kitajskem

Mobitel širi pokritost
22. 05. 2001 00.00
Družba Mobitel je vzpostavila komercialno sodelovanje z ameriškim operaterjem PCS One. Mobitel ima tako skupaj sklenjene pogodbe o gostovanju z 200 operaterji v 93 državah sveta ter je s svojimi pogodbami o gostovanju pokril že več kot štiri petine vseh svetovnih uporabnikov. Mobitelovi omrežji sicer uporablja dober milijon uporabnikov, od tega 371.468 naročnikov sistema GSM, 616.919 uporabnikov predplačnega sistema Mobi in 41.200 naročnikov analognega omrežja Mobitel NMT.

100 milijonov Kitajcev z mobiteli
17. 05. 2001 00.00
Število uporabnikov mobilnih telefonov na Kitajskem se je povzpelo na več kot 100 milijonov. Konec marca je znašalo število naročnikov kitajskega operaterja mobilne telefonije China Mobile 75,8 milijona, storitve drugega operaterja China Unicoma pa je uporabljalo 24,5 milijona naročnikov. V prvi četrtini letošnjega leta je več kot polovico prihodkov na področju telekomunikacij ustvaril sektor mobilne telefonije. Kitajska trg je sicer drugi največji svetovni trg mobilne telefonije, pričakovati pa je, da bo Kitajska na tem področju kmalu prehitela ZDA. Industrija mobilne telefonije ima na Kitajskem še vedno ogromno možnosti za rast, saj 100 milijonov uporabnikov mobilnih telefonov predstavlja le 7,7 odstotka prebivalstva.

Honda in Mazda krepita položaj
14. 05. 2001 00.00
Japonska proizvajalca avtomobilov Honda in Mazda načrtujeta povečati proizvodnjo svojih avtomobilov na Kitajskem. Pri Hondi načrtujejo letos proizvesti 50 tisoč avtomobilov, medtem ko je lanska proizvodnja znašala 32.198 avtomobilov. Pri Mazdi pa upajo, da bodo uspeli na Kitajskem do leta 2004 povečati prodajo na 20 tisoč avtomobilov letno. Lani so sicer na Kitajskem prodali 4 tisoč avtomobilov.

Nokia presegla pričakovanja
11. 05. 2001 00.00
Največji proizvajalec mobilnih telefonov na svetu, finska Nokia, načrtuje, da bo v prvi polovici prihodnjega leta na svetovnem trgu prodal približno milijardo mobilnih telefonov. Nokia je leta 2000 na svetovnem trgu prodala 700 milijonov aparatov, samo v prvem četrtletju letošnjega leta pa kar 770 milijonov, kar je bistveno preseglo pričakovanja. Po besedah izvršnega direktorja finske Nokie Jorme Ollile, želi družba tržni delež povečati predvsem na Kitajskem, kjer mobilne telefone uporablja približno milijon ljudi, število uporabnikov pa se vsako leto podvoji. S takšno kontinuirano rastjo bo Kitajska, kjer je družba v lanskem letu zabeležila 2,8 milijarde dolarjev prometa, postala vodilna država na področju uporabe Nokiinih mobilnih telefonov. Sicer pa lahko Nokia v bližnji prihodnosti poveča svoj tržni delež na svetovnem trgu na več kot 40 odstotkov, je prepričan Ollila. Tržni delež Nokie se je na svetovnem trgu v prvem četrtletju povečal na 37 odstotkov. Pri družbi se zavedajo tudi negativnega vpliva, ki ga ima pešanje svetovnega gospodarstva na telekomunikacijsko industrijo.

Zemin o prijateljskih odnosih z ZDA
09. 05. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal obisk na svetovnem gospodarskem forumu v Hongkongu. Srečanje s tajskim premierom je označil kot zanimivo, enourni pogovor z nekdanjim ameriškim predsednikom Billom Clintonom pa kot prijateljski. Njuno srečanje so pozitivno sprejeli tudi kitajski mediji. Sicer pa je hongkonški forum potekal v znamenju protestov na Kitajskem prepovedane sekte Falun Gong. Številnim pristašem "zle sekte", kot jo imenuje kitajska vlada, niso dovolili v Hongkong.

