kitajski predsednik

Kitajska zavrnila Rumsfeldove napovedi
08. 05. 2001 00.00
Kitajska je odločno zavrnila napovedi ameriškega obrambnega ministra Rumsfelda, da bo Peking vrnil ameriško vohunsko letalo. Kitajci letalo, ki je trčilo z njihovim lovcem, v nesreči pa je umrl kitajski pilot, že več kot mesec dni zadržujejo na otoku Hajnan.

Srečanje Putina in Tanga
29. 04. 2001 00.00
V Moskvi sta se sestala ruski predsednik Putin in kitajski zunanji minister Tang. Govorila sta o odnosih med državama in jih označila za zelo dinamične. Za letos državi napovedujeta intenzivne stike na najvišji ravni, saj naj bi Putin dvakrat obiskal Kitajsko.

Kitajska ne popušča
21. 04. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je po občutljivih pogovorih o ameriškem vohunskem letalu, ki so potekali v minulih dneh, izjavil, da ne bo dovoljeval kršitev kitajske državne suverenosti. Jiang je v komentarju, ki so ga danes prenašali vsi državni mediji, še dodatno poudaril nepopustljivo stališče Kitajske po trčenju ameriškega vohunskega letala s kitajskim lovcem. Jiang je od ameriške strani znova zahteval, naj opusti prelete ameriških vohunskih letal nad kitajskim priobalnim pasom.

Pohvala kubanskemu "herojstvu"
13. 04. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je začel uradni obisk na Kubi. V pozdravnem govoru je izrazil podporo "edinemu komunističnemu prijatelju" Kitajske in še posebej boju Kube z ZDA, ki traja že desetletja.

Posadka ameriškega letala zanika krivdo
12. 04. 2001 00.00
Posadka ameriškega vohunskega letala, ki so jo kitajske oblasti po trčenju s kitajskim lovcem enajst dni zadrževale na otoku Hainan, je prispela v letalsko oporišče Hickham na Havajih. Posadka je ameriškim vojaškim preiskovalcem zatrdila, da njihovo letalo ni nikoli skrenilo z začrtane poti, še manj pa, da bi se 1. aprila zaletelo v kitajsko letalo.

Napredek pri reševanju spora
07. 04. 2001 00.00
Ameriška administracija in kitajska vlada sta po poročilih iz Bele hiše napredovali pri oblikovanju skupne komisije, ki naj bi razrešila spor glede ameriškega vohunskega letala in 24 članov posadke, ki so morali v nedeljo po trčenju s kitajskim lovskim letalom zasilno pristati na kitajskem otoku Hainan.

Peking zahteva opravičilo
05. 04. 2001 00.00
Štiri dni po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca so odnosi med državama še vedno napeti. Združene države so sicer izrazile obžalovanje zaradi smrti kitajskega pilota, vendar pa uradni Peking pa še vedno zahteva opravičilo za nesrečo.

Napeti odnosi med ZDA in Kitajsko
05. 04. 2001 00.00

Resen spor med Kitajsko in ZDA
03. 04. 2001 00.00
Še vedno odmeva nedeljsko trčenje ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca, ki je povzročilo resen spor med državama. Kitajski predsednik Zemin je po dveh dneh molka zahteval, da Združene države prevzamejo polno odgovornost za nesrečo.

Kitajska dovolila ZDA dostop
03. 04. 2001 00.00
Kitajska je danes izdala dovoljenja za tri ameriške diplomate, da stopijo v stik s štiriindvajsetčlansko posadko ameriškega vohunskega letala, ki je po nedeljskem trčenju s kitajskim vojaškim lovcem F-8 strmoglavilo na kitajsko ozemlje. Pilota kitajskega letala in razbitine še niso našli. Ameriška mornarica je ponudila pomoč pri iskanju pilota, vendar je Kitajska ponudbo zavrnila, tako da so se tri ameriške vojaške ladje umaknile iz južno-kitajskega morja. Štiriindvajset članov posadke letala so Kitajci ločili in njihovo zdravstveno stanje ni znano. Tudi avstralski zunanji minister Alexander Downer je po srečanju z namestnikom osrednje kitajske vojaške komisije Zhang Wannianu, ki se trenutno mudi na obisku v Avstraliji, izjavil, da mu je general Zhang zagotovil, da bo Kitajska ameriškim diplomatom dovolila dostop do posadke. Iz kitajskih policijskih virov se je izvedelo, da se bodo ameriški diplomati s posadko letala srečali danes zvečer v kraju Haiku, ki je 200 kilometrov oddaljen od letališča, na katerem je pristalo ameriško letalo.

