jami

Jamarji izvlekli truplo, ki sta ga v Golokratni jami našla Poljaka

04. 05. 2024 08.22

V petek malo po 20. uri sta poljska državljana, ki sta se spustila v Golokratno jamo pri Sežani, pod seboj zagledala truplo, ki je ležalo na približno 100 metrih globine. Obvestila sta pristojno policijsko postajo, v jamo sta se nato spustila jamarja iz Sežane in našla truplo moškega srednjih let. Zaradi slabega vremena in spolzkega terena so se jamarji odločili, da bodo truplo izvlekli danes. Intervencija je bila končana okoli poldneva, nadaljnje postopke pa je prevzela Policija.

Prevzeli 88 neprofitnih stanovanj: v Ljubljani jih napovedujejo še 6000

18. 04. 2024 17.58

V Zeleni jami ob Šmartinski cesti je Javni stanovanjski sklad Mestne občine Ljubljana (JSS Mol) uradno prevzel 88 neprofitnih stanovanj. Direktor sklada Sašo Rink je prepričan, da je to zgolj eden izmed korakov, ki bodo Ljubljano naredili prijaznejšo za bodoče generacije.

Pred 200 leti prvi na svetu organizirali vodniško službo

11. 04. 2024 18.17

Okroglih 200 let mineva od prve organizirane jamske vodniške službe na svetu. Slovenci imamo to čast, da je bila ta ustanovljena nikjer drugje kot v Postojnski jami. "Videti navdušene obraze obiskovalcev je tisto, kar nas spomni, zakaj to zares radi počnemo," pravijo vodniki. Dvestoletnica jamarskega vodništva pa je letos prinesla še eno novost. Obiskovalce bo odslej v notranjost postojnskega bisera popeljala prva ženska voznica vlakca.

Pri raziskovanju jame v Posočju odkrili kosti izumrlega jamskega medveda

01. 04. 2024 14.21

Jamarska sekcija PD Tolmin je pri raziskovanju še ne odkrite jame v okolici Kambreškega med Tolminom in Kanalom ob Soči naletela na izjemno odkritje. V jami, ki meri nekaj manj kot 300 metrov, so odkrili kosti in zobe jamskega medveda. Prve ugotovitve potrjujejo, da so kosti stare najmanj 27.000 let, njihovo natančno starost pa bodo ugotavljali z nadaljnjimi raziskavami. Kosti živali, ki je izumrla ob vrhuncu zadnje ledene dobe, so našli v vodnem kanalu, zato predvidevajo, da jih je po jami več tisoč let raznašala voda.

Do izliva gnojevke je prišlo zaradi popuščanja stene na laguni

28. 02. 2024 18.31

Kmetijski inšpektor je po opravljenih nadzorih v zvezi z izlivom gnojevke na eni od kmetij pri Postojni prejšnji teden ugotovil, da je 18. februarja popoldne popustil del stene na laguni, ki je sestavljena iz železobetonskih plošč. Okoljska inšpekcija za zdaj nadaljuje preverjanje okoliščin.

'Dogodke, kot so se zgodili v Postojni, je treba preprečiti, ne le reševati'

26. 02. 2024 19.54

Veliko onesnaženje vodotokov z gnojevko v Studencih pri Postojni k sreči ni povzročilo hujše ekološke katastrofe v Postojnski jami. Madež, ki bi bil lahko usoden za enega izmed simbolov Slovenije – človeško ribico – je jamo dosegel v petek in skozi njo zaradi obilnega deževja in posledično visokega vodostaja Pivke stekel precej hitro. Črn scenarij se tako ni uresničil, v Postojni pa vseeno bijejo plat zvona. Takšne nesreče je, kot poudarjajo, treba preprečevati, ne pa le reševati.

Zakaj ustna odobritev uporabe eksploziva ni bila dovolj?

23. 02. 2024 16.50

Potem ko so se v četrtek začele vrstiti kritike in obtožbe, da je ukaz o dostavi eksploziva za reševanje poškodovanega jamarja v jami pri Jelen Brdu prišel krepko prepozno, smo poskušali izvedeti, zakaj je prišlo takšnega časovnega zamika med odobritvijo uporabe dinamita in njegovo dostavo reševalcem v jami. Kje v 'verigi poveljevanja' se je zapletlo? Uprava za zaščito in reševanje bo začela preiskavo.

