kitajska

Talibani pripravljeni na pogajanja
19. 07. 1999 19.28
Talibani, na oblasti v Afganistanu, in opozicijska zveza, ki še vedno nadzoruje nekatera območja na severu države, so danes na mednarodni konferenci v Taškentu izrazili pripravljenost za pogajanja, da bi končali dolgo državljansko vojno.

Slaba kitajska gospodarska rast
17. 07. 1999 08.40
Kitajski premier Zhu Rongji je voditeljem provinc ukazal, naj okrepijo napore za spodbujanje oklevajočega gospodarstva. Poziv je sledil objavi podatkov o upočasnitvi gospodarske rasti tudi v prvi polovici letošnjega leta. V skladu s podatki namreč gospodarstvo zaradi deflacije, skromnih tujih vlaganj in upočasnitve trgovine slabi. Vse to pa so posledice komunistične dediščine neučinkovitega in zgubaškega državnega sektorja. V prvi polovici letos je tako kitajsko gospodarstvo zraslo za 7,6 odstotka, kar je precejšnja upočasnitev v primerjavi z 8,3-odstotno rastjo v prvem letošnjem četrtletju.

Kitajska gospodarska rast se upočasnjuje
16. 07. 1999 15.35
Kitajski premier Zhu Rongji je voditeljem provinc ukazal, naj okrepijo napore za spodbujanje oklevajočega gospodarstva. Poziv je sledil objavi podatkov o upočasnitvi gospodarske rasti tudi v prvi polovici letošnjega leta. V skladu s podatki namreč gospodarstvo zaradi deflacije, skromnih tujih vlaganj in upočasnitve trgovine slabi. Vse to pa so posledice komunistične dediščine neučinkovitega in zgubaškega državnega sektorja.

Peking okrepil pripravljenost vojske blizu Tajvana
16. 07. 1999 13.27
Kitajska je okrepila stopnjo pripravljenosti vojske na vzhodu države, v pokrajini Nankin blizu Tajvana, je danes za hongkoški časnik povedal vir blizu kitajskim oblastem.

Kitajsko poročilo za ZDA nima velikega pomena
15. 07. 1999 21.48
ZDA ne pripisujejo prevelikega pomena sporočilu o tem, da Kitajska razpolaga s tehnologijo za izdelovanje nevtronske bombe.

Opravljeno posvetovanje
15. 07. 1999 10.22
Varnostni svet ZN je v sredo opravil posvetovanja o Iraku in sankcijah proti tej državi, vendar pričakovane resolucije ni sprejel zaradi nasprotij med stalnimi članicami. Velika Britanija je skupaj s šestimi državami - Nizozemsko, Slovenijo, Argentino, Brazilijo, Gambijo in Bahreinom - pripravila osnutek resolucije, ki je dobil tudi tiho podporo ZDA, vendar Kitajska, Francija in Rusija še vedno ostajajo pri svojih, Iraku prijaznejših predlogih. Britanski predlog, katerega bistvo je ukinitev izvoznih sankcij za Irak, potem ko bo Bagdad dokazal, da nima orožja za množično uničevanje in da ga tudi ne namerava proizvajati, ima največjo podporo, ki pa nima teže, če se z njim ne strinjajo vse stalne članice.

Posedovanje nevtronske bombe
15. 07. 1999 10.20
Kitajska je danes sporočila, da poseduje tehnologijo za izdelovanje nevtronske bombe. Objavo te novice opazovalci povezujejo z opozorilom Tajvanu, naj ne razmišlja o neodvisnosti. Nevtronska bomba je jedrsko orožje z višjo stopnjo sevanja in nižjo stopnjo eksplozivnosti. Učinek bombe je smrtonosen za vsa živa bitja, infrastrukture mesta detonacije pa ne poškoduje. Tajvan je ob tem sporočil, da je povišal stopnjo pripravljenosti svoje vojske na obmejnem območju na jugovzhodu Kitajske. Nek častnik tajvanske vojske je ob tem dodal, da tajvanska vojska ''pozorno nadzira delovanje kitajskih enot''.

