javna podjetja

Je bil propad Biobanke načrtovan?

07. 12. 2024 07.07

Razkrivamo: vodstvo Educella in Biobanke je vsaj sedem mesecev pred propadom Biobanke vedelo, da bo podjetje, ki je hranilo matične celice več kot sedem tisoč staršev, opustilo svojo dejavnost in zaključilo svojo pot. V začetku leta so namreč aktivno iskali kupca za vzorce celic in tkiv, medtem ko staršev o načrtovanem propadu niso obvestili. Še več, čeprav so vedeli, da svojih obveznosti ne bodo mogli izpolniti, so še naprej sklepali pogodbe za 20-letno hrambo popkovnične krvi. Razkrivamo tudi, da je bil namestnik odgovorne osebe za te celice v Biobanki vse do začetka avgusta Miomir Kneževič – prav tisti biotehnolog, ki se je aprila zaposlil v podjetju Gordane Živčec Kalan, pri kateri so zdaj vsi ti vzorci. Spomnimo, slednja že več tednov trdi, da ne ve, kdo je zapustil omenjene vzorce.

Oškodovanci v zadevi Biobanka upajo na podporo ministrstva

12. 12. 2024 16.31

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) vztraja, da je družba Celica dolžna prevzeti vse vzorce tkiv in celic družbe Biobanka, ki je prenehala poslovati. V Celici so sicer opozorili, da za prevzem vzorcev nimajo zmogljivosti. Medtem na ministrstvu za zdravje odločitve v zvezi s pritožbo družbe Celica še niso sprejeli. Oškodovanci pa upajo na podporo ministrstva za začasno hrambo celic in tkiv v javni instituciji.

Javna agencija Spirit pri pomoči gospodarstvu v energetski krizi neučinkovita

26. 11. 2024 10.26

Javna agencija Spirit Slovenija pri tehnični vzpostavitvi in organizaciji posredovanja podatkov za izvedbo nadzorov nad višino prejetih pomoči gospodarstvu zaradi visokih cen energentov ni bila učinkovita, v reviziji ugotavlja računsko sodišče. Agenciji je podalo priporočila za izboljšanje poslovanja.

Golob izpostavil socialno varnost rudarjev, v pripravi 'prehodni zakon'

25. 11. 2024 16.18

Predsednik vlade Robert Golob je v luči dogajanja v Šaleški dolini in energetiki v Ljubljani sprejel predstavnike lokalne skupnosti iz Šaleške doline, sindikatov v Premogovniku Velenje in Termoelektrarni Šoštanj ter podjetja Holding Slovenske elektrarne. Premier je ob obisku izpostavil, da so njegova prioriteta rudarji in njihove družine. Opozoril je, da je za transparentno porabo sredstev in delovanje TEŠ-a nujen interventni zakon, ki ga bodo predstavili koalicijskim partnerjem.

Golob o nizki podpori njegovi stranki in vladi: Razumel sem sporočilo

23. 11. 2024 07.41

Potem ko je vladi uspelo pod streho spraviti reformo plač v javnem sektorju, je premier Robert Golob optimističen tudi glede drugih reform. Kot je dejal v intervjuju za STA, je plačna reforma namreč "motivacijska zmaga" in "trasira pot za sprejemanje ostalih reform". Tudi na morebitno gospodarsko krizo se Slovenija že pripravlja, zagotavlja. Spregovoril je tudi o precej nizki javnomnenjski podpori stranki Gibanje Svoboda in vladi, ki jo izkazujejo ankete, a je prepričan, da se trend že obrača. "Sem pa razumel sporočilo, zato sem odpovedal večino službenih poti v tujino in se bom prvenstveno posvečal temu, kako izboljšati položaj ljudi v Sloveniji." Urad predsednice sicer dogovor zanika.

Celica ni izvršila odločbe JAZMP v zadevi Biobanka, grozi ji globa

21. 11. 2024 17.01

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje vzorcev tkiv in celic ter pripadajoče dokumentacije propadlega podjetja Biobanka. Celica odločbe po navedbah JAZMP ni izvršila, zato je agencija izdala sklep o dovolitvi izvršbe. Če tega ne stori, ji grozi globa, so zapisali na agenciji.

