kadrov

Manj energije in višji izpusti, toda ...
26. 11. 2022 07.43
Kljub vsem naložbam v obnovljivo energijo, se svetovni izpusti toplogrednih plinov še naprej povečujejo. Dogaja se paradoks, ki ga je raziskal okoljski ekonomist Aljoša Slameršak. V študiji, objavljeni v ugledni reviji Nature, je potrdil, da bosta izgradnja in vzdrževanje nizkoogljičnega energetskega sistema že sama po sebi zahtevala veliko dodatne energije, pri čemer bo velik del pridobljen iz fosilnih goriv, toda: "Zeleni energetski prehod moramo izvesti čimprej, sicer bodo posledice neukrepanja katastrofalne."

Nika Kovač: Bojim se nedelje
25. 11. 2022 14.36
Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, velja za neustrašno. Fizični napad, katerega tarča je bila pred kratkim, je pri njenih prizadevanjih ni ustavil, pač pa jo je le še bolj spodbudil. Boji pa se nedelje. Dneva, ko si želi, da bi Slovenci in Slovenke na referendumu o RTV Slovenija glasovali ZA in s tem znova pokazali, v kakšni državi si želijo živeti. Pojasnila nam je, kaj pravzaprav pomeni glas za in zakaj je tako pomembno, da ga ljudje oddajo.

ZA ali PROTI? Še zadnji poskusi prepričati neodločene
25. 11. 2022 11.53
Pred začetkom volilnega molka se vrstijo še zadnji nagovori volivcem. Tako je že spregovorila koalicija, ki zagovarja 'trikrat za'. "Glas trikrat za je glas za prihodnost," menijo predstavniki koalicije. Predstavniki SDS, ki so bili pobudniki referendumskega trojčka, pa so dejali, da je glasovanje trikrat proti glasovanje "proti siromašenju Slovenije".

Referendumski trojček: kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?
25. 11. 2022 07.00
V nedeljo se bodo volivke in volivci še tretjič zapored odpravili na volišča. Tokrat bodo na treh zakonodajnih referendumih odločali o noveli Zakona o Vladi RS, noveli Zakona o dolgotrajni oskrbi in noveli Zakona o Radioteleviziji Slovenija. Kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?

Javni poziv vladi glede zagotavljanja javnih stanovanj
22. 11. 2022 18.24
Nevladne organizacije in stroka s področja urejanja prostora so vladi poslale javni poziv, v katerem opozarjajo na koalicijske zaveze v zvezi s stanovanjsko politiko. Poudarjajo, da bi bil morebiten vstop zasebnega kapitala v gradnjo javnih najemnih stanovanj v neskladju s koalicijsko pogodbo in v nasprotju z mnenjem širše stroke.

10 potencialnih poklicev prihodnosti, ki ta hip (še) ne obstajajo
20. 11. 2022 10.39
V naslednjem desetletju bo kar devet od 10 delovnih mest zahtevalo znanje digitalnih veščin. Britanski futurolog meni, da bo umetna inteligenca v naši prihodnosti igrala pomembno vlogo. In to se bo odražalo tudi na bodočih delovnih mestih. Arhitekt za Metaverzum, načrtovalec prometa brez emisij CO2 in inženir umetne inteligence v kmetijstvu so le nekateri poklici, ki jih trenutno še ne poznamo, a bodo to lahko že v prihodnjih letih postali eni najbolj iskanih kadrov.

Ali v Murski Soboti res 'vlada tuga'?
16. 11. 2022 21.20
Tokrat so se v oddaji 24UR ZVEČER soočili kandidati za župana Murske Sobote. Zakaj v občini vlada 'tuga', kot pravi kandidatka za županski stolček? Kaj vse je v političnem nahrbtniku kandidatov in kako bodo prebivalcem pomagali ob draginji energentov? Svoje poglede na vodenje občine so predstavili Andrej Mešič (SDS), Damjan Anželj (SD), Mitja Horvat (Gibanje Svoboda) in Blanka Denko Čeh.

Notranja ministrica Tatjana Bobnar prestala interpelacijo
14. 11. 2022 06.39
Po več kot 12-urni seji so poslanci v državnem zboru sprejeli odločitev. Notranja ministrica Tatjana Bobnar je prestala interpelacijo, ki so jo zoper njo vložili v stranki SDS. V njej so ministrici med drugim očitali zlorabo funkcije, zavajanje javnosti in opustitev dolžnostnih ravnanj. Proti interpelaciji ministrice je naposled glasovalo 50 poslancev, za 24 poslancev. Koalicija je sicer v večurni razpravi ministrico podprla, delu kritik pa so se poleg SDS pridružili tudi poslanci NSi.

