je lahko

Imigranti v ZDA predstavljajo 10 odstotkov prebivalstva

10. 01. 1999 09.38

Raziskava Centra za imigracijske študije je pokazala, da je število imigrantov v ZDA od leta 1970, ko jih je bilo 9,6 milijona, do danes naraslo na 26,3 milijone, kar predstavlja 10 odstotkov celotnega prebivalstva ZDA.

ZDA pripravljene na nov udarec proti Iraku

10. 01. 1999 09.36

Če se bodo izzivanja režima Sadama Huseina nadaljevala, naj bi bile ZDA po trditvah visokih uradnikov v State Departmentu in svetu za nacionalno varnost pripravljene Iraku zadati nov udarec, hujši od decembrske operacije Puščavska lisica.

Volilci o financiranju izgradnje TET 3

10. 01. 1999 09.31

V Sloveniji se je zjutraj ob 7. uri odprlo 3439 volišč, na katerih se bodo volilke in volilci na predhodnem zakonodajnem referendumu izrekali ''za'' ali ''proti'' predvidenemu načinu financiranja izgradnje Termoelektrarne Trbovlje 3 (TET 3). Pravico do glasovanja ima približno 1,5 milijona volilk in volilcev, ki bodo svoj glas lahko oddali do 19. ure.

Odprava nadur bo ustvarila nova delovna mesta

10. 01. 1999 09.26

Po mnenju predsednika nemškega Zveznega zavoda za delo Bernharda Jagode bi z ukinitvijo plačanih nadur nastalo od 300.000 do 400.000 novih delovnih mest. V prispevku za časnik Bild am Sonntag je Jagoda poudaril, da so si lani nemški delodajalci privoščili za 1,8 milijarde mark plačanih nadur. Jagoda se je še zavzel za učinkovitejše izkoriščanje prilagodljivega delovnega časa, ki ga omogoča zakonska podlaga. Potrebe po delovni sili v proizvodnih konicah bi po njegovem mnenju lahko uravnotežili z ustreznim znižanjem obveznosti zaposlenih v ''mirnejšem'' obdobju.

Jelcin podpisal zakon o tuji udeležbi na ruskem energetskem trgu

08. 01. 1999 17.12

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes potrdil dopolnilo zakona, ki tujim pravnim osebam dopušča večjo udeležbo na ruskem energetskem trgu.

Urad varuha človekovih pravic bo spremljal referendum o TET3

08. 01. 1999 17.06

V uradu varuha človekovih pravic Ivana Bizjaka bodo v nedeljo, 10. januarja 1999, v okviru dežurne službe spremljali potek predhodnega zakonodajnega referenduma o gradnji Termoelektrarne Trbovlje 3 (TET3), so sporočili iz varuhovega urada.

Johansson: Blatter tvega, da se Evropa ne bo udeležila SP

08. 01. 1999 14.32

Predsednik Evropske nogometne zveze (UEFA) Lennart Johansson ne izključuje bojkota Evrope na nogometnih svetovnih prvenstvih, če bodo tekmovanja res na vsaki dve leti. ''S svojo zamislijo lahko uspe, vendar tvega, da Evropa na teh tekmovanjih ne bo nastopila,'' je za angleške časnike idejo predsednika Svetovne nogometne zveze Josepha Blatterja komentiral Johansson.

Proces proti Clintonu še vedno brez pravil

08. 01. 1999 09.15

Ameriški senatorji, ki so od predstavniškega doma kongresa sprejeli neprijetno nalogo končati začeti proces impeachmenta proti predsedniku Billu Clintonu, se do četrtka zvečer še niso uspeli dogovoriti, kako bodo nalogo opravili. Večina demokratov in republikancev, ki bi jih lahko šteli med zmerne, si želi hiter konec senatnega procesa, republikanski skrajneži, čeprav trdijo nasprotno, pa bi najraje videli, da bi se zadeva vlekla, dokler se javno mnenje ne obrne proti predsedniku.

V Izraelu v prodaji bomboni s Hitlerjevo podobo

08. 01. 1999 08.45

V Izraelu so naprodaj bomboni s podobo nacističnega voditelja Adolfa Hitlerja, ki so ''okrašeni'' tudi s svastiko - kljukastimi križi, poroča izraelsko časopisje. Bombone z imenom Tofita uvažajo iz Turčije, kjer jih izdeluje podjetje Kent. V vrečki lahko kupci najdejo tudi karikature diktatorjev, kot sta na primer Hitler in iraški voditelj Sadam Husein. Prodajalec spornih bombonov se sicer izgovarja, da ni vedel, da je na njih Hitlerjeva podoba. Pooblaščeni uvoznik bombonov iz Turčije David Bisso pa je povedal, da so v zadnjih mesecih prejeli več pritožb prebivalcev Izraela, preživelih strahote nacističnih koncentracijskih taborišč.

