kadrov

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'

19. 01. 2023 06.00

V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Pred naslednjo pandemijo: raziskati in razumeti moramo vedenje ljudi

18. 01. 2023 12.09

Čeprav je večina že odmislila covid-19, pandemije pravzaprav še ni povsem konec. Marsikje število okužb spet narašča, predvsem pa še zdaleč ni konec posledic, ki jih je pandemija pustila na zdravstvenem sistemu. Strokovnjaki medtem opozarjajo, da se je treba na morebitne nove viruse pripraviti še bolje. Potem ko se je med epidemijo covida-19 okrepila industrija cepiv, so zdaj potrebne raziskave na področju družbe, menijo. Med prioritetami pa – poučiti ljudi o znanosti in zajeziti dvome.

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino

17. 01. 2023 06.03

Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Razvoj Slovenske vojske do 2040: nujno hitro odzivanje na varnostne razmere

16. 01. 2023 14.43

Na posvetu o predlogu nove resolucije o dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2040 so se udeleženci strinjali, da se je treba hitro odzivati na spreminjajoče se varnostne razmere. Poleg vojne v Ukrajini so omenili tudi Kitajsko in Zahodni Balkan. Spregovorili so tudi o vojaški strateški rezervi in vojaškem šolanju.

Višje plače, višje cene vrtcev?

11. 01. 2023 17.42

Vsaj malo pa so prisluhnili dolgoletnim željam pomočnic vzgojiteljic, da njihova plača ne bo sramotna za delo, ki ga opravljajo. Ministrstvo je ponudilo dvig plač za štiri plačne razrede, za tri v januarju, še za enega spomladi. A za plače zaposlenih v posameznem javnem zavodu so v resnici odgovorne občine, ki se zdaj sprašujejo, od kod bodo denar zanje jemale. Številne župane zato že skrbi, da bodo morali zvišati cene vrtcev.

Po izrednem nadzoru: še ta mesec bo znano, koliko bo premestitev in zamenjav

10. 01. 2023 12.30

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik, ki po odstopu Bobnarjeve začasno vodi notranje ministrstvo, je na osnovi poročila o izrednem strokovnem nadzoru nad ravnanjem Policije pri varovanju protestov v letih 2020 in 2021 že podala usmeritve in navodila, na podlagi katerih pričakuje ustrezno ravnanje Policije. Koliko premestitev in zamenjav posameznih kadrov bo to prineslo, ni odgovorila.

Kaj bi počeli, če bi bil konec tedna dolg tri dni?

07. 01. 2023 15.59

30-urni delovnik s pravicami polnega delovnega časa bo kmalu zakonsko urejen, napoveduje minister za delo Luka Mesec. Gre predvsem za to, da bodo tista podjetja, ki že imajo krajši delovnik, za takšno obliko dela imela tudi ustrezno zakonsko podlago. Ne bo pa 6-urni delovnik obvezen. O njem se bodo odločali delodajalci, a Mesec upa, da bodo podjetjem, ki že imajo krajši delovnik, sledila tudi druga. Tista seveda, v katerih je 30-urni delovni teden izvedljiv.

Zdravniku za uro dela v ambulanti za neopredeljene 80 evrov, medicinski sestri 35

03. 01. 2023 13.16

Ministrstvo za zdravje je decembra objavilo seznam ambulant za neopredeljene bolnike. Teh je predvidenih 94, le v Ljubljani naj bi svoja vrata odprlo 19 ambulant. V ZD Ljubljana pravijo, da so zdravnikom in medicinskim sestram po zadnjih navodilih zdravstvenega ministrstva poslali nov poziv. Večina osebja je namreč čakala na zadnje informacije, tudi o plačilu, ki je zdaj znano. Nekatere ambulante bi tako lahko v ZD Ljubljana začele delovati že prihodnji teden. In kakšna plačila bi dobilo zdravstveno osebje za delo v teh ambulantah?

