jesti

Proti hepatitisu B s pomočjo rib?

19. 09. 2003 00.00

Singapurski znanstveniki trdijo, da bi cepljenje proti hepatitisu B nekega dne lahko nadomestili s prehranjevanjem z gensko spremenjenimi ribami.

Hladen tuš za živali

19. 07. 2003 00.00

Huda vročina, ki že več tednov vlada v Evropi, ni neznosna le za ljudi, ampak tudi za živali. Uprava živalskega vrta v Rimu je zato za svoje "varovance" uvedla poseben program nege, prilagojen vremenskim razmeram, s katerim naj bi živalim v vsakem letnem času zagotovili najboljše možne pogoje za življenje.

Garzelli odstopil

15. 07. 2003 00.00

Italijanski kolesar Stefano Garzelli (Vini Caldirola), ki je zbolel in ima močno vneto grlo, se je odločil, da na letošnji jubilejni 90. dirki po Franciji ne bo več nastopil. Iz njegove ekipe so odločitev sporočili še pred startom desete, 219,5 kilometra dolge ravninske etape od Gapa do Marseilla.

Diabetes nevarno ogroža Američane

20. 06. 2003 00.00

V primeru, da Američani ne bodo začeli jesti manj in se več gibati, bo eden od treh ameriških otrok, ki so se rodili leta 2000, postal diabetični bolnik, opozarjajo strokovnjaki iz Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi iz Atlante.

Čiščenje španske obale

02. 02. 2003 00.00

Okoli 50.000 ton nafte še vedno izteka iz potopljenega tankerja Prestige ob obali Galicije na severozahodu Španije. Od tam se je v nedeljo vrnilo tudi okoli 40 prostovoljcev iz Slovenije, ki so pet dni pomagali odnašati lepljivo strupeno snov. Nabrali so okoli dve toni nafte in si prislužili čestitke pripadnikov lokalne civilne zaščite.

Muslimani praznujejo bajram

05. 12. 2002 00.00

Približno milijarda muslimanov po svetu s praznikom bajram zaznamuje konec postnega meseca ramadana. V številnih arabskih državah se lahko konca ramadana veselijo tudi zaporniki, saj jih vsako leto ob bajramu več tisoč pomilostijo.

Mesojedci le še zgodovina?

05. 11. 2002 00.00

Naj se kmetijski ministri in drugi politiki še tako trudijo prepričati javnost, da je uživanje mesa zdravo, popolnoma nenevarno in celo v skladu z našo "evropsko" tradicijo, proizvajalci mesa pa na svoje izdelke pišejo "z manj maščob," "domače" in "naravno pridelano" je trend v razvitem svetu jasen - vegetarijanstvo je v modi.

Breda Starc: Šlo mi je za preživetje

28. 10. 2002 00.00

O zapletih slovenske alpinistične odprave Janak 2002 v Himalaji smo se pogovarjali z zdravnico odprave mag. Bredo Starc, dr. med.

Hudobivnik z geslom: Varnost, sreča in denar

27. 08. 2002 00.00

Kandidat na volitvah za predsednika republike Štefan Hudobivnik je predstavil svoj program, opozoril pa je tudi na slabo delovanje sodstva. Za volilno geslo si je podjetnik iz Nakla sicer izbral geslo: Varnost, sreča in denar.

Gvatemalski dvojčici dobro okrevata

12. 08. 2002 00.00

Gvatemalski siamski dvojčici, ki sta bili zraščeni z glavama in so ju prejšnji teden ameriški kirurgi uspešno ločili, sta se prebudili iz kome in začeli jesti.

Kaj jesti v vročih poletnih dneh?

13. 07. 2002 00.00

V vročih dneh je pomembno, da si zagotovimo zadostno količino tekočin in izbrano prehrano, kajti tudi hrana vpliva na to, kako prenašamo vročino.

Vse več samskih žensk v Savdski Arabiji

07. 07. 2002 00.00

Savdski sociolog in profesor na univerzi v Rijadu Abdulah Fuzan opozarja, da naj bi število neporočenih Savdijk do leta 2007 s sedanjega milijona in pol naraslo na štiri milijone.

Sam Neill proti genetskemu inženiringu

05. 07. 2002 00.00

Znani filmski igralec Sam Neill, zvezda filma <em>Jurski park</em>, nasprotuje genetski obdelavi hrane.

Nevarna hrana

29. 05. 2002 00.00

Že pri samem pogledu na hrano se možgani odzovejo z zadovoljstvom, kar vpliva, da se začnejo ljudje prekomerno rediti, trdijo znanstveniki.

Kitajski vojaški častniki so predebeli

12. 01. 2002 00.00

Preveč hitre hrane in premalo telovadbe pri kitajskih vojaških častnikih je vzpodbudilo odločitev kitajske vojske, da uvede stroge ukrepe in določi mejo najvišje dopustne telesne teže svojih vojakov.

