javne ustanove

Državni zbor potrdil interventni zakon
31. 08. 2023 10.02
DZ je na izredni seji sprejel interventni zakon, ki prinaša nujne ukrepe za odpravo posledic in pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. V opoziciji v njem sicer vidijo številne pomanjkljivosti. V SDS so proti dodatnim obdavčitvam za obnovo po poplavah, v NSi jih bodo podprli, kot pravijo, "s stisnjenimi zobmi". Golob je dejal, da se bo za ureditev poplavljenih območij v naslednjih petih letih namenilo do sedem milijard evrov.

Na obrežju Save našli mrtvega moškega, na Kamniškem mnogi kraji nedostopni
05. 08. 2023 10.32
Ljubljanski gasilci so čez noč nadaljevali črpanje vode iz objektov. Težavo sta povzročali visoka podtalnica in reka Sava. Na obrežju reke so policisti dopoldan našli mrtvega moškega, po prvih podatkih bi bila lahko smrt posledica poplav. Pristojne službe sicer ugotavljajo, da jo je prestolnica v tokratni ujmi odnesla relativno dobro. "Brez protipoplavnih ukrepov bi bilo veliko huje, mislim, da zdaj vsi razumejo, da so ti potrebni," je prepričan župan Zoran Janković. Na območju Kamnika bodo poskušali priti do krajev, odrezanih od sveta. Pri tem računajo na pomoč helikopterskih ekip.

Hrvaške plaže ostajajo javne, hotelskih in ograjenih plaž ne bo več
17. 07. 2023 14.41
Na Hrvaškem so po 20 letih sprejeli nov zakon o morskem javnem dobru in morskih pristaniščih. Zakon prepoveduje ograjevanje plaž, zaračunavanje za vstop ali prepoved dostopa. Nova je delitev morskih plaž, v kateri ni več hotelskih plaž, koncesije za uporabo morskega javnega dobra pa bo država podeljevala za največ pet let namesto dosedanjih 99.

Nič več glasne zabave pozno v noč v Trstu
02. 07. 2023 15.44
V Trstu načrtujejo strožja pravila proti hrupu v nočnem času. Oblasti tega pristaniškega mesta pri naših zahodnih sosedih so namreč odločile, da ob petkih, sobotah in pred prazniki ne bodo dovolile predvajanja glasbe po polnoči, ki bi lahko motila prebivalce. Kršiteljem grozijo visoke kazni. O strožjih ukrepih glede hrupa razmišljajo tudi v Milanu.

Na Danskem samoplačniško zobozdravstvo, v Avstriji doplačevanje zdravil, v Švici vsak obisk pri zdravniku
30. 06. 2023 06.00
Sabina Zonta, Jurij Gorjanc in Marjan Priveršek-Boserup. Trije Slovenci, ki so se preselili v tujino - Švico, Avstrijo in Dansko. Na lastni koži so tako izkusili, kako zdravstvo deluje v Sloveniji in kako v tujini. In na lastnem žepu tudi občutili, koliko je treba plačati za zdravstvo v tujini. V državah, kamor se Slovenija pogosto ozira. Kot pravi Priveršek-Boserup, morajo na Danskem v celoti iz žepa kriti zobozdravstvene storitve in večino zdravil, v Avstriji po besedah Gorjanca ni zdravila brez doplačila, v Švici pa Zonta kljub visoki mesečni premiji zavarovanja doplačuje obiske pri zdravniku.

Zaščitena laguna pri Premanturi onesnažena s fekalijami
12. 06. 2023 10.35
Morje v zaščiteni laguni Šćuza pri Premanturi na jugu hrvaške Istre je že več kot dva tedna onesnaženo s fekalijami. Inšpekcija za zaščito okolja v istrski županiji je zato že minuli mesec prepovedala kopanje na tem območju, prejšnji teden pa so prepoved podaljšali. Vir onesnaženja še ni znan.

Koalicija za razrešitev programskih svetnikov RTVS, Janša napoveduje ustavno obtožbo
15. 05. 2023 14.29
V DZ so vloženi predlogi sklepov za razrešitev in prenehanje mandatov devetih članov programskega sveta RTVS, ki naj bi jih mandatno-volilna komisija obravnavala na štirih rednih junijskih sejah. V koalicijskih poslanskih skupinah so pojasnili, da nezakonito in nekompetentno nastavljeno vodstvo RTVS s pomočjo programskih svetnikov ta za ljudi pomemben javni servis pelje v bankrot, zato je treba to ustaviti. "Če bo mandatno-volilna komisija potrdila predloge sklepov za razrešitev članov programskega sveta RTVS, je to zadosten razlog za ustavno obtožbo," pa je sporočil prvak SDS Janez Janša.