Musk namignil na možnost bankrota, številni vodilni kadri dali odpoved
11. 11. 2022 10.02
Začel se je tretji teden, ko je lastnik Twitterja postal Elon Musk. V tem času se je zgodilo veliko stvari, najbolj pa so njegov prihod v družbo zaznamovala številna odpuščanja. Zdaj pa je Musk odvrgel še eno bombo. Razkril je namreč občutljivo finančno prihodnost omenjene platforme, kar je sprožilo odhode številnih vodstvenih kadrov za zasebnost in varnost.

Gigi Hadid izbrisala račun na Twitterju: To je greznica sovraštva in nestrpnosti
08. 11. 2022 07.00
Manekenka Gigi Hadid je sporočila, da se je odločila za umik iz Twitterja, ki ga je pred kratkim kupil poslovnež Elon Musk. Zvezdnica je ob tem to družbeno omrežje označila za greznico in dodala, da so objave polne sovraštva in nestrpnosti. Da je račun deaktivirala, je sporočila z objavo na konkurenčni platformi Instagram.

Pomanjkanje splošnih in družinskih zdravnikov vseevropski problem
04. 11. 2022 13.41
V Ljubljani poteka generalna skupščina Evropskega združenja splošnih in družinskih zdravnikov (UEMO), na kateri zdravniki splošne medicine iz Slovenije, Srbije, Portugalske in Velike Britanije primerjajo različne prakse v Evropi in kot največji problem izpostavljajo pomanjkanje kadrov v javnem zdravstvenem sistemu.

Mesec: Zaradi novele zakona o dolgotrajni oskrbi ne bo nihče prikrajšan
25. 10. 2022 14.09
Zakon o dolgotrajni oskrbi radikalno posega v sistem dolgotrajne oskrbe v institucijah in ogroža pravice uporabnikov v domovih za starejše, opozarja minister Luka Mesec. Zato je nujna uveljavitev novele, ki del izvajanja zakona odlaga za eno leto, da bi pripravili ustrezne rešitve, v tem času pa nihče ne bi bil prikrajšan za obstoječe pravice.

Kdo si lahko obeta službo in koga čakajo težave?
25. 10. 2022 11.24
V okviru raziskave Poklicni barometer 2022, ki napoveduje dogajanje na trgu dela v prihodnjem letu, so pod drobnogled vzeli 182 poklicev. Pri kar 99 bo povpraševanje delodajalcev večje od ponudbe, kar pomeni, da iskalci zaposlitev težav ne bi smeli imeti. Med njimi so tudi tokrat poklici s področja šolstva, zdravstvene oskrbe, informacijskih tehnologij, gradbeništva, prometa in gostinstva.

Odločitev 2022: kdo vas je najbolj prepričal?
17. 10. 2022 19.12
Živimo v negotovih časih, v katerih poleg trdne vlade potrebujemo tudi trdnega predsednika oziroma predsednico republike, ki bo narod znal ali znala pomiriti, mu vliti upanje in samozavest, da zmoremo. V prvem predsedniškem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, so odpirali teme, ki so pomembne za celotno družbo, in postavljali vprašanja, pri katerih so se pokazale razlike med kandidati in njihovimi osebnostmi.

Bo 27. novembra mega referendumska nedelja?
17. 10. 2022 16.16
Odbor za zdravstvo je z 10 glasovi za in nobenim proti potrdil predlog izvedbe referenduma o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi 27. novembra, torej na isti dan, kot sta predlagana referenduma o spremembah Zakona o vladi in o noveli Zakona o RTVS. Končno besedo bodo imeli poslanci na torkovi izredni seji DZ. To bi sicer pomenilo še peto nedeljo, ko bodo ljudje morali na volišča.

Janez Cigler Kralj
05. 10. 2022 11.39
43-letni Janez Cigler Kralj je kandidaturo vložil s podporo NSi in njenih poslancev.

