jami

V gramozni jami Pleterje utonil 27-letnik

24. 07. 2022 10.44

V gramozni jami Pleterje, imenovani tudi Zeleno jezero, so našli negibnega moškega. 27-letnika so potegnili iz vode, a bili neuspešni pri oživljanju, so sporočili iz Policijske uprave Maribor.

Na Tajskem iz jame rešili slonjega mladiča in njegovo mamo

16. 07. 2022 11.06

S Tajske prihajajo novice o izjemni dvojni reševalni akciji slonjega mladiča in njegove matere, potem ko sta med nevihto padla v globoko jamo v provinci Nakhon Nayok.

Kopljejo železniški predor, vsakih 50 metrov pa najdejo jamo

11. 07. 2022 16.41

Kot je bilo napovedano, se pri gradnji drugega tira Divača-Koper nizajo odkritja kraških pojavov. Kar 75 odstotkov celotne trase bo namreč potekalo po predorih, pri izkopavanju pa naletijo na kraške jame, vrtače, brezna. Samo pri izkopu prvega kilometra najdaljšega predora Lokev (T1) so odkrili že 21 kraških jam. "Do območja, kjer bodo kraški pojavi najbolj vidni, pri gradnji drugega tira sploh še nismo prišli," pravijo pri družbi 2TDK. Vseeno zagotavljajo, da odkritja zaenkrat ne vplivajo na rok dokončanja projekta.

'Redukcijam pitne vode na Obali se najverjetneje ne bomo mogli izogniti'

07. 07. 2022 13.25

Prazne fontane, nedelujoči tuši na plažah, presušena tla ... To so podobe slovenske Istre, ki se sooča s hudo sušo. Tako hudo je, da se letos redukcijam vode, obdobjem, ko iz pip na Obali ne bo pritekla voda, najbrž ne bo mogoče izogniti. Kdaj se obeta ta scenarij, ko druge rešitve več ne bo, v rižanskem vodovodu ne morejo napovedati, saj je vse odvisno od tega, kdaj bo treba vodo začeti vračati v sistem. In obeti niso najboljši. Naš hišni prognostik napoveduje, da se vsaj do 20. julija ne pričakuje obilnejših padavin, situacijo pa bo še dodatno zaostrila vročina, ki se vrača naslednji teden.

Kam na izlet v vročih dneh? Predlogi za potepe po Sloveniji

29. 06. 2022 07.43

Čeprav je najhujša vročina že za nami, bo ozračje ostajalo ogreto na okoli 30 stopinj Celzija. Zato še zmeraj ostaja relevantno vprašanje, kam se posamezniki lahko umaknemo pred vročino? Predstavljamo vam nekaj krajev za učinkovito ohladitev.

10 navdihov za srednje zahtevne vzpone po slovenskih hribih

25. 06. 2022 14.26

Prejšnji teden smo predstavili ideje za nezahtevne izlete in vzpone, tokrat gremo korak naprej. Za tiste, ki jim je zmanjkalo zamisli ali nimajo volje raziskovati, kam bi se podali v hribe, smo pripravili spisek lažjih in srednje zahtevnih vzponov. Njihova skupna značilnost je, da je pot navzgor daljša kot uro in pol. Za tovrstne užitke potrebujete nekaj kondicije, vendar so izbrani cilj s tehničnega vidika nezahtevni. Večina je primernih tudi za družine z otroki (ne najmlajšimi). Pri tem upoštevajte, da se je za vsak odhod v hribe treba pripraviti, četudi na prvi pogled deluje, da je tura 'mačji kašelj'. Kaj vzeti s sabo, na kaj paziti?

Rudarji velenjskega premogovnika zbirajo podpise za dostojno malico

13. 06. 2022 17.22

"Za fizično delo, ki ga opravljamo, si zaslužimo vsaj dostojno malico, ki bo več kot le sendvič, zraven pa kos čebule ali banane", so bili jasni rudarji, ki osem ur dnevno preživijo 500 metrov pod zemljo v Premogovniku Velenje. In zato zdaj zbirajo podpise za dostojno malico. Ta ne le, da ni primerna, je tudi občutneje dražja, kot je bila, plače pa na drugi strani stagnirajo.