Pobili potomca obolele krave

21. 11. 2001 00.00

Potem, ko je švicarski laboratorij iz Berna tudi uradno potrdil prvi primer goveje spongiformne encefalopatije (BSE) v Sloveniji, sta kmetijsko ministrstvo in veterinarska uprava predstavila nadaljnje ukrepe.

Odmevi na sum BSE

13. 11. 2001 00.00

V Sloveniji odmeva vest o domnevno prvem primeru bolezni norih krav pri nas.

Britanska kraljica ne bo jedla italijanske hrane

12. 10. 2000 00.00

Britanska kraljica Elizabeta II. med obiskom v Italiji v prihodnjem tednu ne želi jesti česna. Tako so Rimu sporočili iz Buckinghamske palače, je poročal britanski časnik The Times. Iz restavracij v Rimu in Milanu, kjer bo kraljica večerjala, so se pikro odzvali, da zaradi prepovedi česna ne bodo mogli pripraviti večine tradicionalnih italijanskih jedi. Prav tako pa kraljica ne mara "dolgih rezancev", na primer špagetov, ne mara paradižnikove omake, ne mara ostrih začimb in ne mara ničesar eksotičnega. Tudi školjke in drugi lupinarji niso prava alternativa, saj lahko privedejo do "želodčnih bolezni" in do "kraljevskih" prebavnih motenj. Italijane so opomnili tudi na druge podrobnosti. Tipična naravna spontanost in prisrčnost Italijanov sta za toge uradnike britanskega protokola naravnost grozljivi. Gostitelje so tako ponovno opomnili, naj se kraljice ne dotikajo. V spominu Britancev še vedno ostaja že skoraj štiri desetletja stara "sramota", ko se je leta 1961 takratni italijanski predsednik Giovanni Gronchi na poziranju fotografom dotaknil komolca kraljice, kar je sicer sam označil za "prijazno gesto", nevedoč, da si kraljica tovrstne "prijazne geste" izmenjuje kvečjemu s svojimi psi.

107. rojstni dan najstarejše slovenke

05. 07. 2000 19.19

107. rojstni dan praznuje danes najstarejša Slovenka Emilija Kancut iz Solkana pri Novi Gorici. ''Emilija s placa'', kot ji pravijo domačini, se je rodila davnega leta 1893 v Hlevniku v Goriških Brdih. Vse do pozne starosti je trdo in veliko delala, kar omenja kot eno bistvenih sestavin recepta za dolgo življenje. Drugi pomembni dve sta ''malo jesti in veliko tepen bit''. Ob visokem jubileju ji bodo danes ob 17. uri na sedežu solkanske krajevne skupnosti pripravili krajšo slovesnost s kulturnim programom.

Hrana - Elvisovo največje veselje

07. 06. 2000 09.01

Kuharica Elvisa Presleya, ki je kralja rock 'n' rolla vse do njegove smrti pred 23 leti razvajala z mastnimi pečenkami, arašidovim maslom in karamelovimi piškotki, je nedavno umrla, stara 78 let. ''Hrana je bila njegovo edino veselje,'' je v nekem dokumentarnem filmu BBC o Elvisovih radostih zatrjevala Mary Jenkins Langston. ''Vse, kar je jedel, je moralo enostavno plavati v maslu,'' je v svoji knjigi Spomini za vrati Gracelanda zapisala Langstonova. V njej tudi navaja, da je ''kralj'' pojedel velike porcije hamburgerjev, pogosto zavite v sir, za desert pa še skledo bananinega pudinga.

Alicia Silverstone o vegetarjanstvu

23. 05. 2000 09.20

Filmska igralka Alicia Silverstone je zavzeta vegetarijanka. V pogovoru za neko nemško revijo je povedala, da ne potrebuje nobenega živalskega proizvoda za hrano, obleke ali kozmetiko.

V Turčiji zdaj dovoljena vzreja prašičev

26. 02. 2000 08.51

V prihodnje bodo v Turčiji lahko gojili prašiče. Po besedah turškega zunanjega ministra Huesnueja Yusufa Goekalpa bodo tako turško zakonodajo uskladili z evropskimi standardi, je poročal časnik Sabah. V supermarketih in mesnicah bo svinjsko meso sicer shranjeno ločeno od preostalega mesa, poleg tega pa bo tudi jasno označeno. Svinjsko meso bo na prodaj predvsem za turiste in nemuslimane. Muslimani namreč ne smejo jesti svinjine, saj je v islamu svinja ''nečista'' žival.

Najstarejša Makedonka ima 127 let

08. 01. 2000 10.17

Makedonski dnevnik je nedavno poročal o najstarejši Makedonki, ki živi v mestu Selce, pet kilometrov oddaljenem od Tetova na zahodu države. Po poročanju dnevnika je bila 127-letna Mersude rojena 27. avgusta 1872, kar potrjujejo tudi uradni turški dokumenti. Mersude je rodila pet sinov in štiri hčere ter ima 150 potomcev. Govori tri jezike, makedonskega, albanskega in turškega. Po njenih besedah recept za dolgo življenje vsebuje naslednje ''sestavine'': potrebno je imeti ljudi, dan in delo. Pomembno je spoštovati sonce in vstati, ko vzide, ter iti spat, ko zaide. Prav tako je pomembno piti veliko mleka in jesti mlečne proizvode ter sadje. Potrebno je tudi delati, a ne pretirano in navsezadnje, potrebno se je izogibati prepirom.

