kitajska

Indonezija ima več kot 202 milijona prebivalcev

04. 01. 1998 09.34

Po uradnih podatkih ima Indonezija v začetku novega leta 202 milijona in pol prebivalcev. Število prebivalcev Indonezije se je samo v minulem letu (1997) povečalo za 2,8 milijona. Sicer pa je omenjena država po številu prebivalcev četrta največja na svetu. Največ prebivalcev šteje Kitajska, tej pa sledita Indija in Združene države Amerike.

Kitajska zavrača referendum o Tibetu

23. 12. 1997 14.03

Kitajska je danes zavrnila pobudo Mednarodne pravniške komisije o pripravi referenduma o samoodločbi Tibeta. "Samoodločba ne pride v poštev, saj Tibet sodi h Kitajski," je poudaril tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva.

Vse več kitajskih podjetij gre v stečaj

20. 12. 1997 09.36

V letošnjih prvih devetih mesecih je na Kitajskem propadlo 389 državnih podjetij, izgleda pa, da se bo število stečajev v tem sektorju v naslednjem letu še povečevalo. Skupna vrednost kitajskih državnih podjetij, ki so med januarjem in septembrom razglasila stečaj, je 14,8 milijarde juanov (1,78 milijarde ameriških dolarjev).

Končan vrh združenja ASEAN

16. 12. 1997 15.49

V malezijski prestolnici Kuala Lumpurju se je danes končalo tridnevno vrhunsko srečanje držav članic Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN), ki je bilo tokrat prvič razširjeno na Kitajsko, Japonsko in Južno Korejo.

Začel se je vrh združenja ASEAN

14. 12. 1997 11.41

Predsednik držav in vlad dvanajstih držav vzhodne Azije so se danes sešli na tridnevnem vrhunskem srečanju v malezijski prestolnici Kuala Lumpurju.

Telekomunikacijske povezave med Kitajsko in ZDA

13. 12. 1997 11.33

Kitajska je z Združenimi državami danes podpisala pogodbo, po kateri bosta državi do leta 1999 po dnu Pacifika položili 25.000 kilometrov kabla iz optičnih vlaken, ki bo tvoril novo telekomunikacijsko povezavo med ameriško in azijsko celino.

Kitajska in ZDA o vojaškem sodelovanju

12. 12. 1997 09.51

Združene države Amerike in Kitajska sta včeraj začeli prva obrambno-politična posvetovanja. Ameriški državni sekretar Walter Slocombe se je v Washingtonu sestal z namestnikom poveljnika kitajskega generalštaba generalpodpolkovnikom Xiong Guangkaijem. Tiskovni predstavnik Pentagona Kenneth Bacon je povedal, da so na dnevnem redu dvodnevnih posvetovanj globalna in regionalna varnostna vprašanja, izmenjava informacij o človekoljubnih akcijah in program vojaških stikov v prihodnjem letu.

Krko obiskala delegacija kitajskega ministrstva za zdravstvo

11. 12. 1997 14.48

Novomeško podjetje Krka je danes obiskala delegacija kitajskega ministrstva za zdravstvo pod vodstvom namestnika ministra za zdravstvo Caa Ronnguia. S predstavniki Krke so se pogovarjali o razširitvi dosedanjega sodelovanja, predvsem na področju medsebojnega prenosa tehnologij, morebitnih skupnih vlaganj ter prodaje Krkinih generičnih zdravil, so sporočili iz Krke.

Japonsko posojilo Kitajski

08. 12. 1997 08.47

Japonska in Kitajska sta podpisali sporazum, po katerem bo japonska Izvozno-uvozna banka Kitajski odobrila posojilo v višini 225 milijonov dolarjev. Kitajska centralna banka bo kot prejemnica posojila sredstva porabila za izvedbo več obsežnih projektov, ki so določeni v kitajskem državnem načrtu. Del posojila bo namenila za gradnjo mostu v mestu Xiamin v pokrajini Fujian, ostanek pa za razširitev letališča v mestu Shenzhen v pokrajini Guangdong ter za izgradnjo avtoceste v avtonomni pokrajini Xinjiang Uygur.

125 držav je včeraj začelo podpisovati sporazum o prepovedi uporabe protipehotnih min

04. 12. 1997 09.20

Približno 125 držav, od Alžirije do Zimbabveja, je v okviru mednarodne konference včeraj v Ottawi začelo podpisovati zgodovinski sporazum o prepovedi uporabe protipehotnih min. Prva je sporazum podpisala Kanada.

Vse je pripravljeno na začetek konference o protipehotnih minah

02. 12. 1997 14.32

V Ottawi je že vse pripravljeno na začetek konference o protipehotnih minah, v okviru katere se bo začelo podpisovanje konvencije o prepovedi uporabe, izdelave, skladiščenja in transporta protipehotnih min. Konvencijo naj bi podpisalo 120 držav. Med njimi bo tudi Slovenija. Na tridnevni konferenci, ki se bo začela danes ponoči po srednjeevropskem času, bo sodelovalo še več držav, med njimi ZDA, ki konvencije sicer ne bodo podpisale. Med uvodničarji bodo generalni sekretar ZN Kofi Annan, predsednik Mednarodnega komiteja Rdečega križa Cornelio Sommaruga in koordinatorka mednarodne kampanje za prepoved protipehotnih min Jody Willians. Po ottawski konferenci bo konvencija na voljo za podpis na sedežu ZN v New Yorku.

