je lahko

IMF opozarja ZDA pred padcem vrednosti dolarja in delnic
15. 04. 1998 11.13
Mednarodni denarni sklad (IMF) je v svojem polletnem pregledu dogajanj v svetovnem gospodarstvu opozoril ZDA, da bi azijska finančna kriza lahko vplivala na padec vrednosti dolarja in delnic. V Washington pa je že prispela večina finančnih ministrov iz 182 držav članic IMF, ki bodo razpravljali o učinkih in posledicah azijske krize ter skušali najti odgovor, kako bi naj finanči svet v prihodnosti reagiral na krizne dogodke.

ZDA usmrtile paragvajskega državljana in s tem prekršile Dunajsko konvencijo
15. 04. 1998 10.08
V ameriški zvezni državi Virginiji so sinoči s smrtonosno injekcijo usmrtili 32-letnega paragvajskega državljana Angela Francisca Brearda, obsojenega na smrt zaradi umora. S tem so ZDA prekršile Dunajsko konvencijo o kunzularnih odnosih, podpisano leta 1963, ki tujim državljanom zagotavlja pravico do navzočnosti njihovega konzularnega predstavnika med sojenjem.

Danes Slovenija - Poljska
15. 04. 1998 08.03
S tekmo Slovenija - Poljska se bo danes ob 16.30 v ljubljanski dvorani Tivoli začelo letošnje svetovno prvenstvo skupine B v hokeju na ledu. Tekma je za slovenske reprezentante zelo pomembna, saj Poljska ni nepremagljiv tekmec in morebiten uspeh bi bil izbrancem selektorja Pavleta Kavčiča lahko dobra motivacija, ob neuspehu pa bi se možnosti Slovenije za napredovanje v kvalifikacije za skupino A precej zmanjšale. Kavčič je danes tudi sporočil dokončen spisek igralcev in peterk, ki pa še niso popolnoma oblikovane. "Svojo igro bomo prilagajali tudi nasprotnikom, zato lahko pride do določenih zamenjav. Morda bo na tem prvenstvu skupaj zaigrala nekdanja jeseniška trojka Smolej, Razinger, Tišlar," je dejal Kavčič, ki še vedno čaka na prihod Tonija Tišlarja, ki bo nocoj odigral zadnjo tekmo v italijanski ligi za Feltre.

Vaclav Havel operiran
15. 04. 1998 07.38
Na univerzitetni kliniki v Innsbrucku so morali včeraj nujno operirati češkega predsednika Vaclava Havla, ki je po operaciji zunaj življenjske nevarnosti. Havel je "še zelo šibak, vendar pa ima vse možnosti za ozdravitev", je povedal Ernst Bodner, vodja osemčlanske zdravniške ekipe, ki je opravila operacijo. Triinpolurni poseg je bil "tehnično zelo težak", potekal pa je brez zapletov. "Kritična faza" lahko po Bodnerjevih besedah traja še nekaj dni, predsednika pa bi lahko v Prago prepeljali v dveh tednih.

Po rušilnem potresu še okoli 200 popotresnih sunkov
14. 04. 1998 11.47
Svetovalec vlade za geofiziko Renato Vidrih je danes za Slovensko tiskovno agencijo povedal, da so slovenske potresne opazovalnice od nedelje do danes zabeležile okoli sto popotresnih sunkov. Potresne opazovalnice, ki so bližje epicentru nedeljskega rušilnega potresa v Kobaridu in Bovcu pa so zabeležile okoli 200 popotresnih sunkov.

Nekdanji predsednik JAR Botha prispel na sodišče
14. 04. 1998 11.09
Nekdanji predsednik Južnoafriške republike Pieter Botha je danes prispel na sodišče v južnoafriški vasici George. Bothi naj bi sodili zaradi vztrajnega zavračanja sodelovanja z državno komisijo, ki je zadolžena za preučevanje zločinov med apartheidom.

