kitajska

Nova izstrelitev rakete iz Severne Koreje? 'Gre za ustrezno vojaško akcijo'
31. 10. 2024 07.28
Severna Koreja naj bi izstrelila novo medcelinsko balistično raketo in s tem prvič po enem letu znova preizkusila orožje, ki naj bi bilo namenjeno ogrožanju ZDA. Kim Džong Un je izstrelitev označil za "ustrezno vojaško akcijo", s katero je Severna Koreja pokazala, da je pripravljena odgovoriti na poteze svojih sovražnikov. ZDA, Južna Koreja in Japonska so izstrelitev medcelinske balistične rakete obsodile kot dejanje, ki povečuje napetosti v že tako napeti regiji. Vse večjo zaskrbljenost pa povzročajo tudi morebitne napotitve severnokorejskih vojakov na bojišča v Ukrajino.

V veljavi dodatne carine na uvoz kitajskih električnih vozil
30. 10. 2024 06.39
Na električne avtomobile iz Kitajske je treba pri uvozu v EU odslej obračunati dodatno carino, ki lahko znaša tudi 35,3 odstotka. Evropska komisija, ki meni, da je dodatna dajatev potrebna za zagotovitev dolgoročne prihodnosti avtomobilske industrije v uniji, je uredbo o tem sprejela v torek in jo še istega dne objavila v Uradnem listu EU.

Bruselj potrdil uvedbo dodatnih carin na uvoz električnih vozil, izdelanih na Kitajskem
29. 10. 2024 16.03
Evropska komisija je dokončno potrdila uvedbo dodatnih carin na uvoz električnih vozil, izdelanih na Kitajskem, v EU. Poleg že obstoječih 10-odstotnih carin bo v prihodnjih dneh uvedla carine v višini od 7,8 do 35,3 odstotka za obdobje petih let. V Bruslju obenem poudarjajo, da se pogovori s Pekingom o alternativnih rešitvah nadaljujejo.

Finančni komentar: Izjemna rast kultnih delnic
29. 10. 2024 08.16
Tesla in Palantir predstavljata simbol tehnološke revolucije s kultnim statusom delnic. Visoka pričakovanja glede prihodnosti električnih vozil in umetne inteligence privabljajo vlagatelje, saj podjetji s prebojnimi inovacijami postavljata nove standarde za trajnostno tehnologijo.

Popolna avtomatizacija: 157 kilometrov avtoceste zgradili roboti
27. 10. 2024 13.18
Kitajska je razkrila 157 kilometrov dolg odsek avtoceste, ki so ga v celoti zgradili roboti. Odsek so gradila tri državna podjetja s pomočjo tehnologije iz zasebnega sektorja. Gre za velik skok v avtomatizaciji gradnje cest. Z minimalno človeško vpletenostjo so stroji opravljali naloge, kot so polaganje, zbijanje in izravnavanje asfalta, medtem ko so delavci spremljali operacije. Projekt je del izgradnje velike magistrale Peking–Hongkong.

So Kitajci poskušali vdreti v telefon Trumpa?
26. 10. 2024 12.13
Ameriške oblasti pravijo, da so kibernetski kriminalci, povezani s Kitajsko, morda poskušali prisluškovati telefonom ali omrežjem, ki sta jih uporabljala nekdanji predsednik Donald Trump in njegov podpredsedniški kandidat senator J. D. Vance. Viri so povedali, da je bila kampanja Trump-Vance opozorjena na dejstvo, da so bili telefoni, ki sta jih uporabljala Trump in Vance, morda med tarčami širšega kibernetskega napada.

Poročilo: najnovejša zdravila vse slabše dostopna Evropejcem
25. 10. 2024 15.44
V Evropi in Sloveniji se zmanjšuje število kliničnih preskušanj zdravil, zaradi česar ima prebivalstvo Evrope zmanjšan dostop do najnovejših zdravil, ugotavlja poročilo, ki ga je objavila Evropska zveza farmacevtskih industrij in združenj. Razlog za manjšo privlačnost Evrope za klinične raziskave so manj ugodni regulativni in finančni ekosistemi.

'Človeštvo plačuje strašno ceno zaradi neukrepanja'
24. 10. 2024 20.41
Človeštvo plačuje strašno visoko ceno zaradi neukrepanja glede globalnega segrevanja, čas, da bi popravili smer in se izognili podnebni katastrofi, pa se izteka, je ob objavi novega poročila Programa ZN za okolje o vrzelih v emisijah toplogrednih plinov dejal generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Ob tem je države znova pozval k ukrepanju.