Divji sloni v Indiji vse raje posegajo po pivu

25. 12. 1998 09.52

Skupina slonov je razdejala vas na severu Indije, pri tem pa ubila pet ljudi, potem ko se je napila močnega lokalnega piva. Približno 50 slonov je v noči na četrtek prišlo v vas Tingrai na plantaži čaja v indijski zvezni državi Asam, kjer so izpraznili vrče z riževim pivom, imenovanim laopani. Sloni so ponoreli in zdrveli preko koč, pri tem pa poteptali pet ljudi. V Asamu sicer živi 5500 divjih slonov, ki v zadnjem času vse raje posegajo po riževem pivu. Strokovnjake skrbi njihovo spremenjeno vedenje, saj se sloni v iskanju piva ne bojijo več vstopati v naseljena območja. Slone, ki se jim življenjsko okolje vse bolj krči, so prebivalci tudi že videli jesti meso, čeprav so običajno vegeterijanci.

Viduka obžaluje odhod iz Glasgowa

14. 12. 1998 12.10

Avstralski nogometaš Mark Viduka je v ponedeljek izjavil, da zaradi psihičnih težav, ki mu jih je povzročil prestop iz zagrebške Croatije v škotski Celtic, nekaj časa ni mogel niti jesti niti spati.

V Firencah prepovedano spati in malicati ob umetninah

12. 08. 1998 14.29

Firence so se kot tretje italijansko mesto resno lotile turistov, ki malicajo, piknikirajo in dremajo ob umetniških znamenitostih. Odslej je namreč kaznivo sedeti ali jesti na stopnišču Palazza Vecchia, palače iz 13. stoletja v osrčju Firenc, ki se dviguje na trgu Piazza della Signoria. Rimske oblasti so pred tremi leti prepovedale spanje in malicanje na Španskih stopnicah, ki so še vedno priljubljeno shajališče turistov, Benetke pa so prepovedale piknike na prostranem trgu sv. Marka.

Muslimani smejo jesti meso krščanskih in judovskih mesarjev

20. 05. 1998 07.53

Egiptovski veliki mufti šejk Nasr Farid Wasel je sporočil, da v zahodnih državah živeči muslimani lahko jedo meso živali, ki jih zakoljejo judje ali kristjani, poroča vladni tednik Al-Ahram Al-Arabi, pred klanjem pa mora mesar izreči Alahovo ime. Po islamskem pravu mora žival zaklati musliman, tako da ji z nožem prereže grlo. Glava mora med razkosavanjemc gledati proti islamskemu svetemu mestu v Saudovi Arabiji Kaaba. Muslimani po šejkovih besedah še vedno ne smejo jesti mesa živali, ki jih ubijejo z elektriko ali kako drugače. Muslimanski tradicionalisti običajno zavračajo meso živali, ki jih ne zakoljejo muslimani in v številnih zahodnih državah prodajajo meso in perutnino po muslimanskih običajih. Širom sveta živi več kot milijarda muslimanov; večina jih globoko spoštuje izjave verskih voditeljev.

Začetek ramadana

30. 12. 1997 09.29

V večini arabskih držav Bližnjega vzhoda se je danes začel muslimanski verski praznik ramadan, ki traja mesec dni, v tem času pa verniki od sončnega vzhoda do sončnega zahoda ne smejo jesti, piti, kaditi niti imeti spolnih odnosov. V Saudovi Arabiji so opozorili priseljence, ki niso muslimani, da utegnejo biti izgnani, če ne bodo spoštovali pravil ramadana. Irak in sultanat Oman pa sta sporočila, da se bo v teh dveh državah ramadan začel v sredo, ker ni videti nove lune, ki določa začetek meseca koledarja hedžre. Danes je prvi dan 1418. ramadana prav tako v Egiptu, Libiji, Sudanu, Jordaniji, Libanonu, Siriji, Palestinski avtonomni oblasti in vzhodnem Jeruzalemu ter petih zalivskih državah. Napoved je presenetila Egipčane, ki so začetek ramadana pričakovali jutri. Iran, šiitska dežela, ki pa sledi različnemu koledarju kot ostale muslimanske države, do danes še ni objavil nobene uradne napovedi, po prvotnih izračunih pa naj bi se ramadan začel 1. januarja.

Brez napora za islandske muslimane

28. 12. 1997 12.55

Majhna muslimanska skupnost na Islandiji letos res ne bo imela težav ob praznovanju ramadana. V najsevernejši prestolnici na svetu namreč sonce te dni vzide šele okoli 11.30, zaide pa že ob 15.30, pa še v tem času je tako nizko, da ostane skrito za okoliškimi hribi.