Kitajska zavrnila Rumsfeldove napovedi
08. 05. 2001 00.00
Kitajska je odločno zavrnila napovedi ameriškega obrambnega ministra Rumsfelda, da bo Peking vrnil ameriško vohunsko letalo. Kitajci letalo, ki je trčilo z njihovim lovcem, v nesreči pa je umrl kitajski pilot, že več kot mesec dni zadržujejo na otoku Hajnan.

Znova vohunskimi poleti ZDA
08. 05. 2001 00.00
Pet tednov po trčenju ameriškega izvidniškega letala s kitajskim lovcem so ZDA znova začele z izvidniškimi leti pred kitajsko obalo. Kot so potrdili s Pentagona, je ameriško izvidniško letalo vrste RC-135 na "rutinskem preletu" letelo v mednarodnem prostoru ob severovzhodni kitajski obali. Ameriško letalo je vzletelo z japonskega otoka Okinava, na začrtani poti pa ga letala kitajske vojske niso spremljala. Uradni Peking je po nesreči 1. aprila zahteval ustavitev izvidniških preletov nad kitajsko obalo. Tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer ni želel komentirati obnove vohunskih poletov, vendar je zatrdil, da si ZDA pridržujejo pravico leteti v mednarodnem zračnem prostoru in z izvidniškimi poleti skrbeti za ohranjanje miru v svetu. Kitajske oblasti pa so sporočile, da ameriškemu vohunskemu letalu EP-3 ne bodo dovolile zapustiti države po zračni poti. Peking je sicer ZDA pozval, naj pri iskanju rešitve za spor delujejo bolj pragmatično in konstruktivno.

Kriza v odnosih med ZDA in Kitajsko
03. 05. 2001 00.00
Iz ameriškega obrambnega ministrstva je v sredo najprej prišla novica, da Pentagon prekinja vse, že tako šibke odnose s Kitajsko, nakar je tiskovni predstavnik Craig Quigley to zanikal. Obrambni minister Donald Rumsfeld naj bi prekinil vse odnose s kitajsko vojsko, kot so na primer medsebojni obiski vojaških ladij in častnikov, vendar je Quigley kasneje dejal, da temu ni tako. Rumsfeld naj bi le ukazal, da bodo poslej vsak tak obisk obravnavali posebej in nato izdali dovoljenje zanj.

Američani pregledali vohunsko letalo
02. 05. 2001 00.00
Ameriški strokovnjaki so v sredo prvič pregledali ameriško izvidniško letalo, ki je 1. aprila po trčenju s kitajskim lovcem pristalo na kitajskem otoku Hainan. Strokovnjaki, ki so na otok prispeli v torek, bodo pregled nadaljevali jutri. Zaenkrat ni znano, ali je letalo v stanju, da lahko vzleti s kitajskega otoka.

Američani na poti na Hainan
01. 05. 2001 00.00
Skupina ameriških strokovnjakov je že na poti proti Kitajski, da bi pregledala ameriško izvidniško letalo, ki se od nesreče s kitajskim lovcem 1. aprila nahaja na kitajskem otoku Hainan, je danes sporočil neimenovani ameriški diplomat v Pekingu. Skupina strokovnjakov naj bi na Hainan prispela zvečer po lokalnem času. Američani bodo ocenili škodo, ki jo je v nesreči utrpelo vohunsko letalo. Ameriški diplomat ni mogel potrditi, ali bodo letalo popravili, da bi ga prepeljali v ZDA.

