kitajska

Kitajska podpirala jedrsko oboroževanje Pakistana
03. 07. 1998 13.27
Kitajska je Pakistanu tehnološko pomagala pri razvoju jedrskih reaktorjev na plutonij in državi pomagali pri izdelavi plutonija za jedrsko oborožitev, je danes poročal londonski strokovni tednik Jane's Weekly, ki se sklicuje na nekega pakistanskega jedrskega fizika, ki je prebegnil v ZDA.

Clinton Kitajsko pozval k odpiranju trgov
01. 07. 1998 12.07
Ameriški predsednik Bill Clinton je na današnjem srečanju s kitajskimi poslovneži v Šanghaju Kitajsko pozval, naj svoje trge odpre mednarodnim tokovom, ameriške vlagatelje v največjo državo na svetu pa spodbudil, naj Kitajski pomagajo pri reševanju njenih okoljevarstvenih težav.

Obisk Clintona je popoln uspeh
30. 06. 1998 13.51
Kitajska je danes izrazila zadovoljstvo s "popolnim uspehom" obiska ameriškega predsednika Billa Clintona na Kitajskem, ki je sinoči iz Pekinga prispel v Šanghaj.

Clinton in Zemin o jedrskem orožju in človekovih pravicah
27. 06. 1998 11.08
V Pekingu sta se na uradni pogovorih sestala ameriški predsednik Bill Clinton in njegov kitajski kolega Jiang Zemin. Voditelja sta po dveurnih uradnih pogovorih, ki so sledili sprejemu z vojaškimi častmi na Trgu nebeškega miru, sprejela dogovor v 47 točkah. Ta med drugim obravnava "preusmeritev" ameriških in kitajskih strateških jedrskih raket - to pomeni, da nobena raketa ne bo usmerjena proti ozemlju druge države, pa tudi vprašanje človekovih pravic.

Clinton prispel v Peking
26. 06. 1998 16.37
Ameriški predsednik Bill Clinton je v okviru obiska na Kitajskem danes prispel v Peking, kjer mu bodo jutri na Trgu nebeškega miru pripravili slovesen sprejem, srečal pa se bo tudi s kitajskim predsednikom Jiang Zeminom.

Ameriška politika se ne bo spremenila
26. 06. 1998 13.45
Ameriški predsednik Bill Clinton je v pogovoru z novinarji drugi dan obiska na Kitajskem dejal, da se ameriška politika do Tajvana ne bo spremenila "ne v eno ne v drugo smer". Pojasnil je, da je ameriško stališče do tajvanskega vprašanja zapisano v treh dokumentih, ki sta jih Kitajska in ZDA že podpisali. V teh dokumentih Washington med drugim uradno priznava le enotno Kitajsko ter se obvezuje za postopno zmanjšanje prodaje orožja Tajvanu, s katerim ima sicer še vedno tesne stike. Clinton je izrazil zaskrbljenost, ker so kitajske oblasti pred njegovim obiskom v mestu Xi zaslišale nekaj tamkajšnjih oporečnikov, obenem pa zatrdil, da dogodek ne bo vplival na njegovo politiko dialoga s Pekingom. Uradni Peking je zanikal aretacijo oporečnikov in zavrnil "vsakršno tuje vmešavanje v kitajske notranje zadeve pod pretvezo zaščite človekovih pravic". Svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Sandy Berger je dejal, da ta odgovor ni zadovoljiv, saj "ljudje niso odpadki, ki jih počistimo za obiske".

Na Kitajskem priprave na Clintonov obisk
25. 06. 1998 12.04
Kitajska ob obisku ameriškega predsednika Billa Clintona pričakuje, da bo le-ta pomenil začetek "novega obdobja razvoja" v odnosih med državama, je danes, nekaj ur pred prihodom ameriškega predsednika v Peking, izjavil tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Tang Guoqiang. Clinton pa je pred odhodom na Kitajsko izjavil, da namerava med pogovori s kitajskimi gostitelji "spoštlijvo" načeti vprašanje zaščite človekovih pravic na Kitajskem, vendar pa kitajskega vodstva ne namerava "pritisniti ob zid".

Kitajska še vedno ostaja največji posojilojemalec Svetovne banke
25. 06. 1998 10.15
Svetovna banka je v fiskalnem letu, ki se bo končalo 30. junija, Kitajski odobrila za 2,62 milijarde dolarjev investicijskih posojil, so v sredo sporočili iz te banke. Posojila Kitajski znašajo 9 odstotkov skupnih posojil Svetovne banke in predstavljajo največji delež posojil kakšni posamezni državi. Seštevek vseh posojil Kitajske s strani Svetovne banke tako dosega 30,36 MILIJARDE dolarjev za 200 projektov. Od tega je 20,58 MILIJARDE zagotovila Mednarodna banka za obnovo in razvoj, 9,78 MILIJARDE dolarjev pa Mednarodna razvojna agencija. Več kot polovica posojil je bilo namenjenih za izgradnjo prometne, energijske, industrijske in mestne infrastrukture.