Odškodnina za veleposlaništvo
15. 07. 1999 09.58
Kitajska in ZDA sta danes v Pekingu začeli pogovore o odškodnini za napad zveze NATO na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu 7. maja. Po navedbah ameriške strani naj bi pogovori trajali dva dni. Kitajska je zahtevala ''primerno odškodnino'' za družinske člane treh ubitih novinarjev ter 20 ranjenih. Razpravljali pa naj bi tudi o gmotni škodi. ZDA so se prejšnji mesec Kitajski že opravičile za napad 7. maja, ki naj bi se zgodil zaradi zastarelih zemljevidov, kar je Kitajska zavrnila kot ''nesprejemljivo'', saj je po njihovem mnenju za določanje tarče potrebna satelitska navigacija.

Kitajska vesoljska ladja že pred koncem leta
13. 07. 1999 16.52
Kitajska načrtuje izstrelitev vesoljske ladje s človeško posadko. Izstrelili naj bi jo celo prej, kot so doslej menili strokovnjaki po svetu. Japonska medijska družba NHK je od ameriškega obveščevalnega vira prejela podatek, da bosta prva kitajska vesoljca poletela v vesolje že konec letošnjega leta. Po podatkih tega vira se Kitajska ukvarja z gradnjo dvosedežne vesoljske ladje, ki bo opremljena s sistemom za združitev, je poročal japonski radio Radio Japonske.

Kitajska se bo pridružila WTO
09. 07. 1999 09.40
Japonski premier Keizo Obuči se je danes sešel s kitajskim kolegom Zhu Rongjijem. Sogovornika naj bi uradno objavila, da sta državi sinoči dosegli dogovor o priključitvi Kitajske k Svetovni trgovinski organizaciji (WTO). Podrobnosti tega dogovora še niso znane. Po ocenah analitikov je dogovor, četudi ne bo zadostoval za odprtje vrat WTO Kitajski, pomembna spodbuda za Peking, ki si že 13 let prizadeva za članstvo v tej organizaciji. Peking je danes potrdil sklenitev dogovora z Japonsko o priključitvi k WTO. Obuči se je sestal tudi s kitajskim predsednikom Jiangom Zeminom.

Kitajska sprostila pogoje za tuja vlaganja v trgovino
08. 07. 1999 11.20
Po poročanju kitajskih vladnih organov bo Kitajska omilila uredbe za tuja vlaganja na področju trgovine na drobno in distribucije. Takšni odločitvi kitajskih oblasti so botrovali pritiski njenih trgovinskih partneric, ki kitajski vstop v Svetovno trgovinsko organizacijo pogojujejo z omilitvijo omenjenih omejitev.

Ženski nogomet: V finalu Kitajke in Američanke
05. 07. 1999 10.20
V finalu ženskega nogometnega svetovnega prvenstva v ZDA se bodo pomerile domačinke in Kitajke. Prve so z 2:0 (1:0) premagale Brazilijo, druge pa so bile s kar 5:0 (2:0) boljše od Norveške.

Delnice kitajske naftne družbe bodo kotirale v tujini
30. 06. 1999 19.14
Največja kitajska naftna družba China National Petroleum Corporation (CNPC) namerava v novembru uvrstiti svoje delnice na newyorško, londonsko in hongkongško borzo. S tem si podjetje obeta večjo konkurenčnost in pritok svežega kapitala, so sporočili iz vodstva podjetja.

Filmski festival v Karlovyh Varyh
30. 06. 1999 17.58
V starem češkem zdraviliškem mestu Karlovy Vary bo od 2. do 10. julija že 34. mednarodni filmski festival, ki ga Mednarodna federacija združenj filmskih producentov uvršča med tekmovalne festivale najvišjega evropskega ranga, kakršne imajo festivali v Cannesu, Benetkah in Berlinu.