Srečanje Putina in Tanga
29. 04. 2001 00.00
V Moskvi sta se sestala ruski predsednik Putin in kitajski zunanji minister Tang. Govorila sta o odnosih med državama in jih označila za zelo dinamične. Za letos državi napovedujeta intenzivne stike na najvišji ravni, saj naj bi Putin dvakrat obiskal Kitajsko.

Znova spor med Kitajsko in ZDA?
28. 04. 2001 00.00
Kitajsko zunanje ministrstvo je danes posvarilo ZDA, naj ne izdajo tranzitnega vizuma tajvanskemu predsedniku Čen Šujbjanu, ki naj bi se maja na poti v Južno Ameriko na kratko ustavil v ZDA. Ameriško zunanje ministrstvo za zdaj še ni potrdilo izdaje vizuma, diplomatski viri pa menijo, da bo to zagotovo storilo.

Nenevarni orjaki v slovenskem morju
24. 04. 2001 00.00
V slovenskem morju se že nekaj časa zadržuje skupina precej nenavadnih obiskovalcev. Gre za jato nenevarnih morskih psov orjakov (latinsko "Cetorhinus maximus"). Dopoldne so jih pred Izolo prešteli sedem, največji med njimi meri kar deset metrov, pred tedni pa so pri italijanski Anconi opazovali jato dvajsetih morskih psov, ki so bili namenjeni proti severu. Do obiska sprva dveh orjakov je prišlo že v nedeljo, zatem pa še v včeraj in danes dopoldne.

Brez popuščanja na obeh straneh
18. 04. 2001 00.00
Kitajski in ameriški vojaški strokovnjaki so v komaj treh urah končali pogovore o vzrokih in posledicah trčenja kitajskega lovca in ameriškega vohunskega letala nad Južnokitajskim morjem 1. aprila letos. Zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca 1. aprila nad Južnokitajskim morjem, po katerem je moralo ameriško letalo zasilno pristati na Kitajskem, so se odnosi med državama precej zaostrili. Potem ko je kitajska stran prejšnjo sredo izpustila 24-člansko posadko ameriškega letala, sta se državi dogovorili tudi za pogajanja o tem, kako bi v prihodnje takšne incidente preprečili, pa tudi o vrnitvi ameriškega letala in o ameriških vohunskih poletih vzdolž kitajske obale.

Posadka ameriškega letala zanika krivdo
12. 04. 2001 00.00
Posadka ameriškega vohunskega letala, ki so jo kitajske oblasti po trčenju s kitajskim lovcem enajst dni zadrževale na otoku Hainan, je prispela v letalsko oporišče Hickham na Havajih. Posadka je ameriškim vojaškim preiskovalcem zatrdila, da njihovo letalo ni nikoli skrenilo z začrtane poti, še manj pa, da bi se 1. aprila zaletelo v kitajsko letalo.

Avtorski večer Igorja Dekleve
10. 04. 2001 00.00
Pianist Igor Dekleva, mednarodno uveljavljeni ustvarjalec in dolgoletni predsednik Društva glasbenih umetnikov Slovenije praznuje 40-letnico umetniškega delovanja, ki jo je proslavil v Modrem salonu ljubljanskega hotela Union z avtorskim večerom. Na koncertu, na katerem je Dekleva predstavil izbor devetih skladb iz zadnjega desetletja njegovega umetniškega delovanja, so nastopili tudi mezzosopranistka Eva Novšak Houška, violinist Volodja Balžalorsky, pianistke Alenka Dekleva, Manca Udovič in Mateja Lasič ter ansambel The Flutes Unlimited.