V Varšavi hora legalis za mladoletnike
13. 04. 1998 09.46
Poljska prestolnica bo letošnje poletje manj prijazna do mladoletnikov. Od 1. maja do 30. septembra bo namreč v Varšavi od 23. ure zvečer do 6. ure zjutraj veljala za vse mlajše od 18 let hora legalis. Mladoletniki bodo v tem času lahko v javnih prostorih in na javnih krajih le v spremstvu odraslih. Za ukrep so se varšavske oblasti odločile, ker želijo zmanjšati mladoletniško prestopništvo. Podobne omejitve je lansko poletje uvedlo poljsko mesto Radom, ki leži 95 kilometrov južno od Varšave, njegov primer pa je sledilo še nekaj mest na Poljskem

Lockheed bo proizvajal nove izstrelke za ameriško vojsko
13. 04. 1998 09.43
Pentagon je izbral podjetje Lockheed-Martin za razvoj in proizvodnjo nove generacije vodenih raketnih izstrelkov. Celotni projekt je vreden skoraj 3 milijarde dolarjev. Ameriško vojno letalstvo si želi zgraditi 2.400 satelitsko vodenih raket, ki jih bodo piloti izstreljevali daleč proč od njihovih tarč. Izstrelek bo imel domet okrog 200 kilometrov in se bo lahko skril pred radarjem. Posebna oprema bo omogočila letenje neposredno nad tlemi, izstrelek se bo sproti prilagajal konfiguraciji terena. Lockheed-Martin je tako premagal konkurenčno podjetje Boeing, ki je prav tako konkuriralo za razvoj novega izstrelka. Po mnenju vojaških strokovnjakov bo novi izstrelek močno povečal učinkovitost ameriških vojaških bombnikov. Novo orožje bo moč izstreliti iz različnih letal, vključno iz lovcev F-16 in F-18 ter bombnikov B-52, B-1 in B-2. Lockheed-Martin bo nove izstrelke proizvajal v svojem oddelku za elektroniko in izstrelke v Orlandu (Florida).

V Indoneziji prepovedali potovanja v tujino 50 bančnim managerjem
13. 04. 1998 09.42
V Indoneziji so 50 bančnim managerjem začasno prepovedali potovanja v tujino. Gre za vodilno osebje "problematičnih" bank, katerih dejavnosti so v preiskavi. Prepoved potovanj velja za 30 dni, lahko pa jo podaljšajo tudi do pol leta, če ne bodo poravnali svojih obveznosti do centralne banke. Minister za pravosodje Muladi je tudi povedal, da je prepoved potovanj v okviru načrta restrukturiranja bančnega sistema, ki je v skladu s pogoji 43 milijard dolarjev visokega posojila Mednarodnega denarnega sklada. V začetku meseca je vlada zaprla ali prevzela nadzor nad 14 nelikvidnimi bankami, nekaj med njimi pa je bilo povezanih z družino predsednika Suharta.

Bar za nadebudne umetnike
13. 04. 1998 07.48
V ameriškem mestu Philadelphia so nedavno odprli Art bar, v katerem trikrat tedensko nastopajo modeli. Umetniki, ki so čez dan zaposleni kot prodajalci knjig, grafični oblikovalci ali slikarji pokrajin, prihajajo, da bi slikali človeško figuro. Art bar jim nudi možnost, da lahko zastonj skicirajo, medtem ko jim pomeni drugo možnost plačevanje v kakšni slikarski šoli. Modeli med premori klepetajo z gosti, slika pa tudi lastnik bara, takrat, ko mu ni treba točiti piva. Obiskovalci so zadovoljni, saj pravijo, da v baru bolj sproščeno slikajo, saj njihova umetnina ni nujno tudi dobra. Zadovoljen pa je tudi lastnik, ki je bar odprl z željo, da bi postalo zbirališče ljubiteljev umetnosti.

