kitajski predsednik

EU in Kitajska podpisali dogovor

19. 05. 2000 21.26

Evropski komisar za trgovino Pascal Lamy in kitajski minister za zunanjo trgovino in gospodarsko sodelovanje Shi Guangsheng sta v Pekingu po petih dneh pogajanj, pred novinarji podpisala dogovor o vstopu Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO).

Clinton za podelitev stalnega statusa Kitajski

10. 05. 2000 11.45

Ameriški predsednik Bill Clinton je v Beli hiši zbral ugledne člane demokratske in republikanske stranke ter nekdanja predsednika Jimmyja Carterja in Geralda Forda, s katerimi je ponovil poziv kongresu, naj čez štirinajst dni Kitajski potrdi status stalnih trgovinskih ugodnosti. Clinton se je tako skupaj s podpredsednikom Alom Gorom glede trgovine s Kitajsko znašel na drugi strani političnih okopov, saj podelitev trgovinskih ugodnosti Kitajski podpirajo republikanci, ki so ga pred letom skušali pognati iz Bele hiše, večina demokratov pa je razpeta med zvestobo predsedniku in sindikalnimi organizacijami.

Jiang in Mbeki o sodelovanju

25. 04. 2000 21.36

Južnoafriški predsednik Thabo Mbeki in kitajski predsednik Jiang Zemin sta danes potrdila sodelovanje za vzpostavitev novega svetovnega reda, v katerem ne bo nobena država ali narod prevladoval nad drugimi.

Zemin iz Grčije v JAR

24. 04. 2000 21.29

Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal uradni obisk v Grčiji in odpotoval v Južnoafriško republiko. Namen štiridnevnega obiska v Južnoafriški republiki je okrepiti politično in gospodarsko sodelovanje med državama. Gre za prvi obisk kakega kitajskega predsednika v JAR. JAR je zadnja postaja Jiangove turneje, med katero je obiskal še Izrael, Turčijo, Egipt in Grčijo.

Kitajski predsednik v Turčiji

19. 04. 2000 21.54

Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes začel tridnevni uradni obisk v Tučiji. Dopoldne se je srečal s turškim kolegom Sulejmanom Demirelom, ki je poudaril pomembnost odnosov med Kitajsko in Turčijo. Kitajski predsednik pa je ocenil, da bi se morala v novem stoletju odpreti nova področja sodelovanja med državama.

Palestinci prosili Kitajsko za pomoč

15. 04. 2000 18.48

Palestinski predsednik Jaser Arafat je danes zaprosil kitajskega predsednika Jianga Zemina, ki se mudi na obisku v Palestini, da imenuje stalnega odposlanca, ki bo pomagal pri pogajanjih o mirovnem procesu na Bližnjem vzhodu. Kitajski odposlanec naj bi imel podobno vlogo kot stalni odposlanec Združenih narodov Terje Larsen in odposlanec Evropske unije Miguel Moratinos.

Osnutek resolucije ZDA proti Kitajski

30. 03. 2000 19.40

Med udeleženci zasedanja komisije ZN za človekove pravice v Ženevi kroži osnutek resolucije ZDA, ki Kitajsko obsoja zaradi kršitev človekovih pravic. Ameriški diplomati si vztrajno prizadevajo pridobiti zadostno podporo držav resoluciji. Če jim bo uspelo, bodo o resoluciji glasovali malo pred veliko nočjo.

Odmevi na volitve v Rusiji

27. 03. 2000 21.36

Združene države Amerike so v prvih komentarjih ob izvolitvi Vladimirja Putina podvomile, da bo spodbujal demokratične spremembe v državi. Predsedujoča Evropski uniji Portugalska je sporočila željo po strateškem partnerstvu z Rusijo in nadaljevanju ruske modernizacije.

Tajvan za srečanje s Kitajsko

21. 03. 2000 08.39

Novoizvoljeni tajvanski predsednik Chen Shui Bian je včeraj pozval Peking k vrhunskemu srečanju in izrazil pripravljenost za pogovor o ''enotni Kitajski'' ob upoštevanju načela enakopravnosti. Peking zastopa stališče, da je Kitajska ena država z dvema sistemoma, Tajvan pa obravnava kot eno od kitajskih provinc. Chen je v soboto zmagal na predsedniških volitvah in premagal kandidata stranke Kuomantang, ki je bila na oblasti zadnjih 50 let. Najnovejša izjava pomeni omilitev stališča o neodvisnosti Tajvana.

Kriza v odnosih med Kitajsko in Tajvanom

07. 03. 2000 09.24

Včeraj so kitajske oblasti zopet pričele s grožnjami Tajvanu, kjer se pripravljajo na predsedniške volitve. Združene države Amerike so besedno vojno označile kot >>nepomembni nastop<< pred svetovno javnostjo.

Novi mladi buda bo imel komunistično vzgojo

21. 01. 2000 13.58

Deček, ki so ga kitajske oblasti med nedeljsko slovesnostjo v samostanu Reting severno od mesta Lhasa potrdile kot 7. rimpoče, novega ''še živečega budo'', bo poleg verske vzgoje v samostanu deležen tudi izobraževanja o kitajski komunistični stranki in socialističnih državah. Tako naj bi poleg budizma vzljubil tudi komunizem, so danes poročali uradni kitajski mediji.