Množice žalujočih na ulicah Beograda: poklonili so se tudi herojski učiteljici
04. 05. 2023 13.12
Pred osnovno šolo, kjer je 13-letnik v strelskem pohodu kruto končal devet življenj, je ves dan potekal žalosten sprevod. Od učencev in priljubljenega varnostnika so se poslovili sošolci, prijatelji, sosedje in številni, ki jih sicer niso poznali, a jih je tragedija globoko pretresla. V zraku je bil vonj po dimu, saj so na ulici pred šolo številni prižgali sveče in prinesli cvetje. Oče ene od žrtev, sicer priznan odbojkarski trener, pa je obiskal šolo in na vrata nalepil osmrtnico svoje hčerke.

Od Beograda do Beslana
03. 05. 2023 16.26
Čeprav Združene države Amerike prednjačijo po statistikah pokolov na šolah, pa morilski pohod na beograjski osnovni šoli opominja, da nanje ni imuna niti Evropa. Gre za dogodek praktično brez primere na območju nekdanje Jugoslavije, a na vzhodu in zahodu Evrope so v (bližnji) preteklosti zabeležili več krvavih strelskih pohodov na šolah.

Zdravnik iz javnega sistema dela še pri osmih zasebnikih
03. 05. 2023 07.41
Šest bolnišnic smo zaprosili za podatke, koliko zaposlenih zdravnikov ima soglasja za opravljanje zdravstvenih storitev izven bolnišnice, torej še v drugih javnih zavodih, pri koncesionarjih ali zasebnikih. Kar 718 zdravnikov dela še v drugih ustanovah, največ soglasij delodajalca ima zdravnik, ki dela še v osmih enotah, trije zdravniki imajo po sedem soglasij, štirje šest, deset zdravnikov pa dela še v petih zdravstvenih enotah. Nekateri tako s popoldanskim delom lahko letno zaslužijo tudi več kot 100 tisoč evrov, spet drugi ustvarijo za kar 250 tisoč evrov prihodkov.

Rok se izteka, a seznam eksotičnih živali ostaja neznanka
14. 04. 2023 19.06
Izteka se rok za objavo seznama prepovedanih eksotičnih živali, kar predvideva Zakon o zaščiti živali iz leta 2021. Kljub temu da lastniki in rejci eksotičnih živali že mesece nestrpno pričakujejo seznam, pa še vedno ni znana niti ena žival, ki se bo znašla med prepovedanimi. Rejce želv, papig, kač, pajkov in kuščarjev zato skrbi, kaj se bo zgodilo z njihovimi dejavnostmi, z rejo, s katero se nekateri ukvarjajo že vse svoje življenje.

90 let zbiranja arhivarij, 90 let novosti: če bi gradivo zložili v vrsto, bi prišli do Ptuja
11. 04. 2023 06.12
Zgodba o arhivu je zgodba o (naši) preteklosti. In čeprav je velik del gradiva, ki ga te institucije hranijo, danes že digitaliziran in tako kadar koli na voljo za raziskovanje, je hramba originalov še kako pomembna. Nobena, še tako dovršena spletna različica namreč ne more nadomestiti vonja, občutka, ko v roke vzameš pergamentno listino, ki priča o življenju pred stoletji.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'
26. 03. 2023 07.00
Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

Na Siciliji zasegli pakete hašiša 'mafijske znamke' s podobo mafijskih šefov
21. 03. 2023 13.39
V mestu Marsala na Siciliji so policisti v torek zasegli 13 kilogramov hašiša "mafijske znamke". Paketi so bili namreč polepljeni s fotografijami zdaj že pokojnega mafijskega šefa Cosa Nostre Totoja Riine in Mattea Messine Denara, mafijca, ki so ga januarja letos po 30 letih na begu aretirali. Prav danes so v Italiji ob dnevu spomina na žrtve mafije potekale demonstracije, ki se jih je udeležilo na tisoče ljudi. Na ulicah Milana se je shoda udeležilo več kot 50.000 ljudi.

Nezadovoljni pacient zaposlenim v ZD Kamnik grozil, da jim bo polomil noge
15. 03. 2023 15.13
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović ob novem primeru verbalnega nasilja nad zdravstvenimi delavci poudarja, da bi bilo treba v družbi poskrbeti za zmanjšanje nasilne komunikacije. Nezadovoljni pacient je namreč zaposlenima v družinski ambulanti v Zdravstvenem domu Kamnik grozil, da bo vsem v ZD polomil noge.