Pričakovanja kitajskega zunanjega ministra
23. 06. 1998 11.02
Kitajska od ameriškega predsednika Billa Clintona pričakuje, da bo dal med obiskom v Pekingu javno izjavo, da ZDA ne podpirajo prizadevanj za neodvisnost Tajvana. Zunanji minister Tang Jiaxuan je danes v Pekingu tudi izrazil zahtevo po ukinitvi vseh sankcij ZDA, ki še obstajajo po krvavi zadušitvi gibanja za demokracijo leta 1989.

Kitajska še ni pripravljena za članstvo v WTO
22. 06. 1998 11.22
Ameriška trgovinska predstavnica Charlene Barshefsky je za New York Times dejala, da Kitajska še ni zrela za članstvo v Svetovni trgovinski organizaciji (WTO). S tem so zanikane govorice, da naj bi bila napoved članstva Kitajske v WTO objavljena med obiskom predsednika Billa Clintona.

Razvrednotenje kitajskega Yuana ne bo potrebno
13. 06. 1998 10.30
Kitajska ima po ocenah Svetovne banke dovolj rezerv, da lahko zadrži svojo valuto Yuan stabilno. Kot zatrjuje strokovnjak Svetovne banke za Azijo Pieter Bottelier, razvrednotenje Yuana ne bi imelo pomena ter tako zavrgel nekatere govorice, ki so se pojavljale v zadnjih dneh, da je razvrednotenje Yuana le še vprašanje časa.

Visok zunanjetrgovinski presežek Kitajske
11. 06. 1998 08.43
Kitajska je v prvih petih mesecih letos ustvarila 18,53 milijarde dolarjev zunanjetrgovinskega presežka. Izvoz se je v obdobju od januarja do maja povečal za 8,6 odstotka na 71,1 milijarde dolarjev, uvoz pa se je okrepil za poldrugi odstotek in dosegel 52,5 milijarde dolarjev, je sporočila tiskovna agencija Xinhua. Prvič v zadnjih dveh letih pa se je zmanjšal mesečni izvoz, statistiki so maja zabeležili 1,5-odstotno nazadovanje izvoza. Poznavalci te spremembe pripisujejo posledicam azijske finančne krize.

VS na izredni seji pripravlja resolucijo o jedrskih poskusih
31. 05. 1998 09.30
Varnostni svet OZN se je po vnovični eksploziji jedrske bombe v Pakistanu zbral na izredni seji, na kateri dodeluje osnutek resolucije, ki bo "zajemala več kot le zadnji pakistanski jedrski poskus",

Netanjahu v Pekingu
26. 05. 1998 11.39
Kitajski premier Zhu Rongji je danes na pogovru z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem v Pekigu dejal, da bi se moral Izrael v mirovnem procesu obnašati bolj pragmatično in biti bolj prožen, pa tudi pokazati več razumevanja za položaj, v katerem so Palestinci.

Kitajska afera izzvala zakon o prepovedi izvoza satelitov
22. 05. 1998 10.57
Škandal okrog prepovedanih donacij demokratski stranki s strani kitajske vojske je v Washingtonu izzval hujše reakcije kot vsi predsednikovi škandali skupaj. To se na nek način tudi spodobi, saj je nevarnost, da bi Kitajci lahko izvedeli za vojaške skrivnosti ZDA, nedvomno resnejša kot nekaj spuščenih hlač, na katere so se ameriški mediji lepili kot muhe na med.

Zimska čokolada za jake
16. 05. 1998 09.23
Kitajski agronomi so izdelali "živalsko čokolado", ki naj bi jakom pomagala prezimiti v dolgih ostrih zimah s hudimi snežnimi neurji na tibetanski planoti, poroča agencija Nova Kitajska. "Čokolada" opečnate oblike, ki so jo izdelali na Akademiji za živinorejo in veterino v pokrajini Qinghai na zahodu Kitajske, tibetanskemu govedu jak in ovcam zagotovi dodatek azota, ki preprečuje nevarno izgubo telesne teže, potem ko pašnike prekrije snežna odeja. Od začetka letošnje zime uživa "čokolado" milijon glav živine v Qinghaiju; po poročanju Nove Kitajske jih je do danes večina preživela. Dolgodlako govedo je zaradi čokolade letošnjo zimo izgubilo za 16 do 22 kilogramov manj kot običajno, ovce pa sploh niso shujšale. S čokolado je zimo preživelo tudi od 20 do 30 odstotkov več teličkov in jagenjčkov.

