kemično orožje

Smrtonosni plin iperit
13. 11. 2003 00.00
Na republiški upravi za zaščito in reševanje še nimajo rezultatov laboratorijskih preiskav, ki bi potrdili, da je bil v posodi, ki so jo izkopali v bližini škofjeloške železniške postaje, res smrtonosni plin iperit. Bojni plin, ki razjeda sluznico in kožo, so med prvo svetovno vojno uporabljali kot kemično orožje.

Busheva zahvala zavezniški Avstraliji
23. 10. 2003 00.00
Ameriški predsednik Bush je z obiskom Avstralije končal azijsko - pacifiško turnejo. Pred odhodom se je avstralskim parlamentarcem zahvalil za podporo Avstralije v vojni proti terorizmu. Njegov nastop pa sta zasenčila senatorja stranke Zelenih, ki sta njegov govor prekinila z vzkliki.

Nato dobil enoto za hitro posredovanje
15. 10. 2003 00.00
Zveza Nato je danes dobila prvo enoto iz sestava sil za hitro posredovanje, ki bodo, ko bodo popolne, štele 20.000 mož in bodo pripravljene za hitro posredovanje kjerkoli v svetu.

Dosje o iraški grožnji so spremenili
24. 09. 2003 00.00
Visoki svetovalec britanskega premiera Tonyja Blaira naj bi pred napadom na Irak v zadnjem trenutku ukazal spremembo spornega dosjeja o iraškem orožju za množično uničevanje. S to potezo so podkrepili odločitev za napad na Irak. S podobnimi očitki pa so soočene tudi avstralske oblasti.

ZDA: Sirija dopušča napade
17. 09. 2003 00.00
Ameriška vlada je Sirijo obtožila, da ne sodeluje v vojni proti terorizmu in da poskuša razviti dodatne zaloge orožja za množično uničevanje. Zato so ZDA zagrozile, da bodo Sirijo uvrstile na seznam držav, ki podpirajo terorizem. Sirija je ameriške obtožbe zanikala.

Kelly napovedal svojo smrt v gozdu
22. 08. 2003 00.00
Britanski diplomat David Broucher je v četrtek komisiji, ki preiskuje okoliščine smrti britanskega strokovnjaka za orožje Davida Kellyja, povedal, da mu je le-ta šest mesecev pred smrtjo dejal, da se boji, da ga bodo v primeru, če bodo ZDA napadle Irak, mrtvega našli v gozdu.

Irak še vedno brez predsedstva
21. 07. 2003 00.00
Svet prehodne iraške vlade, ki je začel delovati pred tednom dni, še ni sprejel odločitve o izvolitvi predsednika ali predsedstva. V napadu na severu Iraka sta bila ubita ameriški vojak in iraški prevajalec. Napadalci naj pri tem uporabili bombe in ročno orožje.

George Bush ml.
20. 07. 2003 00.00
Ameriški predsednik Bush in britanski premier Blair sta v zadnjih dveh tednih v predstavniških domovih svojih držav pod nenehnim pritiskom, saj jima očitajo, da je koalicija voljnih, ki sta jo sestavila, pravzaprav izsilila vojno v Iraku. Pokazalo se je namreč, da so bili dokazi o iraškem jedrskem orožju izmišljeni.

Ritter: Bush nezakonito napadel Irak
15. 07. 2003 00.00
Nekdanji inšpektor ZN v Iraku Scott Ritter je izdal knjigo, v kateri je ameriškega predsednika Georgea Busha obtožil, da je nezakonito napadel Irak, pozval pa je tudi k zamenjavi oblasti v ZDA na naslednjih volitvah. Svoje kritike je namenil tudi generalnemu sekretarju ZN Kofiju Annanu in nekdanjemu vodji inšpektorjev ZN v Iraku Hansu Blixu.

Blix: Blairova napaka je ogromna
13. 07. 2003 00.00
Nekdanji vodja inšpektorjev ZN Hans Blix je za britanski dnevnik Independent izjavil, da je britanski premier Tony Blair storil "bistveno napako", ko je zatrdil, da bi nekdanji iraški predsednik Sadam Husein lahko v 45 minutah uporabil orožje za množično uničevanje.

