je ta

Vlada bo vsekakor pomagala prizadetim območjem

16. 04. 1998 11.46

S potresom prizadeto območje sta včeraj obiskala premier Janez Drnovšek in podpredsednik vlade Marjan Podobnik; prvi je bil v Zgornjem Posočju, drugi pa na Gorenjskem.

Podravka načrtuje večjo prodajo

16. 04. 1998 09.03

Hrvaški prehrambeni koncern Podravka namerava letos svojo prodajo povečati za pet odstotkov. Prodaja naj bi se povečala predvsem na tržiščih nekdanje Jugoslavije in državah CEFTE, torej na trgih, kjer je do sedaj Podravka ustvarila 28 odstotkov svojega prometa. V ta namen bodo v podjetju začeli z široko promocijo svojih izdelkov, ki jih želijo čim bolj približati kupcem. Kot sporočajo predstavniki podjetja, so z poslovnimi rezultati prvega četrtletja 1998 zelo zadovoljni.

Načrti držav članic EU o zaposlovanju

16. 04. 1998 07.48

Večina držav članic EU je do srede, v predvidenem roku, Evropski komisiji predložila akcijske načrte glede boja proti brezposelnosti. Komisija sedaj preverja, če so se vlade držale določil, o katerih so se lani novembra v Luxembourgu sporazumeli predsedniki držav in vlad članic petnajsterice.

Novice BSA

15. 04. 1998 09.43

<b><I>Bolgarija</b></I> Notranje ministrstvo je v sporočilu za javnost objavilo, da je bolgarska vlada odredila zaprtje petih obratov za izdelavo CD plošč. Ta ukrep, za katerega se je zavzemala tudi BSA, je naperjen proti nezakoniti izdelavi CD plošč v obratih, ki nimajo ustrezne licence, kar je v Bolgariji razširjeno kljub novi zakonodaji za zaščito avtorskih pravic. Še vedno pa ni potrjeno, da je vseh pet obratov prenehalo delovati. Nedavna odkritja piratskih CD-ROMov in preiskave kažejo, da utegneta še vedno delovati vsaj dva od omenjenih obratov.

Cerkev na Poljskem tudi na internetu

15. 04. 1998 08.28

Poljska katoliška cerkev se vernikom vse bolj obrača na internetu. Poljska televizija je poročala, da ima svoje strani na internetu skoraj polovica poljskih škofij (16 od 39), 60 župnij in katoliških združenj, pa tudi 40 redov. Poljska Cerkev se zavzema tudi za oblikovanje mreže "virtualnih prižnic" z imenom Opoka, kamen. Predstavnik cerkve je povedal, da se vse bolj zavedajo, da veliko mladih Poljakov deska po internetu in da so v tem videli možnost za širjenje božje besede tudi na ta način. Na Poljskem se kar 90 odstotkov prebivalcev opredeljuje za katolike. Poljska ima 38 milijonov prebivalcev.

Odbor za obrambo o organiziranosti in delu obrambnega ministra

15. 04. 1998 07.49

Osrednja točka seje odbora DZ za obrambo, seznanitev omenjenega odbora s trenutno organiziranostjo obrambnega ministrstva, področji in načinom dela ter z aktualno problematiko in strateškimi usmeritvami za nadaljnje delo, je zaradi zaupnosti vsebine obravnavane teme včeraj potekala za zaprtimi vrati. V odprtem delu seje pa je minister Krapež vnovič zatrdil, da zamenjave v SV ne predstavljajo nezaupnice dosedanjemu načelniku Albinu Gutmanu in zanikal trditve, da naj bi ta o svoji zamenjavi izvedel iz medijev. Albin Gutman naj bi po novem zasedel funkcijo inšpektorja za vojaške zadeve, vlada naj bi o tem odločala v četrtek.