Prihodnje leto naj bi v vesolje poletela prva Kitajca
30. 06. 1999 07.35
Kitajska lahko že pomladi prihodnje leto uresniči svoj prvi vesoljski polet s človeško posadko in se tako pridruži Rusiji in ZDA, ki so za zdaj edine sposobne izvesti takšne odprave. Do takšnega sklepa so prišli ameriški in britanski strokovnjaki, poroča ameriški dnevnik USA Today. Dva Kitajca, Wu Tse in Li Tsinlung, sta v moskovskem Centru za priprave kozmonavtov (CPK) Jurija A. Gagarina v Zvezdnem mestecu že pred časom opravila kozmonavtske priprave. Po vrnitvi v domovino ju je Radio Peking označil kot člana prve kitajske vesoljske posadke. Kitajska nosilna raketa bo utirila kitajsko vesoljsko ladjo s kakršno naj bi Kitajci kasneje sestavili tudi manjšo vesoljsko postajo.

Odprli so prenovljen Trg nebeškega miru
28. 06. 1999 13.34
Po osmih mesecih so danes v Pekingu odprli prenovljen Trg nebeškega miru. Ta največji trg na svetu v središču kitajske prestolnice so začeli obnavljati ob 50. obletnici komunističnega režima oktobra lani.

Šarif na Kitajskem
28. 06. 1999 09.11
Pakistanski ministrski predsednik Navaz Šarif je danes prispel na Kitajsko, kjer naj bi tamkajšnje politično vodstvo seznanil o kašmirski krizi med Indijo in Pakistanom. Pakistan si prizadeva za politično podporo Kitajske glede mednarodnega posredovanja pri reševanju kašmirske krize, kar zavrača Indija.

Kitajcev bo leta 2000 1,3 milijarde
27. 06. 1999 08.44
Število prebivalcev na Kitajskem naj bi se v letošnjem letu povečalo za 11 ali 12 milijonov, je poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua. Tako naj bi na Kitajskem konec leta živelo 1,26 milijarde ljudi. Kitajske oblasti si prizadevajo, da število ljudi do leta 2000 ne bi preseglo 1,3 milijarde. Kitajska je v sedemdesetih letih začela s strogo politiko omejevanja rojstev, ki zajema prisilne splave, zaseganje lastnine, pretepanje in druge prisilne ukrepe, ki pa jih uradni Peking ne priznava. Yang Kuifu, namestnik ministra za družinsko planiranje, je dejal, da nova in bolj prožna politika kitajske vlade omogoča kitajskim kmetom, da svobodno odločajo o oblikah kontracepcije. Kitajsko prebivalstvo predstavlja 20 odstotkov celotnega svetovnega prebivalstva, Kitajska pa ima le sedem odstotkov zemlje primerne za obdelavo, zato je omejevanje števila prebivalstva nujno, je dejal Tian Xueyuan iz kitajske akademije za družbene vede.

Kitajska proti izključitvi ZRJ iz programov obnove Balkana
22. 06. 1999 15.45
Kitajsko zunanje ministrstvo je danes zahtevalo, da morajo države članice zveze NATO v načrt povojne obnove Balkana vključiti tudi ZRJ. Kitajska je opozorila, da so prav te države z vojaškim posredovanjem povzročile ogromno gmotne škode.

Svetovna banka Kitajski odobrila posojilo
19. 06. 1999 08.25
Svetovna banka je Kitajski v obliki obveznic odobrila 500 milijonov dolarjev vredno posojilo, namenjeno ekološki sanaciji kitajskih rek Min, Tuo in Jangce ter gradnji prometne povezave med Pekingom in Hong Kongom. Za izboljšanje kakovosti vode bo Kitajska porabila 150 milijonov dolarjev posojila, medtem ko bo preostanek namenjen za izgradnjo omenjene povezave. Posojilo naj bi po podatkih Svetovne banke imelo rok zapadlosti 20 let, pri čemer Kitajski v prvih petih letih ne bo potrebno vračati pridobljenih sredstev.

Rusija za okrepitev strateškega sodelovanja s Kitajsko in Indijo
14. 06. 1999 14.49
Prvi namestnik ruskega obrambnega ministra Nikola Mihalov je danes napovedal, da se bo strateško sodelovanje Rusije s Kitajsko in Indijo že kmalu okrepilo.

Varnostni svet sprejel osnutek resolucije G-8
10. 06. 1999 22.53
Varnostni svet ZN je sprejel resolucijo o Kosovu na temelju osnutka, ki so ga v Kölnu izdelali zunanji ministri držav G-8, pri čemer so bili zavrnjeni vsi amandmaji Kitajske razen enega, ki pa ni spremenil bistva resolucije. Za resolucijo je glasovalo 14 članic Varnostnega sveta, Kitajska pa se je vzdržala.