Pravna mreža ljudem v pomoč pri pridobivanju osebnih zdravnikov

03. 01. 2023 13.13

V Pravni mreži za varstvo demokracije so se namenili ponuditi pravno pomoč osebam, ki kljub plačevanju zdravstvenega zavarovanja ne morejo pridobiti osebnega zdravnika, saj menijo, da jim je s tem kršena zakonska pravica. Kot je pojasnila Anuška Podvršič iz mreže, akcijo razumejo kot dodatno spodbudo državi, da ljudem zagotovi zdravnike.

Slovenski turistični delavci v novem letu stavijo na butično, lokalno in trajnostno

03. 01. 2023 06.00

Slovenski turistični delavci so leto 2022 sklenili z zadovoljstvom. Do decembra so gosti ustvarili skoraj 15 milijonov prenočitev, kar je le slab odstotek manj kot v enakem obdobju predkoronskega leta 2019. Načrtov v novem letu jim ne manjka, kot pravijo, bodo stavili predvsem na butično, lokalno in trajnostno ponudbo. Jih pa na poti okrevanja skrbi pomanjkanje kadrov in negotovost ob visoki inflaciji ter podražitvah energentov. Zato so se nekateri že odločili za naložbe v posodobitev energetskih sistemov.

Klakočar Zupančičeva in Pečečnik ne razmišljata enako

02. 01. 2023 12.39

Potem ko je predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič Joca Pečečnika in druge velike podjetnike pozvala, naj začno razmišljati "malo manj kapitalistično" ter povedala, da so od kapitala pomembnejši ljudje, se je na njene besede v imenu Kluba slovenskih podjetnikov odzval njegov predsednik Joc Pečečnik.

Raper Corade na obisku doma in še kje

01. 01. 2023 11.00

Imena nove mične ameriške pop starlete si ne bo težko zapomniti.

SDS in NSi sta vložili zahtevo za presojo ustavnosti novele Zakona o dohodnini

30. 12. 2022 14.25

Poslanski skupini SDS in NSi sta vložili zahtevo za presojo ustavnosti novele Zakona o dohodnini. Poslanske skupine je k vložitvi zahteve pozvalo več gospodarskih in kmetijskih organizacij z argumentom, da novela v obdobju negotovosti in rastoče inflacije prinaša nerazumno ostro davčno politiko do delovno aktivnih.

Poziv za vložitev ustavne presoje na novelo Zakona o dohodnini

28. 12. 2022 16.08

13 gospodarskih in kmetijskih organizacij je na poslanske skupine Državnega zbora naslovilo poziv za vložitev ustavne presoje na novelo Zakona o dohodnini.

Zasuk v kranjskogorskem turizmu? Nova županja ga ne namerava uničiti

26. 12. 2022 14.17

V Kranjski Gori pri delu domačinov že nekaj časa raste nezadovoljstvo zaradi trum obiskovalcev, ki se ob turističnih vrhuncih množično zgrnejo v ta košček Slovenije in povzročijo prometni kolaps, omejitve gibanja med epidemijo covida-19 pa so z naraščanjem števila začasnih prebivalcev razprtije še poglobile. Na lokalnih volitvah je večina tistih s stalnim prebivališčem v občini jasno povedala, da si želijo spremembo, saj v županski bitki niso podprli dolgoletnega direktorja Turizma Kranjska Gora Blaža Vebra, pač pa njegovo protikandidatko Herniko Zupan, ki prihaja iz lokalnega gospodarstva.

Obvezna božičnica, oskrbovalni dopust in dodatek za sobotno delo?

19. 12. 2022 16.32

Ministrstvo za delo načrtuje dva posega v Zakon o delovnih razmerjih. Prvi osnutek novele zakona, ki velja za delavsko ustavo, je že predmet pogajanj na ESS, med drugim pa predvideva petdnevni oskrbovalni dopust za ostarele starše, možnost 30-urnega polnega delovnika in obvezno božičnico. Z drugim posegom v zakon naj bi se uredilo plačni sistem.

