je lahko

Razmere na cestah

23. 03. 1998 09.37

Na mejnem prehodu Korensko sedlo je začelo snežiti. Sneg se oprijemlje cestišča, torej je zimska oprema obvezna. Drugod so ceste še suhe in večinoma normalno prevozne.

Volvo bo za mesto Szczecin izdelal 40 avtobusov

23. 03. 1998 09.04

Švedski avtomobilski proizvajalec Volvo Bus Corporation bo letos za podjetje za lokalni prevoz v poljskemu mestu Czszecin za 10 milijonov dolarjev izdelal 40 avtobusov, je sporočilo predstavništvo Volva za Poljsko. Avtobus tipa B-10 MA lahko prevaža do 180 potnikov, izdelujejo pa ga v tovarni v Wroclawu. Tovarna, v kateri je 250 zaposlenih, bo letos skupno izdelala približno 200 avtobusov.

Černomirdin o odstavitvi

23. 03. 1998 07.17

Dosedanji ruski premier Viktor Černomirdin je danes izjavil, da odstavitev njegove vlade ni nobena katastrofa, temveč nekaj povsem normalnega.

Pogajanja o neodvisnosti Kosova

19. 03. 1998 18.48

Italijanski in avstrijski predstavniki so po pogovorih s srbskim predsednikom Milanom Milutinovićem o kosovski avtonomiji ponudili predlog o oblikovanju rešitve za krizo v republiki Kosovo.

Najnovejše orožje trgovcev z mamili - aligatorji

19. 03. 1998 09.02

Ko je detektiv protinarkotičnega voda policije v New Bedfordu Victor Mendes prejšnji mesec vdrl v sumljivo hišo, je iskal kokain in denar. Ni pa pričakoval aligatorja. Ti so, kot je povedal Mendes, novi statusni simbol trgovcev z mamili, ki jim služijo kot orožje za zastrahovanje. V zadnjih treh mesecih se je policija v tem pristaniškem mestu soočila že s štirimi aligatorji in kajmani, krokodili s širokimi gobci. V koloradskem Lakewoodu so morali policisti lani zadaviti 1,2-metrskega Sweetija (Sladkorček), preden so lahko izpraznili skladišče. V Connecticutu se je nek trgovec z malimi živalmi začasno prelevil plazilsko varuško. V San Franciscu so iz živalskega vrta ukradli kajmana, slovečega po "okrutnih bliskovitih napadih".

V sesutju stolpnice v Bombayu petnajst mrtvih

18. 03. 1998 11.01

V Bombayu so reševalci vso noč iskali morebitne preživele v ruševinah sedemnadstropnega bloka, ki se je včeraj nenadoma zrušil.

Kako na lastno roko ujeti tatu

18. 03. 1998 08.13

Nekemu Britancu je uspelo nazaj dobiti svoj pager in povrh še predati tatu v roke policiji, ko mu je poslal sporočilo, da je dobil na tekmovanju 500 funtov nagrade. Davidu Withersu je nekdo pri vlomu v avtombil ukradel pager. Withers je najprej poklical policijo, nato pa se je lotil iskanja tatu kar sam. Po pagerju mu je poslal sporočilo, da je na tekmovanju osvojil 500 funtov, zato naj jo pride iskat kar osebno, da mu jo ne bodo pošiljali po pošti. "Kmalu je zazvonil mobitel in nekdo je z zamolklim glasom vprašal za nagrado. Policija je tega bedaka prijela, ko je prišel iskat nagrado. Nisem verjel, da je nekdo lahko tako neumen," je povedal prebrisani Withers.