Prva izvedba baleta Letni časi

14. 04. 1998 11.45

V počastitev 50-letnice poklicnega baletnega šolanja v Mariboru in ob Mednarodnem dnevu plesa bodo v soboto, 18. aprila, na velikem odru SNG Maribor prvič v Sloveniji uprizorili balet Letni časi na glasbo Aleksandra Konstantinoviča Glazunova. Balet v enem dejanju in štirih slikah bo prikazan v okviru vsakoletne produkcije Baletne in srednje baletne šole Maribor. Priredil, koreografiral in režiral ga je Henrik Neubauer, pri koreografiji je sodelovala Tamara Orel, kostumi pa so delo Gordane Gašperlin.

Jelcin ne bo podpisal zakona o nacionalizaciji kulturne dediščine

14. 04. 1998 11.23

Ruski predsednik Boris Jelcin je sporočil, da bo ustavno sodišče seznanil s svojo odločitvijo, da ne namerava podpisati zakona, s katerim bi za rusko last razglasili kulturno in umetniško dediščino, ki jo je ob koncu druge svetovne vojne Rdeča armada zasegla v Nemčiji in nekaterih drugih državah.

Velikonočna nedelja se je začela s slovesno procesijo, sveto mašo

12. 04. 1998 07.25

Velikonočna nedelja se je danes v vseh cerkvah začela s slovesno procesijo, sveto mašo in nadaljevala z velikonočnim družinskim zajtrkom. Nadškof Franc Rode je na veliko noč, danes ob 8.30 vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. Ob 103. obletnici ljubljanskega potresa bo danes ob 15. uri v ljubljanski stolnici nadškof Rode vodil tudi potresno pobožnost. Na veliko soboto je velikonočno vigilijo v mariborski stolnici vodil škof Franc Kramberger. Danes je škof Kramberger vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. V stolnici v Kopru je sobotno velikonočno vigilijo ter nedeljsko slovesno mašo vodil škof Metod Pirih. Velikonočni prazniki so se začeli s cvetno nedeljo, se nadaljevali prek velikega četrtka, petka in sobote, do velikonočne nedelje. Velikonočni prazniki so za kristjane največji praznik: praznik spomina na Jezusovo trpljenje, smrt na križu in vstajenje od mrtvih, s tem pa odrešenje za vse, ki vanj verujejo. V vseh slovenskih stolnicah je bila v četrtek, ob Velikem četrtku, krizmena maša, izraz zakramentalnega bratstva med duhovniki in hkrati tudi izraz edinosti s škofom. Somaševanje vseh duhovnikov, tudi redovnikov, med katerim so obnovili duhovniške zaobljube, so vodili slovenski škofje ordinariji: v Ljubljani nadškof metropolit Franc Rode, v Mariboru škof dr. Franc Kramberger, v Kopru škof msgr. Metod Pirih. V vseh cerkvah so se v četrtek zvečer spominjali Jezusove zadnje večerje, med katero je postavil zakrament evharistije - mašo, duhovništvo in dal zapoved medsebojne ljubezni. Na veliki petek so se kristjani spominjali Jezusove smrti na križu. Na ta dan ni bilo maše, ampak so se na obredih spominjali na Jezusovo trpljenje in smrt. Na veliko soboto so se verni spominjali mrtvega Jezusa. Velika sobota je tudi dan, ko verniki najprej prinesejo k žegnu velikonočne jedi: prekajeno meso, potico, pirhe, hren. Blagoslovljeno hrano so zaužili danes, na velikonočno jutro. V soboto zvečer pa je potekala velikonočna vigilija ali bedenje, ki so jo spremljali posebni obredi. Gre za obrede, ki ponazarjajo Jezusovo vstajenje od mrtvih. Najprej je to slavje luči, obnova krstnih obljub, krst katehumenov - to je odraslih ljudi, ki so se pripravili na sprejem katoliške vere -, nato je slovesna maša. Sicer pa so slovenski škofje v velikonočnem voščilu zapisali, da se "tema smrti izgublja pred žarki velikonočnega jutra. Krvave potne kaplje velikega četrtka, križ velikega petka in grobni hlad velike sobote so v siju današnjega dne zažareli v popolnoma drugi luči. Trpljenje in smrt Obenem so tega prešernega veselja, življenjske radosti in optimizma, novega zaleta in poguma, zaželeli vsem slovenskim duhovnikom, redovnikom in redovnicam, vsem cerkvenim sodelavcem in vsem rojakom doma in po svetu. Naj vas velikonočni prazniki obogatijo z obiljem milosti in Božjega blagoslova, so zapisali v velikonočnem voščilu slovenski škofje.

