javne ustanove

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji

21. 12. 2020 06.06

Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Javna komunalna podjetja brez vednosti svojcev odvažajo pokojne

10. 12. 2020 12.45

Člani odbora pogrebnih dejavnosti pri OZS opozarjajo na po njihovih ocenah sporne občinske prakse, ki zaradi prevozov pokojnikov povzročajo nepotrebne dodatne stroške svojcem umrlih. V času epidemije se svojcem povečujejo stroški pogreba zaradi prevozov pokojnih, ki so umrli v bolnišnicah.

Demokratična družba in kibernetske grožnje

05. 12. 2020 06.55

Ko začnemo govoriti o kibernetski varnosti, pogosto pomislimo na računalnik in varnost tega računalnika. V zadnjih nekaj letih, ko se je družba začela močno digitalizirati, pa smo začeli kibernetsko varnost povezovati s kontekstom širše družbe. Ljudje smo nagnjeni k temu, da poskrbimo za svojo varnost. Ko zapustimo svoje stanovanje oz. hišo, večkrat preverimo, ali smo zaklenili vhodna vrata, prav tako smo zelo previdni pri zaklepanju našega avta. Kako pa je s kibernetsko varnostjo oz. varnostjo na spletu? Smo ljudje prav toliko previdni, kot smo na ostalih področjih? Se kot družba, država, lokalna skupnost in posamezniki zavedamo novih izzivov?

Ministrstvo za kulturo: Uslužbence je strah hoditi v službo

04. 12. 2020 10.33

Neznani storilci so se znesli na kulturno ministrstvo. V fasado so vrgli več balonov, napolnjenih s črno barvo, pri čemer je po prvi oceni Policije nastalo za okoli 2.500 evrov škode. Ta zadevo že preiskuje. Na ministrstvu pa pravijo, da se "tovrstne akcije" vrstijo že od poletja in da so njihovi uslužbenci vse bolj prestrašeni. "Policijo pozivamo, da storilce, ki so vsak teden bolj drzni, čim prej izsledi, preden se ne zgodi še kaj hujšega," so zapisali.

KUL predstavila načrt ukrepov za epidemijo in po njej

03. 12. 2020 11.33

Koalicija ustavnega loka (KUL) je trenutni vladi in ministru za zdravje Tomažu Gantarju poslala dokument, v katerem je predstavila načrt ukrepov proti epidemiji covida-19, ki je, kot pravijo, plod skupnega razmisleka posebne strokovne skupine, ki jo vodi Jože P. Damijan, ter strank LMŠ, SD, Levice in SAB.

Akcija gradbene inšpekcije: vsak četrti objekt brez ustreznega uporabnega dovoljenja

26. 11. 2020 16.48

Gradbena inšpekcija je med 4. februarjem in 1. oktobrom v posebni akciji opravila 125 inšpekcijskih nadzorov nad gradnjo, uporabo in izpolnjevanjem zahtev univerzalne graditve ter rabe objektov v javni rabi, v katerih se zadržuje večje število ljudi (šole, vrtci, bolnišnice, javne ustanove, kopališča ...), pri tem pa odkrila številne objekte, za katere niso pridobili ustreznih dovoljenj za gradnjo ali uporabo.

Po svetu več kot 60 milijonov okuženih, na Hrvaškem največ dnevnih okužb doslej

25. 11. 2020 07.20

Število okuženih po svetu je preseglo 60 milijonov. Na Hrvaškem so zabeležili največje dnevno število okužb doslej, zato nameravajo zaostriti epidemiološke ukrepe. Italija medtem razmišlja o uvedbi cepilne knjižice za cepljenje proti covidu-19. Na Poljskem, v Nemčiji in Rusiji pa so zabeležili najvišje dnevno število umrlih od začetka epidemije, podobno v ZDA, kjer je v enem dnevu umrlo več kot 2000 ljudi. V Avstriji se epidemiološke razmere umirjajo.

'Ukrajina blizu zdravstvene katastrofe', Belgija premešča del bolnikov v Nemčijo

03. 11. 2020 12.06

Na Hrvaškem znova beležijo najvišje dnevno število umrlih za covidom-19. Podobno je tudi v slovenski vzhodni sosedi, madžarske oblasti pa so ob tem napovedale zaostritev ukrepov za zajezitev virusa. Evropskim državam, ki zaostrujejo ukrepe za zajezitev novega koronavirusa, pa se pridružujejo še Avstrija, Grčija in tudi Švedska. Iz Ukrajine medtem poročajo o vse večji obremenitvi zdravstvenega sistema. Na Novi Zelandiji pa so potrdili prvo lokalno okužbo po desetih dneh.