V veljavo je stopil sporazum med Slovenijo in Hrvaško o ukinitvi vizumov

17. 03. 1998 17.31

Z današnjim dnem je začel veljati sporazum o dopolnitvi sorazuma med vladama Slovenije in Hrvaške o ukinitvi vizumov. Sporazum med listine, s katerimi lahko državljani obeh držav prehajajo mejo, uvršča veljavno osebno izkaznico. S tem sporazumom se mednarodnopravno ureja že obstoječa praksa, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Francoski vojaki bodo pričali pred sodiščem za vojne zločine

17. 03. 1998 09.58

Francoski vojaki smejo končno odpotovati v Haag, kjer bodo lahko neposredno pričali pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine, je v ponedeljek v Haagu v okviru obiska mednarodnega sodišča povedal francoski zunanji minister Hubert Vedrine. Francija po njegovih besedah pri pričevanju vojakov ne bo postavljala posebnih pogojev. Do sedaj je francoska vlada vojakom, ki so bili udeleženi na mirovni misiji ZN v Bosni in Hercegovini, prepovedovala odpotovati na pričanje v Haag. Vojake so smeli zaslišati le pisno.

Clinton v škripcih

17. 03. 1998 09.40

Willeyjeva je z resnim in hkrati žalostnim obrazom opisovala bližnje srečanje s predsednikom in dejala, da je bila naravnost osupla nad Clintonovo neobzirnostjo, saj je njen mož nekaj dni pred omenjenim srečanjem naredil samomor. Kathleen Willey je enako povedala v zapriseženi izjavi odvetnikom Paule Jones. Predsednik Clinton se je zdaj znašel v najhujših škripcih glede spolnih škandalov, saj se je po televizijskem intervjuju Willeyjeve začela krhati podpora ženskih organizacij, ki so ga doslej zagovarjale.

Peterka ob vrnitvi v domovino optimističen pred Planico

16. 03. 1998 17.00

Primož Peterka, ki je v nedeljo zmagal na tekmi za svetovni pokal v smučarskih skokih na Holmenkollnu v Oslu na Norveškem, se je ob zvokih moravške pihalne godbe iz skandinavske turneje vrnil na letališče Brnik, kjer so ga pričakali njegovi najbližji, sovaščani in številni navijači. Peterka je s trinajsto zmago v karieri pred zadnjima tekmama letošnje sezone, ki bosta v soboto in nedeljo v Planici, prišel na drugo mesto svetovnega pokala (1137 točk). Pred njim je le Avstrijec Andreas Widhoelzl, ki je s 1161 točkami le 24 točk pred Peterko, kar obeta napeti predstavi na finalu v Planici.

Na pokrajinskih volitvah v Franciji desnica doživela poraz

16. 03. 1998 11.35

Francoska meščanska desnica je na nedeljskih pokrajinskih volitvah doživela hud poraz. Francoski notranji minister Jean-Pierra Chenevenement je pozno sinoči izjavil, da so devet mesecev po parlamentarnih volitvah neogolisti in Zveza UDF izgubili tudi večino v pokrajinah. Francoski radio je davi poročal, da vladajoča koalicija premiera Lionela Jospina lahko računa na oblast v najmanj desetih pokrajinah. Desnica je doslej vladala v 20 od 22 pokrajinah, zdaj bo morala oblast predati v najmanj polovici pokrajin. Jospin je že izjavil, da je izid nedeljskih volitev okrepil njegovo vlado. Skrajno desničarska Nacionalna fronta (FN) Jean-Marie Le Pena lahko računa na okrog 15 odstotkov. Volilna udeležba je bila manj kot 60-odstotna.

Bharatija Džanata z novo podporo najbliže sestavi vlade

14. 03. 1998 11.20

Hindujska stranka Bharatija Džanata (BJP), zmagovalka indijskih parlamentarnih volitev, na katerih je osvojila relativno večino, je danes dobila podporo regionalne stranke, ki bi ji lahko omogočila sestavo nove vlade. Ko je že kazalo, da je pat pozicija, ki so jo prinesle volitve, nerešljiva, je Indijska narodna stranka (BJP) prejela pismo podpore regionalne stranke All India Anna Dravida Munnetra Kazhagham (AIADMK) iz najjužnejše indijske države Tamil Nadu, katere osemnajst poslancev in devet zaveznikov je BJP za las približalo absolutni večini v parlamentu. Stranka AIADMK, ki je za podporo Bharatiji Džanati sprva zahtevala ministrska mesta, je danes razglasila, da kljub podpori, ki jo ponuja vladi BJP, v tej ne namerava sodelovati.