Psička zgrmela v šestmetrsko jamo, rešili so jo nepoškodovano

11. 06. 2022 07.42

Pri naselju Tribuče v občini Črnomelj se je zgodila nesreča, ki pa je po zaslugi jamarskih reševalcev imela srečen epilog. V gozdu je namreč v podzemno jamo, globoko okoli šest metrov, padla psička. Rešili so jo z vrvno tehniko.

Vipavska dolina predstavlja večerjo 12 metrov pod zemljo

29. 05. 2022 19.58

Podzemne jame in odlična hrana. Tudi na to pomislimo, ko beseda nanese na Kras. In kaj nastane, ko ju združimo? Večerja 12 metrov pod zemljo. Večerjo v kraški Krompirjevi jami so si zamislili v turizmu Miren Kras, z njo pa želijo obogatiti turistično ponudbo Vipavske doline in Krasa.

Prekopavati ali ne prekopavati? Glavno je vrtnariti

07. 05. 2022 09.18

Urbano vrtičkarstvo je znova v vzponu, nič čudnega, tako je ob vsaki krizi. Hkrati se zdaj tudi zaradi hitrega ritma življenja, odmaknjenosti od narave in stresa za vrtičke v mestih odloča vse več mladih in ljudi srednjih let, vseh spolov in poklicev. Eni prisegajo na klasične pristope, druge zanima permakultura. V Ljubljani se na vrsto za enega od več kot 1000 vrtičkov mestne občine čaka tudi po tri leta, čakalne vrste so tudi pri zasebnikih, cene pa do enega evra na kvadratni meter na leto. Hkrati se okoli vrtičkov ustvarjajo cele skupnosti, učni in javni vrtovi žanjejo v mestih vse več zanimanja. Je vrtičkarstvo v mestih ob visokih cenah hrane in veliki gospodarski negotovosti celo nuja?

Azori, preplet modre in zelene na devet načinov

23. 04. 2022 00.15

Zapis Palmine vodnice in specialistke za Azore, TAMARE BRODNIK

Po novi nesreči v poljskem premogovniku pogrešanih deset oseb

23. 04. 2022 11.54

Območje premogovnika v poljskem mestu Zofiowka je zjutraj prizadel potres, ki je povzročil uhajanje metana. Večina rudarjev je rudnik pravočasno zapustila, a reševalci trenutno pogrešajo še deset ljudi, ki so bili med potresom pod zemljo.

Iz jame Primadona rešili poškodovanega jamarja

28. 03. 2022 06.50

Končala se je reševalna akcija jamarja, ki se je pri 300-metrskem padcu v globino v jami Primadona na Tolminskem izpahnil ramo. Reševanje v zelo ozki jami je trajalo več dni. Poškodovanega so s helikopterjem odpeljali v dolino, nato pa v UKC Ljubljana.

Na Tolminskem zahtevno reševanje v ozki jami

27. 03. 2022 08.14

Nadaljuje se reševalna akcija, po tem, ko se je v jami Primadona na Tolminskem pri padcu na 300 metrov globine poškodoval jamar. Zdravniški ekipi se je uspelo prebiti do poškodovanega jamarja, a se bo reševanje po ocenah jamarske reševalke zavleklo. Gre za zahtevno reševalno akcijo, saj je jama zelo ozka. Zjutraj je bil na delu tudi policijski helikopter, saj vhod v jamo leži na več kot 1800 metrov nadmorske višine.

V jami Primadona se je poškodoval jamar, v teku reševalna akcija

26. 03. 2022 20.12

V jami Primadona na Tolminskem se je pri padcu na 300 metrov globine poškodoval jamar. Po zadnjih informacijah je utrpel zlom rame. Prva skupina reševalcev je že na poti v jamo. Po besedah jamarske reševalke gre za zahtevno reševalno akcijo, saj je jama zelo ozka.

Vrtovec: Gradnja Emonike se bo začela naslednji mesec

14. 03. 2022 13.48

Ministrstvo za infrastrukturo in Mestna občina Ljubljana sta podpisala protokol o nadaljnji izvedbi infrastrukturnih projektov v občini in sporazum glede urejanja območij železniških postaj v Ljubljani. Opredeljeno je financiranje 11 projektov, s katerimi bodo med drugim uredili podvoze pod železnico, kot je tisti na Šmartinski cesti.