Mali koraki med ZDA in Kitajsko
09. 04. 2001 00.00
Kitajska in ZDA nadaljujeta pogajanja o usodi posadke ameriškega vohunskega letala. Kitajska še naprej vztraja, da se ji ZDA uradno opravičijo zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala s kitajskim lovcem, medtem ko ZDA stopnjujejo zahteve po izpustitvi ameriške posadke. Za danes je napovedano novo srečanje ameriških diplomatov s posadko ameriškega letala, ki je po trčenju 1. aprila zasilno pristalo na vojaškem letališču na kitajskem otoku Hainan. Ameriški veleposlanik na Kitajskem Joseph Pruher je dejal, da od Kitajske še vedno čaka odgovor na prošnjo, naj omogoči srečevanje med diplomati in posadko dvakrat dnevno. Kitajska je v nedeljo dovolila pogovor diplomatov z osmimi člani posadke, ki so ponovno potrdili, da z njimi razen domotožja ni hujšega.

Bush svari Kitajsko
09. 04. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je danes Kitajsko posvaril pred poslabšanjem odnosov z ZDA, če se ne bo kmalu razrešilo vprašanje ameriškega vohunskega letala, ki ga Kitajci skupaj s posadko že deveti dan zadržujejo na otoku Hainan. "Z vsakim dnem narašča tveganje poslabšanja odnosov s Kitajsko in upamo, da se bo vprašanje čimprej razrešilo," je v Washingtonu pred zasedanjem kabineta dejal Bush in dodal, da ga je ameriški vojaški ataše na Kitajskem Neal Sealock obvestil o današnjem srečanju s 24 člani posadke ponesrečenega letala in njihovem dobrem počutju, kar je označil kot dobro novico.

Peking še naprej zahteva opravičilo
07. 04. 2001 00.00
Reševanje ameriško-kitajske krize, ki je nastala zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca, se nadaljuje na najvišjem nivoju. Podpredsednik kitajske vlade Qian Qichen je danes ameriški odziv po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega vojaškega lovca nad Južnokitajskim morjem označil kot nesprejemljiv in zahteval uradno opravičilo Washingtona. Vsa dosedanja pojasnila ZDA so za kitajsko vlado in njene državljane nezadovoljiva, je v pismu ameriškemu zunanjemu ministrstvu zapisal Qian in dodal, da Kitajska od Washingtona zahteva prevzem odgovornosti za nesrečo, ki se je zgodila minulo nedeljo.

Napredek pri reševanju spora
07. 04. 2001 00.00
Ameriška administracija in kitajska vlada sta po poročilih iz Bele hiše napredovali pri oblikovanju skupne komisije, ki naj bi razrešila spor glede ameriškega vohunskega letala in 24 članov posadke, ki so morali v nedeljo po trčenju s kitajskim lovskim letalom zasilno pristati na kitajskem otoku Hainan.

Število prebivalstva se povečuje
07. 04. 2001 00.00
Po poročilih Združenih narodov se bo število svetovnega prebivalstva v prihodnjih 50 letih povečalo za dve do tri milijarde, število ljudi, starejših od 65 let, pa se bo podvojilo. Ljudje se bodo množično selili v mesta in v države v razvoju.

Posadka se počuti dobro
06. 04. 2001 00.00
Ameriški diplomati, ki so se danes vnovič srečali s posadko ameriškega vohunskega letala, ki je v nedeljo zasilno pristalo na kitajskem otoku Hainan, so sporočili, da je počutje članov posadke dobro in da so vsi zdravi. Današnje srečanje je bilo drugo, ameriški diplomati so posadko prvič obiskali v torek.

