kitajska

Azmani: Želite biti del zloveščega kluba! Sophie in 't Veld napovedala 'misijo ugotavljanja dejstev'

06. 07. 2021 07.53

Premier Janez Janša je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavil prednostne naloge šestmesečnega slovenskega predsedovanja Svetu EU. Čeprav je slovenski načrt prejel veliko podpore, je bilo v razpravi slišati precej pomislekov, da se besede ne bodo spremenile v dejanja, saj naj bi to dokazovale Janševe poteze na domačem političnem parketu. V razpravi so mu tako očitali predvsem njegov odnos do sodstva in medijev. Med najbolj izpostavljenimi vprašanji pa: ali Slovenija resnično misli resno, da bo vladavino prava postavila na vrh politične agende.

Janša: Evropa vsiljuje 'namišljene' vrednote

04. 07. 2021 17.10

"Medtem ko Slovenija prevzema predsedovanje EU, njen premier opozarja, da zahod svojih liberalnih pogledov ne more vsiliti tudi srednji Evropi," piše britanski medij The Guardian. Opisujejo, da je Janša pri poskusu strmoglavljenja izida ameriških predsedniških volitev javno podprl Donalda Trumpa, da je eden izmed redkih, ki ni obsodil Orbanovega spornega zakona o LGBTIQ+ skupnosti ter dogodke, ki so se zgodili na dan prevzema vodenja Sveta EU.

Ši Džinping: Uspeh Kitajske je odvisen od komunistične partije

01. 07. 2021 09.51

Kitajski predsednik Ši Džinping je v govoru ob stoti obletnici komunistične partije posvaril tuje sile, da Kitajska ne bo dopustila vplivanja ali zatiranja. V več kot enournem govoru je še poudaril, da je uspeh Kitajske odvisen od partije, poročajo tuje tiskovne agencije.

Kitajska gradi več kot 100 novih silosov za rakete z jedrskimi konicami

01. 07. 2021 08.55

Neodvisni inštituti so že nekaj časa spremljali nenavadne gradnje v puščavskem delu Ljudske republike Kitajske. Domnevali so, da Kitajska gradi nove raketne silose, slike komercialnega satelita pa so potrdile sum. Peking gradi več kot 140 novih silosov, saj od njih lahko sprejme interkontinentalno balistično raketo z jedrsko konico.

Večja obdavčitev pošiljk s Kitajske, cene nekaterih izdelkov se bodo zvišale

01. 07. 2021 08.40

Z današnjim dnem začenja veljati največja davčna reforma, odkar je bil leta 1993 vzpostavljen notranji trg EU. Reforma zadeva vse trgovce, ki prek spleta prodajajo v Evropo blago iz tretjih držav, pa tudi izvajalce poštnih storitev, carinske in davčne uprave ter nenazadnje potrošnike. Cene za nekatere izdelke se bodo verjetno zvišale.

Novoodkrita vrsta na Kitajskem verjetno naš najbližji evolucijski sorodnik

29. 06. 2021 15.34

Novoodkrita vrsta človeka, poimenovana "človek zmaj", bi lahko predstavljala najbližjega do sedaj odkritega sorodnika sodobnega človeka, pravijo znanstveniki. Analiza 146.000 let stare velike lobanje namreč kaže, da je vrsta bolj sorodna homo sapiensu kot pa neandertalcu.

Pentagon objavil težko pričakovane dokumente o neznanih letečih predmetih

26. 06. 2021 11.40

Ne le tisti, ki verjamejo v vesoljce, ampak tudi številni drugi so z velikim pričakovanjem spremljali petkovo objavo prvega poročila ameriške vlade o "neidentificiranih nebesnih fenomenih". A tudi po objavi poročila, ki ga je na devetih straneh spisal Pentagon, številna vprašanja ostajajo brez odgovora.

Vzpon Kitajske in mednarodni odnosi v 21. stoletju

26. 06. 2021 08.55

V zadnjih dveh tednih se je izkristalizirala nova pozicijska vojna v mednarodnih odnosih. Čeprav je veliko kritik na račun Rusije, ki jo mediji še vedno dojemajo kot ključni protipol ameriški moči, se že vsaj dobro desetletje izrisuje novi "hladnovojni" konflikt med ZDA in Kitajsko, za kar smo dobili potrditev na zasedanjih Nata in G7. V samem središču obtožb tako Nata kot G7 se je našla kitajska pobuda En pas, ena cesta, večletni gospodarski projekt obuditve svilne poti.