Ruske sile zajele 92 zaposlenih v elektrarni v Černobilu, ugibanja o razlogih za povečanje sevanja

25. 02. 2022 07.15

Ukrajinske oblasti so sporočile, da so po težki bitki izgubile nadzor nad černobilsko jedrsko elektrarno. V kakšnem stanju je odlagališče jedrskih odpadkov na območju, je neznano, nemogoče je zagotoviti, da je Černobil varen, svarijo ukrajinske oblasti. Ukrajinska veleposlanica v ZDA je dejala, da ruske sile za talce zadržujejo 92 zaposlenih v elektrarni.. Rusija medtem trdi, da jedrsko elektrarno ščiti pred 'teroristi'. Kot pojasnjuje dr. Leon Cizelj iz IJS, je sevanje v nekaterih delih izključitvene cone trenutno res povečano, a tega zunaj izključitvene cone ni mogoče zaznati. Tuji mediji sicer opozarjajo na možnost nenamernega poškodovanja jedrskih objektov ob spopadih na teh območjih, a kot miri Cizelj, se znatna količina sevanja ne bi mogla sprostiti pomotoma: "Nekdo bi se moral za to zelo potruditi, saj bi moral sevanje zopet spraviti v obliko prašnih delcev, kar pa bi zahtevalo zelo veliko napora."

Trije poljski raziskovalci, ki so bili ujeti v jami blizu Salzburga, rešeni

18. 02. 2022 19.47

Reševalna akcija v jami Lamprechts­höhle v St. Martinu pri Loferju blizu Salzburga, ki je potekala od četrtka zvečer, se je uspešno zaključila. Trije raziskovalci iz Poljske, ki so ostali ujeti v jami, potem ko je voda prodrla v rove, so že na varnem.

Mario Pešić

17. 02. 2022 09.59

33-letnika odlikujeta njegov značilen barvit in zagnan značaj, ki izžareva razposajeno igrivost, in neizmerna zabavnost, s katero zna prepričati. Poln je raznolikih zgodb in idej, ki rade sežejo onkraj okvirov. Tudi zato svoje anekdote pripoveduje zelo doživeto. Sodelovanje v šovu Znan obraz ima svoj glas zanj pomeni popolno predanost, saj je to eden izmed večjih življenjskih izzivov. Prizadeval si bo, da bi s svojimi nastopi navdihnil in spodbudil vse generacije, predvsem pa mlade, naj opazujejo sebe in svojo okolico ter sledijo svojemu srcu.

Nove najdbe: neandertalec in homo sapiens bi lahko sobivala dlje časa

10. 02. 2022 08.52

Nove najdbe fosilov izzivajo idejo, da so neandertalce kmalu po prihodu iz Afrike z obličja Zemlje izbrisali sodobni ljudje (homo sapiens). V jami v južni Franciji so namreč odkrili otroški zob in kamnito orodje, to pa naj bi dokazovalo, da je bil homo sapiens v zahodni Evropi že pred približno 54.000 leti. To je nekaj tisoč let prej, kot so sprva mislili, in bi lahko pomenilo, da sta vrsti dlje časa sobivali. Možno je celo, da sta se križali.

CNN o Predjamskem gradu: največji jamski grad na svetu

23. 01. 2022 14.39

Ameriški CNN je tokrat za svojo rubriko Potovanja pripravil prispevek o slovenskem Predjamskem gradu. "Predjamski grad je eden najbolj izjemnih gradov na svetu, zgrajen je v ustju jamskega kompleksa na koncu doline v jugozahodni Sloveniji," je novinar zapisal v članku.

V Mariboru uspešno deaktivirali bombo, sirene označile konec nevarnosti

16. 01. 2022 10.21

Strokovnjaki državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi so v Mariboru uspešno deaktivirali letalsko bombo, ki so jo našli v torek. Šlo je za 250-kilogramsko bombo, ki so jo med gradbenimi deli našli delavci na Prevorškovi ulici na Teznem. Sirene so okoli 13.20 označile konec nevarnosti, s tem pa je zaključena tudi evakuacija.