Veter pihal s hitrostjo 420 kilometrov na uro
12. 04. 1998 11.13
Tornadi, ki so pretekli teden divjali po jugu ZDA, so zahtevali okrog 44 življenj in uničili okrog 2.000 domov. V soboto so se začele prve pogrebne slovesnosti. Najhuje prizadeto je bilo okrožje Jefferson v Alabami, kjer je divjal tornado s hitrostjo 420 kilometrov na uro. Strokovnjaki označujejo tak tornado z oznako F-5, kar je največ po sprejetih jakostnih lestvicah. Strokovnjaki pravijo, da na vsakih tisoč tornadov v ZDA pride le eden z oznako F-5. Njegove posledice so podobne letalskemu bombardiranju. Veter dobesedno trga hiše iz temeljev, dviga do 20 metrov v zrak in jih trešči na tla. Hiše v ZDA so povečini lesene, zaradi česar so še posebej občutljive na divjanje tornadov. Zanesljivega načina za pravočasno opozarjanje pred tornadi za zdaj še ni. Oblasti prebivalcem lahko le priporočijo, da se ob prvih znakih skrijejo v kleti in upajo, da ne bo prišlo do najhujšega. Prizadeta območja je obiskal podpredsednik ZDA Al Gore, ki je obljubil hitro in učinkovito pomoč države pri odpravljanju posledic. Al Gore si je posledice divjanja tornada v Alabami ogledal tudi iz helikopterja in dejal, da kaj takega še ni videl v življenju. Na mestih, kjer so nekoč stale hiše, so ostali le temelji, drevesa so polomljena, od avtomobilov pa so ostali le kupi pločevine. Kljub grozljivim prizorom pa ljudje ostajajo trmasti in so odločeni zgraditi hiše na istih mestih, kjer so zdaj le ruševine.

Irska skupnost v New Yorku zadržana do mirovnega sporazuma
12. 04. 1998 11.13
Newyorčani irskega porekla so povečini zadržani do zgodovinskega mirovnega sporazuma, ki obljublja boljše čase na Severnem Irskem po 30 letih nasilja in 3000 žrtvah. New York je že dolga leta kulturno in politično središče Ircev v ZDA, tako katolikov kot tudi protestantov, ki na Severnem Irskem predstavljajo večino. New York Times je zato opravil raziskavo med različnimi irskimi organizacijami. "Mirovni sporazum obljublja veliko. Toda v preteklosti smo videli že mnogo premirij in sporazumov," je dejala predsednica Galske lige Kathleen Regan. Večina irskih poslovnežev in lastnikov številnih irskih pubov v New Yorku je prav tako pesimistična. "Mislim, da se ne bo nič spremenilo. Versko sovraštvo je pregloboko zakoreninjeno," trdi lastnik gradbenega podjetja Thomas Devine. Direktor Imigracijskega centra smaragdni otok, ki pomaga irskim priseljencem, Eamon Dornan, meni, da je sporazum onemogočil združitev irskih ozemelj in s tem poglobil razdeljenost države. Ameriški Irci izražajo tudi dvome o poštenosti napovedanih referendumov, s katerima bodo Irci potrdili ali zavrgli sporazum. "Zadeva lahko vsak trenutek ponovno eksplodira. Kdo bo nadziral referendum? Na Severnem Irskem ni bilo poštenih volitev že 800 let," je dejal Paddy Reiley,lastnik irskega puba.