V jami so potrebovali eksploziv, dostavil ga ni nihče

23. 02. 2024 06.00

Zakaj je bilo 18-urno reševanje poškodovanega jamarja z globine 150 metrov, ko so s kladivi in vrtalniki kopali izhod, tako zahtevno? Walter Zakrajšek in Maks Merela sta v oddaji 24UR ZVEČER izpostavila, na kakšen problem je opozorila reševalna akcija v jami Jelen brdo na Kočevskem, ki se je sicer končala srečno.

Fekalni madež vse bližje Postojnski jami: 'To je posledica človeške neumnosti'

22. 02. 2024 14.08

Postojnčani se spopadajo z ekološko katastrofo. Približno 1800 kubikov gnojevke se je razlilo v lokalne vodostaje. V potoku Koretan so fekalije pobile vse ribe in rastline, onesnažena voda pa je dosegla tudi reko Nanoščico, od koder se pomika proti Postojnski jami. Ali to pomeni, da je ogroženo tudi življenje človeške ribice? Kakšne so posledice?

Reševalcem uspelo: poškodovani jamar po 18 urah na površju

22. 02. 2024 07.02

V jami pri Jelen brdu na Kočevskem se je uspešno končalo reševanje jamarja, ki je zdrsnil na globini okoli 150 metrov in se pri tem poškodoval. Po 18-urni reševalni akciji so ga uspeli spraviti na površje.

150 metrov globoko leži s poškodovanimi rebri, reševanje še poteka

21. 02. 2024 20.39

V jami pri Jelen brdu na Kočevskem se je poškodoval jamar. V jamo so najprej poslali oskrbovalno ekipo z bivakom, grelnimi odejami in toplo hrano in vodo. Prav tako je zvečer v jamo že vstopila telefonska ekipa. Kot nam je povedal vodja intervencije Damijan Šinigoj, je jamar zdrsnil na globini okoli 150 metrov in se ob tem udaril v rebra, zato težko diha. Reševanje je potekalo vso noč.

Odkop v Premogovniku Velenje spet poteka, eden od rudarjev ostaja v bolnišnici

21. 02. 2024 09.05

Odkop v Premogovniku Velenje, kjer je v torek zvečer na odkopu C v jami Pesje prišlo do povečane koncentracije plina, spet poteka. Eden od štirih rudarjev, ki so bili izpostavljeni povečani koncentraciji plina, ostaja preventivno v celjski bolnišnici, trije so bili odpuščeni.

Onesnaženje po izlitju gnojnice se pomika proti reki Pivki in Postojnski jami

20. 02. 2024 15.31

V nedeljo se je na območju Studenca pri Postojni v okolje izlila večja količina gnojnice, ki se zdaj počasi pomika proti reki Pivki in Postojnski jami. Na širšem območju razlitja so pristojni odvzeli več vzorcev, ki bodo predmet forenzičnih preiskav. Policija sicer zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanje in uničevanje okolja ter povzročitve splošne nevarnosti pri gradbeni dejavnosti vodi tudi predkazenski postopek.

Režiser Dejan Babosek: Jama bo najbolj 'utrgan' slovenski film leta

19. 02. 2024 06.00

V kinematografe prihaja novi slovenski film, ki so ga ustvarjalci poimenovali 'Jama'. Zgodba govori o mladem paru, Kevinu in Mii, ki sta goljufa, njuna tarča pa so bogate ločenke in vdove. Pri ropu bogate zapeljivke Eme pa ne gre vse po načrtu, zato se začne igra mačke in miši, ki je hkrati tudi boj za življenje in smrt, nič pa ni tako, kot se zdi na prvi pogled. Pod režijo se podpisuje Dejan Babosek, ki pa pred samo premiero obljublja, da bo to najbolj 'utrgan' slovenski film leta 2024.

Kako sta Žibertova starša postala lastnika večmilijonskih nepremičnin?

05. 02. 2024 20.57

Starša Klemna Žiberta, glavnega tajnika SD, sta v zadnjih letih postala lastnika več nepremičnin v skupni vrednosti več kot dva milijona evrov. Njegov oče je aprila 2022 kupil luksuzno stanovanje v elitni soseski Schellenburg, za katerega je pri hranilnici Lon najel kar 1,3 milijona evrov posojila. Kako je to mogoče? Banke milijonskih posojil praktično nikoli ne odobravajo fizičnih osebam, za samostojne podjetnike pa veljajo stroge omejitve.