Priključke si v romskem naselju še vedno lahko zagotovijo

21. 11. 2024 14.53

Romi iz novomeškega romskega naselja Žabjak-Brezje, ki jim je Komunala Novo mesto v ponedeljek odklopila na črno urejene priključke na vodo, imajo še vedno možnost, da si priključke uredijo, so zatrdili na komunali. Tega sicer do zdaj ni naredil še nihče. Zaradi nelegalnih priključkov je bila komunala mesečno oškodovana za okoli 5700 evrov.

100 najbogatejših Slovencev ima skoraj 10 milijard evrov, na vrhu sprememba

20. 11. 2024 10.00

100 najbogatejših Slovencev ima pod palcem skoraj 10 milijard, razkriva lestvica najpremožnejših za leto 2024, ki jo pripravljajo pri reviji Finance Manager. Med stoterico najpremožnejših so letos štirje novinci in osem povratnikov. V primerjavi z lani je sprememba tudi na samem vrhu, kamor se je lani uvrstila družina Lah. Rekordno visoko na lestvici je tudi najbogatejši slovenski športnik.

Kennedy mlajši bo novi zdravstveni minister

15. 11. 2024 06.35

Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je v četrtek sporočil, da bo na položaj ministra za zdravje in socialo postavil Roberta F. Kennedyja mlajšega, ki je najbolj znan po širjenju teorij zarot o cepivih. Trump je predstavil še imeni ministrov za veterane in notranje zadeve.

Večina Dunajčanov ima dostop do ugodnega stanovanja, cena 6,67 evra na m2

09. 11. 2024 20.43

Petsto evrov mesečne najemnine za 70 kvadratnih metrov veliko stanovanje. V Ljubljani že leta misija nemogoče, na Dunaju pa realnost, ki jo živi kar polovica vseh prebivalcev. Pa lahko stanovanja postanejo tako dostopna tudi v Ljubljani? Lahko, zagotavljajo Dunajčani, a bistvena je kontinuiteta. Da so za prihodnjih deset let zagotovili milijardo evrov za gradnjo javnih najemnih stanovanj, sicer ves čas zagotavljajo na ministrstvu za solidarno prihodnost, medtem pa se v Ljubljani še vedno gradijo predvsem nadstandardna in, kot se zdi, predvsem investitorjem namenjena stanovanja.

Afera Biobanka: agencija za zdravila pritožbo odstopila ministrstvu

08. 11. 2024 18.25

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je pritožbo podjetja Celica o nadomestnem shranjevanju vzorcev tkiv in celic Biobanke odstopila ministrstvu za zdravje. Vzorce tkiv in celic Biobanke ter dokumentacijo hrani podjetje GaiaCell, kjer poudarjajo, da jih k temu obvezuje etika, a tega brezplačno ne morejo početi v nedogled.

Stavko napovedali tudi člani drugega reprezentativnega poštnega sindikata

07. 11. 2024 10.42

Potem ko so stavko za 22. november napovedali v Sindikatu poštnih delavcev, so tak korak na isti dan napovedali tudi v Sindikatu delavcev prometa in zvez (SDPZ) Pošte Slovenije, je dejala predsednica konference SDPZ Majda Stubelj. Kot je pojasnila, so njihove zahteve podobne, dodali so še nekaj svojih. Pričakujejo tudi pomoč države.

Finančni POPkast: Prihodnost decentralizirane energije

07. 11. 2024 07.00

Slovenija je izvozno naravnana država, zato mora biti inovativna in konkurenčna na mednarodnem trgu. Podjetje NGEN, ki so ga ustanovili Roman Bernard ter milijonarja Damian Merlak in Boštjan Bandelj, uspešno širi svojo prisotnost po Evropi. S svojimi inovacijami na področju decentralizirane energije in trajnostnih rešitev postavlja temelje za energetsko prihodnost.

Stavka na pošti: raje kot položnice bodo nosili pakete

05. 11. 2024 08.47

Poštnim delavcem, ki že dlje časa opozarjajo na vse težje razmere za zaposlene, slišijo pa le prazne obljube, je dokončno prekipelo. Za 22. november so napovedali stavko, ki bo trajala do izpolnitve zahtev. Ob tem dodajajo, da bodo zakonsko določen minimum izvajali na pisemskem delu, medtem ko bodo vse svoje resurse preusmerili na dostavo paketov. "Stavka je napovedana v času, ko je povečan obseg dela s paketi. S terena pa vemo, da ste jih stranke precej bolj vesele kot položnic," so napovedali. V Pošti Slovenije so stavko označili za preuranjeno.

