je ta

Rokometna reprezentanca Slovenije odpotovala na Svetovno prvenstvo
27. 11. 1997 12.51
Slovenska ženska rokometna reprezentanca je dopoldan odpotovala na svetovno prvenstvo v Nemčijo. Prvi nastop čaka slovenske rokometašice v torek, ko se bodo pomerile z Makedonijo, ta konec tedna pa bodo odigrale še dve prijateljski tekmi s Francijo, po katerih bo selektorka Marta Bon določila končno dvanajsterico igralk za SP. <i>To je naš prvi nastop na svetovnem prvenstvu in naš glavni cilj je uvrstitev med 16 najboljših reprezentanc sveta,</i> je pred odhodom dejala Bonova.

ZDA in baltske države bodo podpisale listino o sodelovanju
27. 11. 1997 11.53
Iz Bele hiše so danes sporočili, da bodo ZDA in baltska trojica (Estonija, Latvija in Litva) med januarskim srečanjem predsednikov v Beli hiši podpisale listino o sodelovanju.

Monti kritiziral prepočasno usklajevanje zakonodaj članic EU za učinkovito delovanje notranjega trga
27. 11. 1997 11.46
Evropski komisar za notranji trg Mario Monti je danes v nagovoru pred svetom ministrov Evropske unije za notranji trg izjavil, da je unija <I>zelo daleč</i> od uresničitve akcijskega načrta za učinkovito delovanje skupnega notranjega trga. Hkrati je poudaril, da je obnašanje nekaterih držav, ki zaostajajo z vnašanjem ustreznih sprememb v nacionalno zakonodajo, nedopustno.

Tudi čarovnice ne plačujejo davkov
27. 11. 1997 09.36
Celo Al Capone ni mogel uiti davčnim službam in to ne bo uspelo niti madžarskim čarovnicam, ki so se ta teden pred sodiščem v Budimpešti zagovarjale zaradi utaje davkov pri opravljanju svojih storitev. Zveza madžarskih čarovnic, ki ta čas šteje 8300 članic, je bila leta 1992 registrirana kot verska skupnost. Zveza opravlja podobne obrede kot katoliška cerkev (poroke, pogrebe in krste), zato bi po trditvah ene izmed vodilnih članic čarovniške zveze morala imeti kot priznana verska skupnost pravico do enakih proračunskih subvencij ter oprostitve davkov kot druge verske skupnosti.

Carlsberg se bo zoperstavil upadanju potrošnje piva
27. 11. 1997 08.57
Največja danska pivovarna Carlsberg namerava upadanje potrošnje piva na Danskem in v zahodni Evropi izravnati z nakupom podjetij v Aziji in vzhodni Evropi. Predsednik upravnega odbora Flemming Lindeloew je napovedal, da bo Carlsberg okrepil navzočnost na teh trgih. Pivovarna se namerava s sedanjega položaja sedmega največjega proizvajalca piva na svetu prebiti na peto mesto. Carlsberg je v preteklem poslovnem letu zabeležil rekorden dobiček v višini 470 milijonov nemških mark, čeprav se je prodaja piva na Danskem s 5,1 zmanjšala na pet milijonov hektolitrov. Prodajo po vsem svetu so povečali za tri odstotke na 33,7 milijona hektolitrov. Carlsberg ta čas zaposluje nekaj več kot 18.000 delavcev.

Milan Kučan o fojbah in lustraciji
27. 11. 1997 00.00
<i>Zavzemam se za sprejetje dokumenta, ki naj bi opredelil odnos državnega zbora do medvojne in povojne preteklosti. To bi storil tudi, če ne bi bil potencialno eden od kandidatov za lustracijo,</i> je na dopoldanski novinarski konferenci dejal predsednik republike <b>Milan Kučan</b>.

