravočasni dobavi sploh mogoč? Srednje šole so navodila namreč prejele šele v petek, priprave na samotestiranje še potekajo, zbirajo soglasja staršev. Medtem osnovne šole na osnovna navodila glede organizacije samotestiranja še vedno čakajo. "Nič še ni znano," opozarjajo ravnatelji. Še vedno namreč poteka verifikacija testov na NLZOH, ki jih mora nato odobriti še JAZMP. Kdaj se bo torej samotestiranje v šolah sploh začelo?

V četrtek potrdili 860 novih okužb, pozitivnih 20,2 odstotka testov
16. 04. 2021 09.43
Vlada je sporočila, da smo v Sloveniji v četrtek opravili 4253 PCR-testiranj in potrdili 860 okužb z novim koronavirusom. To pomeni, da je bilo pozitivnih 20,2 odstotka testiranih. Hospitaliziranih je 639 oseb, 152 jih je na intenzivni negi. Umrlo je pet ljudi, iz bolnišnic pa so jih odpustili 50.

Bi lahko zaradi cepljenja maturantov prestavili začetek mature?
15. 04. 2021 07.49
S šolskega ministrstva sporočajo, da časovnica mature za zdaj ostaja nespremenjena. A odločitev naj bi bila v domeni ministrstva za zdravje, ki naj bi pripravljajo spremenjeno strategijo cepljenja, po kateri bi prednostno cepili maturante. Če bo do tega prišlo, bi neuradno lahko prestavili začetek mature na konec maja. Stroka sicer pravi, da je odločitev o cepljenju maturantov politična in ne strokovna.

Izjemno življenje princa Filipa: od poveljevanja do moža kraljice
10. 04. 2021 07.00
Preživel je skoraj vse, ki so ga poznali in ga lahko opisali. Ostali so le še najožji člani družine. Člani kraljeve družine, ki pa verjetno ne bodo nikoli izdali vseh podrobnosti o ljubljenem princu Filipu. Kdo je sploh bil in kakšna je njegova zgodba?

Prvi študenti na fakultete v rdeči, večina šele v oranžni fazi
09. 04. 2021 14.30
Predstavniki študentov so se danes sestali s predstavniki treh ministrstev, NIJZ in strokovne skupine za covid-19. Po predlogu Strokovne svetovalne skupine bo vlada še ta teden obravnavala spremembe semaforja sproščanja ukrepov, po katerem bi se študenti na vaje in seminarje ter izpite v omejenem številu vrnili v rdeči, v večji meri pa v oranžni fazi. Hkrati pa študenti opozarjajo na "zelo skrb vzbujajoč" odnos MDDSZ pri reševanju socialne problematike študentov.

Gospodarski krog poziva k ambicioznejši debirokratizaciji
01. 04. 2021 08.26
Gospodarske organizacije, združene v pobudi Gospodarskega kroga, so danes državo pozvale k ambicioznejši debirokratizaciji in uvedbi socialne kapice pri plači nekaj nad 4500 evrov bruto. Brez kakovostnih kadrov ne bo višje dodane vrednosti, brez višje dodane vrednosti pa so ukrepi, kot je višanje minimalne plače, nevzdržni, so opozorili.

Pedagoški delavci za oblikovanje skupine, ki bi oblikovala ukrepe za delo šol in vrtcev
29. 03. 2021 11.59
V Zvezi društev pedagoških delavcev Slovenije so kritični, da šolska politika v kriznih razmerah ne opravlja svojih ključnih nalog in pušča vtis, da bolj ali manj pasivno čaka na konec epidemije. Da bi preprečili "še eno epidemijo, ki bo dolgoročno opustošila kakovost vzgoje in izobraževanja", pozivajo vlado in šolsko ministrstvo k ukrepanju ter oblikovanju skupine, ki bi oblikovala ukrepe za delo vrtcev in šol v času epidemije.

Šole prejele okrožnico o modelu C, MIZŠ: To ne pomeni, da prehajamo na ta način pouka
24. 03. 2021 13.12
Ravnatelji in ravnateljice osnovnih šol so prejeli okrožnico z ministrstva, iz katere izhaja, da se bodo učenci od 6. razreda tedensko izmenjevali v šoli. Vlada je po pretresanju protikoronskih ukrepov sporočila, da glede šolanja ne bo prišlo do sprememb. "Dopis smo posredovali zgolj informativno, da bodo šole v primeru poslabšanja epidemiološke situacije seznanjene in pripravljene na morebitno spremembo izvedbe pouka," so pojasnili.

Svetovni dan Downovega sindroma: Bodimo povezani
21. 03. 2021 07.26
Namen letošnjega svetovnega dne Downovega sindroma je ozaveščanje družbe o potrebah oseb z Downovim sindromom ter njihovem enakovrednem vključevanju v družbo in vzgojno-izobraževalni sistem. Razpoznavni znak tega dne so pisane kratke nogavice, ki opozarjajo, da so ljudje raznoliki.