So vzorci iz Biobanke matičnih celic res na varnem? Molči tudi agencija

29. 10. 2024 20.02

"Sama nisem nikoli vstopala v kriobanko." S temi besedami je Gordana Živčec Kalan, nekdanja predsednica Zdravniške zbornice in zdaj lastnica podjetja Gaia Cell, ki je brez dovoljenja Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke že pred pol leta prevzela več tisoč vzorcev tkiv in celic novorojenčkov propadle Biobanke, zavrnila našo prošnjo, naj pokaže, da so vzorci matičnih celic res shranjeni na varnem. Kako je mogoče, da direktor Javne agencije za zdravila Momir Radulović že četrti teden ne stopi pred kamere in pojasni, zakaj so inšpektorji, ki bi morali po zakonu izvajati strog nadzor nad ustanovami, ki ravnajo s človeškimi tkivi in celicami, ta nadzor uvedli šele pol leta po tem, ko je Biobanka postala neoperativna? In zakaj so jim izdali dovoljenje, kljub neizpolnjevanju strogih varnostnih zahtev? Kje so vsi milijoni, ki jih je Biobanka zaračunala staršem?

Afera z Biobanko in shranjenimi matičnimi celicami se še bolj zapleta

28. 10. 2024 19.26

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje matičnih celic Biobanke, a v Celici pravijo, da toliko prostora nimajo, kar naj bi agencija neuradno vedela že prej. Celica se je zdaj pritožila nad njihovo odločbo, medtem pa proti Biobanki teče inšpekcijski postopek odvzema dovoljenja za opravljanje dejavnosti. In tu se še ne konča. Pretekli teden so bili pred vhod podjetja Gaiacell, kjer je prej delovala Biobanka, dostavljeni dokumenti in oprema Biobanke. Za kakšne dokumente gre, ni znano, škatle so prevzeli kriminalisti. Kaj v vsem tem odgovarjajo pristojni, kdaj bo v zgodbo vstopilo pristojno ministrstvo in kako uporabne pravzaprav sploh so celice, ki so zadnje tedne v medijskem središču?

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'

28. 10. 2024 07.43

Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

Celica nad odločbo JAZMP s pritožbo, dokumenti Biobanke pri kriminalistih

26. 10. 2024 14.11

Podjetje Celica, ki mu je agencija za zdravila odredila nadomestno shranjevanje vzorcev tkiv in celic Biobanke, opozarja, da je odločba neizvršljiva. Glede na to so vložili pritožbo. V torek naj bi se medtem pred podjetjem Gaiacell v Trzinu, kjer je prej delovala Biobanka, znašli njeni dokumenti, ki so že pri kriminalistih.

Agencija podjetju Celica odredila shranjevanje celic propadle Biobanke

25. 10. 2024 16.46

JAZMP je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje vzorcev tkiv in celic podjetja Biobanka, ki je pred stečajem. Podjetju Celica je odredila tudi nadomestno shranjevanje pripadajoče dokumentacije, so sporočili iz JAZMP. To mora Celici omogočiti podjetje GaiaCell, ki je vzorce in dokumentacijo prevzelo od Biobanke.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja

19. 10. 2024 09.03

Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Dvigala v UKC-ju po vrtoglavi ceni, razmere zaostrujejo tudi odhodi zdravnikov

16. 10. 2024 19.35

Medtem ko bo ministrstvo za zdravje za vsakega od osmih novih dvigal v ljubljanskem kliničnem centru odštelo dobrih 332.000 evrov, so v eni od zasebnih družb pravkar kupili in postavili novo, sodobno in eno najhitrejših dvigal pri nas za vsega manj kot 60.000 evrov. Ali drugače: skoraj šestkrat manj, kot bo za posamezno dvigalo plačala država iz naših žepov. Zakaj tako? Razmere v javnem zdravstvu zaostrujejo tudi odhodi zdravnikov, ki so postali tako rekoč vsakodnevni.

Bankrot Biobanke: 'Javna agencija dovoljuje, da se baranta s celicami naših otrok'

15. 10. 2024 19.33

"Opravka imamo z največjim škandalom v zgodovini Javne agencije RS za zdravila in medicinske pripomočke, ki je večkrat zatajila na različnih ravneh," pravi zdravnik Goran Kotnik Oven, tudi eden od opeharjenih staršev, ki so hrambo matičnih celic zaupali propadli Biobanki. Kot opozarja, bi morala agencija, ko je bilo jasno, da se je Biobanka znašla v težavah, genetski material zaseči, namesto tega zdaj dovoljuje, da se z matičnimi celicami naših otrok baranta. V javni agenciji pa kljub ostrim očitkom še naprej molčijo, saj zadeve ne morejo komentirati, ker naj bi tekli inšpekcijski postopki.