Davenportova in Coetzerjeva brez težav v polfinale
11. 04. 1998 11.19
Na teniškem turnirju v Amelia Islandu s 450.000 dolarji nagradnega sklada je prva nosilka Američanka Lindsay Davenport v četrtfinalu premagala rusko šestnajstletnico Ano Kurnikovo, osmopostavljeno igralko, s 7:5, 6:3. Francozinja Mary Pierce, ki je četrta nosilka, pa je ugnala peto nosilko Hrvatico Ivo Majoli s 6:3, 6:2. Druga igralka turnirja, Južnoafričanka Amanda Coetzer je ugnala Američanko Taro Snyder s 6:4, 6:4, šesta nosilka Španka Conchita Martinez pa Američanko Liso Raymond s 6:4 in 7:5. Davenportova se je Kurnikovi oddolžla za poraz, ki ga je doživela prejšnji mesec. "Ves čas sem želela narekovati ritem, kar mi je zaradi napadalne igre in močnih udacev tudi uselo," je dejala Američanka. "Njeni udarci niso bili tako močni, kot sem pričakovala. Močnejše udarce ima celo šestnajstletna Hrvatica Mirjana Lučič," je menila Kurnikova, ta izjava pa je sprožila plaz besed Davenportove: "Ona lahko reče, kar hoče. Dejstva po današnji tekmi govorijo drugače. Kurnikova je še mlada, menim pa, da bi morala kljub temu manj pozornosti posvečati besedam drugih, ki so namenjene predvsem njenemu videzu. Dokler je teniška igralka, sta pomembni njena igra in rezultat," je žogico vrnila Davenportova.

Umaknili kondome, ki puščajo
11. 04. 1998 10.35
Na Japonskem so s tržišča umaknili zelo priljubljene kondome - med drugim so jih zastonj delili na olimpiadi v Naganu, ker so ugotovili, da puščajo. Od 315 kondomov, ki so jih oblasti pregledale, jih je šest imelo majhne luknjice, skozi katere je lahko stekla voda. Za razliko od navadnih kondomov, ki so narejeni iz lateksa, so ti izdelani iz poliuretana, večji del zalog pa so Japonci že pokupili. Na Japonskem je poraba kondomov zelo velika tudi zato, ker kontracepcijska tableta ni dovoljena.

Leonardo DiCaprio ima debelo denarnico
11. 04. 1998 10.33
Zvezda filma Titanic, Leonardo DiCaprio, lahko že s svojim naslednjim filmom postane eden od igralcev, ki v Hollywoodu največ zaslužijo. Po mnenju poznavalcev ameriške filmske industrije bi 23-letni DiCaprio "za naslednji film brez težav dobil 25 milijonov dolarjev" in s tem za pet milijonov prehitel svoje kolege Toma Cruisa, Arnolda Schwarzeneggerja, Johna Travolto, Toma Hanksa, Bruca Willisa in Jima Careya. V primerjavi z najbolje plačanima hollywoodskima igralkama, Demi Moore, ki dobi za film 14 milijonov dolarjev, in Julio Roberts z 12 milijoni, bi lahko DiCaprio že v letošnjem letu zaslužil dvakrat toliko. V zgodovini Hollywooda je bila samo enkrat prekoračena magična meja 20 milijonov, in sicer za film Batman in Robin, veliko vsoto pa je v žep pospravil Arnold Schwarzenegger.

Hrvaška bo Šakiću zagotovila pošteno sojenje
11. 04. 1998 10.00
Hrvaška bo nekdanjemu ustaškemu poveljniku koncentracijskega taborišča v Jasenovcu Dinku Šakiću zagotovila "pošteno sojenje", piše današnji hrvaški tisk, ki se sklicuje na izjavo hrvaškega zunanjega ministra Mateta Granića. Granić je za dnevnik Slobodna Dalmacija izjavil, da bo Hrvaška zahtevala izročitev Šakića. Hrvaška je po Granićevem mnenju pravna država, ki se je sposobna pogumno soočiti z obdobjem t.i. Neodvisne hrvaške države (NDH), zato lahko zagotovi pravično sojenje. Šakić je v Argetnino pobegnil leta 1947, pogrešajo pa ga že od torka, ko ga je argentinska policija začela tudi uradno iskati.