Ukinitev avtocestne Policije in reorganizacija: bodo naše ceste manj varne?
03. 10. 2022 11.53
Če se je pred desetimi leti po avtocesti A1 dnevno v povprečju zapeljalo dobrih 42.000 vozil, se jih zdaj že okoli 50.000. Da bi ob tako povečanem prometu zagotovili čim večjo varnost, je bila v začetku lanskega leta ustanovljena avtocestna Policija, ki naj bi na avtocestah in hitrih cestah hitreje posredovala in odpravljala zastoje, lažje odkrivala in preprečevala objestno vožnjo ter druge kršitve. A še preden je v popolnosti začela delovati, so jo v vrhu Policije ukinili in se podali v reorganizacijo. Sodeč po številkah, ki smo jih pridobili v uredništvu, pa bi lahko zaradi političnih odločitev trpela varnost na cestah. 15. oktobra namreč po naših informacijah ukinjajo še ljubljansko enoto.

Cigler Kralj napačno o padcu rodnosti, Prebilič posplošeno o izseljevanju s podeželja
29. 09. 2022 06.00
Kot tretja po vrsti sta se sinoči v oddaji 24UR ZVEČER soočila vodja poslanske skupine Nove Slovenije Janez Cigler Kralj in kočevski župan Vladimir Prebilič. Ciglerja Kralja so kot predsedniškega kandidata podprli krščanski demokrati, Prebiliča pa volivci in zunajparlamentarna stranka Vesna. Drži trditev Ciglerja Kralja, da rodnost v Sloveniji pada? Se je iz Slovenije res izselilo prek sedem tisoč mladih? Se podeželja res praznijo, kot pravi Prebilič?

Golob: Bistvo zdravstvenega interventnega zakona je, da denar sledi bolniku
26. 09. 2022 15.01
Predsednik vlade Robert Golob je v odgovoru na poslansko vprašanje vodje poslanske skupine NSi Jožefa Horvata napovedal temeljito reformo zdravstvenega sistema z letom 2024, pri čemer računa tudi na tvorno sodelovanje vseh poslanskih skupin. Bistvo zakona je, da denar sledi bolniku, pri čakalnih vrstah pa bo pristojne zanimalo, kdo je tisti, ki dejansko opravlja storitve, in kje jih opravlja, je izpostavil premier. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan pa ima po Golobovih besedah njegovo 100-odstotno podporo.

Sindikat opozarja: Sodstvo in zaporski sistem sta na skrajni meji zmogljivosti
26. 09. 2022 13.05
Večina javnih uslužbencev na sodiščih prejema minimalno plačo, zato je povsem razumljivo, da zaposleni s sodišč in zaporov dnevno odhajajo in se zaposlujejo na bolje plačanih delovnih mestih, pravijo v Sindikatu delavcev v pravosodju. Primanjkljaj sodnega osebja že povzroča zastoje v sojenju in če ne bo premikov na tem področju, bodo nastale resne motnje, opozarjajo. Sprašujejo se, do katere točke se bo še stopnjevala ignoranca politične oblasti.

Ali umetna inteligenca ogroža enakost spolov?
18. 09. 2022 19.00
Digitalna preobrazba napreduje s svetlobno hitrostjo, tehnološki izumi pa posamezniku večkrat pomagajo olajšati vsakdan. A strokovnjaki opozarjajo na problematiko nepravičnih praks umetne inteligence, saj so te večkrat stereotipne in seksistične narave. "Umetna inteligenca je produkt človeka, zato se inženirska pristranskost razširi tudi na njegov izdelek," so opozorili v Evropskem inštitutu za enakost spolov.

Javno ali zasebno zdravstvo?
18. 09. 2022 07.00
Prva zasebna bolnišnica v prestolnici in tri zavarovalnice, ki pospešeno kupujejo zasebne zdravstvene centre, med njimi večinoma koncesionarje. Zdravstveni minister, ki ob ministrovanju še vedno operira pri zasebniku. Zdravniki in medicinske sestre, ki zaradi boljših pogojev in višje plače odhajajo k zasebnikom. Kaj vse to pomeni za že tako opešani javni zdravstveni sistem, vladno obljubo o koreniti zdravstveni reformi, zavezo koalicije, da bodo ukinili t. i. dvoživke? O spremenjeni zdravstveni krajini v Sloveniji že ves teden poglobljeno pišemo v rubriki Dejstva, nocoj pa poročamo tudi v rubriki 24UR Fokus.