Raziskava: prve okužbe z virusom sars-cov-2 že oktobra ali novembra 2019

25. 06. 2021 13.23

Prvi primeri okužbe z novim koronavirusom so se pri ljudeh na Kitajskem pojavili že v obdobju med začetkom oktobra in sredino novembra 2019, najverjetneje nekje okoli 17. novembra, je s pomočjo modeliranja podatkov ugotovila skupina britanskih znanstvenikov. Izsledke analize so objavili v znanstveni reviji PLOS Pathogens.

V tretje gre rado? Slovenija v Kaunasu lovi olimpijsko vozovnico

25. 06. 2021 10.10

Slovenija je ena od štiriindvajsetih reprezentanc, ki se bodo prihodnji teden na štirih različnih lokacijah borile za štiri prosta mesta na olimpijskem turnirju v košarki. Zmagovalec skupine iz Kaunasa bo v Tokiu nastopal v predtekmovalni skupini s Španijo, Argentino in Japonsko. Tekme slovenske reprezentance boste lahko spremljali na Kanalu A in VOYO.

Rusi objavili posnetek britanske ladje, maskirovka je bila skoraj popolna

24. 06. 2021 08.14

Sredin incident v Črnem morju med britanskim rušilcem in ruskimi silami je dvignil marsikatero obrv, dejstvo pa je, da gre za tipičen manever pomorskih sil, ki preizkušajo, kako daleč lahko gredo – priprave pa skoraj šolska maskirovka. Če smo takšnih incidentov bolj vajeni na območju Južnokitajskega morja, se zdaj duhovi hladne vojne očitno vračajo v Evropo.

NIJZ vendarle pričel slediti stikom okuženih, anketiranci odzivni

24. 06. 2021 06.00

Sledenje stikom okuženih se je v praksi pokazalo kot eden najučinkovitejših ukrepov za nadzorovanje epidemije. O tem govorijo primeri uspešnega boja proti covidu-19 na Daljnem vzhodu. Pri nas pa je epidemija oktobra ušla izpod nadzora in sledenje stikom so na NIJZ zaustavili. Že ob lanski objavi vladnega semaforja so pristojni zagotavljali, da se bo to nadaljevalo, ko bo Slovenija znova vstopila v 'zeleno območje', torej takrat, ko bo število dnevnih okužb padlo pod 300. Slovenija je 'zelena' že od 25. maja, na NIJZ pa so vnovični zagon projekta sledenja stikom pričeli sredi junija. Znani so prvi podatki.

Kitajska zaostruje omejevanje kriptovalut, vrednosti pa še naprej padajo

22. 06. 2021 10.02

Kitajska, kjer narudarijo približno 65 odstotkov vseh kriptovalut na svetu, vse ostreje zatira možnosti rudarjenja, posledično pa tudi vlagatelji postajajo vse bolj negotovi glede prihodnosti bitcoina, vodilne kriptovalute. Njegova vrednost je namreč padla pod psihološko mejo 30.000 dolarjev (trenutno je – preračunano – vreden 24.878 evrov). Njegova cena je tako najnižja v zadnjih petih mesecih, kar pa je za sabo povleklo tudi vrednosti drugih kriptovalut.

Po oceni Unesca Veliki koralni greben v nevarnosti, Avstralijo pozvali k ukrepanju

22. 06. 2021 09.49

Veliki koralni greben bi morali uvrstiti na seznam območij svetovne dediščine, ki so v nevarnosti, menijo pri Unescu, zato so Avstralijo pozvali k ukrepanju. Avstralska vlada novemu priporočilu odločno nasprotuje in poudarja, da za zaščito grebena, ki sicer velja za eno največjih turističnih atrakcij v državi, letno nameni več milijard evrov. Po oceni strokovnjakov podnebne spremembe predstavljajo največjo grožnjo zaščitenim območjem naravne dediščine, vključno z največjim in najbolj spektakularnim koralnim grebenom na svetu.

