je lahko

Ruska vlada kritizira IMF

02. 03. 1999 16.44

Ruska vlada je danes kritizirala politiko Mednarodnega denarnega sklada (IMF) do Rusije. Direktor IMF Michel Camdessus ''izvaja pritisk na nas, kar je preprosto nepošteno'', je dejal prvi namestnik ruskega premiera Juri Masljukov.

Začasna ustavitev trgovanja z delnicami Kovinotehne

02. 03. 1999 16.36

Uprava Ljubljanske borze je danes zaradi varstva interesa vlagateljev sprejela sklep o začasni ustavitvi trgovanja z rednimi in prednostnimi delnicami družbe Kovinotehna. Omenjene delnice so uvrščene v borzno kotacijo B, so sporočili z Ljubljanske borze.

Havel posvaril pred morebitno zamudo Češke ob vstopu v EU; Havel v Parizu

02. 03. 1999 16.33

Mesto Češke med državami, ki bodo v prvi skupini postale nove članice Evropske unije, je po mnenju češkega predsednika Vaclava Havla resno ogroženo.

Podpis sporazuma o sodelovanju med slovensko in ukrajinsko gospodarsko zbornico

02. 03. 1999 14.46

Podpredsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Valter Drozg ter podpredsednik Ukrajinske trgovinske in industrijske zbornice Janovski Viktor Petrovič sta na današnji poslovni konferenci, katere se je udeležilo 13 predstavnikov ukrajinskih in 40 predstavnikov slovenskih podjetij, podpisala sporazum o sodelovanju med zbornicama. Podpisnici se obvezujeta, da bosta druga drugi nudili pomoč pri izvedbi trgovskih sejmov in konferenc, pri izmenjavi poslovnih ponudb in pri izmenjavi obiskov delegacij. Obe strani pričakujeta, da bo sporazum prispeval k povečanju blagovne menjave.

Hrošč tisočletja Rusijo stal približno milijardo dolarjev

02. 03. 1999 14.39

Rešitev vprašanja hrošča tisočletja bi lahko Rusijo stal od dveh do štiri milijarde rubljev (od 87 milijonov do 1,3 milijarde dolarjev), je danes povedal predstavnik ruske vlade.

Netanjahu: Možen izraelski umik iz južnega Libanona

02. 03. 1999 14.39

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes ocenil, da je izraelski vojaški umik iz južnega Libanona možen čez leto dni.

Milijon slončkov za novo Pediatrično kliniko

02. 03. 1999 11.02

Namen dobrodelne akcije z naslovom Slončkov milijon za otroke, ki jo v marcu pripravlja založba <A HREF=http://www.slo-knjiga.si/skm-sloncek-klinika.htm target=_blank>Slovenska knjiga</A> v sodelovanju z revijami Otrok in družina, Pepita, Stop, Firbec, časopisom Dnevnik in televizijsko postajo Kanal A, je zbrati milijon tolarjev za novo Pediatrično kliniko v Ljubljani.

Obrazi Krasa - računalniške grafike Bogdana Sobana

02. 03. 1999 10.55

V rotundi Primorskega dramskega gledališča v Novi Gorici bodo v četrtek, 4. marca, odprli razstavo računalniških grafik Obrazi Krasa avtorja Bogdana Sobana. Razstavo bo odprl Sergij Pelhan, strokovno oceno bo podala likovn akritičarka Pavla Jarc, v kulturnem programu bo nastopil igralec Rastko Krošl.

Ko človeku sreča obrne hrbet

02. 03. 1999 07.13

Če bi izbirali človeka, ki je imel v življenju najmanj sreče, bi se za ta naslov gotovo lahko potegoval tudi Britanec Edward Bentley. Njegovo nesrečno obdobje se začelo, ko je zaradi slabe investicije izgubil tioč britanskih funtov. Denar je skušal dobiti nazaj v igralici, za ta poskus pa je uporabil denar, ki ga je ukradel svojim strankam. Srečo je najprej poskušal v Monte Carlu, kjer je nameraval naenkrat zastaviti vseh 60.000 funtov, če bi zadel, pa bi dobil dvakratno vsoto. Žal se je izkazalo, da lahko stavi največ 10.000 funtov, zato se je razočaran vrnil v Veliko Britanijo in denar skušal priigrati na konjskih stavah. Vložil je 10.900 funtov, seveda pa konj, na katerega je stavil, ni zmagal. Njegov naslednji poskus ga je vodil na trg vrednostnih papirjev, kjer je za 49.000 funtov kupil zelo tvegane delnice, s katerimi bi lepo zaslužil, če bi vrednost borznega indeksa FTSE-100 padla. Žal je FTSE zrasel, tako da je Bentley izgubil dodatnih 1000 funtov. Tu mu je postalo jasno, da ga sreča prav zares ne mara, zato je skušal narediti samomor. Sedel je v avtomobil in v potniški prostor speljal cev iz izpušne cevi, vendar je v prvem poskusu odpovedal motor, v drugem pa ga je ustavila policija. Sreča se je ubogemu Bentleyu nasmehnila šele na koncu, ko mu je sodnik zaradi kraje 64.000 dolarjev prisodil le 15 mesecev prepovedi dela.