Nova ohladitev med ZDA in Kitajsko?
02. 04. 2001 00.00
Na Kitajskem še vedno zadržujejo 24 članov posadke ameriškega vohunskega letala, ki je v nedeljo trčilo s kitajskim lovcem in prisilno pristalo na kitajskem ozemlju. V Pekingu dogodka sploh še niso komentirali, medtem pa Pentagon trdi, da je letalo letelo v mednarodnih vodah, kakih 100 kilometrov od otoka Hainan.

Kitajska bo preučila ameriške očitke
27. 02. 2001 00.00
Kitajska je napovedala, da bo preučila ameriške očitke o morebitni kitajski pomoči Iraku. Tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Zhang Qiyue je danes v Pekingu zatrdila, da bo Kitajska začela preiskavo o zadevi. Ob tem je dodala, da je Kitajska "odgovorno in strogo" spoštovala resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov.

Bush in Blair potrdila posebne odnose
24. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush in njegov gost, britanski premier Tony Blair, sta po prvem srečanju v Camp Davidu na novinarski konferenci potrdila posebne odnose, ki veljajo med njunima državama in obljubila, da bodo taki ostali še naprej, ne glede na ideološke razlike med voditeljema. Kljub vidnemu navdušenju, ki sta ga izžarevala oba, pa Bush od Blaira ni dobil jasnega zagotovila, da bo Velika Britanija podprla ameriški načrt protiraketne obrambe (NMD). Bush je med novinarsko konferenco tudi potrdil, da je dobil od Kitajske odgovor na prošnjo o pojasnilu svoje vpletenosti v Iraku. Po Bushevih besedah naj bi Kitajska zagotovila, da bo preverila poročila in "zadeve popravila".

Bush predvsem o Iraku
23. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je domačim novinarjem sinoči odgovarjal na prvi novinarski konferenci v Beli hiši, odkar je pred mesecem dni prevzel svoj položaj. Nakazal je, da bo njegova administracija vodila zunanjo politiko predvsem v skladu z ameriškimi interesi, ne glede na to, kaj o tem misli tujina.

Kučan sprejel kitajsko državno svetnico
22. 02. 2001 00.00
Predsednik države Milan Kučan je danes sprejel kitajsko državno svetnico Wu Yi. Ob tem je izrazil velik interes Slovenije za vsestranski razvoj dvostranskih odnosov, posebej na gospodarskem področju, ter željo slovenskega gospodarstva po čim lažjem dostopu do kitajskega trga.

Wu Yi pri Drnovšku in Kučanu
22. 02. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je sprejel Wu Yi, državno svetnico Ljudske republike Kitajske, ki se mudi na uradnem obisku v Sloveniji. Sogovornika sta izmenjala poglede o sodelovanju med državama, še posebej na gospodarskem področju. V zvezi s tem je Wu Yi izpostavila pomen, ki ga kitajska stran pripisuje nadaljnjemu vstopanju Slovenije na kitajski trg in izrazila interes za investicije, še posebej v zahodnem delu Kitajske. Slovenski strani je izrekla priznanje za dosežke na gospodarskem področju, kot tudi za pozornost, ki jo posveča uravnoteženju teženj k ekonomski tekmovalnosti in učinkovitosti s potrebo po družbeni stabilnosti. Na kratko je tudi orisala gospodarski razvoj Kitajske v zadnjih letih in udejanjanje reform, ki naj bi postopoma zamenjale plansko gospodarstvo s tržnim.

Rusija in Kitajska proti protiraketnemu ščitu
20. 02. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je v pogovoru z generalnim sekretarjem zveze NATO Georgeom Robertsonom znova izrazil nasprotovanje Moskve širitvi Severnoatlantskega zavezništva na Vzhod, predlagal pa je tudi oblikovanje evropskega sistema protiraketne obrambe, ki bi bil nekakšna konkurenca ameriškemu protiraketnemu ščitu. Robertson pa je dejal, da mora biti prednostna naloga zveze NATO in Rusije izgradnja odnosa, ki bo temeljilo na zaupanju in odprtosti in bo odporno na krize. Putin je poudaril, da širitve zveze NATO proti ruskim mejam ni mogoče videti drugače kot grožnjo Rusiji. Vodja ruskih komunistov Genadij Zjuganov pa je po srečanju z Robertsonom širitev zveze NATO celo primerjal s Hitlerjevo priključitvijo Avstrije Nemčiji leta 1938.