Renault prodal rekordnih 2,1 milijona avtomobilov

08. 01. 1999 08.12

Francoski proizvajalec avtomobilov Renault je lani, ko je praznoval stoletnico ustanovitve, dosegel zastavljeni cilj: prodal je 2,1 milijona osebnih avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil ter tako kar za 15,8 odstotka izboljšal prodajo v primerjavi z letom 1997. Po sicer še začasnih podatkih je z 1,76 milijona prodanih vozil na zahodnoevropskem trgu prvič v zadnjih petnajstih letih postal najbolje prodajana avtomobilska znamka v tem delu sveta, kjer je s prestola izpodrinil Volkswagen. Prodaja se je skokovito povzpela v vseh evropskih državah, v Franciji pa je Renault uspel tržni delež povečati za dva odstotka. Pri Renaultu so lahko zadovoljni tudi s prodajo na trgih zunaj Evrope. V Turčiji ima vodilni tržni delež, v državah Mercosurja pa se je prodaja povečala za petino.

Pritožba v primeru SCT zavrnjena

07. 01. 1999 15.20

Pritožba na izdano drugo soglasje k procesu lastninskega preoblikovanja podjetja SCT, ki jo je novembra lani na agencijo za privatizacijo in prestrukturiranje vložil direktor podjetja IBK Dušan Rozman, je po besedah državnega sekretarja za privatizacijo Eda Pirkmajerja zavrnjena. Odločba agencije o drugem soglasju je s tem postala veljavna, podjetje pa se bo lahko vpisalo v sodni register.

Lott: Postopek proti Clintonu lahko traja več kot tri tedne

07. 01. 1999 08.58

Vodja večine v ameriškem senatu Trent Lott je danes izrazil željo, da bi dobil dokončni osnutek za proces proti ameriškemu predsedniku Billu Clintonu v 24 urah, obenem pa posvaril, da bi postopek lahko trajal tri tedne ali več.

Mobilomanija v Franciji

07. 01. 1999 08.13

Število naročnikov mobilnega telefona v Franciji se je povzpelo na rekordnih 11 milijonov. Po podatkih operaterjev mobilne telefonije se je povpraševanje po mobilnih telefonih skokovito povečalo konec leta. Pred božičnimi prazniki so Francozi kupili približno poldrugi milijon mobilnih telefonov. Kot ocenjujejo, v Franciji na ta način telefonira že skoraj petina prebivalstva, do konca leta pa bi se število naročnikov lahko povzpelo že na 17 milijonov ali 30 odstotkov vsega prebivalstva. Statistike tudi kažejo, da se za nakup mobilnega telefona v zadnjem času vse bolj odločajo ženske, ki predstavljajo že 45 odstotkov novih kupcev, medtem ko se je delež mlajših od 29 let v primerjavi z letom 1997 povzpel za približno slabih sedem odstotkov na 41 odstotkov.

Kitajska črnogleda glede svoje gospodarske prihodnosti

06. 01. 1999 13.42

Kitajska je danes napovedala dokaj črnogledo lastno gospodarsko prihodnost v letošnjem letu in napovedala, da bo s proračunskimi intervencijami poskušala pospešiti domače gospodarstvo.

286 filmov v tekmi za oskarje

06. 01. 1999 11.37

Po odločitvi Ameriške akademije za filmsko umetnost 286 celovečernih filmov izpolnjuje pogoje, da se lahko uvrstijo v tekmovanje za nagrade oskar za najboljše filme v letu 1998, ki jih bodo 21. marca letos v Los Angelesu podelili že 71. po vrsti.

D&B: Slovenija na prvem mestu, politične težave nepomembne

05. 01. 1999 16.44

Strokovnjaki Dun & Bradstreeta ocenjujejo, da težave slovenske vladne koalicije niso pomembne za ekonomijo in kratkoročno ne predvidevajo njenega razpada. Optimistični so tudi do spremembe inflacije zaradi uvedbe davka na dodano vrednost, saj za letos napovedujejo 6,5-odstotno inflacijo. Precej hvale namenjajo tudi Banki Slovenije, ocenjujejo pa, da utegne Slovenija zaradi priliva ''vročega'' denarja postati ranljiva, če bo morala zaradi pridružitvenega sporazuma z EU ukiniti depozite na tuje kredite pri BS.