ZDA zavrnile iraške očitke o poškodbi naftovoda

01. 03. 1999 20.00

ZDA so zavrnile očitke Iraka, da so ameriška bojna letala bombardirala pomemben iraški naftovod, ki vodi v Turčijo. ''Takšne poškodbe ne moremo potrditi,'' je sinoči po lokalnem času v Washingtonu dejal tiskovni predstavnik Pentagona Richard Bridges.

Tam in MTI Evropa nista podpisala kupoprodajne pogodbe

01. 03. 1999 18.01

Mariborska družba MTI Evropa bi lahko še danes s tamkajšnjim podjetjem Tam v stečaju sklenila kupoprodajno pogodbo. Kot je znano, je stečajni senat mariborskega okrožnega sodišča, ki je 15. januarja sprejel sklep o prodaji pretežnega premoženja delniške družbe Tam v stečaju in njegovih hčerinskih družb podjetju MTI Evropa d.o.o. za 10,5 milijarde tolarjev, rok za podpis kupoprodajne pogodbe s konca januarja podaljšal na 1. marec. Kot je dejal stečajni upravitelj Tama Mirko Žagar, pogodbe niso podpisali, saj kupec MTI Evropa ni plačal are v višini desetine pogodbene vrednosti oziroma 1,05 milijarde tolarjev.

Boj proti ponarejenemu potrošnemu materialu

01. 03. 1999 16.01

Proizvajalci pisarniške opreme združeni v organizacijo ICCE, so v zahodni Evropi začeli z akcijo odkrivanja in uničevanja ponarejenega potrošnega materiala. Eden najpomembnejših proizvajalcev s tega področja EPSON je v Veliki Britaniji že v začetku leta izvedel nekaj ločenih akcij, podobne akcije tečejo tudi v Nemčiji, Avstriji, na Nizozemskem, Madžarskem, Izraelu in Južni Afriki, nadzor pa bodo poostrili tudi v drugih državah. Tudi na slovenskem tržišču se je v zadnjem času pojavilo nekaj primerkov ponarejenih črnil in črnil s pretečenim rokom trajanja iz t.i. >>sivega uvoza<<, v teku pa je tudi že akcija odkrivanja in kazenskega pregona preprodajalcev. V vseh zakonodajah je namreč preprodaja ponarejenih izdelkov in kršitev pravic do blagovne znamke označena kot hudo kriminalno dejanje.

Balon Breitling Orbiter III na polet okrog sveta brez postanka

01. 03. 1999 11.29

Balon Breitling Orbiter III s potnikoma Švicarjem Bertrandom Piccardom in Britancem Brianom Jonesom je s posestva Chateau d'Oex na jugozahodu Švice davi malo po 9. uri vzletel na polet okrog sveta brez postanka.

V Budimpešti jutri srečanje državnih sekretarjev trilaterale

01. 03. 1999 11.01

V Budimpešti bo jutri, 2. marca, trilateralno srečanje državnih sekretarjev zunanjih ministrstev Slovenije, Madžarske in Italije, Franca Jurija, Zsolta Nemetha in Umberta Ranierija. Med temami pogovorov naj bi bila tudi priprava trilateralnega sestanka na ravni predsednikov vlad, ki bo sredi maja v Mariboru.

Netanjahu v Amanu

28. 02. 1999 14.38

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes prispel v Aman, kjer se je v kraljevi palači sestal s kraljem Abdulahom II., so sporočili uradni jordanski viri. Netanjahuja spremlja izraelski zunanji minister Ariel Šaron.

Afriška pisatelja dobila nagrado skupnosti Commonwealth

27. 02. 1999 12.14

Ganski pisatelj Benjamin Kwakye in njegov južnoafriški kolega Marion Molteno sta dobitnika letošnje literarne nagrade, ki jo podeljujejo pisatelji britanske skupnosti narodov (Commonwealth). Nagrajenca bosta prejela tudi po 1000 funtov. Ganec Kwakye je bil nagrajen za delo z naslovom Oblačila golote, Molteno pa je nagrado prejel za knjigo z naslovom Če lahko hodiš, lahko tudi plešeš. Literarno nagrado držav Commonwealtha je ustanovila neka britanska fondacija z namenom nagrajevati in spodbujati delo pisateljev v 53 državah skupnosti ter predstavljati svetu njihove dosežke.