Zapis nadškofa: 'Življenje ima prednost pred bojem za oblast'

29. 10. 2020 14.36

Pred prihajajočim praznikom je nadškof Anton Stres v imenu slovenske cerkve nagovoril vernike. Z ostrim zapisom, v katerem precej očitno deli stališča premierja Janeza Janše, se je dotaknil trenutne situacije v državi in okrcal opozicijo, češ da ji je več do oblasti, kot do reševanja življenj. "Zavzemanje za skupno dobro je vrhovna zapoved in norma vsake odgovorne politike in državljanske drže," je poudaril.

Francija s petkom v popolno zaprtje države, Nemčija želi z delnim rešiti božič

28. 10. 2020 11.30

Francija, eno najbolj kritičnih žarišč jesenskega vala epidemije, se s petkom znova zapira. Ukrepi in omejitve bodo podobne kot spomladi, a s pomembno razliko – šole ostajajo odprte. Tudi v Nemčiji se postopoma ustavlja javno življenje. Od ponedeljka bodo zaprti lokali, gledališča, športni centri. Tudi tu ostajajo odprti vrtci in šole.

Policijska ura tudi za dostavljavce hrane na dom

21. 10. 2020 13.48

"Dostave hrane na dom po 21. uri ne moremo šteti za nujno dejavnost," so nam na vprašanje, ali policijska ura velja tudi za dejavnost dostave hrane, odgovorili z notranjega ministrstva. To pomeni, da dostavljanje hrane na dom v času predpisane policijske ure po 21. uri ni dovoljeno.

Zaradi policijske ure bodo številne storitve omejene

20. 10. 2020 10.58

Zaradi policijske ure številne javne in zasebne ustanove prilagajajo svoje urnike. Večina trgovin bo z današnjim dnem zaprla svoja vrata še pred 21. uro, le iz družbe Hofer sporočajo, da delovnega časa njihovih trgovin zaenkrat ne bodo spreminjali. Tudi na Petrolu pravijo, da njihov obratovalni čas ostaja enak, saj da imajo odgovornost do ljudi. Trenutnim razmeram sicer prilagajajo delo tudi na sodiščih.

Preskrba s hrano v drugem valu epidemije ne bo ogrožena

20. 10. 2020 10.16

Zaradi širjenja okužb z novim koronavirusom in s tem posledično razglasitve epidemije ministrstvo ne pričakuje, da bi bila ogrožena preskrba s hrano. Potrošnikom svetujejo, naj ne kopičijo zalog s hrano, saj se s pretiranim nakupovanjem ustvarjajo motnje v trgovskih sistemih, poleg tega pa priporočajo nakup lokalnih produktov, saj s tem podpiramo slovensko gospodarstvo.

Vlada bo pomanjkanje zdravstvenega kadra v času epidemije reševala s specializanti

15. 10. 2020 08.15

Po večkratnem pozivu zdravniške zbornice, naj pristojno ministrstvo uredi pravno podlago za premeščanje specializantov v bolnišnice in na oddelke, kjer se spopadajo s kadrovskimi primanjkljaji, je vlada včeraj le sprejela odločitev v zvezi s tem. Kot so sporočili z MZ, po spremembi odloka velja, da se specializante "kar najbolj vključi v izvajanje zdravstvenih storitev, potrebnih za obvladovanje in preprečevanje širjenja bolezni covid-19". Enako velja za sekundarij (pripravništvo ali izbirni del), so še sporočili z MZ.

Janša o načrtu ukrepanja: Ključna bo zasedenost v bolnišnicah

29. 09. 2020 10.44

Kljub večjemu številu potrjenih okužb kot v prvem valu epidemije covida-19 so razmere zaradi manjšega števila hospitalizacij še vedno obvladljive, zato potrebe po strožjih ukrepih trenutno ni, je v nastopu na poslovnem zajtrku Amchama Slovenija dejal premier Janez Janša. Medtem v zdravstvenih sindikatih zahtevajo, da se razglasi epidemija za območje javnih zdravstvenih in socialno varstvenih zavodov, in trdijo, da pogoji za to obstajajo že danes.