Gorenc pri Olimpiji že na polfinalnem turnirju alpske lige?

05. 01. 1999 15.01

Hokejski klub Olimpija bo ob koncu tedna nastopil na enem izmed polfinalnih turnirjev alpske lige. Ljubljansko moštvo bo morda že na tem tekmovanju nastopilo z novim hokejistom, svojim nekdanjim igralcem Marjanom Gorencem, ki je doslej igral pri MARC Bledu. Gorenc bo v mini prestopnem roku pred drugim delom državnega prvenstva 11. in 12. januarja okrepil vrste slovenskih državnih prvakov, pri Olimpiji pa si prizadevajo, da bi se prestopni rok začel prej, tako da bi lahko Gorenc tekmoval že na zaključnih tekmah najboljših osmih moštev alpske lige.

Digitalne slike Bojana Štoklja v Bežigrajski galeriji

05. 01. 1999 13.48

V Bežigrajski galeriji v Ljubljani bodo jutri, pozno popoldne odprli razstavo digitalnih slik Bojana Štoklja z naslovom Popotovanje okrog sveta - Mc Donald's kot narava. Razstava bo na ogled približno mesec dni, do 4. februarja, najznačilnejše primere umetnikovih računalniških grafik pa si je mogoče ogledati tudi v okviru razstave Tour Around the World na <A HREF = HTTP://www.ljudmila.org/worldtour TARGET=_BLANK>internetu</A>.

Več kot 70.000 obiskovalcev na berlinskem bienalu

05. 01. 1999 10.42

Prvi berlinski bienale mlajše umetnosti Berlin/Berlin si je v treh mesecih ogledalo več kot 70.000 obiskovalcev. Približno 70 umetnikov iz vsega sveta se je ob tej priložnosti lahko predstavilo s svojimi najnovejšimi stvaritvami, pa naj je šlo za instalacije, fotografijo, arhitekturo, modo, film ali gledališče. Umetnike je združevala njihova povezanost z Berlinom, povabili so le tiste, ki so v tem mestu v zadnjih letih delali vsaj nekaj časa. Drugi del bienala z naslovom 7/11 se bo začel oktobra letos in se bo potegnil v leto 2000.

Elizabeth Dole utegne kandidirati za predsednico ZDA

05. 01. 1999 09.30

Soproga nekdanjega senatorja in predsedniškega kandidata Boba Dola je odstopila s položaja predsednice ameriškega Rdečega križa. Elizabeth Dole naj bi se v kratkem odločila, ali bo vložila uradno kandidaturo za predsednico ZDA na listi republikanske stranke.

Švicarski ledeniki se vztrajno talijo

05. 01. 1999 09.11

Švicarski ledeniki so se tudi lani še naprej talili in tako nadaljevali trend, ki se je zaradi globalnega segrevanja Zemljinega ozračja začel sredi osemdesetih let. V primerjavi z letom 1997 se je med 102 izmerjenima ledenikoma ''znižalo'' 86 ledenikov, le šest se jih je povečalo, deset pa se jih ni spremenilo. Po podatkih glaciološkega oddelka švicarske akademije naravoslovnih znanosti bi s takšno hitrostjo taljenja švicarski ledeniki lahko izginili v enem stoletju. V obdobju med letoma 1996 in 1997 se je ledenik Tsijiore Nouve na jugu Šivce znižal za kar 108 metrov. Sicer pa se največji švicarski ledeniki počasi ampak vztrajno talijo že od polovice prejšnjega stoletja.

V Avstriji začel veljati nov prometni pravilnik

04. 01. 1999 16.59

Nov avstrijski prometni pravilnik o prevozu oseb v vozilih, ki je stopil v veljavo 1. januarja 1999, določa (tako kot naš Zakon o varnosti cestnega prometa), da se v vozilu lahko prevaža le toliko oseb, kolikor sedežev vozila je vpisanih v prometno dovoljenje. Za eno osebo se šteje tudi otrok. Število oseb torej ne sme presegati števila sedežev, kar bodo avstrijski varnostni organi preverjali že pri vstopu v državo, so sporočili s slovenskega ministrstva za notranje zadeve.

Mercator izbran na razpisu za gradnjo hipermarketa v Novi Gorici

04. 01. 1999 16.32

Hipermarket v industrijski coni Mebla v Kromberku pri Novi Gorici bo predvidoma gradil ljubljanski Mercator. Razpisna komisija je omenjeno odločitev sprejela zadnji dan starega leta, vendar pa ta še ni dokončna, saj se lahko Mercatorjev tekmec, francoska trgovska družba Leclerc, v osmih dneh od prejema sklepa pritoži na odločitev komisije.