Turizem - največji ustvarjalec delovnih mest
26. 11. 1997 09.42
Evropsko omrežje za mala in srednja podjetja v rednem letnem poročilu ugotavlja, da tovrstna podjetja igrajo pomembno vlogo pri ustvarjanju delovnih mest, vendar pa je zaenkrat ta vloga še nestabilna, saj podjetja na začetku delovanja pogosto beležijo slabe poslovne uspehe.

Zanussi za tuzelsko bolnišnico
26. 11. 1997 08.24
Pordenonsko podjetje Electrolux Zanussi bo kmalu s predstavniki Tuzle podpisalo sporazum o opremi mestne bolnišnice z gospodinjskimi aparati. Tuzlanska bolnišnica bo tako lahko dnevno pripravila 27.000 obrokov, je na novinarski konferenci po končanem obisku delegacije iz Tuzle povedal predstavnik Zanussija Rocco di Bari. Po besedah Hamza Vikala, vodje delegacije, išče BiH v Italiji, zlasti na njenem severozahodu, nove poslovne partnerje in kreditne linije brez slovenskega ali hrvaškega posredovanja. V ta okvir sodi tudi obnovitev stikov z nekaterimi industrijskimi podjetji, kot je Zanussi.

Povabilo Rusiji, da se včlani v APEC
26. 11. 1997 00.00
Ob koncu vrhunskega srečanja Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC) so države članice povabile Rusijo, naj postane članica te organizacije. Še pred tem pa so sklenile, da se lahko včlanita tudi Peru in Vietnam.

103. konferenca OPECa v Džakarti
26. 11. 1997 00.00

Sprejem namestnika vodje češke diplomacije pri Frlecu in Peterletu
25. 11. 1997 13.01
Zunanji minister Boris Frlec in predsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Lojze Peterle sta danes ločeno sprejela Cirila Svobodo, namestnika češkega zunanjega ministra, ki je pristojen za evropske zadeve.

Srečanje držav Azijsko-pacifiškega foruma
25. 11. 1997 00.00
V kanadskem mestu Vancouver so potekali neformalni pogovori predsednikov držav in vlad držav Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC) pred 5. vrhunskim srečanjem foruma, posvečenem finančnim krizam jugovzhodne Aziji, ki se je začel zgodaj davi. Ameriški predsednik Bill Clinton je v okviru dvostranskih srečanj kitajskega kolega Jiang Zemina ob nedavni izpustitvi oporečnika Wei Jingshenga pozval, naj Kitajska izpusti tudi druge oporečnike ter podpiše konvencijo o državljanskih in političnih pravicah. Predsednik Clinton je o tem vprašanju govoril tudi z indonezijskim voditeljem Suhartom, s katerim sta se dotaknila še vprašanja Vzhodnega Timorja.

Novi Wendersov film
25. 11. 1997 00.00
V spremstvu hollywoodskega zvezdnika <b>Billa Pullmana</b> je nemški režiser <b>Wim Wenders</b> sinoči v Hamburgu predstavil svoj novi film z naslovom <b>Na koncu nasilja</b> (Am Ende der Gewalt). Namesto predolgega govorjenja sta Wenders in Pullman v šali pred velikim platnom zapela pesem I believe in miracles in s tem izrazila upanje, da bo film v Nemčiji deležen uspeha.

Dogajanja na svetovnih in Ljubljanski borzi
24. 11. 1997 15.31
Konec preteklega meseca je prinesel zlom tečajev delnic na svetovnih borzah. Gospodarske in denarne težave azijskih tigrov ter politična nestabilnost v Hong kongu, so povzročile občutnejši padec indeksa Hang Seng, čemur je sledil padec na vseh pomembnejših svetovnih borzah. <br< Zadnji dve leti so borzni indeksi nenehno naraščali, kar še posebej velja za ameriški kapitalski trg, kamor se je preko vzajemnih skladov stekala ogromna količina novega denarja. Ta novi denar je preko vseh razumnih meja napihnil cene delnic še na vseh ostalih pomembnejših trgih. Vedno več je bilo analitikov, ki so opozarjali, da se bo nenehna rast enkrat končala, kar se je tudi zgodilo.