Napeti odnosi med ZDA in Kitajsko
05. 04. 2001 00.00

Kitajska dovolila ZDA dostop
03. 04. 2001 00.00
Kitajska je danes izdala dovoljenja za tri ameriške diplomate, da stopijo v stik s štiriindvajsetčlansko posadko ameriškega vohunskega letala, ki je po nedeljskem trčenju s kitajskim vojaškim lovcem F-8 strmoglavilo na kitajsko ozemlje. Pilota kitajskega letala in razbitine še niso našli. Ameriška mornarica je ponudila pomoč pri iskanju pilota, vendar je Kitajska ponudbo zavrnila, tako da so se tri ameriške vojaške ladje umaknile iz južno-kitajskega morja. Štiriindvajset članov posadke letala so Kitajci ločili in njihovo zdravstveno stanje ni znano. Tudi avstralski zunanji minister Alexander Downer je po srečanju z namestnikom osrednje kitajske vojaške komisije Zhang Wannianu, ki se trenutno mudi na obisku v Avstraliji, izjavil, da mu je general Zhang zagotovil, da bo Kitajska ameriškim diplomatom dovolila dostop do posadke. Iz kitajskih policijskih virov se je izvedelo, da se bodo ameriški diplomati s posadko letala srečali danes zvečer v kraju Haiku, ki je 200 kilometrov oddaljen od letališča, na katerem je pristalo ameriško letalo.

Resen spor med Kitajsko in ZDA
03. 04. 2001 00.00
Še vedno odmeva nedeljsko trčenje ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca, ki je povzročilo resen spor med državama. Kitajski predsednik Zemin je po dveh dneh molka zahteval, da Združene države prevzamejo polno odgovornost za nesrečo.

Trčili ameriško in kitajsko vojaško letalo
02. 04. 2001 00.00
Nad Južnokitajskim morjem sta trčili ameriško in kitajsko vojaško letalo. Letalo ameriške mornarice je moralo po trčenju zasilno pristati na kitajskem otoku Hainan. Kitajski letalo je strmoglavilo v morje, pilota pa še pogrešajo.

Nova ohladitev med ZDA in Kitajsko?
02. 04. 2001 00.00
Na Kitajskem še vedno zadržujejo 24 članov posadke ameriškega vohunskega letala, ki je v nedeljo trčilo s kitajskim lovcem in prisilno pristalo na kitajskem ozemlju. V Pekingu dogodka sploh še niso komentirali, medtem pa Pentagon trdi, da je letalo letelo v mednarodnih vodah, kakih 100 kilometrov od otoka Hainan.

Wang prvi Kitajec v ligi NBA
25. 03. 2001 00.00
Triindvajsetletni Wang Zhizhi bo postal prvi kitajski košarkar, ki se bo preizkusil v najelitnejši profesionalni košarkarski ligi na svetu. 214 centimetrov visoki Wang, 36. izbor drugega kroga drafta, se bo prihodnji teden pridružil moštvu Teličkov iz Dallasa.

Gašparičeva v Pekingu
19. 03. 2001 00.00
V prostorih Kitajske nacionalne galerije v Pekingu je bila med 8. in 13. marcem mednarodna slikarska razstava v organizaciji Kitajskega mednarodnega kulturnega združenja, Inštituta za umetnost in obrt in Ministrstva za kulturo LR Kitajske. Med 60-imi razstavljenimi umetniškimi deli so bile na ogled tudi tri slike slovenske akademske slikarke Majde Zorko Gašparič, ki je klasično kitajsko slikarstvo študirala na Centralni likovni akademiji v Pekingu. Gašparičeva je od leta 1988 sodelovala že na več razstavah in je v tamkajšnjih umetniških krogih dobro poznana. Pogovor s slovensko slikarko je bil objavljen v Kitajskih ženskih novicah in na Kitajskem mednarodnem radiu, so sporočili z veleposlaništva Republike Slovenije v Pekingu.

Val eksplozij na Kitajskem
17. 03. 2001 00.00
Število smrtnih žrtev v včerajšnjem valu eksplozij v mestu Shijiazhuang na severu Kitajske je naraslo na 110, veliko ljudi pa je ranjenih. Kot je poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua, naj bi šlo za nesrečo, vzroki zanjo pa še niso znani. Kitajska policija meni, da so bile eksplozije podtaknjene. Eksplozije so med 4. in 5. uro po lokalnem času odjeknile v štirih stanovanjskih hišah v glavnem mestu severnokitajske province, oblasti pa so o dogodku prepovedale poročati.