Pri Podpeči na Primorskem poškodovali vozila italijanske novinarske ekipe

18. 01. 2024 20.33

Med snemanjem televizijskega prispevka o fojbah v jami blizu Podpeči na Primorskem so neznanci v torek poškodovali avtomobile novinarjev italijanske javne radiotelevizije Rai, je v sredo sporočil novinarski sindikat Unirai, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Teden, ko smo spet ploskali reševalcem

13. 01. 2024 12.09

Teden se je začel z dobro novico, ko je iz Križne jame zakorakala peterica, ki je morala v njej neprostovoljno prespati dve noči. Spet smo si lahko rekli, da imamo odlične reševalne službe. Zdravniki so stavkali, vlada in sindikati podpisali dogovor, protestirali so prosilci za azil, ki pri nas že delajo, a jim grozi deportacija. Na mednarodnem sodišču je stekla obravnava v tožbi Južne Afrike, ki Izrael obtožuje genocidnih dejanj nad Palestinci. Morija v Gazi se kljub temu nemoteno nadaljuje.

Premiera filma Šterkijada: družina na ekstremne rekorde gleda drugače

10. 01. 2024 20.19

Kar je videla javnost, je bil neustrašen pomorski junak, ki je z majhno jadrnico kot prvi Slovenec sam obkrožil svet. Prizore jadralnih podvigov Jureta Šterka gotovo marsikdo še vedno nosi v zavesti. V filmu Šterkijada pa je režiser Igor Šterk podvige svojega očeta prikazal v drugačni luči z vsemi žalostnimi, trpkimi in absurdnimi trenutki, ki so jih doživljali kot družina.

Dan po reševalni akciji iz Križne jame smo govorili s tričlansko družino

09. 01. 2024 17.59

Peterico, ki je bila 55 ur ujeta v Križni jami, so v ponedeljek popoldne uspešno rešili. Trije turisti so se skupaj z dvema vodnikoma v soboto odpravili vse do Kristalne gore, ki se nahaja proti koncu jame, zaradi narasle vode pa se iz jame niso mogli vrniti. Po zahtevni reševalni akciji je tričlanska družina prvič spregovorila za oddajo 24UR.

Pogovor z jamarskim vodnikom: kako so si v temi uredili življenje?

09. 01. 2024 18.13

Dogodek, ki ga jamarski reševalci ne pomnijo, je segel tudi čez naše državne meje. Po 55 urah so pet ujetih rešili iz Križne jame. In med njimi je bil tudi jamarski vodič Gašper Modic s 15-letnimi izkušnjami, ki je, ne boste verjeli, tisti vikend v jami praznoval tudi rojstni dan. Kako so poskrbeli za osnovne dobrine, kot so higiena, spanje in hrana, kako so novico, da svetlega neba še ne bodo kmalu ugledali, sprejeli turisti in s čim so si v temni jami krajšali čas, je pripovedoval Rebeki Tomaduz.

Srečen konec: Po 55 urah ujeta peterica končno zagledala sončno svetlobo

09. 01. 2024 06.00

Še enkrat se je pokazalo, da imamo v Sloveniji eno najbolj izurjenih jamarskih služb na svetu. Pet oseb, ki so bile več kot 55 ur ujete v Križni jami, so jamarski potapljači in reševalci nepoškodovane uspešno rešili. Deroča reka in visok vodostaj, ki sta tričlansko družino in dva vodnika odrezala od sveta, sta močno oteževala tudi celotno reševalno akcijo, saj je bila vidljivost v podzemni reki le nekaj centimetrov, jamarski potapljači pa so v eno smer zaradi močnih brzic potrebovali tudi do pet ur.

Kako je potekala reševalna akcija ujete peterice iz Križne jame?

08. 01. 2024 18.01

Po napetih in napornih treh dneh je jamarskim reševalcem in potapljačem uspelo iz svetovno znane kraške jame, Križne jame, rešiti ujeto peterico, tričlansko družino s polnoletnim otrokom in dva vodnika. Vendar reševanje še zdaleč ni bilo enostavno, voda je namreč zalila prehode in tako oteževala delo reševalcem, da se prebijejo do ujetih ljudi. A naposled, zahvaljujoč izjemno usposobljeni ekipi tako jamarskih reševalcev kot potapljačev in vseh drugih sodelujočih, je peterica varno prikorakala iz Križne jame.