Kanadski Nortel na Kitajskem
13. 02. 2001 00.00
Nortel Networks Corp., največji svetovni dobavitelj fiber-optične tehnologije, je s Kitajsko podpisal dogovor za vrsto poslov v skupni vrednosti 300 milijonov dolarjev. Pogodbo so podpisali v Pekingu ob robu obiska kanadskega premiera Jeana Chretien na Kitajskem. Gre za prodajo 101 milijon vredne opreme za vzpostavitev fiber-optičnih povezav in 130 milijonov vredne opreme za brezžične povezave. Nortelov predsednik za internet tehnologijo Anil Khatod je dejal, da se jim investicije prejšnjih let na kitajskem tržišču počasi vračajo. Kitajska je po njegovem mnenju najhitreje naraščajoče tržišče na svetu. Nortel je pričel z investicijami na Kitajskem že leta 1972. Lani je Kitajska predstavljala že polovico svetovne rasti internet naročnikov.

Mazda širi svojo proizvodnjo
11. 12. 2000 00.00
Peti največji japonski avtomobilski proizvajalec Mazda je sporočil, da bo junija 2001 na Kitajskem začel proizvajati svoje enoprostorce tipa Premacy, ker se je na kitajskem trgu zelo povečalo povpraševanje po družinskih avtomobilih. Mazda, ki bo avtomobilske dele dostavljala poslovnemu partnerju na Kitajskem, naj bi do leta 2004 v tej državi proizvedla 20.000 enoprostorcev letno, je povedal predsednik uprave Mazde.

Podelili Nobelove nagrade
10. 12. 2000 00.00
V Oslu so podelili letošnjo Nobelovo nagrado za mir, ki jo je prejel južnokorejski predsednik Kim Dae-Jung. Ob prejemu nagrade je poudaril pomembno vlogo Severne Koreje pri zmanjšanju napetosti, ki jih je povzročila hladna vojna, in napovedal, da se bo vselej zavzemal za mir v državi, spravo med državljani in za človekove pravice. Povedal je tudi, da bi nagrado moralo prejeti korejsko ljudstvo, ki se je odločilo za demokracijo in sanje o združitvi Korej.

Koštunica z vodjo kitajske diplomacije
03. 12. 2000 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica se je v Beogradu sestal z vodjo kitajske diplomacije Tang Jiaxuanom, ki je prispel na dvodnevni uradni obisk v Zvezno republiko Jugoslavijo. Kot so sporočili iz urada predsednika ZRJ, je Tang Koštunici prenesel pozdrave kitajskega kolega Jianga Zemina. V daljšem prijateljskem pogovoru sta sogovornika izrazila pripravljenost za krepitev dvostranskega sodelovanja na političnem, ekonomskem, kulturnem in drugih področjih. Na pogovorih je sodeloval tudi jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović.

Vrh Azijsko-pacifiškega foruma
15. 11. 2000 00.00
V brunejsko prestolnico, kjer se bo danes začel dvodnevni vrh predsednikov držav in vlad Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC), so sinoči pripotovali ameriški, ruski in kitajski predsednik Bill Clinton, Vladimir Putin in Jiang Zemin.

Jiang Zemin končal obisk v Kambodži
14. 11. 2000 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal zgodovinski obisk v Kambodži, ki pa je potekal v senci dogodkov iz preteklosti, predvsem iz obdobja 70. let, ko so kitajske oblasti podpirale režim Rdečih Kmerov. Kamboška Demokratska fronta kmerskih študentov in intelektualcev je med Jiangovim obiskom zahtevala uradno opravičilo kitajskih oblasti, pojavljale pa so se tudi zahteve po odškodnini zaradi kitajske podpore režimu Rdečih Kmerov. Uradni Peking je zavrnil opravičilo in celo zagovarjal svojo pomoč Kambodži v 70. in 80. letih, saj naj bi s tem Kitajska pomagala ohraniti neodvisnost Kambodže, ki jo je v tem obdobju priznavala tudi mednarodna skupnost. Jiang je prvi kitajski predsednik v Kambodži po letu 1963. Jiang med dvodnevnim obiskom ni dajal izjav za medije, njegovi predstavniki pa so obisk ocenili za uspešen. Visoki predstavniki obeh držav so se dogovorili za okrepitev sodelovanja. Tako so podpisali sedem sporazumov o sodelovanju na področju trgovine, kmetijstva in boja proti kriminalu.Med letoma 1975 in 1979 je pod režimom Rdečih Kmerov v usmrtitvah ter zaradi lakote, bolezni in suženjskega dela v Kambodži umrlo 1,7 milijona ljudi. Pripadniki gverilskih enot Rdečih Kmerov so se sicer v 80. letih borili tudi proti vietnamskim enotam.

