kakor

Ameriški borzni balon je izgubil sapo
13. 03. 2001 00.00
Po ponedeljkovem krepkem padcu borznih indeksov na Wall Streetu je vse več analitikov prepričanih, da je nova ekonomija, ki jo zaznamuje razcvet tehnoloških podjetij, dokončno v krizi. Ob tem se vrstijo panični pozivi Zveznim rezervam, da na naslednjem sestanku Odbora za odprti trg, ki bo 20. marca, znova zniža obrestne mere, in sicer kar za celo odstotno točko. Za preplah med vlagatelji so kriva sama tehnološka podjetja, ki že nekaj tednov napovedujejo slab promet, pa tudi odpuščanje delovne sile, oboje pa je vlagatelje prepričalo, da je bolje malce počakati. Po mnenju večine analitikov je denarja za investicije več kot dovolj, vendar je ameriške finančne trge zaobjela previdnost.

Kulturna dediščina in izzivi globalizacije
12. 03. 2001 00.00
Od 5. do 7. aprila bo Slovenija prvič gostila konferenco ministrov za kulturno dediščino držav članic Sveta Evrope. Osrednja tema ministrske konference bo Kulturna dediščina in izzivi globalizacije. Svet Evrope je odločitev o gostitelju konference sprejel novembra leta 1999 na seji odbora ministrov. Gostiteljica konference je slovenska vlada oziroma ministrica za kulturo Andreja Rihter. V Portorožu naj bi se zbrali ministri oziroma njihovih namestniki 47 držav članic Sveta Evrope.

But sprejel jugoslovanskega kolega
12. 03. 2001 00.00
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But se je s kmetijskim ministrom Zvezne republike Jugoslavije Sašem Vitoševićem, ki je na delovnem obisku v Sloveniji, dogovoril za čimprejšnji podpis veterinarskega in fitosanitarnega sporazuma, ki bi znatno olajšal medsebojno trgovino s kmetijskimi in prehrambenimi proizvodi. But se je zavzel za uvedbo mesta posebnega atašeja za področje kmetijstva, ki bi na slovenskem veleposlaništvu v Beogradu skrbel za pospeševanje tako omenjene trgovine, kakor tudi skupnih naložb na področju kmetijstva, veterinarstva in živilske industrije.

Za boljše partnerske odnose
09. 03. 2001 00.00
Ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija Čok, in državni sekretar za znanost Zoran Stančič, sta danes sprejela na pogovor direktorja ustanove Slovenske znanstvene fundacije (SZF) Edvarda Kobala, ki je predstavil najpomembnejše aktivnosti SZF v tem letu. Pogovor je bil sicer namenjen graditvi partnerskih odnosov med obema institucijama. Kobal je v okviru programa dejavnosti v letošnjem letu še zlasti izpostavil aktivno vlogo SZF pri nastajanju Evropskega raziskovalnega prostora ter v Jugovzhodni Evropi v okviru slovenske donatorske vloge v Paktu stabilnosti. Menil je, da bi ministrstvo znalo koristno izkoristiti priložnosti, ki jih omogoča aktivna vloga SZF v Evropi.

Skandinavci brez konkurence
07. 03. 2001 00.00
Tekaški del smučarskega festivala v Holmenkollnu se je začel z izjemnim uspehom domačih, pa tudi ostalih skandinavskih tekmovalcev. Gostitelji so v moški konkurenci pobrali vsa najvišja mesta, medtem ko so se pri ženskah med najboljše pomešale še Finke in Švedinje. Zmagala sta Thomas Aalsgard in Finka Pirjo Manninen, edina slovenska predstavnica pa je izpadla že v kvalifikacijah, a kljub temu osvojila nove točke. Petra Majdič je na koncu osvojila 26. mesto.

Glazerjeva nagrada letos Špendalovi
05. 03. 2001 00.00
Glazerjevo nagrado za življenjsko delo - najvišje priznanje, ki ga za dosežke na kulturnem področju podeljuje mestna občina Maribor - bo letos prejela muzikologinja dr. Manica Špendal, in sicer za raziskovalno delo na področju muzikologije ter za svoj neizbrisen prispevek k proučevanju glasbene zgodovine mesta. Kakor so povedali na današnji tiskovni konferenci, ki jo je pripravil odbor za Glazerjeve nagrade, bosta Glazerjevi listini letos prejela prvakinja mariborskega baleta Alenka Ribič Laufer in mariborski pesnik ter dolgoletni urednik Založbe Obzorja Andrej Brvar za svoje uredniško delo.