Bagdad prvič sodeluje s komisijo ZN za razorožitev Iraka

27. 02. 1999 11.21

Vodja komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka je danes sporočil, da je Bagdad komisiji izročil dokument. Brazilski veleposlanik v ZN Celso Amorim je ob tem poudaril, da pomeni izročitev dokumenta začetek dialoga Iraka s komisijo.

Rusija je podpisala gospodarski sporazum

27. 02. 1999 09.00

Rusija je s štirimi članicami Skupnosti neodvisnih držav (SND) podpisala sporazum o odpravi carinskih ovir in krepitvi gospodarskega sodelovanja. Sporazum je v Kremlju podpisal ruski predsednik Boris Jelcin s predsedniki Belorusije, Kazahstana, Kirgizistana in Tadžikistana, Aleksandrom Lukašenkom, Nursulatanom Nazarbajevim, Askarjem Akajevim ter Emomalijem Rahmonovim. Agencija Associated Press dodaja, da bo sporazum lahko le omejeno prispeval h krepitvi gospodarskega sodelovanja, saj se države podpisnice soočajo z velikimi gospodarskimi in finančnimi težavami. Države so sporazum o odpravi carinskih ovir podpisale že leta 1996. Po mnenju visokih predstavnikov bi za uresničitev omenjenega sporazuma morali sprejeti približno 50 dopolnil k sporazumu iz leta 1996, je poročala ruska tiskovna agencija Interfax.

Gorbačov na San Remu citiral papeža

27. 02. 1999 08.52

Nekdanji predsednik nekdanje Sovjetske zveze Mihail Gorbačov se je pred dnevi pojavil na italijanskem glasbenem festivalu v San Remu, kjer so ga gledalci sprejeli z navdušenjem. Ko je 67-letni Gorbačov z ženo Raiso stopil na oder, se je po glasbeni dvorani razleglo bučno ploskanje, dogodek pa naj bi po navedbah italijanske televizije pred malimi ekrani spremljalo kar 14 milijonov ljudi. Nekdanji politik je v svojem govoru citiral papeža, rekoč da bi moral biti nov svetovni red ustvarjen z več humanosti in pravičnosti.

Na neformalnem vrhu EU še brez dogovora o financiranju

26. 02. 1999 17.08

Predsedniki držav in vlad petnajsterice na prvem, dopoldanskem delovnem srečanju v okviru neformalnega vrhunskega zasedanja v Petersbergu blizu Berlina niso dosegli napredka pri vprašanju reforme financiranja Evropske unije, se je izvedelo iz španskega diplomatskega vira.

Indonezija še ne bo zapirala bank

26. 02. 1999 14.31

Indonezijska vlada bo za dva tedna odložila zaprtje najmanj 17 bank, je danes povedal eden izmed članov vlade. Odločitev so indonezijske oblasti po besedah ministrstva za gospodarstvo sprejele v dogovoru z Mednarodnim denarnim skladom (IMF), Svetovno banko in Azijsko banko za razvoj. Mednarodne agencije namreč vodijo več milijard dolarjev vreden program za krepitev indonezijskega gospodarstva, ki se je v težave potopilo leta 1997, ko je Azijo zadela valutna kriza.

Ameriška jeklarska kriza se umirja

26. 02. 1999 14.28

Kriza na področju uvažanja jekla v ZDA, ki naj bi botrovala odpuščanju in bankrotom v treh ameriških družbah, je po besedah predstavnikov Clintonove administracije končana. Ruske in ameriške oblasti pa so že sklenile sporazum, da Rusija v izogib protidumpinškemu obdavčenju v prihodnjih petih letih izvoz jekla v ZDA zmanjša na 13 milijonov ton oziroma na vrednost štiri milijarde dolarjev. Sporazum o tem naj bi podpisali v marcu.

Dekleta na poziv bodo lahko zaposlile ''komorne strežaje''

26. 02. 1999 07.50

Italijanska dekleta na poziv bodo lahko poslej zaposlila tudi svoje ''komorne strežaje''. Kasacijsko sodišče v Rimu je odločilo, da imajo prodajalke ljubezni tako kot vsi ostali pravico do služabnikov na svojem domu. Njihova služba pa ne pomeni podpore prostituciji. Sodišče je s tem tudi preklicalo obsodbo nekega 68-letnika, ki ga je zaposlila neka prostitutka v Palermu. Zaradi pomoči pri prostituciji so ga namreč obsodili na leto dni zapora.

V Veliki Britaniji odprli prvo kavarnico za službeno kariero

26. 02. 1999 07.47

V Veliki Britaniji so odprli prvo kavarnico za mladino, ki je namenjena iskanju zaposlitve. V prijetnem vzdušju naj bi se tako mladi pri strokovnjakih seznanili z možnostmi izobraževanja ter zaposlitve, hkrati pa dobili tudi brezplačno malico. ''Mnogo mladih ocenjuje običajne urade veliko manj privlačne. Neuradna in prijazna oprema lahko ustvari pravo okolje za razmislek o prihodnosti,'' meni državni sekretar v ministrstvu za delo George Mudie. Kmalu naj bi podobne kavarnice uredili tudi po drugih britanskih mestih.