Solana ob Tuđmanovi smrti

11. 12. 1999 16.52

Skupni zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Javier Solana je danes ob robu vrhunskega zasedanja v Helsinkih ob smrti hrvaškega predsednika Franja Tuđmana, ki ga je opisal kot pomembno osebnost tako za Hrvaško kot za Balkan, izrazil upanje, da bo po bližnjih volitvah država ostala na poti demokratizacije.

Vse več prahu okoli Frlečeve izjave

25. 11. 1999 20.39

Izjave zunanjega ministra Frleca na Kitajskem dvigajo vse več prahu, tako v civilni družbi kot v opoziciji. Gre za izjave, da je vprašanje Tibeta in kršenja človekovih pravic notranja zadeva Kitajske in da je slovenska uradna politika zavrnila obisk Dalajlame.

Jelko Kacin sprejel kitajskega veleposlanika

18. 11. 1999 14.13

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel kitajskega veleposlanika v Sloveniji Wuja Junfenga, so sporočili iz državnega zbora.

Jiang Zemin v Alžiriji

31. 10. 1999 09.21

Kitajski državni in partijski voditelj Jiang Zemin je včeraj prispel na dvodnevni obisk v Alžirijo. Ob prihodu ga je pozdravil alžirski predsednik Abdelaziz Bouteflika. Na programu Jiangovega obiska je bil podpis sporazuma o dvostranskem gospodarskem, tehničnem in kulturnem sodelovanju.

Jiang Zemin prispel na obisk v Portugalsko

26. 10. 1999 16.16

Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes prispel na državni obisk na Portugalsko, kjer se namerava sestati s portugalskim predsednikom Jorgejem Sampaiom in predsednikom portugalske vlade Antoniom Guterresom. V središču dvodnevnega obiska naj bi bila vrnitev portugalske kolonije Macau Kitajski.

Chirac in Zemin o položaju kitajskih katolikov

24. 10. 1999 18.40

Francoski in kitajski predsednik, Jacques Chirac in Jiang Zemin, sta davi v Chiracovi rezidenci v Sarranu nadaljevala pogovore, med katerimi naj bi Chirac sprožil predvsem vprašanje položaja katoliških vernikov na Kitajskem, je danes sporočila tiskovna predstavnica francoskega predsednika Catherine Colonna.

Kitajska bo kupila francoska letala airbus

23. 10. 1999 20.22

Kitajski predsednik Jiang Zemin je med današnjim zasebnim obiskom pri francoskem voditelju Jacquesu Chiracu v Lyonu od Francije naročil 28 letal vrste airbus v vrednosti približno 2,5 milijarde dolarjev, je po srečanju dejal predsednik Chirac.

Zemin sklenil obisk v Veliki Britaniji

22. 10. 1999 21.07

Kitajski predsednik Jiang Zemin je ob koncu obiska v Veliki Britaniji, ki so ga spremljale množične demonstracije borcev za človekove pravice, predaval na univerzi Cambridge, kjer je branil politiko svoje države na področju človekovih pravic.

Zemin v Londonu

19. 10. 1999 20.50

Kitajski predsednik Jiang Zemin je kot prvi kitajski voditelj prispel na štiridnevni obisk v London. V Buckinghamski palači ga je sprejela kraljica Elizabeta II., oblasti pa so med obiskom poostrile varnostne ukrepe.

Turneja kitajskega predsednika

18. 10. 1999 14.05

Kitajski predsednik Jiang Zemin se pripravlja na turnejo po šestih državah.

Obletnica Konfucijevega rojstva

07. 10. 1999 15.33

Kitajska danes praznuje 2550. obletnico rojstva filozofa Konfucija, ki kljub temu da je bil v 50. letih obstoja komunizma večkrat žrtev napadov, še vedno velja za največjega kitajskega misleca. Kitajski predsednik Jiang Zemin naj bi se danes udeležil slovesnosti v spomin velikega misleca. Kitajske oblasti so sicer nedavno rehabilitirale konfucijansko misel, ki jo predstavljajo kot okop pred domnevno dekadenco in nemoralnostjo Zahoda. Več sto tisoč turistov vsako leto obišče mesto Qufu na vzhodu Kitajske, kjer se je leta 551 pr.n.št. rodil in leta 479 umrl Konfucij. Konfucij se je v poznih letih, potem ko je večino življenja preživel v revščini kot uradnik in učitelj, odpravil na 14 let dolgo potovanje po Kitajski, med katerim je mogočne učil pravičnosti in dobrohotnosti ter revne ubogljivosti. Konfucija za časa življenja niso upoštevali, v obdobju vladanja dinastije Han (221 pr.n.št.) pa so njegovo miselnost postavili za državno vero, kjer se je obdržala do padca cesarstva leta 1911.