Glasbeniki bodo letos znova preizkusili akustiko Postojnske jame

23. 12. 2021 20.02

Žive jaslice, ki bodo po enoletnem premoru znova navduševale od sobote dalje, niso bile še nikoli doslej tako zelo pričakovane. Doživljanje svetopisemske zgodbe, njenega sporočila o upanju in veličastne Postojnske jame pa ni bilo še nikoli tako intenzivno. Tako nas vabijo v Postojno. Pravljično in čarobno sta pridevnika, ki najbolje opišeta spektakel, ki ga v teh dneh pripravlja ekipa z več kot sto člani.

Žive jaslice v Postojnski jami naj bi si ogledalo do 15.000 obiskovalcev

22. 12. 2021 21.05

Za obiskovalce Postojnske jame bodo med 25. in 30. decembrom po enoletnem premoru znova pripravili žive jaslice. Ogledalo naj bi si jih od 12.000 do 15.000 obiskovalcev. "Žive jaslice želimo sčasoma uvrstiti na seznam Unescove nesnovne kulturne dediščine," je povedal predsednik upravnega odbora Postojnske jame Marjan Batagelj.

Najdaljše zaporne kazni v Sloveniji: kdo so storilci in kaj so zagrešili?

06. 12. 2021 14.59

Za zdaj še nepravnomočna dosmrtna kazen, ki jo je za trojni umor sodišče naložilo Silvu Drevenšku, je najdaljša v slovenskem sodnem sistemu doslej. Tožilci so doslej dosmrtno zaporno kazen zahtevali že štirikrat. Objavljamo kronologijo nekaterih kaznivih dejanj v zadnjih desetletjih, za katere so storilci dobili najdaljše kazni.

'Vsak obiskovalec bo z nakupom vstopnice pomagal človeški ribici in sebi'

28. 11. 2021 17.40

Zdaj je že dobro znano, da se pod starim Kranjem skriva 1300 metrov podzemnih rovov, ki so jih zgradili med 2. svetovno vojno in so prvotno služili kot mestno zaklonišče. Le malokdo pa ve, da se le streljaj od tam nahaja naravna jama Tular, v kateri deluje jamski laboratorij s človeškimi ribicami. Ta je namenjen preučevanju teh živali in ni odprt za javnost. A že spomladi prihodnje leto bodo ribice zaplavale tudi v kranjskih rovih.

Skrivnost 'moža z Etne': čigave človeške ostanke je italijanska policija odkrila v jami?

14. 11. 2021 16.02

Kakšna je zgodba za odkritimi človeškimi ostanki, ki so jih odkrili v jami na Etni? Sicilijanska policija preiskuje več mogočih teorij, med katerimi je tudi ta, da gre za ostanke novinarja, ki je izginil pred več kot 50 leti. 'Mož z Etne' naj bi namreč po predvidevanjih umrl nekje med letoma 1970 in 1990, po prvih preiskavah pa ni umrl nasilne smrti.

Garda SV v imenu Janše položila venec k spomeniku padlim domobrancem

02. 11. 2021 12.55

Kot je sporočila Vlada RS, je ob dnevu spomina na mrtve garda Slovenske vojske v imenu predsednika vlade Janeza Janše položila venec k spomeniku padlim domobrancem na ljubljanskih Žalah. Kot so potezo komentirali v Listi Marjana Šarca, gre za potvarjanje in relativizacijo zgodovine, ki je brez primere v zahodnem svetu in da gre za zlorabo Slovenske vojske. Jernej Pikalo pa je to označil kot 'namerno drezanje v povojni konsenz svetovne ureditve, ki temelji na zmagi zavezniških sil nad nacifašizmom.'

Laboratorij za preučevanje človeške ribice bi radi odprli tudi za obiskovalce

29. 10. 2021 15.47

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je obiskal jamski laboratorij Tular v Kranju. V edinem laboratoriju za preučevanje človeške ribice v Sloveniji so ministra seznanili s projektom informacijskega centra, ki ga želijo urediti v sodelovanju z Mestno občino Kranj.

Pred dnevom spomina na mrtve se vrstijo številne spominske slovesnosti

29. 10. 2021 15.14

Pred 1. novembrom se vrstijo številne spominske slovesnosti. Delegacije ministrstva za notranje zadeve in Policije, ministrstva za obrambo in Mestne občine Ljubljana so tako na pokopališču Žale položile cvetje k spominskemu obeležju padlim v vojni za Slovenijo 1991 in k spomeniku Pomnik 91. Navzoče je nagovoril minister Matej Tonin.