Večina bi podprla napad na Iran
24. 06. 2003 00.00
Večina Američanov bi po podatkih najnovejše javnomnenjske raziskave, ki sta jo objavila ameriški časnik Washington Post in ameriška televizija ABC, podprla morebitno vojno proti Iranu.

Blairova vlada priznala napake
08. 06. 2003 00.00
Britanska vlada se je po poročanju britanskih medijev opravičila obveščevalni službi MI-6 glede dosjeja o iraškem orožju, s katerim je javnost želela prepričati v nujnost napada na Irak. Dosje naj bi temeljil na informacijah MI-6, kasneje pa je Blairova vlada priznala, da temelji tudi na zastareli študiji nekega študenta.

Blix kritizira zaveznike
06. 06. 2003 00.00
Hans Blix, vodja inšpektorjev za razoroževanje poudarja, da bi morali strokovnjaki OZN brezpogojno nadaljevati svoje delo v Iraku. Vse več pa je obtožb, da sta ameriška in britanska oblast prikrojevali podatke o iraški grožnji, da sta lažje upravičili okupacijo te države. V Irak pa so prispeli inšpektorji IAEA.

Preiskava o delu obveščevalnih služb
02. 06. 2003 00.00
Nekaj vplivnih ameriških senatorjev podpira preiskavo o verodostojnosti informacij ameriških obveščevalnih služb o orožju za množično uničevanje v Iraku in morebitnimi manipulacijami z njimi. Medtem ko britanske oblasti zavračajo tako preiskavo, pa je k predstavitvi dokazov o iraškem orožju pozvala tudi uradna Moskva.

Rumsfeld: Orožja ne bomo našli
28. 05. 2003 00.00
Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je prvič izrazil možnost, da orožja za množično uničenje v Iraku ne bodo nikoli našli, ker naj bi ga Sadam Husein uničil še pred napadom na Irak. Sergio Vieira de Mello je predstavil misijo, ki ga kot posebnega predstavnika generalnega sekretarja OZN za Irak čaka v naslednjem obdobju. Inšpektorji IAEA bodo v Irak prispeli 6. junija.

Rumsfeld za vrnitev inšpektorjev v Irak
21. 05. 2003 00.00
Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je sporočil, da nima nič proti vrnitvi inšpektorjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo v Irak. Inšpektorjev UNMOVIC-a Rumsfeld ni omenjal, bodo pa Američani v Irak povabili strokovnjake za preiskavo sumljivih tovornjakov.

Preiskava sumljivega tovornjaka še poteka
13. 05. 2003 00.00
Ameriške sile so na severu Iraka odkrile še en tovornjak, ki bi ga lahko uporabljali kot laboratorij za biološko orožje. Tovornjak, ki so ga odkrili v soboto v bližini mesta Mosul, še preiskujejo. Kitajski in francoski predstavniki pa temeljito preučujejo predlog resolucije o odpravi sankcij proti Iraku.

Iraška vlada v 4 tednih?
28. 04. 2003 00.00
Iraški politični, verski in etnični voditelji so se na srečanju z ameriškim civilnim upraviteljem Jayem Garnerjem dogovorili, da bodo v štirih tednih sklicali nacionalni kongres, na katerem bodo izvolili prehodno vlado. Ob 66. rojstnem dnevu Sadama Huseina letos niso potekale množične proslave. Dogodek so s svečanostjo obeležili le v Huseinovem rojstnem mestu Tikrit.

Dokazi o povezanosti Iraka in Al Kaide?
27. 04. 2003 00.00
Kanadski in britanski časnik poročata, da so njuni poročevalci na sedežu iraške obveščevalne službe v Bagdadu našli dokumente, ki pomenijo "prvi konkreten dokaz" o povezanosti iraškega režima Sadama Huseina in teroristične mreže Al Kaide Osame bin Ladna. Ameriška vojska pa je na severu Iraka našla 14 sumljivih sodov, ki bi lahko vsebovali kemično orožje.

Rusija pričela uničevati kemično orožje
26. 04. 2003 00.00
Rusija, podpisnica sporazuma o odpravi kemičnega orožja, je danes z uničenjem 400 ton bojnega plina iperit izpolnila prvi del svojih mednarodnih obveznosti.