Weizman predlagan za Nobelovo nagrado za mir

28. 09. 1999 08.42

Izraelskega predsednika Ezerja Weizmana je skupina mednarodnih predstavnikov in politikov predlagala za Nobelovo nagrado za mir. Kot je poročal oslovski časnik Aftenposten, je palestinski predsednik Jaser Arafat poslal pisni predlog odboru za Nobelove nagrade v Oslu, ki bo 15. oktobra razglasil letošnjega nagrajenca. Arafat je predlog utemeljil s tem, da je Weizman, ki je postal izraelski predsednik leta 1993, eden izmed prvih izraelskih politikov, ki se je zavzel za neposredne stike s Palestinsko osvobodilno organizacijo (PLO). Imenovanje 75-letnega Weizmana podpirajo med drugimi še nekdanji nemški kancler Helmut Kohl, angleška kraljica Elizabeta II., španski kralj Juan Carlos in francoski predsednik Jacques Chirac.

56. beneški filmski festival se nadaljuje

06. 09. 1999 09.57

V Benetkah, kjer do 11. septembra poteka 56. mednarodni filmski festival, je v tekmovalni program festivala uvrščenih 18 filmov, med njimi dela treh cannskih nagrajencev: film Novozelandke Jane Campion Holy Smoke s Kate Winslet in Harveyjem Keitelom v glavnih vlogah, film Britanca Mikea Leigha Topsy-Turvy in Iranca Abbasa Kiarostamija Le vent nous emportera. ZDA imajo v tekmovalnem programu štiri filme, Evropa deset, štirje pa prihajajo iz Azije. Antonio Banderas se bo za nagrade potegoval s svojim režijskim prvencem Crazy in Alabama z Melanie Griffith v glavni vlogi, ameriška režiserka Alison Maclean pa bo tekmovala s filmom Jesus' Son. Za nagrade se bo potegoval tudi kitajski film Not one less režiserja Zhanga Yimouja, pa tudi poljski Teden v življenju moškega Jerzyja Stuhra.

Nekdanji nemški kancler na obisku na Kitajskem

27. 08. 1999 17.14

Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes sprejel nekdanjega nemškega kanclerja Helmuta Kohla. Pogovarjala sta se o odnosih med Nemčijo in Kitajsko ter o vprašanjih mednarodne politike.

Jelcina jezi svetovni red

25. 08. 1999 09.33

Pred vrhunskim zasedanjem Šanghajske peterice v Biškeku sta se davi sestala ruski predsednik Boris Jelcin in kitajski voditelj Jiang Zemin. Kot je po srečanju dejal ruski zunanji minister Igor Ivanov, sta predsednika govorila o ''strateškem partnerstvu'' med državama. Jelcin in Jiang naj bi razpravljala tudi o ''več etapah pri razvoju strateškega partnerstva med državama na mednarodnem prizorišču''. V zvezi s torkovimi Jelcinovimi izjavami, češ da je bojno razpoložen, še posebej proti Zahodu, je Ivanov pojasnil, da je ruski predsednik s to izjavo meril na prihodnji svetovni red, ki naj bi postal enopolaren.''

Jutri začetek vrha Šanghajske peterice

23. 08. 1999 14.30

Jutri se bo v kirgizistanski prestolnici Biškek začel dvodnevni vrh predsednikov držav članic Šanghajske peterice, ki ga sestavljajo Rusija, Kitajska Kazahstan, Kirgizistan in Tadžigistan.

Kitajska in Tadžikistan podpisala obmejni sporazum

14. 08. 1999 08.58

Kitajski predsednik Jiang Zemin in njegov tadžikistanski kolega Emomali Rahmonov, ki je na obisku na Kitajskem, sta danes v Dalianu podpisala sporazum o kitajsko-tadžikistanski meji. Tadžikistan je bil še zadnja od nekdanjih republik Sovjetske zveze, ki ni imela obmejnega sporazuma s Kitajsko.

Na Kitajskem prepovedali sekto Falun Gong

22. 07. 1999 10.18

Kitajsko vodstvo je danes sprejelo odločitev o prepovedi verske sekte Falun Gong, so danes poročali kitajski mediji v Hong Kongu. Kitajski predsednik Jiang Zemin je omenjeno odločitev sprejel na izredni seji kitajskega političnega komiteja. V demonstracijah pripadnikov Falun Gong se je včeraj v Pekingu zbralo več kot 2000 ljudi, sicer pa naj bi se po podatkih Informacijskega centra za demokracijo in človekove pravice v protestnih akcijah v 30 mestih zbralo 30.000 članov sekte. Hongkonški časnik Sing Tao Daily je zapisal, da je kitajsko vodstvo prepoved sekte Falung Gong sprejelo, ker naj bi jo podpirale ''tuje sile''. Pripadniki Falun Gonga so v najmanj petih kitajskih mestih začeli tudi oblegati vladne pisarne in množično demonstrirati proti pregonu okoli 70 voditeljev te verske sekte.

Peking okrepil pripravljenost vojske blizu Tajvana

16. 07. 1999 13.27

Kitajska je okrepila stopnjo pripravljenosti vojske na vzhodu države, v pokrajini Nankin blizu Tajvana, je danes za hongkoški časnik povedal vir blizu kitajskim oblastem.