'Dogodek v Križni jami se zgodi enkrat na 10.000 primerov'

08. 01. 2024 19.11

Križna jama oziroma več kot osemkilometrski jamski sistem pod območjem med Blokami, Loškim in Cerkniškim poljem, je zelo priljubljena turistična točka, na ogled pa se čaka tudi več kot eno leto. Lani so v jami zabeležili rekordnih 20.000 obiskovalcev. Priljubljena je predvsem zaradi podzemnih jezerc s smaragdno zeleno vodo, pa tudi zaradi dostopnosti. Velja namreč za nezahtevno in varno jamo, v kateri se tako visok vodostaj, kot smo mu priča zadnja dva dni, zgodi v povprečju manj kot enkrat letno.

Jamarski reševalci iz Križne jame rešili ujeto peterico, fizičnih in psihičnih težav nimajo

08. 01. 2024 06.22

Vodna gladina v Križni jami je čez noč upadla in potapljači so se prebili do petih ljudi, ki so zaradi visokega vodostaja vse od sobote popoldne ujeti v jamskem rovu. Vseh pet ujetih je že na varnem, reševalci so jih spravili iz Križne jame. Vsi se počutijo dobro. "Danes je dan sreče, dan življenja in dan zahvale vsem reševalcem," je ob tem dejal poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Križna jama: 'Evakuacije pri teh razmerah vsaj do jutri ne bo'

07. 01. 2024 08.34

Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je povedal, da evakuacije iz jame pri teh razmerah, tudi če voda začne upadati, vsaj do jutri ne bo. Počakali bodo namreč, da bo evakuacija lahko stekla na varen in zdrav način. Čeprav je voda tekom dne nekoliko upadla, je nato zaradi dežja ponovno nekoliko narasla. Je pa Curk dodal še, da so ujetim v jami dodatno prinesli večje količine hrane, toplih oblačil ter energente za svetlobo in gretje.

Posnetki zahtevne reševalne akcije iz zalite Križne jame

07. 01. 2024 15.52

V soboto zjutraj je v Križni jami pri Cerknici ostala ujeta skupina petih oseb, in sicer dva jamarska vodnika in tričlanska družina. Reševalna akcija je v teku že od sobote popoldan, ko sta se v jamo odpravila prva potapljača. "Pri reševanju gre za izjemne napore jamskih reševalcev državne enote za tehnično potapljanje, saj morajo v ekstremnih pogojih, kot so nizka temperatura vode, močan tok in slaba vidljivost, preplavati do prizadetih," so sporočili iz štaba Civilne zaščite za Notranjsko.

Kitajska išče Opičjega kralja, ki bi zabaval turiste in jedel instant rezance

06. 01. 2024 15.56

V severni kitajski provinci Hebej so odprli razpis za zanimivo delovno mesto. Destinacija, ki promovira znameniti mitološki kitajski lik, je pripravljena kandidatu, ki se našemi v Opičjega kralja, plačati 842 dolarjev (približno 750 evrov) na mesec. Med nalogami je druženje s turisti v jami pod goro.

Magični dogodek: Žive jaslice v Postojnski jami

25. 12. 2023 19.58

Slovenija je dežela, kjer čudeže najdeš čisto povsod – pod vodo ali pa pod zemljo. V Postojnski jami so že triintridesetič pripravili žive jaslice, enega najbolj magičnih dogodkov leta. Od danes pa do 30. decembra se boste v jami lahko srečali z angeli in svetniki, podzemlje pa bo napolnila nebeška glasba. In čeprav ima jama uradno stalno temperaturo, približno 10 stopinj, je v teh dneh še posebej polna topline.

Letos že 33. žive jaslice v Postojnski jami

22. 12. 2023 06.00

Žive jaslice v Postojnski jami sodijo med najlepše upodobitve božiča na svetu. Letos bomo videli že 33. izvedbo. Nanje se pripravljajo vse leto. Skozi 18 biblijskih prizorov vas popelje 100 nastopajočih. 90 minutni ogled živih jaslic poteka na desetih stopinjah po pet kilometrov dolgi poti, kar pomeni, da so jaslice v kraškem podzemlju najdaljše podzemne jaslice na svetu.

'Praznični december je za nas eden izmed težjih in hkrati najlepših mesecev'

10. 12. 2023 07.00

Leto se približuje koncu. To je čas, ko ljudje radi preletimo leto in se spomnimo, kaj vse smo doživeli, preživeli, dosegli, presegli, premagali, dokazali, izgubili. Tudi v humanitarnem programu Veriga dobrih ljudi je že v polnem teku praznični december, ki je za nas eden izmed težjih in hkrati najlepših mesecev.