Golob: Politični pritisk je, ko se politika vtika v stroko. Mi se nismo

14. 12. 2022 23.10

Po odgovarjanju na poslanska vprašanja glede odstopa notranje ministrice Tatjane Bobnar in vloge nekdanjega nepravnomočno obsojenega specialca Miloša Njegoslava Milovića pri njegovem varovanju, je premier Robert Golob v 24UR ZVEČER pojasnil, kje so nastala razhajanja med njim in Bobnarjevo ter zakaj je včasih treba iti po nasvet tudi na 'temno stran'.

Večina izseljencev razmišlja o vrnitvi, a si želijo boljših možnosti

11. 12. 2022 18.33

Slovenci so se že od nekdaj zaradi različnih razlogov izseljevali v tujino. A če so nekoč šli s trebuhom za kruhom, se zdaj izseljujejo predvsem zaradi boljših študijskih in kariernih priložnosti. Občutnejši beg možganov iz Slovenije, ko so se začeli izseljevati predvsem mladi, izobraženi in perspektivni posamezniki, smo sicer zaznali po izbruhu globalne ekonomske krize leta 2009. V zadnjih desetletjih se zato več govori tudi o tem, kako lahko država ukrepa, da trend obrne in spodbudi vračanje izseljenih, ki so si v tujini nabrali dragoceno znanje in izkušnje.

Marjan Šarec: Vodstvo policije mora slišati tudi kakšno kritiko

10. 12. 2022 12.47

Od komika do predsednika vlade in izpada iz parlamenta, pa vseeno v funkciji obrambnega ministra. V politiki je prehodil pot od župana do predsedniškega kandidata, predsednika stranke do premierja, ki je odstopil in bil zato deležen očitkov, da je Janezu Janši omogočil, da je dve leti vladal Sloveniji. Tudi ko je bil komik, je veljal za discipliniranega. O tem, koliko satire je v slovenski politiki, bo v oddaji Ena na ena govoril Marjan Šarec.

Tonin: Če bi se to zgodilo v času Janševe vlade, bi v Ljubljani zmanjkalo koles

09. 12. 2022 06.00

Politični parket je zajel vihar spora med predsednikom vlade in ministrico za notranje zadeve. Vladna stran pravi, da pritiskov ni bilo, ministrica pa vztraja, da so bili. Gostili smo predsednico DZ, podpredsednico Gibanja Svoboda in predsednika stranke NSi. Vlada pravi, da ni šlo za pritiske, ampak izpolnjevanje predvolilnih obljub, ministrica pa, da bi se ljudstvo ob enakem dogajanju v času Janševe vlade že podalo na kolesa. Ali početje Golobove vlade spominja na poteze vlade Janeza Janše?

Ob potrjevanju letnega poročila Policije tudi razprava o ukrepanju na protestih

07. 12. 2022 21.21

Odbor državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo se je seznanil z Letnim poročilom o delu policije za leto 2021. Prisilni ukrepi so bili uporabljeni bistveno večkrat kot prejšnja leta, razprava pa se je vrtela tudi okoli ugotovitev izrednega strokovnega nadzora nad delom Policije pri varovanju protestov v letih 2020 in 2021.

Uporabniki Placa: Dokler tožbe ne bodo umaknjene, dialog ni mogoč

07. 12. 2022 11.41

Slaba banka je proti 46 posameznikom Participativne ljubljanske avtonomne cone vložila tožbe za motenje posesti. "DUTB je postopke za pripravo vloge tožbe začela že v času, ko so s Placom vodila (navidezni) dialog, usmerjen v uporabo prostorov in dogovarjanje o možnostih obstoja Placa v objektu na Linhartovi 43. S tem je ogrozila obstoj Placa in pripravlja teren za nasilno evikcijo," pravijo slednji. Razočarani so nad vlado in od nje pričakujejo uporabo vseh razpoložljivih sredstev, da prepreči izvajanje pritiskov na Plac. DUTB je k odstopu od pregona uporabnikov Plac javno pozval tudi minister Mesec.