Stiske zaradi pouka na daljavo: 'Posledice za celotno družbo bodo zelo velike'
17. 03. 2021 13.59
Šolanje na daljavo je na osnovnošolcih, dijakih in študentih pustilo velike posledice, tako socialne kot tudi psihofizične. Ker je, kot so pri stranki LMŠ zapisali, pomembno, da se s temi posledicami kot družba soočimo čim učinkoviteje, so organizirali okroglo mizo, v sklopu katere so različni akterji iz šolstva naslovili omenjene težave. Govorniki so se strinjali, da se je znanje mladih občutno poslabšalo, naloga politike pa bo v prihodnosti zaznati vse te težave in v sodelovanju s stroko čimprej zaznati izzive.

Kustečeva uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje
15. 03. 2021 06.10
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je po maratonski razpravi uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje. Opozicijskim LMŠ, SD, Levici in SAB v DZ tako ni uspelo zbrati dovolj glasov v podporo interpelaciji, za je namreč glasovalo 38 poslancev, proti pa 41. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev. Da bo ministrica interpelacijo prestala uspešno, je bilo razbrati že iz poslanskih razprav, poleg koalicijskih strank so ji podporo napovedali tudi v SNS in Desusu.

Cepljenje šolnikov se začenja, ponekod podatke o interesu še zbirajo
08. 03. 2021 12.10
Zdravstveni domovi po državi ponekod še zbirajo število zainteresiranih za cepljenje proti covidu-19 med zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju, nekateri pa so te podatke že zbrali. V Murski Soboti jih bodo tako začeli cepiti v torek, v Velenju v sredo, v Mariboru, kjer so z odzivom zelo zadovoljni, pa v četrtek.

'Ustaviti moramo konje'
05. 03. 2021 11.20
Cepljenje v EU poteka počasneje, kot je bilo pričakovano. Evropska poslanka Ljudmila Novak razlog za to vidi tudi v denarju, saj dobavitelji najprej gledajo na denar in se zato ne držijo dogovorov. V EU pa odmeva tudi položaj medijev v nekaterih državah članicah, med njimi tudi v Sloveniji. Da gre za dejanja, ki so tudi posledica vedenja in dejanj premierja oziroma nedejanj koalicijskih partnerjev v aktualni vladi, meni evropska poslanka Irena Joveva.

Nacionalni načrt za okrevanje: digitalizacija, zeleni cilji in preoblikovanje turizma
26. 02. 2021 15.37
Osnutek nacionalnega načrta za okrevanje in odpornost nima več oznake interno, so sporočili iz DZ. Zaradi nedostopnosti vsebine gradiva, na podlagi katerega bo Slovenija lahko črpala sredstva iz evropskega mehanizma za okrevanje po koronavirusni krizi, je na vlado letelo precej kritik. Medtem je opozicija, združena v koalicijo KUL, oblikovala svoj alternativni načrt za okrevanje, ki so ga predstavili danes. Tanja Fajon pa je ob tem opozorila, da časa za javno razpravo ni veliko.

Zgodba odmevnega fakultetnega škandala že kmalu v novi dokumentarni seriji
23. 02. 2021 12.38
Ustvarjalci serije, ki bo pripovedovala zgodbo o fakultetnem škandalu, v katerega so bila vpletena nekatera imena iz sveta zabave, so napovedali, da bo ta premiero dočakala že marca. Osredotočala se bo na Ricka Singerja, glavnega akterja goljufive zarote, ki se je z lažmi dokopal do kar 20 milijonov evrov premoženja.

Kam naprej? Izobraževalne ustanove pripravljene na virtualne informativne dneve
11. 02. 2021 14.40
Srednje šole in fakultete so se že dodobra pripravile na informativne dneve, ki bodo jutri in v soboto. Ti bodo letos prvič potekali samo preko virtualnih orodij. Izobraževalne ustanove se zavedajo, da osebnega stika v popolnosti ni mogoče nadomestiti, toda zagotavljajo, da bodo bodoči dijaki in študenti o želenem nadaljevanju šolanja pridobili prav vse informacije, kot bi jih, če bi ti dnevi potekali v živo.

Pred zasavski osnovni šoli starši v znak protesta prinesli šolske torbe
01. 02. 2021 09.54
Po nedeljskem protestu proti vnovičnemu zaprtju šol za učence prvega triletja v obalno-kraški regiji je na družbenih omrežjih zakrožil poziv k bojkotu pouka na daljavo in simbolnim prihodom pred matične šole. V nujnem varstvu je 14 otrok. V znak protesta proti ponovnemu zapiranju šol pa so nekateri starši pred Osnovno šolo Toneta Okrogarja v Zagorju ob Savi ter pred OŠ Tončke Čeč v Trbovljah prinesli šolske torbe.

LMŠ, SD, Levica in SAB za večjo avtonomijo občin pri financiranju zasebnih vrtcev
01. 02. 2021 12.37
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so v zakonodajni postopek vložile novelo zakona o vrtcih, s katero bi financiranje zasebnih vrtcev v večji meri kot doslej prepustili v odločanje občinam. Omogočili bi, da občina zasebnega vrtca ne bi financirala, če ima v javnih vrtcih dovolj prostih mest za vse otroke, ki so vključeni v zasebni vrtec. Po ocenah poslanke SDS Mojce Škrinjar pa novela prinaša neučinkovite rešitve in nepošten odnos, saj "javni vrtci ne bodo imeli prav nič več zasedenih mest, bodo imeli pa župani več nezadovoljnih občanov."