Legalizacija konoplje v Kanadi

14. 03. 1998 10.09

V Kanadi bo že to pomlad dovoljeno saditi kulturno rastlino konopljo, ki pa ne bo smela vsebovati več kot 0,3 odstotka psihotropne substance THC, je napovedal minister za zdravstvo Allan Rock. Gojenje konoplje, ki so jo v Kanadi prepovedali pred šestdesetimi leti, bo omogočilo odprtje številnih novih delovnih mest v kmetijstvu, industriji, raziskovanju in trgovini. Iz konoplje je moč izdelovati najrazličnejše proizvode, od papirja in tekstila do gradbenega materiala, živil, vrvi in preje, plastike in kuriva, je poudaril zdravstveni minister. Prihodnji pridelovalci konoplje bodo morali prositi za dovoljenje, tako da bo država lahko nadzorovala nasade in preprečila prodajo cannabisa na trg mamil, so še zapisali v včerajšnjem sporočilu ministrstva za zdravstvo v Ottawi.

LDS zavrača očitke ZLSD

13. 03. 1998 16.09

Generalni sekretar Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Gregor Golobič je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani zavrnil očitke vodje poslanske skupine Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Mirana Potrča o domnevni nedoslednosti premiera Janeza Drnovška in stranke pri sklicevanju na ustavo in v zvezi z držo stranke pri vračanju gozdov Rimskokatoliški cerkvi (RKC). LDS je ob dejstvu, da je ustavno sodišče s svojimi razsodbami praktično zaprlo prostor možnih sprememb zakona o denacionalizaciji, storila največ, kar je bilo mogoče, ocenjuje Golobič in zatrjuje, da zaradi sorazmernega neuspeha stranka ne bo spreminjala svojih stališč, da RKC do tolikšnega premoženja ni upravičena in da ga za svoje delovanje ne potrebuje. LDS pa da si bo tudi vnaprej prizadevala za čim večji delež javnih gozdov. Golobič je uvodoma ocenil, da se v javnosti pred sklepnim dejanjem spreminjanja zakona o denacionalizaciji začenja brezobzirna bitka za interpretacijo, kdo je kriv, da zakon na koncu ne bo niti po volji in prepričanju velike večine državljanov in ne tak, kakšnega si želijo nekatere politične stranke. Liberalna demokracija z izidom sicer ni zadovoljna, je priznal Golobič, marsikaj pa je sama oziroma v sodelovanju s koalicijskima partnerkama in Združeno listo tudi dosegla, je opozoril; gre za možnost revizije pravnomočnih sodb, boljši položaj najemnikov stanovanj in poslovnih prostorov, uveljavljanje hipotek in med drugim nevračanje premoženja fevdalcem. "Glede vprašanja gozdov in cerkve bi ob drugačni večinski opredelitvi ustavnih sodnikov, treznejšemu oziroma manj militantnemu nastopu slovenske RKC ter manj prestižnemu obnašanju posameznih političnih strank lahko dosegli bistveno več," je ocenil Golobič.

Po padcu Streetove smuk v Crans Montani prekinjen in odpovedan

13. 03. 1998 16.05

Zadnji smuk alpskih smučark za svetovni pokal v tej sezoni, ki je bil na programu finala v Crans Montani, je bil po hudem padcu Američanke Picabo Street prekinjen in nato tudi odpovedan. Pred šestindvajsetletno Streetovo je nastopila le Michaela Dorfmeister. V smukaškem seštevku svetovnega pokala je že pred to odpovedano tekmo lovoriko osvojila Nemka Katja Seizinger, ki je po odpovedi že dokončno osvojila tudi skupni seštevek svetovnega pokala, drugič po letu 1996. Pred zadnjima tekmama v slalomu in veleslalomu ima 1615 točk, drugouvrščena Martina Ertl 1348, Hilde Gerg pa 1286. Ženska tekma v Crans Montani je potekala po isti progi kot moška dobro uro pred tem, zaradi skrajšanja proge za smučarje pa je bila tudi dolžina na obeh tekmah enaka. Po padcu Streetove je bil smuk prekinjen, nato pa je tekmovalna žirija tekmo odpovedala. Uradno ni bilo dovolj časa, da bi start lahko ponovili.