Razvojni načrti Term Čatež
05. 03. 2001 00.00
Terme Čatež bodo čez deset let že zabeležile toliko prenočitev, kakor so jih lani imeli vsi slovenski turistično-gostinski objekti, je na začetku popoldanske seje občinskega sveta Brežice, ki jo je župan Vladislav Deržič ob ustanovitvi Lokalne turistične organizacije Brežice sklical v Mokricah, povedal generalni direktor znanega slovenskega naravnega zdravilišča Borut Mokrovič. Ob tem je spregovoril tudi o bližnjih in dolgoročnih razvojnih načrtih. Kot je poudaril, želi že pred desetimi leti ustanovljena delniška družba dodobra izkoristiti znanje svojih ljudi in izkušnje, pridobljene pri gradnji termalnih rivier in vodnih kompleksov. Zato bodo gradili štiri takšne komplekse na Hrvaškem in dva v Bosni in Hercegovini, v Sloveniji pa se bodo kmalu odločili za nakup enega od pomembnih hotelov. Proučujejo tudi priložnosti za prodor na tuje trge.

Pogodba med Rudisom in Elektroprivredo
02. 03. 2001 00.00
Pogodba za obnovo in posodobitev črnogorske hidroelektrarne Peručica v vrednosti deset milijonov mark, ki jo je trboveljski Rudis podpisal z Elektroprivredo Črne gore, pomeni prvi večji posel nasploh med podjetji obeh držav po osamosvojitvi Slovenije in začetek močnejšega gospodarskega sodelovanja med državama. Črnogorski premier Filip Vujanović, ki se je skupaj s slovensko gospodarsko ministrico Teo Petrin udeležil slavnostnega podpisa v Ljubljani, je izrazil zadovoljstvo nad sklenjenim poslom, ki bo po njegovih besedah prispeval k še boljšemu gospodarskemu sodelovanju med državama. S podpisom te pogodbe, ki je zelo pomembna za celoten elektrogospodarski sistem Črne gore, naj bi po pričakovanju Vujanovića spodbudili tudi druga podjetja iz Slovenije za nastop na tamkajšnjem trgu. Črnogorska vlada bo to sodelovanje, podobno kakor slovenska, še naprej podpirala, je dejal in izrazil pričakovanje, da bo tudi Slovenska izvozna družba z garancijami čimprej podprla projekte slovenskih podjetij v Črni gori.

Poročilo State Departmenta o Sloveniji
27. 02. 2001 00.00
Ameriško zunanje ministrstvo je v svetovnem Poročilu o položaju človekovih pravic za leto 2000 Sloveniji podobno kakor pretekla leta namenilo majhno pozornost. Ugotovitve in pripombe State Departmenta glede Slovenije obsegajo skupaj z uvodom le sedem strani, ki jih je moč najti na spletni strani www.state.gov. Mnenje o Sloveniji je predvsem pozitivno, kljub temu pa so izpostavljene nekatere pomanjkljivosti, predvsem glede nasilja nad ženskami, podeljevanjem državljanstva, počasne denacionalizacije in po novem tudi trgovanja z ljudmi. State Department pri slednjem ugotavlja, da je zanimanje policije za ta problem omejeno, vlada pa nima programov za preprečevanje trgovanja z ljudmi ali pomoč žrtvam, prav tako pa ni nevladne organizacije, ki bi se ukvarjala posebej s tem.

Kriminalistična preiskava v Elesu
27. 02. 2001 00.00
Ministrstvo za gospodarstvo je kriminaliste ljubljanskega urada kriminalistične policije sredi prejšnjega tedna seznanilo z ugotovitvami vodstva javnega podjetja Elektro-Slovenija (Eles) v zvezi s prodajo električne energije v drugi polovici leta 2000.