Ruski komunisti se bodo obrnili na ustavno sodišče
10. 04. 1998 17.55
Vodja ruskih komunistov Genadij Zjuganov je v Moskvi danes napovedal, da se bodo ruski komunisti v sporu glede sestave nove vlade obrnili na ustavno sodišče. To naj bi ugotovilo, če predsednik Boris Jelcin lahko parlamentu trikrat predlaga istega kandidata za predsednika vlade, je Zjuganov povedal za rusko tiskovno agencijo Interfax. Ruske agencije so še poročale, da je duma danes prejela grožnjo o podtaknjeni bombi, tako da so morali poslanci zapustiti poslopje parlamenta.

Končno poročilo posebne komisije o nepravilnostih Dars gotovo čez tri mesece?
10. 04. 1998 17.48
Minister za promet in zveze Anton Bergauer je na nedavnem skupnem sestanku posebne komisije pri prometnem ministrstvu in predstavnikov Družbe za avtoceste v Sloveniji (Dars) določil 90-dnevni rok, v katerem naj bi komisija sklenila delo in pripravila končno poročilo o oceni investicij ter pogojih, pod katerimi so bila oddana in izvedena dodatna dela na avtocestnih odsekih Zadobrova - Tomačevo in Šentjakob - Malence. Kot so sporočili z ministrstva za promet in zveze, bo lahko minister Bergauer na podlagi končnega poročila ustrezno ukrepal in vladi tudi predlagal primerne odločitve. Omenjeno sporočilo za javnost je ministrstvo za promet in zveze pripravilo zaradi različnih informacij, ugibanj in ocen v zvezi z delom in poročilom posebne komisije za oceno investicij, ki naj bi se po nedavnih obravnavah avtocestne problematike v parlamentarnih delovnih telesih in na zasedanjih državnega zbora pojavile v javnosti.

Jelcin bo Kirijenka znova predlagal
10. 04. 1998 17.45
Ruski predsednik Boris Jelcin je napovedal, bo Sergeja Kirijenka, ki ga je duma danes zavrnila, vnovič predlagal za predsednika vlade. Kirijenko pa je po glasovanju dejal, da ne bo sprejel nobenega barantanja z dumo. Za Kirijenka je glasovalo 143 poslancev, 186 jih je bilo proti, pet pa se jih je vzdržalo. Precej poslancev sploh ni glasovalo. V dumi je bilo po glasovanju slišati, da je izid pravzaprav zaušnica Jelcinu. Ta lahko kandidata za premiera predlaga še dvakrat, po tretjem neuspelem glasovanju pa se duma razpusti.

SKD o zamenjavah v obrambnem ministrstvu in proračunu
10. 04. 1998 17.38
Slovenski krščanski demokrati (SKD) obžalujejo zamenjavo dosedanjega načelnika generalštaba generalpolkovnika Albina Gutmana, ki je bil na tem mestu od osamosvojitve dalje. Po njihovem mnenju imenovanje polkovnika Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) in polkovnika Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve, ni dobra naložba zato, ker sta se šolala na jugoslovanskih vojaških akademijah, sta na novinarski konferenci poudarila podpredsednik stranke Alojz Zupančič in poslanec Izidor Rejc. Krščanskim demokratom se poleg tega zdi zanimivo, da se v vrhu SV pojavljajo sami piloti, s čimer se ustvarja t.i. pilotski lobi. Sicer pa jih odstavitev Gutmana ne čudi, saj so se že takrat, ko je bila v vladi tudi SKD, pojavljali poskusi za odstavitev Gutmana, čemur pa so sami nasprotovali, je dodal Rejc. V zvezi z letošnjim proračunom, ki je prav tako pozno sprejet, SKD poudarja, da ni varčevalno naravnan. Po njihovem mnenju bi morali v proračunu več sredstev nameniti za odpravljanje brezposelnosti, kot rezervo za proračunske prihodke pa vidijo predvsem v odpravi sive ekonomije, kar bi lahko prineslo 5-7 odstotkov dodatnih sredstev. SKD meni, da proračun za letošnje leto ne predstavlja koraka naprej za vključitev v EU. Poslanec SKD Izidor Rejc pa je predstavil tudi nedavno sprejet zakon o zaključku lastninjenja in privatizaciji pravnih oseb v lasti Slovenske razvojne družbe (SRD), katerega glavni namen je pokritje certifikatske luknje, ki po nekaterih ocenah znaša 130 milijard tolarjev. Poudaril je, da so po večkratnem usklajevanju že na matičnem delovnem telesu dosegli bistvene premike pri zakonu, ki v osnovnem predloženem besedilu ni bil harmoniziran z ostalo zakonodajo.