Beograd napovedal zmago Kučana
24. 11. 1997 14.18
Srbski državni mediji že dolgo niso posvetili tolikšne pozornosti kakšnemu dogodku v Republiki Sloveniji kot sedanjim predsedniškim volitvam, pa čeprav so vsi vnaprej napovedovali zanesljivo zmago dosedanjega predsednika Milana Kučana. Posebnost tolikšnega zanimanja za slovenske volitve je tudi odsotnost svojčas običajne malicioznosti celo v poročilih državnih medijev.

Izšel je Microsoft Exchange Server 5.5
24. 11. 1997 13.08
Na jesenskem sejmu Comdex v Las Vegasu je Microsoft objavil izid strežnika Microsoft(R) Exchange Server 5.5, člana družine strežniških izdelkov BackOffice(R). Microsoft Exchange Server je sporočilni strežnik, ki temelji na internetnih standardih in je namenjen poslovnim rešitvam za izmenjavo sporočil in sodelovanje. Microsoft Exchange Server je zdaj v proizvodnji, v širši prodaji pa bo predvidoma v začetku decembra letos.

Število licenc Windows NT Workstation preseglo 11 milijonov
24. 11. 1997 12.58
Kot je sporočil Microsoft na jesenskem sejmu Comdex 97 v Las Vegasu, je število prodanih licenc za operacijski sistem Windows NT Workstation preseglo 11 milijonov. Ob tem 70 odstotkov velikih in srednjih podjetij namerava namestiti ali že namešča Windows NT Workstation, 25 odstotkov malih podjetij pa uporablja mešano okolje operacijskih sistemov Windows NT Workstation in Windows 95.

Konvencija OECD o prepovedi podkupovanja tujih vladnih uslužbencev
24. 11. 1997 12.18
Ameriško zunanje ministrstvo je pozdravilo konvencijo o prepovedi podkupovanja tujih vladnih uslužbencev v mednarodnih poslovnih transakcijah, ki so jo ob prizadevanjih Združenih držav sredi prejšnjega tedna v Parizu sprejele države članice Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Države podpisnice so se obvezale, da bodo konvencijo nacionalnim parlamentom v odobritev predložile do aprila prihodnje leto. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Foley je podpisnice ob tem pozval k čimprejšnji ratifikaciji konvencije, poroča danes bilten ameriške vladne službe za informiranje Wireless.

Bo pri vstopu Češke v NATO potrebna asistenca vitezov?
24. 11. 1997 10.06
Češki novinarji in umetniki so s sinočnjim zborovanjem v Pragi sprožili kampanjo prepričevanja rojakov v prid vstopa domovine v Severnoatlantsko zvezo. Geslo kampanje <b>Vitezi Blanika, pohitite! Vstopamo v NATO</b>, so priredili po stari legendi, ki pravi, da bodo vitezi praškega griča Blanika vstali od mrtvih in prihiteli na pomoč češkemu narodu, če se bo ta znašel v nevarnosti.

Slovenija bo v Bruslju predstavila svojo pristopno strategijo
24. 11. 1997 09.35
Slovenija bo prihodnji ponedeljek, 1. decembra, v Bruslju priredila konferenco, na kateri bo javno predstavila svojo pristopno strategijo za vključitev v Evropsko unijo.