Rokometna reprezentanca Slovenije odpotovala na Svetovno prvenstvo

27. 11. 1997 12.51

Slovenska ženska rokometna reprezentanca je dopoldan odpotovala na svetovno prvenstvo v Nemčijo. Prvi nastop čaka slovenske rokometašice v torek, ko se bodo pomerile z Makedonijo, ta konec tedna pa bodo odigrale še dve prijateljski tekmi s Francijo, po katerih bo selektorka Marta Bon določila končno dvanajsterico igralk za SP. <i>To je naš prvi nastop na svetovnem prvenstvu in naš glavni cilj je uvrstitev med 16 najboljših reprezentanc sveta,</i> je pred odhodom dejala Bonova.

Srečanje držav Azijsko-pacifiškega foruma

25. 11. 1997 00.00

V kanadskem mestu Vancouver so potekali neformalni pogovori predsednikov držav in vlad držav Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC) pred 5. vrhunskim srečanjem foruma, posvečenem finančnim krizam jugovzhodne Aziji, ki se je začel zgodaj davi. Ameriški predsednik Bill Clinton je v okviru dvostranskih srečanj kitajskega kolega Jiang Zemina ob nedavni izpustitvi oporečnika Wei Jingshenga pozval, naj Kitajska izpusti tudi druge oporečnike ter podpiše konvencijo o državljanskih in političnih pravicah. Predsednik Clinton je o tem vprašanju govoril tudi z indonezijskim voditeljem Suhartom, s katerim sta se dotaknila še vprašanja Vzhodnega Timorja.

86 članov komisije zapustilo Irak, VS ostro obsodil njihov izgon

14. 11. 1997 00.00

Varnostni svet ZN je najostreje obsodil izgon ameriških članov komisije ZN za nadzor nad iraškim razoroževanjem (UNSCOM). V izjavi, ki jo je pozno včeraj podal predsedujoči VS ZN Qin Huasun (Kitajska), je Varnostni svet zahteval <i>takojšen in brezpogojen umik tega ukrepa, ki je posebni komisiji preprečil izpolnjevanje njenih nalog </i>. Varnostni svet je poleg tega izrazil zahtevo, da <i>se Irak nemudoma in v skladu s svojimi obveznostmi ukloni resolucijam ZN</i>; v nasprotnem primeru pa je opozoril pred resnimi posledicami. Najvišji organ ZN je izrazil popolno podporo vodji komisije UNSCOM Richardu Butlerju ter mednarodnim oblastem za jedrsko energijo pri izpolnjevanju njunih mandatov. VS je poudaril še, da iraška vlada prevzema polno odgovornost za varnost osebja in opremo komisije ZN ter njenega osebja. Irak je zapustilo 84 članov posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka, 19 pa jih bo v tej državi še ostalo. Šest ameriških inšpektorjev, ki jih je Bagdad izgnal, je po kopnem odpotovalo v Jordanijo. Iraško-jordansko mejo so prečkali okoli 7. ure zjutraj.

Slovenija nestalna članica Varnostnega sveta

15. 10. 1997 00.00

Včeraj so Slovenijo na 52. Zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov s 140 glasovi izvolili za eno od petih novih nestalnih članic 15-članskega Varnostnega sveta ZN. To mesto bo zasedala v letih 1998 in 1999. Za izvolitev je bila potrebna dvotretjinska podpora med 185 članicami Generalne skupščine. Nove nestalne članice VS ZN bodo s 1. januarjem prihodnje leto za dve leti, 1998 in 1999, nadomestile Čile, Južno Korejo, Gvinejo-Bissau, Egipt in Poljsko. Lani so bile izvoljene nestalne članice Japonska, Kenija, Kostarika, Portugalska in Švedska. Njim se bo mandat končal konec prihodnjega leta. Pet članic VS je stalnih: ZDA, Velika Britanija, Francija, Rusija in Kitajska.

Kitajska svari Japonsko in ZDA

24. 09. 1997 00.00

Kitajska se je danes živahno odzvala na širitev ameriško-japonskega vojaškega sodelovanja ter Tokio in Wahington posvarila, da nimata nobenih pristojnosti v zvezi s Tajvanom. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva je izjavil, da

Kitajska ne bo odprla vrat demokratizaciji zahodnega tipa

11. 09. 1997 00.00

Tiskovni predstavnik kitajske Komunistične partije, ki bo jutri začela svoj 15. kongres, je danes izjavil, da partija na kongresu nikakor ne namerava odpreti vrat >>demokratizaciji zahodnega tipa.<< Generalni sekretar partije Jiang Zemin in premier Li Peng sta nedavno sicer napovedala, da bodo na kongresu govorili o političnih reformah, tiskovni predstavnik pa je zatrdil, da niso mišljene reforme na način Zahoda. Nikoli ne bomo ponavljali za zahodnimi državami, je dodal.