V večini italijanskih dežel najmilejši ukrepi, maske še vedno obvezne

21. 06. 2021 10.35

Po vsej Italiji z izjemo Doline Aoste od ponedeljka naprej veljajo najmilejši ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa. V večini dežel tako ne velja več policijska ura, še vedno pa je obvezno nošenje zaščitnih mask v zaprtih prostorih in na prostem. Organizatorji poletnih olimpijskih iger v Tokiu so medtem sporočili, da bo lahko na prizoriščih iger prisotnih do 10.000 domačih gledalcev.

Novoodkrita vrsta starodavnega nosoroga je bila višja od žirafe

19. 06. 2021 08.17

Novoodkrita vrsta predstavlja eno največjih kopenskih živali v zgodovini, po Zemlji je Paraceratherium linxiaense hodil pred več kot 26,5 milijona let in poseljeval območje med današnjim Pakistanom in Tibetansko planoto.

Kitajsko osvajanje vesolja: prva posadka poletela proti novi vesoljski postaji

17. 06. 2021 10.30

Izstrelitev tričlanske posadke na novo vesoljsko postajo Tiangong oziroma Nebeška palača predstavlja prelomni trenutek v ambicijah Kitajske v vesoljski tekmi. V prihodnjih letih nameravajo poslati človeka na Luno, njihov rover pa že raziskuje površje Rdečega planeta.

Vrh EU z Bidnom: 'Vrnila se je diplomacija'

15. 06. 2021 06.40

Vrh EU in ZDA je zaznamoval preboj glede 17-letnega spora o državnih pomočeh za letalska proizvajalca Airbus in Boeing, ki naj bi v prihodnje olajšal njuno sodelovanje glede Kitajske. Čezatlantski partnerici sta sicer sprejeli daljnosežno skupno izjavo, so po srečanju z ameriškim predsednikom Bidnom sporočili na strani EU.

EU in ZDA z dogovorom glede 17-letnega spora o Airbusu in Boeingu

15. 06. 2021 12.36

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ob začetku vrha EU in ZDA v Bruslju potrdila dogovor o 17-letnem sporu v povezavi z državno pomočjo za letalska proizvajalca Airbus in Boeing, zaradi katere sta strani vzajemno uvedli carine.

Peking: Nato glede grožnje s Kitajske pretirava in ustvarja konfrontacijo

15. 06. 2021 09.26

Peking je zvezo Nato obtožil, da s trditvami o grožnji s Kitajske pretirava in "ustvarja konfrontacijo". Zahodne zaveznice so se na vrhu Nata namreč zaobljubile, da bodo sodelovale v boju proti izzivom, ki jih predstavlja kitajska politika.

Incident v kitajski jedrski elektrarni: francoski solastnik ZDA zaprosil za pomoč

14. 06. 2021 11.50

V jedrski elektrarni Taishan v provinci Guangdong na jugu Kitajske se je prejšnji teden zgodil incident. Iz francoske družbe, ki je solastnica nuklearke, so sporočili, da odpravljajo težave z učinkovitostjo elektrarne. Hkrati so Francozi pisali ameriški vladi, v katerem opozarjajo, da so pristojne kitajske oblasti zvišale sprejemljive omejitve za sevanje zunaj elektrarne, da bi se izognile njeni ustavitvi.

Vrh Nata odprl novo poglavje v čezatlantskih odnosih, zaostrili držo do Kitajske

14. 06. 2021 06.30

Voditelji 30 članic zveze Nato, med njimi kot predsednik ZDA prvič Joe Biden, so v Bruslju odprli novo poglavje v čezatlantskih odnosih v času vse kompleksnejšega varnostnega okolja. Potrdili so enotnost, solidarnost in povezanost ter zavezanost 5. členu Severnoatlantske pogodbe o skupni obrambi. Nato je prvič tudi zaostril držo do Kitajske. Poleg tega so odločili, da Nato ne bo normaliziral odnosov z Rusijo, dokler ne bo izpolnjevala mednarodnih zavez. Odločili so se tudi za krepitev skupnega financiranja z letom 2023, in sicer na podlagi analize potreb.