Kitajska ljudska armada pomagala k ponovni izvolitvi Clintona
15. 05. 1998 16.40
Kitajska ljudska armada je med Clintonovo reelekcijsko kampanjo poleti 1996 nakazala nekaj deset tisoč dolarjev denarja demokratski stranki ZDA. Novica je prišla na površje potem, ko je poslovnež iz Južne Kalifornije Johnny Chung priznal preiskovalcem, da je od podpolkovnika v kitajski armadi dobil nekaj manj kot 100.000 dolarjev v podporo demokratski stranki. Vsota 100.000 dolarjev je seveda le kapljica v morje 194 milijonom, ki so jih demokrati zbrali v letu 1996, vendar Chungovo priznanje pomeni pomemben preboj v dokazovanju "kitajskega načrta" o kršitvah zakona pri financiranju demokratske stranke

Novi ukrepi proti Indiji
14. 05. 1998 15.21
Japonska je danes napovedala, da Indiji ne bo več dodeljevala gmotnih posojil. Omenjeni ukrep je del sankcij proti Indiji, s katerimi Tokio protestira proti indijskim jedrskim poskusom.

Vzpostavljen rdeči telefon med Kitajsko in Rusijo
05. 05. 1998 14.59
Med kitajskim predsednikom Jiangom Zeminom in njegovim ruskim kolegom Borisom Jelcinom so uradno vzpostavili vročo telefonsko povezavo. Tiskovni predstavnik pekinškega zunanjega ministrstva Zhu Bangzao je danes dejal, da gre za prvo neposredno telefonsko povezavo med kitajskim državnim poglavarjem in vodjo kakšne druge države. Minuli teden sta tudi ZDA in Kitajska dosegli dogovor o vzpostavitvi rdečega telefona, ki naj bi predvidoma začel poskusno delovati konec junija.

Kitajska napoveduje rast tujih vlaganj
04. 05. 1998 09.34
V prvem letošnjem četrtletju so se tuja vlaganja na Kitajskem kljub azijski finančni krizi povečala skoraj za 10 odstotkov, poroča časnik China Daily. Med januarjem in marcem so tuja vlaganja dosegla skupaj 8,6 milijarde dolarjev, kar je 9,7 odstotka več kot v istem obdobju lani. Razlog za tako ugodne rezultate so bili stabilnejši odnosi med Kitajsko in Tajvanom ter miren prehod Hong Konga pod kitajsko upravo.

Kitajska ZDA pozvala k ukinitvi sankcij
30. 04. 1998 10.12
Kitajska je Združene države pozvala, naj ukine vse sankcije, uvedene proti njej po krvavi zadušitvi demokratičnega gibanja leta 1989 v Pekingu. Sankcije so v nasprotju z razvojem odnosov, je danes po pogovorih ameriške državne sekretarke Madeleine Albright z državnim in partijskim voditeljem Jiang Zeminom v Pekingu povedal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Tang Guoqiang. Albrightova se je pred tem sestala s premierom Zhu Rongjijem, s katerim sta načela predvsem gospodarska vprašanja, kot je na primer kriza v Aziji.

Slovensko-kitajska gospodarska komisija o večjem sodelovanju med državama
21. 04. 1998 13.12
Četrto zasedanje slovensko-kitajske medvladne komisije za trgovinsko in gospodarsko sodelovanje, ki je dva dni potekalo v kitajski prestolnici, se je danes končalo s podpisom skupnega protokola. Na zasedanju so prevladovala konkretna gospodarska vprašanja, s katerimi se soočajo slovenska podjetja pri poslovanju s Kitajsko. Na kitajski gospodarski zbornici v Pekingu je potekala tudi poslovna konferenca, ki se je je udeležilo 16 predstavnikov slovenskih in 60 predstavnikov kitajskih podjetij.

Novice BSA
15. 04. 1998 09.43
<b><I>Bolgarija</b></I> Notranje ministrstvo je v sporočilu za javnost objavilo, da je bolgarska vlada odredila zaprtje petih obratov za izdelavo CD plošč. Ta ukrep, za katerega se je zavzemala tudi BSA, je naperjen proti nezakoniti izdelavi CD plošč v obratih, ki nimajo ustrezne licence, kar je v Bolgariji razširjeno kljub novi zakonodaji za zaščito avtorskih pravic. Še vedno pa ni potrjeno, da je vseh pet obratov prenehalo delovati. Nedavna odkritja piratskih CD-ROMov in preiskave kažejo, da utegneta še vedno delovati vsaj dva od omenjenih obratov.