Razstavo razstav bodo za deset dni zaprli
10. 04. 1998 10.32
Iz Muzeja novejše zgodovine v Cekinovem gradu so sporočili, da bo Razstava razstav - posebna razstava, s katero so povzeli in predstavili pestro in bogato zgodovino svoje ustanove - od 16. do 25. aprila začasno zaprta.

Osrednje točke sporazuma za Severno Irsko
10. 04. 1998 09.54
Osrednja točka sporazuma o prihodnosti Severne Irske je ustanovitev sevenoirske skupščine, ki bo štela 108 katoliških in protestantskih poslancev, volili pa naj bi jo predvidoma junija. Njen izvršni odbor bo sestavljalo 12 ministrov. O sporazumu se bodo prebivalci Irske in Severne Irske odločali na referendumu 22. maja. Skupščina bo imela zakonodajne pristojnosti, njena glavna naloga pa bo ustanovitev sveta za sodelovanje med severom in jugom. Če skupščina te naloge ne bo uresničila v enem letu, jo bo britanska vlada lahko razpustila. V svetu sever-jug bodo ministri irske vlade in predstavniki severnoirske skupščine. V začetku se bo ukvarjala z vprašanji prometa, turizma in odnosov z Evropsko unijo, kasneje pa naj bi prevzela dodatne naloge. Irska vlada se je v sporazumu obvezala, da bo spremenila drugi in tretji člen svoje ustave, v katerih zdaj izraža težnje po Severni Irski, britanska vlada pa bo ustrezno prilagodila svojo zakonodajo. Pri tem naj bi zagotovili, da se ustavni položaj Severne Irske ne bo spreminjal brez privoljenja njenih prebivalcev. Sporazum predvideva tudi ustanovitev britansko-irskega sveta, katerega člani bodo predstavniki irske vlade, severnoirske skupščine, ter predstavniki načrtovanih parlamentov Škotske in Walesa. Z ustanovitvijo 108-članske severnoirske skupščine se bo končalo 26 let dolgo obdobje "neposrednega vladanja" iz Londona, ki so ga uvedli po ukinitvi parlamenta - v njem so prevladovali protestanti -, ki je Severni Irski vladal od leta 1921.

Potresni jarek pod središčem Los Angelesa
10. 04. 1998 09.30
Pod središčem Los Angelesa se po podatkih geologov razteza domnevni potresni jarek. Kot so na nekem srečanju poudarili znanstveniki, bi utegnil hujši prelom zemeljskih plasti povzročiti sunke z močjo do 6,8 stopnje po Richterjevi lestvici. V Nothridgeu, severno od Los Angelesa, so 17. januarja 1994 zabeležili potres z močjo 6,7 stopnje po Richterjevi lestvici, v katerem je umrlo 72 ljudi. Izvedenci so na torkovem srečanju izrazili bojazen, da bi potres z epicentrom v gosto naseljenem središču Los Angelesa lahko terjal še mnogo več človeških življenj. Jarek pod Los Angelesom - sicer le eden od približno dvajsetih - je dolg 18 kilometrov, globok do približno 17 kilometrov, razteza pa se vse od Hollywooda skozi središče do vzhodnega dela mesta.