Vpeljevanje evra pozitivno za Avstralijo

04. 01. 1999 12.28

Upeljevanje evropske nove valute Evra bo pozitivno vplivalo na avstralsko gospodarstvo in bo pripomoglo k večjemu dotoku evropskega kapitala v Avstralijo, je povedal avstralski minister za trgovino Tim Fisher. >>Na splošno Evro odpira prav toliko možnosti, kot povzroča glavobolov, kljub vsemu pa ga vidim kot svetlo točko, ki lahko celo pomaga povečanju toka investicij iz Evrope v Avstralijo. To je bil velik korak naprej. Do sedaj je vse potekalo brez večjih problemov, največji prelom pa se bo šele zgodil, ko bodo sedanje evropske valute prenehale obstajati do leta 2002<<, je rekel Fisher.

Uspešen debut evra

04. 01. 1999 11.38

Potem ko se je evro izvrstno odrezal na parketu azijskih borz, je odlično začel tudi na frankfurtski borzi. Njegov tečaj je v prvih urah trgovanja dosegel skoraj 1,19 dolarja, medtem ko je še na Silvestrovo tečaj evra znašal nekaj manj kot 1,17 dolarja. Na borzah v Sydneyju, Tokiu in Singapurju je trgovanje z evrom potekalo brez zapletov. Po besedah predstavnika banke Meryll Linch v Singapurju je nakupni interes za evro zelo velik, po ocenah borznih poznavalcev v Tokiu pa je bilo trgovanje izredno dinamično. ''Trg veliko pričakuje od evra,'' so menili nekateri. V Aziji se celo krepijo ugibanja, ali bi evro lahko v prihodnjih letih prevzel vlogo ameriškega dolarja.

Del madžarskih železničarjev stavka

04. 01. 1999 10.27

Na Madžarskem se je v nedeljo opolnoči začela delna stavka železničarjev. Svobodni sindikat železniških delavcev (FURE) je sicer napovedal splošno stavko, vendar pa sta sindikata strojevodij in sindikat železničarjev (REU) sporočila, da se njuni člani stavke ne bodo udeležili.

Grobnica Medičejcev v Firencah začasno zaprta

03. 01. 1999 09.43

V noči na soboto je v eni izmed kapelic v Firencah, kjer so pokopani člani slavne italijanske družine de Medici, zgrmel na tla kos plošče iz marmorja. Grobnice so zato začasno zaprli za obiskovalce. Če bi se to zgodilo podnevi, bi bile posledice lahko tragične, saj so grobnice rodbine Medici, okrašene s kipi Michelangela, zelo obiskane. Strokovnjaki domnevajo, da se je več kilogramov težak kos marmorja morda odkrušil zaradi tresljajev, ki so jih med pričakovanjem novega leta povzročale petarde in ognjemet.

Evro bi lahko pomenil 0,25 odstotno rast in 8000 delovnih mest

03. 01. 1999 09.35

Evro bi lahko za Belgijo pomenil dodatno rast 0,25 odstotka ter osem tisoč novih delovnih mest na leto, je ocenil guverner belgijske banke Alfons Verplaetse v pogovoru za gospodarski časnik Financieel Economische Tijd. Verplaetse predvideva tudi, da bo evro spodbudil združevanje belgijskih bank in njenih konkurentk ter dodatno uskladitev v Evropi na socialnem in gospodarskem področju.

Bakterija, ki se skriva pred antibiotiki

03. 01. 1999 09.30

Piogeni streptokok, ki povzroča vnetje grla, se lahko izogne delovanju antibiotikov tako, da se skrije v steno grla, kjer je koncentracija antibiotikov manjša kot drugje. Omenjeno odkritje bi lahko pojasnilo, zakaj kljub občutljivosti tega streptokoka na delovanje penicilina in drugih antibiotikov, zdravljenje ne uspe pri petih do 30 odstotkih primerov.

Globa za goste, ki bodo rezervirali mizo in ne bodo prišli na obed

03. 01. 1999 09.26

Lastniki restavracij na Nizozemskem nameravajo uvesti kazni za goste, ki rezervirajo mizo, nato pa se ne pojavijo v restavraciji. Nizozemsko Združenje hotelirjev in lastnikov restavracij je gostincem predlagalo, naj od gosta, ki po telefonu napove svoj prihod, zahtevajo osebne podatke in število kreditne kartice.