Davenportova in Coetzerjeva brez težav v polfinale

11. 04. 1998 11.19

Na teniškem turnirju v Amelia Islandu s 450.000 dolarji nagradnega sklada je prva nosilka Američanka Lindsay Davenport v četrtfinalu premagala rusko šestnajstletnico Ano Kurnikovo, osmopostavljeno igralko, s 7:5, 6:3. Francozinja Mary Pierce, ki je četrta nosilka, pa je ugnala peto nosilko Hrvatico Ivo Majoli s 6:3, 6:2. Druga igralka turnirja, Južnoafričanka Amanda Coetzer je ugnala Američanko Taro Snyder s 6:4, 6:4, šesta nosilka Španka Conchita Martinez pa Američanko Liso Raymond s 6:4 in 7:5. Davenportova se je Kurnikovi oddolžla za poraz, ki ga je doživela prejšnji mesec. "Ves čas sem želela narekovati ritem, kar mi je zaradi napadalne igre in močnih udacev tudi uselo," je dejala Američanka. "Njeni udarci niso bili tako močni, kot sem pričakovala. Močnejše udarce ima celo šestnajstletna Hrvatica Mirjana Lučič," je menila Kurnikova, ta izjava pa je sprožila plaz besed Davenportove: "Ona lahko reče, kar hoče. Dejstva po današnji tekmi govorijo drugače. Kurnikova je še mlada, menim pa, da bi morala kljub temu manj pozornosti posvečati besedam drugih, ki so namenjene predvsem njenemu videzu. Dokler je teniška igralka, sta pomembni njena igra in rezultat," je žogico vrnila Davenportova.

Budisti so se podali na pot po Budin zob

11. 04. 1998 10.37

Kakih 200 tajvanskih budistov se je napotilo na Tajsko po 2000 let stari zob, ki naj bi pripadal Budi. Gre za enega od treh zob, ki so jih našli po upepelitvi Bude oziroma indijskega princa Sidarte Gautame. Sidarta se je pri 29-ih letih odpovedal zemeljskim stvarem, da bi našel vzrok za ljudsko trpljenje. Prvi zob hranijo v Pekingu, drugega na Sri Lanki, tretjega pa so v 70. letih v Indijo prinesli tibetanski menihi, ki so pobegnili iz Kitajske. Ostareli menihi so se več let upirali pritiskom Pekinga, da zob vrnejo Kitajski, sedaj pa so se odločili, da ga predajo tajvanskim budistom in ga na ta način zavarujejo. Sveti zob bodo shranili v templju Fu Kuang, po splošnem prepričanju pa naj bi Tajvanu prinesel mir in blaginjo.

Rekorden dobiček Chryslerja

11. 04. 1998 10.37

Avtomobilska korporacija Chrysler iz Združenih držav Amerike je v prvem trimesečju 1998 dosegla rekorden čisti dobiček,ki je znašal kar 1,052 milijarde USD, kar je za 23 milijonov USD več kot v enakem obdobju lani. Osnovni dobiček na redno delnico je bil v prvem letošnjem četrtletju 1,63 dolarja, kar je najvišji Chryslerov četrtletni dobiček v njegovi zgodovini. Kot je povedal predsednik korporacije Robert Eaton, so poslovni rezultati odraz prilagodljivosti podjetja, ki se je znalo odzvati na zahtevne okoliščine. Ta mesec bo Chrysler začel prodajati tudi nove modele, in sicer Chrysler 300M in luksuzno vozilo Chrysler LHS.