Evropska komisija podprla Tajvan: 'Potrebujemo jasno razlago resolucije'
24. 10. 2024 15.07
Evropska komisija je ostro obsodila kitajske dejavnosti okoli Tajvana, ki "povečujejo napetosti med obema stranema". Ob tem so se pridružili stališču Washingtona in Tajpeja, da je treba jasno pojasniti resolucijo ZN 2758, na podlagi katere Kitajska zahteva suverenost nad Tajvanom.

V Kazan prispeli mnogi svetovni voditelji, o čem bo tekla beseda?
23. 10. 2024 16.34
Skoraj tri leta po ruski invaziji na Ukrajino, zaradi katere so Moskvo obsodile mnoge države po vsem svetu, voditelj Vladimir Putin organizira vrh BRICS z več kot ducatom svetovnih voditeljev. Na tridnevnem vrhu naj bi razpravljali predvsem o gospodarskih zadevah, dotaknili pa se bodo najbrž tudi konflikta na Bližnjem vzhodu.

Finančni komentar: Črni ponedeljek 2.0 – Sence preteklosti
22. 10. 2024 07.09
Črni ponedeljek 19. oktobra 1987 je pretresel finančni svet. V enem samem dnevu so borzni trgi izgubili milijarde, indeks Dow Jones pa je zabeležil največji padec v zgodovini, kar 22,6-odstoten. Danes nekateri strokovnjaki opozarjajo na zaskrbljujoče vzporednice s preteklostjo, saj so borzni trgi ponovno na rekordnih vrednostih, medtem ko so obrestne mere visoke.

'Kitajska me ne bo upala provocirati, saj Ši ve, da sem nor'
20. 10. 2024 10.17
Donald Trump je prepričan, da si ga Kitajska ne bo upala provocirati, če se vrne v Belo hišo, ker predsednik Ši Džinping ve, da je nor. Prav tako trdi, da je Putinu zagrozil, naj ne začne vojne z Ukrajino.

V Berlinu so se razveselili rojstva dvojčic pande
16. 10. 2024 19.58
Ste med tistimi, ki radi dobro jedo? Verjetno nas je veliko takšnih. Ampak si predstavljate, kakšni bi postali, če bi vsak dan več ur namenili le hranjenju. Takšnih skrbi, kakšne bodo, pa pande prav gotovo nimajo, saj hranjenju dnevno namenijo od 10 pa do 16 ur. A teh sila simpatičnih živali je po vsem svetu le še 1864, zato je rojstvo vsake pande velika novica, in nič drugače ni bilo v Berlinu, kjer so se konec avgusta razveselili rojstva dvojčic pande, po mesecu skrbnega varstva mame pande Meng Meng in strokovnjakov, pa ju bodo lahko končno videli tudi obiskovalci. Enako veselje, dvojčka pa bosta za navdušenje obiskovalcev skrbela tudi v domovini pand, na Kitajskem.

Rusi iz 'pozabljenih' skladišč zvlekli 'prastaro' havbico
15. 10. 2024 16.05
Novo pozornost, sprva le ukrajinskih medijev, nato pa še svetovnih, je pritegnil promocijski posnetek Kremlja. Na njem je videti, kako ruska vojska uporablja poljski top. Gre za 122-milimetrsko havbico D-74, ki jo je razvila Sovjetska zveza in sploh naj ne bi bila več v ruskem inventarju.

Nad Tajvanom zaznali rekordno število kitajskih vojaških letal
15. 10. 2024 08.40
Nad Tajvanom, ki ga je v ponedeljek v obsežnih vojaških vajah Kitajska obkolila, so zaznali največje število vojaških letal v enem dnevu doslej. Po navedbah tajvanskega obrambnega ministrstva so jih v 25 urah do 6. ure po lokalnem času našteli 153. V okolici otoka so zaznali tudi 14 vojaških ladij, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Finančni komentar: Revolucija avtonomnih vozil
15. 10. 2024 07.00
Najbogatejši zemljan Elon Musk je minuli teden predstavil robotske taksije in kombije, avtonomna električna vozila prihodnosti. Tehnološki napredek zagotavlja korist, ki naj bi bila boljša od nakupa klasičnega avtomobila, vendar je delnica podjetja Tesla po dogodku vseeno strmoglavila za 8 odstotkov.

Kitajska v vojaških vajah obkolila Tajvan, Tajvan: Gre za nerazumno provokacijo
14. 10. 2024 06.51
Kitajska izvaja nove obsežne vojaške vaje v bližini Tajvana, ki ga je obkolila z ladjami in letali. Glede na navedbe Pekinga gre za opozorilo tistim, ki si prizadevajo za neodvisnost otoka, kjer so nove vaje obsodili kot nerazumno provokacijo. Razmere pozorno spremljajo tudi v ZDA, ki Kitajsko pozivajo k zadržanosti.