Začetek zasedanja VS ZN
09. 06. 1999 23.14
Varnostni svet Združenih narodov je po podpisu sporazuma med zvezo NATO in vojsko ZRJ za zaprtimi vrati začel zasedanje, na katerem razpravlja o resoluciji za Kosovo.

Kitajska želi spremeniti bistvene točke resolucije VS za izvajanje mirovnega načrta na Kosovu
09. 06. 1999 22.09
Kitajska je danes predlagala spremembe nekaterih bistvenih točk resolucije VS za izvajanje mirovnega načrta na Kosovu. Zahodni diplomati so bili enotni v izjavi, da bodo zavrnili kakršnekoli zahteve po spremembah. Kitajska tako zahteva, da bi se celotna mirovna operacija na Kosovu zaključila že po enem letu. obravnava in glasovanje v varnostnem svetu se bo začelo, ko bo podpisan sporazum o umiku srbskih sil s Kosova.

Na Kitajskem aretirali več tisoč trgovcev z belim blagom
09. 06. 1999 08.13
Kitajska policija je v letih med 1996 in 1998 aretirala 26.000 ljudi, ki so ugrabljali in prodajali ženske in otroke, poroča časnik China Women's News. Policija je tudi rešila 23.000 ugrabljenih in prodanih žensk in otrok, razkrinkala pa je 8000 kriminalnih združb, ki so se ukvarjale s trgovino z belim blagom. Mnogo ugrabljenih žensk so prisilili v prostitucijo. Sicer je časnik tudi poročal, da število ugrabitev in prodaje ljudi po letu 1992 upada, natančnih podatkov pa ne navaja. Trgovina z belim blagom je zacvetela zardi večjega števila moških na kitajskem podeželju in zaradi velikega povpraševanja po ženskah. Zaradi stroge vladne politike načrtovanja rojstev, ki mnogim družinam dovoljuje le enega otroka, se povečujejo zahteve po sinovih, ki so na podeželju precej bolj cenjeni od hčera.

VS prekinil razpravo o resoluciji o Kosovu
08. 06. 1999 21.44
Varnostni svet ZN je po dobri uri prekinil prvi del razprave o osnutku resolucije o Kosovu, ki ga je pripravila skupina G-8. Po besedah več članov VS naj bi o osnutku resolucije po najboljših možnostih odločali jutri.

Ahtisaari na Kitajskem o kosovski krizi
08. 06. 1999 18.09
Posebni odposlanec Evropske unije za Kosovo, finski predsednik Martti Ahtisaari je danes dopotoval v Peking na srečanje s kitajskimi voditelji, na več sestankih pa se je pogovarjal o prizadevanjih za mirovni sporazum na Kosovu ter jih pozval, naj podprejo resolucijo Združenih narodov. Kitajska je namreč reagirala, ko so izstrelki zveze nATO zadeli ambasado v Beogradu, zato lahko uporabi pravico veta pri glasovanju o sprejetju resolucije v Varnostnem svetu Združenih narodov.

Kitajska čaka na osnutek resolucije
08. 06. 1999 11.24
Kitajska bo najprej počakala na zadnjo različico osnutka resolucije o Kosovu skupine G-8, šele nato bo objavila svoje stališče glede glasovanja v Varnostnem svetu ZN, je danes v Pekingu dejala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Zhang Qiyue.

Peking in Bonn za nadaljevanje posvetovanj o Kosovu
07. 06. 1999 17.11
Kitajska in Nemčija sta se, kot je po pogovorih v Pekingu sporočil posebni nemški odposlanec Guenther Pleuger, dogovorili za nadaljevanje posvetovanj o politični rešitvi kosovske krize.

10. obletnica pokola na Trgu nebeškega miru
04. 06. 1999 15.34
Deseta obletnica krvave zadušitve študentskega protesta na Trgu nebeškega miru v Pekingu mineva v znamenju poostrenih varnostnih ukrepov.