Infos vse bolj prerašča v izobraževalno prireditev
20. 11. 1997 13.35
V organizaciji Zveze organizacij za tehnično kulturo Slovenije, Cankarjevega doma in podjetja Infos bo prihodnji teden, med 25. in 29. novembrom, v Ljubljani potekala prireditev Infos 1997. Ta bo letos nekoliko spremenjena, saj iz sejma, na katerem so se pretežno predstavljali razstavljalci z računalniško strojno in programsko opremo, vse bolj prerašča v izobraževalno prireditev. V petih dneh se bo tako v devetih dvoranah Cankarjevega doma zvrstilo 144 predavanj, ki jih bo pripravilo 66 podjetij oz. ustanov, poleg teh pa je predvidenih še 92 komercialnih predavanj in 16 predavanj, namenjenih učencem in dijakom. Kljub temu pa tudi letošnji Infos še ostaja razstavna prireditev, na 2500 kvadratnih metrih razstavne površine v Cankarjevem domu in na ploščadi pred njim bodo postavili stojnice 140 razstavljalcev.

V ZDA 0.5% rast industrijske proizvodnje v oktobru
19. 11. 1997 09.15
Obseg industrijske proizvodnje v ZDA se je oktobra v primerjavi s septembrom povišal za 0,5 odstotka. Ta stopnja rasti je podobna kot so jo pričakovali tudi strokovnjaki. K porastu obsega industrijske proizvodnje so največ prispevali proizvajalci gospodinjskih aparatov ter računalnikov in pisarniške opreme. Tudi en mesec prej so ZDA zabeležile polodstoten porast obsega industrijske proizvodnje.

Odbor Evropskega parlamenta za zunanjo politiko se zavzema za začetek pogajanj z vsemi kandidatkami hkrati
18. 11. 1997 00.00
Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve, varnostno in obrambno politiko je pozno ponoči sprejel poročilo o širitvi Evropske unije, v katerem se je zavzel za hkraten začetek pogajanj z vsemi srednje- in vzhodno-evropskimi kandidatkami za članstvo v uniji, med njimi s Slovenijo in Ciprom. V skladu s pričakovanji ni podprl le Slovaške, ki je po oceni Evropske komisije padla na izpitu demokracije. Odbor za zunanjo politiko je tako sprejel poročilo glavnih avtorjev Arieja Oostlanderja in Enriqueja Barona Crespa, ki vsebuje tudi mnenja o posameznih kandidatkah. Avtor ocene o Sloveniji je poročevalec Roberto Speciale. Ta je Sloveniji priznal dinamičnost njenega gospodarstva,

Nezadovoljstvo Območnega policijskega sindikata v Mariboru
18. 11. 1997 00.00
Območni policijski sindikat Maribor izraža ogorčenje zaradi vladnih varčevalnih ukrepov, ki znižujejo socialni položaj zaposlenih v ministrstvu za notranje zadeve.

Odbor evropskega parlamenta za zunanjo politiko se zavzema za začetek pogajanj z vsemi kandidatkami hkrati
18. 11. 1997 00.00
Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve, varnostno in obrambno politiko je pozno ponoči sprejel poročilo o širitvi Evropske unije, v katerem se je zavzel za hkraten začetek pogajanj z vsemi srednje- in vzhodno-evropskimi kandidatkami za članstvo v uniji, med njimi s Slovenijo in Ciprom. V skladu s pričakovanji ni podprl le Slovaške, ki je po oceni Evropske komisije padla na izpitu demokracije. Odbor za zunanjo politiko je tako sprejel poročilo glavnih avtorjev Arieja Oostlanderja in Enriqueja Barona Crespa, ki vsebuje tudi mnenja o posameznih kandidatkah. Avtor ocene o Sloveniji je poročevalec Roberto Speciale. Ta je Sloveniji priznal dinamičnost njenega gospodarstva,

Guverner nemške centralne banke o posledicah uvedbe evra
14. 11. 1997 00.00
Guverner nemške centralne banke Hans Tietmeyer je v Frankfurtu sinoči povedal, da ni pripravljen postati guverner evropske centralne banke, in se izrekel proti kandidaturi nemškega predstavnika za ta položaj. Tietmeyer je obenem ponovno posvaril pred posledicami uvedbe evra, če izbira udeleženk maja prihodnje leto ne bo dovolj stroga. Po njegovih besedah utegne spoznanje, da mehanizma menjalnih tečajev ni več na voljo, prinesti <i>bridko prebujenje</i>. Zato mora vsaka država premisliti, ali je dovolj prožna, da je lahko kos skupni denarni politiki in enotni denarni enoti. <i>To velja tudi za Nemčijo,</i> je Tietmeyer poudaril v mednarodnem klubu frankfurtskih gospodarskih novinarjev. Pojasnil je, da po uvedbi evra v začetku leta 1999 spremenljivi menjalni tečaji ne bodo več mogli izenačiti razlik v gospodarski zmogljivosti evropskih regij.