Bush in Blair potrdila posebne odnose
24. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush in njegov gost, britanski premier Tony Blair, sta po prvem srečanju v Camp Davidu na novinarski konferenci potrdila posebne odnose, ki veljajo med njunima državama in obljubila, da bodo taki ostali še naprej, ne glede na ideološke razlike med voditeljema. Kljub vidnemu navdušenju, ki sta ga izžarevala oba, pa Bush od Blaira ni dobil jasnega zagotovila, da bo Velika Britanija podprla ameriški načrt protiraketne obrambe (NMD). Bush je med novinarsko konferenco tudi potrdil, da je dobil od Kitajske odgovor na prošnjo o pojasnilu svoje vpletenosti v Iraku. Po Bushevih besedah naj bi Kitajska zagotovila, da bo preverila poročila in "zadeve popravila".

Predstavnikov mlekarn spet ni bilo
23. 02. 2001 00.00
Predstavniki mlekarn se po pojasnilu Zadružne zveze Slovenije (ZZS) tudi danes niso odzvali povabilu nevladnih organizacij rejcev na vnovična pogajanja o elementih pravilnika in osnovni odkupni ceni mleka. Kot so sporočili iz ZZS, do srečanja ni prišlo, saj so Ljubljanske mlekarne in Gospodarsko interesno združenje mlekarstva Slovenije odpovedali pogajanja, nekatere mlekarne so se opravičile ali pa se sploh niso odzvale njihovemu vabilu. Pripravljenost na pogajanja so izrazili le v Mlekoprometu Ljutomer, so dodali v ZZS.

Strelec pred Belo hišo obtožen napada
10. 02. 2001 00.00
Ameriško tožilstvo je proti 47-letnemu Robertu Pickettu, ki je v sredo sprožil preplah pred Belo hišo v Washingtonu, vložilo obtožnico zaradi napada, za kar mu grozi največ deset let zapora in denarna kazen do 250.000 dolarjev. V preiskavi so ugotovili , da je Pickett v sredo dvakrat sprožil pištolo ob oddaljeni ograji na južnem koncu ozemlja Bele hiše, dokler ga ni eden od pripadnikov tajne službe ustrelil v koleno desne noge. Picketta so prepeljali v bolnišnico, kjer bo ostal še teden dni, dokler ne bo dovolj zdrav, da ga premestijo v zapor.

Odmevna razstava Marjetice Potrč
09. 02. 2001 00.00
V slovitem newyorškem muzeju moderne umetnosti Solomon Guggenheim je bila sinoči otvoritev razstave slovenske umetnice Marjetice Potrč, ki se je je udeležilo več sto povabljenih gostov. Marjetica Potrč je doslej prva slovenska umetnica z razstavo v omenjenem muzeju, prislužila pa si jo je kot dobitnica tretje bienalne nagrade Hugo Boss, ki jo je prejela novembra leta 2000. Poleg številnih newyorških ljubiteljev umetnosti so se otvoritve razstave, ki je bila prirejena skupaj z otvoritvijo razstave svetovne zbirke Guggenheimovih muzejev, udeležili predstavniki slovenske kulture, politike in gospodarstva v ZDA, med njimi veleposlanik Republike Slovenije pri ZN Ernest Petrič.

Evropa in ZDA si ne želita neodvisne Črne gore
07. 02. 2001 00.00
Noben evropski ali ameriški politik si ne želi, da bi Črna gora zapustila jugoslovansko federacijo in postala neodvisna država, je danes v Parizu zatrdil francoski zunanji minister Hubert Vedrine. "Kakor mi je znano, evropski in ameriški politiki ne podpirajo morebitne odcepitve Črne gore, menim pa, da ji tudi njene sosede niso naklonjene," je še dejal Vedrine.

Posvet slovenskih zadružnikov
05. 02. 2001 00.00
V Portorožu se je začel dvodnevni letni posvet slovenskih zadružnikov, ki se ga je udeležil tudi minister za kmetijstvo Franci But. V ospredju posveta so pogajanja med predstavniki govedorejcev in mlekarn o novi odkupni ceni mleka. Če ta ne bo sporazumno dogovorjena, jo bo moral določiti minister.

SP onemogoča biatlonske velesile
31. 01. 2001 00.00
Vodilne biatlonske reprezentance so na svetovnih prvenstvih vedno na slabšem. To se bo zgodilo tudi tokrat na Pokljuki, saj je Mednarodna biatlonska zveza (IBU) spremenila pravilo, po katerem imajo svetovni prvaki neposredno pravico do udeležbe na SP, kakor je v navadi v nekaterih drugih športih. V nasprotju z njimi bodo lahko biatlonski eksotiki, kot so Belgijci, Grki, Argentinci ali Moldavci nastopili s kar štirimi tekmovalci v individualni tekmi in šprintu.