Nižji stroški posojil pri Novi Ljubljanski banki
09. 04. 1998 17.08
Nova Ljubljanska banka (NLB) je v začetku letošnjega leta občutno znižala obrestne mere za vse vrste posojil občanom, od prvega do zadnjega dne aprila pa znižuje še del stroškov posojil. To so stroški odobritve, zavarovanja in vodenja posojila, ki tik pred podpisom pogodbe o najetju posojila pogosto presenetijo stranke. NLB ne zaračunava stroškov vodenja posojila, višina stroškov odobritve pa je odvisna od načina odplačevanja mesečne obveznosti in od poslovnega sodelovanja z banko. Tako posojilojemalec, ki poravnava mesečne obveznosti prek trajnega naloga na tekočem računu v NLB, plača za odobritev posojila en odstotek od odobrenega zneska. Če plačuje posojilo prek podjetja ali Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, pa plača 1,5 odstotka od odobrenega zneska. Za vse, ki še niso stranke NLB, stroški odobritve posojila znašajo tri odstotke od odobrenega zneska. V vseh treh primerih sta najnižji in najvišji znesek stroškov odobritve posojila omejena. Nova Ljubljanska banka v sporočilu za javnost poudarja, da bodo za vse posojilojemalce v aprilu stroški odobritve posojila v poslovalnicah NLB še dodatno znižani, in sicer za tisoč tolarjev. Posojilojemalci si lahko znižajo tudi stroške zavarovanja posojila pri zavarovalnici, če vlogi za odobritev predložijo predračun ali že plačan račun, ki ni starejši od 30 dni. Če je posojilo zavarovano z dvema porokoma, stroški zavarovanja seveda odpadejo.

Blair in Ahern nadaljujeta pogajanja o Severni Irski
09. 04. 1998 11.11
S srečanjem premierov Velike Britanije in Irske Tonyjem Blairom in Bertiejem Ahernom se je v Belfastu danes začel zadnji, odločilni krog mirovnih pogajanj o prihodnosti Severne Irske, na katerem naj bi še pred iztekom ultimata danes opolnoči skušali doseči dogovor o nerešenih vprašanjih.

Jelcin se bo danes sestal s Kirijenkom
09. 04. 1998 10.00
Ruski predsednik Boris Jelcin se bo danes v skladu z načrti sestal z začasnim premierom Sergejem Kirijenkom, je za agencijo Itar-Tass povedal tiskovni predstavnik vlade Sergej Jastržembski, ki pa ni pojasnil, o čem se bosta Jelcin in Kirijenko pogovarjala.

Kofi Annan sprejel vlogo koordinatorja volitev v Kambodži
09. 04. 1998 09.45
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan se je po temeljitem premisleku in oceni razvoja političnega položaja v Kambodži odločil, da sprejme povabilo tamkajšnje vlade za vlogo koordinatorja mednarodnih opazovalcev volitev, napovedanih za 26. julij.

Solana v Parizu
09. 04. 1998 09.14
Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je včeraj prispel v Pariz, kjer je začel pogovore o reviziji strateškega koncepta organizacije v skladu z novo razdelitvijo v svetu.

Sestanek Blaira in Aherna o mirovnem procesu na Severnem Irskem
08. 04. 1998 11.52
Britanski premier Tony Blair in njegov irski kolega Bertie Ahern sta se na gradu Hillsborough južno od Belfasta davi sestala na kriznem srečanju o severnoirskem mirovnem procesu. Pogajanja za sklenitev mirovnega sporazuma je zasenčil nov teroristični napad v Londonderryju, katerega žrtev je bil 34-letni protestant.

IMF zahteva od Japonske odločne ukrepe
08. 04. 1998 11.48
Mednarodni denarni sklad (IMF) je od Japonske zahteval, naj občutno zniža davke in prestrukturira bančni sektor, saj bo le tako lahko izšla iz gospodarske krize, v katero se pogreza.