Za obljubami strokovnjakov po vitki postavi se skriva več milijonov evrov
13. 03. 2023 10.25
Za obljubami in prepoznavnostjo zloglasne 'čudežne injekcije', ki pomaga pri izgubi kilogramov, se skriva več deset milijonov evrov. Proizvajalec zdravila, v osnovi namenjenega sladkornim bolnikom, je namreč več zdravstvenim organizacijam in strokovnjakom, pa tudi poslancem, prikrito plačeval za t. i. 'priporočila' oziroma oglaševanje, razkrivajo britanski mediji.

Še nedavno pragozd, prihodnje leto večmilijonska prestolnica
11. 03. 2023 07.42
Preobremenjeno, onesnaženo in nevarno mesto Džakarta kmalu ne bo več prestolnica Indonezije. Če bo šlo na gradbišču novega mesta vse po načrtih, bo avgusta prihodnje leto vlogo glavnega mesta prevzela Nusantara. Načrti napovedujejo zeleno mesto prihodnosti, okoljevarstveniki pa opozarjajo, da gre za nedopustne posege v okolje. Poglejte prve posnetke gradbišča, kamor dnevno prihaja vse več obiskovalcev, ki si želijo potešiti radovednost.

'Mislim, da bodo raketni napadi. Vemo, da imajo Rusi radi simboliko'
23. 02. 2023 19.49
Kijev se spet pripravlja na težke dni. Rakete lahko na obletnico ruske invazije spremenijo vse. Ukrajinci se bojijo simbolike, ki jo Rusi ljubijo. "Mislim, da bodo raketni napadi. Običajno ne moremo napovedovati prihodnosti, a iz dosedanjih izkušenj vemo, da imajo Rusi radi simboliko," skrbi ukrajinskega vojaka Kirila, ki se po rojstvu prvega sina vrača nazaj na fronto.

Se na protikorupcijsko komisijo znova vršijo politični pritiski?
22. 02. 2023 08.43
Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavljata nov projekt in sicer analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov ter seveda tudi njihove cene. S predsednikom Robertom Šumijem sva se v intervjuju pogovarjala tudi o korupciji v zdravstvu. Pa o tem, da se mora gospodarstvo oziroma gospodarska združenja, prav tako zavezati k ničelni toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev, opozarja Šumi. Je pa hkrati razočaran, ker se ponovno pojavljajo namigi, da je komisija neučinkovita in nepotrebna. "S prstom kazati na KPK, da je odgovorna za stanje korupcije v državi, je čista manipulacija, ki očitno nekomu koristi. Žal določeni podatki kažejo na to, da se ta zgodba spet ponavlja," opozarja prvi mož protikorupcijske komisije.

Združeni muzej z novim vodstvom, Dežman: Gre za konkretno politično akcijo
25. 01. 2023 13.09
Združitev Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije je trenutno torišče ostrih prerekanj med vlado in opozicijo. Slednja napoveduje interpelacijo ministrice za kulturo, združenje VSO pa akcijski načrt za obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve. Združitvi nasprotuje tudi vodstvo muzeja novejše zgodovine. Ministrica zagotavlja, da bodo delovna mesta ohranjena, a bo nov zavod dobil tudi novega vršilca dolžnosti. Da gre za zlorabo muzejskih združenj, pa meni direktor muzeja novejše zgodovine Jože Dežman.

Bistveno višje položnice tudi za Mariborčane, vrtci napovedali dvig oskrbnin
19. 01. 2023 19.28
Višje položnice čakajo tudi Mariborčane. Odjemalci Energetike Maribor bodo med 10. in 15. februarjem prejeli bistveno višje račune za daljinsko ogrevanje. Gospodinjstva bodo plačala 87, poslovni odjemalci pa kar 200 odstotkov več. Med njimi so tudi javne ustanove, denimo vrtci, ki vzporedno z dviganjem stroškov že napovedujejo tudi dvig cen oskrbnin.

Zakaj so policijske plače javne, zdravniške skrivnost, tožilske pa nedostopne?
11. 01. 2023 07.56
Stališče Informacijskega pooblaščenca in Upravnega sodišča je, da so plače uslužbencev javnega sektorja javne, s polnimi osebnimi podatki, kot so ime in priimek, delovno mesto oziroma funkcija in bruto znesek plače. Pa vendar v praksi ta sistem ne deluje. Če so policijske plače v mandatu prejšnje vlade objavljali kar na spletni strani notranjega ministrstva, pa jih tožilstvo ne želi razkriti. Tudi v UKC Ljubljana ne želijo razkriti zdravniških plač.