Swatch tiktaka vse uspešneje

25. 02. 1999 20.16

Skupina Swatch je lani v primerjavi z letom poprej povečala prodajo za 7,1 odstotka na 3,269 milijarde frankov (2,028 milijarde evrov), njen dobiček pa se je povzpel za 7,5 odstotka na 357 milijonov frankov.

Drnovšek: Koalicija stabilna v svoji nestabilnosti

25. 02. 1999 18.14

Koalicija spet deluje dokaj normalno in učinkovito, tako vlada kot koalicija se stabilizirata in rešujeta vse tekoče naloge, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik vlade Janez Drnovšek in dodal, ''da koalicija na nek način postaja stabilna v svoji nestabilnosti''.

Predsednik ''kosovske vlade v izgnanstvu'' o dogovoru iz Rambouilleta

25. 02. 1999 09.23

Predsednik ''kosovske vlade v izgnanstvu'' Bujar Bukoshi je za časnik Sueddeutsche Zeitung izjavil, da se morajo kosovski Albanci sprijazniti z dejstvi, kar pa ne pomeni, da odstopajo od svojega cilja, to je neodvisnosti pokrajine. Poudaril je, da albanska stran dogovor iz Rambouilleta razume kot možnost, da se bo lahko čez tri leta odločila o prihodnosti Kosova.

Američani jemljejo stimulatorje, Evropejci pa pomirjevala

25. 02. 1999 08.24

Evropejci so največji porabniki pomirjeval na svetu, Američani pa pokupijo največ sredstev za povečevanje sposobnosti koncentracije, kažejo podatki mednarodne organizacije za nadzor nad opojnimi substancami. Organizacija se zavzema za oblikovanje strogih kriterijev za uporabo ''legalnih drog''. Omenjena organizacija, ki takšna poročila objavlja vsako leto, je v lanskem poročilu opozorila na povečanje uporabe tablet za hujšanje, letos pa so tarča napadov sredstva za zdravljenje živčnosti in nesposobnosti koncentracije. Zdravljenje s temi sredstvi je v 50 državah naraslo kar za 100 odstotkov, samo v ZDA pa porabijo 85 odstotkov vseh takšnih zdravil v svetu. Strokovnjaki organizacije se ne strinjajo s trditvijo, da je mogoče težave, povezane s sposobnostjo koncentracije, ugotoviti že pri enoletnih otrocih, zato so države ''zaprosili, naj se borijo proti zlonamernemu diagnosticiranju in zmanjšajo čezmerno porabo metilfenidata, ki ga v glavnem predpisujejo osnovnošolcem, pa tudi drugim otrokom in odraslim''. ''Če dajemo mladim zdravila zato, da bi jim pomagali pri premagovanju čustvenih težav, izboljševanju učnega uspeha in pri uresničitvi njihovih sanj, kako lahko potem od njih pričakujemo, da kasneje ne bodo posegli po mamilih,'' se sprašuje predsednik organizacije Hamid Ghodse. Zaradi ''hiperaktivnosti in pomanjkanja koncentracije'' se zdravi od 30 do 40 odstotkov otrok. V ZDA vsak dan porabijo 330 milijonov tablet za zdravljenje tega sindroma, medtem ko v drugih državah po svetu v enem dnevu porabijo 65 milijonov tovrstnih tablet. V Evropi je zaskrbljujoča zlasti povečana poraba pomirjeval, saj naj bi v nekaterih evropskih državah takšna zdravila jemalo kar 10 odstotkov prebivalstva, največji porabniki pa so ljudje, stari nad 65 let. Kljub temu da ne trpijo zaradi stresa na delovnem mestu, jih jemljejo, da bi laže prebrodili osamljenost in spremembe, ki ogrožajo njihov vsakdan. Vsa ta zdravila so nevarna, saj lahko povzročijo odvisnost.

Razmere na slovenskih cestah ob 7.30

25. 02. 1999 07.52

Ceste po državi so prevozne brez posebnosti, še vedno pa so izpostavljeni deli cest lahko poledeneli.

Ravbarjeva sprejela kazahstanskega veleposlanika

24. 02. 1999 17.54

Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar je danes sprejela kazahstanskega veleposlanika s sedežem v Budimpešti Teleutaja Sulejmenova. Pogovori so bili namenjeni predvsem dvostranskim ekonomskim odnosom ter možnostim za njihovo krepitev, so sporočili z ministrstva za ekonomske odnose in razvoj.