Nas nova zaostrovanja čakajo že ta vikend?

26. 09. 2020 07.00

Kakšni ukrepi še lahko sledijo rekordnim številkam, ki jih je stroka sporočila včeraj? Bo vlada zaradi nespoštovanja zdajšnjih ukrepov posegla tudi v našo zasebnost, v naše domove, na naše vrtove? Pri rekordnem številu opravljenih testov, kar 3645, so namreč potrdili 192 okužb. Da se okužbe na veliko širijo v podjetjih in da država vsakemu posameznemu delodajalcu ne more dajati navodil za preventivo ter da lahko zaposleni tudi sami naredijo nekaj za svojo varnost, pa medtem opozarjajo na Kliničnem inštitutu za medicino dela.

Slovenija praznuje vrnitev Primorske k matični domovini

15. 09. 2020 09.35

V Sloveniji praznujemo praznik vrnitve Primorske k matični domovini v spomin na uveljavitev pariške mirovne pogodbe leta 1947, s katero se je večina Primorcev pridružila matičnemu narodu. Ob državnem prazniku, ki sicer ni dela prost dan, bo po državi potekalo več slovesnosti, osrednja pa je bila že v soboto v Ankaranu.

Trgovci zagotavljajo, da so razkužila ob vhodih v trgovine ustrezna

07. 08. 2020 10.27

Potem ko je Zveza potrošnikov Slovenije pred dnevi pozvala k preverjanju razkužil, nameščenih ob vstopu v trgovine, restavracije in javne ustanove, saj naj ne bi bila povsod ustrezna, je več trgovcev zatrdilo, da spoštujejo vsa navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Ustavno sodišče zadržalo izvrševanje dela protikoronske zakonodaje na področju gradbeništva

15. 07. 2020 09.14

Ustavno sodišče je sklenilo začeti postopek za oceno ustavnosti 2. člena zakona o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije covida-19, ki do konca leta 2021 podaljšuje spremembe s področja gradbene zakonodaje iz prvega protikoronskega zakona. Do končne odločitve je izvrševanje tega dela zakonodaje zadržano. Nevladniki odločitev ustavnega sodišča pozdravljajo, vladna stran pa je kritična.

Najpogostejša tarča spletnih goljufov podjetja

13. 07. 2020 10.55

Lani je bilo v slovenskem spletnem prostoru kar 12 odstotkov več incidentov kot leta 2018. Izstopa velik porast phishing prijav, saj uporabniška gesla odpirajo vrata nadaljnjim zlorabam. Največkrat so tarča podjetja, pri katerih je povzročena finančna škoda še višja kot pretekla leta.

Predsednika ZDA najbolj skrbi varovanje spornih spomenikov

07. 07. 2020 08.38

Krištof Kolumb v Baltimoru je zadnji v seriji ameriških spomenikov, ki so padli ob protestih proti rasizmu in policijskemu nasilju. "Upor je zajel tudi zagovornike bele nadvlade, lastnike sužnjev, izvajalce genocida in kolonizatorje," sporočajo protestniki. Ta val skuša na svoj mlin preusmeriti Donald Trump, predsednik, ki za politično preživetje vneto podpihuje kulturne delitve v ZDA.

UKC podal prijavo zoper dve osebi zaradi suma prenašanja nalezljive bolezni iz malomarnosti

06. 07. 2020 06.57

V nedeljo so v Sloveniji ob 530 testiranjih potrdili 16 okužb z novim koronavirusom, hospitaliziranih je 11 bolnikov s covidom-19. Jelko Kacin je na novinarski konferenci povedal, da se večina ljudi sicer drži karantenskih omejitev, za tiste, ki pa se ne, vlada namerava sprejeti sankcije. Z UKC Maribor so medtem sporočili, da je okužena študentka, ki je pri njih opravljala prakso. V ZD Maribor imajo na novo okuženega reševalca. V vipavskem domu starejših pa so potrdili še dve okužbi: eno med stanovalci in eno med zaposlenimi.

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?

15. 06. 2020 06.00

Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

V Italiji zabeležili najmanj novo okuženih od konca februarja

02. 06. 2020 09.56

V številnih državah se ukrepi za zajezitev koronavirusa rahljajo. V Franciji tako znova odpirajo kavarne in restavracije, Češka, Malta, Avstrija in Tunizija pa odpirajo svoje meje, a ne za vse. V Italiji so zabeležili najmanjše število novo okuženih od 26. februarja.