Jelcin bo Kirijenka znova predlagal

10. 04. 1998 17.45

Ruski predsednik Boris Jelcin je napovedal, bo Sergeja Kirijenka, ki ga je duma danes zavrnila, vnovič predlagal za predsednika vlade. Kirijenko pa je po glasovanju dejal, da ne bo sprejel nobenega barantanja z dumo. Za Kirijenka je glasovalo 143 poslancev, 186 jih je bilo proti, pet pa se jih je vzdržalo. Precej poslancev sploh ni glasovalo. V dumi je bilo po glasovanju slišati, da je izid pravzaprav zaušnica Jelcinu. Ta lahko kandidata za premiera predlaga še dvakrat, po tretjem neuspelem glasovanju pa se duma razpusti.

V Albaniji ponovno dovoljena Komunistična stranka

09. 04. 1998 18.29

Albanski parlament, v katerem imajo večino socialisti, je danes v Tirani sprejel sklep o spremembi zakona, s katerim se Komunistični stranki po šestletni prepovedi ponovno dovoli delovanje. Socialisti so svoj korak utemeljili z dejstvom, da ima vsak državljan pravico slediti lastnim političnim prepričanjem. Danes opozicijski demokrati so ob prihodu na oblast leta 1992 prepovedali Komunistično stranko, ker naj bi med večdeset let trajajočo diktaturo v državi povzročila veliko gorja in škode. Po trditvah stranke, ki je doslej delovala podtalno, ima ta približno 25.000 pripadnikov.

Polkovnik Iztok Podbregar novi načelnik generalštaba SV

09. 04. 1998 17.12

Vlada je na današnji seji na predlog obrambnega ministra Alojza Krapeža za načelnika generalštaba Slovenske vojske imenovala polkovnika Iztoka Podbregarja, za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve, pa polkovnika Bogdana Koprivnikarja, ki ta čas opravlja naloge vojaškega atašeja v Budimpešti in se mu mandat izteče letos. Dosedanji načelnik generalštaba generalpolkovnik Albin Gutman po Krapeževih besedah ostaja na obrambnem ministrstvu in bo prevzel nove dolžnosti. Nova funkcija dosedanjega načelnika generalštaba naj bi bila predvidoma znana prihodnji teden, ko naj bi bil na novo funkcijo tudi imenovan. Minister Krapež je na novinarski konferenci po seji vlade dejal, da se je o kandidatih odločal zlasti na podlagi njihove strokovne usposobljenosti, znanja in preteklega dela.

Microsoft bo priskrbel programsko opremo Sorosevim fundacijam

09. 04. 1998 09.44

<B>Inštitut za odprto družbo (Open Society Institute) Georga Sorosa, ki ima sedež v New Yorku, in Microsoft sta podpisala pogodbo, po kateri bo Microsoft brezplačno licenciral brskalnik Internet Explorer omrežju Sorosevih neprofitnih fundacij, jim priskrbel drugo programsko opremo po akademskih cenah in sodeloval pri šolanju uporabnikov. </B>

Daimler znova na poti uspeha

09. 04. 1998 09.41

Največji nemški industrijski koncern Daimler Benz je v letošnjem prvem četrtletju krepko povečal promet. Ta je bil v primerjavi z istim obdobjem lani višji kar za 22 odstotkov in je dosegel 31,6 milijarde nemških mark. Predsednik uprave Juergen Schrempp je napovedal, da naj bi promet v letu 1998 znašal najmanj 134 milijard mark, do leta 2000 pa naj bi podjetje prodalo za 160 milijard mark izdelkov. Lani je Daimler povečal promet za 19 odstotkov na 124 milijard mark, rast dobička pa je bila kar 79-odstotna (4,3 milijarde mark).

Tatovi so prišli le do vrat

09. 04. 1998 09.33

Tale tolpa kriminalcev ni nikoli prišla dalj kot do vrat stanovanjskih hiš, v katere se je namenila. Dejansko so odnesli prav - vrata.

IMF zahteva od Japonske odločne ukrepe

08. 04. 1998 11.48

Mednarodni denarni sklad (IMF) je od Japonske zahteval, naj občutno zniža davke in prestrukturira bančni sektor, saj bo le tako lahko izšla iz gospodarske krize, v katero se pogreza.