Zlato je dokazano varna naložba
14. 10. 2024 00.15
V svetu nenehnih sprememb je zlato že tisočletja simbol stabilnosti in varnosti.

BYD ima načrt za pohod na trg: cena do 30.000 evrov, proizvodnja na Madžarskem
13. 10. 2024 16.38
Kitajski proizvajalec električnih vozil BYD pričakuje, da bo v prihodnjih šestih mesecih povečal prodajo v Nemčiji, je v intervjuju dejala podpredsednica podjetja Stella Li. Obenem je kritizirala carine Evropske unije na električna vozila, izdelana na Kitajskem, ki bodo uvedene prihodnji mesec.

Na Kitajskem prvi eko reli, na njem tudi Slovenca: 'Očarana sva kot Marco Polo'
13. 10. 2024 15.18
Konec septembra se je na Kitajskem odvil prvi eko reli, na katerem pa se je med 40 posadkami, osmimi iz Evrope, predstavil tudi slovenski tandem Franko Špacapan-Sebastjan Kobal. In kako sta se znašla v tem popolnoma drugačnem svetu od našega? V svetu, kjer je elektrika, bi lahko rekli, doma? "Očarana in presenečena sva nad lepotami in razvitostjo države. To je pred stoletji ugotovil že Marco Polo," po vrnitvi pravi Špacapan. Kot negativni del izkušnje pa je izpostavil le občutek, da so bili tekom obiska neprestano nadzorovani. S sovoznikom sta sicer na reliju naposled zasedla sedmo mesto.

Prva razstava Marine Abramović na Kitajskem pritegnila veliko zanimanja
13. 10. 2024 12.03
Prva razstava srbske umetnice Marine Abramović v Šanghaju je pritegnila veliko zanimanja. Odprtja se je udeležila množica ljudi, ki so jih spodbudili, da postanejo del umetniških del v interaktivnem spektaklu.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove
12. 10. 2024 13.38
Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Eva Alina Hočevar poskrbela za najboljši slovenski rezultat na Kitajskem
12. 10. 2024 08.32
Kanuistka Eva Alina Hočevar je prvi tekmovalni dan superpokala Mednarodne kanuistične zveze ICF v slalomu na divjih vodah v kitajskem Hangzhouju zabeležila najboljšo slovensko uvrstitev s sedmim mestom.

Direktor Mahleja: 'Evropa dela veliko napako'
11. 10. 2024 17.54
Arnd Franz, izvršni direktor dobavitelja avtomobilske industrije Mahle, ki v Sloveniji ravno načrtuje velika odpuščanja, opozarja na posledice vztrajanja pri strogih ciljih zmanjšanja emisij CO2 v Evropski uniji. V intervjuju je poudaril, da bi bile posledice za evropsko gospodarstvo in avtomobilsko industrijo lahko usodne.

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'
09. 10. 2024 06.47
Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

Brezplačni diagnostični pregled pri strokovnjaku za tradicionalno kitajsko medicino
09. 10. 2024 00.15
S tradicionalno kitajsko medicino si lahko občutno izboljšate zdravje in počutje. Prvi korak je diagnostični pregled, ki ga Hiša TKM nudi brezplačno.

Finančni komentar: Dežela z najnižjo inflacijo v Evropi
08. 10. 2024 07.00
Inflacija v Sloveniji je bila septembra 0,6-odstotna, kar je najmanj v zadnjih treh letih. Tudi evropsko povprečje je padlo pod dva odstotka, kar je glavni cilj Evropske centralne banke, zato lahko čez dober teden pričakujemo že tretje nižanje obrestne mere, ki bo tokrat potekalo v Sloveniji.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'
06. 10. 2024 08.00
"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'
05. 10. 2024 09.15
Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

35 let 'bande' Orlek: igrali že vsepovsod, razen v Afriki
04. 10. 2024 17.30
Unikatna zasavska "banda" Orlek že 35 let ponuja svojo različico knap'n'rolla, v tem času pa so ponudili kup albumov, prepotovali veliko sveta in ostali to, po čemer jih najbolje poznamo. Veseljaki, ki dobro "zašpilajo" ter so najbolj veseli, ko gre s koncerta zadovoljno domov tudi njihovo občinstvo. Več nam je razložil prvi glas in glava zasedbe, 66-letni Vlado Poredoš.