Petrinova o proračunu
30. 01. 2001 00.00
Ministrica za gospodarstvo Tea Petrin je na današnji novinarski konferenci, namenjeni predstavitvi najožjih sodelavcev in prednostnih nalog ministrstva, pojasnila izdatno razliko med predlogom proračunskih postavk, kakor so jih pripravili na ministrstvu za gospodarstvo, in predlogom finančnega ministrstva. Vzrok za nekaj prek 37 milijard tolarjev višji predlog gospodarskega ministrstva - ta znaša skupno skoraj 61 milijard tolarjev - je po pojasnilu ministrice v tem, da so v t. i. prvem krogu proračunskih usklajevanj med postavke tega ministrstva vključili določene finančne obveznosti države, ki po svoji naravi vanje ne sodijo. "Gre namreč za čiste finančne obveznosti države za pretekle obveznosti," je dodala Tea Petrin in kot primer navedla Slovenske železarne. Ob tem je izrazila pričakovanje, da bodo omenjene finančne obveznosti države, ki se skupno gibljejo okoli 30 milijard tolarjev, največji del pa odpade prav na železarne, v drugem krogu usklajevanj izključene iz proračunskih postavk gospodarskega ministrstva.

Kako poslovati s Črno goro
25. 01. 2001 00.00
Krepitvi blagovne menjave in poslovnih stikov je bil namenjen današnji posvet v organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije s temo Kako poslovati s Črno goro. Po prepričanju predsednika črnogorske gospodarske zbornice Vladimirja Vukmirovića vse možnosti sodelovanja gospodarstev Slovenije in Črne gore še zdaleč niso izkoriščene.

Še vedno brez odkupne cene mleka
22. 01. 2001 00.00
Predstavniki nevladnih organizacij kmetov in mlekarn se tudi na današnjem sestanku niso dogovorili glede višine osnovne odkupne cene mleka, ki ga rejci oddajajo mlekarnam po 1. januarju letos, plačilo zanj pa bodo prejeli po obračunu sredi februarja. Obe strani sta predstavili svoja izhodišča in argumente ter predlagali osnovno odkupno ceno mleka po novih dogovorjenih kriterijih.

Yahoo ponuja finančne storitve
22. 01. 2001 00.00
Yahoo počasi, a zanesljivo prenavlja ponudbo svojih finančnih storitev, ki bodo kmalu videti bolj kot spletna podružnica kake banke kakor pa portal. Zanimivo pri tem pa je to, da imajo nekatere banke spletne strani, ki so precej podobne tistemu, čemur ponavadi rečemo portal.

V Posavju manj brezposelnih
15. 01. 2001 00.00
Po najnovejših podatkih posavske območne službe Zavoda republike Slovenije za zaposlovanje je bilo ob koncu lanskega leta v občinah Brežice, Krško in Sevnica prijavljenih skupaj 4.328 oseb, kar je le nekaj manj, kakor ob koncu leta 1999. Tudi tokrat je bilo med iskalci zaposlitve največ oseb iz občine Krško, sledita pa občini Brežice in Sevnica. Med njimi je skoraj polovica žensk. Pričakovati pa je tudi, da se bo število brezposelnih v Posavju kmalu spet povečalo. Zaradi zmanjšanja števila kupcev iz sosednje Hrvaške in nižje kupne moči namreč podjetja in zasebniki že zapirajo lokale in zato ostajajo brez zaposlitve predvsem trgovski delavci.

Daytonski sprazum pod vprašajem
13. 01. 2001 00.00
Iz urada jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice so sporočili, da ponovno odprtje urada haaškega sodišča za vojne zločine v Beogradu še ne pomeni, da ZRJ tudi avtomatično sprejema vse zahteve tega sodišča. V uradnem sporočilu so zapisali, da ustava ZRJ ne dopušča izročitve jugoslovanskih državljanov "tujim sodiščem" in da so "novice o možnih izročitvah povsem brez podlage." Pod vprašaj so postavili tudi Daytonski sporazum, ker ga jugoslovanska skupščina ni ratificirala, podpisal pa ga je tedanji predsednik Srbije Slobodan Milošević in ne predsednik jugoslovanske vlade, v čigar pristojnosti je podpisovanje mednarodnih pogodb.