Skrivnostni nosečniški dejavnik blokira virus HIV

08. 04. 1998 08.06

Neidentificirana snov, ki jo proizvajajo nosečnice, kot kaže pomaga pri zaustavljanju okužbe z virusom HIV, ki povzroča aids, so sporočili z ameriškega Instituta za človeško virologijo v Baltimoru. Kot je pojasnil dr. Robert Gallo, ki je med drugim sodeloval pri odkritju virusa HIV, je skupaj z nekaterimi kolegi opustil teorijo, da je ta snov nosečniški hormon hCG.

Nova vrsta cigaret osvojila muenchenski višji sloj

08. 04. 1998 08.04

Pripadniki" muenchenske scene" in višjih družbenih slojev so odkrili novo kultno cigareto. Ponovno velja za moderno, če se pojavite brez zadrege s cigareto v ustih, ki pa mora biti določene znamke. V poštev pride "modri Nil", znamka cigaret iz lahkoživih 20. let. K temu sodi še obvezen imidž, ki se glasi: "Biti cool in kaditi Nil".

Slovaški parlament zavrnil razpis referenduma o neposrednih predsedniških volitvah

07. 04. 1998 18.35

Slovaški parlament je zavrnil razpis referenduma o neposrednem načinu voljenja predsednika države. Za predlog opozicijske Stranke demokratične levice, ki je z referendumom želela spremeniti ustavo, je glasovalo le 50 od 119 poslancev.

OVSE proti srbskemu referendumu

07. 04. 1998 16.38

Predsednik Parlamentarne skupščine Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi Javier Ruperez je od Beograda zahteval, naj opusti načrtovani referendum o mednarodnem posredovanju pri reševanju kosovske krize, češ da bi ta reševanje krize še otežil.

Lani začetek hitre rasti neposrednih tujih naložb v Slovenijo

07. 04. 1998 16.19

Stanje neposrednih tujih naložb se je od 1993 do 1996 povečalo od 954 milijonov dolarjev na 1,93 milijarde dolarjev oziroma za 102,7 odstotka. Ekonomisti Urada za makroekonomske analize in razvoj ugotavljajo, da se v tem obdobju ni povečalo le stanje, ampak tudi obseg vsakoletnih prilivov neposrednih tujih naložb.

Poslanska skupina SDS predlaga ustavno obtožbo zoper predsednika vlade

07. 04. 1998 12.52

Poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je danes v državni zbor vložila predlog ustavne obtožbe proti predsedniku vlade Janezu Drnovšku v zvezi s spornim slovensko-izraelskim sporazumom, podpisanim leta 1995. Opozicijska stranka se zavzema za to, da državni zbor s posebnim sklepom predlaga ustavnemu sodišču, naj ta ugotovi, da je predsednik vlade pri opravljanju svoje funkcije v več členih kršil ustavo, zakon o vladi in zakon o zunanjih zadevah, ter naj v skladu s takšno ugotovitvijo sprejme odločitev, da Janezu Drnovšku prenehala funkcija predsednika vlade. Ustavno obtožbo predsednika vlade je na novinarski konferenci podrobneje pojasnil predsednik SDS Janez Janša in napovedal, da bo poslanska skupina svoj predlog še dodatno obrazložila v parlamentarni razpravi na to temo

Žalovanje prek interneta

07. 04. 1998 07.51

Sorodniki, ki želijo počastiti spomin na preminule, pa ne morejo obiskati njihovih grobov, lahko na Tajvanu sedaj žalujejo prek interneta. V ta namen so na internetu odprli stran, kjer objavljajo slike in podatke pokojnikov, njihovi sorodniki pa jim lahko pošljejo sporočila. Omenjeno stran so za žalovalce odprli pred začetkom "čiščenja grobov", dnevom, ko ljudje po tradiciji čistijo grobove pokojnikov in nanje prinašajo hrano in cvetje. Tajvanske oblasti so sporočile, da so bili pred tem pomembnim praznikom vlaki in letala, ki letijo na domači progi, popolnoma zasedeni, prav tako pa je prišlo do zastojev na cestah, ki vodijo do pokopališč.