Kitajska zabeležila padec v proizvodnji motornih vozil
06. 04. 1998 09.20
Kitajska je v januarju proizvedla več kot sto tisoč motornih vozil, kar je za dobrih 20 odstotkov manj kot v istem mesecu lani. Po podatkih državnega statističnega zavoda se je proizvodnja motornih koles s 434.000 zmanjšala kar za 30 odstotkov, medtem ko je proizvodnja koles (1.56 milijona) padla za 20 odstotkov.

Priprave na oblikovanje mednarodnega sodišča za genocid
04. 04. 1998 12.38
Predstavniki več kot stotih držav so se včeraj v New Yorku udeležili zadnjega pripravljalnega sestanka za oblikovanje mednarodnega sodišča za genocid, zločine proti človeštvu in vojne zločine.

Kitajska zavrača ameriške kritike
26. 03. 1998 17.34
Kitajska je danes zavrnila kritike, ki jih je v Ženevi na račun nespoštovanja človekovih pravic na Kitajskem izrekel ameriški veleposlanik pri ZN Bill Richardson.

Resolucija o ZRJ začetek prihodnjega tedna
19. 03. 1998 09.44
Med članicami Varnostnega sveta Združenih narodov potekajo intenzivni pogovori o sprejemu resolucije, s katero bi kaznovali ZR Jugoslavijo za nasilje nad civilnim prebivalstvom na Kosovu. Osnutek resolucije je pripravila Velika Britanija, kot trdijo diplomatski viri, pa bo z njo uveden le embargo na trgovino z orožjem za ZR Jugoslavijo. Zaradi široke diplomatske akcije, ki v teh dneh poteka na ozemlju ZRJ, bodo članice VS nekaj dni počakale na razvoj dogodkov. Sprejem resolucije je zato predviden v začetku ali sredi prihodnjega tedna. Diplomatski viri v VS pravijo, da se bo odgovor VS na nasilje oblasti ZRJ omejil le na embargo za orožje, ker predvsem Kitajska nasprotuje ostrejšim ukrepom. VS je v sredo razpravljal tudi o položaju mesta Brčko v Bosni in Hercegovini. O tej zadevi bo predvidoma v četrtek podana predsedniška izjava.

Kitajske nomade bodo za stalno naselili
19. 03. 1998 08.58
Na Kitajskem naj bi se do konca tisočletja za stalno naselili vsi nomadi. Namestnik ministra za kmetijstvo, Qi Jingfa, je povedal, da je to zanje najboljša možnost, da "začnejo bolje živeti in postanejo premožni". Kitajska vlada je začela naseljevati nomade pred 12 leti. Doslej jim je uspelo za stalno naseliti 97 odstotkov nomadov na severu Notranje Mongolije in 75,6 odstotka v severozahodni provinci Gansu. "Naša izkušnja kaže, da stalna naselitev nomadov pomaga pri razvoju vzreje domačih živali in služi izboljšanju kulturnega in tehnološkega razvoja te regije".

Embargo na izvoz orožja v ZRJ
18. 03. 1998 09.32
Kontaktna skupina se je dogovorila o uvedbi embarga na izvoz orožja v Zvezno republiko Jugoslavijo, so v torek zvečer povedali diplomati v New Yorku. S tem ukrepom naj bi jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića prisilili k političnemu dialogu z Albanci na Kosovu, navajajo isti viri, ki pravijo, da bodo s predlogom že danes seznanili Varnostni svet ZN, ta pa naj bi o njem glasoval še ta teden. Članice kontaktne skupine - Velika Britanija, ZDA, Francija, Nemčija, Rusija in Italija - so dogovor dosegle po dolgih pogajanjih, še vedno pa ni znano, kako se bo nanj odzvala Kitajska, ki je stalna članica Varnostnega sveta.

Jiang Zemin ponovno izbran za predsednika države
16. 03. 1998 16.25
Generalni sekretar kitajske Komunistične partije Jiang Zemin je po izvolitvi v parlamentu danes nastopil drugi petletni predsedniški mandat. Vsekitajski nacionalni kongres je potrdil tudi tretjo pomembno dosedanjo funkcijo voditelja kitajskih komunistov, saj ga je ponovno izbral za vrhovnega poveljnika kitajskih oboroženih sil. Dosedanji premier Li Peng je bil po pričakovanjih za prihodnjih pet let izvoljen za predsednika stalnega odbora parlamenta, najvišjega zakonodajnega telesa v državi.