Med 50 rekorderji z najvišjimi plačami v javnem sektorju 48 zdravnikov
09. 01. 2023 10.07
Na portalu plač javnega sektorja je objavljenih 50 najvišjih plač v javnem sektorju za oktober prejšnjega leta. Med rekorderji so tudi tokrat zaposleni v zdravstvu, v glavnem zdravniki, vsi pa so prejeli bruto plačo nad 10 tisoč evri, najvišja plača pa je bila izplačana zdravniku ljubljanskega Kliničnega centra v višini 15.156 evrov. Druga najvišja plača je bila prav tako izplačana v UKC Ljubljana v znesku 15.091 evrov. 15 najbolje plačanih zdravnikov prihaja iz UKC Ljubljana, dva iz UKC Maribor, med rekorderji pa je tudi veliko zaposlenih v zdravstvenih domovih in še nekaterih drugih bolnišnicah.

Vlada določila najvišjo drobnoprodajno ceno električne energije in zemeljskega plina
22. 12. 2022 06.34
Državna sekretarka na ministrstvu za infrastrukturo Tina Seršen je po seji vlade sporočila, da so z dvema uredbama določili najvišjo drobnoprodajno ceno električne energije in zemeljskega plina za nekatere osebe javnega prava. Obe bosta v veljavo stopili 1. januarja. Minister za finance Klemen Boštjančič je medtem sporočil, da so ukrepom, ki naslavljajo draginjo dodali še zvišanje neobdavčenih dohodkov iz delovnega razmerja. Vlada je ob tem sklenila, da še pred koncem leta v sistemskega operaterja prenosnega elektroenergetskega omrežja Eles vplača 170 milijonov evrov.

Poleg sheme pomoči predvidena tudi nova 'shema za čakanje na delo'
22. 11. 2022 15.09
Vlada bo zakonodajne predloge za naslovitev energetske draginje v gospodarstvu sprejemala prihodnji teden, je po srečanju z gospodarstveniki dejal predsednik vlade Robert Golob. Imajo pa v gospodarstvu nekatere pripombe in predloge zaradi slovenskih specifik. Na vladi napovedujejo, da se bodo o njih še usklajevali z Evropsko komisijo.

Kateri župan sofinancira ogrevanje in kdo se bo odpovedal lučkam?
15. 11. 2022 06.00
Pred dnevi je vlada izplačala energetske vavčerje za najbolj ranljive – prejemnike socialne pomoči in varstvenega dodatka. Kaj pa občine? Bodo župani svojim občanom zaradi energetske draginje dodatno pomagali? Kako bodo varčevale z energijo, bomo to občutili tudi na novoletnih lučkah? To smo preverili pri mestnih občinah in dveh občinah Trbovlje in Jesenice, kjer je cena ogrevanja poskočila.

Ministrica Vrečko: Muzej slovenske osamosvojitve se združuje in ne ukinja
24. 10. 2022 17.31
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v izjavi glede usode Muzeja slovenske osamosvojitve poudarila, da se muzej ne ukinja, ampak se združuje z Muzejem novejše zgodovine Slovenije. Poslanska skupina opozicijske Slovenske demokratske stranke je medtem že vložila zahtevo za sklic nujne seje. "Osamosvojitev zasluži samostojen muzej, ne pa nek priključek v kleti," je dejal predsednik Združenja za vrednote Slovenske osamosvojitve Lojze Peterle. Prvak SDS Janez Janša pa je poudaril, da je bila institucija ustanovljena z vladnimi akti in ne z aktom ministrstva.

Ovadba zoper Arsenoviča zaradi incidenta z mladoletnikom zavržena
14. 10. 2022 16.52
Okrožno državno tožilstvo v Mariboru je ovadbo zoper mariborskega župana Sašo Arsenoviča zaradi incidenta z mladoletnikom zavrglo. To je storilo po tistem, ko je ovadeni izpolnil določeno nalogo, so pojasnili na tožilstvu.

Kako zelo nas ogroža sevanje, če Putin z jedrskim orožjem napade Ukrajino?
13. 10. 2022 12.01
Po zaostrovanju odnosov med Rusijo in Ukrajino ter posrednih grožnjah ruskega predsednika Putina z morebitno uporabo jedrskega orožja smo preverili, kako se na morebitne posledice pripravlja Uprava za zaščito in reševanje. Kot so dejali, jedrska nesreča ali uporaba jedrskega orožja v vojni v tujini, zunaj tisočkilometrskega območja, težko huje prizadene Slovenijo. Zato mirijo, da uporaba posebnih zaščitnih sredstev in zaklanjanje ne bi bilo potrebno.

Ker naj bi sodeloval z Rusijo, šefu urada za informacijsko varnost grozi odpoved
10. 10. 2022 14.00
Nemčija bo po navedbah neimenovanih virov odpustila šefa zveznega urada za informacijsko varnost BSI Arneja Schönbohma, ki ga sumijo posrednih povezav z ruskimi obveščevalnimi službami, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Nemško notranje ministrstvo je sporočilo, da očitke zoper Schönbohma še preučuje.