Nekdanji ljubimec zahteva nazaj Dianina pisma

07. 04. 1998 07.35

Major James Hewitt, nekdanji ljubimec princese Diane, namerava na sodišču doseči, da bi mu vrnili 62 ljubezenskih pisem, ki mu jih je napisala Diana. Hewitt je po poročanju Sunday Telegraph Dianinim svojcem zagrozil celo s tožbo. Hewittova nekdanja ljubica Anna Ferretti je hotela pisma po končani romanci med Diano in Jamesom prodati časopisu Mirror, ta pa je odklonil njihovo objavo in jih predal materi in sestri pokojne princese. Hewitt je zanikal trditev, da je poskusil pisma prodati. Polovico pisem, ki mu jih je med njunim petletnim razmerjem pisala Diana, je zažgal. Čeprav ga je princesa kasneje prosila, naj zažge tudi preostala pisma, tega Hewitt ni mogel storiti, saj mu "zelo veliko pomenijo".

Ruski vojni plen obsega 200.000 umetnin

06. 04. 1998 17.36

Vojni plen, ki ga je Rdeča armada zaplenila v hitlerjevski Nemčiji in ga je ruski parlament razglasil za rusko last, obsega 200.000 umetnin, med njimi slaven Priamov zaklad, ki so ga izkopali v bližini domnevne Troje, pa tudi dva milijona redkih knjig in 3-kilometrski arhiv. Umetnine niso bile zaplenjene le v Nemčiji, ampak tudi v Avstriji, na Madžarskem, v Bolgariji, na Finskem in v Romuniji. Trojansko zlato pa je najdragocenejši predmet iz zbirke umetnin, ki jo je sovjetska armada zaplenila v porušeni Nemčiji, za katere si Nemčija prizadeva že od leta 1991. Bonn že več let zahteva vrnitev unikatnih del, med njimi dveh biblij, zaseženih v Leipzigu, ki ju je natiskal Gutenberg, in prestižno knjižnico iz Gothe. Priamov zaklad iz tretjega tisočletja pr.n. št., ki ga je nemški arheolog Heinrich Schliemann izkopal leta 1873 v Hissarliku v Turčiji, je Rdeča armada zaplenila v Berlinu leta 1945. Moskva je do leta 1993 zanikala, da bi imela ta zaklad, v katerem je 260 diademov, ogrlic, zapestnic in drugih kosov nakita, nakar ga je moskovski muzej Puškin leta 1996 razstavil. Rusija je leta 1995 razstavila tudi platna Cranacha, Goye, Renoirja, Maneta in Degasa ter risbe Duererja, Holbeina, Mantegne, Rembrandta in Watteauja, ki so jih strokovnjaki razglasili za izginule med II. svetovno vojno.

Skupen projekt za reševanje problemov ob vstopu Slovenije v EU

05. 04. 1998 10.32

Župana Gorice in Nove Gorice, Gaetano Valenti in Črtomir Špacapan, sta na sedežu goriške občine podpisala dokument z naslovom Projekt sožitja med prebivalci Gorice in Nove Gorice. Po navedbah je projekt, ki sodi v okvir programa Phare, namenjen skupnemu reševanju gospodarskih, infrastrukturnih in drugih problemov med mestoma, ki se bodo pojavili z vstopom Slovenije v Evropsko unijo.

Italijanska katoliška cerkev se je opravičila judovski skupnosti

03. 04. 1998 17.25

Italijanska katoliška cerkev priznava, da je v Italiji obstajal antisemitizem, zato se judovski skupnosti opravičuje ter ob tem izraža obžalovanje, je zapisano v dokumentu italijanske škofovske konference, ki ga je danes v Rimu objavila italijanska judovska skupnost. Kot poudarja pismo, ki ga je 16. marca predsednik sekretariata škofovske konference za dialog med cerkvami Giuseppe Chiaretti izročil rimskemu rabinu Eliu Toaffu ter predsednici Zveze judovskih skupnosti v Italiji Tullii Zevi, "sedanjost od nas zahteva, da ne glede na preteklost priznamo resničnost dejstev ter sprejmemo odgovornost zanje, tudi če so le-ta boleča".