Instalacija švicarske umetnice Ingeborg Luescher v Moderni galeriji Ljubljana

13. 03. 1998 13.14

V prenovljeni Mali galeriji Moderne galerije Ljubljana bodo v četrtek, 19. marca, predstavili instalacijo švicarske umetnice Ingeborg Luescher z naslovom Podpeški kamen. Ob razstavi, ki bo na ogled do 19. aprila, je izšel katalog, ki ga je oblikovala skupina Novi kolektivizem, besedilo pa je napisala Zdenka Badovinac.

Izpadli Sampras, Rafter in Grafova

13. 03. 1998 11.34

V ženskem polfinalu je druga nosilka in olimpijska zmagovalka Američanka Lindsay Davenport izločila Steffi Graf. Američanka je vodila s 6:4, 4:6 in 4:2, nato pa je morala Grafova zaradi poškodbe kite v levem podkolenskem zgibu po 117. minutah igre predati dvoboj in njen nastop na naslednjem turnirju v Key Biscayneju, tretjem po povratku na teniška igrišča, je vprašljiv. "Upam, da bo rehabilitacija kratka. Mogoče bi lahko celo odigrala dvoboj z Davenportovo do konca, vendar bi ob tem tvegala še resnejšo poškodbo," je dejala Grafova. Davenportova bo v finalu igrala z zmagovalko petkovega dvoboja med prvo damo tenisa Švicarko Martino Hingis in osmo nosilko Američanko Venus Williams.

Nova celostna podoba Studia City

13. 03. 1998 10.40

Na sinočnji predstavitvi "prenovljene" oddaje Studio City v klubu Metropol so nas njeni ustvarjalci - tik pred deseto obletnico oddaje -seznanili z novo celostno podobo, ki jo je vizualno oblikoval Render Space Studio, glasbeno opremil tehno DJ Umek in koncipiral Novi kolektivizem. Predstavil se je tudi novi voditelj oddaje, publicist in filmski kritik Marcel Štefančič, ki bo zamenjal dosedanjega prvega moža Studija Bojana Kranjca.

Kriminalec za avstrijskega predsednika?

13. 03. 1998 08.11

Obsojeni kriminalec je napovedal kandidaturo za predsednika Republike Avstrije ob podpori onečaščenega kardinala. Belo Rabelbauerja, znanega kot "moški s kovčkom", ker je leta 1980 poskusil podariti nekaj milijonov šilingov v kovčku konservativni stranki, bo podprl nekdanji dunajski nadškof, kardinal Hans Hermann Groer, piše v sporočilu vodje njegove predvolilne kampanje Karla Steinhauserja. Kardinal Groer, ki se je znašel v osrčju preiskave Vatikana o domnevnem zlorabljanju dečkov v katoliški deški šoli pred več kot dvajsetimi leti, po Steinhauserjevih besedah "podpira Rabelbauerjevo kandidaturo, da bi lahko v javnosti razkril resnične razloge v ozadju zlobne kampanje zoper avstrijske konservativne katolike". 63-letni Rabelbauer, nekdanji Groerjev učenec v katoliški deški šoli v Hollabrunu, je januarja lani odslužil sedem let zapora zaradi prevare. Na avstrijskih predsedniških volitvah 19. aprila bodo kandidirali tudi sedanji predsednik Thomas Klestil, predsednica Liberalnega foruma Heide Schmidt, luteranski nadškof Gertraud Knoll in gradbeniški magnat Richard Lugner.