Po propadu Biobanke: za nadaljnjo hrambo genskega materiala zahtevajo dodatno plačilo

12. 10. 2024 19.59

Več vprašanj kot odgovorov za starše, ki so hranili genski material svojih otrok v Biobanki. Ta je očitno propadla, čeprav uradno stečaja še ni bilo, podjetje GaiaCell, ki je nasledilo vzorce, pa staršev očitno niti ne namerava poklicati. Lastnica družbe, nekdanja šefica zdravniške zbornice, Gordana Živčec Kalan, namreč poziva starše, naj oni vzpostavijo stik z njimi. Ob tem pa vztraja pri dodatnem - mesečnem - plačevanju stroškov za hrambo. In kaj bo z vzorci, če ne bodo plačali, bi lahko genski material več kot 3000 otrok celo uničili? Oglasila se je tudi Živčec Kalanova, ki trdi, da bodo mesečno hrambo plačali tisti starši, ki bodo to želeli.

Obupani delavci: 'Gledali so nam v oči in lagali'

09. 10. 2024 19.54

Po zlomu slovenskega gradbenega podjetja Lavaco obupani delavci pravijo, da jim je lastnik, sicer nekdanji dolgoletni direktor gradbenega velikana KPL, dolžan štiri mesečne plače, pripadajoče socialne prispevke in regres. Ko so ga s tem želeli soočiti, naj bi z njimi prekinil vse stike. Nekoč uspešno podjetje je na predlog zaposlenih od prvega oktobra v stečaju, delavci pa se bojijo, da je terjatev toliko, da za njih na koncu ne bo ostalo nič.

Že poznate sistem SPOT?

30. 09. 2024 00.15

Sistem SPOT ponuja celovito podporo države za potencialne in obstoječe podjetnike ter druge poslovne subjekte.

Odgovor države Bovčanov ni zadovoljil. Kaj zdaj?

28. 09. 2024 10.33

Veliko skrbi pa na Bovškem povzroča tudi zaprtje Kanina. Leto dni mineva, odkar je inšpektor zaradi pomanjkljivih dovoljenj zapečatil krožno-kabinsko žičnico na edino visokogorsko smučišče pri nas. Od takrat v Bovcu čakajo na rešitev, pristojna ministrstva pa so jim naposled ponudila rešitev, po kateri bi žičnico lahko zgradila država. In kaj zdaj?

Sistem SPOT, pametno mesto za vaš posel

23. 09. 2024 00.15

Sistem SPOT, Slovenska poslovna točka, je nacionalni sistem brezplačnih podpornih storitev države za poslovne subjekte.

Koraki do trenutka, ko je Apple 'spregovoril' slovensko

18. 09. 2024 07.52

Od ponedeljka zvečer je slovenščina na voljo na vseh Applovih napravah, ki podpirajo uporabniški vmesnik novega mobilnega operacijskega sistema iOS 18. Velik korak v dolgi sagi na poti do tega, da bi bila slovenščina navzoča tudi v novem tehnološkem jezikovnem okolju. Ključna za to je bila pred manj kot petimi meseci sprejeta novela zakona o javni rabi slovenščine, ki je naredila konec pogovorom in vpletene prisilila k delovanju. Apple je prvi gigant, ki je sledil novi zahtevi, kmalu pa naj bi ji sledili tudi drugi proizvajalci. A odnos do maternega jezika pri nas medtem znova razburja, predvsem v luči sprememb v šolstvu.

Draghi: Skrbi me, da bomo v Evropi manj svobodni pri izbiri svoje usode

17. 09. 2024 20.02

Nekdanji italijanski premier Mario Draghi je v predstavitvi poročila o prihodnosti konkurenčnosti EU v Evropskem parlamentu posvaril, da je Evropa v nevarnosti, da bo izgubila svobodo. Da bi ostala svobodna, bi morala biti bolj neodvisna, je dejal. Številni poslanci so se strinjali z njegovo oceno, da mora gospodarstvo EU spremeniti smer.