Zhu Rongji in Charlene Barshefsky o vstopu Kitajske v WTO
12. 10. 2000 00.00
Potem ko je ameriški predsednik Bill Clinton v torek podpisal zakon o normalizaciji trgovinskih odnosov med ZDA in Kitajsko, ki Američanom omogoča odprtje kitajskega tržišča, sta se danes v Pekingu srečala kitajski premier in ameriška trgovinska ministrica. Zhu je ob tej priložnosti zatrdil, da bo Kitajska spoštovala sprejete obveznosti, ki jih mora izpolniti pred vstopom v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO).

Zemin čestital Koštunici
07. 10. 2000 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes čestital Vojislavu Koštunici kot novemu jugoslovanskemu predsedniku. Jiang je Koštunici zaželel miren prevzem novega položaja, uresničitev prizadevanj za stabilnost in napredek ZRJ.

Člani VS podprli reforme
08. 09. 2000 00.00
Voditelji držav članic Varnostnega sveta Združenih narodov so na seji med vrhom tisočletja v New Yorku sprejeli izjavo v kateri so izrazili potrebo po utrditvi osrednje vloge ZN v mirovnih operacijah in se strinjali, da so glede izvajanja teh potrebne korenite reforme. Delovno gradivo za voditelje 15 držav je bilo poročilo skupine strokovnjakov, ki so po naročilu generalnega sekretarja ZN Kofija Annana izpostavili pomanjkljivosti in predlagali izboljšave glede mirovnih operacij.

Bo razglasitev palestinske države prestavljena?
14. 08. 2000 00.00
Palestinci bi lahko razglasitev neodvisne države prestavili na november, je danes izjavil predstavnik izvršnega odbora Palestinske osvobodilne organizacije (PLO) Zakaria al-Agha. Kot je pojasnil, je razglasitev sicer napovedana za 13. september, prestavili pa bi jo lahko predvidoma na 15. november, vendar mora odločitev o tem sprejeti osrednji svet PLO. Palestinski parlament v eksilu je namreč 15. novembra leta 1988 v Alžiru simbolično razglasil neodvisno palestinsko državo.

Putin in Jiang proti protiraketnemu ščitu
18. 07. 2000 12.34
Ruski predsednik Vladimir Putin in kitajski predsednik Jiang Zemin sta danes v Pekingu podpisala deklaracijo proti ameriškemu protiraketnemu ščitu (NMD). Bistvo načrtovane vzpostavitve ameriškega protiraketnega ščita je v ''stremljenju po enostranski nadvladi na vojaškem področju,'' je po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax zapisano v deklaraciji. Oba predsednika sta mednarodno skupnost obenem pozvala, naj ukrepajo proti NMD.

Se bo statut sodišča spremenil?
21. 06. 2000 11.11
Predsednik haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije (ICTY) Claude Jorda je v torek poročal Varnostnemu svetu ZN v New Yorku in ga zaprosil za nekaj sprememb v statutu, ki bi omogočile večjo učinkovitost sodišča. Odprta seja VS je minila v znamenju ruskega in kitajskega napada na Jordo in delo sodišča, medtem ko so ju zahodni veleposlaniki odločno branili. Jorda je na novinarski konferenci kasneje omenil še jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča in dejal, da je zločinec, proti kateremu je bila vložena obtožnica, in da je njegovo mesto v Haagu.

Ugibanja o Li Pengovem predčasnem odhodu
16. 06. 2000 19.42
Predsednik kitajskega narodnega kongresa Li Peng je iz Slovenije odpotoval na Hrvaško, kjer se je že sestal s predsednikom hrvaškega sabora Zlatkom Tomčićem. Medtem pa še vedno niso uradno sporočili vzrokov za včerajšnjo odpoved srečanja med Li Pengom in premierom Bajukom.