Kako pritegniti nadarjene Slovence iz tujine?

02. 12. 2022 14.32

Ne le, da se Slovenija sooča s kroničnim pomanjkanjem zaposlenih pri bolj običajnih delovnih mestih v gostinstvu ali industriji, primanjkuje tudi visoko izobraženega kadra oziroma nadarjenih posameznikov, ki so si ali pa si v tem trenutku kariero ustvarjajo v tujini. Zakaj? Ker gospodarsko razvitejše države ponujajo boljše pogoje za študij in razvoj kariere kot slovensko okolje. Po študiji Društva Vtis so najpomembnejši dejavniki za vrnitev prepoznavnost podjetja na svojem področju, konstantno spodbujanje profesionalne rasti in možnost fleksibilnega delovnega časa.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni

02. 12. 2022 06.00

V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Bešič Loredan zdravnikom: Naš zdravstveni sistem je globoko zabredel

01. 12. 2022 16.45

"Postkovidna realnost je razgalila in dodatno poglobila vse razpoke v zdravstvenem sistemu," je priznal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. "Tako kot vi se tudi jaz zavedam, kako globoko je naš zdravstveni sistem zabredel in da se mu brez celostne prevetritve ne piše nič dobrega," je priznal v pismu zdravnikom in zobozdravnikom, ki ga je pospremil tudi z vladnim predlogom dviga plač. Medtem ko zdravniški sindikat Fides zahteva več, minister vztraja, da vladni predlog ponuja, kar je v dani makroekonomski situaciji trenutno možno. Fides zdaj svojim članom pošilja anketo o nadaljnjih aktivnostih, Bešič Loredan pa prosi za seznanitev z vladnim predlogom dviga plač. Vlada sicer pričakuje, da ji bo največji zdravniški sindikat stal ob strani pri reševanju težav v zdravstvu.

Mladi na tekmovanju pokazali svoje znanje in osvojili odlične nagrade

29. 11. 2022 10.33

Trendi zadnjih nekaj let kažejo, kako zelo težko se gospodarstvo sooča z iskanjem novih kadrov.

'Volivci na strani neodvisnega novinarstva': ZA novelo Zakona o RTVS

27. 11. 2022 20.02

Na referendumskem trojčku se je preizkusila tudi novela Zakona o RTV Slovenija, ki je prejela tudi glavnino pozornosti. Prešteti so skoraj vsi glasovi, volivci pa so na referendumu jasno izrazili željo po spremembi. Prevladala je namreč stran ZA. "Podpora zakonu sicer ne pomeni, da bo na RTVS kar preko noči vse drugače – pomeni le, da se šele utira pot nujnim spremembam in da ima zdaj RTVS vsaj možnost preživeti in obstati," so uspeh komentirali v Društvu novinarjev Slovenije, kjer so veseli, da so bili volivci na strani neodvisnega novinarstva.

Novela Zakona o dolgotrajni oskrbi: volivci tehtnico prevesili na stran ZA

27. 11. 2022 20.07

Volivci so spregovorili in po neuradnih rezultatih na volitvah izrekli podporo vsem trem novelam zakonov. A natančneje, kakšna je usoda novele Zakona o dolgotrajni oskrbi? Preštetih je skoraj 99 odstotkov glasovnic, volivci pa so z dobrimi 62 odstotki glasov tehtnico prevesili v prid novele. Slabih 38 odstotkov volivcev pa je po trenutnih rezultatih na tem referendumu glasovalo proti.

Lumentum je svojo zgodbo v Sloveniji šele začel pisati!

27. 11. 2022 00.15

Lumentum je vodilni oblikovalec in izdelovalec inovativnih optičnih in fotonskih izdelkov na trgu, ki zagotavljajo rešitve za optični prenos in komercialne laserje po vsem svetu.