Rejci zahtevajo 71 tolarjev za kilogram mleka
10. 01. 2001 00.00
Člani upravnega in nadzornega odbora Združenja govedorejcev Slovenije in Društva rejcev govedi črnobele pasme so na današnjem usklajevalnem sestanku predlagali, da se odkupna cena mleka oblikuje v višini sprejete ciljne cene, to je 71 tolarjev za kilogram, kar je za približno šest tolarjev več, kakor je veljalo do uveljavitve tržnega reda za mleko in mlečne izdelke s 1. januarjem 2001.

Tržno informacijski sistem za prašičje meso
09. 01. 2001 00.00
Potem ko je z 9. decembrom začela veljati odredba o tržno informacijskem sistemu za trg govejega mesa in s 1. januarjem 2001 odredba o tržno informacijskem sistemu za trg mleka in mlečnih izdelkov, je danes stopila v veljavo še odredba o tržno informacijskem sistemu za trg prašičjega mesa. Vse tri odredbe je na podlagi zakona o kmetijstvu izdal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But. Kmetijsko ministrstvo bo s pridobljenimi podatki lahko prišlo tudi do osnov za določitev kvot.

Novi publikaciji pri založbi ZRC
05. 01. 2001 00.00
Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU je pri založbi ZRC izdal monografijo Samodejno tvorjenje govora iz besedil avtorice Jerneje Gros. Delo je predelana doktorska disertacija, ki so jo uvrstili v zbirko Linguistica et Philologica. Etimolog, leksikolog in frazeolog Janez Keber je na tiskovni konferenci predstavil še šesto številko glasila omenjenega inštituta Jezikoslovni zapiski 6.

V veljavi tržni red za mleko
01. 01. 2001 00.00
Z današnjim dnem je začela veljati uredba o ureditvi trga z mlekom in mlečnimi izdelki, ki jo je vlada sprejela konec novembra. Glavna značilnost t.i. tržnega reda za področje mleka in mlečnih izdelkov je, da država ne določa več odkupne cene mleka, temveč se morajo o njej rejci pogajati neposredno z mlekarnami. Čas za to imajo samo še ta mesec, saj mlekarne v januarju prevzeto mleko plačujejo februarja.

2001 - evropsko leto jezikov
31. 12. 2000 00.00
Svet Evrope je januarja leta 1999 sprejel odločitev, da bo leto 2001 Evropsko leto jezikov (European Year of Languages - EYL). Evropska unija pa se je akciji uradno priključila junija letos. Dejavno vlogo bo imela tudi specializirana organizacija UNESCO. Cilj je proslaviti evropsko jezikovno dediščino in spodbuditi učenje jezikov kot sredstva za soočenje z gospodarsko, socialno in kulturno izmenjavo v dobi globalizacije.

Neurja na severovzhodu ZDA
31. 12. 2000 00.00
V soboto je severovzhod ZDA zajelo snežno neurje, ki je povzročilo nočno moro za vse potnike in mestne uslužbence , ki morajo skrbeti za nemoteno delovanje infrastrukture. Tako so v newyorškem Centralnem parku včeraj popoldne namerili več kot 30 centimetrov debelo snežno odejo, vsa tri glavna letališča - JFK, La Guardia in Newark - pa so bila zaprta zaradi snežnega viharja.

Sankcije proti afganistanskim talibanom
20. 12. 2000 00.00
Varnostni svet Združenih narodov je kljub nasprotovanju generalnega sekretarja organizacije Kofija Annana potrdil ameriški in ruski osnutek resolucije s katerim so proti afganistanskim talibanom uvedli embargo na trgovino z orožjem ter razširili obstoječo prepoved potovanja talibanskih voditeljev, če ti ne bodo izročili Savdijca Osamo bin Ladna, ki ga Američani sumijo organizacije nekaterih terorističnih napadov. Resolucija med drugim še zahteva zaprtje vseh talibanskih uradov v tujini, kakor tudi prepoved izvoza snovi, ki se uporabljajo za proizvodnjo heroina, ki je eden glavnih virov dohodkov za talibane. Za resolucijo so glasovali predstavniki 13 držav članic VS, Kitajska in Malezija pa sta se vzdržali, ker menita, da bodo sankcije samo še bolj prizadele nedolžno afganistansko prebivalstvo.