G7 bo daroval milijardo odmerkov cepiva, zaveza o ogljični nevtralnosti do 2050

13. 06. 2021 14.22

Voditelji skupine G7 želijo svoj prvi vrh po dveh letih končati z udarnimi obljubami. Revnejšim državam sveta bodo tako darovali najmanj milijardo odmerkov cepiva. Voditelji so podprli tudi pospešitev ukrepanja proti podnebnim spremembam in se zaobljubili, da bodo zbrali 100 milijard dolarjev za zmanjšanje emisij ogljika. V končni izjavi so se zavezali k podnebni nevtralnosti čim hitreje oz. do leta 2050. Napovedali so tudi, da bo morala Rusija odgovarjati zaradi kibernetskih napadov, ostri so bili do Kitajske.

Najmanj 12 mrtvih, 140 poškodovanih: Slišal sem glasen pok in se skril pod mizo

13. 06. 2021 11.33

V eksploziji plina v stanovanjski soseski v osrednji kitajski provinci Hubej je umrlo najmanj 12 ljudi, skoraj 140 jih je poškodovanih. Na območju nesreče v mestu Šijan nadaljujejo reševalno akcijo, saj zaenkrat še ni znano, koliko ljudi je morda ostalo ujetih pod ruševinami.

Kitajska nad G7: Časi, ko so skupinice držav odločale o svetu, so mimo

13. 06. 2021 09.17

Kitajska je okrcala voditelje skupine G7. Iz Pekinga so jim sporočili, da so časi, ko so "majhne skupine držav odločale o usodi sveta", že zdavnaj mimo. Odziv je prišel potem, ko je ta vplivna skupina držav, ki se te dni sestaja v Veliki Britaniji, sklenila, da vzpostavi alternativo novi kitajski svilni poti. Zagnala bo svoj infrastrukturni projekt, ki naj bi pomagal pri izgradnji infrastrukture v najrevnejših državah. Gre za področje, na katerega se opira Kitajska, ki je v zadnjih letih močno okrepila nadzor nad Afriko, od koder v zameno za nekaj infrastrukture črpa vire.

G7 z dogovorom o preprečevanju novih pandemij, protestniki opozarjajo na okolje

12. 06. 2021 12.47

Voditelji skupine G7 so sprejeli infrastrukturni načrt, s katerim želijo konkurirati Kitajski in njeni novodobni svilni poti. Načrt med drugim predvideva podporo izgradnji boljše infrastrukture v revnejših državah sveta. Na srečanju so se pokazale tudi napetosti glede sporazuma po brexitu o Severni Irski, britanski premier je tu pozval h kompromisu. Medtem je zasedanje na ulice in plaže pognalo številne protestnike, ki opozarjajo na podnebne spremembe in okolje.

Kitajski rover na Zemljo poslal nove fotografije Marsa

11. 06. 2021 14.47

Na Kitajskem so navdušeno pozdravili nove fotografije, ki jih je z Marsa poslalo njihovo raziskovalno vozilo. Na eni od njih se je 1,85 metra visoki Žurong tudi sam postavil pred objektiv daljinsko vodene kamere. Kitajska, ki se vse bolj profilira kot vesoljska velesila, je šele druga država, ki ji je uspel pristanek na rdečem planetu.

AI: Kitajske zlorabe Ujgurov so zločini proti človečnosti

11. 06. 2021 10.50

Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International je kitajsko represijo nad muslimanskimi Ujguri v avtonomni pokrajini Sinkiang označila za zločine proti človečnosti.

'Naše vrednote nam narekujejo, da naredimo vse za cepljenje sveta proti covidu-19'

10. 06. 2021 10.55

Voditelji držav G7 bodo na srečanju Svetovno zdravstveno organizacijo pozvali k novi in transparentni preiskavi izvora novega koronavirusa, piše v osnutku sporočila, ki je pricurljalo v medije. Preiskava je predvsem želja ameriške administracije. Medtem je ameriški predsednik Joe Biden povedal, da bodo ZDA, kot jim to narekuje njihova "moralna dolžnost", pomagale svetu iziti iz pandemije.

Čreda slonov na 500-kilometrskem popotovanju 'zadremala' v gozdu

08. 06. 2021 18.19

Sloni so si čas za počitek vzeli v gozdu blizu vasi v kraju Xiyang na Kitajskem, po tem ko jih je na neverjetnem popotovanju, ki je pritegnilo pozornost svetovne javnosti, ujelo močno deževje ter upočasnilo njihovo pot.