Prepoved kajenja vodnih pip po polnoči

13. 03. 1998 08.05

Dubai je odločno prepovedal šišo - kajenje vodne pipe - v kavarnah po polnoči, "iz moralnih in zdravstvenih razlogov". Policija želi s tem mladino "obvarovati pred neprijetnim in sprevrženim značajem", kot tudi resnimi posledicami za zdravje. V nočnih lokalih bodo vodne pipe poslej lahko stregli do polnoči, predpisi pa ne določajo, kdaj podnevi se lahko kajenje začne. Šise, znane tudi kot "mehurčki" ali "hookahs", ki jih v Združenih arabskih emiratih strežejo po barih, so enako priljubljene med prebivalci kot tujci.

Jeff Hornacek je počival

12. 03. 1998 10.57

Petindvajset točk Karla Malonea in 16 Johna Stocktona je Utahu zadostovalo za prvo letošnjo zmago proti Sacramentu. Na tej tekmi je Stockton dosegel svojo 15.000. točko v NBA ligi, Jeff Hornacek pa je moral zaradi poškodbe gležnja prvič po 299 tekmah svoje soigralce spremljati s tribun.

Agassi in Courier nadaljujeta pohod

12. 03. 1998 10.36

Na teniškem turnirju v Indian Wellsu, kjer se moški merijo za 2,45 milijona dolarjev nagradnega sklada, ženske pa za polovico manj, tokrat ni bilo večjih presenečenj. Pri moških so sicer izpadali trije nosilci, toda dva od njiju sta takšno usodo lahko tudi pričakovala, saj sta se pomerila z igralcema, ki sta trenutno v vrhunski formi. Andre Agassi, ki nadaljuje vzpon proti vrhu, je v uri in šestih minutah izločil Španca Sergija Bruguero (14. nosilec), Američan Jim Courier, ki ima podobne načrte kot njegov rojak in olimpijski zmagovalec iz Atlante, pa je bil boljši od 5. nosilca Šveda Jonasa Bjorkmana. Posloviti se je moral tudi Slovak Karol Kučera, ki ga je s 7:6 in 6:4 premagal Španec Carlos Moya. V ženski konkurenci sta znana polfinalna para. Prva dama svetovnega tenisa Švicarka Martina Hingis se bo pomerila s "črno gazelo" Venus Williams, olimpijska prvakinja Lindsay Davenport pa se bo srečala z Nemko Steffi Graf.

Italijanski muzeji bodo odprti tudi zvečer

12. 03. 1998 07.57

Ljubitelji umetnosti bodo lahko v bodoče italijanske muzeje obiskovali tudi zvečer. 17 muzejev, med njimi tudi galeriji Uffizi v Firencah in Borghese v Rimu, bo od aprila odprtih do 22. ure. Dosedaj so vrata za obiskovalce zapirali že popoldan. Italijanski minister za kulturo Walter Veltroni je napovedal, da bodo nov urnik zaenkrat preizkušali do leta 2000.

Problematika počitniških domov na Hrvaškem vztraja tudi letos

11. 03. 1998 16.30

Kot vse kaže, se na področju problematike počitniških domov v lasti slovenskih podjetij na Hrvaškem tudi letos ne bo premaknilo na bolje. Slovenska podjetja s svojim premoženjem v Hrvaški ne morejo normalno razpolagati, saj jim je onemogočena uporaba domov, njihova prodaja in sklepanje najemnih pogodb, so na posvetu povedali predstavniki podjetij, lastnikov počitniških domov. Dodali so, da vse njihove prošnje in želje, ki zadevajo reševanje omenjenega problema, pri ustreznih državnih in interesnih institucijah naletijo na gluha ušesa. Tako lahko slovenska podjetja le upajo, da bo tudi letos, kot že v minulih letih, prišlo do moratorija na izvajanje nekaterih hrvaških predpisov, sprejetih leta 1992, kar bi vsaj delno rešilo letošnjo sindikalno turistično sezono. Posveta, ki sta ga priredila Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in Turistična zveza Slovenije, udeležila pa so se ga številna podjetja-lastniki počitniških domov na Hrvaškem, naj bi se udeležil tudi sekretar za turizem Tomaž Zajec. Vendar je slednji sodelovanje v zadnjem trenutku zaradi obveznosti odpovedal. To je med navzočimi predstavniki podjetij sprožila ogorčenje, saj so jo razumeli kot nov dokaz za to, da ustrezne državne institucije za njihove težave nimajo posluha.