Benetton odprl prvo veletrgovino v Južni Ameriki
14. 11. 1997 00.00
Italijanski modni koncern Benetton je ta teden v brazilskem Sao Paulu odprl svojo prvo veletrgovino v Južni Ameriki. S 1000 kvadratnimi metri prodajnih površin je to tretja največja trgovina verige Benetton na svetu. Benetton bo v Sao Paulu poleg oblačil za odrasle prodajal predvsem otroška oblačila znamk 012 in Zerotondo, s katerima obvladuje največji tržni delež v Braziliji. Poleg tega namerava Benetton v najpomembnejših brazilskih mestih odpeti še deset trgovin. Benetton ima trenutno v Južni Ameriki 300 poslovalnic.

Jelcin odstavil prvega namestnika vodje administracije
14. 11. 1997 00.00
Ruski predsednik Boris Jelcin je po korupcijski aferi odstavil prvega namestnika vodje administracije Aleksandra Kazakova. V korupcijsko afero so poleg Kazakova domnevno vpleteni tudi prvi namestnik ruske vlade Anatolij Čubajs in ostali visoki uradniki. V izjavi Kremlja je glede odstavitve Kazakova navedeno le, da bo ta prevzel drugo delo.

Premier Drnovšek odpotuje jutri v Litvo
13. 11. 1997 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek bo jutri na enodnevnem uradnem obisku v Litvi. Srečal se bo z najvišjimi predstavniki te baltiške države, med obiskom pa bosta podpisana tudi dva meddržavna sporazuma.Slovenija in Litva sta dosedaj sklenili vrsto meddržavnih sproazumov, med katerimi velja omeniti prostotrgovinski sporazum, sklenjen leta 1996, ki začasno velja od 1. marca letos. Lani sta državi sklenili tudi sporazuma o odpravi vizumov ter o vračanju oseb. V pripravi je več sporazumov, med drugim sporazuma o spodbujanju in zaščiti investicij ter izogibanju dvojnemu obdavčevanju kot tudi sproazum o prijateljskem sodelovanju.Slovenija v Litvo izvraža predvsem zdravila - ta predstavljajo kar 73 odstotkov vsega izvoza, poleg tega pa še pnevmatike za osebna vozila, usnje prašičev, talne obloge in kozmetiko. Polovico uvoza iz Litve predstavlja uvoz enojne lanene preje, uvažamo pa tudi šoto, polietilen in bombaž.Jutri med obiskom premiera Drnovška v Vilniusu bosta podpisana sporazuma o sodelovanju v izobraževanju, kulturi in znanosti ter o cestnem prometu.

Ameriško javno mnenje podpira bombardiranje Iraka
13. 11. 1997 00.00
Večina Američanov meni, da bi morale Združene države Amerike bombardirati Irak, če bo ta še naprej oviral delo ameriških državljanov v okviru komisije Združenih narodov. V javnomnenjski raziskavi, ki jo je v sredo zvečer objavila televizijska mreža NBC, je 54 odstotkov vprašanih odgovorilo, da se ZDA po zalivski vojni leta 1991 gibljejo v smeri novega vojaškega spopada z Irakom. Kar 84 odstotkov vprašanih pa jih je menilo, da bi moral Washington bombardirati Irak, če bi ta poskušal napasti ameriška vohunska letala na tem območju.