Zapleti pri izplačilu dodatkov zdravstvenim delavcem, sindikati na nogah

22. 05. 2020 17.07

Pri izplačilu dodatkov zdravstvenim delavcem se je zapletlo. Prvič že z višino dodatka, zdaj pa se pri izplačilih pojavljajo nove zamude in celo razlike. Sindikati so na nogah, pravijo, da pri izplačilu dodatkov vladata popolnoma zmeda in kaos ter napovedujejo celo tožbe. Država pa odgovarja, da bodo vsi, ki so do dodatkov upravičeni, te tudi prejeli. Na ministrstvu za zdravje medtem še vedno sprejemajo zahtevke zdravstvenih zavodov za izplačilo dodatkov po kolektivni pogodbi za javni sektor in po interventnem zakonu za delo v času epidemije, saj jih vsi do četrtkovega roka še niso uspeli posredovati.

Kaj vam krije zavarovanje, če za covid-19 zbolite v tujini?

21. 05. 2020 10.16

Pred začetkom poletne sezone, ki bo letos zagotovo drugačna od takšnih, kot smo jih vajeni, se številni sprašujejo, kakšno tveganje sprejemajo z odhodom v tujino – ne samo zdravstveno, tudi finančno. Kaj nam bo osnovno zdravstveno zavarovanje krilo v tujini? In kaj se zgodi, če nam odredijo karanteno v državi, ki smo jo obiskali? Bi te stroške krilo naše zavarovanje ali bi moral okuženi sam plačati bivanje v karanteni? Odgovore smo poiskali na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Znana navodila za odpiranje vrtcev in šol, ministrstvo staršem: šola je obvezna

08. 05. 2020 17.16

Ministrstvo za šolstvo je z vsemi deležniki uspelo uskladiti navodila za odpiranje vrtcev in šol. Pravila, ki jih bo pri vračanju otrok v izobraževalne ustanove treba upoštevati, so tako že poslali šolam, vrtcem in dijaškim domovom, so potrdili na ministrstvu. Za zdaj velja, da se vrtci in šole znova odpirajo 18. maja, kar pa mora sicer s sklepom dokončno potrditi še vlada. Za vse, ki otrok v šolo še ne želijo vrniti, pa jasno sporočilo ministrstva: osnovna šola je obvezna.

V cerkev le z masko, z razkuženimi rokami in ob upoštevanju 1,5 metra razdalje

30. 04. 2020 14.57

Slovenski škofje so sklenili, da se svetih maš lahko udeležujejo le zdravi verniki, ki morajo nositi zaščitno masko ter si pri vhodu razkužiti roke. V cerkvah bodo morali ohranjati razdaljo 1,5 metra in prejemati obhajilo samo na roke. Po vsaki sveti maši bo treba obvezno prezračiti cerkve. Ponovo so dovoljeni tudi zakramenti krsta in cerkvene poroke z največ 15 udeleženci.

WHO: Smrtnost covida-19 desetkrat višja kot pri prašičji gripi

13. 04. 2020 07.57

V ZDA so zabeležili več kot 1500 novih smrtnih žrtev bolezni covid-19 in imajo zdaj skupno 22.105 umrlih, največ na svetu. In medtem ko so se številni Španci lahko vrnili na delo, pa je v Italiji število žrtev znova naraslo. V hrvaškem Karlovcu je zaradi okužbe v samoizolaciji kar 13 članov štaba civilne zaščite. V Srbiji pa so v zadnjem dnevu zaznali 424 novih okužb. Od tega je 139 okužb samo v niškem gerontološkem centru, ki so posledica številnih nepravilnosti, zato so privedli tamkajšnjega direktorja.

Sporni členi: umaknili tudi policijsko sledenje gibanja ljudi in vstop v tuje stanovanje

01. 04. 2020 14.48

Dolga obravnava protikoronskega paketa se DZ nadaljuje. Koalicija naj bi vložila le 22 od napovedanih 100 amandmajev. Potem ko se je 104. člen znova znašel v predlogu zakona, so koalicijski partnerji vendarle dosegli dogovor o njegovem črtanju. Prav tako umikajo določila o policijskem sledenju gibanja ljudi, iz 103. člena pa bi črtali pooblastila za izdelavo fotorobota in vstop v tuje stanovanje. Medtem so razočarnje nad dopolnili 'megazakona' izrazili nekateri sindikati.