kemično orožje

Mednarodni inšpektorji zapuščajo Irak
09. 11. 1998 12.50
Pet mednarodnih opazovalcev, ki nadzorujejo razoroževanje v Iraku, je zapustilo Bagdad, potem ko je Irak prekinil sodelovanje s komisijo Združenih narodov, ki išče prepovedano kemično in biološko orožje. Pričakovati je,da bo v kratkem Irak zapustilo še nadaljnjih 10 inšpektorjev Združenih narodov. Caroline Cross, pomočnica direktorja centra opazovanje in nadzor, je povedala, da bo v Bagdadu še vedno ostalo sto članov osebja, ki bodo nadaljevali s svojim delom, ko bodo razmere ugodnejše.

Snov EMPTA prisotna v vzorcih tal
26. 08. 1998 09.06
Združene države so poudarile, da so po njihovih podatkih obstajali stiki med iraško vlado in sudansko tovarno Šifa, ki je bila minuli teden cilj ameriškega napada. ''Washington domneva, da so v tovarni izdelovali surovine za kemično orožje,'' je v torek v Washingtonu dejal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Thomas Pickering. Ameriška obveščevalna služba je v preteklih mesecih priskrbela vzorce tal iz bližine bombardirane tovarne, ki so pokazali sledi snovi EMPTA, potrebne za osnovne surovine za izdelavo živčnega plina VX.

Osama bin Laden v ozadju atentatov na Clintona
25. 08. 1998 15.01
Saudski milionar Osama bin Laden, domnevni načrtovalec terorističnih napadov na ameriški veleposlaništvi v Nairobiju in Dar es Salaamu, je svojim privržencem vsaj dvakrat ukazal, naj ubijejo ameriškega predsednika Billa Clintona, vendar sta bila oba poskusa neuspešna, poročajo danes ameriški mediji, ki se sklicujejo na obveščevalne in protiteroristične vire.

Preiskava o četrtkovem napadu ZDA na tovarno zdravil v Sudanu
24. 08. 1998 12.40
Petnajst članic Varnostnega sveta ZN se bo na zahtevo Sudana danes sestalo za zaprtimi vrati, da bi preučile njegovo zahtevo po sprožitvi preiskave o četrtkovem napadu Združenih držav na tovarno zdravil v sudanski prestolnici Kartum, za katero Washington trdi, da je proizvajala kemično orožje. Sudanski zunanji minister Mustafa Osman Ismail je sinoči potrdil, da je Sudan pripravljen sprejeti ameriško preiskovalno komisijo, ki bi preiskala tovarno. Sudanski premier Omar El-Bešir pa je sinoči potrdil, da Sudan pričakuje nove ameriške napade in dejal, da bo Kartum dokazal, da je ameriški predsednik Bill Clinton lagal, da bi opravičil ameriški napad na tovarno zdravil. Uradna sudanska tiskovna agencija je poročala, da Sudan razmišlja o tem, da bi spor o naravi proizvodnje omenjene tovarne predali pred mednarodno sodišče v Haagu. Ameriški tednik Newsweek pa je v današnji izdaji poročal, da imajo ameriške obveščevalne službe vzorce proizvodov te tovarne, med drugim tudi kemični agent, ki je del živčnega plina XV.

Varnostni svet bo jutri obravnaval pritožbo Sudana
23. 08. 1998 12.46
Petnajst članic Varnostnega sveta Združenih narodov bo jutri za zaprtimi vrati obravnavalo pritožbo Sudana v zvezi z ameriškim napadom na tovarno zdravil v sudanski prestolnici Kartum, razpravljale pa bodo tudi o odnosih z Irakom.

Začelo se je izredno zasedanje dume; glasovala bo tudi o resoluciji s pozivom Jelcinu k odstopu
21. 08. 1998 10.59
Obramba rublja je še vedno prednostna naloga Rusije, je na današnjem izrednem zasedanju spodnjega doma ruskega parlamenta, dume, dejal predsednik ruske centralne banke Sergej Dubinin.

ZDA vračajo udarec
21. 08. 1998 10.36
Združene države Amerike so sinoči izvedele zračne napade na šest krajev ''najpomembnejšega središča za usposabljanje'' islamskih teroristov v Afganistanu, 120 kilometrov južno od prestolnice Kabul blizu meje s Pakistanom, in na farmacevtsko tovarno v sudanski prestolnici Kartum, v kateri naj bi izdelovali kemično orožje.

Butler začel pogovore v Iraku
03. 08. 1998 10.29
Vodja posebne komisije ZN za razrožitev Iraka (UNSCOM) Richard Butler je danes v Bagdadu s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom začel pogovore o uničenju iraškega orožja za množično uničevanje.

Clinton proti trgovini z orožjem
29. 07. 1998 11.55
Ameriški predsednik Bill Clinton je podpisal odredbo, s katero je določil prepoved izvoza in uvoza sedmim ruskim podjetjem, za katere Washington meni, da so posredovali vojaške tehnologije Iranu. Odredba se nanaša tudi na omejitev trgovine z orožjem, ki omogoča množično uničenje ter tehnologijo, ki podpira kemično, biološko in jedrsko orožje tudi v drugih državah.

V Slovenijo je prispel na obisk generalni direktor OPWC Jose Mauricio Bustani
02. 07. 1998 08.55
Na povabilo zunanjega ministra Borisa Frleca je danes na prvi uradni obisk v Slovenijo prispel generalni direktor Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPWC) Jose Mauricio Bustani, so sporočili iz zunanjega ministrstva. Bustani se bo na obisku pogovarjal o vlogi Slovenije pri zagotavljanju kemične varnosti in o nadaljnjem sodelovanju Slovenije in OPWC.

Irak zanika vesti o nevarnem bacilu
24. 03. 1998 16.05
Bagdad je danes odločno zanikal vesti, da bi Irak nameraval v Veliko Britanijo vtihotapiti neki nevarni bacil ter obtožil London, da želi s temi "lažmi" "prevarati" britansko javno mnenje. Iraško ministrstvo za informiranje je v sporočilu za javnost, ki ga je objavila uradna iranska tiskovna agencija INA, tudi poudarilo, da gre za "laži, ki jih je Irak vajen" in sicer laži o tem, da poseduje kemično orožje.

Irak ne pričakuje nobenih posebnih problemov pri pregledu predsedniških palač
18. 03. 1998 09.34
Irak bo sodeloval s posebno skupino ZN, pristojno za nadzor iraških predsedniških palač, pri tem pa ne pričakuje nobenih posebnih problemov, je dejal vodja iraške diplomacije Mohamad al-Sahaf. Minister je izrazil prepričanje, da bo skupina delo opravila v predvidenem roku in se tako prepričala, da "so bile obtožbe, da ima Irak kemično in biološko orožje, neutemeljene".

Inšpektorji ZN končali tehnične pogovore
07. 02. 1998 12.29
Skupina strokovnjakov ZN za rakete in kemično orožje je končala pogovore v Iraku in zapustila Bagdad, so danes sporočili iz urada ZN v iraški prestolnici. Tehnični pogovori, za katere se je pri svojem zadnjem obisku v Bagdadu dogovoril vodja razorožitvene komisije ZN Richard Butler, so trajali šest dni.

Butler se bo ponovno sestal s podpredsednikom iraške vlade
21. 01. 1998 09.35
Vodja inšpektorjev Združenih narodov za razorožitev Iraka Richard Butler se bo danes v Bagdadu ponovno na kratko srečal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom, pred vrnitvijo v New York pa bo imel še tiskovno konferenco.

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN
16. 01. 1998 10.10
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.