Zdravniki in medicinske sestre k zasebnikom po boljše plače
16. 09. 2022 06.00
Samo letos je novogoriško bolnišnico zapustilo že več kot 40 zaposlenih. To je le en konkreten primer s kako grozovito stisko se soočajo javne bolnišnice. Medicinske sestre in zdravniki namreč k zasebnikom odhajajo zaradi boljših pogojev in višje plače. Izobraženi kader pa ne odhaja samo k zasebnikom. Boljšo plačo medicinske sestre najdejo tudi zunaj svojega poklica – na blagajni v trgovskem centru. Je poklic medicinske sestre zaradi nizkih plač postal razvrednoten?

Zavarovalnice kupujejo medicinske centre
14. 09. 2022 06.00
Tri zasebne zavarovalnice imajo velike apetite v zdravstvu. Zavarovalnica Triglav in Sava Re sta kupili največjega zasebnika Diagnostični center Bled, ki bo kmalu začel graditi novo zasebno bolnišnico v Ljubljani. Vzajemna pa je kupila zasebnika Barsos, Aristotel in ljubljanski Dentalni center Varuh zdravja. Nam grozi nov val privatizacije zdravstva? Bodo pri dostopnosti prebivalstva do zdravstvenih storitev vedno večje razlike?

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici
13. 09. 2022 06.00
Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Aktivno iščejo zdravnike, tudi iz nekdanje Jugoslavije, a zanimanja ni
09. 09. 2022 10.45
Že leta 2017 sta bila ministrstvo za zdravje in zdravniška zbornica obveščena o pomanjkanju zdravnikov v novogoriškem zdravstvenem domu, a se do danes še nič ni spremenilo. Aktivno iščejo zdravnike iz držav nekdanje Jugoslavije, a nihče od teh, s katerimi so bili v stiku, ni bil zainteresiran za specializacijo iz družinske medicine. Novogoriški mestni svet zato opozarja na kritične razmere zaradi pomanjkanja kadrov.

Prihodnji teden regulacija marž pri kurilnem olju
08. 09. 2022 21.55
Vlada bo prihodnji teden sprejela ukrepe regulacije marž pri kurilnem olju, po potrebi pa je pripravljena v naslednjem koraku regulirati tudi končne cene, je dejal premier Robert Golob. "Ne želimo, da bi ljudje s kurilnega olja na silo preklapljali na električno energijo. Želimo, da je kurilno olje enakovreden energent električni energiji in zemeljskemu plinu, tudi cenovno," je podčrtal. Božičnica oz. 13. plača bi lahko postala obvezna, a šele, ko bodo razmere v gospodarstvu to dopuščale.

Papič zagotavlja: Cene malic bodo zamrznjene
01. 09. 2022 11.40
Čeprav je zakon, s katerim bodo zamrznili cene šolskih malic, še v javni obravnavi, minister Papič starše miri, da septembrski računi zato ne bodo nič višji. "Mislim, da je pomembno, da poudarimo, da bo veljal od 1. septembra celotno šolsko leto do konca avgusta," je dejal. Do sprejetja zakona bodo razliko do realnih cen zalagale šole.

'Dolgoročno tako nizkih cen električne energije ne bo več'
27. 08. 2022 18.56
Dr. Marko Topič v svetu fotovoltaike že lep čas uživa status tehnološkega 'superzvezdnika'. Ob vodenju Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko na Fakulteti za elektrotehniko je tudi predsednik evropske tehnološke in inovacijske platforme za fotovoltaiko, nosilec 15 evropskih raziskovalnih projektov, 12 svetovnih bilateralnih projektov in prejemnik številnih nagrad. Bogati zbirki nagrad in priznanj je dodal še eno – evropsko Becquerelovo nagrado za izjemne prispevke v fotovoltaiki.

Približno tretjina kabinetnih uslužbencev ostala v državni upravi
25. 08. 2022 16.33
Med 1. januarjem 2020 in 2. junijem 2022 je 79 javnih uslužbencev ali 32,5 odstotka vseh zaposlenih na zaupanje funkcionarja nadaljevalo z delom v državni upravi tudi po prenehanju mandata funkcionarja, kaže analiza, ki jo je pripravilo Ministrstvo za javno upravo. Po časovnih obdobjih posebej izstopata zadnja dva meseca pred nastopom nove vlade, ko število prehodov znaša trikratnik (315 odstotkov) mesečnega povprečja v celotnem obdobju analize. Slednja sicer ni namenjena lovu na čarovnice, zatrjuje ministrica Sanja Ajanović Hovnik.