Tirana zahteva namestitev NATO-vih enot na jugoslovansko-albanski meji

11. 03. 1998 11.44

Albanija bo od zveze NATO zahtevala, naj namesti svoje enote na mejo z ZR Jugoslavijo, da bi lahko bolje nadzirala položaj na nemirnem Kosovu, predvsem trgovino z orožjem, je v Tirani včeraj zahteval državni sekretar v albanskem obrambnem ministrstvu Perikli Teta. Pred odhodom v Bruselj, kjer bo na današnjem srečanju z veleposlaniki članic zveze NATO vodil albansko delegacijo, je Teta še dodal, da Albanija podpira namestitev enot "bodisi v Albaniji, bodisi na Kosovu".

Tudi Črna gora od ZRJ zahteva dialog s kosovskimi Albanci

11. 03. 1998 11.44

Tudi jugoslovanska republika Črna gora zahteva od Beograda pripravljenost za dialog z Albanci na Kosovu. Črnogorski predsednik Milo Djukanović je od svojega srbskega kolega Milana Milutinovića zahteval takojšnji in brezpogojni dialog z vodstvom kosovskih Albancev za rešitev kosovskega vprašanja. Omenjena Djukanovićeva izjava je bila objavljena sinoči v Podgorici, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta. Črnogorski predsednik je obenem izrazil prepričanje, da lahko nekdanji španski premier Felipe Gonzalez v imenu Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) igra "konstruktivno" vlogo pri umiritvi konflikta na Kosovu in iskanju dolgoročne rešitve tega konflikta.

Parlamentarne volitve na Danskem

11. 03. 1998 09.58

Na Danskem volijo danes nov parlament. Štiri milijone volilnih upravičencev lahko izbira med enajstimi strankami, od tega jih je bilo do sedaj v danskem parlamentu zastopanih devet. Na podlagi ankete mora tabor vladajoče socialdemokratske stranke premiera Poula Nyrupa Rasmussena računati na izgubo večine. Največ možnosti za mesto premiera naj bi imel desnoliberalni vodja opozicije in nekdanji zunanji minister Uffe Elllemann-Jensen. Rasmussen je na presenečenje vseh razpisal volitve v februarju, šest mesecev pred iztekom mandata. V središču volilnega boja sta bila zunanja politika in davčno vprašanje.

V torek poročilo v VS o položaju na Kosovem

10. 03. 1998 16.06

Veleposlanik Velike Britanije John Weston bo po trditvah diplomatskih virov v torek Varnostnemu svetu Združenih narodov podal poročilo o položaju v srbski pokrajini Kosovo in ukrepih proti ZR Jugoslaviji, ki jih je v Londonu priporočila šestčlanska kontaktna skupina. Kontaktna skupina se je strinjala, da naj VS razmisli o uvedbi popolnega embarga na uvoz orožja in opreme, ki bi bila lahko uporabljena za represijo, poleg tega pa naj bi VS ukinil vizume visokih jugoslovanskih uradnikov, vmešanih v zatiranje demonstracij na Kosovu.

Albanska vlada londonsko srečanje ocenila kot pozitivno

10. 03. 1998 10.14

Albanski zunanji minister Paskal Milo je sinoči izjavil, da je albanska vlada včerajšnje londonsko srečanje članov kontaktne skupine ocenila "zelo pozitivno", sprejeti dokument pa je kompromis, ki ga Tirana lahko jemlje tudi z rezervo, vendar je v celoti pozitivno. Priča tudi o zavzetosti mednarodne skupnosti, da bi našla rešitev za Kosovo.