Damask: Kakšno orožje ima Izrael?
25. 12. 2002 00.00
Damask je danes kot smešne in neutemeljene označil obtožbe izraelskega premiera Ariela Šarona, da bi lahko Irak svoje kemično in biološko orožje poslal v Sirijo.

Stopnjevanje pritiska na Sirijo
14. 04. 2003 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je napovedal, da bodo ZDA proti Siriji uvedle sankcije zaradi njenega odnosa v konfliktu v Iraku. Pritiskom se je pridružil tudi izraelski obrambni minister Mofas in od Damaska zahteval, da izžene vodilne člane palestinskih skrajnih gibanj.

Opozicija za demokratičen Irak
15. 04. 2003 00.00
Vodilni predstavniki iraške opozicije, ki so se v Uru blizu Nasirije na jugu Iraka sestali s predstavniki ameriške administracije, so po srečanju objavili izjavo, v kateri se zavzemajo za demokratičen Irak, zgrajen na vladavini prava in enakosti. Več tisoč iraških šiitov pa je v Nasiriji in Bagdadu protestiralo proti ameriški vlogi v Iraku.

Sirija za razpravo v varnostnem svetu
16. 04. 2003 00.00
Sirija je ponovila, da nima orožja za množično uničevanje in bo v varnostnem svetu vložila predlog resolucije, s katero bi se zavzeli za Bližnji vzhod brez kemičnega orožja. Damask je tudi zanikal ameriške obtožbe, da nudi zatočišče visokim iraškim predstavnikom.

Iraški šiiti romajo v Karbalo
22. 04. 2003 00.00
Več sto tisoč romarjev šiitske večine v Iraku se je, prvič po 25 letih, udeležilo verskih slovesnosti v svetem mestu Karbala. Blizu Karbale pa so ujeli tudi enega najvišjih članov iraškega režima Mohameda al Zubajdija, znanega po vzdevku morilec šiitov.

Garner začel delo v Bagdadu
21. 04. 2003 00.00
V Bagdad je prispel začasni civilni upravitelj Iraka, upokojeni ameriški general Jay Garner, ki naj bi v državi vzpostavil prehodno upravo in jo začasno vodil. Kot je Garner povedal ob prihodu v Bagdad, je njegova prednostna naloga obnoviti osnovne storitve, kot so oskrba z vodo in elektriko.

Ameriška vojaška sodišča za ujete Iračane
19. 04. 2003 00.00
Ameriška vojaška sodišča v Iraku so začela določati status okrog 6850 oseb, ki so jih ujeli med vojno. Sodišča so se doslej izrekla v primeru sedmih oseb, pri čemer so dve izpustila, štiri pa uradno razglasila za vojne ujetnike.

Napad na bagdadsko letališče
03. 04. 2003 00.00
Po navedbah ameriških medijev naj bi ameriške kopenske enote zavzele mednarodno bagdadsko letališče, pri čemer naj bi bilo v vasi Furat, ki leži v bližini letališča, ubitih najmanj 83 iraških civilistov in vojakov. Ameriška letala medtem silovito obstreljujejo cilje v Bagdadu.

Bakhtyar Aljaf: Krvava bitka za Bagdad
26. 03. 2003 00.00
Bakhtyar Aljaf je iraški Kurd , rojen 1961 v Kirkuku . Leta 1980 je prišel v tedanjo Jugoslavijo, kjer se je vpisal na študij novinarstva. Bil je tudi dopisnik Okaz newspaper-ja iz Savsdske Arabije, sodelavec časopisov Slovenec in Republika, glavni urednik Sarajevskega magazina v arabskem jeziku ter glavni urednik bosanskega Povratka. Je tudi eden od ustanoviteljev in direktor mednarodnega Inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije IFIMES v Ljubljani.

Siloviti napadi na iraške položaje
31. 03. 2003 00.00
Ameriška in britanska letala neprestano bombardirajo iraško prestolnico. Napadajo predvsem položaje republikanske garde, obstreljevali pa so tudi palačo, kjer živi sin Sadama Huseina. Podpredsednik iraške vlade Tarik Aziz pa je medtem napovedal nove samomorilske napade na agresorske sile.